[ konda @ 14.01.2013. 18:48 ] @
Ovako , trasa optickog kabla je duga oko 12 kilomtara. Kabal posjeduje 24 vlakna, u svemu tome slobodno je samo jedno vlakno koje bi najvjerovatnije bilo i odkupljeno u neko dogledno vrijeme. Najveca problematika u tome je sto se prvi put susrecem sa optickom mrezom, a zadatak je barem ja mislim mnogo komplikovan, na trasi od tih 12 kilometara trebam napraviti mjesta ( njih 7 ) na kojima sa optike pomocu media konvertora trebam da izvucem LAN vod. I to sve uz pomoc samo jednog vlakna ! ( Molim da se ne smijete ako je pitanje bezveze ) :-)

A na pocetku je naravno media konvertor , i Mtik koji ce da dodjeljuje adrese u toj zatvorenoj mrezi. Inace ta fiber/lan mreza koristi se za nadgledanje i upravljane odredjenih procesa, i sve mi je testirano u 10/100M lan vezi u jednoj prostoriji.

Molim pomoc, i sugestije
Hvala
[ acatheking @ 14.01.2013. 19:02 ] @
Imas neprekidno vlakno duzine 12km od tacke A do tacke B? Pa ako ces duz te trase da stavlajs MT uredjaje na 7 mesta, to vlakno treba isto toliko puta da se prekine, postavi opticki zavrsetak i iza njega media konverter. Ili sam lose razumeo postavku?
[ konda @ 14.01.2013. 19:36 ] @
Jedan je MT , i on je postavljen u " centrali " , na istom mjestu odakle sa računarom pristupam svim mjestima koja su udaljena. Da tako je, vlakno je neprekidno, ali mora se prekidati na svih 7 mjesta, ( gdje su mi tačke koje kontrolišem i nadgledam - tih 7 ). Znači na jednom se mjestu prekine vlakno, i odmah se koristi za povezivanje sa drugim mjestom. Znam za opciju 2 media konvertora i 1 lan svič, ( ili 1 optički svič i 1 konvertor ) na udaljenom mjestu, ali postoji li jednostavnije riješenje, tipa da li postoji media konvertor u kom je i mini optički svič ( pa mi jedan uređaj služi i za prosleđivanje optike na drugu tačku i izvlačenje lana sa optike ) ?

Al sam ga zakomplikovao, jel ?
[ marko37 @ 14.01.2013. 22:49 ] @
Da li ti se to uopšte i isplati? Kao prvo, kako si zaglavio sa samo jednim vlaknom?!
Kao drugo, moraš ceo kabl da terminiraš gde god ga presečeš (na onih 7 mesta). Uključujući i onih 23 vlakana za druge potrebe.
Bolje da odmah postaviš nov kabl u paraleli.
A ako baš hoćeš, onda seci kabl i gledaj da staviš ili bidirekcioni media convertor (da bi mogao da napraviš vezu preko jednog vlakna), ili da nabaciš neki switch na svaku lokciju sa po dva SFP slota i po dva bidirekciona SFP modula.
[ rajco @ 15.01.2013. 08:26 ] @
Po jednom vlaknu možeš pustiti mnogo signala po različitim frekvencijama i time dobiti veću propusnu širinu i osloboditi deo vlakana.
[ konda @ 15.01.2013. 23:24 ] @
Citat:
marko37:
Da li ti se to uopšte i isplati? Kao prvo, kako si zaglavio sa samo jednim vlaknom?!
Kao drugo, moraš ceo kabl da terminiraš gde god ga presečeš (na onih 7 mesta). Uključujući i onih 23 vlakana za druge potrebe.
Bolje da odmah postaviš nov kabl u paraleli.
A ako baš hoćeš, onda seci kabl i gledaj da staviš ili bidirekcioni media convertor (da bi mogao da napraviš vezu preko jednog vlakna), ili da nabaciš neki switch na svaku lokciju sa po dva SFP slota i po dva bidirekciona SFP modula.


Hahahaha, iza sedam mora, iza sedam gora, iza sedam planina ima jedan optički kabal ..... ...
Taj optički kabal je ukupne dužine oko 65KM, ali meni je potrebno samo prvih cca 12KM. I ono se iznajmljuje od jedog CATV operatera. Od telekoma nisam ni pomišljao da iznajmljujem vod - čitaj skupo do zla boga, a kako je njima u tom vodu ostalo samo jedno vlakno ne znam ni sam vjeruj. Što se polaganja novog kabla tiče, izvodivo je, ali ne u naredne 2godine, jer se na potezu od centra grada ka periferiji ( kako je sada trasiran sadašnji kabal) neće izdavati građ. dozvole za izvođenje radova - trenutni šahtovi i alkateni su pretrpani momački. Dakle na svoj kabal sam na čekanju za naredne 2 godine. Terminacija mi nije problem, ( imam splajser ) ,
a i momci iz catv su spremni da pomognu. E sada - media konvertori, susretao sam se sa njima, a nisam baš često sa tim opasnijim konvertorima,
konkretno taj bidirekcioni ( molim te daj neke linkove), da li on ima na sebi neki loop za fiber, tj da na jedan ulaz priključi se dovodno vlakno, a na izlaz proslijedi se vlakno ka drugom konvertoru, i tako od tačke do tačke ? To mi se čini kao pedantno rešenje a i nebi iziskivalo mnogo opreme i " kutijica " .


