[ bcboris @ 17.01.2013. 19:36 ] @
Koji su sve moguci razlozi ovakve pojave to jest kada dolazi do varnicenja creva na bojleru? Osnovni problem je koliko znam lose uzemljenje,zatim lose uradjena instalacija,grejac koji je probio to jest rascvetao se plast oko grejaca,na instalaciji sa losim uzemljenjem neki od uredjaja baca napon prema uzemljenju,.....zanimaju me neka vasa iskustva i resenja ovakvih problema,...mada se sve ovo svodi na kraju na ispitivanje kompletne instalacije i izvodjenje novog uzemljenja opet bih hteo da cujem neka iskustva onih koji su se susretali sa ovakvom pojavom
[ Java Beograd @ 18.01.2013. 07:14 ] @
Brate, čuje se ponekad tu i tamo da "pecka" na dodir, ali da varniči (!) na crevima - nikad. Tu je kompletna instalacija otišla u tri lepe, i predstavlja smrtnu opasnost za svakog ko se nađe u blizini bojlera, a ako je vodovodna instalacija urađena pocinkovanim cevima - onda je opasnost i svakog ko koristi slavine u stanu.
Ako ne umeš sam - pod hitno zovi električara !
[ veselinovic @ 18.01.2013. 10:43 ] @
Ti vjerovatno imas TNCS sistem ( tzv nulovanje) i imas ili prekid ili vrlo losu nulu, a nemas ( ili je vrlo los) uzemljivac.
Nulti provodnik je pod nekim naponom i pokusava da se uzemlji preko vodovodnih cijevi ( podrazumijeva se da su cijevi metalne).
Pancirna crijeva na bojleru imaju relativno veliki otpor ( losi spojevi - jer je to prvenstveno hidraski element, a elektricni je u drugom planu) i tu varnici.
Nula moze biti losa kod tebe u objektu, a moze ( cesce) biti negdje na distributivnom vodu.
Problem moras rijesiti cim prije jer takvi kvarovi su opasni.
[ bcboris @ 18.01.2013. 17:08 ] @
Instalacija jeste nulovana i nema nikakvo uzemljenje,...danas sam radio pregled kompletne instalacije,nula jeste oslabila i do zestoko,...u objektu deo uticnica ima izvedeno uzemljenje a deo nema uopste dovedene su samo faza i nula na monofazne uticnice,...dalje-- instalacija je stara radjena aluminijumskim kablovima a naknadno je ponegde dodavano uzemljenje to jest zica uzemljenja koja je onda negde vezana za nulu(zice koje su dodavane za uzemljenje su bakarne),.....e sad kad izmerim napon izmedju nule i da kazem uzemljenja BEZ jakih potrosaca jedva da pokaze 1 Volt,...ali kad ukljucim npr bojler ili TA pec ili sporet na uticnicama izmedju nule i uzemljenja pokazuje 55 Volti,...objekat je na 2 sprata tako da bilo gde i bilo sta od jacih potrosaca da ukljucim svuda po uticnicama gde ima uzemljenje pokazuje taj napon od 55V(mereno kvalitetnim unimerom mada mi i obican duspol pokazuje napon)
Vec sam negde napisao i ponovicu,ja i jesam elektricar ali ne bavim se time jer nemam vremena a i radim u firmi,povremeno nekom na molbu odradim nesto i ne prihvatam se vecih poslova ----objekat sam samo pregledao,konstatovao opsti haos i zestoko zaplasio vlasnika,pogasio sve velike potrosace i odvrnuo podosta osiguraca,----e sad po onome sto sam ja video a to sam i opisao ovde i vec napisao u prvom postu moja *preporuka*(citaj naredjenje) je da se odradi kompletna nova instalacija,da se izvede uzemljenje i da se pozove elektrodistribucija da vide njihov kabl u kakvom je stanju----vec sam u prvom postu i napisao problem i izneo neka od resenja,ali kad se covek susretne u praksi sa ovakvim problemom nije ni malo prijatno,pogotovo sto je u pitanju slaba nula a kad u trofaznom sistemu dodje do prekida nule zna se sta se desava sa naponima i koji tek onda haos nastaje
Jedino sto nisam znao je da ta famozna nula moze da oslabi do te mere i to u trofaznom sistemu gde je realno i najmanje opterecena----ali eto i sad sam video da i to moze da se desi pogotovo splet okolnosti koji sam upravo opisao---mislim da ce vec sutra covek poceti da radi jer je vec zvao drugog elektricara! ! !
Sad,..bitno je to da je ovo u pitanju jedan slucaj(i to u zadnji cas sprecen neki katastrofalan ishod),a koliko tek ima slucajeva kao ovih gde su stare instalacije a gde ljudi jednostavno ne reaguju ili iz jedne opste besparice i ne zele da se pozabave problemom koji imaju,negde u glavi pokusavaju da problem zanemare iako su svesni opasnosti ! ! !
Dosta se ovde pisalo o imanju ili nemanju FID sklopke u instalaciji,verujte mi gde god da sam pogledao glavne ormane,spratne table nigde do sad nisam naisao na ugradjenu FID sklopku,.....mom kumu sam radio instalaciju pre par godina na novoj kuci i jedva sam mu oteo pare za tu istu Fid sklopku,....i dan danas on misli da su to *bacene pare*,a ja sam uvek ponosan na to sto znam da i ja i on i njegova porodica mozemo mirno da spavamo ,.....a bacene pare,....ako nek su bacene
Hvala na odgovorima svima,poceo sam ovu temu najvise iz razloga sto sam video da nije obradjena pa eto ako nekad nekom zatreba,.....imace sta i da cita
[ bcboris @ 18.01.2013. 17:13 ] @
Citat:
veselinovic:
Ti vjerovatno imas TNCS sistem ( tzv nulovanje) i imas ili prekid ili vrlo losu nulu, a nemas ( ili je vrlo los) uzemljivac.
Nulti provodnik je pod nekim naponom i pokusava da se uzemlji preko vodovodnih cijevi ( podrazumijeva se da su cijevi metalne).
Pancirna crijeva na bojleru imaju relativno veliki otpor ( losi spojevi - jer je to prvenstveno hidraski element, a elektricni je u drugom planu) i tu varnici.
Nula moze biti losa kod tebe u objektu, a moze ( cesce) biti negdje na distributivnom vodu.
Problem moras rijesiti cim prije jer takvi kvarovi su opasni.

HVALA na ovome jer mi je ovaj post ustedeo dosta vremena i citajuci ovo isao sam bas prvo na ovaj moguci scenario i ustanovio da se bas o ovome i radi ! ! !