[ denisu @ 26.02.2013. 21:42 ] @
Zdravo drugari :)
Hteo sam da posaljem neki Video signal od kamere ili videa u etar bar 500m. pa extra bi bio i preko 1000 metara :trust:.
Dal znate nekog coveka da to napravi i radi to lepo ili se negde prodaje.E sad ja imam jedan (video sender UT-66) [url]http://translate.google.rs/translate?hl=sr&sl=tr&u=http://forum.donanimhaber.com/m_37992798/tm.htm&prev=/search%3Fq%3Dhttp://forum.donanimhaber.com/...&sqi=2&ved=0CDAQ7gEwAA[/url]
On lepo radi do 100 metara ali sam hteo jace.
Jer bi mogao neko da mi pravi bar samo pojacalo za ovog sendera ili neku sema (UHF ili VHF video pojacivaca) da pravim ja i da to ide lepo. Ako znate nesto vise o tome javite mi molim vas jer vec danima se mucim to i ne uspem preko 100-120metara nikako. Inace ovaj Sender sto imam ja ide na oko 170MHz tu uhvatim najaci signal.
Ako znate bilo koje informacije sta i kako je najbolje raditi ???
[ bogdan.kecman @ 26.02.2013. 22:45 ] @
pogledaj prodavnice koje valjaju rc opremu (rcsrbije, hobbyking, etc.) oni imaju razlicite varijante za slanje video signala, od toga da predajnik ima video ulaz do direktno video kamerica sa ugradjenim predajnikom

na primer predajnik (kilometri): http://www.hobbyking.com/hobby...dio_Video_Transmitter_FPV.html
prijemnik (4kanalni): http://www.hobbyking.com/hobby...eo_Diversity_Receiver_FPV.html
[ denisu @ 27.02.2013. 06:21 ] @
A OK! ALi uglavno to je moderna oprema koja prenosi samo do drugog prijemnika a koja ide na 2.4GHz ili cak 5.8GHz. Meni treba neki pojacani signal ili neki video predajnik ili da pojacam nekim jacim tranzistorom ovaj moj sto vec imam da bi islo starim analognim signalom od 100~500MHz.Ne treba meni sada od 5W da ne pomisli neko da cu otvoriti neki (TV-Kanal) :) nego tek da malo pojacam signal pa da uhvati i neki komsija od 800m...
[ zica49 @ 27.02.2013. 07:45 ] @


Ako na stranu predajnika stavis antenu koja ima pojacanje 6 ili vise dB i usmjeris to u pravcu gdje ti treba, te sa drugu stranu isto tako antenu rjesen problem.
Najbolje pojacalo je dobra antena.....
[ denisu @ 27.02.2013. 17:00 ] @
To sam vec probao!
Stavio kabal 50-Omski i dve vertikalne zice jedna ide gore druga na dole podesena za tu frekvenciju i u krugu sam dobio malo manje od 200 metara ali ne vise! Ne mogu staviti usmerenu neku logu ili mreznu zato sto mi treba kruzno.
A zar ne mogu nekako napraviti ili kupiti (ne znam) na moj UT-66 samo taj finalni izlaz ili menjati tranzistore(2n3866) jer pobudu bi trebao da imam jer izlaz je oko 70mW?
[ mikikg @ 27.02.2013. 17:32 ] @
Mozes probati sa nekim dodatnim wideband pojacivackim stepenom baziranom na nesto snaznijem VF tranzistoru poput tog 2N3866, sa jednim ili dva tranzistora/stepena.
Mada treba i low-pass filter da se postavi na izlaz da ne dodje do "frke" sa komsijama tj nezeljenim harmonicima :)

U postojecem UT-66 bilo sta da pocnes da menjas samo ce jos gore ispasti.
[ bogdan.kecman @ 27.02.2013. 17:43 ] @
ti hoces da zapakujes video signal u tv signal i da ga posaljes tako da ga tv hvata antenom? i onda hoces da to ima veliki domet ?
to ces tesko da kupis jer te sprave imaju zakonski ogranicenu snagu i ako je veca ne mogu da se uvezu (pa se onda slabo i prave) a i u ova vremena se to slabo koristi tako da mrka kapa, eventuyalno to sto imas da se malo budzne iznazna antena i da se budzne malo izlazni stepen ..
[ denisu @ 27.02.2013. 18:02 ] @
pa da makar da se nabudze nesto bar malo u izlazni stepen pa da dobijam 100 ili 150mW ne mora jace.A sto se tice harmonike slabo ko jos koriste kod mene UHF i pogotovo VHF. Svi koriste kablovsku ili IPTV ne vise obicne antene Tako da ako znate kako da povezem neki jaci tranzistor ili neku semu malog pojacala za izlaz bio bi vam zahvalan da to probam jer ovih dana imam malo slobodno vreme pa bih se bakcao sa TV signalima dok imam ambiciju a posle...ko zna!
[ zica49 @ 27.02.2013. 18:35 ] @
Ako nemas iskustva u RF eletronici mozemo ti dat koliko hoces shema ili slicno to nece da radi ili ce da ispusti bijeli dim.
Jer 150 mW u A ili dubokoj A klasi se mora grijati...
Evo pa se igraj..
http://www.qsl.net/zl1wtt/uhf_amps.htm
moze se postimat da radi od 180-620 Mhz odaberes kanal i vrtis trimer kondenzatore nista lakse...

Ili potrazi negdje ono pojacalo sto se koristi kao distributivno u kablovskoj televiziji postoje modeli ciji je izlaz oko 30 dBm (1W).. i javi prijateljima kakve cigare pusis da znaju sta da ti ponesu kad ti budu dolazili u posjetu u zatvor.




[Ovu poruku je menjao zica49 dana 27.02.2013. u 20:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 27.02.2013. u 20:04 GMT+1]
[ denisu @ 27.02.2013. 18:56 ] @
Pa imam nesto iskustva. Zavrsio sam i ja Telekomunikaciju napravio stotine raznih uspesnih sema,napravio desetine antena,radio amater sam ali za ovo nemam nesto nikakvu ideju da bi pojacao Video Predaju ili neku semu ali proverenu koja je dobra i radi lepo.Zato i trazim vasu pomoc ako neko ima iskustvo sa ovim TV signalima.
Jos jednom ako imate jos neku semu, ideju, informaciju ili iskustvo tu sam da slusam i da eksperimentisem i testiram.
[ zica49 @ 27.02.2013. 19:05 ] @
Reci na kojem bi kanalu isao sa tim.(a nesto mi govori da ce biti katanac).

A posto si rekao da si radio raznorazne antene i da si radio amater najvjerovatnije si negdje naisao na netu onaj famozni omni za 2,4 ghz koji su pravili od komada RG 213 ili slicno. Lambda polovina puta koeficient skracenja.
Naredas dovoljno njih jedan na drugi te napravis omni antenu za tvoj zeljeni kanal i ides kruzno ides sa decibelima i okreni polarizaciju okolo kod tih na 800 i plus metara jer su tv antene horizontalne..

