[ jagger @ 10.03.2004. 12:15 ] @
Moze li mi neko dati savete sta da uradim da bi mi narezani podatci na diskovima sto duze trajali?
Koji CD medij da kupujem (Verbatim,Smart By, TDK.....)?
Koji program za rezanje da koristim?
Da li je bolje rezati sto sporije ili od brzine rezanja nezavisi vek trajanja diska?

NAPOMENA:Najvaznije mi je da podatci sto duze traju!!!
[ Marenović Slaviša @ 10.03.2004. 12:47 ] @
U martovskom broju Digital-a imas sve o diskovima, izbor diska, kvalitet, trajanje pojedinih diskova, rezanje...
Od brzine? Zavisi.
[ pctel @ 11.03.2004. 00:26 ] @

Sto se diskova tice: donja strana bolje ako je tamno-plava nego svetlo-plavo-zelena. Gornja strana je jos vaznija, treba da ima sto deblji zastitni sloj. To ces najlakse proveriti ako kroz disk (povrsinu na koju se reze, ne rupicu) pogledas u jak izvor svetlosti i sto manje svetlosti vidis to bolje. Program koristi neki koji ima mogucnost da izaberes brzinu rezanja i pratis popunjenost bafera. Brzina sto manja to bolje (8x je sasvim OK), bafer ne sme mnogo da osciluje (puni-prazni).
Citat:
U martovskom broju Digital-a imas sve o diskovima, izbor diska, kvalitet, trajanje pojedinih diskova...
To je sve lepo, ako podjemo od pretpostavke da je ekipa iz Digitala tamo negde za vreme bombardovanja znala da ce 2004. pisati clanak o diskovima, pa je narezala i ostavila negde po nekoliko diskova svakog proizvodjaca, pa ih sada pronasla i proverila koji rade a koji ne. A, da, steta sto tadasnji i sadasnji diskovi veoma razliciti, tako da...

Znam da je Verbatim vaznijimim kupcima svojevremeno davao garanciju za podatke cuvane na njihovim diskovima od valjda 10 godina (ili bese 100?). Ne znam da li ovo jos uvek vazi i sta je sa drugim proizvodjacima, pa treba proveriti kod distributera ili jos bolje na internetu, jer su gore pomenuti obicno neobavesteni.
[ McKracken @ 11.03.2004. 05:00 ] @
Ako ti je bitno da ti podaci sto duze traju, zaboravi CD-ove i potrazi neki magnetoopticki uredjaj.

Brzina rezanja nema ama bas nikakve veze sa trajnoscu zapisa na disku. Pored toga, boja podloge moze biti bilo koja i ne mora obavezno da definise kvalitet. Tacnije, dva diska sa istom bojom podloge mogu imati potpuno razicite karakteristike i sastav supstrata, tako da je u pitanju urbana legenda.

Verbatim jos uvek daje garanciju, ali na CD a ne na podatke. Takoda ako vam kroz 10 godina neki propadne, zamenice ga novim nista od garancije na podatke (niko nije lud da tako nesto garantuje)
[ Vertygo @ 11.03.2004. 05:36 ] @
pctel : Smart buy daje (tačnije davao je pre, sada ne znam) 100 godina garanciju na cd.
Mada ne verujem da će iko da se cima da zamenjuje jedan-dva cda, eventualno ako uleti neka loša serija, pa neko kupi na više...
Takođe, bila je aktuelna vest još pre par meseci da se ovi Verbatimi od po 20tak dinara proizvode kod nas u Novom Pazaru valjda, pa ako ima neko da potvrdi/obori informaciju...
[ kUdtiHaEX @ 11.03.2004. 11:13 ] @
Citat:
pctel:
To je sve lepo, ako podjemo od pretpostavke da je ekipa iz Digitala tamo negde za vreme bombardovanja znala da ce 2004. pisati clanak o diskovima, pa je narezala i ostavila negde po nekoliko diskova svakog proizvodjaca, pa ih sada pronasla i proverila koji rade a koji ne. A, da, steta sto tadasnji i sadasnji diskovi veoma razliciti, tako da...


