[ ivan.mojsilovic @ 08.02.2013. 09:45 ] @
Dugo vremena se pominje ova prica koju je Dinkic zapoceo i juce su se oglasili sa planom. Po meni to je totalno promasena stvar. Kao da uopste nisu gledali kako se to radi u drugim zemljama vec su dobru ideju na kalsican nacin zasharali izvedbom.

1. Nepovratna sredstva od 25K eur ukoliko nadjete renomiranog investitora koji ce ulzoiti u vasu firmu. - Todalno nebulozno. Ako vec nadjete investitora, vam taj novac ne treba. Investitoru pogotovo ne treba da se drzava petlja u startup koji onda mora raditi po planu koji je predstavio drzavi a taj plan se cesto menja svakih nekoliko meseci. Takodje novac se dobija na foru refundiranja opravdanih troskova. Plate, oprema i slicno i to tako sto vi prvo potrosite pare pa onda trazite refundaciju. Idiotski u najmanju ruku.

2. Ukidanja doprinosa da zdravstvo i osiguranje od nezaposlenosti. - Mudro, ljudi iz IT uglavnom placaju provatno lecenje jer ga jedino tako i mozes dobiti. Nezaposlenosti ovde i nema.

Da li se nekome od vas ovo cini kao smislena ideja ili obicna demagogija.

Evo linka sa vise detalja:
Podrska IT

[Ovu poruku je menjao ivan.mojsilovic dana 08.02.2013. u 10:56 GMT+1]
[ Branko Santo @ 08.02.2013. 10:26 ] @
Bas pricam juce sa recruiterom iz NS koji to radi duzi niz godina i non stop kuka da ne moze da nadje ljude njegove reci "Treba mi sad minimum 30 java programera ali koliko god da mi nadjes zaposlicu ih".

Ovu informaciju kada poklopim sa Indjijskom pricom i poslednjom informacijom + 10.000e po radnom mestu sve mi se vise cini da ce neko da opaja budzet za jaaaako velike pare i da ode.
[ ivan.mojsilovic @ 09.02.2013. 10:05 ] @
E nek mi neko kaze da ES nije zamro :) 20 ljudi vodi diskusije dok nesto sto bi IT ljude trebalo da zanima, ni da pogledaju.
[ S A J A @ 09.02.2013. 10:48 ] @
Evo ja sad pročitao i nije mi jasno ni šta ni koga oni subvencionišu. Sve je to napisano nejasno i u magli. A mrzi me sad detaljno da analiziram. Na prvi pogled: ne sviđa mi se. Ili nije dobra ideja ili se ne realizuje dobro ili ne znaju da objasne. Moguće je i da tako treba, javiće se samo one firme po kojima se to i pravi.
[ Predrag Supurovic @ 09.02.2013. 11:26 ] @
Ovako kako je napisano, izgleda kao da će da pomažu firmama kojima pomoć u stvari i ne treba.
[ Branko Santo @ 09.02.2013. 11:29 ] @
Pa kako ne treba? Potrebno je gledati malo sire od jednog zaposlenog i jedne firme. Ako takva situacija dovede jos jednu firmu koja zaposli par stotina ljudi koji svaki mesec plate porez i penziono i kupe kola i ne znam ja sta, zar nije to dobro za celu drzavu?
[ ivan.mojsilovic @ 09.02.2013. 11:46 ] @
@Branko, oni daju 25K eur na investiciju od renomiranog investitora koji minimum ulozi 25K eur. To nema veze sa tim sto pominjes.

@Pedja, to je i moj prvi utisak bio. Ko ispuni uslove, ta muka mu i ne treba.
[ Branko Santo @ 09.02.2013. 11:53 ] @
Ajme mene pobrkao sam loncice citao sam u isto vreme ono o ukidanju zdravstvenog. Greska moja pardon!
[ ivan.mojsilovic @ 09.02.2013. 11:56 ] @
I to je deo paketa, ali deo o 10K po zaposlenom nije :)
[ Deni web dizajn @ 13.06.2013. 02:27 ] @
Smanjene doprinosa ce biti lose po drzavu bojim se da oni koji rade i dalje ce da rade oni koji ne rade nece zbog ustede od manje od 100e da zaposle nekog novog. Ako nemaju potrebe za njim zar ne?

I kazu da it ima dosta visok prosek plata, pa zar onda treba tu smanjiti porez. Ili mozda dati onima koji nemaju...