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 27.02.2013. u 20:22 GMT+1]
[ denisu @ 27.02.2013. 19:17 ] @
Mislim da na sedmom kanalu VHF sesti kanal cini mi se da je prvi a osmi kanal je Rumunija 1. Sedmi je prazan a tu dobijam najbolji signal.
[ zica49 @ 27.02.2013. 19:41 ] @
Mislio sam na ovo znaci nekakav kabal 50 omski (toga radioamateri imaju) mozes napraviti koliko god hoces ovih sekcija ispravis i to je to omni za 7 tv kanal i ima decibele..[img][/img][att_img]
Jos uvijek sam za antenu a ne za linear..

Ja sam ovo racunao za kabal kome je faktor skracenja 0,69%...
Ako s eodlucis za ovo reci koji kabal imas pa cu preracunati mada je vecina kablova od 0,66-0,74% tako da i nije bog zna veliki problem +/- 1 dB krajnji rezultat na anteni..

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 27.02.2013. u 20:57 GMT+1]
[ denisu @ 27.02.2013. 19:56 ] @
haha mislis ipak samo antenu ne pojacalo Ma dobro probacu samo antenu ovih dana, sta cu> Napravio sam slicnu antenu ali za 2.4GHz ne za ovu nisku frequency.Samo da mogu da nadjem moj kabal cini mi se RG 213/u pa cu probati. Ali samo nisam razumeo kako "koliko god ovih sekcija"? Zar se ne treba proracunati duzinu celokupne antene ili? Ako se napravi samo tri one izadje mi skoro dva metra?
[ zica49 @ 27.02.2013. 20:00 ] @
Recimo sa 4 sekcije ces imati oko 3 dB vise nego sa tim svojim zicama.Sa 8 sekcija ces imati 6 dB vise sa 16 sekcija 9 dB vise. A sa tih 9 dB je efekat kao da si sa izlazom skoro od 1 Wata...
Ako uradis 4 do 6 sekcija to je ono koliko si strazio da sa dvjesto metara odes na 800...
Ne treba proracunavai duzinu antene jer je koncept kod ovoga napojeni polutalasni dipoli
[ ZAS011 @ 27.02.2013. 20:03 ] @
@denisu: Predajnik na TV opsegu je NO-NO
(osim ako ti RATEL ne izda dozvolu )
[ denisu @ 27.02.2013. 20:09 ] @
OK a sve to ubacim u vodovodnu PVC cev.Probacu je napraviti. Znaci od 58 do 60cm. za jednu sekciju kompatibilna za 7 kanal (lambda/2) a ako pokusavam lambda/4 ili sestosminka. To ne znam pa pitam da bi imao sto manji gubitak???
[ zica49 @ 27.02.2013. 20:09 ] @
Vidis to sa dozvolom sam smetnuo imam kolegu E75SDC koji je kod nas u BiH dobio dozvolu za ATV od regulatorne agencije i ide sa 5 W na 12 kanalu.
Amater si trazi to..
Kako ces to izvesti na tebi je ali oko te antene nema mudrosti te sekcije su lambda polovina puta faktor skracenja kabla.
Mozes raditi i sa cetvrtinkama i osminkama ali opet u krajnjem rezultatu ukupan broj decibela ces dobiti sa duzinom ukupne antene sto duza to bolja (toliko o vjecitom pitanju duzine:) i samo bespotrebno imati vise mjesta za spojeve a cemu to..



Moja zivotna misao" NEMA LOSE ZENE I DOBRE ANTENE"...
[ denisu @ 27.02.2013. 20:21 ] @
dobro 5W u etar za VHF je veoma jaka snaga. Ja koristim tek 0.05W :) Probacu takvu antenu i probacu zadni tranzistor menjati sa nekim samo malom jaci i podici cu za nekoliko volti struju pa testiram. Jedino se plasim da mozda necu naci taj moj 50omski kabal RG 213/u. Gledao bi malo vise o toj anteni ali ne znam kako se zove da bi video i faktor skracenja itd.
[ zica49 @ 27.02.2013. 20:25 ] @
http://www.nr6ca.org/vf.html

Evo imas tu za manje vise kablove koji se vrte okolo.

Interesantna antena vidjeces ja sam napravio kuci takvu za FM tuner 4 sekcije i da ti kazem da skoro hvatam i autobuske stanice sa njom..

I rekao sam jos pre gore potrazi ono distribuciono pojacalo o kablovske..
[ denisu @ 27.02.2013. 20:33 ] @
E HVALA puuno Ivice! Znaci moj UT-66 http://forum.donanimhaber.com/m_37992798/tm.htm dobije do kraja drugu antenu! To cemo probati!
Ako ima jos neko neke ideje menjanjem tranzistora ili bilo koja iskustva za pojacanje snage slobodno nek se javlja jer necu iskljuciti ovu temu jer mozda jos neko je zainteresovan da pojaca signal kao ja :)
[ ZAS011 @ 27.02.2013. 20:38 ] @
Pripazi i na polarizaciju antene, može da zasmeta "komšijama" (HU).
[ zica49 @ 27.02.2013. 20:58 ] @
Citat:
denisu:
E HVALA puuno Ivice! Znaci moj UT-66 http://forum.donanimhaber.com/m_37992798/tm.htm dobije do kraja drugu antenu! To cemo probati!
Ako ima jos neko neke ideje menjanjem tranzistora ili bilo koja iskustva za pojacanje snage slobodno nek se javlja jer necu iskljuciti ovu temu jer mozda jos neko je zainteresovan da pojaca signal kao ja :)

Nema na toj gurabiji nikakvog mjenjanja tranzistora jer taj T4 koji je izlazni ujedno i modulacioni.
Bilo sta drugo rastura cijelu koncepciju devijaciju modulacije i slicno..
Recimo vanjski sklop sa nekim tranzistorom bi islo vecina tih RF tranzistora dobro radi na tom 7 kanalu.
[ denisu @ 27.02.2013. 21:09 ] @
Znaci na taj izlaz od antene bi mogao staviti i neki modul izlazni stepen od neke radio stanice na 2m??? U bilo bi strava ako moze nesto slicno povezivati umesto antene jos neko izlazno pojacalo da ne diram T4. Mada moj UT-66 je malo drugaciji. Ima 6 tranzistora ali pretpostavljam slican kao taj sa sheme.
Inace antenu sam nasao sta Ivica predlaze ali malo modificiranu i kazu i bolju jedino moram negde da potrazim tacnu frekvenciju za sedmi kanal jer imao sam neku staru knjigu u kojoj je napisano svaku frekvenciju video i audio za kanale od 2~69 ali verovatno mi je negde na selo to ostao. Evo antene: http://www.radioaficion.com/Ha...-latigo-con-cable-coaxial.html
[ zica49 @ 27.02.2013. 21:26 ] @
TV Kanal 7 frekvencija 176 MHz
Ne moze bas izlaz od radio stanice osim ako nije A ili duboka A klasa.

