[ mudrij @ 12.02.2013. 14:14 ] @
Imam aplikaciju koja je razvijena u Microsft Access 2003. Napravio sam dva (mdb) fajla jedan sadrži upite, forme, izveštaje 'front end'
i drugi koji sadrži samo tabele 'back end'. 'Back end' fajl sam postavio na FTP server. Međutim kad iz 'front end' aplikacije pokušam da
linkujem tabeke iz 'back end' fajla stalno mi javlja grešku "Not a valid file name" odnosno "Error code 3055".
Molim raspoložene da mi pomognu.

Hvala.
[ madamov @ 12.02.2013. 18:55 ] @
Jedina pomoć je da ti kažemo da to kako hoćeš da rešiš stvar uz pomoć FTP protokola ne može ni u čemu da se reši, ne samo u Accessu.
[ smal @ 12.02.2013. 20:46 ] @
Nije moguće linkovanje back end baze sa FTP-a.

Nego, kad smo već kod centralnog povezivanja udaljenih lokacija i Access-a, nedavno sam imao zadatak za firmu, i po prvi put se susreo sa tim, da instaliram neke servere u Amazon Cloud... Nisam odoleo, pa sam isprobao i kako funkcionišu Access aplikacije kroz Remote Apps feature Win servera 2008 R2, i oduševljeno mogu reći da to radi kao bombona. Imate bazu i aplikaciju na centralizovanom mestu, a pristupate joj sa bilo koje (Windows ili Linux) mašine koja ima internet konekciju i podržava RDP protokol

Cloud sistemi su bez šale efikasno, ekonomično i praktično rešenje. Omogućavaju i vremešnim tehnologijama kakav je Access da budu i dalje itekako upotrebljive.

Ako nekoga zanimaju detalji, rado ću pojasniti, osim ako moderator ne smatra da ovo nije prikladna konferencija za takve teme.
[ Getsbi @ 12.02.2013. 21:18 ] @
Naprotiv. Mene to vrlo zanima, a verujem i ostale članove foruma. Bilo bi jako dobro da opišeš ceo postupak, tako da mi koji to nismo iskusili imamo nešto kao uputstvo.
Samo napred. Što detaljnije to bolje.
[ Zidar @ 12.02.2013. 22:21 ] @
Da TOPujemo temu?
[ Getsbi @ 13.02.2013. 06:24 ] @
Urađeno. Očekujemo da kolega small sačini uputstvo.
[ smal @ 13.02.2013. 07:29 ] @
OK, dajte mi malo vremena. Stiže uskoro.
[ BiloKoje @ 14.02.2013. 19:20 ] @
Dok se kolega smal ne javi, nadam se da ne mašim temu mnogo, da kažem jedno moje iskustvo. Možda nekomeneće biti interesamtno, možda opet, nekome reši neki problemčić.
Meni je trebao pristup bazi sa različitih mesta, preko neta, ftp server je otpao, ne može se linkovati, rešenje sam našao u Dropboxu, postavio sam bazu u jedan direktorijum i jednu kopiju aplikacije, dve kopije su na dva kompjutera, linkovano na bazu. Nije rešenje za pravi mrežni rad, ako se istovremeno povežu dva korisnika nastaje problem sa sinhronizacijom podataka, ali bazu u principu koristi jedan korisnik ali sa raznih mesta, drugi korisnici se povezuju po dogovoru.
Slično rešenje imam i sa prenosom podataka sa jednog na drugo mesto. Baza se nalazi u deljenom direktorijumu Dropboxa, na jednoj strani imam upite koji dodaju podatke u dve tabele u bazi, na drugoj strani upiti prenose podatke u bazu koja se tamo nalazi. Obzirom da posao zahteva razmenu podataka jednom dnevno, posao se obavlja sto posto uspešno.

[ srdrazic @ 14.02.2013. 21:12 ] @
Da li u oba slučaja dve ili više osoba prilikom unosa u isto vreme prave problem?
Kako se ponaša veličina baze, pošto access aplikacija zna poprilično da se povećava kako se baza dopunjava, jer ako se značajno povećava sporije se sinhronizuje, je li tako?
[ mudrij @ 14.02.2013. 23:47 ] @
Citat:
smal:
OK, dajte mi malo vremena. Stiže uskoro.


