[ kokoivanja @ 02.01.2013. 23:56 ] @
Moj brat ima Windows 7 i 4 particije. Nešto je eksperimentisao sa nekim plaginom za izgled Windowsa pa je to poremetio i ja sam hteo da mu ponovo formatiram Win a posle i da mu instaliram Linuks kao duall boot.Particija C mu je bila prevelika(250 GB) a ceo hard 1 TB.Smanjio sam mu C za nekih 80 Gb u Windowsu i ostavio kao unnlocated za Ubuntu.Kad sam pokrenuo instalaciju Windows 7,pojavila se ovakva slika:
Znam da mu je sistemska C od 166 Gb a ovde se pokazala kao particija 4 i išao sam na format.Onda mi je izbacio ovo:
Dalje se vidi da na toj particiji više nema slobodnog mesta što znači da se Windows obrisao? Ali nisam mogao da na njoj a isto mi je pokazivao i na drugim, ponovo da pokrenem instalaciju?
Kad pokrenem Load drive,vidim da je C prazna a pojavila se neka Boot X u kojoj sam video neke fajlove Wina?
Pošto nisam imao rešenje,odlučio sam da mu na onoj od 80 Gb koju sam na početku ostavio za Ubuntu instaliram ga da bi imao nešto dok ne rešim problem sa Winom.Pokrenuo sam Ubuntu,išao na Try da bih pomoću Gparted video koje je stanje sa particijama.Tamo pa druga slika:
Pojavila se neka unusable od 580 Gb a jedna NTFS od Wina je uopšte nema?Znam da kada sam išao na nju da odvojim od nje recimo 150 Gb za buduću Windows,izbacivalo mi je da više od 4 primarne ne može da bude na hardu što sam inače i znao.Onda sam je pretvorio na extanded i od nje formirao za Win 7 jednu od 150 Gb(NTFS) i tri za Ubuntu(/,Swap i Home).Mislim da je ostali prostor unnlocated.
Sada ima linuks u kome se vidi samo jedna Winova particija sa sadržajem i još dve prazne?Praktično ih nema dve Winove particije?A onda sam ubacio instalaciju Wina i kada uradim Load Drive,vidi se sledeće:
I naravno,Win ne mogu da mu instaliram? Nikako mi nije jasno i molim za pomoć ako neko može da se snadje sa ovim.Znam da su dve teme ovde(Win i Linuks)ali drugačije ne znam da objasnim problem!


[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 03.01.2013. u 01:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 03.01.2013. u 01:17 GMT+1]
[ calexx @ 03.01.2013. 00:41 ] @
Pre nego nastavimo, da li je bitan neki sadržaj na hardu? Ako jeste, prikači ga negde i probaj da spašavaš dok može ili prikači tu još neki hard pa startuj linux disk pa tu spašavaj.
Meni se ne sviđaju one dinamičke particije a i nisam siguran da windows može da se instalira na extended particiju ... makar boot deo. Ona neupotrebljiva je zbog postojeće 4 primarne i jednostavno ne može više ništa da se kreira, jedino da neku povećaš za toliko.

Znači prvo da li moraš da sačuvaš nešto i da li uopšte vidiš te foldere/fajlove? Ne radi ništa više jer će tako da bude sve manje šanse da nešto vratiš. Posle neće da bude problem da se particioniše ali ne ovako navrat-nanos.
[ kokoivanja @ 03.01.2013. 07:28 ] @
Bitan je sadržaj.Prvo mi nije bilo jasno zašto nisam mogao posle klika na format na tu particiju 4 kako se vidi na prvoj slici da zatim na njoj ponovo instaliram Win 7?A onda sam još više bio iznenadjen kada sam pokrenuo Gparted u Linuksu i video samo jednu NTFS particiju sa podacima sda3 i sda4 za koju mislim da je ona na kojoj je bio win 7 i koja je formatirana.Dve NTFS particije ih nigde nema a ja ih uopšte nisam dirao.I pojavila se ta unusable 0d 580 GB???Pošto mi nije dozvoljavano da sa tom unusable bilo šta radim jer mi izbacivalo da već imam 4 primarne,pojavili su mi se uzvičnici na sda1 i sda2.Prva je 1 MB a druga je 100 MB.Za ovu prvu i ne znam šta je a za ovu drugu znam da je sistemska i da je Win formira kada se prvi put instalira.Ja sam obe obrisao i tek tad sam dobio mogućnost da radim nešto sa ovom unusable particijom.Već sam napisao,od nje sam napravio jednu NTFS za instalaciju Wina,/,Swap i Home za Linuks i ostali prostor koliko se sećam sam valjda ostavio unallocated.Zanima me gde su još dve NTFS particije koje je imao u Win 7Kako su one uopšte prešle u onu Unusable?Linuks ih ne vidi.Šta je ono Boot X što se vidi na zadnjoj slici? I naravno,kako da uopšte pokrenem instalaciju Wina? Da je hard oštećen,onda valjda ne bi radio ni Linuks?Ja sam više puta reinstalirao kod mene Windows,trenutno imam i dual boot sa Linuksom i imam neko skromno znanje o svemu tome ali nemam znanja da skidam i dodajem hard diskove i slično.Trenutno mu radi Linuks ali ostaje problem tih dve particije(nadam se da nisu izbrisane) i instalacija Windowsa 7?Jel ima neko rešenje ili pravac server?
[ calexx @ 03.01.2013. 10:08 ] @
Ako je bitan sadržaj, onda pod hitno zaboravi na izraze formatiram i instaliram, mada mi se čini da si već dovoljno uradio da od tih podataka neće da bude ništa. Particije neće nigde da se sklone i čekaju da ti probaš sve pa da se pojave. Ako je sadržaj bitan, odmah počni da ga tražiš i spašavaš.