Ta antena sa linka sto si dao uopste nije bolja nit jaca osim sto je za takoreci multiband opseg..
I pojescu je ako sa tim mogu napravit 6 dB malo sutra.....
[ denisu @ 27.02.2013. 21:50 ] @
Ma slicna antena kao sto si je ti postavio jedino sto je dodato u njoj i lambda/2 i lambda/4 ali za istu frekvenciju nije multiband. Naravno da ne verujem ni ja da je 6 dB jer nije usmerena da ima takve decibele ali verujem da nije losa.Ako ne nadjem kabal moracu da je uradim od malo kvalitetnijeg koaks ali od 75ohma jer to imam. Hvala za Frekvenciju! Mislio sam ja da je negde oko 170MHz mada nisam bio bas siguran. HVALA jos jednom Ivici zica49 sto pomaze ovom forumu a i svima koji su su se javljali i javiti
[ denisu @ 28.02.2013. 18:25 ] @
Samo jos nisam razumeo koje pojacalo je to "{pojacalo sto se koristi kao distributivno u kablovskoj televiziji ciji je izlaz oko 30 dBm (1W)}"? Jer bi mogao da stavim i neko na primer TUNALI tursko pojacalo a povezati na VHF ili neki bilo koji pojacivac sa BFR91 tranzistorima i gde to povezati? Na izlaz od Sendera na ulaz u taj pojacivac i izlaz pojacivaca direktno na antenu ili???
[ RF MasterX @ 28.02.2013. 19:14 ] @
Na to mozes stavljati sta god ti padne napamet al 1000m dobaciti nece,
a stabilnost doticnog sokocala = 0;

Bolje nadji onu matoru konzolu za igranje "Terminator" ili onu kopiju nitenda
pa iz njih izvadi tzv rf modulator, mnogo stabilnija i bolja i jaca spravica a mozes
joj nakaciti i neko pojacalo, dok na ovo od cega si postavio linkove nemozes
jer nema dovoljno snage za pobudu pojacala.
[ denisu @ 01.03.2013. 06:40 ] @
Malo tesko naci sada neku staru (konzolu). Imam ja neki RF Modulator!Ne znam ako je i on dobar za to: http://www.p-wholesale.com/upimg/5/38a1/rf-modulator-197.jpg
Sada sam nabavio tri komada UT-66 i sva tri se ponasa isto. Kada se ubaci u njima (UT-66) neki izlazni-Video signal lepo se vidi preko TV-a, isto i kad sam ubacio neku stariju kameru za video nadzor.Vidi se jasna slika preko sendera! Medjutim kupio sam sada malo bolju i jacu kameru. http://www.trait-tech.com/prod...480tvl-6mm-lens-36-ir-led.html Kad je prikljucem u TV preko cinca vidi se kristalna slika,takodje i u mraku ali ovu kameru kada ubacim u Sender (UT-66) ne vidi se ni kao ona stara moja kamera nego mnogo,mnogo tamniju sliku ima.Jedva se vidi fali jos malo voltaze iz kamere. Kao da ova kamera nema dovoljno snage za video izlaz(za pobudu) na ulaz Video-Sendera.
Moje pitanje je kako taj signal iz kamere malo jos pojacati .Jel ima neka sema sa jednim tranzistorom ili nesto drugo da bi se videla i ova kamera lepo?
[ RF MasterX @ 01.03.2013. 13:35 ] @
Na buvljim pijacama toga ima koliko hoces, taj modulator ne znam sta ima unutra pa da komentarisem
ali gotovo da sam siguran da je bolji onog UT-66 zato sto ovo mislim na UT-66 vristi na svim opsezima
pocev od UKT preko VHF pa sve do UHF i sad kad meris izlaz mislis to mu je snaga, kad ono sipak!
kad tu snagu podelis na onoliko na koliko mesta u spektru se pojavljuje onda vidis da je to mikro watima.

A video pojacalo moze sa jednim tranzistorom, evo ovde sa nekoliko tranzistora
http://english.cxem.net/rf/rf7.php
Ali tebi ne treba sve to, znaci obrises iz sheme sve ono iza prvog tranzistora osim R7 R17 i C3
[ zica49 @ 01.03.2013. 17:42 ] @
Citat:
denisu:
Malo tesko naci sada neku staru (konzolu). Imam ja neki RF Modulator!Ne znam ako je i on dobar za to: http://www.p-wholesale.com/upimg/5/38a1/rf-modulator-197.jpg
Sada sam nabavio tri komada UT-66 i sva tri se ponasa isto. Kada se ubaci u njima (UT-66) neki izlazni-Video signal lepo se vidi preko TV-a, isto i kad sam ubacio neku stariju kameru za video nadzor.Vidi se jasna slika preko sendera! Medjutim kupio sam sada malo bolju i jacu kameru. http://www.trait-tech.com/prod...480tvl-6mm-lens-36-ir-led.html Kad je prikljucem u TV preko cinca vidi se kristalna slika,takodje i u mraku ali ovu kameru kada ubacim u Sender (UT-66) ne vidi se ni kao ona stara moja kamera nego mnogo,mnogo tamniju sliku ima.Jedva se vidi fali jos malo voltaze iz kamere. Kao da ova kamera nema dovoljno snage za video izlaz(za pobudu) na ulaz Video-Sendera.
Moje pitanje je kako taj signal iz kamere malo jos pojacati .Jel ima neka sema sa jednim tranzistorom ili nesto drugo da bi se videla i ova kamera lepo?

Sve sto ima na sebi oznaku Video out ili Video Input je standardizirano na 1 Vpp...mozda najbolje da tu kameru pogledas sa osciloskopom jednim od skolskih testova..mozes imati problem prikljucnog kabla,prenisku ili previsoku ulznu impedansu tog UT 66 ili nesto drugo.
Bilo koji RF modulator koji je iz nekog Rashodovanog videa ili sat resivera je stabilniji oo toga UT 66..
[att_img][img][/img]

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 01.03.2013. u 19:53 GMT+1]
[ denisu @ 01.03.2013. 23:39 ] @
Hvala RF (MasterX) i (Zica49)
A sto se tice tog modulatora iz neke konzole! On je koliko ja znam obican AV modulator gde se prikljucuje Televizor i emituje na nekom UHF kanalu na Televizoru preko koaks. kabla. Kako onda moze dobaciti 200-400 metara kad nema ni prikljucenje antene na njemu? Ili mora da mu se doda neki finalni tranzistorski predajnik?

I da li neko zna ovaj (Video Sender RF-280) jel bolji od (UT-66) po bilo cemu ili mozda isti??? Evo kako izgleda ovaj sender!
http://www.radiomuseum.org/r/unknown_video_sender_rf_280.html
A evo i Video Sender (UT-66) ponovo.
http://forum.donanimhaber.com/m_37992798/tm.htm
Ako znate nesto o ovim senderima i o nekom modulatoru iz sege pa da mi kazete sta je bolje javite mi da znam sta da radim!






[Ovu poruku je menjao denisu dana 02.03.2013. u 17:20 GMT+1]
[ RF MasterX @ 03.03.2013. 12:48 ] @
Video sam tvoju pp ali odgovoricu ovde posto mozda jos neko pokusava ovo...