Po meni trebali su dati za nove koji zele da pocnu posao 2 godine dzabe bez poreza i doprinosa ali ako predju 4 000 000 dinara onda placaju na sve preko...

Tako bi se otvorelo dosta novih malih it firmi jeste da posle 2 godine bi neke bile zatvorene ali neke bi i ostale....

Naravno obavezno uslov da taj koji otvara it firmu mora da bude 2 godine nezaposlen i radnika moze da zaposli samo onog ko nema posao. Zasto? Pa da se nebi desilo da postojece firme otvore nove i sve radnike prebace i dobiju 2 godine bez poreza rada...

Jeste da je malo surovo ali tako bi dali snasu mladima da rade i pocnu posao a iz budzeta nebi morali da daju 25 000e po firmi...

Otvorilo bi se sigurno veliki broj firmi pa neka posle 2godine ostane i 10% firmi da radi dalje uspeh je...


Danas se mladi ljudi tesko odluce da pocnu svoj posao kad im treba 200e mesecno da daju drzavi...

Ovo je moje misljenje e sad ko mene sta pita...

Dok onom ko ima 25 000e dati jos 25 000 sumljam da ce on zbog tih 25 000e koje dobije da zaposli vise radnika. ILi da ce neka strana it firma da dodje u Srbiju zbog 25 000e malo je to para da bi neka ozbiljna firma zbog toga dolazila i ulagala 25 000e svojih da dobije od drzave jos 25 000e a mora da placa radnike poreze...

Znam da zastava nije mogla da radi bez fiata to mogu da razumem ali nasi programeri i web dizajneri mogu da rade i bez stranih firmu kako u Srbiji tako i van Srbije. Nase firme jako lepo rade i imaju strane klijente kako restorane, kafice... Pa ja imam preko 1000 ugovora sa stranim firmama i direktno prodajem svoje usluge ne treba mi firma iz nemacke koja ce meni da ustupi posao da ja njega radim jeftinije a oni naplate... I to je dobro ali dobro je i da mi prodajemo nase usluge direktno...

I ne vidim zasto samo programeri pa mi mozemo da prodajemo it podrsku, administraciju servera, odgovaranje na mail, primanje poziva, web dizajn, hosting...

Recimo znam firmu iz novog sada koja radi podrsku za hosting firmu koja je jedna od 3 najvece na svetu radi 5 ljudi imaju plate po 700eura...
[ ivan.mojsilovic @ 13.06.2013. 05:05 ] @
Sefe ne radi se o podrsci frimama koje rade usluge kao sto ti radis vec o podrsci firmama koje prave sopstveni proizvod koji ce posle prodavati. 25K pomocu u vrlo ranoj fazi moze biti velika pomoc.
[ ventura @ 13.06.2013. 07:37 ] @
Ovo je samo birokratska akcija koja se radi da bi se nešto eto radilo.

Pretpostavljam da će obezbeđenje novca biti identično kao i sa svim drugim bespovratnim sredstvima u državi (SIEPA i sl.) tako što će startup morati da položi bankarsku garanciju, pa tek onda dobije pare, i da garancija stoji do ispunjenja uslova. Tu je problem što onaj ko ima a banarsku garanciju (koja je faktički depozit položen u banci, koji ostaje kod njih za svo vreme trajanja garancije), taj ima i tih 25.000 evra.

Ova priča bi mogla da olakša posao nekome ko ima lovu, pa kao da se odluči da uđe u posao ili dođe u Srbiju. Ali takvima 25.000 evra ne znači apsolutno ništa, niti im to treba, niti to može da bude preovladajući faktor za dolazak. Oni kojima to znači, su upravo domaći ljudi, tipa par freelancera koji bi da se udruže u neku firmicu, a treba im kapitala da izguraju neki period do izbacivanja proizvoda. Takvima je tih 25 hiljada značajno, i kod takvih bi to dalo nekakve rezultate. Ali to isključivo ako se taj novac deli na konkursu, na osnovu nekog biznis plana koji bi bio peer-reviewovan od strane spoljnih saradnika, bez tih nekih dodatnih oksimoronskih uslova.
[ deerbeer @ 13.06.2013. 08:19 ] @
Ne treba nista da pomazu , od njih je dovoljno samo da ne odmazu .
[ Lavlja_Jazbina @ 13.06.2013. 08:27 ] @
^Upravo tako!
[ Java Beograd @ 13.06.2013. 08:31 ] @
Ovo poslednje mi se najviše sviđa.

