[ calexx @ 26.01.2013. 00:38 ] @
Nije baš kupovina u pitanju nego ono suprotno. Hard disk, koga sam nekoliko puta pomenuo i koji je prošle godine čudno radio, pomalo zastajkivao, pa posle u drugom kompu radio uglavnom normalno je konačno ispustio beli dim. Sada se više ne čuje, komp ga ne prepoznaje, probano na oba i isto se ponaša. Kada sam u jednom trenutku probao a hard mi je bio u ruci, osetio sam kako dobro zabacuje i skoro mi okreće ruku ... ali je to jedino što se dešava. Izgleda da motori još vrte.

U pitanju je WD black, kupljen pre manje od 4 godine, garancija je 5 godina, imam uredno overen garantni list ali ... radnja u kojoj je kupljen je u međuvremenu zatvorena a ona je nabavljala robu od jedne ovdašnje velike firme koja već neko vreme jedva da radi a čujem da neko pominje i stečaj. Nešto sam se raspitivao ali su u gužvi, duguju na sve strane pa ne znam koliko bi mogli da urade ono što su potpisali.

Neko mi je skoro rekao da je imao takođe problematičan WD, odneo ga je u neki servis koji je kao ovlašćen i na osnovu serijskog broja su mu zamenili hard. Proverio sam na WD sajtu, ovaj hard ima garanciju do polovine 2014. godine što znači da bi možda pomoglo da nađem ko je ovlašćen za njih. Na kraju pitanje, da li neko zna ko je zvanični, ovlašćeni i šta već zastupnik za WD hardove? Da li mogu da se nekome obratim na osnovu serijskog broja, tu je i garantni list kao i original račun koji je pomenuta radnja dobila od one velike firme prilikom kupovine, fiskalni račun je u međuvremenu izbledeo pa sam potražio vlasnika te radnje i on mi je našao originalni račun.

Ja ću još da pokušam da se ubeđujem sa ovima iz te firme ali znam da duguju na sve strane, da ih mnogi jure i traže pa ne verujem da će zbog jednog harda da se nešto angažuju a ne bih da povlačim neke druge poteze. Na kraju mogu da odem u neku inspekciju ... ali bih svakako voleo da to rešim nekim lakšim putem.
[ bakara @ 26.01.2013. 00:53 ] @
Citat:
calexx:

Neko mi je skoro rekao da je imao takođe problematičan WD, odneo ga je u neki servis koji je kao ovlašćen i na osnovu serijskog broja su mu zamenili hard. Proverio sam na WD sajtu, ovaj hard ima garanciju do polovine 2014. godine što znači da bi možda pomoglo da nađem ko je ovlašćen za njih. Na kraju pitanje, da li neko zna ko je zvanični, ovlašćeni i šta već zastupnik za WD hardove? Da li mogu da se nekome obratim na osnovu serijskog broja, tu je i garantni list kao i original račun koji je pomenuta radnja dobila od one velike firme prilikom kupovine, fiskalni račun je u međuvremenu izbledeo pa sam potražio vlasnika te radnje i on mi je našao originalni račun.

Mozda kim tec?

Mada bitno je i ko je uvezao taj disk, njemu treba da se obratis za reklamaciju a ne dobavljacu od koga je prodavac nabavio.
Cije ime je na deklaraciji?
[ calexx @ 26.01.2013. 01:05 ] @
Kim tec mi je pominjao onaj drugar a ja baš i tražim ko je uvoznik, verovatno bi sve trebalo da ide i preko nekoga ko je zvanični i ovlašćeni predstavnik. Radnja je manje bitna, robu je uzimala od Pakoma koji je dao garanciju a na njoj su popisani samo njihovi servisi. Više podataka nemam, sada pokušavam da kod Pakoma proguram to ali bi mi značilo i da saznam od koga su oni uzeli ili ko bi mogao da pokrije taj hard.
[ bakara @ 26.01.2013. 01:17 ] @
Kim tec-ov servis nije radio sa krajnjim kupcima (mozda je sada nesto drugacije) tako da bi trebao to da reklamiras preko nekog servisa koji ce disk da dostavi njima zvanicno.