Stos je u tome sto je u tim rf modulatorima iz konzola izlaz mixer-a baferovan selektivnim pojacavacem
sto automatski znaci vecu stabilnost - sto znaci nece se freq menjati svaki put kad mahes rukom u blizini
predajnika ili kad mu promenis polozaj i slicne stvari. To takokodje znaci da je signal ciljane ucestanosti
pojacan a ostale koje se takodje javljaju u ovakvim prostim spravama bez pll-a su manje izrazene nego
kod UT-66, RF 280 i slicnih. I sto znaci da mu mozes zakaciti neko pojacalo kako bi povecao domet.

E sad najbolje je da gledas one razbucane konzole - otvorene, gde mozes videti "iznutrice" i onda izaberes
onu koja ima 4 ili 5 tranzistora u rf modulatoru, to su uglavnom one pravljene 90-tih, one koje supravljene
2000-te i kasnije imaju samo 3 tranzistora u rf mod. i znatno su slabije (zato sto se desavlo da one starije
sprze tjuner televizora pa su posle promenili politiku :) )
[ denisu @ 03.03.2013. 13:15 ] @
Bas danas sam kupio jednu konzolu za nintendo sa onim kasetama neotvorenu!
Cak dobra radi sa ispravljacem sve to 100 dinara .
Otvorio sam je gledam 5 tranzistora , ali ne svidja mi se jer sam uhvatio signal na TV-u od 120MHz do oko 600MHz negde na 10 mesta. To nikako mi ne odgovara. UT-66 te sto imam tri komada uopste ne razbacuju signal. Zatvorem u kuciste metala pa ne oseca nista jedino kad dodirnes njegovu antenu. Uhvati se na jos jedno mesto ali na to drugo mesto veoooma je slab signal tek se vidi malo bolje kad ga postavis pored Televizora. To je veoma,veoma slaba harmonika.
Tako da konzole su napravljene da ih lakse nadjes pa svuda je razbacan signal. Medjutim kaze mi (zica49) da mnogo bolje je naci modulator iz Video rekordera jer je taj mnogo bolji i ne razbaca uopste signal jedino sto treba da mu se napraviti 12V i 5.5V.
Meni bi najvise odgovarao da bude na VHF frekvencijama ali ako ne mogu i ne nadjem nista nek bude i na UHF-u.
[ RF MasterX @ 03.03.2013. 15:56 ] @
To je zajednicko za sve sprave ovakvog tipa.

Rasipa i UT66, samo sto ovaj iz konzole nije oklopljen a signal jaci pa se to primecuje, to lako mozes
resiti jednostavnim Low-pass filterom - zavojnica i trimer-kond, i kao sto vec rekoh njega mozes povezati
za neko pojacalo ako ti domet nije odgovarajuci, ne moras praviti i pretpojacalo kao sto je to slucaj sa UT66

Sto se tice modulatora iz video rekordera jeste, on je mnogo bolji od svega navedenog, ali moras praviti
pretpojacalo i pojacalo ako hoces 1000m dometa.
[ denisu @ 03.03.2013. 16:43 ] @
Zahvaljujem se RF MasterX
E to nisam znao! Tako da znaci ako i nadjem Modulator iz nekog Videa ili Sat. Risivera (jer njega imam kuci) slabiji je ipak nego Modulator iz neke Konzole!
Dobro drugari a kazite mi sad na primer izlaz iz VIDEO SENDERA (RF-280) ili UT-66 ili iz konzole taj slabi izlaz sto izlazi od primer(50mW) gde to ubaciti u kakvo malo jace pojacalo. Koliko ja znam to pojacalo treba da ima izlaz za antenu da predaje u UHF oko 500MHz.
Dal mogu naci neku semu nesto jednostavniju bez toliko zavojnica ili tesko nabavnih tranzistora a da moze da primi tu pobudu od 50mW pa na izlaz od oko pola wata ili vise? I dal moze na primer neki toki-voki pmr koji ima izlaz od 0.5W a radi na taj opseg 446MHz.Dobro ja bi taj izlaz iz sendera ili konzole stavio pre ulaza finalnog tranzistora PMR-a tako da ne bi predao vise na 446MHz? Dal moze tako nesto ili ako znate nesto drugo ili ima bilo ko neke druge ideje recite slobodno.
Kazem ja nisam do sad radio na tako visoke frekvencije zato i trazim vasu pomoc...
[ zica49 @ 03.03.2013. 17:49 ] @
[att_img][img][/img] Nije sporna shema pojacala uopste,samo je pitanje koliko si u stanju to izvesti i postimati da radi kako treba.
Minimum instrumenata koji za to treba je mezni analizator,sweep generator i selektivni ateunator 0-60 dB (sa kojim bi se izsimuliralo slabljenje da sigurno znas kad ukljucis postrojenje da tamo negdje imas kvalitetnu sliku, jer ces reci poslije nekoliko dana ova nauka je dobra samo dosadilo hodat okolo i provjeravat)..
Na 500 MHz najmanje 4 puta vise problema nego na 176 MHz iz one tvoje prve ideje.
Vec sam ti rekao
da usmjeris paznju i da se pokusas dokopati onog rf modulatora sto imaju kablovske firme tamo na svojim centralama.
Posto je sad pomodarstvo digitalizacija i svi to pakuju u nekakve MUX-ove ta analogija ce im u buducnosti skupljat prasinu.
A izlaz iz toga ima poprilicno snage,eventualno jos dodat jedan tranzistor koji bi to pojacao nekoliko dB....A spomenuo sam ti i distributivno pojacalo od kablovske koje ima izlaz oko 30dB(1W).....

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 03.03.2013. u 20:45 GMT+1]
[ denisu @ 03.03.2013. 21:21 ] @
Hvala Ivice za ideje! Samo sto je malo komplikovano bar za mene naci te modulatore ili distributivne pojacalo. Hvala i za semu. Dobar tranzistor je BFG591 za tu namenu samo sto ga je malo teze naci kod nas...
[ yugaja @ 04.03.2013. 09:04 ] @
Ja sam pre 10tak godina pravio nesto slicno i spakovao u kutiju od tog UT-66 ili kako se vec zove. Pravio sam ga da bih prebacio sliku nekih 15-20metara sa PC-a na TV a da se ne zezam sa kablovima, uzemljenjima i sl..

Dizajn i sve sto bi trebalo se nalazi na https://sites.google.com/site/yugaja/usb_tv_transmitter

Trebalo bi da moze da da oko 50mW pre nego pocne da "izbacuje sinhronizaciju" tako sam nesto merio, ako se dobro secam. Tada sam imao pristup svoj neophodnoj opremi... Naravno za "po sobi" je dovoljno bilo i par mW.


Svih detalja se bas i ne secam sada posle x godina, ali ako ima neko konkretno pitanje valjda cu se prisetiti.

