|
[ zica49 @ 27.01.2013. 17:32 ] @
| Nadam se da mi nece zamjeriti sto sam to postavio ovdje.
Moze li mi neko pomoci jer bezuspjesno tragam za materijalom koji bi radio navedeno u naslovu. Znaci pvc materijal koji se priblizno ponasa kao lim za RF. Idealno bi bilo kad bi bio debljine 1-2 mm jer bi se izradjivali nekakvi djelovi u tehnici termoformiranja.
Znaci PVC folija1-2 mm metalizirana koja se da termoformirati..
Nedavno sam avansno platio 200 Eura (minimalna kolicina porudzbe 50 kg) jednom prozvodjacu tih folija i lijepo objasnio sta trazim.Jos me pitali za debljinu i sirinu i treba li biti UV postojano ide li vani.
A dobio takoreci glupost. U stvari triput ponovio da mora biti radioreflektirajuca i oni mi odgovorili znamo sta trazis i dobices,mi to uradimo sto u smjesu za pravljenje folije ubacimo ogromnu kolicinu mikronskog aluminijskog praha i to je to ali samo da znas boja te folije je aluminijumsko siva i na to se sa tim prahom ne moze bas puno uticati. Potvrdio da je boja nebitna(malo me bilo stid jer sam pomislio sta ucim oca kako se djeca prave)...valjda znaju ljudi...
Poslije 10 dana.....
Stigla rolna sav sretan,mehanicki cvrsta boja "aluminijsko-šljaštijuća" ono ne da se gledat.
Osijecem komad i na mrezni analizator izmedju dva feed-a i popizdim jer ona tanka antistic 0,3 mm ili tanja ateunira za 50 dB, a ovo debelo cudo od 2 mm nista ama bas nista...
Tragam dalje za tim ili za proizvodjacem koji moze napraviti takvu foliju... |
[ bogdan.kecman @ 27.01.2013. 18:01 ] @
veliki tanjiri se rade od toga. 4m, 6m, 9m antene, sve su plasticne, od to neke rf reflektujuce plastike, i kako mi je lik objasnio prave se bas tako kako je taj lik tebi rekao, dodaje se u plastiku (tj smolu, nije bas klasicna plastika) punilac koji je metalni (neki oksidi, aluminijum etc..) .. e sad, oni to liju za entene, ne rade termoformiranje, tako da ne znam koliko je ta smola termoformirajuca, ali reflektuje RF skoro podjednako dobro kao ona metalna mrezica koja se koristi na 1.6-2.4m antenama.
kada si radio taj test, koliki si komad probao? ako si uzeo par x par cm otisao je signal okolo, tanka antistatik ce uvek da ti pravi vecu atenuaciju posto je ona direktno provodna, kada napunis plastiku alu puniocem plastika i dalje ne bude provodna, samo taj partukulat unutar odbija RF, svaki za sebe!!!
ima fora da se plastika (to moze klasicno sa PP/PE, moze cak i ABS !!) puni nano cevima / filamentima i tada materijal postane provodan, ponasa se skoro kao metal, problem je samo sto to kosta ko bubreg .. mi to koristimo trenutno za neka testiranja u 3d stampi i to radi super ali je mnogo skupo... ima i neka fora sa grafitnim iglicama koja je jeftinija, malo je manja provodnost ali radi posao no to ovde kod nas tesko mozes da nabavis, ako te zanima cimni mi pp, znam ljudi koji to rade u usa i na novom zelandu pa bi mozda mogli da uradimo neku kombinaciju ..
[ zica49 @ 27.01.2013. 18:29 ] @
Testirao sam i jednu i drugu na nacin kojim se to inace radi..kad se naslone ta dva referentna feeda jedan na drugi,dobije se valovod sa donjom i gornjom frekvencijom reza negdje od 3,5 GHZ do 8 GHz takvi su kostrukcijom.