Hvala
[ konda @ 15.01.2013. 23:28 ] @
Citat:
rajco:
Po jednom vlaknu možeš pustiti mnogo signala po različitim frekvencijama i time dobiti veću propusnu širinu i osloboditi deo vlakana.

Hvala za predlog, pošalji linkove od opreme sa solidnim odnosom cijena/kvalitet , odprilike dobavljivih na exyu prostoru.


Pozdrav
[ rajco @ 16.01.2013. 06:41 ] @
@Konda
Nisam se bavio sa nabavkom opreme. Poslednje godine faksa sam bio u telekomu na praksi pa sam se sreo sa tim, a trenutno optiku koristim kao krajnji korisnik, pa ćeš morati da se raspitaš na drugom mestu.
[ konda @ 16.01.2013. 07:21 ] @
@rajco

OK
[ niceness @ 16.01.2013. 12:38 ] @
Za ovakvu situaciju najbolje je resenje PON (pasivna opticka mreza; EPON ili GPON).
Na centralnoj lokaciji stavis OLT sa jednim portom, uzduz trase na tih 7 mesta postavis opticki direkcioni tap.
Sa izlaza (prolaza) tap-a nastavljas dalje liniju, a na otcep spajas ONU.
ONU moze biti u obliku media konvertora ili SFP modula pa ga zabodes u switch ili ruter sa SFP portom.

Za ovo bi trebalo uraditi mali projekat i izracunati potrebne vrednosti tap-ova (slabljenje na prolazu, otcepu), ali posto je relatvno kratka razdaljina (12km)
ne bi trebao biti problem uklopiti se u opticki budzet za EPON/GPON.


Naravno jeftinija varijanta je dva media konvertor povezana sa swichem. Malo bolja (pouzdanija) varijanta, koju je marko37 spomenuo, je switch sa dva SFP porta i SFP modulima.
Za ovo ti trebaju media konv. (ili sfp moduli) koji rade po jednom vlaknu (koriste dve talasne duzine ; na to je mislio kad je rekao bidirekcioni).
Problem sa ovim resenjem je to sto ako crkne bilo koji switch/mk/stogod u nizu gubis vezu sa ostalima iza njega.


rajco je jos pomenuo koriscenje vise talasnih duzina, odnosno CWDM (ili DWDM, ali to je skuplje).
Nisam siguran koliko je to primenjivo u ovoj situaciji (jedno vlakno sa vise tacaka izdvajanja). Mislim verovatno moze da se uradi, treba na svakoj tacki izdvojiti dve talasne duzine (up/down) koristeci neki filter, a na centralnoj lokaciji multiplekser i naravno odgovarajuca aktivna oprema (media konv. ili opet sfp moduli).
Do sada sam CWDM koristio samo izmedju dve tacke (muliplekser/demultiplekser sa svake strane).
(U pitanju je bila veza izmedju hub-a i headend-a u HFC mrezi, za transport upstreama sa optickih cvorova, znaci nije bio u pitanju ethernet).


Ne znam da li sam ti pomogao sa ovom porukom ili te jos vise zbunio :)
[ rajco @ 16.01.2013. 12:54 ] @
Ja sam više pomenuo kao mogućnost da oslobodi ostala vlakna, dok je za njegove zahteve bolja varijanta koju si ti lepo objasnio.
[ markovm @ 16.01.2013. 13:06 ] @
Citat:
konda: Hvala za predlog, pošalji linkove od opreme sa solidnim odnosom cijena/kvalitet , odprilike dobavljivih na exyu prostoru.


Pozdrav



Moduli :

Cisco (up to 10km) (GPL Cena)

GLC-BX-D= 1000BASE-BX SFP, 1490NM USD 1,300.00
GLC-BX-U= 1000BASE-BX SFP, 1310NM USD 1,300.00

HP (Up to 10km) (List Cena)

JD098B HP X120 1G SFP LC BX 10-U Transceiver HP Networking €959.00
JD099B HP X120 1G SFP LC BX 10-D Transceiver HP Networking €959.00

Kinezi (TP Link, DCN) Neto BGD
Od 30-200E zavisno od dometa.