Dizajn je ...nako.... od pre 10godina Svakako bi moglo i drugacije i bolje. Realno sam imao samo nekih problema (tj smetnji) sa @#$% resenjem za 33V za varikap.
[ denisu @ 04.03.2013. 09:37 ] @
E Hvala jugaji!
Ovo jeste stabilniji sender ali opet dosta slabiji. Meni bi trebao bas taj finalni deo da bude jaci.
Kad bi samo mogao jedan tranzistor postaviri malo jaci u finalni deo bio bi i to bolje ili naci negde sto kaze zica49 taj distributivno pojacalo od kablovske televizije pa nekako u njime dovuci jedan modulator ili taj Video sender a iz njega postaviti samo jednu antenu i bilo bi sve reseno ali... A za PMR 446MHz (toki voki) mislite da ne moze doterati video signal u njemu??? Jedino to imam u kuci a da ide oko 0.5GHz. Ostalo imam neku staru rucnu vojnu stanicu koja ide pola Wata ali predaje na 150~160MHz
Sta mislite o tome???
Jer ako tako nekako sa ovim moze da radi to mi pada najjeftiniju varijantnu onda napravicu posle i neku Antenu i resena stvar
[ RF MasterX @ 04.03.2013. 11:50 ] @
ono pojacalo sto zica49 ostavio semu izgleda dobro, samo onaj kond. od 0.1uF mozda je to bila stamparska greska :)
to mozes da napravis, nije komplikovano a tranzistor uzmi npr BFG198 njega mozes naci, on je duplo slabiji ali ce biti dovoljno za to.
[ zica49 @ 04.03.2013. 12:07 ] @
Nije stamparska greska jer kad se pogleda u seriju znaci taj i ona dva iz kola bias-a prvog i drugog tranzistora pozeljno je da kapacitet svih bude u serijskoj vezi preko 400pF.
ako je manje dolazi u nelinearnost.
Ako se povecaju kondezatori u kolima bias-a opet nelinearnost onda je sve prebaceno na taj medjusprezni...
Bas ta vrijednost od 100 nF je optimalna jer i onaj BFG tranzistor ima cudnu ulaznu impedansu pa se i ona sa tim prilagodi.
Ako se upustis u realizaciju po shemi jako je bitno da napajas to sa 13.3-13.5 volti(stabilizator 7812 i u kolu mase dvije diode 1n4148 u seriju,sa cim dobijes napon kako sam naveo Ne mozes koristiti takozvane izlaze iz toki vokija jer to nije napravljeno za A klasu...
[ RoRa @ 04.03.2013. 13:10 ] @
Aman zaman. Neko je došao na genijalnu ideju da se upiše u TV pirate postavljajući TV predajnik ( u komercijalnom TV opsegu) kako bi komšiluku, u krugu od jednog kilometra, emitovao kojekakve budalaštine. Bre, dosta toga ili idite na neko drugo mesto pa se dičite svojim (ne)znanjem.
[ SStudio @ 04.03.2013. 13:34 ] @
^A šta to tebe sekira, hoće čovek da se zanima. Jel ideš i po komšiluku da pričaš deci da se ne drogiraju?
Nije on kriv što savez RA nije ažuran da sprovede bilo šta zakonsko u praksu pa da i u YU bude ATV.
Mali off: Šta bi sa onim razgovorom sa coljom što si pomenuo na nekoj temi pre dve nedelje pa ti nema ni traga ni glasa sa odgovorom?
[ zica49 @ 04.03.2013. 13:46 ] @
Citat:
RoRa:
Aman zaman. Neko je došao na genijalnu ideju da se upiše u TV pirate postavljajući TV predajnik ( u komercijalnom TV opsegu) kako bi komšiluku, u krugu od jednog kilometra, emitovao kojekakve budalaštine. Bre, dosta toga ili idite na neko drugo mesto pa se dičite svojim (ne)znanjem.

Sad koliko je ovo dicenje" znanjem" ili" ne znanjem" uopste nije za raspravu,ja sam samo pomagao rijesiti tehnicku poteskocu.
Ja nemam veze s piratlukom nit sam ikoga nagovarao na to cak sam kolegi koji je postavio temu rekao da zatrazi dozvolu. Isto da prijateljima kaze kakve cigare pusi, kad krenu kod njega u posjetu u zatvor nije lijepo doci praznih ruku.
[ RF MasterX @ 04.03.2013. 15:28 ] @
^zica49
Malocas sam ga propustio kroz simulator i mogu reci interesantno pojacalo, kad budem
imao vremena napravicu ga da ga isprobam u praksi.

^RoRa
Naravno, svi smo mi neznalice, pojma nemamo, ali imamo srecu da imamo tebe da nam odrzis slovo.
[ yugaja @ 04.03.2013. 16:17 ] @
Citat:
zica49
Bas ta vrijednost od 100 nF je optimalna jer i onaj BFG tranzistor ima cudnu ulaznu impedansu pa se i ona sa tim prilagodi.


Kog je proizvodjaca i tipa bio taj kondenzator? Na xxx MHz uobicajeni 0.1uF je sve samo ne obican kondenzator, kao sto verovatno i znas. Ne kazem da ne radi kod tebe, verovatno radi super, ali problem moze biti ponovljivost.. Znas ono lepo radi sa ovim bugarskim 100nF ali nece tako dobro ni sa jednim drugim...