Antistatic folija u kojoj je bio upakovan HDD ateunira za 50 dB a ona famozna folija nista.Cak sam izrezivao krugove i jedne i druge i okolo obljepljivao samoljepljivom allu folijom ono da budem 100% siguran da sam iskljucio prostor i rezultati u 0,2 dB.
Sad ti materijali sto su kao bubreg skupi me u startu odvracaju jer mi je potrebna veca kolicina i pokusavam naci rjesenje za neku normalnu cijenu..[img][/img][att_img]
[ zica49 @ 27.01.2013. 19:07 ] @
Upravo si mi dao ideju kad si spomenuo onu metalnu mrezu i prabolama 1,6 i 2,4 m.
I OD SAD CU TVOJE POSTOVE CITAT I IZMEDJU REDOVA....jer su korisni.
One ratne godine kad je NATO bombardirao polozaje VRS po BiH i komunikacijske centre.A sve je to bilo manje vise blizu normalno ovi se branili sa zemlje i avion bio prisiljen da izbaci nesto kao zastitu. U prvi mah sam pomislio pogodili su ga jer je iza njega ostala ogromna tamna mrlja i nestao avion na horizontu.
A vjetar je to nosio bas na moju stranu i ono lagano padalo prema zemlji.
Radoznalost je bila da potrazim to i naravno sutra sam otisao tamo i nasao ogromnu okruglog oblika manje vise precnika negdje oko 50 metara,nekakvu tanku aluminijsku mrezu ono njeznija skoro od svile i otvori na njoj oko milimetar.Kad sam sve zguzvao to nije bilo teze od kilograma..
Recimo naci tako neku mrezu koja ne bi pravila mehanicki otpor dok se termoformira i napraviti foliju u kojoj je implementirana ta mreza.
[ mikikg @ 27.01.2013. 23:17 ] @
Ja sam pre neki dan drugaru muzicaru za njegove gitarske sprave napravio modifikaciju sa najobicnijom ALU folijom koja mi je pomogla 100% da se oslobodim zujanja. Posto ti muzicari vole da "odsrafe" gain u lancu, najsitniji problemi sa losom masom dolaze na kraju kao veoma jako zujanje.
Dakle uzeo ALU foliju, izlepio sa onom krem papirnom lepljivom trakom ali izmedju uzeo licnasti kabal koji je malo duze blankiran i sve one licne razvuko po povrsini folije i tako to sve slepio. Znaci dobio sam veoma meku izolovanu foliju sa kojom sam obmotao tamo neki ulazni sklop a zica (licne) koju sam slepio vezao na masu.
Alternativna varijanta bi mozda bila da se to slicno uradi ali da se ALU folija slepi pomocu laminatora.
To je ispalo sjajno, cak sam mu prakticno pokazao kako radi sa njom i bez nje, tj kada se cela folija odkaci od mase :) Odusevio se sa rezultatom tako proste cake pa se posle "primio" da i gitare (oko magneta i potenciometra) tako modifikuje.
Znaci klasican Faradejev kavez, verujem da ti to isto moze pomoci i za RF.
A inace ima da se kupi metalizirana lepljiva traka (platno), verovatno si to vidjao po lap-top racunarima, to je isto super. Nisam siguran, ali mislim da sam to video u Digi-key.
[ bogdan.kecman @ 27.01.2013. 23:44 ] @
ima tih lepljvih traka koliko hoces, provodnih sundjera i slicno .. pitanje je sta je finalni cilj ..
ako je cilj da plasticno kuciste spreci RF da udje i izadje kada je ozbiljna oprema u pitanju - zaboravi, bez metalne kutije neces resiti problem, ako je ideja da se donekle sprece smetnje ima milion nacina i "lim" je i dalje najjednostavniji, ako je cilj neki deflektor i slicno .. nalakse je uzeti provodno sprej (najjeftiniji grafit sprej od CH) i naprskati jednu stranu debelo - i eto resenja .. provodnost je odlicna samim tim resava problem .. naravno to ima svoje mane (neces to sigurno sa spoljne strane staviti) ... imas varijantu niklovanja plastike (nemam pojma kako se to tacno radi, ali bi trebalo da se hemiskim putem na plastiku nanese bakarni pa nikl sloj) sto isto pravi super zastitu ... no to je sve "post processing" ..
