[ ivan kostic @ 07.02.2013. 23:46 ] @
Zdravo svima kupio sam pre jedno dva meseca foto aparat fujifilm S2800HD ne znam kako da podesim slikanje, konkretno ispadaju mi malo mutne slike kada ih uradim dok se na kompu to malo manje vidi. Ja sam slikao na opciju SR AUTO i to unutar prostorije, ali kada slikam i napolju isto tako slicno a neke su i dobre. Sada ubrzo treba da slikam jedno krstenje pa ako neko zna koju opciju da koristim naka mi kaze.Hvala unapred
[ crnibombarder @ 08.02.2013. 22:14 ] @
Zdravo, moj savet je da koristite P-mod (Program), igrajte se malo ISO vrednostima i WB. To sto su fotke mutne znaci da ne isfokusira dobro zeljeni objekat, znaci sacekajte potvrdu fokusa na ekranu (zvucno i onaj kvadratic) pre svakog okidanja. Ako i su i dalje mutne fotke onda proverite u servisu.
[ ivan kostic @ 08.02.2013. 23:03 ] @
Hvala vam puno za ovaj savet, probao sam na P-modu i bio sam zadzao malo duze okidanje dok se nije cuo ton i mislim da su sada bolje slicke nego one ranije sto sam slikao ali ranije nisam zadrzavao toliko dugacko okidanje nije se cuo ton nego malo samo 2 3 sec i okidam puno. Jer kod ovog P-moda ima li jos neka podesavanja koja da podesim mislim na ono F3.1 ili 5'' u donjem delu ekrana sto se vidi. I sta mislite o A-modu da li da koristim i njega kao amater?
[ espresso @ 08.02.2013. 23:27 ] @
Ja koristim A režim i blenda mi je uvek na 3.1 da bih izvukao što više svetla i da bih mogao da koristim nižu osetljivost. To je režim sa varijabilnom dužinom ekspozicije. Ti podesiš osetljivost/zrnastost i otvor blende a dužinu ekspozicije bira on. I onda ako ti ispadaju mutne slike, povećavaš osetljivost. Mada preko 400 sve je odvratno na Fudžijevim modelima ove S serije.

A imaš i drugu mogućnost da korišćenjem S režima, definišeš dužinu ekspozicije sa kojom znaš da možeš komotno da radiš (gde ti se ne zamućuje slika). I onda probaš da uloviš dovoljno svetla da slikaš pri toj dužini. Otvor blende isto staviš na 3.1 (ovde ionako ima samo dve vrednosti pa nije neki izbor).

Ja imam S2500HD i mislim da mogu da izbace ok slike ako im obezbediš dobre uslove. Mada utisak ostaje da kod ovakvih modela plaćamo opcije i funkcionalnost a ne kvalitet fotografije.
Evo ti moja slika pa uporedi sa svojim rezultatima. Ja sam ga uglavnom uzeo zbog makroa i eksperimentisanja sa opcijama.
http://farm5.staticflickr.com/4088/5192640640_50ec89e449_b.jpg
http://farm5.staticflickr.com/4125/5192040027_a8af503e1a_b.jpg (ovo je HDR, ako voliš da eksperimentišeš imaš opciju "bracketing")
[ S A J A @ 09.02.2013. 10:33 ] @
Često kod početnika viđam da ne čekaju potvrdu fokusa nego odma stisnu dugme do kraja i istog trenutka sklanjaju aparat misleći da je on sve uradio trenutno.

1. Aparat mnogo bolje radi autofokus kad se prvo pristisne dugme do pola i sačeka potvrda. Ako odma stisneš "do kraja" onda aparat misli da ti se žuri da uhvatiš neki kadar i radi autofokus "po skraćenom postupku" kako bi mogao što pre da okine. To nemoj nikada da radiš osim ako baš negde ne gori.

2. Kad pritisneš dugme "do kraja", nemoj odma da ga puštaš niti da pomeraš aparat bar 1 sekundu (najbolje da se "skameniš" u tom trenutku). Puštanje dugmeta i pomeranje aparata mogu da naprave mutne slike. Ovo je zato što kompakt aparatima treba neko vreme da reaguju i naprave sliku, nije sve gotovo istog trenutka kad pritisneš dugme.
[ Backy @ 09.02.2013. 10:41 ] @
Citat:
ivan kostic:
Jer kod ovog P-moda ima li jos neka podesavanja koja da podesim mislim na ono F3.1 ili 5'' u donjem delu ekrana sto se vidi. I sta mislite o A-modu da li da koristim i njega kao amater?


ukoliko piše 5", fotke će biti mutne usled preduge ekspozicije iako taj aparat ima odličnu stabilizaciju... u tom slučaju je jedino rešenje stativ, ili eventualno manji zum...
[ ivan kostic @ 12.02.2013. 00:06 ] @
Hvala puno na pomoci.
Evo kakva su podesavanja kod mene:
A-mod: ISO64, podesavanje blende je 3''(bez blica ) a (kada uklj.blic) je 40 tako stoji i F3.1
tako isto stoji i za P-mod
za obadva moda nekad bude i 8'' sve zavisi od svetla
A kako se podesava osetljivost/zrnastost,
i kako ovo preko 400 sve je odvratno, sta je to 400?
slike su vam stvarno extra po meni
puno vam hvala unapred
[ espresso @ 12.02.2013. 08:51 ] @
Stisni dugme sa slovom f i videćeš ISO u meniju. Podizanjem te vrednosti moći ćeš da slikaš u uslovima slabijeg osvetljenja a da ti se ne zamuti slika. S tim što će kvalitet fotografije biti malo slabiji. Zato ne preporučujem da izabereš preko 400. Napolju koristim 64-100 a u kući 200.
[ ivan kostic @ 13.02.2013. 00:43 ] @
Aha uredu je. Nego hvala vama puno na pomoci ako nesto zatreba pitacu opet. Pozz