Jesi ti svestan sta si sada napisao????? Ajde idi i procitaj pazljivije test i celu pricu o diskovima uopste. Ocigledno da nisi dobro procitao...kada se kaze UBRZANO STARENJE DISKOVA to ne znaci da su ostavljeni da se dime 4 godine pre testa....:))) Koja logika....
[ gojava @ 12.03.2004. 22:17 ] @
Izbegavati direktno kopiranje sa CD-a na CD-RW.

Bolje je rezati na nizim brzinama (<=16x) zbog toga sto je mogucnost pojave gresaka manja. Ovde ne mislim na greske koje bi dovele do "pucanja" diska, odnosno do njegove potpune necitljivosti, vec na tu i tamo, najprostije receno, gubljenja bajtova pri upisu.

[ ban81yu @ 13.03.2004. 00:07 ] @
u svakom slucaju bar koliko ja znam a o rezanju mislim da znam. Ja i dalje koristim teasov 4x pisac za rezanje audio diskova za sebe . znaci da mi duze traju za druge na 40x pa nek se misle doci ce opet da kupe nov sta me briga. A dosta bi ti pomoglo ( bar za audio diskove ) da kupis verbatimov audio cd-r oni su negde 3x skuplji ali su zaista kvalitetniji(prezivljavaju dosta mucenja i bacanja i grebanja). Nikako nemoj uzimati neke princo ili sl. jer vec posle nekoliko meseci a pogotovo ako su rezani na vecim brzinama pocinju da prave rupice koje se polako sire i sire i ... . u svakom slucaju sporije rezanje utice na dugotrajnost ne na kvalitet narezanog diska.Jer ako ti je bufer los nema ti pomoci zezacete maksimalno.
p.s. kupi plextorov rezac jos pomogucnosti preko skazija pa sve to brzi racunar i hard + najbolji medij = dugotrajnost. jer svi ide rezaci prave losiji zapis. uh al se ja raspiso...
[ Nabukodonosor @ 14.03.2004. 18:52 ] @
Citat:
McKracken:
Pored toga, boja podloge moze biti bilo koja i ne mora obavezno da definise kvalitet. Tacnije, dva diska sa istom bojom podloge mogu imati potpuno razicite karakteristike i sastav supstrata, tako da je u pitanju urbana legenda.

Pa ne bih se bas slozio sa tobom. Boja kao boja ne znaci mnogo, ali ona govori koji reflektujuci sloj je koriscen u proizvodnji diska, zlatni ili srebrni. Poznato je da diskovi sa srebrnim reflektujucim slojem imaju mali problem da srebro u tom sloju oksidira vise nego zlato, tacnije zlato ne oksidira. Drugo, boja takodje moze da varira u zavisnosti od toga koji se snimajuci sloj koristi prilikom izrade diska, cijanin ili talocijanin. Ta dva sloja, u kombinaciji za zlatnim ili srebrnim reflektujucim slojem, daju razlicite boje diskova, tako da tvoja izjava da boja nema nikakve veze sa kvalitetom diska, sada vec nema toliko smisla.
[ McKracken @ 14.03.2004. 22:32 ] @
Moja poruka ne bi imala smisla da je boja jedini pokazatelj od cega je pravljen supstrat

Tacnije, obzirom da se reflektujuci sloj nanosi vapo depo postupmon na vec naneseni sloj foto senzitivne emulzije, boja koju dobijes mnogo zavisi od toga kakva je emulzija. Bez obzira da li je bazirana na cijaninu, ftalocijaninu ili je azo bazirana, tacna formula se moe razlikovati znacajno od proizvodjaca do proizvodjaca, pa cak i od serije do serije.

Ono sto hocu da kazem je, ftalocijaninski diskovi sa zlatom su trajniji od cijaninskih sa srebrom, ali to nije podatak koji mozes sa sigurnoscu da odredis na osnovu boje diska.
[ Nabukodonosor @ 14.03.2004. 23:17 ] @
Ma OK je to. Nisam ja rekao da je boja osnovni pokazatelj kvaliteta jednog diska, vec samo to da moze da bude putokaz kod odredjivanja kvaliteta istog. Sve ostalo se slazem sa tobom.