[ michaelk @ 10.01.2013. 18:21 ] @
Pozdrav svima,

Dobio sam ruter od SBB-a, na koriscenje, TP-Link: TL-WR740N, mozda se nekome nece svideti, ali je pravo smece. Svakih 1-2 dana moram da ga palim i gasim jer je zakucava non-stop, ovo je treci koji su doneli. Sa svakim je isti problem, a posto oni samo taj ruter imaju a ja nemam ni vremena ni zivaca da se smaram sa raznim servisirema 1 nedeljno u svojoj kuci, resio sam da pazarim novi ruter. Trenutno koristim NetGear WGR614v7 i ok je ali je 54Mbitni sto mi nije dovoljno. Posto sam resio da uzmem novi ruter, interesuju me ruteri koji imaju mogucnost kacenja USB diska (mrezni disk), DLNA, 300Mbitni... Nije presudno ali dobro dode ako imaju neki App za pristup preko mobilnih uredaja.

Da napomenem da u Kuci imamo 3 racunara (svi WiFi), tablet i 4 smart phone-a, a da i XBOX.

Ja sam prvo oko bacio na D-LINK DIR-636L. Ima sve sto bi hteo, medutim buni me malo sto je "single Band" i kako ce to uticati kada svi u kuci koristimo net.
Onda mi zapao za oko D-LINK DIR-826 koji je Dual Band. Ali kada sam procitao kritike, malo sam se ohladio od njega.
Citaljuci kritike za 826L naisao sam na D-LINK DIR-645 koji ima jako dobar signal i odlican domet i mnogo su ga nahvalili!

Covek se sada pita da li uloziti jos malo para i kupiti kvalitetniji ruter (dugorocno resiti problem) pa uzeti nesto ovako:
Buffalo AirStation
ili
NetGear N600

Sa NetGear-om nikad, ali nikad nisam imao problema; ali me interesuju i druge opcije. Jer neko koristio te D-LINK Cloud routere? i kakav im je stvarno signal? Da li je neko koristio taj Buffalo i kakav je on? Moze neko da preporuci nesto od ovoga i da neki rezime u smislu cena-kvalitet tj. odnos ulozeno-dobijeno?


I jos jedno pitanje, kakav je to standard 802.11ac, konkretno sam naleteo na jedan ruter koji je po tom standardu LINK, i koliko ima smisla, SADA u to ulagati novac?

Hvala svima na savetu i pomoci.
[ Miroslav Cvejić @ 10.01.2013. 19:55 ] @
Asus RT-N66U mogu da preporučim. Sve što si nabrojao ume i ... Recimo da ga možeš opteretiti bilo čime, ne davi se. Imam ga skoro mesec dana i nije resetovan od kako sam ga upalio prvog dana. 2 laptopa, xbox, ps3 i par telefona i NAS. Sve radi kao podmazano. Jeste skup, ali vredi pare. Android aplikacija je poprilično dobra. Meni radi wakeonlan i mogu sa NASa skidati fajlove bilo gde da sam.

Ja sam se igrao sa TP-Link WR1043ND i lepo je radio ali je imao manu da crkne posle nekog vremena. 2 sam zamenio u garantnom roku.
[ michaelk @ 10.01.2013. 20:58 ] @
Ne kontam sta znaci deo "Sve što si nabrojao ume i ... "?

Sto se tice Asus-a, na Amazonu je 135 evra, malo je skupo. Jer si imao iskustva sa nekim od ovih sto sam nabrojao? Mislio sam da dam do 100 evra za ruter, ali ne u Srbiji, ovde je sve duplo skuplje. Najlakse mi je na Nemackom Amazonu da kupim, pa mi je to i orjentir.

edit:
aaaaaaa, sada sam skontao mislio si ume i "mnogo toga jos"
[ vkoja @ 10.01.2013. 21:30 ] @
Ma pustite to mnomci , to je bacanje para , uzmite lepo jeftino tp link , provereno , ja imam tp link 542g i 100 korisnika umrezenih na cs i godinu dana bez restarta , sta reci vise...
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2013. 10:46 ] @
michaelk, za do 100 evra možeš da uzmeš neki od Mikrotik RouterBoard-a koji jede za doručak sve ove koji su pobrojani u temi.

[ michaelk @ 11.01.2013. 10:53 ] @
Predrag,

Mozes neki primer? Razumem se donekle u mreze i mogu podesiti ruter, ali u marke se bas i ne razumem zato i pitam ovde za pomoc.

p.s. i TP-Link ne zelim da kupim. Posle toliko loseg sa njima, pogotovo sto sedim na 5m od njega a laptop mi prikazuje 50% jacinu signala, u drugoj sobi ni nemam domet, tako da TP-Link kome odgovara, svaka mu cast, ali meni vise ne.
[ Miroslav Cvejić @ 11.01.2013. 10:55 ] @
Ajd daj neki primer koji ima gbit portove, 2 USB porta, microSD slot, A/N 450mbit WiFi i izgleda onako opako kao Asus. :)

[ Predrag Supurovic @ 11.01.2013. 11:24 ] @
michaelk, RB951-2n, ali budi spreman na nešto sasvim drugapije: pravi ruter.

Citat:
Miroslav Cvejić: Ajd daj neki primer koji ima gbit portove, 2 USB porta, microSD slot, A/N 450mbit WiFi i izgleda onako opako kao Asus. :)


Šljokice mu neće mnogo pomoći, pogotovo ako su potpuno nepotrebne :)

[ michaelk @ 11.01.2013. 12:26 ] @
Hvala Predraze,

Medutim, kao sto sam naveo sta mi je potrebno, ovaj ruter nema USB da zakacim mrezni disk, a koliko vidim nema ni DLNA sto mi je potrebno da bi XBOX pustao filmove sa mreznog diska. Takode nisam uspeo naci na kojoj prekvenciji radi taj ruter 2.4 ili 5 GHz? Da li je Single ili Dual Band?

Jer imas ti te podatke?
[ wity @ 11.01.2013. 14:24 ] @
Nabaci OpenWrt i prilagodi kako oces. Podrzava sve sto tebi treba. Za listu podrzanih uredjaja pogledaj na njihovom sajtu OpenWrt
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2013. 17:18 ] @
Uh, ako hoćeš sve to onda prvenstveno moraš voditi računa o procesorskoj snazi uređaja a sumnjam da za 100 evra možeš naći nešto što će sve to da radi kako treba.

[ Miroslav Cvejić @ 11.01.2013. 17:38 ] @
Mikrotik je pored sve svoje superiornosti sve samo ne out-of-the-box rešenje za kućnu upotrebu i obično nosi dodatan trošak za "podešavanje". Neko to ume žmureći a većina korisnika nema nameru da "uči" da bi namestila ruter da radi kako treba. Zato postoje Linksys, Asus, Netgear i ostali koji tu popunjavaju udeo na tržištu.

[ Predrag Supurovic @ 11.01.2013. 22:13 ] @
U novim verzijama Mikrotik ima ugradjen web konfigurator u stilu jeftinih kućnih rutera.
[ michaelk @ 13.01.2013. 13:26 ] @
Ja sam mislio da je neko imao mozda iskustva sa bilo kojim od navedenih rutera (navedenih od mene)! Ovako i dalje ne znam sta da uzmem. Koliko je D-LINK pouzdan? Trenutno sam jako zagrejan za taj NetGear N600 Premim edition. Jer imao neko ikakvog dodira sa tim ruterom ili nekim slicnim od NetGear-a (npr N750 ili slicni) ?