[ kunc @ 19.02.2013. 08:03 ] @
radi se o privatnoj baznoj stanici na 2,4 GHz

na bazu bi se kačilo ~15-20 korisnika.

planirao sam kombinirat RB411AR routerboard sa R52H miniPCI karticom

valje misljenje? .. svaka sugestija i savjet je dobro dosao .
[ bmarkovic06 @ 19.02.2013. 20:59 ] @
Pa kolega majku mu radis za Dasto znas valjda sta oni "mecu" za bazne :-). Ako ides sa samo jednom baznom na celu sa rb-om koji ima samo jedan miniPci najbolja varijanta ti je 411ah + r52. Tako postavljaju u Samtelu i Betelu kao bazne za preduzeca ali kartica radi na 5ghz, svejedno jako se dobro ponasa i na 2.4 tako da... Ako imas malo vise para, pazari obicni 433 (ili pak 433AH koju dasto koristi za vecinu klasicnih baznih) i lepo mu nabudzi dodatnu karticu ako bude potrebe jer 15-20 njih na jednu... paa mogu ti reci da nastaju nekada problemi sa vezom pogotovu na 2.4g. Tipa retke diskonekcije, otezano povezivanje itd...
[ zivanicd @ 19.02.2013. 23:42 ] @
Stavi ubnt bulet-m2 bolje za 20ak korisnika. Bolje ce da ti radi sa torrentima. Osim ako ti CPE kod klijenta takodje nisu mikrotikovi onda idi na full mikrotik implementaciju sa nv2.

Nstreme nesto ne radi pouzdano na ptmp sa preko 10 klijenata.

BTW za 20 korisnika ti ne treba AH ako se odlucis za MT. Obican 433 ce da ti zavrsi posao jer 411 nema lincencu za multipoint vec samo pure bridge i klijent.
[ kunc @ 20.02.2013. 07:28 ] @
Citat:
zivanicd: Stavi ubnt bulet-m2 bolje za 20ak korisnika. Bolje ce da ti radi sa torrentima. Osim ako ti CPE kod klijenta takodje nisu mikrotikovi onda idi na full mikrotik implementaciju sa nv2.

Nstreme nesto ne radi pouzdano na ptmp sa preko 10 klijenata.

BTW za 20 korisnika ti ne treba AH ako se odlucis za MT. Obican 433 ce da ti zavrsi posao jer 411 nema lincencu za multipoint vec samo pure bridge i klijent.


zivanicd nisu mikrotikovi, vecinom su WN-220R Wireless Router..nadje se pokoja TP link kartica

vec sam imao problema sa PTMP-om

zahvaljujem na savjetu, puno mi je pomogla Vasa pomoc



[ bmarkovic06 @ 21.02.2013. 00:01 ] @
Citat:
zivanicd: Stavi ubnt bulet-m2 bolje za 20ak korisnika.


Sta onda da stavi za router? RB750 bi bio ok za toliko korisnika mada ako bi se torentisalo....
[ zivanicd @ 21.02.2013. 01:31 ] @
^ Pretpostavljam da mu je cela mreza u WDS bridge-u. Koj mu jos ruter treba ? Na UBNT ce da mu se kace korisnici fizicki, a ostalo ce da radi pppoe i radius.
Verovatno ima neki centralizovan sistem...
[ kunc @ 21.02.2013. 07:47 ] @
Citat:
zivanicd: ^ Pretpostavljam da mu je cela mreza u WDS bridge-u. Koj mu jos ruter treba ? Na UBNT ce da mu se kace korisnici fizicki, a ostalo ce da radi pppoe i radius.
Verovatno ima neki centralizovan sistem...



nije u WDS bridge-u . Link dolazi direktno preko UTP kabla, tj. od ISP-a 40mb/s.
sto se tice centralizovanog sistema, nisam toliko razmisljao o tome (nije mi potrebno u ovom slucaju)

posto se radi o kampusu, 4 fakulteta su u krugu, ..mislio sam to staviti otvorenog tipa ili probati sa nekim pre-shared keyom