[ Zeberdee @ 10.02.2013. 14:42 ] @
Posto znam sta je potrebno da se registruje udruzenje gradjana, zanima me sta je moguce raditi preko udruzenja i da li je moguce zaradjivati novac, koji
mogu da skinem sa racuna udruzenja?

Konkretno pitanje bi bilo:

Da li je moguce registrovati udruzenje koje od drzave ne bi uzimalo novac a koje bi moglo da zaradjuje novac od svojih delatnosti?

primer: registrujem muzicko udruzenje, koje bi organizovalo zurke i festivale itd, koje bi moglo da prodaje ulaznice za te dogadjaje, kao i pice
a da ne placa porez ili bilo sta drzavi i da ja,kao osnivac (ili nas vise) koristimo taj novac za svoje potrebe?

Zanima me sta je moguce a sta ne?

Ako je moguce gore navedeno, da li se vise isplati registrovati d.o.o. ili udruzenje za istu delatnost?
Kao i sta sve jedno udruzenje kao gore navedeno mora da placa drzavi?
[ Predrag Supurovic @ 10.02.2013. 15:45 ] @
Tako kako i zamislio nije moguce. Možeš da budeš zaposlen u udruženju i da primas platu i eventualno dnevnice i putne troskove.
[ Zeberdee @ 10.02.2013. 18:10 ] @
znaci mogao bi da registrujem udruzenje i da zaposlim sebe i druge ili ne?
[ Lavlja_Jazbina @ 10.02.2013. 19:07 ] @
http://www.mena.rs/kakopoceti/registracijango.html
[ Zeberdee @ 10.02.2013. 21:53 ] @
Udruženje nema pravo da ostvarenu dobit od privredne ili druge delatnosti raspodeljuje svojim osnivačima, članovima, članovima organa udruženja, direktorima, zaposlenima ili sa njima povezanim licima.


To mi je trebalo.

hvala.
[ milened @ 13.02.2013. 20:36 ] @
Citat:
Zeberdee: Udruženje nema pravo da ostvarenu dobit od privredne ili druge delatnosti raspodeljuje svojim osnivačima, članovima, članovima organa udruženja, direktorima, zaposlenima ili sa njima povezanim licima.



To je istina ali je istina da se preko udruzenja moze raditi sve kao i preko drugih vidova poslovanja.

Udruzenje se registruje u APR-u i dobija delatnost ostale organizacije na bazi udruzivanja"

Osim toga ako hoce bira i preteznu delatnost (treba da bude navedena u statutu udruzenje) ali moze da obavlja i ostale delatnosti slicne sa registrovanom, pozeljno da budu navedene u statutu.

Postoji granica preko koje se pocinju primenjivati propisi o oporezovanju (mislim da je 300000) kao i za sve ostale firme.

Kao sto je gore navedeno nema deljenja dobiti, a kad se organizacija gasi sva osnovna sredstava se prenose organizaciji sa slicnom delatnoscu (treba u statutu da pise kojoj)

[ Zeberdee @ 17.02.2013. 14:00 ] @
U principu mozes da zaradjujes ali ne mozes da trosis pare sa racuna na sopstvene potrebe, sto je bezveze ..
a jel postoji neki nacin da ga ipak uzmes sa tog racuna??

.. u principu bolje je onda registrovati kao d.o.o. jer mozes da trosis novac ali isto tako mozes da zaposlis drugog i da dajes plate i kad na kraju godine platis porez na dobit, ostatak mozes da stavis na svoj racun ... zar ne?

znaci razlika izmedju doo i organizacije je ta sto u doo mozes da uzimas novac (s obzirom da si ti registrovao doo) cak i kad gasis firmu .. a kod udruzenja novac ide dalje u slucaju da ga udruzenje ne trosi (ili ne stigne sav novac da potrosi) u svom delovanju a gasi se!

a da li bi mozda moglo da od novca koji je na racunu organizacije kupujes opremu koja ti je potrebna za obavljanje delatnosti a da kad udruzenje ugasis kasnije oprema ostane tebi?

[ milened @ 17.02.2013. 16:42 ] @
Legalno ne. Postoji nacin ali ti ga necu reci, jer je to prevara.
[ fanfon @ 17.02.2013. 16:55 ] @
A sto mu govoris da postoji kad neces da mu kazes? Svasta!