Kolega smal, sa nestrpljenjem očekujem tvoja uputstva pošto ideja u osnovi nije loša a može i da reši problem.
[ BiloKoje @ 15.02.2013. 06:12 ] @
Citat:
srdrazic:
Da li u oba slučaja dve ili više osoba prilikom unosa u isto vreme prave problem?

Da, kada se baza koristi i poveže se drugi korisnik, Dropbox odmah pravi konfliktnu kopiju. Nisam dalje analizirao, ne znam šta se dešava sa unetim podacima, bilo je dovoljno to kako radi, rešavalo je problem. Dalje eksperimente sam uvek odlagao, proveriću i to.
Citat:
srdrazic:
Kako se ponaša veličina baze, pošto access aplikacija zna poprilično da se povećava kako se baza dopunjava, jer ako se značajno povećava sporije se sinhronizuje, je li tako?

Baze ne rastu drastično, dodavanje zapisa bazu povećava neznatno, neke prepravke u dizajnu, dodavanje objekata i slično uvećavaju nesrazmerno bazu, u tom slučaju uvek radim kompakt. Baza koja služi za unos, tačnije fakturisanje, ima nekoliko MB, ona druga oko jedan MB, koriste se na mestima sa relativno dobrim internetom, mobilnim modemom ili boljom vezom.
[ srdrazic @ 15.02.2013. 10:42 ] @
Može li ovo rešiti problem pristupa više korisnika kao u ovom slučaju.
http://www.elitesecurity.org/t307523
[ smal @ 16.02.2013. 18:04 ] @
Izvinjavam se što nisam stigao ranije da odgovorim. Evo uputstva u prilogu, verzija 1.0. Ako bude potrebe, menjaćemo ga naknadno.

Šta je ideja?

Vremena su se promenila. Danas korisnici očekuju, odnosno takoreći podrazumevaju da im bitni poslovni podaci budu uvek na raspolaganju, u realnom vremenu. Ne samo u radno vreme sa firminog desktop računara, već i sa kućnog PC-a, na službenom putu sa laptopa, pa i sa smart telefona i ostalih gadžeta. Takođe, u vreme brzog interneta i globalnog povezivanja, od softvera se zahteva da sadrži centralizovane podatke i ako firma ima međusobno udaljene i odvojene objekte, prodajne jedinice, filijale ili slično.

Sve to Access kao file baza i desktop aplikacija teško može da podrži, bar ne bez pomoći sa strane.

Ideja je da iskoristimo staru dobru praksu podele Access baze na front i back end, ali tako što će obe komponente biti smeštene na istom Windows Terminal serveru. Korisniku će se preko Remote Desktop protokola slati samo "slika" aplikacije koja se izvršava na serverskoj mašini, a on će moći da se loguje i da je koristi sa bilo kog računara i na bilo kojoj lokaciji koja ima internet konekciju.

RemoteApp funkcionalnost Windows Servera 2008 R2 omogućava da se šalje samo ekran aktivne, manage-ovane aplikacije, tako da korisnik ima doživljaj korišćenja klasičnog desktop programa, može da štampa reporte lokalno itd, a da pri tome ne mora da ima instaliran ni Access ni Runtime engine. Višekorisnički rad je omogućen tako što svaki od korisnika pokreće posebnu kopiju front end aplikacije na serveru u svojoj sesiji, a back end baza je na zajedničkom, deljenom folderu. Pošto se sav saobraćaj imeđu front i back end baza odvija na istom hostu, sve radi maksimalno brzo i sa minimiziranim rizikom od korupcije podataka.

Terminal server će pritom raditi u Cloudu. Zašto u Cloudu? Zato što su se vremena promenila. Kriza je i oskudacija. Zato što je to ekonomičan način da se sa malim početnim ulaganjima i niskim troškovima dobije na raspolaganje vrhunska tehnologija, pouzdanost, performanse i kvalitet usluge.

