[ bmarkovic06 @ 17.01.2013. 00:02 ] @
Pozdrav ljudi, imam problem sa eunet mail-om i slanjem poste iz outlook-a. Naime ako saljem postu sa IP opsega drugog operatera to je nemoguce zbog nepostojanja autentifikacije na smtp serveru euneta.

Na mikrotiku imam 2 konekcije jedna sbb cable druga eunet adsl. E sad taj adsl ne koristim i ugasio sam ga, medjutim primetio sam da ne mogu poslati email... aktiviram adsl opet i sada mogu (ali samo ako idem preko adsl linka), medjutim zelim taj adsl link koristiti samo za slanje poste dok cu sbb koristiti za sve ostalo.

E sad ja sam odradio sledece.

/ip firewall mangle chain=prerouting action=mark-routing new-routing-mark=smtp.eunet passthrough=yes src-address=0.0.0.0/0 dst-address=194.247.192.179 (adresa smtp servera)

/ip route add comment=”EunetSMTP" disabled=no distance=1 dst-address=0.0.0.0/0 gateway=pppoe-out1-eunet routing-mark=smtp.eunet scope=255 target-scope=10

medjutim i dalje imam problema sa slanjem. Ima li neko drugo resenje? Dajte neki predlog ili da prebacujem domen na drugog operatera :).
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2013. 10:14 ] @
Kad imas dva WAN interfejsa svari se komplikuju.

Y apocetak, podesi da ti je Eunet default gatewaz pa vidi da li ce ti tad raditi imejl. Ako radi moras malo vise da manglujes. Pogledaj http://pedja.supurovic.net/mik...na-vise-internet-linkova-i-deo i to sva tri nastavka.
[ bmarkovic06 @ 17.01.2013. 10:22 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Kad imas dva WAN interfejsa svari se komplikuju.

Y apocetak, podesi da ti je Eunet default gatewaz pa vidi da li ce ti tad raditi imejl. Ako radi moras malo vise da manglujes. Pogledaj http://pedja.supurovic.net/mik...na-vise-internet-linkova-i-deo i to sva tri nastavka.


Kada mi je eunet def gateway naravno radi, i kada odradim load balancing pa postavim da mi pc sa koga saljem mail bude u drugom opsegu i rutiram ga kroz eunet link radi i tada, ali u tom slucaju sam ogranicen samo na eunet link. Ja bih ga koristio samo za email servis (u ovom slucaju samo za slanje jer pop3 radi bez problema) a sbb za sve ostalo.

Probacu malo vise sa manglovanjem pa cu videti kako i sta i javicu ako uspem.
[ bmarkovic06 @ 17.01.2013. 10:42 ] @
Hmmm vidi cuda. U ovom prvom primeru falilo je samo da odradim maskaradu sa routing markom koji sam napravio. Znaci nije htelo sa obicnom maskaradom

/ip firewall nat add action=masquerade chain=srcnat out-interface=pppoe-out1-eunet nego treba dodati i routing-mark=smtp.eunet i sada radi... ovo mi cudno jer je vec u ruti podeseno da gleda routing-mark=smtp.eunet. Uglavnom sada radi.
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2013. 11:17 ] @
Hm, ovo ti je interesantno zapažanje.
[ zivanicd @ 19.01.2013. 20:56 ] @
Ostavi oba linka aktivna.
Ostavi staticku rutu ka mail serveru da ide kroz pravi link.
Mangluj saobracaj ka toj ip adresi i rutiraj ga kroz pravi link.
[ bmarkovic06 @ 19.01.2013. 23:29 ] @
Paaa to i jesam odradio. Ali iz nekog razloga nije htelo dok nisam u nat-u postavio za maskaradu da gleda routing mark. Videcu da stavim neku noviju verziju mikrotika, trenutna je 4.10 mozda ona pravi "problem"