Za početak, sa prve slike deluje da windows nije bio na particiji 4 nego na 3 gde je od 146 slobodno 84 a particija 4 izgleda potpuno prazna. Kolike su uopšte bile te 4 particije koje su bile na početku? Šta si tačno radio da dođe do ovoga? Da li je u svemu tome bilo nekog upozorenja da može da dođe do problema?

Sve to što si radio je previše opasno za sadržaj pa se ne bih kladio da će da bude sačuvan. Ti si menjao veličine particija, pretvarao nešto u extended, pravio razne particije, na onom spisku vidim i particije i volume ... gparted, koji ponekad može i da pogreši, pokazuje svašta ... ako si ono na kraju mislio servis, ne verujem ni da će oni mnogo da pomognu. Jedino da odneseš u neki koji vadi podatke ali mislim da će to da te košta kao dva nova laptopa. A obični servisi će verovatno da obrišu sve, naprave neke nove particije i instaliraju kako oni to obično rade a podaci će tek tada da nestanu.

Pre svakog rada sa particijama, naročito ako nisi baš siguran šta i kako, prvo negde prebaci važne podatke jer i da si sve radio planski uvek je moglo da se nešto desi i ostaneš bez podataka. Evo prosto pitanje, da li imaš dobar UPS? Ako kod reparticionisanja nestane struja ili bude slična havarija, uglavnom se particije zabrljaju pa je dobro da imaš mogućnost da prekineš proces.

Ovde su preporučivani razni programi, ja imam dobro iskustvo sa GetDataBack pa probaj da nešto sačuvaš. Prebaci taj hard u drugi komp, pokreni program i probaj da nađeš što više od onoga što je bilo, dok nešto još može. Ako uopšte više može. Ne diraj više taj hard, ne diraj mu particije, ne instaliraj ništa.

Kada to završiš i hard bude spreman za komplet brisanje i nove particije, možemo da krenemo od početka.
[ kokoivanja @ 03.01.2013. 11:00 ] @
Sigurno je Windows bio na particiji 4.Pre nego sam uopšte radio,proverio sam u Winu i ona je bila 166 GB.Prvobitno,ona je bila 250 GB ali sam je ja u Winu smanjio za 80 i napravio jednu unallocated za Linuks što se i vidi na toj prvoj slici(odmah ispod je).Naravno da se ispraznila kada sam na nju kliknuo format.Slika je uradjena posle toga.Uostalom,kada sam kliknuo na Load Driver,C particija se pokazala,a kad je otvorim nema ništa na njoj.Ostale particije se na toj slici vide normalno.Nije mi bilo jasno zašto posle toga formata mi nije davana ni jedna opcija za install ni na jednoj od particija koje su ostale.Na drugoj slici lepo piše zašto mi ne dozvoljava da instaliram Windows.Kaže da disk controller nije uključen u Bios meniju?Ja u Biosu nisam ništa uključivao i isklučivao osim što sam postavio 1. boot na CD.Verovatno sam jedino napravio grešku u Gparted.Kako su tri particije dospele u jednu Unusable od 580 GB,ne znam.Tu sam ja obrisao dve(sda1(1 MB i sda2 100 MB) i onda mi je dozvoljeno da od one Unusable formiram particije za Linuks.Verovatno sam tu obrisao particije koje su nekada formirane sa ranijom instalacijom Windowsa.Ovako,kod njega su tu bitne neke fotke i snimci ali ne u velikom broju jer je to uglavnom rezao ranije.Znači,ako se rešim da obrišem ceo hard i postavim mu sve od početka,zanima me kako da odradim?Na prvoj slici se vidi da je delete zatamnjen.Tu su samo aktivni Refresh,Load Driver i Format koji i ne radi.Ne želim da oštetim hard a i ne vidim razlog da se to desi prilikom ovakvih operacija?Pre toga bih mogao da izvučem neke bitne podatke sa te particije koja se vidi u Linuksu.Da se nosi u servis i da se plaća je bez veze a mislim da mogu da mu odradim to.Zamolio bih za savet.
[ calexx @ 03.01.2013. 11:24 ] @
Meni nije jasno otkud windows na nekoj particiji 4 kada obično ide na prvu ili u ovom slučaju drugu posle one od 100MB. Dalje, iznad nje je Disk 0 Volume, iznad Particija 3 i ispred nje samo jedna. Kao da nedostaje jedna.

