[ nikolapirot @ 06.02.2013. 20:21 ] @
Interesuje me da li je moguce bluetooth koji je namenjen za komp i povezuje se preko usb porta povezati na mikrokontroler, i kako se to radi? Koja se komunikacija koristi? Isto kao i kad se povezuje na PC pa mora da ima microchip neki interface za USB ili kako?
[ mikikg @ 06.02.2013. 20:34 ] @
Bluetooth sa USB prikljuckom koji se koristi za PC ces tesko (nije neizvodljivo) prikljuciti na PIC. Za tu varijantu moras imati neki PIC iz 24xxxx serije koji podrzava USB master mode + dosta programske logike da se to pusti u rad.

Drasticno jednostavnija varijanta ti je ici na BT module koji su bas predvidjeni za PIC i slicne stvari. Oni imaju TTL RS232 izlaz i prakticno ih koristis kao klasican UART gde te prakticno BT protokol uopste ne interesuje.

Znaci ukacis takav modulcic (ima ih i kod nas relativno povoljno, ~1000 din), sam modul uparis sa PC koji ce ti onda u sistemu prijaviti nov seriski port. Nadalje je vec klasika, samo si RS232 "premostio" bezicno sa tom postavkom.
Neki primerak takvog modula sam pazario preko DX, radio je OK samo je bio malo sporiji, 9600 baud-a. Ako ti je to dovoljno oda ti je to najprostija varijanta.

Evo ovako nesto npr:
http://dx.com/p/jy-mcu-arduino...less-serial-port-module-104299

Ima samo 4 izvoda, +, -, RX i TX .. nista ti vise i ne treba ;)



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 06.02.2013. u 21:58 GMT+1]
[ nikolapirot @ 07.02.2013. 08:20 ] @
A interesuje me jos nesto, znam kad na PCju na primer trazim mobilni ja prvo skeniram pa nadjem pa se konektujem, kako se to radi sa picom? Kako ce PIC da se zove? Kako da na ovaj nacim uparim 2 PIC-a, samo prikljucim na jedan, na drugi i saljem podatke? Ovaj bluetooth, da li ce da mu smeta u koliko neki mobilni u blizini salje nesto preko bluetootha nekom drugom telefonu?
[ mikikg @ 07.02.2013. 09:13 ] @
Pazi ovako, BT protokol je koncipiran po principu Master<>Slave konfiguracije. U tom smislu ne mozes da povezes dva BT modula ako ti jedan od njih nije prikljucen na uredjaj koji ce da glumi master (PC ili kao sto rekoh PIC sa adekvatnim HW/SW stvarima).

Dalje, BT ima internu logiku (kanale i jos neke stvari, slicno kao WiFi) sa kojim se oni u blizini medusobno razlikuju tj izoluju pa onda ne smetaju jedni drugima.

U primeru sa ovim modulcicem za koji sam postavio sliku, ti uparujes modul sa PC, nema tu PIC nikakve veze oko imena i sl. Ti sa strane PIC-a samo vidis klot UART interface. Sam modul u sebi ima upisan neki PIN code (0000 ili 1111, pise u doc) pa ga tako uparujes.

Znaci ako ti je cilj da povezes vise PIC uredjaja, ako bi koristio spomenuti modulcic, morao bi da imas PC koji ce da glumi master a PIC-evi bi radili onda u slave modulu i morali bi preko PC da medjusobno komuniciraju sto i nije neko bas najsjanije resenje.

Imas druge opcije ako hoces samo dva PIC-a da bezicno povezes, recimo preko nekog VHF transiver modula.

Ako hoces vise PIC uredjaja da povezes u mrezu onda ti je mozda ZigBee bolje resenje. Naravno mozes da ides i na WiFi mrezu ali to obicno bude dosta skuplja varijanta.

MikroE ima dosta tih komunikacionih modula, pogledaj malo ali generalno sam ti neke smernice dao.
http://www.mikroe.com/sr/tools/#pic
[ Seme @ 07.02.2013. 21:49 ] @
Za potrebe projekta koristio sam module kompanija rowing networks i bluegiga. Prvi moze jednostavno da se pronadje kod mikroelektronike. Oba modula omogucavaju SPP ili HID mod rada. Problem koji smo imali sa prvim je to sto ne moze da se prebaci iz jednog u drugi mod on the fly, tj. kada ga kupis konfigurisan je u jednom od modova i to vise ne moze da se menja(nisam siguran da li to mogu u rowing networks da urade ali je za krajnjeg korisnika to nemoguce). S obzirom da nam je to prebacivanje za proof of the concept bilo jako vazno pronasli smo modul kompanije bluegiga koji je daleko ozbiljniji, i omogucava daleko vise podesavanja, kako sa racunara tako i sa mikrokontrolera sa kojim je povezan.