Inače: toliko je mnogo najrazličitijih zloupotreba, toliko je prevaranata i hoštaplera da uz svako davanje bilo kakve subvencije prosto OBAVEZNO mora da ide i gomila AKO, KAD i slično. Ako je neko pomislio da je dovoljno registrovati firmu i kao delatnost naznačiti "informatika i softver" i onda dobiti 25 k€ keša na ruke -taj se grdno zajebunio.

Dakle, svako ko misli da može drugačije - neka proba da osmisli, i napiše ovde. Premise su:
- država ima ograničenu količinu para i hoće da pomogne
- pare treba da odu samo u "prave ruke" tj. u firme koje zaista imaju ideju, proizvod, ljude - jednom rečju perspektivu
- ako se ipak desi prevara obezbediti povraćaj (pošto pravni sistem u Srbiji ne funkcioniše)

Ova poslednja rečenica je i odgovor venturi oko bankarske garancije. Kako drugačije u Srbiji, gde nema zakona, nekog tužiti i dobiti svoj novac nazad ?!
[ ivan.mojsilovic @ 13.06.2013. 09:13 ] @
Nece biti bankarskih garancija. Ideja im je bila da ako neki investitor koji se tim bavi vec godinama investira onda je rizik manji da ce biti prevara i da ce biznis propasti.

Medjutim ako strani investitor ulaze (domaci skoro kao takvi i ne postoje) on izricito zahteva da firma bude registrovana van Srbije (US, UK, DE, sta god) pa su skontali da od toga nema nista.

Sad vidim da razmisljaju da ekipa iz Microsoft Srbija ocenjuje projekte i kao jos neke uspesne firme sto je takodje teska nebuloza. Oni ce odokativno da odvaljuju sta se njima koji dobijaju platu nevezano sta odvale svidja.

Najpametnije bi bilo ili da plate nekog ko to radi inace ili da podrze sredstvima ne startape vec fondove koji ce dati 50% svojih sredstava pa da zajedno podele rizik.
[ Deni web dizajn @ 13.06.2013. 12:35 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Sefe ne radi se o podrsci frimama koje rade usluge kao sto ti radis vec o podrsci firmama koje prave sopstveni proizvod koji ce posle prodavati. 25K pomocu u vrlo ranoj fazi moze biti velika pomoc.


Znam da se ne radi o firmama koje su kao moja. Ja samo kazem moje misljenje. A to proizvode pa po meni je proizvod i usluga isto cak znam daleko vise firmi koje rade podrsku, web, pisanje tekstova, odgovaranje na mail nego programiranje. Ako stoji podrska IT onda je podrska IT a ne podrska IT prica ministar a tek posle zamenik objasnjava da su pare samo u pisanju programa. Daleko je veca potreba za web sajtovima i vise ljudi moze da radi nego u pisanju programa. Isto i podrska softwerske pakete se radi u Srbiji dosta i mogla bi daleko vise da se radi.

Vec znam slucaj gde covek ima prijatelja koji ce kao da ulaze on ce kao da zapocne posao i kaze uzecu 25 000eura... I to ce proci... Dok mladi koji zele da pocnu i koji imaju volju i mozda par hiljada eura u dzepu ne mogu nista. Mladima treba dati da pocnu i ne pare nego dati im 1 ili 2 godine da rade bez placanja poreza drzavi. Tako bi se otvorila masa novih firmi i takve male agencije gde radi 1 ili 2 ljudi imaju velike sanse.
[ ivan.mojsilovic @ 13.06.2013. 12:51 ] @
Ako radis web site ne trebaju ti pare vec to sto si ti rekao. Ako radis web site ti odmah naplatis svoj rad od kojeg zivis.

Ali ako razvijas proizvod 12 meseci koji ce ti posle tek doneti prihode ti moras da zivis tih 12 meseci od necega. Za to su namenjene te pare.

Ovo je naravno banalizovan primer.
[ Deni web dizajn @ 13.06.2013. 13:18 ] @
Ali nasi pricaju o podrsci firmama koje rade za druge firme a ne same prodaju svoj proizvod. Ja cujem ministra kako prica nasa je sansa da nemacke firme umesto da zaposle svoj radnika zaposle nase firme i placaju im za to...