Poz,
Milenko.
[ marko37 @ 17.01.2013. 00:17 ] @
Citat:
konda:

E sada - media konvertori, susretao sam se sa njima, a nisam baš često sa tim opasnijim konvertorima, konkretno taj bidirekcioni ( molim te daj neke linkove), da li on ima na sebi neki loop za fiber, tj da na jedan ulaz priključi se dovodno vlakno, a na izlaz proslijedi se vlakno ka drugom konvertoru, i tako od tačke do tačke ? To mi se čini kao pedantno rešenje a i nebi iziskivalo mnogo opreme i " kutijica " .

Hvala


Evo, brz pogled na websajt jednog našeg poznatog dobavljača poluprofi mrežne opreme daje ovu extra jeftinu varijantu za 100BASE-TX varijantu bidirekcionog media convertora:
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC111CS
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC112CS

Jedino što ga je proizvođač pogrešno nazvao WDM-om kako bi zvučalo profesionalnije, ali ovo je običan bidirekcioni MC. Naravno, moraš da koristiš dva različita modela na krajevima jednog kabla kako bi bili upareni.

Pošto je reklamiranje zabranjeno moraćeš da se snađeš pa da pronađeš ko ovo prodaje.

Ovo ti je najjeftinija varijanta, toliko jeftina, u kombinaciji sa tvojim splajserom, da se ja već brinem od čega ću leba sebi da obezbedim u budućnosti. Sve ostalo će ti biti skuplje nego ovi uređaji.
Naravno, ovo je daleko od neke profi varijante, i moraćeš da obezbediš i neki switch kako bi povezao po dva ovakva na jednoj lokaciji, kao i opremu koju hoćeš da umrežiš. Ali za umrežavanje iza sedam gora i iza sedam mora, verujem da ti je dovoljno dobro.
[ konda @ 17.01.2013. 07:33 ] @
Citat:
marko37: Evo, brz pogled na websajt jednog našeg poznatog dobavljača poluprofi mrežne opreme daje ovu extra jeftinu varijantu za 100BASE-TX varijantu bidirekcionog media convertora:
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC111CS
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC112CS

Jedino što ga je proizvođač pogrešno nazvao WDM-om kako bi zvučalo profesionalnije, ali ovo je običan bidirekcioni MC. Naravno, moraš da koristiš dva različita modela na krajevima jednog kabla kako bi bili upareni.

Pošto je reklamiranje zabranjeno moraćeš da se snađeš pa da pronađeš ko ovo prodaje.

Ovo ti je najjeftinija varijanta, toliko jeftina, u kombinaciji sa tvojim splajserom, da se ja već brinem od čega ću leba sebi da obezbedim u budućnosti. Sve ostalo će ti biti skuplje nego ovi uređaji.
Naravno, ovo je daleko od neke profi varijante, i moraćeš da obezbediš i neki switch kako bi povezao po dva ovakva na jednoj lokaciji, kao i opremu koju hoćeš da umrežiš. Ali za umrežavanje iza sedam gora i iza sedam mora, verujem da ti je dovoljno dobro.


Ma tako sam radio i do sada, i već u glavi imam šemu kako si mi opisao. Međutim predlog od niceeness uopšte nije loš sa fiber tapom, e sa tim se nikako nisam susretao, i ne znam kako recimo tu posložiti primera radi ove TPlink 111 i 112 ( koliko kog komada, gdje ). Drugo pitanje vezano za ove tapove, recimo : http://www.tradekorea.com/prod...292655/Network_Tap_Switch.html
http://www.google.ba/imgres?q=...,s:0,i:79&tx=45&ty=202
da li je uređaj ovakvog tipa čisto pasivni, odnosno da li mu treba napajanje, jer će mi uveliko olakšati posao ukoliko radi bez DC/AC napajanja.
Ljudi HVALA MNOGO, dobio sam toliko ideja samo preostaje nabavka opreme i teren.
[ rajco @ 17.01.2013. 08:02 ] @
Citat:
marko37: Evo, brz pogled na websajt jednog našeg poznatog dobavljača poluprofi mrežne opreme daje ovu extra jeftinu varijantu za 100BASE-TX varijantu bidirekcionog media convertora:
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC111CS
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=MC112CS

Ove media konvertere daje SBB prilikom ugradnje svoje optike, baš skoro su zamenili neki stariji i stavili ovaj. Telekom Srbija koristi Omnitron koji je proizveden u USA što je danas vrlo retko.
[ konda @ 17.01.2013. 08:39 ] @
Citat:
rajco: Ove media konvertere daje SBB prilikom ugradnje svoje optike, baš skoro su zamenili neki stariji i stavili ovaj. Telekom Srbija koristi Omnitron koji je proizveden u USA što je danas vrlo retko.

