[ miki-bgd89 @ 21.01.2013. 01:24 ] @
Pozdrav drugari,

Skoro sam iz radoznalosti otvorio autic na daljinsko upravljanje, i video sam da je tu elektronika dosta prosta (isticali su se nekoliko tranzistora), pa sam dosao na ideju da napravim nesto svoje, tacnije brodic na daljinsko upravljanje. Posto sam amater u elektronici, a to se bavim iz hobija, ne zurim nigde i hteo bih da malo bolje razumem radio tehniku, recimo za pocetak da mogu da posaljem signal. Sto se tice teorije, to koliko toliko i razumem, ali razumevanje prakticne strane skripi (kako da postignem to i to pomocu kola). Planiram da ubacim mikrokontroler u brodic, pomocu koga ce sve biti kontrolisano, znaci samo treba da mu javim sta zelim da radim.

Ima li neko savet za neku dobru knjigu? Ili neku literaturu uopste?

Malo konkretnije, interesuje me kako da ubacim signal na neku frekvenciju, kako da primim to isto, kao i kako se odredjuje maksimalna udaljenost kontrolisanja uredjaja od predajnika?
[ mikikg @ 21.01.2013. 12:07 ] @
Pozdrav,

radio tehnika je prilicno siroka oblast i ne tako prosta. Pored solidne teoriske osnove neophodno je dosta iskustva jer cesto u praksi ne ispadne sve bas kako je projektovano a to se sve vise manifestuje sto je snaga ili frekvencija veca (prakticno preko 10-ak MHz vec pocinju da isplivavaju razni prakticni problemi).

Takodje za pravljenje primo-predajnika (nebitno da li je za glas ili se prenosi neka digitalna informacija) valjalo bi da se poseduje neka merna oprema, najbolje osciloskop, pa onda VF sonde, frekvencmetar i sl.

Za tvoj konkretan primer sa daljinskom kontrolom mozda za pocetak da ides na neke gotove servo module koji se standardno koriste po modelima.

Ako bas hoces da "uplivas" u radio tehniku, preporucio bih ti za pocetak da nabavis knjigu "Radio Prirucnik Za Amatere i Tehnicare Dr Bozo Metzger" ili neko od izdanja ARRL-ovog prirucnika za radio tehniku.
[ miki-bgd89 @ 21.01.2013. 17:12 ] @
Hvala druze!