[ rotor i stator @ 08.01.2013. 20:17 ] @
pozdrav svima! interesuje me da li moze asinhroni motor kojem bi ja rasekao rotor, namotao pobudne elektromagnete, i naravno stavio kolektor mogao proizvoditi vecu snagu od njegove dsadasnje... npr motor od 1kw da daje u generatorskom rezimu 1.5kw, naravno poterao bih ga nad sinhronom brzinom? ko se razume neka se izjasni, hvala :D
[ rotor i stator @ 09.01.2013. 19:28 ] @
???????
[ rotor i stator @ 09.01.2013. 21:07 ] @
da li neko zna da izracuna snagu asinhronog motora? putem formule? imam asinhroni motor a nema tablica..
[ veselinovic @ 10.01.2013. 08:45 ] @
Tesko je snagu izracunati bez svih potrebnih podataka o motoru,
vrsti limova, rasporu izmedju rot i statora, broju namotaja, vrsti namotaja.....
A ako asinhronom motoru dodas kolektor i namotaje u rotoru dobices sinhronu masinu.
[ 15011966 @ 10.01.2013. 09:27 ] @
Citat:
rotor i stator: pozdrav svima! interesuje me da li moze asinhroni motor kojem bi ja rasekao rotor, namotao pobudne elektromagnete, i naravno stavio kolektor mogao proizvoditi vecu snagu od njegove dsadasnje... npr motor od 1kw da daje u generatorskom rezimu 1.5kw, naravno poterao bih ga nad sinhronom brzinom? ko se razume neka se izjasni, hvala :D


sav sam se naježio kad sam video šta ćeš da radiš na tom motoru.ako to sve uradiš i to što dobiješ bude
nešto proizvodilo možeš smatrati svojim velikim uspehom.
kako misliš da rasečeš rotor i da staviš kolektor pa još i nosač četkica .
na kom motoru ćeš to da radiš(tip ,snaga ,br.obrtaja...)

pozdrav i srećno
[ rotor i stator @ 10.01.2013. 20:56 ] @
na motoru od 1.1 kw broj obrtaja 1450 o/min.
[ 15011966 @ 10.01.2013. 21:27 ] @
motor 1.1KW 1400 O/min

1.trofazni?
2.monofazni?
3.tip motora?
4.koliko žljebova ima stator?
5.koliko žljebova ima rotor
6.prečnik rotora
7 provrt statora
8 prečnik statora
9 koliki je jaram...........................
[ rotor i stator @ 11.01.2013. 00:10 ] @
15011966, ovako nesto http://www.vzkosmos.com/ElMasineElemAutomatike1.jpg
[ 15011966 @ 11.01.2013. 06:20 ] @
između ,,nešto ovako " i onoga što ti hoćeš dugačak je put.
pošalji podatke tvog motora (mora malo šubler da radi)pa da za početak utvrdimo snagu motora
ne bi bila loša ni sličica.
[ rotor i stator @ 13.01.2013. 01:59 ] @
a hocu da vas pitam da li je izvodljivo tako nesto?? i ako je motor 1.1 kw da li bi dobio toliku snagu na izvodima?
[ veselinovic @ 13.01.2013. 19:34 ] @
Pa dobio bi, iako kod generatora se koristi kVA umjesto kW.
Dobio bi 1.1 KVA ako bi pogonska masina bila u mogucnosti okretati generator.
[ markodrobnjak @ 15.01.2013. 18:27 ] @
JA se ne bih ni igrao sa ovim...
prvo i ako uspijes a moguce je povecaces mu brzin i postavlja se pitanje dali ce mehanicke karakteistike toga motora odgovarati tim novim osobinama. jer su svi oni napravljeni za svoje nominalne podatke pa imas sanse da ti se motor razleti a jos ako nemas adekvatnu zastitu...
[ zivadin_despot @ 16.01.2013. 18:11 ] @
Pozdrav, evo da malo pomognem... ako moj progrma bar priblizno dobro radi, ovako bi trebalo da je kostruisan taj motor (slike). Kroz jezgro statora se moze "progurati" projektovana snaga pri odredjenoj frekvenciji, a ta snaga je takva da nominalno zagreva gvozdje i namotaje. Prilikom projektovanja ti se mozes odluciti za vecu snagu ako obezbedis adekvatno prinudno hladjenje, ili ako izduzis motor pa dobijas vecu povrsinu odvodjenja toplote. Konkretno na postojecem jezgru, da bi ga maksimalno iskoristio, mozes prilikom projektovanja teziti da ti indukcija u gvozdju bude sto bliza kolenu savijanja (B-H kriva), ali ne smes preterati. Takodje mozes i sledece uraditi, sav proracun bazirati na nekoj nomanlnoj frekvenciji vecoj od 50Hz pa sve negde do 350-400Hz (povecavaju se vrtlozne struje pa igrejanje gvozdja...E sad sve zavisi kakva je pogonska masina, koji su uslovi hladjenja kakvo je opterecenje i td. Nadam se da sam bar malo pomogao... Pozdrav
Evo kako sam ja prepravio motor od ves masine, sadasnja karakteristika mu je Pmeh=800W, n=1450ob/min, Y, 50Hz, 380V Video


