[ Majstorx @ 29.01.2013. 20:22 ] @
Vec dugo trazim objasnjenje sto se tice plamenog zavarivanja i rezanja metala,pa i topljenja metala.
Tamo gde cu da primenjujem zavarivanje i rezanje nema elektricne mreze.Vec znam da plazma rezanje moze se izvesti pomocu agregata,ali opet treba kompresor za vazduh.
Interesuju me kakvi sve gorionici postoje,jer mi treba za aluminijum i obicne profilne cevi.Topio bih bakar i neke metale.
Kakvi su to nepovretni suvi osiguraci,nesto sam citao ali ne znam opet sta trebam da kupim.
Postoje propan-butan gorionici i acetilen-kiseonik gorionici,sta je isplatljivije i ekonomicnije pri radu.Takodje znam da aluminijum ne sme se zavarivati acetilenom.
Neznam na vama je da me poducite.
Pozdrav i svako dobro.
[ djura63 @ 29.01.2013. 21:25 ] @
Najpre potrazi odgovarajuci forum. Pozz
[ djura63 @ 30.01.2013. 11:24 ] @
http://www.scribd.com/doc/5504...ektro-Prirucnik-Za-Zavarivanje
[ Majstorx @ 30.01.2013. 12:56 ] @
Djuro imam sertifikat i dva TIG-a ESAB i Fronius transtig 2200 i murex mig/mag,autogeno plameno prirucnik mi ne treba nego objasnjenje iz prakse
[ djura63 @ 30.01.2013. 16:29 ] @
Ne citas, treba ti neki drugi forum. Pozz
[ welding-i @ 30.01.2013. 16:33 ] @
Citat:
Majstorx:
Vec dugo trazim objasnjenje sto se tice plamenog zavarivanja i rezanja metala,pa i topljenja metala.
Tamo gde cu da primenjujem zavarivanje i rezanje nema elektricne mreze.Vec znam da plazma rezanje moze se izvesti pomocu agregata,ali opet treba kompresor za vazduh.
Interesuju me kakvi sve gorionici postoje,jer mi treba za aluminijum i obicne profilne cevi.Topio bih bakar i neke metale.
Kakvi su to nepovretni suvi osiguraci,nesto sam citao ali ne znam opet sta trebam da kupim.
Postoje propan-butan gorionici i acetilen-kiseonik gorionici,sta je isplatljivije i ekonomicnije pri radu.Takodje znam da aluminijum ne sme se zavarivati acetilenom.
Neznam na vama je da me poducite.
Pozdrav i svako dobro.

Da pokusam da odgovorim na neka od gornjih pitanja:
- neke legure aluminijuma npr serije 4xxx, 6xxx se mogu zavarivati gasnim plamenom (acetilen+kiseonik) odgovarajucom zicom uz odgovarajuci topitelj.
- Aluminijum se ne moze rezati gasnim plamenom (ni acetilen ni propan butan), ni bakar ni nerdjajuci celik. Gasno se sece crni celik. Razlog je sto se na povrsini tih metala stvaraju oksidi cija je temperatura topljenja daleko veca od temperature topljenja samog celika, pa plamen nije u stanju da topi te okside. Kod crnog celika je obrnuto, oxid se topi na nizoj temperaturi. Ali svi oni, i nerdjajuci celik i bakar i aluminijum se mogu gasno zavarivati pod uslovom da postoji odgovarajuca zica i topitelj koji sluzi upravo da odstrani one stetne okside.
- acetilen daje vecu toplotnu moc od propan butana, samim tim se postize i veca temperatura. U zavisnosti od samog posla se bira kojim ce se gasom rezati ili predgrevati. Mi radimo reparaturna zavarivanja i uglavnom koristimo samo acetilen+kiseonik. Za rezanje, zljebljenje i grejanje...
- Nepovratni suvi osiguraci se jos zovu i protivplameni osiguraci a svrha im je da sprece da dodje do sirenja tj udara plamena nazad, od vrha brenera nazad kroz brener, ka crevima i ka boci. Imaju oznake recimo R1, R2, R3, R4 i stavljaju se na krajeve creva i za kiseonik i za acetilen. Posle reducir ventila na boci kiseonika ide osigurac R4, pa crevo, pa osigurac R2, pa brener. Isto za acetilen, na brener ide osigurac R1, pa crevo pa osigurac R3, pa reducir ventil na boci.
- U Srbiji imas nekoliko proizvodjaca opreme za gasno rezanje i secenje i grejanje. npr. jedan od njih je Teleoptik (koji je jos uvek standard u ovom poslu, mada ne tvrdim da je najbolji). Pogledaj (http://www.teleoptik.co.rs/index-2.html) Kod njih mozes videti sta sve nude od rukohvata, plamenika itd i koje su im finese.
- Nisam siguran da ces moci da se bavis livenjem, tj da skupis nesto metala, stavis u posudu pa topis brenerom... Bar nisam cuo da to neko radi.