Svakako firma koja ima 25 000eura i ideju nece da pocne posao ako im neko da jos 25 000e i to u Srbiji... Ako hoce ona ce pocati ako nece nece ni zbog 25 000eura.

Oni tvrde da ce zbog toga dosta velikih firmi doci i dati plate po 1000 i vise eura. A velike firme idu u Indiju gde su plate daleko manje nego kod nas i imaju 200 000 000 ljudi a ne kod nas 6 000 000... I cim malo srbija ojaca ekonomski i plate idu gore duplo recimo dosta tih stranca ce da zatvori firme koje i sad rade u Srbiji i da ode u neku zemlju gde su plate 3x manje nego u Srbiji.

Dok male firme koje prodaju svoje usluge dikretno bilo da je web dizajn, web programiranje, odrzavanje servera (jednog ili dva za neku stranicu firmu), odgovaranje na mailove za strane firme, ti poslovi mogu da ostanu i ako u srbiji plata skoci 2-3 puta. Vlasnik je iz Srbije i on se bori kako mu broj klijenata raste i zarada raste ako sutra bude trebao radnike da plati malo vise on ce to da uradi ili smanji svoju zaradu. Dok stranac ima da ode i kaze Vi ste meni skupi imamo ja Indiju ili neku drugu zemlju...

[ Deni web dizajn @ 13.06.2013. 13:29 ] @
Svako posticaj je dobar ali mi je cudno da se daje samo onom ko ima stranu firmu koja ce kao da investira dok ako domaci hoce ne moze da dobije.

Dakle uslov je 25 000eura pa ako neko razvija i 12 meseci program on nece da radi samo to i sigurno ima prihode cim ima 25 000eura da ulozi zar ne? Nego mu treba 50 000eura...

Ja mislim da bi daleko bolje bilo jacanje mladih koji rade na crno dati im da otvore krenu u posao 1-2god bez poreza i za to vreme bi dosta njih ojacalo da moze da placa. I da to bude cela it kao sto naslov kaze a ne naslov celoj it a onda samo jedan mali deo. Pa zasto server racunara nebi mogao da dobije tako? I da drzava kaze ko hoce da radi ima 2godine dzabe a ostali ako ih uhvatimo na crno kazna velika toliko se trude da naplate porez a slobodno rade na crno svi zivi reklamiraju se na sve strane...Jeste da servis racunara nebi doneo novac u zemlju ali web dizajn, podrska, hosting i bi... Pa gledam danas je vise od pola nasih sajtova hostovano van zemlje sve te pare idu nekom strancu a mogli bi nasi ljudi da rade. Prodaja slika preko interneta, umetnickih dela, fotografija to sve jako lepo moze da ide van Srbije i da dolaze pare. Ja znam vise umetnika koji prodaju preko neta van Srbije i od toga lepo zive...

Recimo nemacka je davala malim agencijama u nekom programu da ako se reklamiraju van nemacke imaju pravo da umanje porez za 500eura a to da iskoriste za reklamu na google, yahoo, bing ili facebook ( to su vrerovatno stavili da nebi bilo kupio sam banere od pere iz Srbije za 500eura). I posle 1 godine tih 200 firmi koje su ucestovale njih 30% je povecalo broj radnika i izvoz.
[ ivan.mojsilovic @ 13.06.2013. 21:28 ] @
Indija nije jeftinija od Srbije. To je zabluda. No to nije tema.

Oni zele da pomogni i usluznim firmama (pokusano smanjenje doprinosa od kojeg se odustalo) i startapima koji razvijaju proizvod (jos uvek nisu odlucili kako).

Ove prve su ispalili dok za druge jos razmisljaju kako. Dobra vest je da slusaju sta im se govori pa mozda i nadju neki bolji model.



[ deerbeer @ 13.06.2013. 22:01 ] @
Sa pocetka teme ..
Citat:

Nepovratna sredstva od 25K eur ukoliko nadjete renomiranog investitora koji ce ulzoiti u vasu firmu. - Todalno nebulozno. Ako vec nadjete investitora, vam taj novac ne treba. Investitoru pogotovo ne treba da se drzava petlja u startup koji onda mora raditi po planu koji je predstavio drzavi a taj plan se cesto menja svakih nekoliko meseci.