Najbolje da ih u ponedeljak pozoves i pitas, oni imaju serijske brojeve pa lako mogu da provere, mada opet je bolje da se pozove u ime neke firme.

[ KrkaCiC @ 26.01.2013. 01:18 ] @
Pakom jos postoji?
Koliko se secam oni su uvoznici.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.01.2013. 06:54 ] @
Citat:
kupljen pre manje od 4 godine, garancija je 5 godina, imam uredno overen garantni list

Zar na garantnom listu ne stoji ko je uvoznik (njihov pecat).Tamo idi da reklamiras.Kim tec je na vilinim vodama,prodjes tempo pa levo,ako su oni.
[ calexx @ 26.01.2013. 09:06 ] @
Sve što piše je Pakom, oni postoje ali je u toku nešto tipa stečaj ili šta se već dešava a to traje baš dugo. Izgleda da su povukli neki pogrešan potez, pre samo tri godine su otvorili ogroman poslovni prostor u koji su, prema nekom pisanju, uložili 3 miliona € i vrlo brzo posle toga nestali. Mislim da su bili nekakvi uvoznici ali pretpostavljam da WD ima zastupnika koji će da rešava ovakve probleme, ne može neka firma da uveze svašta i ugasi se pa da svi ostanu bez garancije.
Pozvaću ih ovih dana, prvo da proverim da li Pakom ima nekog drugog da predloži a ako ništa drugo, mogu da pozovem u ime one radnje gde sam kupio, iako više ne postoji mogu da nađem gazdu pa da pozovemo. Mada mislim da to nije nešto bitno, ili oni koje Pakom navede kao sledeće ili Kim tec, ako oni nešto zvanično zastupaju. A možda bih mogao da proverim šta o tome kaže WD.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.01.2013. 10:26 ] @
Pacom ti je sada WinWin.Oni su preuzeli objekte i posao.
[ calexx @ 26.01.2013. 10:44 ] @
Ne bih rekao, jedino što jesu preuzeli sve radnje (neko je to morao da uradi ako ovi prestaju sa radom a imaju razrađena mesta) ali mislim da WinWin ima veze sa Emmi a ne sa Pakomom.
[ KrkaCiC @ 26.01.2013. 11:38 ] @
WinWin je samo preuzeo razradjene radnje-prodavnice,a Pakom je propao skroz. Verovatno znas da im je servis bio na Crvenom krstu,ali tamo je KatanaC
Pokusaj da nadjes nekog drugog ko uvozi WD,i da daje istu garanciju,mada mislim da ce ti reci nesto u fazonu "sta 5 god garancije,ma nema sanse,to je prastari uredjaj"
Pokusaj u zakonu o zastiti potrosaca da iskopas kako ide dalje,kad jedan uvoznik propadne da li mozes kod drugog
[ Nebojsa Milanovic @ 26.01.2013. 14:15 ] @
WinWin i Emmi su dva brenda jedne iste firme ALTI.

Nemoju veze sa Pakomom, osim što su prilikom raspada Pakoma kupili od njih ono što su hteli.
[ calexx @ 26.01.2013. 15:14 ] @
Proverio sam ja na WD sajtu, disk je pod garancijom, uz mogućnost zamene, do sredine 2014. godine. Još da nađem ko je taj koji to može da odradi. Čekam odgovor iz Pakoma, drugar je bio nekakav direktor nečega tamo pa ide povremeno (i traži ono što su mu ostali dužni) pa će da se raspita ko je sledeći tj kome bi oni to reklamirali i da li ima neko ko može to da preuzme.
[ newtesla @ 26.01.2013. 15:17 ] @
A da šibneš mejl WD-u, sa istim pitanjem?
[ calexx @ 26.01.2013. 19:01 ] @
To je za kraj.
[ Hltman @ 26.01.2013. 22:48 ] @
Sta komplikujes? Sad ces da trazis i da se smaras nedeljama, ako ne i mesecima ko ce to da ti uradi....Posalji sam WD-u HDD i oni ce ti poslati nazad nov, isti, a cak mozda i neki sa vecim kapacitetom.
Tako sam ja Seagate-u poslao HDD kome je ostalo mesec dana do isteka garancije, pojavili su se bad sectori, HDD je 200 gb, oni su mi nakon 20-tak dana poslali nazad nov od 500 gb. Seagate je bio kupljen u Rusiji, a ja sam ga slao iz Srbije, jer sam ga ovde doneo. Naravno pre svega na sajtu WD-a bi prvo trebalo da popunis RMA formular.
[ calexx @ 26.01.2013. 23:16 ] @
Popunio i pojavilo se ...

