[ kapuero @ 12.02.2013. 19:57 ] @
Imam nekoliko pitanja u vezi kupovine preko firme,zaposlen sam u jednoj firmi koja se bavi servisiranjem racunara,pa me interesuje da li bi smeo da kupim odredjene proizvode preko firme u kesu koji nemaju veze sa servisiranjem racunara i da ih prodam dalje preko mojih posrednika,oglasa itd i to van znanja fimre tj knjigovodje?Saradjujemo sa jednom veleprodajom koja ima primamljive cene,a izmedju ostalog prodaje i alat za servisiranje,delove i opremu za mobilne telefone,posto se van firme bavim servisiranjem mobilnih telefona interesuje me da li bi firma imala neke posledice ako bih ja na osnovu firme u kojoj radim kupovao delove za mobilne telefone i ugradjivao ih u svoje privatne servisirane telefone,znaci placao bih u kesu veleprodaji,a gotovinski racun ne bih nosio kod naseg knjigovodje,pa da li moze inspekcija da cima moju firmu ili veleprodaju zbog cega kupujemo nesto sa cime ne trgujemo,tj nije nasa delatnost,a to dalje ni ne prodajemo,znaci da li se placanje u kesu u veleprodaji vodi kao ulaz u firmu ako se ne prikaze knjigovodji ...
[ Java Beograd @ 13.02.2013. 07:39 ] @
Teoretski - može biti problema. Evo kako: inspekcija dolazi u veleprodaju, pregleda poslovnje knjige, fakture i slično. Nailazi na fakturu prema firmi u kojoj radiš, fotokopira je, a zatim ide u tvoju fiormu da proveri kako je ta faktura proknjižena. Kad ono - nema fakture ! Naravno, mala je verovatnoća, ali, nikad se ne zna.

Bolje se ti obrati veleprodaji, i pitaj da li bi mogao da kupiš izvesnu količinu na svoje ime, gotovinski. Teoretski, ako već rade za keš (uglavnom veleprodaje rade samo preko računa) ne vidim razlog zašto ti ne bi prodali.

Sad sam se setio: jel možda misliš na Metro i njihove fakture ?
[ kapuero @ 13.02.2013. 14:27 ] @
Ne nije Metro u pitanju,vec specijalizovana veleprodaja za delove,opremu i alate za mobilne telefone,video nadzor i racunare,ali ne radimo sa mobilnim telefonima vec sa racunarima,pa zbog toga pitam,ja bih svoje placao u kesu,a firmino na racun ... a ove kupovine u gotovini bi bile sitne,od par stotina dinara do par hiljada,znaci nista preko 4-5.000dinara ...
[ S A J A @ 13.02.2013. 18:24 ] @
Prvo treba da vidiš zašto ta veleprodaja prodaje robu za keš, to se obično radi kad se kupuje "na crno". Ako je takav slučaj, onda možeš da uzmeš robu na sebe jer ionako se takva prodaja ne evidentira fakturom prema tvojoj firmi. Međutim, ako je u pitanju legalna prodaja gde se dobija gotovinski račun na firmu, nije pametno da takve fakture nestaju. Jes da se to slabo kontroliše ali možeš imati problema ako naiđe inspekcija. Drugo, tvoja firma može da uradi "usaglašavanje" sa svojim dobavljačem pa da se primeti da se nešto razlikuje.
[ kapuero @ 13.02.2013. 19:02 ] @
Pa moze da se kupi i u kesu jer u sklopu veleprodaje radi i maloprodaja,samo sto su cene naravno dosta vece,a i nema ceo asortiman u maloprodaji,oprema i alati imaju u slobodnoj prodaji,ali delovi za mobilne telefone idu samo za pravna lica,tako da ne bih imao pristup celom asortimanu,a da li je moguce kupiti na firmu ali ne uzeti gotovinski racun koji se prikazuje knjigovodji?Znam kada sipamo gorivo na pumpi sa kojom imamo ugovor pitaju nas uvek da li nam treba gotovinski racun i njega obavezno uzimamo ... e pa da li tako isto moze da se kupi u veleprodaji ali da ne trazim gotovinski racun?
[ Java Beograd @ 13.02.2013. 20:39 ] @
A što se ti lepo ne obratiš računovodstvu / šefu / direktoru svoje firme i kažeš da bi nešto da kupiš na ime firme ? Ne vidim zašto bi to nekom smetalo ?