Jednostavno, za novac potreban za ulaganja u IT infrastrukturu - hardver koji brzo zastareva (serveri, UPS-evi, mrežna oprema...), softver (licence i CAL-ovi), tekuće troškove održavanja (struja, klimatizacija, popravke, internet pristup), kadrove..., može se zakupiti profesionalna usluga na dugi niz godina, a troškovi su podeljeni u rate. I što je najlepše, sve to jedan živ čovek može da administrira, i da ne zavisi od ovoga ili onoga da mu obezbedi uslove za rad.

U prilogu je dokument sa uputstvom kako sve to podesiti, odnosno moje iskustvo sa tom rabotom.
Stojim na raspolaganju za eventualna pitanja i komentare.

[Ovu poruku je menjao smal dana 16.02.2013. u 19:51 GMT+1]
[ mudrij @ 16.02.2013. 18:58 ] @
Poštovani kolega smal,

Hvala na upustvu.
Iz ličnog iskustva mislim da je bolje podići Windows Server 2008 R2 na svom serveru zbog sigurnosti podataka i mogućnosti
da se istima pristupi kroz LAN bez internet konekcije za računare koje se nalaze na lokaciji servera.

Da li je za ovo obavezno koristiti Cloud ili je moguće koristiti svoj server ?
[ smal @ 16.02.2013. 19:09 ] @
Za takve namenene, naravno Cloud nije neophodan, mada u lokalnoj mreži ni RDP nije neophodan.
Cloud je pre svega zgodan za udaljeni i centralizovani pristup, pošto je brzina download interneta sa Cloud datacentra mnogo veća, jeftinija i pouzdanija od one koje ogromna većina firmi i pojedinaca može da obezbedi u sopstvenoj režiji.

što se tiče bezbednosti podataka, i tu je svakako prednost na Cloud strani. Slična bi bila analogija da neko želi da drži pare u slamarici umesto u banci, jer je tako sigurnije.
[ mudrij @ 17.02.2013. 00:42 ] @
Poštovani kolega smal

Sve parametre u Windows server 2008 R2 sam podesio po uputstvu. Instalisao sam Hamachi radi dobijanja IP adrese i sa udaljenog desktop računara pokrenuo program.rdp fajl. Nemam šta da kažem osim svaka čast. Sa ADSL-om brzine 6000/1000 radi kao u LAN-u (prijatno sam iznenađen). Ovih dana ću proveriti kako radi sa Telenor modemima pošto za potrebe firme koristim zakupljen APN u okviru njihove mreže (svaki modem ima svoju IP adresu). Proverio sam i štampu dokumenata i kao što ste napisali štampa bez problema na lokalnom računaru.

Jedini problem koji mi se javlja je da forme bez obzira što ime je dodeljeno :
Auto Resize = Yes
Auto Center = Yes
Pop Up = Yes
Modal = Yes
Border Style = Dialog
u On Current upisana komanda DoCmd.Maximize
otvara niže i pomereno u desno. Prelaskom na sledeći Record sve dolazi u normalu. Ako ima rešenja za ovaj problem sve bi bilo full (direktno na serveru sve radi normalno).

Hvala na pomoći. Pozdrav
[ goranvuc @ 17.02.2013. 07:01 ] @
A sad jos samo mali uvid u to koliko ce sve ovo zadovoljstvo kostati (@smal je naglasio da je nakon isteka od 90 dana sve ovo skupo, ali ne i koliko skupo):

Za 5 klijenata CAL-ovi po user acces principu kostaju 749$ po Microsoft-ovom cenovniku Cena - prava sitnica

Ako se vec neko odluci na ovu varijantu, neka razmisli i o alternativama tipa 2X Application Server http://www.2x.com/applicationserver/ ili TS Plus http://www.terminalserviceplus.com/index.php koji je za 5 korisnika 5 puta jeftiniji od Microsoft-a (inace, lako se podesava i fino radi, moze i na Windows-u XP pa ne treba kupovati Win Server)