Svejedno, spasi šta možeš pa da idemo dalje. Kada budeš siguran da više nećeš da tražiš sadržaj, onda ide instalacija.

Pokreni instalacioni disk i obriši sve particije. Onda na početku kreiraj jednu od onoliko koliko planiraš (ja obično ostavim 50GB ali ti možeš kako god hoćeš) i izaberi da tu instalira windows. Ne sećam se šta nudi ali bih ja izbegavao ove Dynamic varijante.

Kada sve bude gotovo, na disku će da budu dve primarne particije, jedna 100MB i druga ostatak do veličine koju si izabrao kao i unallocated prostor do kraja harda. Tu možeš da napraviš još dve particije, ja obično napravim jednu primarnu NTFS za podatke i jednu extended na kojoj ću da pravim particije za razne linuxe ili bilo šta. Tu možeš da praviš koliko hoćeš logičkih particija.

Kada napravim tu treću NTFS, onda instaliram linuxe na poslednju koja je Extended. Svaki ide na jednu logičku particiju pa dokle stignem.
[ kokoivanja @ 03.01.2013. 11:59 ] @
Ja sam taj haker koji mu je instalirao particije pre godinu dana.Napravio sam mu tri particije a četvrtu nisam,misleći da će ona sama da se napravi,pa je ona ostala unallocated.Onda sam verovatno greškom pokrenuo instalaciju na tu treću jer je ona zadnja ostala ocenčena.Naravno,Windows je vodi kao C particiju.Onda sam kasnije primetio da fali još jedna particija a to je ona unallocated.To sam onda sredio u Winu pomoću Disk Manager.Prvi put sam tada pravio particije i dešava se.Ja ću večeras da odem do njega i verovatno brišem sve.Ja mogu tu jednu da ostavim koja se vidi i sada u Linuksu ali će opet Windows da ode na drugu particiju po redu?I šta me zanima,kada dodjem do particija,ako mi Delete nije osenčen a tako pamtim da je bila situacija kada sam juče sve to radio,šta onda?Juče sam mogao samo da kliknem na Format,Refresh i Load Driver.Recimo i opcija New koja služi za pravljenje particija nije bila dostupna?
[ calexx @ 03.01.2013. 15:02 ] @
Ma nije problem u tome da li ima particije, ja takođe odmah izdelim jer ne znam šta će sutra da mi bude potrebno. To što nema New je logično jer je potrošen maksimum od 4 primarne. To što neku neće da briše ... verovatno ima veze sa ostalim particijama, možda je povezana sa nekom. Idi redom, onu koja može da se briše, briši pa posle sledeću ... verovatno će sve da odu. Cilj je da nema particija, ako neće odatle, startuj neki linux pa odatle obriši sve što postoji. Posle vrati instalacioni CD od Sedmice pa nastavi. Prvo kreiraj jednu na koju će da ide Sedmica (koliko hoćeš, ostalo neka ostane unallocated) i on će sam da napravi jednu 100MB i drugu od ostatka. Kada to instaliraš i podesiš, linux i dualboot su najmanji problem.
[ kokoivanja @ 03.01.2013. 15:23 ] @
Javiću kako je prošlo.Logično je da si u pravu za delete.Mora na nekoj da mi da tu opciju.Ako ne,Live CD Ubuntu pa Gparted i valjda će se sve obrisati.I još da te pitam,koliko misliš da je dovoljno ostaviti za Windows.I moj hard je 1 TB.C particija mi je 150 GB.Nešto više od pola mi je zauzeto.Sobzirom da nam je hard veliki,mislim da je 150 ni mnogo ni malo.Znam da nikad neću toliko koristiti za Windows ali neka ima?

