[ espresso @ 09.02.2013. 18:16 ] @
Pozdrav.
Koristim PTT od 2007. godine i nikada ni jedan problem nisam imao. Međutim od skora, malo posle ponuđenih 20/1 paketa, imam problem sa pingom i brzinom u večernjim satima.
Evo, sada ne mogu da pustim Tjub na 720p bez seckanja na paketu 20 mega. A ping ide na 50-70ms umesto 20-30ms. Nekada se desi i da ode na nekoliko stotina ms.
Pre neko veče bilo je baš loše i imao sam "request timed out" kada sam pingovao Guglov DNS 8.8.8.8.
Da li je moguće da je neko preopterećenje u pitanju jer je dosta ljudi povećalo brzine? Možda još neki provajder ima problem?
[ Slobodan Milivojevic @ 09.02.2013. 19:14 ] @
Za PTT sam čuo da se i drugi žale, a evo na exe-net 10/2M paketu nemam problema ni 1080p youtube da gledam bufferuje 1.2MB/s.

Nisam primetio ni povećan ping.
[ espresso @ 10.02.2013. 11:29 ] @
Hvala što si se javio. Hteo sam da vidim da problem slučajno nije globalan. Hajde ako neko ima PTT nek napiše kako se ponaša uveče od 19-21h recimo. Da li je ping veći nego inače?
[ mtopic @ 10.02.2013. 17:49 ] @
Ja takodje imam problema sa PTT ADSLom, ket do 20/1 Mbps.
Pre nedelju dana sam presao sa sugavog kablovskog na adsl i od prvog dana problemi. U vecernjim satima (20-23h) pingovi odu sa 9ms na 50-60ms, protok opadne sa 17.5Mbps na 4-5... Takodje mi i youtube pravi probleme sa ucitavanjem klipova. Ucita samo 1/4 pa zakuca, onda moram da ga rucno premotam par sekundi unapred pa ponovo krene da ucitava i zakuca na 2/4 i tako stalno. Svaki klip od 360-1080p i u svako doba dana tako radi, tj. ne radi.
Pustio sam im mejl pre par dana sa opisom ovijeh problema ali jos nista od odgovora...
Na bench forumu ima dosta ljudi sa istom ovakvom pricom.
[ espresso @ 10.02.2013. 18:20 ] @
Da, to su isti simptomi kao i kod mene. Pisaću im i ja. Evo sada Jutjub nema šanse da se gleda.
[ mtopic @ 10.02.2013. 18:28 ] @
Valjda ce srediti. Potpisao sam ugovor na godinu dana, jest da je jeftino ali opet 1900din da placam za ovo ne ide.
Evo, tek sada primetim da skidanje pojedinacnih fajlova bez download managera ne ide. Skine jedan delic i zakuca...

[Ovu poruku je menjao mtopic dana 10.02.2013. u 19:48 GMT+1]
[ cyBerManIA @ 10.02.2013. 20:34 ] @
Ja preko ptt adsl-a 6/1, sve sljaka normalno.
Povucem bez problema i 1080p, bez seckanja osim ako je konvertovani materijal u vecem A/V bitrateu od onog kog mogu da propustim kroz link. No buffer nastavi da se puni stalnom maksimalnom brzinom.
Inace, buffer prestaje da se puni kako bi se ustedelo na bandwidthu. Kako se priblizavas kraju buffera on automatski nastavlja.

Download fajlova takodje ide maksimalnom brzinom.
Ne znam do koje lokacije ste merili ping. Do Google.com je 20ms trenutno.
[ canibal86 @ 10.02.2013. 23:22 ] @
Takodje paket 6/1 za sada prezadovoljan ide pun gas ping za sada stalno 5ms.
[ cyBerManIA @ 10.02.2013. 23:30 ] @
^ Ping do?

U svim dosadasnjim postovima spominjete ping, a ne pisete sta pingujete. Bez te informacije, broj ms uopste nema tezinu.
[ espresso @ 10.02.2013. 23:46 ] @
Merim do njihovog DNS-a 212.62.32.1, kaže 65ms. Do Guglovog 8.8.8.8 je 89ms. S tim što je trenutno sve ok, ovo sam izmerio oko 19-20h.
Sad, s obzirom da nemaju svi ovaj problem, pitanje je do čega može biti pa da pogađa korisnike parcijalno.
[ mtopic @ 11.02.2013. 09:49 ] @
Meni preko dana ovako radi


Uglavnom pingujem verat.net i preko dana bude 9ms, dok prema Google DNS je 30ms, a njihov DNS 8ms:




Stanje u modemu:




Jos uvek mi nisu odgovorili na mejl napisan u petak tako da cu ih morati pozvati da vidimo jel su planirali ovako celu godinu da radi net. Ovako su mogli ponuditi i 1Gb/s za 1500din i da kazu da su najpovoljniji na trzistu, a korisnici da imaju 200x manje i nikom nista.
[ bachi @ 11.02.2013. 12:08 ] @
Stavite MTU na ruteru za WAN (ADSL) port, tj. pppoe vezi da vam bude 1400.
[ mtopic @ 11.02.2013. 12:25 ] @
@bachi
Kod mene je podeseno na 1400. U Tp-Linku su isto tako setovali ovi iz PTTa, a kada sam prebacio PPPoE konekciju na mikrotik ostala mi bila telekomova podesavanja za konekciju 1420 i radilo je i tada isto kao i sada na 1400.
[ espresso @ 11.02.2013. 12:32 ] @
Ma da, MTU je standardan za PTT.

Evo brzine i odziva oko podneva:


A evo uveče oko 19-20h:



Priznaćete da je katastrofa :)
[ mtopic @ 11.02.2013. 12:40 ] @
Daleko je od obecanih do 20Mbps...

Zvao sam danas podrsku, opisao probleme i odmah me teta pitala je l` sam iz NS :) Rekla mi da uvece, kada se to desi, odem na njihov sajt i pokrenem test download http://www3.ptt.rs/TestDownload.php potom print screenujem nekoliko puta brzinu i te slike sa svojim podacima prosledim na [email protected] pa ce njihovi inzenjerci staviti liniju na "snimanje" (sta god znacilo) i utvrditi gde je problem.
[ abyss @ 11.02.2013. 13:54 ] @
Citat:
mtopic: Daleko je od obecanih do 20Mbps...


paket se zove do 20Mbps, i ponasa se uskladu sa nazivom :)
[ mtopic @ 11.02.2013. 14:20 ] @
Citat:
abyss: paket se zove do 20Mbps, i ponasa se uskladu sa nazivom :)


Onda paketi do 5Mbps i do 10Mbps nemaju smisla :)
[ Hackman @ 11.02.2013. 14:44 ] @
Ja planiram ovih dana da uzmem taj do 20 mbs, vidim da je ista cena za njega
i za 16 da li se isplati on ili da uzmem 16. Kolika je realna brzina tog od
20?
[ Aleksandar Đokić @ 11.02.2013. 17:33 ] @
U Nišu ti je bolje da uzmeš exe-net i to wireless.
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2013. 17:56 ] @
Pa baš za 20Mbit je exe skuplji... Ja sam na 10/2 trenutno i to fino radi...

Ali ipak je za 20Mbit skuplji...

Nego da ne idemo u offtopic.
[ Hackman @ 11.02.2013. 18:10 ] @
Ja sam od početka 2006. kod ptt-a I sa njima sam za sve vreme jako
zadovoljan, u Minovom
> naselju sam na Ledenoj steni, pa sam zbog toga pitao koliko bi variralo
> ako uzmem 20 mb.
[ calexx @ 11.02.2013. 20:27 ] @
To ćeš teško da saznaš dok ne probaš. Na PTT sajtu i piše da sve zavisi od same parice, ako si siguran da je kod tebe dobra onda probaš, ako ne ... mada sa tom cenom i da bude 16 nisi na gubitku. Pitaj ih da li postoji mogućnost da probaš pa ako ne može, da uzmeš nižu brzinu.
Usput, otkud to da se sad žalite da vam 20/1 na ADSL ponekad ne radi dobro ... pa do juče je važilo da većini ni 8 neće da radi a oni sa 16 će da budu baš retki. ;)
[ espresso @ 11.02.2013. 21:02 ] @
Meni bi 20/1 uvek radio dobro nego ga nije bilo u ponudi do sada. A to ko je pričao da će i ovi na 16 bitki retki, sada može da vidi da je opovrgnut :)
Ovo što si promenuo za prelazak na nižu brzinu iako si pod ugovorom, to može. Piše u uslovima da se iz objektivnih razloga korisnik može prebaciti na manji paket.
[ Hackman @ 11.02.2013. 21:08 ] @
U svakom slučaju uzeću tu od dvadeset pa ću isprobati, predpostavljam da ako
ne može tehnički parica to da izdrži da onda mogu da smanjim na onoliko
koliko parica može da podnese i da neće biti problema sa njihove strane.
[ abitbp6_ @ 11.02.2013. 22:52 ] @
Ja sam tražio paket do 20, potpisao ugovor i onda se ispostavilo da parica podržava samo do 10, pa su me zvali da potpišem ugovor za 10. Parametri veze su na ivici kriminala, ali nemam problema sa brzinom, osim što nekad, vrlo retko i obično uveče, pukne veza. U svakom slučaju, slobodno tražite najviše što želite, Telekom će pustiti najveću brzinu koju parica podržava, a Pošta će ih ispratiti novim ugovorom ako je potrebno.
Code:

                  Downstream  Upstream
SNR Margin        3.8         22.5      db
Line Attenuation  30.6        18.0      db
Data Rate         10239       1021      kbps
Max Rate          10832       2153      kbps
CRC               61282       10

[ canibal86 @ 12.02.2013. 19:35 ] @
Druze SNR ti je ocaj kao i onom drugom sa prve strane sto okacio evo kako je kod mene i radi kao sat.
[ Milos992 @ 25.02.2013. 10:11 ] @
Da li je neko resio problem? Imam 20/1 u ptt-u. a brzina ne prelazi 1,5 mb/s kad skidam sa neta. Zvao sam lepo su me uputili da saljem email sa slikama o brzini i da proverim instalacije. A kad sam im rekao da sa telekomovim modemom sam imao redovnu brzinu nisu znali da mi daju odgovor, pa reko da vidim da li se ovo moze resiti ili da prekidam ugovor jer su ovi iz ptt-a ocigledno ne zainteresovani.
[ espresso @ 25.02.2013. 11:20 ] @
Evo šta ja mislim da je problem kod tebe. Modem koji sada imaš se sinhronizuje na manju brzinu od Telekomovog modema. Proveri na koju brzinu je sinh., tamo u status stranici modema. Ako je to u pitanju, problem nije do njih već do kvaliteta tvoje linije tj. samog modema koji ne dopušta veće brzine u tim uslovima. Kada postavim tplink sa broudkomovim čipsetom, kod mene se ponaša isto.

A inače, kod mene je problem naprasno nestao. Ping i brzina vraćeni na normalu. Ali to nije bilo do modema već očigledno do njih.
[ Milos992 @ 25.02.2013. 15:35 ] @
Nisam siguran da te razumem, ovako je meni na statusu modema.


Uploaded with ImageShack.us
[ espresso @ 25.02.2013. 18:18 ] @
E pa to je! :)
Dakle, novi modem koji si dobio od ptt-a ima drugačiji odnos prema malo slabijim linijama. On tumači da ćeš imati problema na većim brzinama i spustio te je na 15000. Bilo bi dobro da probaš još neki modem jer ako je sa Telekomovim radilo na većoj brzini, radiće i ovde.
Ova situacija proizilazi iz kombinacije tvoja linija/modem i nije greška na njihovom kraju.

Ustvari, ja te nisam razumeo da li si ti ikada imao brzinu od 20 mega kod Telekoma? Možda je linija takva da ne može da provuče toliko ni sa jednim modemom. U tom slučaju, bez problema će te prebaciti na manji paket i manju pretplatu. Samo im se javi da tvoja linija ne može da izvuče brzinu koju si platio i traži prvu manju.
[ Mile-Lile @ 25.02.2013. 19:18 ] @
ali čovek ne kaže da mu puca veza kad skida nego:
Citat:
Milos992: a brzina ne prelazi 1,5 mb/s kad skidam sa neta.

[ espresso @ 25.02.2013. 19:58 ] @
I ja kažem zašto mu skida toliko. Pucanje veze nisam ni pomenuo.
[ Milos992 @ 25.02.2013. 22:56 ] @
Imao sam telekomovu opremu kad su me prebacili na 20-tku jedno nedelju dana i super je bilo. Sto se tice linije ne bi trebalo da je zbog nje, jer je nova centrala, nova linija. Ovi su me iz poste ubedjivali kako treba da bude oko 16000 iako to mi nema smisla. Na kraju sam slao email u Beograd sa slikama, i navodno su mi stavili liniju na posmatranje. Tako da cekam odgovor od njih, dali su mi da skinem neki njihov fajl i da slikam skidanje i bilo je kako sam rekao zakuca se na 1,5 mb/s i tako bude konstantno. Ovaj iz poste mi kaze da telekom drzi monopol i da ih namerno zezaju. Ako nista prebacicu se na manju brzinu :(
[ Mile-Lile @ 26.02.2013. 07:34 ] @
Citat:
espresso:
E pa to je! :)
Dakle, novi modem koji si dobio od ptt-a ima drugačiji odnos prema malo slabijim linijama. On tumači da ćeš imati problema na većim brzinama i spustio te je na 15000. Bilo bi dobro da probaš još neki modem jer ako je sa Telekomovim radilo na većoj brzini, radiće i ovde.

