[ Dusko848 @ 01.02.2013. 21:44 ] @
Treba mi pomoc oko stanja japanske valute.
Devojka mi trenutno radi u Japanu. Cilj joj je da vrati dug koji je u USD.
Pre 4 meseca za 100 USD je mogla kupiti 7600 jena, a danas za 100 USD moze oko 9200 jena, a to je poprilicno veliki gubitak.
Sta raditi? Cekati da jen ojaca ili sto pre kupovati drugu valutu?
[ Igor Gajic @ 01.02.2013. 21:50 ] @
Zeznuto....

http://www.reuters.com/article...os-japan-idUSBRE90P0C120130126

http://www.ibtimes.com/japanes...-massive-money-printing-886000


Japanci su krenuli agresivno da stampaju jen.

Btw. Sigurno imate vise informacija od mene, ali nesto se suska da ce biti rata oko Senkaku ostrva. Japan vs Kina
[ Dusko848 @ 01.02.2013. 22:22 ] @
Secam se kroz maglu gde je Srbiju odvelo nekontrolisano stampanje novca :(
Inace nekako se ipak nadam da Japanci znaju sta rade.
Dugo sami opstaju, nezavisni su od celog sveta i nece valjda sami sebe urusiti.
Neverujem da ce doci do sukoba Japan vs Kina, Fukushima ih je dosta oslabila ,a Kina bi im bila u ovom trenutku preveliki zalogaj.
[ Igor Gajic @ 02.02.2013. 00:14 ] @
Nisu ni oni ludi, ali da citiram prvi clanak:

Citat:

The yen has come under pressure since reports on Thursday quoted deputy economy minister Yasutoshi Nishimura as saying the yen's decline was not over, and that a dollar/yen level of 100 would not be a concern.


Dakle, plan je oko 100 jena / $.

E sad dugorocno, to je daleko teze predvideti posto su centralne banke promenile teziste sa kontrolisanja inflacije na kreiranje radnih mesta. U prevodu: SVI ce da stampaju pare....

[ ventura @ 02.02.2013. 04:11 ] @
Neke finansijske prognoze su da je nakon bankrota Francuske, Japan prvi sledeći na redu.
[ Dexic @ 02.02.2013. 06:28 ] @
Ne znam ko moze da iole poznaje ekonomiju a da se cudi ovome.
I CHF i JPY su rasli preterano samo kao safe-haven valute, i maltene ni zbog cega drugog. U prevodu, sada se vracaju na neke prave trzisne vrednosti, do sada su samo bili pumpani prevelikim spekulacijama. Bilo je samo pitanje vremena kada ce Japan uraditi ovako nesto, jer je JPY pre oko godinu/dve bio najjaci ikada (oko 75JPY/USD) i to je ubijalo japansku ekonomiju. (koja za razliku od nasih izvoznika ipak koristi svoju valutu :D)

100JPY/USD je sasvim za ocekivati. Ne preterano vise, ali.... tu negde.
A zasto je tvoja devojka uzela kredit u USD kada radi u Japanu gde su najnize moguce kamate na kredite mi nije jasno. Jos da kazes da vidi kako je Jen rastao u odnosu na dolar pre 1/2/3 godine enormno pa je mislila da ce tako nastaviti...
Sta raditi? U JPY prima platu?
[ Dusko848 @ 02.02.2013. 11:05 ] @
Tacnije ima studentski dug u NZD (Novozelandski dolar). A trenutno radi u Japanu i prima platu u jenima (postoji u Japanu program nesto kao razmena studenata kod nas...) Ali nisam hteo da komplikujem pa sam stavio jen-USD. Sad stvarno ne znam da li da saceka jos malo sa konverzijom?
Inace pratim na grafikonu promenu jena, moze se videti stanje za prethodnih 10 god. Recimo 2007 je isao do 120, a kao sto kazete pre godinu ,dve je bio i na 75.
[ Dexic @ 02.02.2013. 11:41 ] @
Odlicno, umesto najlikvidnije valute (USD) je u stvari rec o najnelikvidnijoj i najrizicnijoj valuti (NZD) od vecih ;) Nema veze, sve je to isto ;)
Pazi, tu vec nije ista prica.

Koliko dugo ce jos imati taj kredit? Ako je manje od godinu dana, promenom valute jedino moze da se osigura da joj nece rasti rata u jenima, ali niko ne moze ni za krace ni za duze staze da joj kaze u kom ce smeru to ici (osim trenutnog ministra finansija Japana ;)).
[ cika dacha @ 02.02.2013. 16:08 ] @
ventura@ francuska da ide u bankrot???
[ ventura @ 02.02.2013. 19:39 ] @
Citat:
cika dacha: ventura@ francuska da ide u bankrot???

Tako bar kažu analitičari..

A imaš o tome posvećeno i čitavo jedno poglavlje u odličnoj knjizi The Big Short.
[ cika dacha @ 02.02.2013. 19:54 ] @
ventura@ tnx
[ Dusko848 @ 02.02.2013. 21:39 ] @
Dexic to je kredit na 40 godina, a ona ce biti u Japanu jos 18 meseci.
Sobzirom da postoji i kamata ona hoce sto pre da skine taj lanac sa vrata,a ima neke beneficije ako pokusa da otplati sto ranije.
[ Dexic @ 03.02.2013. 03:01 ] @
Pa ako ce se vracati u NZ, i kredit je na 40 godina, menjanje valute iz NZD u neku drugu je trenunto glupost. Da je kraci rok, pa mooozda, ali na duze staze?? Ona ce zaradjivati u NZD posle tih 18 meseci, da menja kredit u neku drugu valutu je glupost veca od kredita u CHF 2007. (veca jer realno sada je lakse predvideti da zarada vezana za jednu a kredit u drugoj valuti je los izbor).


NZD je plus i vezan za Japansku ekonomiju prilicno, tako da ce slabiji jen znaciti slabija kupovna moc Japanaca u NZD, pa ce manje uvoza u NZ otici tamo. Mislim da menjanje u JEN nema smisla. Menjanje u USD, osim ako ne zaradjuje u USD bi sigurno bilo lose.
Jedina valuta o kojoj moze da razmislja ako ce ziveti u NZD, kao alternativa, je AUD, ali ti krediti su prilicno skuplji.
[ Braksi @ 25.05.2013. 05:48 ] @
i Japan ce ovih dana bit u ruke narkomana !
[ Dusko848 @ 26.05.2013. 09:21 ] @
Kako mislis?
[ Dexic @ 26.05.2013. 12:01 ] @
Da Braksi misli on ne bi pisao nista od onoga sto je na forumu napisao ;)