[ mladja-denca @ 08.02.2013. 22:40 ] @
zdravo svima
planiram otvoriti svoju privatnu firmu, i da preko nje konkurisem na raznim tenderima u drzavnim ustanovama, radi njihovog nabavljanja materijala (pr. od stolica,skolskog pribora, igracaka), preko koje cu ja kupovati za njih potreban materijal, a oni meni uplacivati na moj ziro racun...
Koliko sa citao po forumima, trebam imati svoju SZR firmu,svoj pecat...
E sad mene zanima jel moram nabavljati fiskalnu kasu, jel moram imati ugovor o zakupu neke prostorije, jel moram jos nekog zaposliti, koliki su mi mesecni porezi, koliko se placa porez(jel fixno ili procenat od moje prodaje-zarade) ...?
jeste da imam dosta pitanja, ali o ovome nisam nasao neku noviju temu,nego sve iz 2010, i ranije
hvala unapred
[ serviser terenac @ 09.02.2013. 12:33 ] @
za konkurisanje na tenderima uslov je da firma postoji najmanje tri godine
moras imati pecat - izrada oko 100 eur (ima tu i taksi u sudu oko registracije pecata, taksi oko OP obrazaca)
nisam siguran dal SZR uopste moze na tendere, ali kao d.o.o sigurno mozes
fiskalna kasa od 100 eur navise, racunaj oko 300 eur + oko 70 eur za fiskalizaciju modula pa + troskovi redovnog odrzavanja fiskalne kase
ugovor o koristenju poslovnog ili stambenog prostora za koristenje u poslovne svrhe moras imati jer moras imati negde sediste firme na koju ti stize sluzbena posta, a odmah racunaj da na sediste firme placas i koristenje gradskog gradjevinskog zemljista; po ugovoru za sediste placas kiriju i porez
moraces najmanje sebe samoga da prijavis kao zaposlenog ako nigde drugde ne radis, mada mozes i da prijavis kao dopunsku delatnost ako si negde drugde zaposlen pa ti vec uplacuju doprinose
porez valjda znas, ako si u pdv onda pdv + porez na kraju godine na dobit, ako nisi u pdv onda samo porez na dobit, mada drzavne firme traze da kupuju od firmi koje jesu u sistemu pdv
ima tu i porez na zarade, al to zavisi koliku si platu isplacujes, ma ima milion sitnica al to sve ce ti objasni dobar knjigovodja kojeg ces da placas mesecno 50-100 eur
za svaki tender moraces da skupis dokumentaciju a dok povadis dokumentaciju opet razne takse placaces
ma racunaj grube okvire da ti za registraciju doo firme treba 500 - 1000 eur u startu, pa mesecne obaveze po raznim osnovima orjentaciono 200 - 800 eur (pazi imas tu i gorivo kad prevozis robu a to je jos na ovu cenu +)
ako sve to uzmes u obzir treba dnevno da zaradis najmanje 5000 din a ako se sracunas da radis sa 10% zarade onda ti dnevni promet mora biti oko 50000 din
dali si spreman da se upustis u sve ovo ?
naravno da pokusavam da te obeshrabrim mada nisam daleko od istine koja te ocekuje
mozda je bolje ako vec imas trziste i kupce da odes da porazgovaras sa nekim ko vec ima svoju firmu pa da odradis par poslova preko tudje firme da vidis koliko ti se krece zarada i dali ti se isplati
s druge strane zbog krize mnoge firme se zatvaraju a postoje i troskovi zatvaranja firme pa mozda mozes od nekoga jeftinije da kupis firmu koja je poslovala vise godina sa pozitivnim bilansom pa da odmah mozes da nastupas na tenderima, nego da ispocetka otvaras firmu i imas sve te glavobolje oko registracije, a mozda odmah dobijes i fiskalnu kasu i sve razradjeno. Danas nije problem registrovati firmu ako imas novce, problem je obezbediti kupce i redovnu naplatu jer ako svoje novce ulozis u robu koju si isporucio a nije ti jos placeno tesko da imas novce za sledeci tender a troskovi firme stalno postoje radio ti ili ne
neobican je osecaj svakoga jutra kad se probudis da moras tog dana firmi obezbediti min npr. 2000 din zarade ili si na putu propadanja