Inace, uvek sam za Remote Desktop pristup u situacijama kada se radi na vise lokacija na desktop aplikacijama...
[ mudrij @ 17.02.2013. 10:12 ] @
Pitanje je vrlo jednostavno. Da li cilj opravdava sredstvo pomoću koga dolazimo do tog cilja. Na ovo pitanje odgovor mora da poslodavac - korisnik aplikacije jer je on taj koji određuje cilj a ne programer. Kolega @smal reče "Vremena su se promenila. Danas korisnici očekuju, odnosno takoreći podrazumevaju.....". Pa da iz ovoga izvučemo rezime, ako korisnik može da očekuje odnosno podrazumeva da softver mora da mu ispunjava želje onda na pitanje ulaganja mora da prihvati odgovor u stilu Sir Olivera iz "Alan Forda", "Cijena? Prava sitnica.", iz čega proizilazi zaključak da onaj koji ne može da prihvati ovaj odgovor nije zreo za ovakvu igračku. Microsoft je lepo razvio koncepciju igračaka zasnovanu na zrelosti dece koja žele da ih koriste (odnosno na platežnoj moći "tatica" da im to priušte). Zato u Microsftu kažu, imate Windows 7 Basic sa kojim možete da idete na internet i igrate jednostavnije igrice i on košta stotinak eura, nije vam to dosta, prerasli ste taj uzrast onda uzmite Windows 7 Pro, on vam omugućava da napravite LAN mrežu do 5 korisnika i radite neke ozbiljnije stvari i košta duplo od predhodnog, a ako ste i to prerasli uzmite Windows 7 Ultimate sa njim možete ...., ali on košta tri puta više od osnovnog.
E pa pošto naša deca (korisnici) sazrevaju i rastu, postadoše ozbiljni ljudi (bar po zahtevima) moramo da im saopštimo tu surovu realnost "Gospodine Vaša igračka nije plišani meda, već vrlo ozbiljan operativni sistem koji kao i vi ima svoje zahteve, u pogledu hardvera, održavanja, licenci i td..." pa će Vas to koštati pravu sitnicu (jer ste dovoljno veliki i zreli), odnosno

Cloud varijanta
Inicijalizacija Cloud datacentra košta 25 eura plus mesečno održavanje i zakup od 67,33/72,45 eura u zavisnosti da li je OS 32bit ili 64bit . Za ovaj iznos dobijete server (0,5 CPU Core, 1024 MB Ram-a, 20GB HDD, 50 GB Bandwidth, 1 IP adresu). Na ovo mislim da treba dodati Windows Server 2008 (iz Eunetovog cenovnika nisam mogao da zaključim da li je uračunat u cenu) po ceni od 610 eura, kao i Cal-ove za onoliki broj korisnika koliko treba da ima pristup. 5 Cal košta oko 120 eura a jeftinije je uzeti odmah 15 jer koštaju oko 210-220 eura. Run-time access za pokretanje i izvršavanje aplikacije je na sreću besplatan.

Server u firmi
Slažem se da je podizanje svog servera i izgradnja infrastrukture (server, Ups-evi, mreža) i tekuće održavanje kako kolega @smal navodi skupa varijanta, hiljadu i više eura, ali mišljenja sam da firme koje imaju 10 i više računara u LAN trebaju da imaju svoj server (nema rezona da 10 ili više računara koriste internet resurse da bi pristupili aplikaciji). Na ovo treba dodati Windows Server 2008 i odgovarajući broj Cal kao u predhodnoj varijanti, zatim mesečni zakup statičke IP adrese od 5-6 eura, kao i cenu za ADSL konekciju (20000/1000 Kbps) od 40-45 eura mesečno (najskuplja i najbrža varijanta).

Prijatno igranje.

Ono što nije obuhvaćeno ovim cenama a što nesmemo izostaviti je cena angožovanja nas običnih smrtnika (programera), jer su gore navedenim cenama obuhvaćeni samo troškovi koje prouzrokuju oni koji u svakom slučaju imaju i više nego što im treba (Microsft, IMB, internet provajderi). Na nama je da se izborimo da cena za sate i sate koje smo proveli na razvoju aplikacija, stručnom usavršavanju pa čak i sate provedene na ovim forumima a u cilju ispunjenja želja velike dece ne bude prava sitnica.

Zaključak, ako si dovoljno veliko dete (odrastao čovek) onda je cena, prava sitnica.