[ zica49 @ 04.03.2013. 17:19 ] @
Kondenzator je keramicki kao i svi ostali na pojacalu.(smd izvor crknuta maticna ploca od pc)
Ponovljivost pojacala je uspjesna radio sam 5 komada za nekakve prototipove UHF repetitor/mikroodasiljaca za DVB-t
[ denisu @ 05.03.2013. 20:07 ] @
Lepo!
Ako RF MasterX napravi taj pojacivac signala ili bilo ko nadam se da ce javiti ovde pa da ga testiramo i mi jer sad dolazi i lepo vreme pa mozemo da se bakcemo "Video predajnicima" Ja do tad moram potraziti prvo neki dobar RF-Modulator pa po mogucnosti na VHF da ide od 2-12 Kanalu. Zasto?
Zato sto ipak na visoku frekvenciju od preko 500MHz je sve malo teze raditi. Kako kaze nas drugar Zica49 pet puta je teze nego raditi nesto na niskoj frekvenciji od primer 100MHz.
Jos jedan primer koji sam danas primetio zato nisam se ni javio jer sam ceo dan experimentisao . Imam sendere UT-66 i na VHF i na UHF. Razlika izmedju nih je samo finalni tranzistor stavljen drugi i pomerena pozicija i kod VHF glavna zavojnica za pomeranje frekvencije ima 4 navoja vise. Ostalo sve isto. Izlaz isti od oko 60mW kod oba medjutim duplo veci domet ima taj sender na VHF-u. To po meni samo zbog frekvencije koja ide na 170 MHZ ne na 550MHz. Probao sam i neke druge antene i podesene antene na datu frekvenciju i bez antene i uvek baca VHF dosta vise nego UHF. Nadam se da ne gresim u ovome pa tako ako negde nadjem prvo modulator ali malo kvalitetnji na VHF bilo bi super. Ne znam stari video rekorderi oni medju prvima ili risiveri dal su isli i na VHF neki ili ne...
[ zica49 @ 05.03.2013. 20:27 ] @
Koji je taj tranzistor u tom famoznom izlazu tog UT ?
[ denisu @ 05.03.2013. 20:43 ] @
Samo momenat sad cu da ga otvorim pa da pogledam!
[ denisu @ 05.03.2013. 20:53 ] @
Evo ovako!
U VHF senderu je Tranzistor C1906 dok u ostalim UHF senderima je C2570
[ denisu @ 08.03.2013. 21:32 ] @
Sada sam narucio Video Sendeer RF-280 http://www.radiomuseum.org/r/unknown_video_sender_rf_280.html jer mi ipak deluje malo ozbilnije nego sto vec imam UT-66. Ima vise podesavanja,metalne ograde,bolji tranzistori. U ponedeljak ili utorak trebalo mi stici pa cu onda ga probati i javiti ovde rezultate. Inace sam ga platio 6Eura sto nije puno naravno!Jedino steta sto nije na VHF-u! Ovih dana sam probao i jedan Video predajnik ZK-W175 od 0.5Wati.Medjutim iznenadio sam se koliko je mali.Kao da je malo manji od kutije sibica.
Ima 8 kanala koje ne mozes ti da menjas nego kako ga kupis pise na njemu za koji kanal je. Ovaj sto sam ga doneo od nekog lika na probu kod mene bio je na (osmom) Kanalu. Na taj kanal je tacno B92 koji nema sanse da se ne pomesa skroz signali. Inace Predajnik ide na 12V. Otvorio sam ga da vidim sta ima unutra nekako da ga podesim na drugu frekvenciju,medjutim nema nista za menjanje frequency.
Ima jedan mali aj da ga nazovem cip,nekoliko sitnih delova i jedan veliki stabilizator napona od 5V.To je to ali dal on ima pola Wata ja nesto ne verujem.Inace kupio bi ga za 2500dinara nov ali nisam nasao takav sa (4 ili 5) kanalu jer ta dva kod mene su prazni ostali svi su puni. Sada preostaje da potrazim neki slicni Predajnik ako neko zna nesto slicni ili da kupim RF-Modulator pa pojacalo i tako to ...
[ mikikg @ 08.03.2013. 21:47 ] @
Ovaj RF-280 koliko vidim ima i neki kristal u sebi sto obecava bar stabilnu fekvenciju :) Za snagu ne znam, ima neki mali pojacivacki stepen ...

Inace u oba slucaja koje si naveo, verovatno bi samo zamena kristala mogla do dovede do promene ferekvencije / kanala (par kanala gore-dole, ne vise).
E sad tu se verovatno koristi overtonski oscilatori pa treba to preispitati koje su frekvencije kristala upotrebljene pa preracunati potrebnu vrednost za neki drugi kanal.
[ denisu @ 08.03.2013. 21:58 ] @
Da sad vidim da ovaj RF-280 ima i kristal. Daj Boze da bude jaci i bolji nego ovaj moj UT-66.
Zaboravcio sam da kazem da i taj Video Predajnik ZK-W175 imao i jedan kristal od otprilike 4.030MHz nesto slicno inace je radilo na 759MHz UHF. Malo teze naci odgovarajuci Quartz ili probati neke kristale od televizora imam ih ja od 4MHz ali opet??? Bolje onda naci sa Cetvrtom ili petom kanalu da se ne dira jer je to previse minijaturno.
[ zica49 @ 09.03.2013. 15:11 ] @

Nisam mogao upload slike u PP pa cu ovdje..[img][/img][att_img]
OVO NIJE INSTRUMENT KOJI JE 100% PRECIZAN,JER TAKAV INSTUMENT NE POSTOJI...
Ali u tvom slucaju moze da pomogne malo matematike i to je to...
[ denisu @ 09.03.2013. 15:55 ] @
Ziv bio Ivice!
To mi je bilo potrebno!
Inace za ko ne zna! Ovo je sema za merenje male snage predajnika .
[ zica49 @ 09.03.2013. 16:10 ] @
Moze brate i vece snage samo se stavi otpornik koji je paralelno sa ulazom da snagom bude veci od ocekivane snage izlaza jer taj otpornik treba da potrosi vf energiju da je pretvori u toplotu isto ko sto bi antena to izracila u prostor...
Ja nekad davno kad sam se bavio aktivno radioamaterizmom imao sam postrojenje koje je bilo lazna antena sa dodatkom kao na shemi od 20 komada otpornika od 1 Kohm 2 wata svi paralelno i normalno mjerio izlaze do 35 wati....
A najvjerovatnije neko od kolega na forumu ili vise njih imaju takva postrojenja koja mogu i preko 100 Wati...

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 09.03.2013. u 17:21 GMT+1]
[ denisu @ 12.03.2013. 22:56 ] @
Pre neki dan na ovoj temi pitao sam ; citiram: (((kupio sam sada malo bolju i jacu kameru. http://prntscr.com/w4az5 Kad je prikljucem u TV preko cinca vidi se kristalna slika,takodje i u mraku ali ovu kameru kada ubacim u Sender (UT-66) ili u bilo koji Sender ne vidi se ni kao ona stara moja kamera nego mnogo,mnogo tamniju sliku ima.Kao da je mracno napolju,jedva se vidi,a kad stavim neke druge manje ili stare kamere vidi se sve normalno.)))
Danas sam nasao resenje i za ovu kameru!Sada i ta kamera se vidi extra dobro,i jasno. Resenje// Ubacivanjem otpornika od 230oma izmedju mase kamere i vruci kraj od video-Izlaza kamere.Eto ako imate slicne Kamere i hocete ih ubacivati u Sendere povezite i jedan R otpornik ...

[Ovu poruku je menjao denisu dana 13.03.2013. u 06:51 GMT+1]
[ zica49 @ 12.03.2013. 23:04 ] @
Stabilizator[img][/img][att_img]
[ denisu @ 13.03.2013. 06:03 ] @
E odlican sklop za malo povecanje voltaze iz stabilizatora!
Znaci ne mora da budu diode 1N4148 ,to mogu verovatno i 1N4007 a i svaka druga i taj kondenzator hm... pretpostavljam od 10nF?
Odmah je pravim
[ zica49 @ 13.03.2013. 08:46 ] @
Kondenzatori i na ulazu i izlazu stabilizatora standardna aplikacija ima masa tih rjesenja na internetu..
Diode dvije silicijske 1N4148 ili 1N400x nije toliko bitno.
Mozes umjesto dioda staviti trimer potencionetar 500 ohma ili 1 Kohm pa to podesiti ...
Obrati paznju u ovom spoju moras izolovati stabilizator od hladnjaka ako je isti na masi...

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 13.03.2013. u 10:43 GMT+1]
[ mikikg @ 13.03.2013. 09:32 ] @
Za sve stabilizatore tipa LM78xx uvek stavi 100nF na ulaz i izlaz prema masi. Tu je zgodno recimo da se zaletuju SMD kondenzatori na nozice, tik kod izlaza iz plastike.

