[ calexx @ 20.01.2013. 21:03 ] @
Zbog druge teme je ovo počelo da me kopka ... koristio sam IPTV nekoliko dana ali mi nije bilo interesantno da dajem dodatne pare pa sam odustao. Zato nisam stigao da proverim neke detalje. Na onoj pljoski postoje RF in i RF out. Mislio sam da je u pitanju protočna veza tj šta na ulazu, to na izlazu i da služi da se dodatno ubaci neki analogni signal ... mada je to malo bespotrebno. Sada čitam da pored toga tu ide i digitalni signal konvertovan u analogni. Da li neko može sigurno da potvrdi da je to tačno? Pitanje se odnosi i na HD verziju prijemnika.

Imam jedan prastari televizor koji ima samo RF ulaz pa trenutno koristim stari SBB prijemnik koji ima jedan par "protočnih" RF konektora i drugi par na kome je digitalni program. Sada moram da prebacujem kabl, ako hoću analognu (potrebno zbog nekih lokalnih programa kojih nema u digitalnoj ponudi) onda ubodem kabl u prvi RF out, ako hoću digitalne, onda prebacim kabl na onaj drugi. Nije neki posao ali je to kod majke koja ne može to da radi pa eventualno prebacim kad sam tu. Teoretski bi moglo da se preveže, RF out iz protočnog u RF in ovog digitalnog pa odatle u televizor ali to nešto ne radi, javljaju se smetnje, možda zbog gužve na UHF gde su svi pomenuti kanali.

Vidim da IPTV ionako ima te lokalne programe u digitalnom obliku a i ostao bi analogni SBB signal i ako je onako kako mislim, onda bi sve bilo u startu rešeno. Ako sam dobro shvatio iz nekih uputstava, kada se televizor poveže samo RF kablom, podesi se kanal na kome će da bude digitalna varijanta a ostali idu svojim putem i em ne bi moralo ništa da se prevezuje, em bi uvek bili dostupni svi analogni programi, em bi odmah bili dostupni i digitalni ... uključujući i pomenute lokalne. Pošto imam i ADSL, plaćam naravno fisknu telefoniju a imam i postpejd mobilni, sve bi se lepo uklopilo u Box paket i ne bi bilo nekog posebnog dodatnog troška.

Da li neko ko ima IPTV, naročito ako je to HD varijanta, može da potvrdi ovo što sam smislio?
[ calexx @ 21.01.2013. 11:36 ] @
Niko ne koristi IPTV? Niko nema običan RF kabl da proba?
[ calexx @ 30.01.2013. 15:12 ] @
Ja sam mislio da je IPTV relativno dosta rasprostranjen i da ga mnogi koriste ali po ovim odgovorima mi deluje da niko sa ES ne troši IPTV. Ili niko nema RF kabl da poveže i proba.
[ Emil Ranc @ 30.01.2013. 16:07 ] @
Ne mogu previše da ti pomognem, samo da potvrdim ono rečeno u onoj drugoj temi: komšinici je "crko" originalni iptv/scart kabl, pa su joj dali običan rf kabl, koji je povezan na "out" izlaz i koji se na sivom CRT samsungu povezuje na antenski ulaz i gleda na "trijessedmom" ili nekom drugom UHF kanalu :)