In order to replace your defective hard drive, please contact a Western Digital distributor in that country for product replacement. For a complete list authorized distributors worldwide, please see our list of authorized distributors.

To su ASBIS Serbia i Kim Tec d.o.o. pa ću da krenem na njih.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.01.2013. 07:44 ] @
calexx..nisi odgovorio.Ciji pecat stoji na garantnom listu?
[ calexx @ 27.01.2013. 08:25 ] @
Odgovorio sam, svuda piše Pakom, na pečatu je njihov PDS pa je moguće i da su oni uvoznici ... ali ako se desi da neko ko je uvozio pukne, onda se valjda ide na ovlašćenog ili eventualno direkt na WD. Ovog puta su i oni napisali da se obratim ovlašćenima.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.01.2013. 09:29 ] @
Ako nemas nekog u nekoj veletrgovini,ja cu se raspitai u Asbisu,Desku i....,pa cu ti na
pp javiti kome da se javis ako nesto uradim.
[ calexx @ 27.01.2013. 09:56 ] @
Raspitaću se gde stignem ali je svaka dodatna pomoć dobrodošla. Nije malo tera hard u današnje vreme. ;)
[ bakara @ 27.01.2013. 10:02 ] @
Ni asbis (90% je disk iz kim tec-a) ne radi sa krajnjim kupcima, znaci treba ti neki servis da napravi reklamaciju..

Ne bih ocekivao tu nikakav problem oko ostvarivanja garancije samo ispostuj proceduru.
[ calexx @ 27.01.2013. 11:03 ] @
Zato sam i krenuo od Pakoma, neka oni tj njihov servis zvanično pošalje disk na reklamaciju. Ako oni ne rade, ne postoje ili nešto od toga, onda mi ostaje da se obratim nekom nasledniku Pakoma ili bilo kom ovlašćenom WD servisu. Pomenuo sam na početku, tip je imao eksterni WD kupljen ko zna gde, otišao je u Kim Tec, oni su pronašli hard po serijskom i zamenili. Da li mogu da se obratim direkt njima ili moram preko servisa, nadam se da će oni da mi odgovore i upute na pravu adresu.
[ Goran Mijailovic @ 27.01.2013. 11:52 ] @
Citat:
calexx:
Proverio sam ja na WD sajtu, disk je pod garancijom, uz mogućnost zamene, do sredine 2014. godine. Još da nađem ko je taj koji to može da odradi. Čekam odgovor iz Pakoma, drugar je bio nekakav direktor nečega tamo pa ide povremeno (i traži ono što su mu ostali dužni) pa će da se raspita ko je sledeći tj kome bi oni to reklamirali i da li ima neko ko može to da preuzme.