[ rotor i stator @ 22.01.2013. 15:50 ] @
hvala punooooo :D!!!
[ statusband @ 27.01.2013. 16:53 ] @
Da li je motor od ves masine asinhron ili sinhron,napravio bih generator struje od njega,po sledecem principu?Zamolio bih samo bez komentara tipa: "Jesi ucio iz fizike zakone termodinamike?!..." :-) i da li u ovu svrhu moze da se koristi kondenzator koji dolazi fabricki uz njega.I molio bih Vas da mi date,ako znate,neki model motora koji bi vise odgovarao za ovu namenu.Pozdrav svim i u napred hvala.

http://www.youtube.com/watch?v=XDnMODCdhB0
[ veselinovic @ 27.01.2013. 17:36 ] @
Motor od starih ves masina je asinhroni. Na novijim je univerzalni motor.
Za to sto si zamislio ( posto ne smijem pitati o znanju fizike iz osnovne skole) preporucujem da pogledas ovo : http://www.elitesecurity.org/t461207-na-Potrebna-sema-za-uredjaj
[ statusband @ 27.01.2013. 18:07 ] @
Hvala na brzom odgovoru.Da li postoji neki sinhroni motor koji je u siroj upotrebi da ne bacam novac previse?
[ veselinovic @ 28.01.2013. 06:29 ] @
Alternator iz automobila ti je sinhrona masina.
Potrebno je povaditi diode i izvesti svih 6 izvoda vani.
[ statusband @ 28.01.2013. 13:52 ] @
A,da li bi mogao da radi i kao motor,ako bi ga prikljucio na 12V?
[ veselinovic @ 28.01.2013. 14:42 ] @
motor ili generator je isto. To se zove masina, pa sad jel vozis u I ili III kvadrantu bude motor ili generator.
[ statusband @ 28.01.2013. 16:29 ] @
Izvini,mozda sam dosadan,interesuje me sledece,ako uzmem dva trofazna motora,povezem njihove faze i nule i zavrtim prvi na recimo 3000 obrtaja koliko je deklarisan broj obrtaja tog motora,da li ce poceti da se okrece ovaj drugi,povezan na ovaj prvi? i da li ce smer obrtanja drugog,biti isti kao i smer u kom se okrece ovaj prvi koji proizvodi struju i trebaju li neki kondenzatori na fazama?
[ zivadin_despot @ 30.01.2013. 10:52 ] @
Sam asinhroni kavezni motor ne moze proizvesti napon, jer nigde ne postoji pobuda, mozda se moze ocitati neki mali napon zbog remanentnog magnecenja (gvozdje ostalo malo namagnetisano) ali za motor kao potrosac to je ne upotrebivo, znaci moraju ici kondenzatori. Sto se tice smera obrtanja drugog motora to zavisi kako povezes faze, mozes povezati tako da se vrte u istom smeru, a i obratno.
Ako povezujes dva sinhrona, onda ne trebaju kondenzatori, jer na prvom postoji pobuda, drugi je takodje potrebno da pobudis, a prica oko smera obrtanja je ista kao malopre.
Pozdrav
[ edi maj @ 30.01.2013. 18:29 ] @
Asinhroni kavezni motor također može raditi gao generator kada dostigne nominalnu brzinu.
[ RoRa @ 04.02.2013. 10:13 ] @
Citat:
zivadin_despot:
Sam asinhroni kavezni motor ne moze proizvesti napon, jer nigde ne postoji pobuda, mozda se moze ocitati neki mali napon zbog remanentnog magnecenja (gvozdje ostalo malo namagnetisano) ali za motor kao potrosac to je ne upotrebivo, znaci moraju ici kondenzatori. Sto se tice smera obrtanja drugog motora to zavisi kako povezes faze, mozes povezati tako da se vrte u istom smeru, a i obratno.
Ako povezujes dva sinhrona, onda ne trebaju kondenzatori, jer na prvom postoji pobuda, drugi je takodje potrebno da pobudis, a prica oko smera obrtanja je ista kao malopre.
Pozdrav

Asinhroni kavezni motor postaje generator ako je ispunjen jedan od dva uslova:
- opterecenje, pored aktivne, ima i dovoljnu reaktivnu ( kapacitivnu) komponentu
- motor je prikljucen na mrezu i obrce se nadsinhronom brzinom
Asinhroni kavezni motori kao izolovani generatori imaju nezgodnu osobinu da im napon zavisi od broja obrtaja i velicine kako aktivnog tako i reaktivnog opterecenja. Dodatno, vece preopterecenje dovodi do kolapsa napona na izlazu.
[ DAX_ @ 21.02.2013. 18:42 ] @
https://static.elitesecurity.o...1-12-24-495623999-21-04-18.JPG

Klasičan asinhroni motor kao generator...

Pozdrav
[ RoRa @ 23.02.2013. 20:16 ] @
Svojevremeno sam sa komšijom napravio agregat od TOMOS motora 50ccm i asinhronog motora od oko 0.5 kW. Imali smo grdne muke sa nestabilnim naponom na izlazu jer nismo imali regulator već samo fiksne kondenzatore kao reaktivno opterećenje. Da li imate neke podatke, šema naprimer, o regulatoru na vašem agregatu.
[ rotor i stator @ 10.07.2013. 20:51 ] @
http://j.gs/2WLv
[ zica49 @ 10.07.2013. 21:23 ] @
Opet energija iz nicega.....kako meni ovo nije palo na mozak....