Ovi kondenzatori sprecavaju da ne proosciluje sam stabilizator sto moze da bude posle pogupno za ostalu elektroniku koja je vezana iza njega.
[ shadow88 @ 13.03.2013. 10:20 ] @
yesko da kroz PMR moze proci video, bar ne kroz fabricko stanje, ali ko zna, ja sam imao neke matore toki vokije sa kojima sam uspeo slati video na 20 m udaljenosti, a delovali su kao igracka, mozda ako bi na PMR zakacio video signal umesto mikrofona a na prijemnom stavis video izlaz ali ne sa zvucnika vec direktno sa demodulatora tj pre pojacivaca

bilo bi ekstra kad bi kroz PMR mogao da se posalje video uz odredjene modifikacije, onda bi mogli sa usmerenim antenama slati sliku na par kilometara...

recimo preko obicnih PMR sam pravio komunikaciju preko DTMF signala jednosmerno i to je radilo... isto tako moze i dvosmerno sa dva para PMR
[ shadow88 @ 13.03.2013. 10:28 ] @
a sta fali standardnim video senderima od 1W na 2,4GHz? recimo kao ovaj : http://www.dhgate.com/2-4ghz-1...1379cf8e40137dbe531eb2b18.html ima ih gomila slicnih kod nas za pristupacnu cenu, a uz odgovarajuce antene to bi trebalo da radi...
[ mikikg @ 13.03.2013. 12:27 ] @
@shadow88 Na ulaze koji su predvidjeni za mikrofon/voice ne moze nikako da se prikaci Video / kompozitni signal. Tj moze, ali nista osim nekakvog krcanja ne bi mogao da dobijes.
Voice signal se krece u rangu 2.5 - 10KHz, dok je video signal reda par MHz i adekvatno tome je uskladjen predajnik i prijemnik.
[ zica49 @ 13.03.2013. 16:13 ] @
@denisu
Ja sam do sad u postovima najmanje tri puta spomenuo da napravis antenu,pa tek onda pojacavac ukoliko bude potreban.
Ako nemas adekvatnu antenu dzaba ti snaga na izlazu....
Bolje je imati 20mW rf izlaz i antenu od 6 dB,nego 100mW rf izlaz i antenu koja je priblizno nula ili minus koji decibel(ti nekakvi komadi zice)..

Pitanje dokle si dosao sa antenom?
[ denisu @ 13.03.2013. 17:29 ] @
Interesantno ovo sa Toki-Voki PMR446MHz. Ja sam razmisljao za te toki voki jer ih imam nekoliko zato a idu na slicnu frekvenciju. Ja sam mislio da koristim samo nihov finalni deo. Znaci ulaz u finalni deo bi prekinuo i stavio bi video signal od 460MHz sto meni treba a izlaz bi bio po meni 460MHz. To bi bilo idealno resenje za sve skoro moja pitanja odavde. Jer Antenu za nih za 446MHz vec imam na krovu.
A za Antenu ovu omni od kabla cekam neko da mi kaze tacno koji kabal da koristim za pravljenje te Antene. RG-58 koji imam vec ili RG213 koji cu odmah da kupim?
I samo ljudi koji znaju da mi kaze tacno koja je bolje da napravim odavde: http://www.repeater-builder.com/antenna/wa6svt.html , http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm ili ovakvu : http://www.radioaficion.com/Ha...-latigo-con-cable-coaxial.html
Inace nemam ja puno vremena. Radim po ceo dan i kad dolazim kuci vec umoran odmah stelujem moj Sender i testiram jer bi hteo da ga pojacam jer mi znaci to. Inace kako sam uzeo ovaj Sender RF-280 mnoogo,mnogo bolji je od UT-66 koje imam nekoliko!Mnogo je stabilniji i pojavljuje se na TV-u samo na jedno mesto.Nema drugih harmonika. Za sad sam ga stelovao na 460MHz malo ispod 21Kanala. Tu nema uopste smetnje od RTS-2...
[ ZAS011 @ 13.03.2013. 18:21 ] @
@denisu:
A da ti malko zasučeš rukave i napraviš jednu antenu? Jedan kabl imaš, drugi možeš "odmah" da nabaviš. Koliki ti je to trošak za antenu od 400+ MHz?
Počeo si pomalo da smaraš sa "oće piškiti, neće piškiti".
Ako ti se baš ne pravi, batali.
[ denisu @ 13.03.2013. 18:50 ] @
Naravno da cu da napravim Antenu! Gde zuris toliko? Nije samo Antena u pitanju!!!
[ ZAS011 @ 13.03.2013. 19:54 ] @
Za sve što je preko dozvoljenih snaga bilo da je PMR, telemetrija ili nešto drugo, da se obratiš RATEL-u. Takođe PMR, telemetrija podrazumeva korišćenje omnidirekcionih antena. Ionako je u etru već postao poveliki haos.
[ denisu @ 13.03.2013. 20:20 ] @
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...
[ zica49 @ 13.03.2013. 20:39 ] @
[quote]denisu:
Interesantno ovo sa Toki-Voki PMR446MHz. Ja sam razmisljao za te toki voki jer ih imam nekoliko zato a idu na slicnu frekvenciju. Ja sam mislio da koristim samo nihov finalni deo. Znaci ulaz u finalni deo bi prekinuo i stavio bi video signal od 460MHz sto meni treba a izlaz bi bio po meni 460MHz. To bi bilo idealno resenje za sve skoro moja pitanja odavde. Jer Antenu za nih za 446MHz vec imam na krovu.

Ne moze PMR iz nekoliko razloga
1.446-460 MHz nisu frekvencije koje pripadaju radio difuznom tv spektru,cime bi te tamo na tom udaljenom kilometru gledali ?...
U pocetku sam govorio da usmejris antenu ako je u pitanju point to point link a ti si rekao ja bi kruzno do jednog kilometra..
Znaci za prijemnike klasicni televizori bez carolija i prepravki te raznoraznih konvertora...
2. Ako neki tranzistor ili sklop tipa hybrid radi na 446-460 MHz dobro nije uvjet da ce uopste raditi na 40 MHz vise ili nize..(najvjerovatnije nece ni raditi ili sa 10% efektivnosti)
3.Zadnji put spominjem da je za analogno namodulisan televizijski signal po (PAL) stardadima sirina kanala standardizirana na 7 MHz.Tako da to cudo iz tog "tokivokija" nema sanse ni da skonta sta se trazi od njega..jedno je pojacavati modulaciju koja je standardno FM ili AM u sirini od nekoliko KHz a posve drugo pojacavati Modulaciju koja je amplitudno/fazna i jos u njoj svasta nesto namodulisan stereo audio, sinhroimpuls,croma,video,TXT....i sve to zauzima nekoliko MHz.
4. Za pojacanje televizijskog signala je potrebno pojacalo u A ili dubokoj A klasi
5. Procitaj tri puta pod 4..
Televizijski RF signal nije uopste jednostana stvar za transmisiju mada onako laicki ispada sad cu ja to...malo sutra...