Kad sam ja proveravao svog Maxtora svojevremeno, mogao sam i sam da ga posaljem (mora posebna ambalaza za slanje) ali mi se nije isplatilo pa sam prodao elektroniku nekom sa foruma.
[ Binary Mind @ 27.01.2013. 17:31 ] @
Pakom shopove kao i PC Practic je preuzeo Alti koliko mi je poznato...
[ calexx @ 27.01.2013. 20:19 ] @
Neko je to morao da uzme, mogla je i neka prodavnica obuće. Jedino ako nisu napravili dil da ovi preuzmu i garancije.
Mislim da bi mi veća komplikacija bila da sam šaljem, em mora da se odradi po propisu, em nije sigurno da ne zaluta, em mogu da se pojave troškovi ... u pitanju je ipak nešto što se meri desetinama a ne stotinama evra pa lako može neka sitnica da preskoči cenu. Ovako idem laganim putem bez opterećenja, imam još više od godinu dana garancije pa kad bude, neka bude.
[ calexx @ 27.03.2013. 19:30 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ako nemas nekog u nekoj veletrgovini,ja cu se raspitai u Asbisu,Desku i....,pa cu ti na
pp javiti kome da se javis ako nesto uradim.
U međuvremenu sam kontaktirao dva zvanična uvoznika i oba peru ruke. Kažu da mogu da zamene disk kupljen kod njih i eventualno disk koji nije kupljen kod njih ali da je najviše godinu dana od kupovine. Pošto sam od WD dobio odgovor da se obratim nekom od zvaničnih zastupnika, a oni neće, izgleda da mi ostaje da idem preko WD-a ... mada bih više voleo da se reši na redovan način.

Jesi li našao neki odgovor? Ja sam malo zaboravio na to pošto ima još dosta garancije a u međuvremenu je i drugi hard počeo da se pomalo buni. Srećom, firma u kojoj sam ga pazario normalno radi, garancija je do kraja leta pa sada više mislim kako da spasim sadržaj mada za sada nema brljanja ali da ne prizivam.

Za početak bih pazario novi hard da sve sačuvam a onda idem dalje. Pošto sam prestao da se bavim dovlačenjem svega i svačega, a moguće je da obe reklamacije budu uspešne, ne bih kupovao neki preveliki hard pa mi se čini da su ovi 1,5TB optimalno rešenje. Cena na nivou 2TB hardova (tj 75% cene, baš prema kapacitetu) a manje potrošim. Kakva su iskustva sa hardovima koji se sada prodaju? Mislio sam da promenim WD i uzmem recimo Seagate ali sad čujem da se priča da su sve to neki reparirani ... što možda ima veze sa onim firmware problemom od skoro. Nešto treće? Bitno je da je povoljna kupovina jer baš i nemam višak para.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2013. 21:31 ] @
Ja sam bio u istoj poziciji,mada su meni otkazali 2.5"ni,samsungov od 750gb u transend futroli usb 3.0. Tu je
otkazala elektronika,a wd 500 GB BLACK je posle mesec dana poceo da klikce.
Imam 4 kom SpinPoint F1 750GB-samsung,WD500 blue 1 kom,i 2 kom SpinPoint F1 1TB-samsung,njih imam 3 godine i radi.
Bilo je tu jos diskova ali sam izgleda uvek zeznuo stvar sa dok kucistima ili eksternim fiokama,ma koliko skupe i kvalitetne bile.
Desk koristi SEGATE za servere,ali ih ja ne volim jer imaju zvuk,kao da glava-hdd ostaje bez struje.Samsung iz fioke u gornjem
uglu pise www.segate.com.Da li su ih kupili,nisam upucen.Poverenje mi j poljuljano u zadnjih 3 godine.U vip hausu sam kupio
wd green od 1T i pojavili se bed sektori posle 15 dana.I to jedno 400 komada.Sta da ti kazem,kada i nisam otisao da reklamiram.
Evo sada kada pisem setih se njega i ne znam i gde je.Toliko sam se iznervirao.

Citat:
BakaraNi asbis (90% je disk iz kim tec-a) ne radi sa krajnjim kupcima, znaci treba ti neki servis da napravi reklamaciju..


Ovo ako hoces cu pitati u petak,ako ti to igra da se napravi neki servisni zapisnik.
[ bakara @ 28.03.2013. 09:24 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina

Citat:
Citat:
BakaraNi asbis (90% je disk iz kim tec-a) ne radi sa krajnjim kupcima, znaci treba ti neki servis da napravi reklamaciju..