[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 03.01.2013. u 16:44 GMT+1]
[ calexx @ 03.01.2013. 18:12 ] @
Kod mene je na C particiji zauzeto oko 32GB od čega je 4GB pagefile i oko 2GB mejlovi. Izbegavam da tamo čuvam ono što nije potrebno da bih uvek mogao lako da reinstaliram windows. To je sedmica na kojoj je instalirano sve što mi je potrebno mada možda nekome to nije dovoljno, ko instalira neke glomazne programe ili igre, mora da ima i više prostora. Ja odvajam za C oko 50GB i uvek ima dovoljno mesta ... mada poslednjih meseci retko palim windows. ;)
[ kokoivanja @ 03.01.2013. 21:31 ] @
Nisam uspeo da instaliram Windows. Kada sam pokrenuo instalaciju i došao do particija iznenadio sam se jer Diska uopšte nije bilo.Okačiću sliku.Onda sam u Gparted dobio sledeće stanje:okačiću sliku.Prebrisao sam sve particije pa ponovo na install Windows.Onda sam dobio celi disk od 1 TB.Krenuo sa kreiranjem.Sve particije koje sam napravio su primarne,nigde opcija da osim prve stavim na recimo logičku ili extande?Sve sam proverio.Pošto on hoće 4 particije,ja ih napravim a kad hoću petu da recimo ostavim za unallocated za linuks,ne da mi jer kaže da već imam 4 primarne?Stvarno ludnica.A svo vreme još od početka mi piše dole da ne mogu da instaliram na disk Windows!Ja odustanem i ponovo u Gparted.Videćeš dole na slici kako to izgleda,Dve particije sa uzvičnicima.Nekako sam odradio,vidi se na slici.Instalirao sam Ubuntu i zadnja slika pokazuje kako to sada izgleda!Da li mi je DVD cd loš.Jedna od slika kaže da hardver ne podržava butovanje diska i da disk controler treba da bude na enable(uključen) u biosu?Ili treba nešto u Biosu da se podesi.Da je hard disk oštećenm,ne bih mogao ni Linuks da instaliram.Ja nemam rešenje i to samo mora da reši neko sa većim znanjem od mene.Ja ću probati da narežem večeras drugi disk sa drugim Winom 7.Ovaj koji sam do sada koristio su mi ranije dali i na njemu su praktično sve verzije Windows 7 za 32 i 64 bita,samo biraš koji hoćeš.Burazer ima 64 bita,zato sam hteo da mu instaliram Win 7 Ultimate x64.Na mom računaru je isti.
Ispravka:sa Win cdeom mi je ostao unallocated prostor.U Gparted mi nijedao da na taj prostor formiram particiju jersam već imao 4 primarne.