ja sam toliko razocaran krizom da sam u depresiji vec duze vreme i kad se pojavi neko sa takvim idejama kao sto je tvoja ja bih najradije da mu kazem:
imas kupce ? evo ti moja firma, budi direktor i radi ! ne treba da registrujes, samo uzmi i radi a ja ti ne trazim nista, pa ako izdrzis troskove poslovanja firme nekoliko meseci ja ti skidam kapu i poklonim ti firmu ! naravno ne da uzimas robu mojim novcem ili menicama nego da sam obezbedis investiciona ulaganja (a sad da se vratimo da za dnevni promet tebi treba oko 50k dinara, sto dalje znaci mesecno moras imati svojeg novca oko 1250 000 din da bi zavrteo biznis i opstao na trzistu. Pri svemu tome imaces godisni promet 15 miliona dinara sto povlaci da ces sigurno biti u PDV, a sigurno ces imati i troskove komunalne takse sto je jos + trosak na mesecnom nivou na sve prethodno receno)
kako ces obezbediti pocetni kapital za prvih par meseci dok sve to ne zavrtis ? krediti ? pozajmice ? prodaces dedinu njvu ? e pa kad sve to izracuans onda ti je bolje da te novce drzis u banci i da lepo zivis od kamate i zaposlis se kod nekoga za neku pristojnu platu i ne boli te glava.

Ako nisam uspeo da te obeshrabrim, pokusaj pa ces videti.
Mnogi su pokusavali, retki su opstali.
Mozda si ti taj koji ces opstati :)


[ mladja-denca @ 09.02.2013. 17:36 ] @
Igleda nisam se dobro izjanio...
Ja zelim da otvorim neku firmicu, da bi samo radio sa nekoliko ustanovama, i za njih nabavljao bilo koji materijal koji im je potreban, jer posto oni ne mogu placati u kesu, nego moraju sa svog racuna prebacivati na neku firmu, tj u tom slucaju cu ja to biti, i ja i ja im to posle nabavim ,(naravno, u tome cu imati koji procenat za sebe)....

Zanima me kako to funkcionise??
I da li npr, oni mogu svoje privatne ruckove, pravdati putem mojih racuna/preko moje firme??
I da li sam u kakvom gubitku ako tako idu preko mene i pravdaju ?
[ Obby @ 09.02.2013. 20:40 ] @
Samo otvaranje firme nije problem, ukoliko planiraš da otvoriš neki SZR ili STR. Na sajtu APR-a imaš odeljak sa formularima koje skineš u pdf-u, odštampaš, popuniš i odneseš u neku njihovu filijalu. Dobiješ potvrdu da si predao dokumenta i za par dana ti stigne na kućnu adresu papir gde ti piše da su odobrili otvaranje tvoje radnje i da ti je dodeljen PIB i matični broj. Takođe ti tu piše i koji ti je broj obveznika za zdravstveno osiguranje.
Sa tim papirom ideš i praviš pečat.
Izrada pečata košta 2.000 dinara (barem je tako kod mene u Valjevu). Pečat bude gotov za par sati, u najgorem slučaju sutradan.
Kad dobiješ pečat, ideš u poresku upravu i tražiš obrazac za paušalno plaćanje poreza. Popuniš ga, lupiš pečat i predaš na pisarnicu. Sledeća stanica ti je Fond za zdravstveno osiguranje, tu predaš M obrazac kojim se prijavljuješ na zdravstveno i socijalno osiguranje (kasnije ti treba zbog upisa staža). Odmah dobiješ zdravstvenu knjižicu, overenu na 6 meseci. Kasnije produžavaš važenje knjižice tako što iz Poreske doneseš uverenje da su platio sve poreze i doprinose kao vlasnik radnje/preduzetnik.

Kada radnja počne da radi, a predao si zahtev za paušalno oporezivanje, nakon izvesnog vremena ti iz Poreske stigne jedan veeeeliki papir gde si piše koliko iznose porezi i doprinosi, brojevi računa na koje treba da ih uplatiš i rokovi za plaćanje. Ovo u principu moraš da poštuješ mada ja, konkretno, ne plaćam to mesecima pa onda odem u Poresku i tražim izvod dugovanja pa im uplatim odmah sve što sam dužan.

Zaboravio sam da napišem da, nakon što napraviš pečat, odeš u neku banku i otvoriš tekući račun.

Zatim na kompu napraviš memorandum, ne mora da bude štampan u štampariji, napravi u Excell-u ili Word-u kako će ti izgledati obrazac ponude, profakture i fakture i slično.

Nakon toga si spreman da konkurišeš na tenderima. Ne očekuj da ćeš odmah uleteti u neko ministarstvo ili slično, pucaj za početak neku manju nabavku, imaš na Netu dosta tih sajtova gde se objavljuju konkursi i tenderi. Na jednom moraš da prođeš.

Vodi evidenciju gde si sve konkurisao i koji posao si dobio, kasnije može mnogo da ti znači ta referenc lista jer dokazuješ svoju ozbiljnost i poslovnost.

Ja imam malu građevinsku radnju, počeo sam sa sitnim poslovima a kasnije sam uleteo i radio par poslića za jednu veliku društvenu firmu. Imam pristojan obrt, mogao bih 'ladno da konkurišem i za neki kredit ako bih hteo.

Ako sam nešto zaboravio da napišem, pitaj... odgovoriću ako znam.