Ovo ako hoces cu pitati u petak,ako ti to igra da se napravi neki servisni zapisnik.

Vidi mu to, pa moze i postom da posalje disk na servis.
[ calexx @ 28.03.2013. 09:30 ] @
Nije meni problem da dobacim ali sam već pitao kod ova dva zvanična zastupnika i odbijaju da zamene disk koji nije kod njih kupljen. Ne znam šta tu menja detalj da im to pošalje neki servis, a ako neko nešto u ovoj priči naplati, neće baš ni da mi se isplati. ;) Ali nema problema ako bude neke šanse.
[ bakara @ 28.03.2013. 11:18 ] @
^^ ne razumem...

Da li su proverili SN?
Preko njega lepo znaju ko je uvezao disk, pa i dokle vazi garancija.

Obe firme se ne bave maloprodajom tako da disk i ne mozes kupiti kod njih, ali mozes preko servisa reklamirati.
[ calexx @ 28.03.2013. 13:21 ] @
Proverili su, nisu oni uvezli i otkačili su me. To što WD i dalje daje garanciju im nije bitno, mislim da su napisali da će da imaju troškove da ga oni šalji i zamene. Pošto mi je WD odgovorio da se njima obratim, mislim da bi morali da to odrade ali oni hoće da izbegnu troškove. Ne verujem da im znači da li im ja prijavljujem ili neki servis, kod nas je i dalje prisutan pilićarski pristup. Ako su navedeni kao zvanični i ako me WD upućuje na njih, šta tu ima da se bune.
[ bakara @ 28.03.2013. 14:57 ] @
Tek sad razumem...znaci ni asbis ni kimtec nisu uvezli taj disk?
Onda je razumem zasto su te otkacili.
Hm...ko je jos uvozio WD...?
To je neko od ovih vecih.

Nije imao neku deklaraciju na ambalazi?
[ calexx @ 30.03.2013. 00:53 ] @
Ajde na čitanje teme od početka. ;) Više puta sam ponovio, uvoznik je bio Pakom, oni su uglavnom i radili velikoprodaju. U ovom slučaju dve pomenute firme nemaju obavezu da mi zamene disk jer su ga oni uvezli nego zato što su zvanični zastupnici WD-a i on me upućuje na njih.

Nego ... kakvi su sada Seagate diskovi? Nemam mnogo para, mogao bih ili opet neki WD Green ili ovaj Seagate, do sada sam uzimao samo WD, skoro je bilo nekih problema sa Seagate ... za disk od 2T je cena oko 9200-9500, Seagate je i jeftiniji ali nemam iskustvo sa njima.
[ calexx @ 31.03.2013. 14:12 ] @
Možda je ovo pitanje promaklo kao deo poruke koja se bavi drugim problemom pa da citiram taj deo.
Citat:
calexx: Nego ... kakvi su sada Seagate diskovi? Nemam mnogo para, mogao bih ili opet neki WD Green ili ovaj Seagate, do sada sam uzimao samo WD, skoro je bilo nekih problema sa Seagate ... za disk od 2T je cena oko 9200-9500, Seagate je i jeftiniji ali nemam iskustvo sa njima.
[ bakara @ 31.03.2013. 15:05 ] @
Seagate, tandrce ko traktor, izmedju WD i SG ja bih opet birao WD, mada i samsung je jako dobar.

Problem je i sto su to sada vec ogromni diskovi i kada nesto rikne ne puknes za malo, nego za puno podataka.
[ calexx @ 31.03.2013. 15:51 ] @
To mi je bilo jasno još kada sam prvi hard od 5MB zamenio hardom od 10MB. ;) Ipak, pošto mi više ne pristižu podaci u velikim količinama i biće dovoljno da nekako prebacim ovih ~800GB na optiku, biće dobro da novi hard za toliko izdrži. Zato mi je bitno da se manje kvare i da nije preveliki procenat škarta. Drugi bitan detalj je da nije bučan jer je kod mene skoro apsolutna tišina i brzo bi mi smetalo.