[ Milenko Radalj @ 03.02.2013. 19:21 ] @
dali neko moze da nacrta i obicnu semu ako zna kako resiti ovo?
imamo tri tastera (svaki taster ima dva radna i dva mirna kontakta), imamo tri sijalice i jednu trubu U=220 V
treba vezu izvesti tako da kada se stisne jedan taster upali se samo jedna sijalica i truba
npr slicna situacija postoji u hotelu, nuzni taster iz sobe hotela kada se aktivira, na recepciji se pali sijalica pod tim brojem sobe i truba za slucaj da je recepcionar ne primeti na vreme
nadam se da sam lepo i jasno postavio problem.Ako neko moze neka nacrta semu bilo kakvu
[ veselinovic @ 03.02.2013. 23:12 ] @
po jedan radni kontakt na svaku sijalicu. Druge radne kontakte sve u paralelu pa na trubu.
[ Milenko Radalj @ 04.02.2013. 19:10 ] @
da li ti je problem da ti to nacrtas kako ti je naj lakse,nisam siguran da sam te dobro razumeo,u glavnom jedan taster pali jednu sijalicu i trubu ,ne sve tri sijalice, drugi taster pali drugu sijalicu i trubu i treci trecu sijalicu i trubu
[ veselinovic @ 05.02.2013. 00:41 ] @
Ma razumio sam te.
Mozda si zelio reci da sijalica i truba ostanu aktivirane i poslije otpustanja tastera, al ajde.
[ Milenko Radalj @ 05.02.2013. 19:11 ] @
da, ipak se nismo razumeli,samo dva radna i dva mirna kontakta su na tasteru (klasican nuzni taster,koriste se dosta i u elektro motornom pogonu) on izgleda ovako:
a ta sema sa tim tasterima je ok. hvala na trudu, ako iscackas neku vezu pomocu ovih tastera bicu ti zahvalan.


http://picselio.com/images/2013/02/05/xyHZ.png
[ gti2 @ 05.02.2013. 19:19 ] @
Mene su u skoli ucili:
mirni kontakt=fiksni kontakt (koji se ne pomera jer je fiksiran)
radni kontakt=kontakt koji se pomera (poluga koja prevezuje dva kontakta na doticnom tasteru)

Ovaj taster ima jedan normalno zatvoreni i jedan normalno otvoreni kontakt.

Mozes da dodas jedan rele pre zvona i resis problem.
NO kontakte tastera vezes kao na datoj semi,a NZ kontakte tastera prevezes (takodje kao na semi) i izmedju njih i zvona ubacis rele koji ce biti aktivan kad se taster ne stiska (jer se vezuje na NZ tastera).Napajanje za zvono vezujes preko NZ kontakta relea i to je to mada je najjednostavnije zameniti tastere.