Pa unazad 1 godinu sam ovakvih point to point veza uradio odprilike desetak ( baš sa tim TPlink kinezom ), i da kucnem u drvo ......
[ niceness @ 17.01.2013. 10:10 ] @
Citat:
marko37:
Jedino što ga je proizvođač pogrešno nazvao WDM-om kako bi zvučalo profesionalnije, ali ovo je običan bidirekcioni MC. Naravno, moraš da koristiš dva različita modela na krajevima jednog kabla kako bi bili upareni.

Da, nisu bas morali napisati WDM, ali i nije greska. WDM samo znaci da postoje vise signala na jednom vlaknu (u ovom slucaju 1310nm/1550nm).
Veca greska je to sto ga zovu 100Base-FX (100Mbit preko dva vlakna), a u pitanju je 100Base-BX (po jednom) :)


@konda
Nazalost za PON ne mozes koristiti 100Base-BX (ili 1000Base-BX) opremu.
Potrebna je odgovarajuca oprema za EPON (1000BASE-PX10 ili PX20, razlika je u snazi predajnika i osetljivosti prijemnika), tj. OLT i ONU (moze GPON umesto EPON, zavisi sta odgovara)
Problem je, naravno, dostupnost na nasem trzistu. Poslednji put kad sam gledao (2009./2010.) cene kod raznih (manje poznatih), juzno korejskih, tajvanskih i kineskih prozvodjaca su bile
za EPON OLT 1 port (rack 1U) oko 1000USD, a za ONU (u obliku media konvertora, sa jednim 1G UTP portom) 80-100USD, 1000BASE-PX20 standard.
Danas su cene verovatno nize.

Tap (kao i spliter) je cisto pasivni elemenat, uloga mu je da deli snagu (u slucaju tap-a na nejednake delove, vecina energije prolazi dalje, mali deo na otcep).
Na slici koju si postavio sa wikipedie tap je ona mala cevcica (izgleda kao splice protector, samo od metala) unutar modula. Vidimo da imaju dva tap-a u modulu.
Mogu se nabaviti u tom obliku (kao cevcica) sa vlaknom odredjene duzine (sa ili bez konektora) koji onda mozes da usplajsujes direktno u opticku spojnicu(racvu) ili ZOK.
Ovaj sa slike je vec upakovan u kuciste (modul) koje se inace zove LGX (svojevrsni standard za opticku pasivnu opremu) i predvidjen je da se zabode u LGX frame/platformu.
[ acatheking @ 17.01.2013. 10:10 ] @
Ili recimo http://www.optokon.cz/ Koristimo njihove SFP module (rade i na cisco switchevima), a cena daleko niza od cisco SFP modula.
[ konda @ 17.01.2013. 21:35 ] @
http://www.ebay.com/itm/Optica...itches&hash=item3cce1dacfb


http://www.ebay.com/itm/Fons-F...Cables&hash=item1e74c93cf3



http://www.ebay.com/itm/AFOP-1...main_0&hash=item2a22493832


Izvinjavam se ako su reklame ..... jeli to to
[ konda @ 17.01.2013. 21:36 ] @
Citat:
acatheking:
Ili recimo http://www.optokon.cz/ Koristimo njihove SFP module (rade i na cisco switchevima), a cena daleko niza od cisco SFP modula.


Interesantan link, imaju li katalog sa cenama ? Ako imaš molim te na pp
[ niceness @ 18.01.2013. 08:19 ] @


Slicno tome... to su spliteri (deli jednako na dva dela, 50/50), a tebi treba tap (deli nejednako, u nekoj razmeri npr. 2/98, 5/95, 10/90, 15/85... itd.).
[ konda @ 18.01.2013. 17:33 ] @
E da, znači kao kod catv-a, najmanji tap treba da bude na kraju voda da signal sa povratnog " upstrima " nebi oslabio do konvertora na centralnom mjestu ( na početku voda ) .
[ niceness @ 18.01.2013. 19:20 ] @
Bas tako, apsolutno isto kao distibutivni deo catv mreze.
[ konda @ 21.01.2013. 09:56 ] @
E , da još jedno pitanje MC111 mogu da stavim samo jedan ( i to kod mjesta gdje mi je MT - " centrala" ) , a MC112 stavljam na 7 udaljenih mjesta i vežem ih sa tapovima ?
[ niceness @ 21.01.2013. 14:21 ] @
U jednoj od prethodnih poruka vec sam napisao, ali mozda nisam dovoljno naglasio...

Za PON ne mozes koristiti te MC111/MC112 media konvertore (niti bilo koje druge slicne).
Osim tapova, potrebna je odgovarajuca aktivna oprema. Tacnije OLT (optical line terminal; stavlja se na centralnu lokaciju) i ONU (optical network unit; za udaljena mesta).