Sto se tice povezivanja sa racunarom ili drugim bluetooth uredjajem, u nasem slucaju smart telefonom, procedura je identicna povezivanju da telefona ili telefona i racunara. Uredjaji se upare, i nakon toga sve je na programu. U spp modu se sve svodi na slanje bajtova, najprostija serijska komunikacija. Kod HID moda potrebno je podesiti deskriptor i na osnovu deskriptora telefon je prepoznavao nasu plocu kao misa, sto nam je bilo i potrebno. Da ne idem u offtopic, evo rezimea: nije kompikovano povezati ga sa mikrokontrolerom, napojeni modul je moguce upariti sa PC jem ili telefonom i to ne zavisi od mikrokontrolera sa kojim je povezan, prijem i slanje podataka zavisi samo od aplikacije za koju se koristi.

Pozz. M.
[ m51 @ 08.02.2013. 06:37 ] @
Da iskoristim temu za jedno pitanje.
U nedoumici sam da li za BT modul koji je predložio mikikg postoji neki set naredbi pomoću kojih se komunicira. Verovatno da postoji, ali i na DX sajtu se zale korisnici da nema nikakve dokumentacije. Link ka setu naredbi ili nešto slično...
[ mikikg @ 08.02.2013. 10:40 ] @
Onaj modul koliko ja znam nema komande koje se mogu koristiti sa strane UART interfejsa.

Dakle radi se o moduli kome kada se dovede samo napajanje on proradi i moze da se upari sa PC. Jednom kada se upari uspostavi se RS232 komunikacija i bilo sta recimo da se ukuca u nekom terminal programu na PC to stigne na RX liniju i obrnuto, kada se sa strane TX nesto posalje to stigne u terminal. Kao sto rekoh, dobije se bezicni RS232.

Svi ti moduli koji se prodaju na DX i na drugim mestima, iako izgledaju razlicito, svi se baziraju na jednom istom chipsetu cak u vecini slucajeva na jednoj istoj plocici (zelena PCB) koji kinezi kako stignu montiraju na nesto vecu plocicu (plava PCB), izvuku 4 ili 6 kontakta i tako to prodaju. Sama ta plocica je mali racunar za sebe, ima nekakv CPU, interni firmware i svasta nesto jos.

Imam dokumentaciju za taj chipset ali je poveci fajl i ne mogu da uplodujem ovde pa evo cisto informativno prva strana da vidite o cemu se radi pa potrazite negde na netu taj dokument.



Nasao sam link ka tom PDF:
http://www.datasheetarchive.com/BC417143B-datasheet.html

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.02.2013. u 12:01 GMT+1]
[ m51 @ 08.02.2013. 11:32 ] @
Hvala mikikg za odgovor. To znači da ovaj modul ne može da se upari sa recimo nekim androidom na kome bi bila neka aplikacija koja bi komunicirala sa procesorom preko bluetooth-a. Kakava su tvoja iskustva sa ovim modulom?
[ mikikg @ 08.02.2013. 11:55 ] @
Pa ne vidim nikakvu smetnju zasto se nebi mogao upariti sa Androidom. Taj modul koristi klasican BT 2.0 protokol. Samo je stvar aplikacije na telefonu da to "zna" da iskoristi.

Ja sam vrlo kratko koristio taj modul, proradio mi je iz prve. Odmah sam prvo bio probaj "glup" test, prespoji se RX i TX nozica i dobijem ECHO u terminalu i to je to ... ;)
Posle sam modul dao kolegi kome je to vise trebalo ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.02.2013. u 13:07 GMT+1]
[ Seme @ 08.02.2013. 14:07 ] @
Sto se tice androida nema nikakvih problema da se upari sa vasim uredjajem. Bitno je da znate na koji nacin aplikacija na android telefonu komunicira, tj da znate komunikacioni protokol.
[ m51 @ 08.02.2013. 14:39 ] @
To je bilo i moje pitanje-znači koji je set komandi za čip na ovom Bluetooth modulu. Pregledaću datasheet koji je dao mikikg.

Hvala.
[ mikikg @ 08.02.2013. 20:01 ] @
Nesto se ovde ne razumemo. Preko UART interfejsa (onih 4 pinova) ne moze nista da se komanduje samom modulu, to je predvidjeno za krajnju komunikaciju.

