[ Neshonee @ 25.01.2013. 21:24 ] @
Znaci imao sam sledeci problem...

Kupio sam laptop u Srbiji i poneo sam da ga prenesem u BiH... Uredno sam overio papire na Srbijanskoj strani(uzeli su mi 10eur iz razloga sto sam kao koristio lap top pa da bi mogao da vracam PDV u tom slucaju), i kerovi zvali BiH koji su me zaustavili i trazili da platim Carinu 33%, a dobio sam povrati PDV-a samo 8%.

Medjutim ja nisam prisao nego sam rekao da cu da se vratim u Srbiji, a kako su debili bili u dogovoru ovi u Srbiji mi traze da i njima platim carinu 30% jer kao ponovo vracam u drzavu???

Kako je ljudi ovo moguce ?

[Ovu poruku je menjao Neshonee dana 26.01.2013. u 11:25 GMT+1]
[ Dexic @ 26.01.2013. 01:42 ] @
Koliko ljudi dodje na forum, postavi pitanje za slucaj gde su ocigledno (i sami priznali) nesto nezakonito uradili, kako da se izvuku ;)
Mislim.... aman!
[ bakara @ 26.01.2013. 10:23 ] @
Bas tako ^^

Ti si hteo da te u Srbiji oslobode PDV a da ga ne platis ni u BiH?
Naravno da ne moze... ne znam na sta se zalis?



[ Neshonee @ 26.01.2013. 10:28 ] @
Pa dobro kad su me vratili iz BIH, Da li je moguce da mi traze carinu kad sam se vracao u Srbiju? Jer sam ja hteo da ponistim taj povrat PDV-a?
I u cemu je fora povrat-a poreza kad tamo mora da se plati 4 puta vise ?
[ bakara @ 26.01.2013. 10:40 ] @
Prakticno uvozis robu u svoju drzavu i placas njene dazbine.
Kupovinom u Srbiji ti si oslobodjen samo PDV dela od 8% a carina je vec naplacena.

Svercovanje bas i postoji zbog toga sto su dazbine (carina, PDV) razlicite pa se to koristi da bi se zaradilo.
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2013. 10:59 ] @
Citat:
Neshonee
I u cemu je fora povrat-a poreza kad tamo mora da se plati 4 puta vise ?


PDV i carina su 2 sasvim razlicite stvari. To sto ti oni naplate obe na istom mestu ne znaci da su povezane.

Drugim recima, kada si izlazio iz Srbije, ti si iskoristio mogucnost da ti se nadoknadi placen PDV u Srbiji posto robu iznosis iz zemlje.

To ne vazi za carinske troskove - kada se roba jednom uveze i ocarini, nema nazad - carina je placena i to je to.

Onda, naravno, kada si ulazio u Bosnu, moras da platis njihov PDV i carinu. Posto si se oslobodio PDV-a u Srbiji, tu si na "nuli" posto neces platiti 2 PDV-a. Ali ces platiti 2 puta carinske troskove.

Sta tu ima nejasno?

To sto si ti hteo da uradis se jedino isplati ako krsis zakon, tj. svercujes robu. E ako te uhvate, ybg - to ti je rizik tog posla, na to se niko ne zali posto, je li, nema poente.