gurnuti mrezicu od metala u sam termoplast nije uopste jednostavno! plasticne folije se extruduju tako da jedino sto bi mogao da ti neko pravi je sendvic, da uradis foliju, nalepis mrezu, preko toga opet folija i onda to zagrejes da se plastika slepi sa tom folijom izmedju ... to ne vidim da ce biti jeftino... kod termoformiranja ces imati problem, za svako malo vece istezanje, termoplast se isteze kako oces na 200C a metal je tu i dalje u full cvrstoci tako da ce ti tu pri istezanju metalna mrezica ispadati iz termoplasta, seci ce ti termoplast .. u svakom slucaju, neces dobiti tek tako lako ono sto si hteo .. nebitno koliko je mreza fina i tanka, ili ce ti cepati termoplast ili ce se ona sama pocepati, u svakom slucaju neces imati finalni proizvod koji radi po specifikaciji.
sta je cim - najvise zavisi sta je cilj, klasican termoplast sa filerom nije provodan ali odbija RF (ako pogledas plasticnu sat antenu, zabodes sonde i ona ne provodi, a odlicno odbija RF, stavis parce te plastike u mikrotalasnu i ono krene da puca i da se greje ..) .. on je dovoljan za neke ali ne i za sve primene. provodni termoplast je znacajno skuplji ali se koristi kod emi shieldinga i slicno .. ozbiljan kavez koji ce da zaustavi RF - to mora biti metalna konzerva
pogledaj malo:
http://news.thomasnet.com/full...-provides-EMI-shielding-475739
http://www.rtpcompany.com/products/elastomer/conductive.htm
http://www.specialchem4polymer...s-tpe_3_10849/index.aspx?did=0
[ bogdan.kecman @ 27.01.2013. 23:45 ] @
btw zaboravih detalj, probaj da izmeris refleksiju, ne samo izolaciju te folije koju imas, dakle stavi feed od source-a i senzora sa iste strane folije
[ mikikg @ 28.01.2013. 00:02 ] @
Hehe, metalne konzerve su zakon za RF / EMI zastitu :)
Konzerve cak koriste u TI laboratorijama za razne eksperimente
http://focus.ti.com/general/do...entryid=1_y7ci5nx4&lang=en
A sto Bogdan kaze, vrlo je bitno sta je osnovni cilj, da li je EMI zastita u pitanju ili pokusavas nekakve antene da napravis. Sa ovom ALU folijom sam video da u amaterskim uslovima prave odlicne antene na plasticnim podlogama, uglavnom za > UHF.
[ marko37 @ 28.01.2013. 00:08 ] @
1. Sve što ima mleven prah od metala u strukturi ne znači nužno da daje dobar provodnik na kraju. A ono što nije dobar provodnik, ili nije homogeno, baš i neće dobro reflektovati. Može da apsorbuje doduše.
2. Jel ti treba nešto što će da reflektuje ili što će da apsorbuje EM talase? Ako hoćeš reflektor, onda koristi običan lim, ali ne znam koliko ti je to zgodno da napraviš tehnologijom koja ti je na raspolaganju. Debljina lima zavisi od učestanosti.
3. Dva fida onako blizu jedan pored drugog ti mogu dati svakakve rezultate, koji tebi ništa neće značiti. Npr. posebno me interesuje šta je držalo onu antistatik foliju kada si testirao sa tom varijantom, i da li je dodirivala neki od fidova? Sa druge strane, u neposrednoj blizini feed-a imaš prostor u kojem se EM talasi ponašaju drugačije od onoga što si navikao, tako da ti i to testiranje baš nije primenjivo na praktični scenario. Pogledaj malo ovo.