Pozdrav svima.
[ smal @ 17.02.2013. 10:39 ] @
Citat:
mudrij:
Sa ADSL-om brzine 6000/1000 radi kao u LAN-u (prijatno sam iznenađen). Ovih dana ću proveriti kako radi sa Telenor modemima.


Usko grlo je upload ADSL brzina sa servera, pošto je to download brzina za udaljenog klijenta. Tih 1 Mbit je realno 756k, pa ako se to podeli na više korisnika koji simultano vuku konekciju spolja, a još ako se ta internet konekcija deli i unutar firme, a korisnici krenu da šalju mailove ili da kače slike na Fejs... nije dobro.
Takođe, podešavanje VPN Hamachijem nije za sve korisnike jednostavna rabota, a često i firme imaju jeftinu, čitaj nekvalitetnu mrežnu opremu, rutere koji se zaglupljuju i sl, pa će se inače dobra i plemenita:) ideja pristupa RDP-om pretvoriti u mučnu i jalovu tehničku podršku, i na kraju sve pada u vodu :(

Zato opet kažem, Cloud je rešenje :)
[ smal @ 17.02.2013. 10:41 ] @
Citat:
goranvuc:
A sad jos samo mali uvid u to koliko ce sve ovo zadovoljstvo kostati (@smal je naglasio da je nakon isteka od 90 dana sve ovo skupo, ali ne i koliko skupo)...


Pa napisao sam kako može da bude jeftinije. Ljudi, onaj trik stvarno radi :)
[ smal @ 17.02.2013. 10:48 ] @
Citat:
mudrij:
Cloud varijanta
(iz Eunetovog cenovnika nisam mogao da zaključim da li je uračunat u cenu) po ceni od 610 eura, kao i Cal-ove za onoliki broj korisnika koliko treba da ima .


Slažem se sa tvojim razmišljanjima, s tim što mislim da ne treba gledati cene lokalnih i malih, po svetskim merilima, provajdera. Cene Microsoft, Google ili Amazon servisa su višestruko niže nego što manje firme mogu da obezbede. A kvalitet je bolji.

Na pr, zakup medium Win server ( 3.75 GB RAM, 160 GB HDD, 1 Core) instance na Amazonu godišnje košta 276 $ na godinu dana, ili 0.23 $ na sat, ako se izabere OnDemand instanca + 0.12 $ po 1 GB dowloada. I to je sve.
[ Englishman @ 17.02.2013. 15:15 ] @
Pozdrav svima,

Mozda se kasno ukljucujem, ali evo mog iskustva od pre par godina.

Kolega small je dao odlicno resenje za one kojima treba cest ili konstantan pristup. Ali za one koji povremeno izlaze na teren, sluzbeni put ili sl. smatram da postoji i jednostavnije resenje

Naime, svi imamo >>back end<< na nekom Serveru (sto moze biti i obicna PC masina), a >>front end<< na lokalnoj masini. Znaci, jedino sto nam treba je konekcija kada nismo u office-u, vec se nalazimo bilo gde u svetu.

Potrebno je instalirati TeamViewer i na server i na lokalu pa medju njima uspostaviti VPN konekciju. Jedino sto je bitno je da imate sto bolju internet konekciju sa sto vecim Upload-om, jer od toga zavisi brzina. Ja sam probao na ADSL-u i radi OK.

Svi periferni uredjaji, kako ulazni tako I izlazni rade na lokalu bez problema.

Predlazem stariju verziju TeamViewera npr 4, jer je manje zahtevna. Sto se tice Servera I lokalnih masina, nebitno je koji OS koriste (XP,Vista,7,8) I koje su snage. Meni je radilo I na PIII sa 512RAM.

Za sva pitanja, tu sam……..
[ mudrij @ 18.02.2013. 09:10 ] @
Baš kako je kolega @smal rekao rešenje koje je ponudo radi i na ostalim gadžetima. Isprobao sam na Huawei tabletu (Android platforma) sa Telenor internet karticom. Pošto ova vrsta tableta ne podržava RDP, probao sam preko Remote Desktop opcije i sve radi brzo i lepo. Microsoft Server 2008 R2 omogućava da više korisnika u isto vreme sa svojim user-om i password-om koriste ovu opciju bez problema.
Za one koji rade softver za maloprodaje mogu da kažem da se komunikacija sa FP printerima preko MetaLink-a, PosLink-a i sličnih programa odvija sasvim nesmetano uz minimalne izmene na softveru (potrebno je oko 5 min.)

