[ CakNoris @ 14.01.2013. 09:10 ] @
Trebaju mi informacije o polaganju ispita u firmama vezanim za polaganje znanja Excel-a, pre svega za znanja za pozicije orijentisane na marketing i veleprodaju, kako bih spremio dipl. ekonomistu za polaganje takvih testova.

Znam da su ti testovi različiti od firme do firme, ali svaka pomoć bi dobro došla.

Konkretno me zanimaju sledeće informacije:
1. Neki primer testa, nekoliko, odnosno što više pitanja, ukoliko postoji teorijski test,
2. Primer scenarija/zadatka koji se zadaje,
3. Da li sme da se koristi offline help,
4. Da li sme da se koristi Internet,
5. Na koje oblasti treba da se baci akcenat,
6. Koje oblasti spadaju van domena nekog marketara ili komercijaliste.

Takođe me zanima koliko se po firmama cene Excel sertifikati.
Koliko sam zapazio od internacionalnih postoje MS sertifikati i ECDL.
Da li postoji još neki Excel sertifikat koji je cenjen, kako kod nas, tako i u inostranstvu.

Sve informacije su dobro došle.
[ CakNoris @ 21.01.2014. 08:49 ] @
Jel može neko ovde da postavi neki odgovor?
[ CakNoris @ 09.05.2014. 14:58 ] @
Jel radio neko ovde uopste neki Excel test za sertifikaciju znanja?
[ Jpeca @ 10.05.2014. 08:43 ] @
MS sertifikati su bili aktuelni pre dosta godina. Testovi su uključivali praktični rad na računaru, snimaju se tvoje akcije tokom rada i onda se automatski ocenjuje. Meni se to čini vrlo realno, ali je nekoliko puta mi nije bilo jasno zašto mi nešto nije priznato, verovatno postoji problem sa automatskim ocenjivanjem u neki slučajevima. Jako malo imaš vremena, tako da se ne sećam da li je moguće korišćenje Interneta i Helpa, pretpostavljam da jeste.

Trenutno je ECDL neka opšti standard za sertifikaciju. Imaš primere testova na netu (Npr Excel Napredni Ima osnovni i napredni nivo. Ocenjuje instruktor, nakon završenog testa. Mislim da je najbolje da pogledaš te testove pa da na osnovu toga sastaviš svoje ukoliko za tim ima potrebe.

Što se tiče oblasti znanja za marketara, komercijalistu meni se čini da su to standardna znanja iz Excela (prema osnovnom i advance ECDL programu ).
Možda eventualno povezivanje sa Word i korišćenje mail merge iz Excela. Ako se radi sa MS CRM tu se dosta koristi Excel za izveštaje pa nije loše naglasak staviti na rad sa listama podataka, filtriranje, sortiranje, pivot tabele

Možeš da pogledaš i udžbenik za srednju školu iz poslovne informatika za komercijaliste i da vidiš šta je tamo sve ubačeno.

Postavio sam i jedan zadatak koji sam ja davao (srednji nivo), a mogao bi da bude za komercijalu/marketing