4. Ono što su NATO avioni bacali su najverovatnije radarski mamci, iliti chaff. Malo sa Wikipedije.
[ bogdan.kecman @ 28.01.2013. 00:23 ] @
Citat: marko37: 1. Sve što ima mleven prah od metala u strukturi ne znači nužno da daje dobar provodnik na kraju.
na zalost - extremno tacno ...
mi smo experimentisali godinama sa raznim puniocima plastike ne bi li dobili provodni finalni proizvod bez mnogo uspeha... kada se poveca procenat punioca preko neke mere rezultat bude provodan ali je gustina punioca toliko velika da je extruzija tog materijala nemoguca tako da nam je to za 3d print kompletno neupotrebljivo.
sa nano cevkama i grafitnim iglicama je prica drugacija posto se pri extruziji i nano cevke i grafitne iglice orijentisu u pravcu extruzije (extruzija ide kroz 0.35mm diznu) tako da je kolicina njih koje se dodiruju dovoljno velika da je provodnost samog materijala zadovoljavajuca (ja stampao elektromagnet i radilo :D.. naravno daleko od bakra ali .. radilo je) .. no sta je ovde cim, kada izlijes ili extrudujes foliju na primer dobijes vrlo losu provodnost .. moras da povecas % punioca (a kosta ko bubreg), naravno sa vecim % punioca vise ne mozes da extrudujes etc etc ..
[ marko37 @ 28.01.2013. 00:41 ] @
E da, možda da probaš sa materijalima sa ovog sajta. :)
Ja sam ranije predlagao u firmi da nam se obavezno uzmu boxerice za terenske poslove. :)
[ shadow88 @ 28.01.2013. 02:41 ] @
mozda bi najlakse resenje bilo koristiti celicnu vunu ili bakarnu vunu, sto tanju to bolje, pa da se zeljeni komad izradjuje obrnutim procesom , tj ne da se prvo ubacuje vuna u plastiku pa da se onda etruduje vec da se vuna postavi u modlu-kalup zeljenog oblika pa da se zalije epoksijem ili vec kojom plastikom...
takodje moze da se postavi pvc folija pa preko vuna pa opet folija pa da se slepi u pecnici ali na kalupu da ne bi gubilo oblik kao ni da se ne bi vuna probila kroz foliju itd...
verujem da je gustina vune dovoljna da reflektuje RF, ako ne, isti postupak se moze osraditi sa aluminijumskom folijom, dakle u kalupu da se slepi a ne da se stavi u foliju pa da se onda isteze na kalupu
sad sam se setio da postoje platna presvucena aluminijumom, koriste se u svrhe izolacije ventilacionih kanala da budu UV stabilni tj da izolacija istih bude UV stabilna... prilicno rastegljiv materijal, ima ga na raspolaganju u obliku platna i samolepljivog sundjera a nije nesto skup, ja sam hteo ceo auto da odradim enterijer sa time pa sam se zato zainteresovao za isti, a eto sad se setih da bi moglo da posluzi :)
[ shadow88 @ 28.01.2013. 02:47 ] @
moze i kombinacija preprskavanja plasticnog komada chrome efect sprejom koji je provodan, ili da se preprska grafitnim pa da se elektrolizom nanese bakar ili sta vec treba...
[ zica49 @ 28.01.2013. 13:25 ] @
Ideja je da bi se radile parabole cca 30 cm..
A zasto sa tim?
U okruzenju imam tehnolosko rjesenja odnosno cnc koji moze napraviti kalup za termoformiranje od mekanog materijala koji se inace koriste za te kalupe,dok je recimo znc izrada na tvrdom celiku koji bi radio u presi limove takoreci neizvodiva i pretjerano skupa( OCR celik,gornja maska ,donja maska,oplemenjivanje i razne carolije mnogo kilo-eura tako mi rekli..
Ti materijali koji se mogu termoformirat i jos ako su napravljeni kao UV postojani su jako zahvalni.(preko 6 godina imam iskustvo sa njim kao zastita za neke antene cvrsti,lagani i postojani su)..samo trazis i navedes da ide vani i ljudi naprave..
Mogu se napraviti u bilo kojoj debljini ili boji do nekoliko milimetara i poznat ɛR....