[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 03.01.2013. u 23:26 GMT+1]
[ calexx @ 03.01.2013. 22:36 ] @
Ajde još jednom. Ne možeš da napraviš nove particije kada imaš 4. Kraj. Pokreni instalaciju sedmice, obriši sve particije. Kreiraj novu od ... 150GB koliko si hteo i izaberi da tu instalira Windows. Samo ta jedna koju kreiraš na praznom hardu i onda ga pusti da instalira. Nemoj ništa drugo da praviš pa ako neće, daj da vidimo slike. I hvataj malo bolji ugao da blic ne pokrije tekst.
[ kokoivanja @ 04.01.2013. 00:17 ] @
Ne mogu da brišem više ceo hard disk jer ne verujem da je u tome problem.Koliko se sećam,kada sam obrisao sve particije i kada se video samo jedan disk od skoro 1 TB i tada je pisalo dole levo u uglu Windows cannot be installed to Disk 0.Jer ako se ne reši problem,opet nanovo instaliraj linuks da bi burazer imao neki sistem na računaru.Probaću sutra sa novim instalacionim diskom da instaliram Windows u prvu particiju koja je 146 ,5 GB.Problem je i to što to nije moj računar kod mene kući pa da isprobavam sve moguće varijante.Javiću šta sam napravio.
[ kokoivanja @ 07.01.2013. 19:24 ] @
Obrisaću ponovo ove nedelje ceo hard disk sa svim particijama pa ću postaviti fotke da se vidi šta dalje.
[ calexx @ 07.01.2013. 19:41 ] @
Kada obrišeš ceo disk, nema šta da se fotka. ;) Ne moraš ni da brišeš, pokreni windows 7 instalaciju pa odatle obriši sve sa harda, onda kreiraj particiju od 150GB na početku harda i kaži mu da se tu instalira. Kada to prođe, ako prođe, da nastavimo. Ne pravi ništa drugo.
[ kokoivanja @ 08.01.2013. 20:04 ] @
Sutra ću probati da instaliram Windows 7.Čitao sam ovih dana o tom problemu i o poruci koja se javlja da Windows ne može da se instalira: Windows cannot be installed to this disk. This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu.Da li sam loše obrisao stari Windows pa je to napravilo problem? Jedni kažu da treba SATA mod u Biosu staviti na AHCI.Drugi kažu da treba da bude na IDE.Kod mene je na IDE i već sam nekoliko puta formatirao C particiju bez ikakvih problema.Pročitao sam da treba da se instaliraju ponovo drajveri za računar da bi se omogućila instalacija Windowsa.I nije mi jasna ona particija X Boot koja se vidi kada otvorim Load Driver.Da li ona treba da postoji i kada obrišem ceo Hard ili ne.Našao sam podešavanja u CMD koja treba upisati diskpart da bi se particije obrisale,mada kako kapiram,to isto se radi i u Gpartedu.Milion informacija a ne mogu jedan običan Windows da instaliram.Probaću sutra kako si rekao,brišem ceo hard i pravim samo jednu particiju za Windows i ako dozvoli,instaliram.Posle toga mogu i u Windowsu da pravim particije u Disk Managementu.Javiću!
[ calexx @ 08.01.2013. 20:37 ] @
Možda je ta X Boot neka virtuelna u vezi sa samom instalacijom? Nema potrebe da nigde ništa podešavaš, počni instalaciju, ako vidi hard onda nema potrebe za dodacima, obriši sve, kreiraj jednu i kaži mu da tu instalira. Posle će već da bude lako ali ne brzaj ni tada da ne praviš dupli posao.
[ kokoivanja @ 09.01.2013. 20:50 ] @
Nisam uspeo da instaliram windows 7. Na slici 1 se vidi kako izgleda ceo disk od 1 TB neodredjenog prostora a u levom donjem uglu stoji da Windows ne može da se instalira. Kad kliknem na Load Driver izadje sledeće obaveštenje(slika 2).Kada dalje kliknem na Browse izadje obaveštenje (slika 3).Tu se vidi ta particija Boot X u kojoj ima foldera program Files,Windows i još nekih.Ako uopšte ta particija treba da se obriše,ne znam gde se ona nalazi i kako da je obrišem?Probao sam onda da ubacim CD sa drajverima i pokušam da na taj način pokrenem instalaciju samih računajući da je to problem.Otvorio sam na toj zadnjoj slici CD,pokušavao da pokrenem te drajvere ali bezuspešno.Napravio sam ja i jednu particiju od 150 GB za Win ali ista priča.Danas sam našao uputstvo kako je tip u CMD prebacio disk sa Dynamic na Basic i tako rešio problem.Probao sam i ja to ali je disk već na Basic.Probao sam i Sata mode da stavim na AHCI,nisam ništa uradio.Na slici 4 se vidi kada sam napravio tu Particiju od 150 GB i išao na next i šta piše!Najgora stvar je to,da se burazeru pokvario i monitor ovih dana.Kada sam pokrenuo računar,slika na njemu haos,ništa se ne vidi.Onda nisam znao da li je problem Monitor ili gračička.Isključim računar i vidim isto na Monitoru.Znači,ili monitor ili kabli.Povežem monitor sa njegovim starim krš laptopom,slika ista.Posle pola sata,slika se popravi.Ja opet priključim monitor na računar,slika loša.Idi kući po moj monitor i onda sam pokušao sva ova podešavanja.Sad prvo mora da popravlja monitor pa tek onda da se rešava ovaj problem sa Windowsom.Prosto neverovatno!
Upravo čitam,da li moram prvo da instaliram RAID drajvere u računar.Kako vidim,oni se instaliraju sa flopija.Jel može fleškom i kako i gde se oni instaliraju?
Da li su to drajver koji se instaliraju posle instalacije Windowsa i koji se dobijaju uz ralunar(za grafičku,matičnu,zvuk...)?




[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 09.01.2013. u 23:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kokoivanja dana 09.01.2013. u 23:15 GMT+1]
[ zoran_dojkic @ 10.01.2013. 07:49 ] @
Instaliraj Windows 8.
[ calexx @ 10.01.2013. 08:29 ] @
Ostaće verovatno isti problem. Prva slika pokazuje da ne možeš da instaliraš Windows na unallocated space, na drugoj i trećoj traži te drajvere a na četvrtoj je greška za koju kažu da je baš zbog drajvera. Prvo odluči da li hoćeš da bude AHCI ili IDE, za prvo moraš da ubaciš drajvere, za drugo ne moraš. Kada si promenio na AHCI?

