[ igorpixy @ 25.02.2013. 22:39 ] @
Evo ovako ljudi... Izvinite sto cu da Vas smorim ali potrebna mi je Vasa pomoc...

Pre par dana sam kupio preko neta (instant) sajt. Domen tog sajta je npr. ''imesajta.nesto.com'' i admin pristup tom sajtu imam samo na adresi ''imesajta.nesto.com/administrator'' (naravno kada se ulogujem).

Od web dizajnera (od koga sam kupio navedeni sajt) dobio sam podatke o tome koji mi je username i password. Takodje sam dobio i instalacioni paket sajta kao i program FileZilla.
Navedeni sajt je napravljen u Joomla-i verzija 1.5
Medjutim, posto planiram da se ozbiljno pozabavim tim sajtom, zelim da preregistrujem domen sa npr. imesajta.nesto.com na domen imesajta.com, kao i to da kupim za sada neki manji paket hostinga. Gledao sam na netu neke ponude i odlucio se da to odradim preko Orion Telekom-a.

Medjutim, ne znam sta tacno treba da radim?
Instalirao sam program FileZilla na kompu, ali sta dalje? Imam instalacioni paket svog sajta... Na koji nacin da preko FileZilla-e imam kontrolu nad sajtom?
Napominjem da je sajt na trenutnom domenu npr. imesajta.nesto.com vidljiv i u funkciji je (postavljen je na serveru) ali ja zelim domen .com...
Zanima me kako da sajt u celosti prebacim na domen tipa imesajta.com, naravno pre toga cu uplatiti za registraciju navedenog domena i hosting Orion Telekom-u.

Molim Vas da mi pomognete, jer sam nov u ovome a zelim ozbiljno da radim na svom sajtu.
Zelim Vasa misljenja, savete itd. Ne znam da li sam bas dobro objasnio svoj problem?

Hvala unapred!
[ deZio @ 25.02.2013. 22:58 ] @
Prvo je potrebno da registruješ taj domen koji želiš(ukoliko je slobodan).

Većina ozbiljnijih hosting kompanija praktično ceo proces može da odradi umesto tebe. Dovoljno je samo da im daš fajlove i oni će ti otvoriti hosting nalog i podesiti sajt. Ne ulazim u to da li Orion to radi besplatno, samo ti kažem da ima dosta hosting kompanija koje će ti to odraditi džabe. Ukoliko registruješ domen preko hosting kompanije, onda će ti verovatno i to oni srediti.

A ukoliko želiš sam da odradiš ceo proces, potrebno je da registruješ domen, da podesiš nameservere domena tamo gde registruješ domen, zatim kupiš i hosting paket i onda tvoje fajlove preko Filezille prebaciš u public_html folder tvog hosting naloga. Zatim u kontrolnom panelu(velika većina koristi cpanel) importuješ bazu koju si dobio takođe od te osobe od koje si kupio sajt. U configuration.php fajlu moraš da podesiš određene parametre za konekciju sa bazom i to bi ti trebalo biti to.

Filezilla ti služi samo da prebaciš fajlove sa svog kompa na hosting nalog. Dakle, potreban ti je nalog da bi mogao prebaciti fajlove.

Opet moj savet ti je da prepustiš hosting kompaniji da taj posao odradi umesto tebe.
[ view @ 25.02.2013. 23:00 ] @
Pre nego sto se bacis na ozbiljan posao oko tog sajta nadji nekog ko ce ti nadograditi joomlu sa 1.5 na 2.5 ili 3.0 verziju jer je 1.5 odavno postala nesigurna (valjda od prvog dana od kada je izasla) a ako naknadno budes nadogradjivao ako nemas dosta iskustva mozes imati odredjenih problema sa templateom i dodacima na sajtu.

Da bih preselio sajt kod drugog provajdera neophodno je da imas pristup fajlovima svog sajta,zatim da imas pristup mysql bazi bez ovoga nemoj nista da zapocinjes.

Najbolji i najbezbolniji nacin je da zamolis tog sto ti je napravio sajt da ti uradi kompletan backup fajlova i baze podataka i da ti to dostavi to dalje prosledis podrsci nogov hosting provajdera i oni ce se dalje pobrinuti za sve.