Nisu skupi....imam termoformiraje u blizini...
Testirana je i releksija tog famoznog materijala koji je ispunjen tim famoznim filerom i nema je,cak sam sa istim materijalom 1x1m zaklonio antenu koja je radila na linku od nekih 10 km i nista se takoreci nije promijenilo osim kad sam jako priblizio prema anteni te drugaciji ɛR tog materijala poremetio impedansu i polje zracenja postojece te tad se pojavile razlike u odnosu na prethodno..ni mikrovalna ga nije dozivila cak bi se od toga sto su mi napravili moglo napraviti posudje za mikrovalku :)..,
Dokopao sam se i izvornog filera koji stavrno "na oko" lici na aluminijski prah ali mjerenjem provodnisti (koja je bila koliko je bilo vlage unutar i nista vise) kojeg sam cak i presovao shvatio da ima samo boju aluminija a sta je nemam pojma,odnijeo kod kolege koji ima ljevaonicu za obojene metale i rekao de istopi ovo(ako je neki oksid poslije pretapanja bi trebao ostati aluminijum poznato od pre) i na nekih 450 stepeni isparilo nije gorilo kao sto gori aluminijum jer i to mi je poznato jer sam ponekad pomagao tom liku odlijevati neke stvari ,a kad se zapali aluminij bjezi i samo bjezi..(nekakva cuda farba),i sam je rekao ovo nema nikakve veze s alauminijom..
Moje misljenje je da je taj filer pogresan odnosno da ga vode pod aluminijumski prah a nije to.
[Ovu poruku je menjao zica49 dana 28.01.2013. u 15:12 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao zica49 dana 28.01.2013. u 16:09 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 28.01.2013. 15:49 ] @
los filer :(
kao sto rekoh, velike antene se cesto rade od plastike i to funcionise skroz ok.
btw imas onu varijantu sa provodnom farbom, ima i takvih antena, one su od obicne plastike pa su farbane nekom provodnom bojom, jedini problem sa njima je odrzavanje, ako imas pesak i vetrove moras da ih farbas jednom godisnje, ako je umerenija klima jednom u deset godina .. ove sa filerom se inace isto farbaju tom provodnom bojom ali se ne odrzavaju (kada se oguli boja one i dalje rade)
[ zica49 @ 28.01.2013. 18:19 ] @
Bas pogresan filer,jer sam na jedan prototip parabole od obicne folije kojeg sam prespricao plastik sprejem,samo da posluzi kao ljepilo rasprsio rukom stvarni allu prah. Nisam to bogzna ni kako precizno uspio ono ko u pekari kad posipaju brasno negdje vise negdje manje. Daleko manja popuna nego bi bilo da je taj filer implementiran u foliju.Mjrenjem dobio za 14 dB slabije rezultate od ocekivanih da je u pitanju provodna povrsina.Dodavao jos praha u nekoliko ciklusa te uspio svesti na 3 dB,"nestalo mi praha za daljne pokuse".
A pretpostavljam da bi se uspilo odgovarajucim filerom i kolicinom istog tog dalo lijepo svesti na recimo 1 dB slabije nego da je provodna povrsina.
A to bi bio zadovoljavajuci rezultat...
Nisam se sustretao sa tim provodnim bojama..
[ ventura @ 28.01.2013. 18:34 ] @
Umesto termoformiranja, da li si razmišljao o karbonskoj tkanini + epoksi? Dobijaš carbon-fiber deo, on se ponaša kao čist metal, a taman možeš da iskoristiš tu vakum mašinu od termoformiranja da kvalitetno impregniraš karbon.
Ja za svoje hobi potrebe kupujem od ovih R&G Online Nemaca, imaju svašta, a cene su sasvim pristojne.