Ali ostao je problem koji sam već naveo u nekom od predhodnih postova. Kad se program izvršava na serveru bez posredstva RDP-a sve forme se otvaraju normalno kako je zadato (DoCmd.Maximize) ali kad se ide preko RDP otvara forme na nekoj samo njemu poznatoj poziciji (u prilogu je slika).
U formi je postavljeno :
Auto Resize = Yes
Auto Center = Yes
Pop Up = Yes
Modal = Yes
Border Style = Dialog
u On Current upisana komanda DoCmd.Maximize
ali se komanda DoCmd.Maximize izvrši tek po prelasku na sledeći Record.

Pošto je očigledno problem u vremenu (odzivu) pokušao sam da rešim na sledeći način. U On Timer forme sam ubacio sledeći kod
Private Sub Form_Timer()

If Me.TimerInterval = 100 Then
DoCmd.Maximize
Me.TimerInterval = 0
End If

End Sub
i Timer Interval postavio na 100
i sad radi.

Ovo nije nimalo srećno rešenje, moraju sve forme da se izmene pa ako neko ima bolje neka ponudi.

Pozdrav svima.
[ srdrazic @ 05.03.2013. 06:53 ] @
Da li bi funkcionisalo sledeće, recimo napraviti virtuelnu server mašinu, a tu server mašinu postaviti na dropbox ili google drive, pa onda spojiti korisnike da mogu unositi podatke u isto vreme,
ili možda iskoristiti neko od rešenja firme VMWARE za virtuelizaciju VMware vSphere™?

http://darkomi-it.blogspot.com...-serverska-virtuelizacija.html

[Ovu poruku je menjao srdrazic dana 05.03.2013. u 08:16 GMT+1]
[ Getsbi @ 15.03.2013. 15:00 ] @
Ovo što je opisao kolega BiloKoje sa Dropbox-om, ja sam proverio na SkyDrive. Ima 7 Gb besplatnog skladišta. Radio sam na dve lokacije. Na obe je SkyDrive rezidentan. Udaljenost 10 min. hoda. Prvu nisam gasio. Na drugoj sam izvršio promenu na jednom zapisu i kad sam se vratio na prvu lokaciju promena je bila vidljiva jer je urađena sinhronizacija. Koliko često (brzo) radi sinhronizaciju ostaje mi da utvrdim. Trebaju mi dva računara sa Win 7 jedan pored drugog. Moguće je da bi simulacija mrežnog rada bila izvodljiva. Protok mi je 5120/1024 Kb/s.
[ Getsbi @ 15.03.2013. 20:31 ] @
Dva računara jedan pored drugog:
Uspeo sam jedino da pribavim drugi računar sa OS Win XP kojeg SkyDrive ne podržava. Na njemu mogu samo da učitam back-end sa naloga na netu.
Evo ovako stoje stvari.
Kada na prvom (Win 7), gde mi je Front-end sa ulinkovanim tabelama, pokrenem aplikaciju i dodam jedan zapis u tabelu dovoljno je da zatvorim tu tabelu da bi na drugom uradio učitavanje Back-enda. Promena je odmah vidljiva. Znači sinhronizaciju na SkyDrive serveru je permanentna. Učitavanje back-enda sa naloga traje par sekundi, a fajl je manji od 1 MB.

Za Back-end je postavljen Default open mode na Shared, a Default reckord locking na Edited record.
[ srdrazic @ 16.03.2013. 14:04 ] @
Šta se dešava kada u isto vreme dvojica ili više korisnika unosi podatke, dešava li se kakav "conflict" kao na google drive?
[ Getsbi @ 16.03.2013. 14:16 ] @
Pretpostavljam da dolazi do konflikta. Nemam dve mašine sa OS Win7. Mislim da bi ovo imalo smisla kod hijerarhijskog pristupa podacima. Recimo osoba A ima pravo ažuriranja šifarnika, a osobe B.....Z unose podatke za klijente.