E sad, na žalost, na staroj anteni nema RF priključak, ne može da se navije na "in" ulaz sa STB-a da se vidi da li se signal propušta na "out", ali ne vidim razloga zašto ovo ne bi radilo (u čemu bi onda bila svrha RF ulaza?). U svakom slučaju, komšinica nema ni HD prijemnik, ni kablovsku, tako da svakako ne bih mogao da proverim da ovo što tebi treba, pouzdano radi.
[ Boris Maksic @ 30.01.2013. 16:12 ] @
Obican RF modulator, daje sliku IPTV preko RF-a na 38 kanalu. Pogodan za stare televizore koji imaju samo antenski prikljucak. HD varijanta ovo nema. Pozdrav.
[ calexx @ 30.01.2013. 23:06 ] @
Slika zadnje strane HD prijemnika nije baš jasna pa sam mislio da su ono levo dva RF ... ali sam posle video da je jedan za remote control (čemu to uopšte služi?) a drugi RF output. Po ovome bi mogla da se gleda digitalna preko RF izlaza ali ne može da se dovede ništa sa strane. U principu nisam siguran da mi je potreban i SBB analogni jer IPTV ima u ponudi par ovdašnjih lokalnih programa ... koje SBB nikako da ubaci u digitalni oblik i zbog kojih sada moram da prebacujem kabl na SBB prijemniku sa jednog na drugi konektor. Sa ovim STB bih to izbegao jer bi i oni bili u digitalnom paketu kao i ostali. Jedino će da bude problem što će onda na tom starom televizoru jedan kanal da bude na ovom STB a ostali nigde. Možda svi na STB. :)

Malopre sam svratio da se raspitam, mada je mala šansa da to znaju, pa mi je rečeno da trenutno nemaju nikakve STB ali da im od ponedeljka stižu i to samo novi, a ne ovi mali kao do sada ... verovatno je mislila da će sada da bude samo HD. Malo sam gledao stare teme i vidim da se plaćala dodatna renta za HD prijemnik. Pitao sam da li, ako uzmem HD prijemnik, moram da uzimam tj plaćam i HD program na šta sam dobio odgovor otprilike ... ma to je skupo, ~400 za samo nekoliko programa, može HD prijemnik bez HD programa. Ako će od sada da daju samo HD ... šta sa drugim prijemnikom? Do sada je bilo ... jedan HD i drugi SD. Šta će da bude od sada?

Meni je taj IPTV potreban za jedan stari teve koji ima samo RF pa mi SCART, HDMI ili bilo šta slično na njemu ne znači ništa. Onda je verovatno bolja varijanta stari STB koji ima RF in/out pa bi onda na televizor prošli kanali sa analogne kao i digitalni na tom 38. kanalu. Ne verujem da će da mi zatreba drugi pošto inače imam jedan (SBB) HD, imam pravo da mi daju još jedan ali ne uspevaju da reše neke nove prijemnike a stvarno mi nisu potrebna 5 digitalna prijemnika a jedini ispravan televizor je onaj stari koji ima samo RF. :)

Na kraju ću da odem iduće nedelje i traži da mi pokažu kakav prijemnik daju a važno je da sam saznao da na RF izlazu može da se gleda digitalna. Onda ću da probam da nađem neki sa in/out RF a ako nema, onda barem sa RF out. Mislim da na SBB HD prijemnicima, koji imaju dva RF konektora, oni služe samo za protočnu vezu a ne za digitalni program.
[ calexx @ 06.02.2013. 08:27 ] @
Citat:
Boris Maksic: Obican RF modulator, daje sliku IPTV preko RF-a na 38 kanalu. Pogodan za stare televizore koji imaju samo antenski prikljucak. HD varijanta ovo nema. Pozdrav.
Sinoć sam svratio da pitam, još nisu dobili nove uređaje i imaju samo stare vraćene. Kada sam rekao zašto me zanima, rekli su mi da novi to (RF) valjda nemaju. Pošto vidim da postojeći HD prijemnici nešto imaju, da li neko zna koje će prijemnike Telekom sada da deli? Rekoše mi ... sada svi novi imaju HDMI konektor, više neće da bude prijemnika bez toga pa ću da sačekam i pogledam kad stignu ali ako neko zna koji je model u pitanju, mogao bih da se pripremim pre toga. ;)
[ calexx @ 11.02.2013. 23:58 ] @
Da se neko ne muči, a znam da neće, malopre sam svratio, sada dele nove A139 koji izgledaju kao oni mali stari ali umesto RF imaju HDMI. To mi ne završava posao pa ću da razmislim da li da tražim neki od starih vraćenih ili da odustanem. Onaj stari sa HDMI ali i sa RF podrazumeva i HD paket a to mi se baš i ne isplati ako planiram da ga koristim na televizoru koji ima samo RF.