Šta znači da si bezuspešno pokrenuo drajvere? Kada ih zatraži, ubaciš CD/USB sa drajverima, pokažeš mu gde su i on ih prepozna i prihvati. Gde tu zapinje? Ako prebaciš na IDE, onda nema potrebe za drajverima.

Probaj da pokreneš instalacioni disk i opraviš mbr, možda je on zabrljan.
[ kokoivanja @ 10.01.2013. 09:14 ] @
Podešeno je na IDE mode ali ipak traži drajvere.Ja ubacim cd i on se pokaže.Kad kliknem na njega i ok,ništa.Probao sam da udjem u neke njegove sadržaje ali isto.Ne znam gde treba tačno?Tek kući sam pročitao da treba na F6.Kako da popravim mbr.U Winu znam da može pomoću Easy BCD.Kako iz instalacije?
[ kokoivanja @ 10.01.2013. 09:30 ] @
Inače,pošto je prvobitno bilo na IDE i nisam ništa napravio,tek tada sam probao na AHCI i tu je bilo isto.Cd sa drajverima se sigurno misli na drajvere koji se instaliraju posle instalacije Windowsa,za matičnu,grafičku....jel treba instalirati neki odredjeni ili svi?Moraću da uzmem računar kod sebe jer ovako ne mogu stalno da se šetam do burazera.
[ calexx @ 10.01.2013. 09:39 ] @
Kada je bilo na IDE pa nisi ništa napravio? Kada si prebacio na AHCI, vezano za poslednji pokušaj? Ako namestiš IDE, onda neće da traži drajvere. Bolja varijanta je da bude AHCI a što se drajvera tiče, moraćeš da potražiš na CD-u gde su tačno, ako on sam ne ume da ih nađe na disku, onda moraš da ga navedeš na konkretan folder. Pogledaj sadržaj CD-a na drugom kompu, potraži neki index, readme ... pa tu pronađi gde su mu tačno drajveri za SATA kontroler.
Ne koristi se F6, to je bilo za stare Windows OS a ni Easy BCD, to je za eventualno kasnije menjanje ali ja to inače izbegavam. Pokreni instalaciju pa nemoj da ideš na install ili kako već piše nego na repair. Tamo postoji nešto tipa boot repair (davno sam instalirao windows pa se ne sećam detalja) a sve možeš i iz command prompta, koliko se sećam, komande su bootrec /fixboot i bootrec /fixmbr ... tako će sigurno da bude očišćen mbr harda ... ako je on pravio smetnje ali ne škodi da se odradi.
To nisu drajveri koji se kasnije instaliraju, ovo moraš da podmetneš pre instalacije da Windows prepozna hard (ako to ne uradi i sam) a kada sve bude instalirano, onda po potrebi nabacuješ drajvere za grafičku, zvučnu tj sve što je potrebno.
[ kokoivanja @ 10.01.2013. 09:57 ] @
Sve slike sam postavio dok je na IDE.Ne znam zašto traži drajvere.Sad mi tek nije jasno o kom cd se radi i o kojim drajverima Da li se taj drajver za controlor nalazi na cd o kome ja pišem.Znam za te komande u cmd,zar se one ne rade kada je windows instaliran pa ne može da se podigne?Sad windows još nije instaliran?
[ calexx @ 10.01.2013. 10:44 ] @
Napisao sam, prva slika kaže da Windows ne može da bude instaliran na unallocated space tj na nedefinisanom delu harda. Uopšte nije ni trebalo da ideš na drajvere nego da tu napraviš particiju i izabereš da se Windows instalira na nju. Ajde uradi tako, vrati na IDE, obriši sve particije, kreiraj samo jednu, izaberi da instalira Windows na nju pa da vidimo odgovor.
Te komande opravljaju mbr, svejedno da li je instalirano nešto a naročito su korisne ako nije pa neće, onda je možda tu čak i neka štetočina ili oštećen mbr pa zato brlja. Ne škodi da se uradi.
[ kokoivanja @ 10.01.2013. 13:53 ] @
Naravno da nisam ni probao da instaliram Windows na Unallocated disku.Tu sliku sam postavio da bi se videlo da sam obrisao sve particije i šta u startu piše dole levo.Kad sam napravio particiju od 150 GB i išao na next,onda je izašla slika 4.Znači,u svim kombinacijama dole levo stoji da Windows ne može da se instalira.Čak mislim da je to pisalo i kada sam ranije sve particije obrisao Gpartedom.I sve te fotke su sa IDE modom a ne AHCI.Ja sam na AHCI stavio samo da probam da vidim da li je to rešenje i kada sam video da nije,odmah sam vratio na IDE mod.A to popravljanje mbr sam ranije probao i tada se ništa nije rešilo.Zašto traži instalaciju drajvera za sata controlor iako sam nas IDE,ne znam. Evo rešenja koja sam našao:
http://all4naija.blogspot.com/...ot-be-installed-to-disk-0.html
http://wolf-u.li/2990/fehler-0...ation-von-microsoft-windows-7/
http://www.justanswer.com/comp...computer-error-0x80300001.html
http://www.tomshardware.co.uk/forum/257448-14-trouble-drive
Problem je što računar nije kod mene i ja ne mogu da isprobavam rešenja koja nadjem,tako da će burazer morati sam da rešava sve ovo.Hvala calexx na pomoći.Kada se reši problem,javiću.Pozdrav!
[ iglig @ 10.01.2013. 16:43 ] @
To što Win traži drajver znači da mu je drajver neophodan da bi nastavio instalaciju, meni na jednom računaru konkretno traži za "Silicon Image" RAID kontroler na NForce2 chipsetu, dakle taj BIOS nije čuo za AHCI zato što se jedva provukao da bude proizveden u ovom veku.
Kolega te je ispravno savetovao, neophodan je drajver za čipset tvoje ploče, obično se koristi CD koji je došao u kutiji uz ploču, mada je bolji način da odeš na sajt proizvođača, skineš najnoviji drajver za konkretan model, raspakuješ arhivu u poseban folder, iskopiraš na USB memoriju pa prilikom odabira drajvera izabereš neki od *.inf fajlova. Ukoliko je drajver stariji i ne postoji namenski inf za WIN7, pokušaj redom da pronađeš "tvojCipset123-Vista-2003.inf", "tvojCipset123-WinXP-2000.inf", uostalom neko je pre tebe uspešno završio instalaciju tog sistema tako da nema brige.
Još jedna napomena, u nekoliko prilika sam se susreo sa konfiguracijama za koje je potrebno učitati i po 3 različita drajvera (nesto.inf) da bi WIN nastavio instalaciju, ovo je situacija kad nije napisan jedan drajver za celu ploču, već su dati drajveri za pojedinačne komponente, odnosno slučaj kad je potrebno instalirati drajvere za čipset, pa dodatno i za neku RAID, SATA-ATA ili sličnu karticu.
Takođe pokušaj sa svežijim buildom Win-a, "Novembar" je fin mesec.
[ cvetanovicmarjan @ 25.09.2013. 17:19 ] @
Molim za pomoc, imam problem, ne mogu pokrenuti ni jednu instalaciju (win7, win8) jer kada krene instalacija sve su opcije "ne vidljive-ne funkcionalne" (format, delete .. next ... samo load drive mogu da kliknem).