Ako neko ima tehničke mogućnosti, možda isproba pa nam prenese svoja iskustva.
[ srdrazic @ 16.03.2013. 14:54 ] @
Evo upravo ja nešto pokušavam, Na jednom mi je win 8 a na drugom win7.
Beckend je na sky drive-u a frontovi na mašinama.
Radi samo ako na jednom računaru unesete podatke a onda izađete iz aplikacije, zatim sačekate oko 1 min sinhronizaciju(bar kod mene) i na drugom računaru otvorite i nastavite unos.
U slučaju da vam je na jednom kompjuteru ostala podignuta aplikacija, na sky driveu će vam napraviti novi fajl (sa nazivom kompjutera) sa zadnjim unesenim podacima na tom kompjuteru.
Znači konflikt pravi novi bek end, a onda morate ponovo sinhronizovati fajlove.

Još testiram pa ću javiti, pozzdrav.
[ Getsbi @ 16.03.2013. 16:04 ] @
Da li si setovao back end kako sam napisao gore?
Za Back-end je postavljen Default open mode na Shared, a Default reckord locking na Edited record.
To bi trebalo da pomogne da ne moraš da napuštaš aplikaciju, odnosno zatvaraš sve tabele, već samo onu koju si editovao. I obavezno mora na obe mašine SkyDrive da bude rezidentan.
[ srdrazic @ 16.03.2013. 18:42 ] @
Da, back end sam setovao onako kako je napisano ali nisam siguran šta u ovom slučaju znači "skydrive rezidentan"?
Šta tu da uradim, kako se to proverava?
[ Getsbi @ 16.03.2013. 18:55 ] @
Rezidentan znači da se pokrene kad i operativni system.
Start, Run..., msconfig, kartica Startup. Treba da bude čekiran Microsoft SkyDrive.

Ili u Sow hidden icons da se vidi ikonica dva bela oblačića kao na slici u sredini. I to na obe mašine.


[ srdrazic @ 16.03.2013. 19:35 ] @
Definitivno dva klijenta ne mogu unositi u isto vreme podatke, po sinhronizaciji podataka napravi se još jedna back end baza.
Ovo radi samo u slučaju da unesete podatke na prvom kompjuteru, sačekate da se podaci sinhronizuju a onda sačekate vreme dok se ne sinhronizuju podaci i na drugom kompjuteru.
Tek onda možete unosititi podatke na drugom kompjuteru bez konflikta.
Probao sam i varijante sa Open database by using record-level locking.

Možda mi se sporo sinhronizuju podaci zato što koristim laptop preko wi-fi rutera.
[ srdjan ub @ 01.04.2013. 15:46 ] @
Malo sam se kasno ukljucio u diskusiju ali me interesuje sledece:
1. da li na SkyDrive ima admin podesavanja pristupa ?
2. da li beckend baza koju je srdrazic isprobavao ima polja tipa autonumber ?
[ Getsbi @ 02.04.2013. 09:02 ] @
Nema ništa sem username i password prilikom otvaranja naloga. Kasnije ulinkovana baza pristupa serveru svaki put automatski.
Ja nisam koristio Autonumber u aplikaciji koju sam isprobavao. Možda je sdrazic koristio.
[ BiloKoje @ 02.04.2013. 12:01 ] @
Definitivno, ni SkyDrive ni Dropbox ne omogućavaju pravi mrežni rad, ne mogu više korisnika da unose podatke istovremeno, sinhronizacija je spora za tako nešto. Ipak, za pristup sa različitih mesta, veoma su upotrebljivi. Treba voditi računa da se radi samo kad je računar povezan na mrežu da ne bi došlo do konflikta.
[ srdrazic @ 02.04.2013. 15:53 ] @
Da koristio sam autonumber, nisam na to obraćao pažnju.
Bez obzira na to, opet ne može.
Ova varijanta otpada...

[Ovu poruku je menjao srdrazic dana 02.04.2013. u 17:27 GMT+1]