[ bogdan.kecman @ 28.01.2013. 19:02 ] @
odlicno resenje, karbon mrezica i epoxi filer, odradis na tom mekom kalupu, stisnes tom slabom presom i to ce da bude 1/1 .. a karbon fiber je provodan ko aluminijum tako da nemas problem, a bice cvrsce od klasicne antene
[ zica49 @ 29.01.2013. 19:39 ] @
Citat: ventura:
Umesto termoformiranja, da li si razmišljao o karbonskoj tkanini + epoksi? Dobijaš carbon-fiber deo, on se ponaša kao čist metal, a taman možeš da iskoristiš tu vakum mašinu od termoformiranja da kvalitetno impregniraš karbon.
Ja za svoje hobi potrebe kupujem od ovih R&G Online Nemaca, imaju svašta, a cene su sasvim pristojne.
Zvao sam ove Likove u HR sto prave foliju za termoformiraje(pravili mi i prethodnu) i raspitao se mogu li uraditi foliju u kojoj ce biti implmentirana ta karbonska mreza.Rekli nije uopste problem s tim da znas da ce ti folija biti sira za po 1 cm nego je mreza..
Pitanje za tebe Ventura postoji li ta karbonska mreza recimo rastera 1x1 do 2x2 mm..nesto kao medicinska gaza ili slicno...
[Ovu poruku je menjao zica49 dana 29.01.2013. u 20:50 GMT+1]
[ ventura @ 29.01.2013. 20:23 ] @
Citat: zica49: Zvao sam ove Likove u HR sto prave foliju za termoformiraje(pravili mi i prethodnu) i raspitao se mogu li uraditi foliju u kojoj ce biti implmentirana ta karbonska mreza.Rekli nije uopste problem s tim da znas da ce ti folija biti sira za po 1 cm nego je mreza..
Ne znam da li poznaješ postupak izrade karbonskih delova, ali on je vrlo prost, i daće sigurno mnogo bolji kvalitet nego da karbonsku tkaninu utiskuješ u termoformiranu plastiku.
Ukratko, postupak je sledeći:
1. Počinješ sa kalupom, kao kod termoformiranja
2. Kalup premažeš ili prekriješ "odvojivačem" da ti se karbonski deo ne zalepi za kalup
3. Karbonski deo prekriješ tkaninom, lepo je ušuškaš i obrežeš
4. Karbon tkaninu premažeš epoksi smešom
5. Ponavljaš korake 3. i 4. sve dok ne dobiješ željenu debljinu
6. Prekriješ sve to najlonom, staviš na vakum sto i vakumiraš da bi epoksi impregnirao karbon
7. Ostaviš da se osuši
I to je to.
Posle eventualno taj karbon možeš da finiširaš poliranjem do sjaja ili da brusiš da dobiješ mat ili da prelakiraš... Na tebi je.
Citat: zica49:
Pitanje za tebe Ventura postoji li ta karbonska mreza recimo rastera 1x1 do 2x2 mm..nesto kao medicinska gaza ili slicno...
Ima rastera kakvih hoćeš, samo odaberi koji ti treba.
BTW ako ti treba za neke manje količine, ima to i u Beogradu da se kupi, mislim da se radnja zove model shop ili tako nešto, ali su cifre verovatno 2-3x u odnosu na one gore Nemce (što i nije tako strašno ako ti treba tipa samo kvdrat tkanine i 100ml epoksija).
[ zica49 @ 29.01.2013. 20:58 ] @
Pogledao sam na youtube kako se radi sa tim neki dijelovi za motocikle,aute camce i slicno. Znaci pristup manje vise slican kao sto se radi sa stakloplastikom i smolama.
Meni ce potpuno zadovoljiti tehnologija termoformiranja jer imamo u blizini masinu za to i izradjen model..
I brze raditi sa termoformiranjem jer proces izrade traje tridesetak sekundi grijanje,modeliranje,hladjenje i sjecenje.....
Ovi u HR su rekli da mogu to odraditi i da su vec radili nekakve armirane za neke porucioce ono rade jedan malo rashladjen sloj pa "armatura" u mom slucaju karbom mreza, neko ljepilo u vidu pare pa drugi sloj.
