[ marinof69 @ 24.02.2013. 21:23 ] @
Pozdrav,nov sam na forumu koliko sam mogao da vidim sličnih tema što me zanimaju,ali ja imam ipak neku specifičnu,imam neonsku armaturu 2x18w sa klasičnom el.magnetnom pridušnicom 36w i dva startera,pa bih da je zamenim sa elektronskom,koliko mogu sam da vidim da je ova vezana redno.
Pitanje koju da kupim elektronsku prigušnicu 2x18 ili 36w ,pa je isto vezati redno?
Hvala unpred!!!
[ RoRa @ 24.02.2013. 21:52 ] @
Pitanje je malo nejasno, klasičnu prigušnicu i starter moguće je zameniti elektronskim starterom odgovarajuće snage. Elektronska prigušnica ne postoji.
Obzirom da su elektronski starteri za fluo cevi malo " nategnute " konstrukcije najsigurnije je koristiti poseban elektronski starter za svaku fluo cev.
[ marinof69 @ 25.02.2013. 09:15 ] @
OK,hvala,možda sam se malo nejasno izrazio,elektronska prigušnica,ali u prodaji ili prodavnicama je tako zovu,ne trebaju starteri pali odmah plastična je i uža od el.magnetne,mislim da znate kako izgleda,zavisi od modela,ali ima dva izvodasa jedne strane,a sa druge ima dva izvoda i +faza i nula.
Razlog zbog čega bih promenuo je sledeći,kad je normalan napon struje ova klasična super radi,ali čim napon padne u poslepodnevnim večernjim časovima ona treperi do besvesti nemože da upali ,moraju obe cevi da upale nemože samo jedna jer su vezane redno,a već imam od 120cm novu sa elektronskom prigušnicom u sobi radi extra,pa sam zato hteo da na ovu od 2x18w (60cm dužina)(prigušnica jedna 36w) sa el.magnetnom zamenim elektronskom ili već kako je zovu.
Pozdrav!!!
[ veselinovic @ 25.02.2013. 09:25 ] @
Toplo preporucujem upotrebu elektronskih prigusnica - ili kako god se to zvalo.
Prvo, imas frekvenciju od par desetina kHz pa nemas stroboskopski efekat.
Drugo, duzi vijek sijalica.
Trece, cjenovno su tu negdje.
[ SStudio @ 25.02.2013. 10:48 ] @
Elektronski je ok radi to fino, ali kako sam video na papiru ove što sam montirao u radionici, ne preporučuje se upotreba u bravarskoj radnji tjs gde se koriste aparati za elekro zavarivanje jer može da rikne starter ako su na istoj fazi.
[ marinof69 @ 25.02.2013. 10:50 ] @
Hvala na odgovoru,da što se tiče cena klasične od 36w u Zrenjaninu gde ja živim su 320din,a elektronske kako ih zovu su 380-390 din. zavisno od prodavnice,i koliko sam informisan da, duže traju sijalice i to je tačno,jer starter koji trperi svaki put smanjuje vek trajanja cevi,a pogotovo u mom slučaju,kad je slabiji napon struje on startuje neko vreme,pakad vidim da neće da upali odustanem i ugasim,ali to nije rešenje pošto se armatura nalazi u kuhinji gde najviše mi treba svetlosti(mislim na suprugu)onda ona upali na aspiratoru da bih mogla da radi.
[ marinof69 @ 25.02.2013. 10:53 ] @
OK,to ne znam meni konkretno treba za kuhinju.
Hvala na savetu!!
[ marinof69 @ 26.02.2013. 20:46 ] @
Evo mene opet,kupio sam prigusnicu 1x36w slika http://www.angofrigoelectric.ba/katalog/image/704,na kojoj se vidi da sa jedne strane ima 2 izlaza L,N faza i nula,a sa druge strane 4 izvoda i shema kako se vezuje jedna neonka,a meni treba vezivnje za 2x18w,prodavac mi je rekao da se poveze redno i to je to,no medjutim ja sam isprobao vise kombinacija i uvek dobijem da radi samo jedna,pa bih zamolio neko strucno lice da mi nacrta shemu kako da vezem 2x18w na prigusnicu od 36w?
Hvala unapred!!!
[ veselinovic @ 27.02.2013. 06:25 ] @
Koliko ja znam, nece da moze to tako kako ti je trgovac objasnio.
Ili on ( trgovac) zna nesto sto je meni nepoznato.
Moras kupiti prigusnicu koja odgovara tvojoj cijevi.