Imao sam 4 particije, hteo da povecam jednu i onda sj... stvar. Sada imam samo jednu particiju ali ona je obelezena kao DYNAMIC (nije systemska, primarna) ... mislim da mi treba neki boot sistem koji u sebi ima mogucnost da mi ovo dynamic prebaci pr u primarni .... Sta mi preporucujete???

[ Djetvan @ 25.09.2013. 20:10 ] @
Moraš da konvertuješ dinamički disk u bazični !
Ubaciš instalacioni disk i izabereš opciju Repair, posle izabereš Command Prompt i kucaš komande :
-diskpart (pa klikneš Enter )
-list disk (pa klikneš Enter )
-select disk 0 (Izabereš redni broj diska koji želiš i klikneš Enter, prvi hard disk obeležava se nulom)
-convert basic (pa Enter )
-exit ( pa Enter)
Kada se to uradi može da se pređe na instalaciju !

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 25.09.2013. u 21:29 GMT+1]
[ cvetanovicmarjan @ 25.09.2013. 20:38 ] @
@Djetvan, hvala ti puno.

Sve sam odradio, on je iscitao disk 0 - (kod mene je 0 jer imam jednu particija od 232gb) ... ali nakon convert basic - enter ... dobijam odgovor:
There is no disk selected to convert.
Select a disk and try again.

jel ide neka komanda posle ove convert basic ??? probao sam i convert basic 0 ali nece
[ cvetanovicmarjan @ 25.09.2013. 21:24 ] @
Nakon ponovnog formatiranja u ntfs format i drugog pokusaja:

-diskpart (pa klikneš Enter )
-list disk (pa klikneš Enter )
-select disk 0 (Izabereš redni broj diska koji želiš i klikneš Enter, prvi hard disk obeležava se nulom)
-convert basic (pa Enter )

dobio sam odgovor:
The selected disk is not empty.
Please make sure the disk is empty before converting to basic.