Cak su rekli moze na taj nacin folija sa dva lice odnosno dvije boje.
jedna strana moze biti UV postojana a druga ne zavisi od primjene i zelje porucioca i garantuju da se slojevi ne odvajaju ni u modeliranju ni u eksploataciji..
Koliko sam vidio ta mreza je poprilicno fleksibilna kad su je tamo na onim videima oblikovali po kalupu. Misljenja sam da nece praviti ni problem unutar ugrijane folije i proizvesti ispadanje ili otpor formiranju kao sto me kolega Kecman upozorio kad sam razmisljao o metalnoj.
[ ventura @ 29.01.2013. 21:08 ] @
Ma jok, pa karbon tkanje ti je fleksibilno kao oni pleteni džakovi... Fleksibilnost je tu sve dok se ne stvrdne epoksi
[ zica49 @ 29.01.2013. 21:51 ] @
Bas to sam primjetio,znaci ja bi trebao nesto tipa mreze za komarce ne deblje i jos bi mogao rjedji raster ..
I to bi mi sasvim zadovoljilo samo pitanje postoji li tako sto jer nisam uspio naci na netu..
[ ventura @ 30.01.2013. 09:02 ] @
Verovatno možeš da nađeš i deblju, ali zašto jednostavno ne staviš nekoliko slojeva do debljine koja ti treba?
[ emiSAr @ 30.01.2013. 09:43 ] @
Jeste li sigurni da karbonska vlakna-tkanje odgovara namjeni, reflektovanju ? Iako izuzetno cvrsta, odlican su izolator
( kevlar isl).- pOz
[ ventura @ 30.01.2013. 09:50 ] @
Citat: emiSAr: Jeste li sigurni da karbonska vlakna-tkanje odgovara namjeni, reflektovanju ? Iako izuzetno cvrsta, odlican su izolator
( kevlar isl).- pOz
Odlična su i što se tiče reflektovanja signala :)
Znam po ovim RC modelarima, kad lete multicoptere od karbona, svi kukaju kako im je loš prijem, pa antene moraju da izvlače spolja negde jer karbon ometa signal..
[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 11:04 ] @
@zica
pre nego uradis bilo sta, kupis parce mrezice i probas kako se ponasa, premeris
@emisar
kako bre izolator, zar nije karbon mreza odlican provodnik i za toplotu i za elektricitet ?! mi punimo plastiku nano cevima i iglicama od kojih se pravi carbon fiber bas da bi dobili provodni materijal?!
[ stavasbriga @ 30.01.2013. 15:51 ] @
Ako već nastavljaš saradnju zašto jednostavno ne nabave/viš aluminijumski prah?
[ lazarevicc @ 30.01.2013. 18:05 ] @
Pozdrav svima.
Ako smem da se ubacim ovde...
Meni treba nesto suprotno od ovoga.
Znaci pravim neku sektor antenu za wifi (2.4 Ghz),i treba da je upakujem.
Probao sam da je spakujem u kanalizacijonu cev (pestan) 110mm precnika i 60 cm duzine.
Ta varijanta je super,lagana za pakovanje,ali se javio problem.
Kada sam probao tu antenu,signali su za po 30db slabiji kada je antena u cevi nego kada je bez cevi.
Citao sam na netu da treba da ubacim parce plastike (uzorak od cevi) u mikrotalasnu,pa ako se plastika greje onda nije dobra za zastitu antene,ako se pak ne greje dobra je (propusta mikrotalase).
Jel ima neko neki savet,kako upakovati antenu a da nebude tih gubitaka?
Pozz
[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 18:28 ] @
polipropilen, polietilen su ti prilicno propusni za mikrotalase a vrlo su otporni na "elemente". Kupis 3mm debele PE ploce (bilo koji od ovih politerm, politehna, plastoterm etc etc to prodaju) i zavaris ih jednu za drugu (zagrejes i one se zalepe jedna za drugu) te tako napravis kuciste za svoju spravu. Mozda ti cak i 2mm radi posao (sto tanje to bolje, ma koliko je PE propustan za RF svejedno uvek imas neku atenuaciju kada su visoke frekvencije u pitanju)
[ zica49 @ 30.01.2013. 18:37 ] @
Naravno da cu prvo odraditi uzorak da ne bi opet imao 50 kg neupotrebljive folije.
