[ miko.s @ 21.02.2013. 21:22 ] @
prošlo je već par godina od kako ne koristim polarizator, pa sam zaboravio kako radi :P

koja od ove 2 slike je sa a koja bez polarizatora?



[ BiiigMuzzy @ 22.02.2013. 04:27 ] @
Rekao bih da je gornja sa, a donja je bez. Mada su vrlo slicne (mozda CPL nije pod makismalnim uglom) al moze da se primeti na onoj staklariji u sredini iznad "setalista" kako su na donjoj refleksije jasne, a na gornjoj su malo ubijene. Ima na jos ponekim mestima.

Pozdrav!
[ cyBerManIA @ 22.02.2013. 04:44 ] @
Ja mislim obrnuto, gledajuci nebo gornja bez - donja sa.
[ alealealeo @ 22.02.2013. 07:02 ] @
Gornja sa, donja bez. 200%.
[ miko.s @ 22.02.2013. 11:15 ] @
i meni se činilo da je gornja sa, a doljnja bez, ali nisam bio siguran, jer osim slabijih refleksija, sve drugo mi se čini isto.
[ Predrag Supurovic @ 22.02.2013. 12:39 ] @
Izgleda kao da je stavljen polarizacioni filter ali nije imao nekog velikog efekta.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 25.02.2013. 17:06 ] @
Možda polarizacioni filter nije bio naročitog kvaliteta ili nije pravilno fotografisano (iz pravog ugla).

Ja planiram da kupim polarizacioni filter marke Hoya ili, eventualno, B+W. Ali iz onih skupljih serija, sa 8x premazom.
[ miko.s @ 25.02.2013. 18:50 ] @
ja sam već dugo bez polarizatora jer ga na kit objektiv ne mogu stavit (jer se prednji element vrti dok fokusira), a na telca mi nema smisla . kad kupim prime objektiv, onda ću za njega ili cpl ili običan uv čisto da štiti leće od grebanja. imam negdje oko 30 godina star uv filter ali mislim da je 50 ili 52mm, sjećam se da ga na niti jedan objektiv nisam mogao stavit.
[ Predrag Supurovic @ 26.02.2013. 03:00 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Možda polarizacioni filter nije bio naročitog kvaliteta ili nije pravilno fotografisano (iz pravog ugla)


Najverovatnije.

Citat:
miko.s: ja sam već dugo bez polarizatora jer ga na kit objektiv ne mogu stavit (jer se prednji element vrti dok fokusira), a na telca mi nema smisla . kad kupim prime objektiv, onda ću za njega ili cpl ili običan uv čisto da štiti leće od grebanja. imam negdje oko 30 godina star uv filter ali mislim da je 50 ili 52mm, sjećam se da ga na niti jedan objektiv nisam mogao stavit.


Za zaštitu korsiti UV filter. Polarizacioni filter korsiti samo kada to ima smisla. On se najpre ponaša kao Nd filter koji jede svetlo pa bi ti samo smetao, a ume i da napravi ršum na fotografiji ako nije okrenut kako treba.

No, on itekako ima smisla i valja ga imati. Ja uz sebe uvek imam polarizacioni i ND filter i smatram da svako ko se iole bavi fotografijom treba da ih ima i koristi.

Evo ti ovde objasnjena namena i način upotrebe polarizacionog filtera http://pedja.supurovic.net/pol...filter-namena-i-nacin-upotrebe