Modem mu se sinhronizovao na 15000 kbps a to je oko 14,6 Mbps a on može da skida 1,5 Mbps i ti mu kažeš da je zbog modema?!
Slažem se ja sa tobom da sa nekim drugim modemom može možda malko više da izvuče ali čovek ne može da izvuče ni 2 Mbps... Gde je još 12,5 Mbps? Nema to veze sa modemom... Ili loše meri ili je problem neke druge vrste... Javiće kad mu poprave.
@ Milos992
Kako ti rade torenti? Probaj da skineš Ubuntu preko torenta ali štikliraj da ti bude enkriptovan saobraćaj i opciju da preferiraš UDP konekcije
[ espresso @ 26.02.2013. 08:45 ] @
Nije on lepo napisao. On skida sa 1,5 MB/s a na mbps. Eno je slika sa testa koju je postavio gde mu kaže 13,91mbps.

Citat:
Ovi su me iz poste ubedjivali kako treba da bude oko 16000

Tamo gde ti sada piše 15000 treba da stoji oko 20000. Ti si jednostavno sinhronizovan na manju brzinu od one koja ti je data. Čak lepo piše tamo "max rate: 16076". To znači da modem ne može da se spoji na veću brzinu od te čak i da ti je dozvoljeno. E sad, kažeš da je problem nastao kada si zamenio opremu. Zar nije očigledno?
[ niceness @ 26.02.2013. 08:46 ] @
@Mile-Lile
Koliko sam shvatio (delomično na osnovu slike sa speedtest-a) Milos992 skida brzinom od 1.5 Mbyte/s, a ne Mbita.

EDIT:
prestigao me je espresso :)
[ Mile-Lile @ 26.02.2013. 09:49 ] @
^Ako je tako onda je espresso skroz u pravu... nego mene nešto drugo buni. Video sam ja screenshot speedtesta, nego on kaže da su mu dali da skida nešto od njih. Pre 2-3 godine sam bio kod Oriona i isto tako su testirali propusnu moć. Dali su mi da skidam nešto sa njihovog ftp servera preko IE-a... zato sam ja pomislio da mu speedtest pokazuje jedno a da ima neko ograničenje drugog tipa... Ali ako je pogrešio u MB i Mb, opet 1,5MB je 12Mb... nema 100% iskorišćenost linka... eto to me samo buni. Izvinjavam se ako sam bio naporan:)
[ Milos992 @ 26.02.2013. 10:08 ] @
Iskoriscenost mi je 75% max. Mene jedino zanima zasto ne bi mogao da radi, sa telekomovom opremom je bilo super a i linija je nova ne bi trebalo da ima ogranicenja. I sto je jos interesantno sto ja mislim da je problem modem je to sto na laptopu ne mogu da koristim net. Tacnije mogu al je spor jako, skype kad koristim stalno puca veza, gledanje nesto na netu trokira nema sanse. Najverovatnije da cu vratiti im opremu i traziti drugu.
[ Mile-Lile @ 26.02.2013. 11:49 ] @
Koji modem imaš (ili je to ipak ruter), i na koliko ti je setovan MTU (znam da su neki ljudi ovde sa foruma, koji su kod PTT-a morali da spuštaju MTU na neke niže vrednosti tipa 1400)?
Kako ti je laptop povezan sa modemom (ruterom)? Bežično ili kablom? Kada ti sporo radi net na laptopu, da li si istovremeno povezan sa još nekim kompom?
EDIT:
Još nešto, tebi piše da je atenuacija 26db u Downstreamu što bi značilo da si na oko 2km od centrale i da realno možeš da izvučeš oko 15600 kbps a evo i sam proveri na ovom kalkulatoru http://www.kitz.co.uk/adsl/max_speed_calc.php
[ Aleksandar Đokić @ 26.02.2013. 18:36 ] @
Probaj drugi standard (ono ADSL2, ADSL2+...), odredjeni traze bolji kvalitet veze za isti protok.
[ cobi63 @ 12.03.2013. 16:38 ] @
ma sve je decki u parici ja sam pre 2 godine kod ptt uzeo 16mb sto jr tada bio apsolutno najvece na trzistu,radilo 2-3 meseca i onda pucanje ko ludo,elekom kaze nije do njih iz ptt dolazili kod mene kuci menjali kjudi modem stavljali njihov kacili njihov lap top ista situacija.Onda su poslali zahtev telkomu da ispita liniju i da odkloni kvar.Kada me je pozvao njihov tehnicar prvo me je pitao da li sam telekomov korisnih adsl-a,pa je bio kiseo kada sam rekao da nisam.Onda je dosao sa uredjajem da meri.Izmerio je na stubicu gde izlazi opicki kabal i tu je ok,medjum samo kroz 3 metra kabla do mene on sve vec gubi i onda kaze a sta ce ti tolika brzina operetila ti je paricu preko 95%?Sledece je bilo moguce da je kabal u pitanju pa se guvi vrednost jedne magistrale na merenju u kuci.Rekao sam da je nisam veverica pa da sam rastao na drvetu,jer je kabal svega par meseca star,nego ako je to neka on donese njihvo a ja cu da ga platim pa da funkcionise.Normlano otisao je ko popisan i onda je utvrdjeno da ipak telekom ne moze da prousti toliku brzinu u praksi i onda mi je u ptt smanjen paket na 8 mb koji sljaka odlicno.I da meni je pre eko vece bio prekid od 11 pa do 01 recimo posle ponoci ali ne pamtim kada mi se to zadni put desilo
[ mica1709 @ 25.03.2013. 01:30 ] @
I ja sam od skoro prešao na 20 Mbps i imao sam iste probleme koji su pomenuti u naslovu teme.Evo podataka dok je bilo problema:


Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_M
__________________________________
Downstream Upstream
SNR Margin : 6.1 26.7 db
Line Attenuation : 7.0 10.3 db
Data Rate : 19898 1023 kbps
Max Rate : 21040 2495 kbps
CRC : 47994 109

Zamenio sam telefonski kabal od utičnice na zidu do splitera dužine oko 10 m sa kvalitrtnijim i debljim i dobio sledeće:

Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_M
________________________________________
Downstream Upstream
SNR Margin : 6.0 27.2 db
Line Attenuation : 3.0 7.4 db
Data Rate : 20477 1023 kbps
Max Rate : 21636 2543 kbps
CRC : 26 1

Sada više nema pucanja veze a ping i brzina protoka skoro da se i ne menjaju (u večernjim časovima brzina downloada ne pada ispod 15 Mbps a ping ide najviše do 24). Kad bi ovako bilo stalno bilo bi super ali me plaši dosta niska vrednost SNR Margin (downstream).
Speedtest.net:
Download sreed-17,86 Kbps
Upload sreed-0,86 Kbps
Ping-21 ms

Pingtest,net:
Packet loss-0 posto
Ping-18 ms
Jiter-0 ms
Line quality-A

Centrala je na 100 metara vazdušnom linijom od stana pa me čudi zašto je SNR Margin (Downstream) samo 6,0 i čini mi se da tu ima prostora za poboljšanje? Video sam u jednoj od tema da se promenom Annex Mode iz ANNEX_M u ANNEX_A povećala i SNR margin. Pokušao sam kod mene ali čim to uradim nema interneta. Može li neko da mi kaže zašto? I još nešto me interesuje. Šta označava CRC? Kao što se vidi mlogo je veća cifra kad internet ne radi dobro.
[ mica1709 @ 29.03.2013. 05:35 ] @
Još niko nema komentar?
[ zentriks @ 28.05.2013. 07:37 ] @
Ejel ovo ptt povecao brzine, meni se sinos ruter restartovao, nekoliko puta i vidim da se sinhronizuje na 4600/835. Proverim brzinu jutros i pici download oko 300 KB/s. Staje ovo bre? Evo slika i hvala im ako su nesto zeznuli u centrali hihihi.


[Ovu poruku je menjao zentriks dana 28.05.2013. u 12:14 GMT+1]
[ cyBerManIA @ 28.05.2013. 10:05 ] @
Kod mene i dalje ista brzina.
[ zentriks @ 29.05.2013. 16:57 ] @
E zvao sam ljude i ptt i kazu da su u telekomu svima poceli da podesavaju portove na max brzine koje bi teoretski mogle da idu na tom portu. Cudno i ne vidim nikakavu svrhu toga. Kod mene je np pao snr na malu vrednosti nije ruter hteo da radi sa tim pa je veza pucala non stop. Morali su vratiti na staro :).