Klasicna Dinkiceva umotvorina vec vidjena na delu .
Na kraju ce biti da ce i drzava morati da ti nadje investitora za koga ona proceni da je "renomiran",
sto ce reci presipanje drzavnog novca u ruke njihovih renomiranih pajtosa sa kojima ce deliti kesh, jer jel'te i investitor tu mora da se omasti

Jedini normalan nacin da se pomogne tj. da se ne odmogne je smanjenje poreza ili poreske olaskice kao sto je slucaj u Irskoj npr.

Ili pak da omoguce i razviju IT infrastrukturu u drzavnim opstinskim i lokalnim samoupravama i da tim startup firmama prepuste projekte na uvodjenju informacionih sistema u cilju sto boljeg funkcionisanja iste .

E tu mogu da imaju proizvod sa domacim parama i domacom pameti .

Inace ,IT sektor se i razvio ovde jel se drzava nikad nije mesala do sada pa im je trebalo 10 god. da skapiraju da je to razvojni potencijal zemlje


[ ivan.mojsilovic @ 13.06.2013. 22:26 ] @
Mislim da su odustali od te izvedbe jer je totalno promasena.

Kod nas IT sektor nije razvijen ako ga uporedis sa okolnim zemljama a kamoli nekom naprednijom. To sto dobro izgleda u super jadnom proseku je nesto drugo.
[ ivan.icin @ 15.06.2013. 13:41 ] @
Bez ikakve uvrede, imam utisak da svako priča ono što mu se sviđa bez previše osnova.

Znam bar jednog investitora koji je uložio u malo preduzeće registrovano u Srbiji (za one koji tvrde da je to nemoguće), i u nekim razgovorima sam sa njim oko nekog projekta i svakako državna subvencija nije opredeljujući faktor ali je isto tako značajno podigla njegovo interesovanje.

Tako oko priče da li vredi, mislim da smem nedvosmisleno da kažem da vredi, mada treba videti kako će izgledati konačni tekst programa, ali onako kako je najavljeno... vredi.

Priča ako neko obezbedi 25.000 EUR šta će mu država je potpuno besmislena - za iole ozbiljniji projekat treba da radi nekoliko ljudi nekoliko meseci, i verovatno bar nekoliko meseci nakon lansiranja proizvoda firma još neće pokrivati troškove, a ako plaćate te ljude, lako ćete izračunati da 25.000 EUR uopšte nije ogromna cifra. Jasno mi je da neki ne mogu da vide dalje od skupila se ekipa studenata da radi, ali to je njihov problem, računica je jasna.

Drugo pitanje da li je pametno na ovaj način trošiti pare je mnogo ozbiljnije. Moje lično mišljenje da su mnogo pametnije utrošene pare nego većina dosadašnjih programa. A da li su mogle da budu utrošene u nešto još pametnije... pa nemam predstavu ni šta je sve na raspolaganju da se alternativno istim novcem finansira i zato... ostavljam to pitanje otvoreno...
[ Dexic @ 15.06.2013. 14:59 ] @
Zadnji pasus ti je najbitnije pitanje.
Ko moze naci investitora koji je spreman da ulozi u Srbiju i ima iskustvo, ne treba dobiti takvu pomoc. To je kao, sto odredjeni potenciraju, subvencionisanje struje vlasnicima stanova od 300m2 :)
[ ivan.mojsilovic @ 16.06.2013. 08:15 ] @
Niko ne kaze da je nemoguce, i ja ih znam ali na prste jedne ruke sto je smesno koliko je malo.

Dobro dodje 25K ali ako se da pod normalnim uslovima. Refundacija nije normalan uslov, ko je to prosao zna zasto.

Najveci problem u provobitnom predlogu (koji je izgleda izmenjen sto je napredak) jeste da investitor ima track record. Takav domaci je jako redak tako da ne bi podelili ni 100K.

Ako budu delili pomoc i startapima u koje ulaze i domaci investitor koji nema track recordjer takvih nema puno onda to ima itekako smisla. Jedino moraju da smisle kako odluciti sta valja a sta ne valja. To jos uvek nisu skapirali.

Moja ideja je da subvencionisu fondove gde bi na 50% privatnog kapitala dali 50% drzavnog pa nek fond vodi racuna. A oni samo da paze ko vodi fond i imaju nekog svog kao partnera. Onda lepo upunpujau 1M u taj fond, koji ce naci jos 2M i taj fond ce uloziti u bar 50 startapa.