[ svr @ 13.01.2013. 10:35 ] @
Hocu da u stanu osposobim skype koji bi trebao da radi bez PCja.
Kupio sam Siemens IP telefon misleci da sam resio problem - i onda shvatio da uopste ne funkcionise na Skypeu vec samo za SIP na kojima se placa min.
Zaboravih da mi je cilj sto jeftinija verzija kad je u pitanju potrosnja struje i free razgovor.
Vidim da postoji "FREETALK Home Phone Adaptor" koji omogucava da se na njega prikljuci klasican telefon i primaju skype pozivi, kosta oko 40 funti.

Sta bi jos moglo da funkcionise.
Razmisljao sam o nekoj wireless varijanti i uredjaju, npr. mobilni tel. ali problem je sto bi baterija na mobilnom trajala par sati- pa je to isto cimanje. Hteo sam da pazarim thin client pc i da ga koristim samo za Linux skype, ali svi pristupacni (polovni) koje sam nasao u ponudi su do 800Mhz dok je min requirements za skype 1000Mhz CPU.

Imate neku ideju?

[Ovu poruku je menjao svr dana 13.01.2013. u 11:45 GMT+1]
[ cyBerManIA @ 13.01.2013. 16:00 ] @
Pre nego sto si uzeo siemens, trebao si prvo da pogledas da li podrzava skype. Najbolje da juris fonove koje sam skype nudi u prodaji, jer zasigurno rade posao, a vrlo verovatno i odlicno.
-> http://shop.skype.com/phones/

Vidim da ga ima i taj neki Freetalk u ponudi, veze nemam kako to radi. Uostalom, baci pogled na shop kako bi video listu ponudjenih uredjaja pa pogledaj da li ih ima negde kod nas.
Ti fonovi i adapteri koriste mnogo manje struje od PCa, s tim sto ces s PC imati i browse :)

Mozda neka kombinacija Raspberry Pi na TV/Monitor?
[ Ivan Vujisic @ 13.01.2013. 17:16 ] @
Najjeftinija varijanta je da imas kucni Asterisk server na koji ces instalirati svoj Skype nalog.

Zasto Asterisk? Pa onda neces morati da koristis Skype aplikaciju na mobilnom telefonu, vec ces instalirati bilo koji sip phone, a jedan od onih koji najmanje trose bateriju mob.telefona je sipdroid. Naravno, mob.telefon mora imati konekciju na wirelles LAN, a Asterisk server moze, ali ne mora nuzno biti u istom LAN-u.

Dodatno, ovakvo resenje omogucava da na skype pozive odgovaras sa obicnog tel.aparata koji je u LAN povezan preko tzv. ATA adaptera.
[ bachi @ 13.01.2013. 20:08 ] @
Da, ali "samo" treba naučiti Asterisk i podesiti ga... "Samo"...
[ igor.vitorac @ 13.01.2013. 22:15 ] @
Citat:
svr:
Hocu da u stanu osposobim skype koji bi trebao da radi bez PCja.
Kupio sam Siemens IP telefon misleci da sam resio problem - i onda shvatio da uopste ne funkcionise na Skypeu vec samo za SIP na kojima se placa min.
Zaboravih da mi je cilj sto jeftinija verzija kad je u pitanju potrosnja struje i free razgovor.
Vidim da postoji "FREETALK Home Phone Adaptor" koji omogucava da se na njega prikljuci klasican telefon i primaju skype pozivi, kosta oko 40 funti.

Sta bi jos moglo da funkcionise.
Razmisljao sam o nekoj wireless varijanti i uredjaju, npr. mobilni tel. ali problem je sto bi baterija na mobilnom trajala par sati- pa je to isto cimanje. Hteo sam da pazarim thin client pc i da ga koristim samo za Linux skype, ali svi pristupacni (polovni) koje sam nasao u ponudi su do 800Mhz dok je min requirements za skype 1000Mhz CPU.

Imate neku ideju?

[Ovu poruku je menjao svr dana 13.01.2013. u 11:45 GMT+1]


RTX
http://dualphone.net/
Kupujem ih godinama i rade bez problema.
[ Predrag Supurovic @ 13.01.2013. 23:33 ] @
Citat:
Ivan Vujisic:
Najjeftinija varijanta je da imas kucni Asterisk server na koji ces instalirati svoj Skype nalog.


Mislim da Asterix radi samo sa Skype samo ako se plati (Skype-u).


[ valjan @ 14.01.2013. 10:51 ] @
Dobro misliš - ranije je postojalo više Skype connectora za Asterisk, a onda je Skype (ili njihov novi vlasnik MS) promenio politiku, i sad samo ako imaš business nalog sa plaćenom pretplatom možeš da se konektuješ na ovaj način...
[ Ivan Vujisic @ 14.01.2013. 11:02 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
Ivan Vujisic:
Najjeftinija varijanta je da imas kucni Asterisk server na koji ces instalirati svoj Skype nalog.


Mislim da Asterix radi samo sa Skype samo ako se plati (Skype-u).




Netačno, i pre Skype plugin-a za Asterisk moglo je to da se odradi, pa može i sada. Ako meni ne verujete valjda verujete Nerd Vittles-u :)
[ svr @ 14.01.2013. 11:51 ] @
Instalaciju treba da koriste penzioneri, kojima je i upotreba mobilnog tel. mali stres. :-)
Tako da ne bi isao puticem gde treba da se koristi Asterisk.
Olos sa Skype-a za Srbijicu predvidja samo tel -valjda u skladu sa kupovnom moci lokalaca- od 15000 do 17500 din???
FREETALK Home Phone Adaptor mi deluje kao najbezbolnije resenje -ali nema ga u Srbiji.

Radi Skype to Skype ,zabodes lan iz rutera, tel. kabl i kucni tel. i sa klasicnog tel. obavljas i odgovaras na pozive.
Po sistemu 'narani svinje i nista ne diraj' :-)
Jedino - planiram da ga narucim iz UK a oni 'imaju i tel. za levu ruku'. :-0
Imao sam tel od British telekoma -koji ovde nisu hteli da zvone ???
Nadam se da FREETALK Home Phone Adaptor za UK trziste nece neprijatno da me iznenadi.



Ne znam da li ima glupavu trokraku viljusku za UK struju?


[ valjan @ 14.01.2013. 12:15 ] @
Citat:
Ivan Vujisic:
Netačno, i pre Skype plugin-a za Asterisk moglo je to da se odradi, pa može i sada. Ako meni ne verujete valjda verujete Nerd Vittles-u :)


Za sve te budževe potrebno je instalirati Skype za Linux, za koji je opet potreban grafički režim rada, koji je opet nepoželjan za Asterisk. Ako će sve ovo raditi samo na jednoj liniji, onda još i može ovaj "budž" da prođe, ali za svaku ozbiljniju primenu ovo bih zaobišao. Inače, hvala na info za Nerd Vittles, sad sam saznao za Incredible PBX za Raspberry Pi, kanda će moja "malinica" dobiti novu namenu, ili će dobiti mlađeg brata/sestru :-)
[ pecav @ 19.04.2013. 09:21 ] @
Da ne otvaram novu temu: da li je neko probao jeftine USB SkypeTel varijante od par hiljada dinara da gurne u USB na Mikrotiku :-) i da li to radi ?