Modul ima na sebi taj neki chipset i jednu flesh memoriju u kojoj je upisan neki custom program. Posto je to univerzalni chipset, samim programom unutra se definise kako ce on da radi, da li ce da se ponasa kao seriski port, audio headset, modem, kako ce da se "zove" itd itd. Mozda cak moze da prijavi PC sistemu i vise nekih periferija ... Ali da bi to menjali mora debelo da se zagazi u njegovu funkciju, da se prikluci "nesto/negde" na one dodatne pinove na zelenoj PCB i tako da se sam modul reprogramira i pitanje je da li je reprogramiranje "dozvoljeno" tj enablovano. Konkretno ovaj modul je sad isprogramiran tako da se ponasa kao seriski port.

Dakle to je totalno druga prica od onoga sta se desava na samom PIC i kako je protokol tu uspostavljen. Ako se pravi nekakva PIC sprava iznova, na korisniku je da napravi neki sam svoj protokol.

Npr, protokol moze da izgleda ovako:

PC > PIC (zahtev)
<cmd> <adresa nekog registra> <podatak> <eol karakter>

PIC < PC (odgovor)
<ok> <crc> <eol karakter> (za proste komande)
<ok> <podatak> <crc> <eol karakter> (za komande koje vracaju vrednost nekog registra)

Ovo je potpuno nevezano za spomenuti modul, prakticno smatrajte da ga uopste i nema tj kao da ste sve prikljucili zicama na RS232 port.

Ako bas hocete da izmenite funkcionalnost samog modula tu vec ne mogu da vam pomognem jer se nisam sa tim igrao. Za tako nesto mora da se poznaje prvo ovaj IC, onda kompletan BT protokol u prste + verovatno mora da se poseduje nekakvo specificno pgrogramsko okruzenje za kompajliranje i programiranje .... sve u svemu to je X puta komplikovanije od programiranje PIC-a!

Mozda, kazem mozda ali cisto sumljam, da je moguce nekakvo podesavanje i preko UART porta pod specificnim uslovima (da se neki pin na zelenoj plocici prespoji) pa da se komande koje stizu preko UART posalju samom modulu ... Ali ne veruje da je takvu opciju pisac tog firmware-a dozvolio jer moze biti veoma kriticno za krajnju funkcionalnost celog modula. Jedini razlog za "cackanje" po modulu, bar iz mog ugla bi bilo da mu povecam brzinu komunikacije sa 9600 na nesto brze posto po specifikaciji moze da komunicira sa hostom do 3Mbps.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.02.2013. u 22:03 GMT+1]
[ ha_23 @ 08.02.2013. 22:16 ] @
Neznam za taj modul koji imas, ali na ovom modulu moze se promeniti baud rate i mod rada (Master/slave) preko AT komande.
Isto se moze pratiti rad modulom - (Initializing, Ready, Inquiring, Connecting, Connected).
Link sa uputstvama - [att_url]http://www.seeedstudio.com/wiki/index.php?title=Serial_port_bluetooth_module_(Master/Slave)

I druge Bluetooth module se moze konfigurirati na takav nacin i nije potrebno da znate sta se desava na bluetooth stack.

Jos jeftiniji modul BC04 - 6$, moze se naci na Electrodragon (Napomena ima verzija Slave i opcija Master/Slave). Link sa uputstvama za BC04.

Info: Danas Mikroelektronika je pretstavila novi modul Bluetooth2 click zasnovan na BLUEGIGA WT41 Bluetooth 2.1 module.

[Ovu poruku je menjao ha_23 dana 08.02.2013. u 23:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ha_23 dana 08.02.2013. u 23:28 GMT+1]
[ mikikg @ 08.02.2013. 22:28 ] @
@ha_23 ovo su vec fine informacije.

Ko zna, mozda je i onaj moj modul imao tako nesto, nemam ga vise pa ne mogu da probam. Mozda su u medjuvremenu i prepravili firmware i dodadali to sve.
U trenutku kada sam ja to uzimao pre dve godine isto je bila "frka" za dokumentaciju i niko nigde nije spominjao te opcije ...
[ bogdan.kecman @ 08.02.2013. 23:51 ] @
sa svim tim modulima moze da se prica (da se setuje sve i svasta), pitanje je samo kako, neki imaju klasican modemski pristup (+++, AT ...) neki imaju poseban pin, pa kada je taj podignut visoko onda mu saljes komande i slicno