formatirao sam disk ???
[ Djetvan @ 26.09.2013. 06:41 ] @
Izgleda da posao nije dobro urađen, pokušaj ponovo sve dok ne izbaci informaciju da je operacija završena uspešno !
Vežbaj malo tim "diskpartom" !
Čitaj informacije koje ti izbacuje !Ako kaže da disk nije prazan a mora biti, onda ga očisti !
Pokušaj sad ovako :
-diskpart
-list disk
-select disk 0
-delete disk
-convert basic
-create partition primary
-select partition 1
-active
-format fs=ntfs
-assign
-exit
Ako opet kaže da disk nije prazan onda pokušaj da ga očistiš argumentom :
-clean all
Ako želiš da odrediš veličinu particije onda staviš naprimer :
-create partition primary s=50000 MB




[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 26.09.2013. u 07:59 GMT+1]
[ cvetanovicmarjan @ 26.09.2013. 06:59 ] @
@Djetvan. veliko hvalaaaaaa. Probacu cim se vratim sa posla.
Gledao sam sinoc maloinformacije na netu u vezi� "diskpart"� ali nisam nista dirao. Inace, otkako smo se oprostili od win98, komande dos-a neki od nas koriste jednom u deset godina.
[ cvetanovicmarjan @ 26.09.2013. 16:29 ] @
@Djetvan. jos jedno veliko hvalaaaaaaaaaa. Uspeo sam da resim problem tvojom preporukom. Evo podigo sam sistem i pre svih instalacija da se zahvalim.

E sada imam jos jedan problem - problem sa fles memorijom.
Kod prebacivanja fajlova sa laptop na pc, uz pomoc fles memorije od 8gb desilo se da mi sada flesku racunari ne prepoznaju.
Ne mogu da formatiram fles, dobijem odgovor: "Windows was unable to complete the format" ... a kada ubacim fles u komp, dobijam: "You need to format the disk in drive F: before you can use it. Do you want to format it?" ... kad zapocnem format ... traje dogo i onda dobijem nepozeljan odgovor: "Windows was unable to complete the format"

Da li mogu resiti i ovaj problem?
[ Djetvan @ 26.09.2013. 16:50 ] @
Pa što ne pokušaš diskpartom ?
Prvo diskpartom fleš obrišeš, pa formatiraš :
- fs=fat (ili fs=ntfs )
Malo eksperimentiši sada kad si obnovio gradivo !
[ cvetanovicmarjan @ 26.09.2013. 17:29 ] @
Citat:
Djetvan: Pa što ne pokušaš diskpartom ?
Prvo diskpartom fleš obrišeš, pa formatiraš :
- fs=fat (ili fs=ntfs )
Malo eksperimentiši sada kad si obnovio gradivo !



aaa majstore .... ma probao sam odmah ali mi nije uspelo, pa sam tek onda pitao da li postoji jos neka mogucnost za flesku?
p.s. ocekivao sam da mi neko kaze i da sam zeznuo fles i da mogu da se "slikam" sa njom ... da li postoji mogucnost da sam na neki nacin spzio fles? Probacu opet sa brisanjem, formatiranjem i dr sa diskpartom.
[ Djetvan @ 26.09.2013. 18:48 ] @
Ne mora biti pokvaren taj fleš.
Meni se desilo isto da fleš nije htelo da formatira, identična situacija kao kod tebe ali bilo je pre nekoliko godina pa se ne sećam šta sam radio ali zasigurno znam da fleš nije bio pokvaren pošto i danas radi.
Zbog takvih situacija je dobro imati dual boot, Windows i neki Linux, pa kad neće nešto da radi na jednome, velika je verovatnoća da će raditi na drugom os-u.
Taj problem oko formatiranja fleša je poznat pa se valja priupitati i Gugla !
Pogledaj recimo ovu stranicu.
Na netu ima dosta o tom problemu ako potražiš naprimer kao :can not format flash drive.

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 26.09.2013. u 20:05 GMT+1]
[ highroad @ 05.12.2014. 11:37 ] @
Ovako, da ne pokrecem novu temu posto je vezano za instalaciju WinXP.
Prvi put se suocavam sa ovakvim problemom pa ne znam u cemu je problem i zato bi svaka pomoc dobro dosla. Naime, rec je o tome da instalacija WinXPSP2 (da naglasim za svaki slucaj) tece glatko sve dok ne dodje do opcije Finish installing, dakle skoro do samog kraja i onda odjednom slika poplavi i dalje se nista ne desava.
Zna li neko kako resiti taj problem?
Hvala.