[Ovu poruku je menjao gti2 dana 05.02.2013. u 20:46 GMT+1]
[ Milenko Radalj @ 05.02.2013. 20:07 ] @
da upravu si gti, moja gdeska, ja crtam jedno a pisem drugo, izvinjavam se tebi i kolegi koji je crto semu
A sad sto se tice nove seme,to je izvodljivo 100% bez releja i bez bilo koje druge opreme, samo oprema koja je pomenuta do sada, da se ispravim u pitanju su tasteri kao na slici gore sa jednim radnim i j jednim mirnim kontaktom.
Uz jos pomocne opreme nije mi nista problem odraditi ali o ovome razmisljam vec par dana posto je opklada u pitanju.
[ veselinovic @ 06.02.2013. 10:09 ] @
Ne moze samo sa tasterima. Mora biti neko ILI kolo.
Sad hoces li diodama pa da koristis samo radne kontakte, ili relej i mirne za sirenu , a radne za sijalice.
[ Milenko Radalj @ 06.02.2013. 20:33 ] @
ok, ako neko uspe da to resi neka postavi ovde sliku da vidimo a i ja cu probati jos malo crtati da vidim dal cu uspeti sta, nije potrebno nista od druge opreme nikakvi releji i slicno, ako ne uspem pristacu da izgubim opkladu i kolega ce mi dati semu pa cu je okaciti ovde.
[ veselinovic @ 20.02.2013. 05:41 ] @
Mene zivo interesuje sema, jer rekoh da je nemoguce.
[ Milenko Radalj @ 23.02.2013. 19:46 ] @
otisao sam iz nemacke na odmor, zadnjih par dana se nisam video sa tim kolegom,tako da mi nije rekao,glupo mi da se toliko ponizavam da ga sada ganjam preko neta da mi to nacrta,jer on bih to odma razglasio po celoj firmi kako je on majstorcina sto je prodo tudju foru, tako da cim saznam o cemu je rec pisacu. samo on me je ubedio da je 100 % izvodljivo kao sto sam do sada pisao.pitao sam i google ali nisam mogao naci nista slicno,jedino vidim da se ista tema vrti ovde http://vukajlija.com/forum/teme/35409-pomoc-oko-elektrike
pozdrav svim kolegama
[ veselinovic @ 27.02.2013. 06:35 ] @
Nadam se da tvoj prijatelj nije mislio na prevaru ovog tipa.
Tako moze da radi ali nije korektno jer ce raditi samo neke vrste sirena, A napon na sireni ce zavisiti od snage i broja upaljenih sijalica.
[ Milenko Radalj @ 27.02.2013. 08:25 ] @
pitao sam ga nije nista slicno ovoj semi jer sam mu i ja dao resenje slicno ovom tvom,rekao mi je da potrosaci nece biti osteceni u smislu njihove iskoriscenosti.
sad mozda treba probati neku vezu da se iskoriste i mirni kontakti i radni na tasterima mozda je tu zamka cim mi je on ponudio te tasterte sa jednim radnim i jednim mirnim.
ovo mi se prvi put u zivotu desilo da nisam imao brz odgovor u vezi svoje struke, sad se smatram i glupim, tri sijalice povezati??? a resenje postoji??????sad se kajem i kad sam stupio u razgovor sa njim po tom pitanju
[ zica49 @ 28.02.2013. 10:02 ] @
Rjesena stvar uzmes trubu koja ima kompresor i nabija cijelo vrijeme vazduh u bocu a ista ima regulacioni ventil da ne eksplodira.Cim nestane struje otvara se ventil za trubu i trubi ......TO BI SE ZVALA INVERZNA TRUBA I MOZDA BI TREBALO PATENTIRATI TO...
[ hobbista @ 28.02.2013. 11:51 ] @
Ako su mirni i radni kontakt, onda je prekidac sa 3 kontakta? Zajednicki, mirni koji je spojen sa zajednickim pri iskljucenom stanju, i radni koji se spaja sa zajednickim kada se ukljuci (a mirni se iskljucuje)?
[ Java Beograd @ 28.02.2013. 12:10 ] @
A da mi prvo definišemo šta je taster, šta je prekidač, a šta je preklopnik. I da pokretač teme pojasni "radne" i "mirne" kontakte, u kontekstu: taster - prekidač - preklopnik
[ miksat @ 28.02.2013. 13:13 ] @
Citat:
Milenko Radalj:
ok, ako neko uspe da to resi neka postavi ovde sliku da vidimo a i ja cu probati jos malo crtati da vidim dal cu uspeti sta, nije potrebno nista od druge opreme nikakvi releji i slicno, ako ne uspem pristacu da izgubim opkladu i kolega ce mi dati semu pa cu je okaciti ovde.



Poz

Nadam se da mi niko nece zameriti, a posto je u pitanju opklada-ovo je jedini nacin koji mi je pao na um...

Vazna napomena-shema na papiru radi ali nikako ne povezivati u praksi!!!! (Previse slabih mesta, veoma velika verovatnoca otkaza!) Ukoliko se desi da neki od NO (otvoreni) kontakt zalepi, eto cirkusa! Direktan spoj nule i faze...


[Ovu poruku je menjao miksat dana 28.02.2013. u 14:41 GMT+1]
[ zica49 @ 28.02.2013. 17:49 ] @
Ovdje je problem sto kad se istovremeno stisnu dva sijalice dobiju pola napona a sa tri istovreneo trecinu napona.
[ miksat @ 01.03.2013. 07:27 ] @
Izmedju ostalog, i to je moguce. Cini mi se da je zadatak cisto "mozgalica"...
Bez upotrebe relejcica, ili bar jos ponekog kontakta na tasteru-sa 1 NO i 1 NC drugacije i ne moze da se poveze, a jos i da radi...
Za prakticnu primenu, naravno,ako se zahteva maksimalna jednostavnost, trebalo bi zameniti NC (zatvoreni) sa jos jednim NO kontaktom, dakle 2 NO. Na kraju krajeva ulosci su lako izmenjivi, i to nije neki problem. Onda bi jedan kontakt ukljucivao trubu, a drugi sijalicu. Tako bi moglo i prakticno da se upotrebi! Jedino sto bi ostao problem vise stisnutih tastera istovremeno. Mada, zavisno od aplikacije, to mozda nije ni bitno posto je u pitanju neka signalizacija...