[ zivadin_despot @ 04.01.2013. 20:44 ] @
Pozdrav svima i srecna Nova godina...Posedujem jedan transformator od 4kVA i trebalo bi da proverim da li radi. Namotaj nije vidno ostecen, pa pretpostavljam da nije ni izgoreo, na problem sam naisao kod odredjivanja primara i sekundara. Naime imam nekoliko izvode podeljenih u 2 grupe: u jednoj grupi se nalaze izvodi na koima pise 163V, 115V, 0V; a u drugoj grupi imam: +40V, +20V, 380V, -40V, -20V, 0V. Otpori su suvise mali pa ih sa obicnim unimerom ne mogu ni tacno odrediti, reda su 0.6Ohm. Da li imate neki predlog za ispitivanje. Razmisljao sam da na kontakte 380V i 0V dovedem linijski napon, pa onda da merim sve ostale?
Sutra cu okaciti slike
[ Horvat I @ 04.01.2013. 21:20 ] @
1.ispitaj međusobnu vezu priključaka, zatim veži na red grejalicu i priključke 0 i 380 i tad meri.
Rezultate logički rasporedi i znćeš šta je šta.
[ Andrej_S @ 04.01.2013. 22:11 ] @
Taj transformator ima priključke na primarnoj strani za 340,360,380,400 i 420V i, za odgovarajući primarni napon, na sekundaru daje 115 i 163V.
Što se ispitivanja tiče, prvo provjeri da nema spoj između primarnog i sekundarnog namotaja, zatim i primar i sekundar ispitati prema masi (lim paketu). Najbolje "megerom" na, recimo, 500V, a ako nemaš onda može poslužiti i ommetar na megaomskom području. Ukoliko je sve u redu priključi neki manji POZNATI napon (npr, 24V) na priključak 0V i bilo koji od ovih 5 na primaru (npr. na 380). Svi ostali naponi bi morali biti umanjeni u istom odnosu.
Taj manji napon može se obezbjediti, kao što Horvat I kaže, i pomoću grijalice i to: Faza - grijalica - trafo - nula. Izmjeri napon na primaru i svi ostali naponi bi trebali biti u istoj razmjeri.
Ako prođe test, priključi ga na nominalni napon.
Pozdrav
[ zivadin_despot @ 05.01.2013. 16:18 ] @
Sada sam merio otpore i rezultati su sledeci... Ka lim paketu otpor je veci od 2M oma, iz cega vidim da nije u spoji sa gvozdjem, ali otpor izmedju bilo kog primarnog izvoda i sekundarnog je oko 0.3 oma, znaci da mi je spoj izmedju primara i sekundara. Otpor medjusobno izmedju primarnih izvoda je takodje 0.3 oma. Zapazio sam da sa primarnog prikljucka gde je 0v ne ide izvod u namotaj, znaci nije prikljucena ni jedna zica, ostali izvodi su vezani u namotaj. E sad, da li je moguce da je ovo autotransformator pa da nema galvansko odvajanje i da je nula zajednicka?
[ Andrej_S @ 05.01.2013. 18:14 ] @
Moguće je.

http://www.directindustry.de/i...r/autotransformator-75423.html

U tom slučaju priključak 0V (taj što je spojen, naravno) bi trebalo da je zajednički za sve. Sve ostalo što je rečeno važi i dalje. Dakle spoji mali napon između 0V i 420V (to bi trebalo da su krajevi namotaja) i mjeri ostale izvode prema nuli. Svi moraju biti tačno toliko manji koliko je priključeni napon manji od 420V. Struja praznog hoda trafoa, ako je priključen na 420V, je reda 100mA.
[ zivadin_despot @ 05.01.2013. 20:26 ] @
Ne mogu to veceras uraditi, jer trenutno nisam kuci, pa cu to obaviti sredinom nedelje... Javicu svakako rezultate. Hvala na savetima