Danas je kolega napravio simulaciju te folije sa umetnutom karbonskom mrezom u HFSS-u i radice sa tim zadovoljavajuce..
Uzeo je primjer da je raster na mrezi 2x2 mm i debljina niti 0,3 mm..sad treba naci nesto priblizno tome..
Nastavio sam suradnju sa njima za proizvodnju folije ali ne smijem da rizikujem da oni nabavljaju aluminijski prah(njima je to samo boja) nego cu ja pa je odluka dodati i dio toga u smjesu..
[ zica49 @ 30.01.2013. 18:48 ] @
Citat: bogdan.kecman:
polipropilen, polietilen su ti prilicno propusni za mikrotalase a vrlo su otporni na "elemente". Kupis 3mm debele PE ploce (bilo koji od ovih politerm, politehna, plastoterm etc etc to prodaju) i zavaris ih jednu za drugu (zagrejes i one se zalepe jedna za drugu) te tako napravis kuciste za svoju spravu. Mozda ti cak i 2mm radi posao (sto tanje to bolje, ma koliko je PE propustan za RF svejedno uvek imas neku atenuaciju kada su visoke frekvencije u pitanju)
Pretpostavljam da si radio neku od Dobricica....Amos ili Quados..
Zasto imas oko 30 dB losije sa tom kanalizacijskom cijevi ?
Koliko znam bar te cijevi koje ja mogu naci u mom okruzenju znaci prelamanje proizvoda od Austrije do Turske
mjerenjem nekoliko razlicitih naterijala dosli smo do zakljucka da nijedan takoreci nije isti Austrijske ɛR=2,1 i sve sto se ide istocnije raste, tako da smo nasli neku kojoj je ɛR=6 . To je katastrofalan materijal za napraviti kuciste antene od toga.
Nemoj me shvatiti da reklamiram nekoga a ugodno iznenadjen kad smo izmjerili od jedne fitme iz Gracanice ɛR=2,8.
S tim bi vec moglo ali uz neke izmjene na anteni ili obliku kucista..
[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 20:15 ] @
ja te sad nista nisam skontao? merio si cist PE materijal za kuciste ili plastiku od kanalizacione cevi koje se prave od recikliranog PP-a koji je pun raznoraznog smeca (te nije ni cudno da ne radi kako treba)
[ zica49 @ 30.01.2013. 21:00 ] @
Bogdane oprosti greskom citirao tvoju poruku a htio sam od lazarevicc
Da mjerili smo razmorazne materijale pa i te kanalizacijske cijevi...
I zakljucak ne ide to sa tim..
[ lazarevicc @ 30.01.2013. 21:01 ] @
Hvala na odgovru,probacu sa ovim polipropilen plocama.
Inace antena je seltech-ova.
Imao sam jedan primerak originala pa sam tako reci napravio kopiju.
Odlicno radi,jedino mi je ovo pakovanje malo problematicno.
Hvala jos jednom i izvinjavam se sto sam uleteo u sred teme.
Pozz
[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 21:27 ] @
obrati samo paznju kad kupujes ploce da uzmes najtanje koje ti rade posao i da ne uzimas nikako one sive, uzmi bele / blago transparentne, bojene i one sive su pune smeca te nece raditi ..
[ zica49 @ 30.01.2013. 21:33 ] @
@lazarevicc
Postoje one PP cijevi za elektrointalacije(nek me neko ispravi ako sam ih pogresno nazvao) ja sam u lancima trgovackih centara FIS kupovao nekakvu jos poprilicno davno(za neke druge primjene ) kvadartna 100x50mm sa blagim radijusima i imaju poklopci za iste.
Postoje i vece i manje.
Sa tim bi to islo....sad kakva je vani na suncu,hladnoci UV ne znam ..
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|