Registracija domena nesto.com i podesavanje tvog sajta da radi na novom domenu nije neki veliki problem i podrska novog hosting provajdera sigurno to moze da ti sredi ako im objasnis situaciju da si pocetnik i da neznas te neke strucne stvari da zavrsis.
[ igorpixy @ 25.02.2013. 23:11 ] @
Ljudi hvala Vam!
Gledao sam nesto preko YT kako se radi to prebacivanje sa Joomla-e 1.5 na 2.5 ili 3.0 (jUpgrade) medjutim ja sam taj upgrade preuzeo sa nekih pirat sajtova i neradi nesto jer sa joomla-e nemogu da preuzmem ili ne znam. Da li bih to prebacivanje sa 1.5 na noviju verziju joomla-e mogao da odradim i kada preregistrujem domen na .com?
Mislite da bi mogli da mi to odrade provajderi kod kojih registrujem domen i kupim hosting (mislim da mi odrade to prebacivanje sajta ili sta vec?)
Zaista svaki savet bi mi dobrodosao.
I da zaboravio sam da pitam da li ima neke razlike ako uzmem linux paket a na kompu imam win xp?
[ igorpixy @ 25.02.2013. 23:31 ] @
Da zeljeni domen na .com je slobodan. Sutra bih vec i kupio domen i hosting, medjutim da ne uradim nesto pogresno i da ne dam novac bzvz u vetar, a da ne napravim bas nista. Da li su ti neophodni fajlovi, ovaj zipovani fajl koji mi je poslat od strane web dizajnera? Ja to jedino imam od fajlova mog sajta, bekap radim kada se ulogujem preko joomla-e na mom sajtu. Preko FileZilla-e bas nista ne radim jer ne znam da se povezem, tacnije i ne znam bas kako to funkcijonise. Dizajner mi je rekao da je sajt podignut na serveru ali ja se bas oko toga ne razumem bez nekog uputstva ili objasnjenja...
[ deZio @ 25.02.2013. 23:46 ] @
Hosting kompanija će ti uglavnom pomoći da tvoj trenutni sajt(trenutnu verziju) pustiš u rad na njihovim serverima, možda će te i uputiti kako da uradiš upgrade Joomle(njihova dobra volja) ali teško da će ti oni raditi sam upgrade jer to nije njihov posao. Njihov posao je da ti obezbede prostor i protok za tvoj sajt kako bi sajt bio dostupan na internetu, a na tebi je da radiš izmene oko sajta. Kažem ti, ima hosting kompanija koje će ti dati savet, možda ima i onih koji će ti i to odraditi(ako nemaju druga posla) ali imaj u vidu da ne bi trebao da očekuješ od hosting kompanije da ti rešava takve probleme. Kao npr. kad kupiš auto. Država ti da tablice i put, a na tebi je da voziš auto i da ga popravljaš ako treba. Popravka tvog auta nije u opisu posla države. Tako je isto i sa hosting kompanijom i tvojim sajtom. E sad kakva država - takav put. Isto tako je i sa hostingom, kakva je kompanija - takav kvalitet hostinga ćeš dobiti.

Najbolje bi ti bilo da zamoliš tog dizajnera koji ti je prodao sajt, da ti instalira najnoviju stabilnu verziju Joomle.

Domen možeš menjati nevezano od hostinga, dakle npr. možeš krenuti sa jednim domenom, pa posle nekog vremena odlučiti da promeniš domen. Opet i to ti može odraditi hosting kompanija(prilagođavanje tvog sajta novom domenu) a i ne mora. Jako je teško reći, pošto neke hosting kompanije to rade, a neke ne. Najbolje ti je da ova pitanja postaviš hosting kompaniji za koju si se odlučio.

Možeš bez problema koristiti Linux hosting i upravljati fajlovima(Filezilla) i cPanelom preko WIN. Jedini problem koji sam ja lično imao je da tokom prebacivanja fajlova preko Filezille mi se nekad dešavalo da mi se dodavaju prazne linije u kodu. To možeš odmah preventivno podesiti tako što u Filezilli podesiš u meniju Transfer->Transfer Type->Binary
[ igorpixy @ 26.02.2013. 00:01 ] @
Donekle sam shvatio sustinu, ipak najbitnija karika je web dizajner od koga sam kupio sajt i njemu treba da se obratim (koliko kapiram). Skontao sam da je i hosting provajder donekle duzan da obezbedi moj sajt vidljivim na placenom domenu i hostingu (sve drugo sto zele da odrade je njihova dobra volja), a sve ostalo je moja volja i briga za azurnost i aktivnost sajta. Gledacu da malo preko YT skontam rad FileZilla-e. Hvala na savetima, ako ima jos koji dobrodosao je!