Napravi vise jednu od tih antena uopste nije problem koju ces ima ona nardodna svaki cigo svoga konja hvali a to je samo konj..

Odaberi band VHF ili UHF i onda idemo dalje...
[ zica49 @ 13.03.2013. 20:52 ] @
Citat:
denisu:
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...


Haos u eteru te ne treba sikirat svaki tv prijemnik ima onu limenu kutijicu koja se zove birac kanala ili tjuner i ona je kako bi je nazvao carobna naprava propustice samo ono sto ti zelis tj sliku sa tog tvog predajnika.
A sve ostalo te motorole,gps,tokivokije,wireless,gradsku mrezu nece...
Da nije tako kao bi uopste mogao ikad ista pogledat na tv-u....
Nemoj me shvatiti kao provokatora ali u tvom drugom postu koliko si naveo da si zavrsio Telekomunikacije i da poprilicno poznajes elektroniku....te jos radioamater...Dobitna kombinacija...

Vrtimo se danima u krug a ja sam da se ide naprijed da kazes jednom okej evo antena na toj i toj fekvenciji izgleda ovako i napravljena po toj i toj specifikacijii,nedostaje mi jos otprilike toliko i toliko i da rijesimo taj sender...
Onu shemu sto sam nabacio cu i ime nauke i da bi pomogao da rijesis problem prepraviti za bio koji kanal da se odlucis samo ajde da se pomjerimo iz mjesta...
[ ZAS011 @ 13.03.2013. 21:03 ] @
Citat:
denisu:
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...


A i ti bi da budeš jedan od onih koji doprinose povećanju haosa.

U prvom postu si postavio link ka forumu gde se postavljaju poneka pitanja vezana za skalameriju koju, najverovatnije, poseduješ i koja radi u TV opsegu sa nekih 60 mW izlazne snage. čak je i ta skalamerija, zvanično, NO-NO, a ti bi da joj podigneš snagu i da komšiluku u krugu od kilometar strimuješ komšinicu .

BTW, imaš radio amatere koji, sa odgovarajućom licencom, mogu da koriste i kW snage (podrazumeva se na za to dozvoljenim opsezima).
Gradska mreža je zaprljana nekvalitetnim čoperskim napajanjima, kojih, na žalost, ima sve više (a i DIY, pominjanih i na ovom forumu).

Mislim da ovakva tema i insistiranje na daljem mlaćenju prazne slame zaslužuje jedno katanče.
[ denisu @ 13.03.2013. 21:19 ] @
Za haos u etru ja se uopste ne sekiram jer ima naravno ali ako nemamo razne prijemnike po kuci ne bi ni znali uopste da postoje bilo sta oko nas tako da uopste ne razmisljam oko toga jer zato kazem ovo nije od sad ovo je vec oho-ho i sve vise bice.
Kristalno jasno sada oko PMR.
HVALA Ivice!
Za Toki-Voki sam vec ja davno podigao ruke medjutim je to ponovo spominjao drugar shadow88 pa opet sam na kratko pomislio nesto samo zato sto ih imam dosta raznih modela ali OK gotovo sa njim. Ipak mi treba A klasa ili duboka A kako kazes (PAL sistem). Treba mi za 460MHz znaci UHF samo zato sto ovaj drugi moj sender RF-280 je mnogo bolji i radi na UHF. 460MHz. Antena mi treba za tu frekvenciju! Napravicu je jer barem ona nije uopste tesko da se pravi jer sam napravio slicne antene ali na 2.4GHz. ali ove koje sam nasao su mi interesantnije pa zato i pitam neke koje se vise razumeju oko tih Antena.Ali sam mislio da Antenu napravim tek na kraju ne sada.Malu Antenu imam za probu nije problem!
Sender je gotov.Sada Kamera ide veoma lepo,jasno se vidi.Ne baca signale sa strane to je odlicno.
Sada mi je potrebno neko veoma malo pojacalo. Ipak malo da je pojacam. Kao sto si mi rekao za taj pojacivac taj ne mogu naci.Bilo bi dobro ali niko ne zna ili nema takav. Jedino imam ja ovaj nemacki :http://www.radiomuseum.org/r/f...chlussverstaerker_vke_462.html koji ima 6 tranzistora u njemu 115bBuV.Prezadni tranzistor je BFR96 a Zadnji je BFQ32S oko 700mW a ceo pojacivac ide na 28V.Da li ipak vredi ovo kao bar malo pojacani Video signal?
Sto se tice KATANCE na ovoj temi moze nije nikakav problem!
Meni je drago da smo naucili neke veoma interesantne i bitne stvari od ljudi sa velikim iskustvom i voljom da pomognu.
Katance smo mnogo puta videli po temama a dobre ljude manje... U moje ime Hvala im iz srca!

[Ovu poruku je menjao denisu dana 13.03.2013. u 22:33 GMT+1]
[ zica49 @ 13.03.2013. 21:34 ] @
Ne sikiraj se za katance....

Ovo pojacalo sto si nabacio link bi najvjerovatnie moglo samo ostaviti taj BFR 96 i BFQ32S.
Sad opet onaj empirijski problem kako podesiti to...
Ajde poslikaj unutrasnost istog sa stranu komponenti i sa stranu stampe pa se mozda nesto dadne rjesiti sa tim...
[ shadow88 @ 13.03.2013. 22:12 ] @
za PMR sam rekao da bi mozda bilo izvodljivo kada bi se mesac u modulaciji prilagodio video signalu, a nisam mislio da tu emisiju hvatas direktno TV prijemnikom vec drugim PMR-om, kojem bi opet trebalo prilagoditi demodulator...
[ denisu @ 13.03.2013. 22:32 ] @
E OK.
Naslikao sam malopre medjutim ne vidi se bas,bas najbolje.
http://prntscr.com/w7g49
http://prntscr.com/w7gnl
http://prntscr.com/w7hld
http://prntscr.com/w7ifu

ovo je moj sender
http://prntscr.com/w7ir0
[ mikikg @ 13.03.2013. 22:44 ] @
@shadow88 Bez ljutnje ikakve ali ocigledno ne shvatas problematiku modulisanja signala a kasnije i demodulisanje.

Kod tih rucnih radio stanica se koristi najcesce FM modulacija koja je strogo limitirana na <10KHz ulaznog audio spektra (zaboravio sam tacnu specifikaciju, mislim da je 5KHz u pitanju).
Sve preko tih 10-ak KHz se cisti/sece, kako god to gledamo, tako da bi u slucaju da dovedes PAL signal (zahteva 7MHz signalnog spektra), propustio samo jedan mizeran deo informacija, sve ostalo bi bezpovratno bilo pocisceno i tehnicki nista korisno ne bi moga da dobijes na prijemu.

Slicno je i kod prijemnog dela, tamo se najcesce koriste specificni kristalni filteri koji opet samo propustaju taj mali spektar od 10-ak KHz pa se to dalje vodi u de-modulator da bi iz toga dobio konkretnu informaciju = zvuk.

Znaci prvo je upitanju FM modulacija kod tih stanica koja sigurno PAL sistemu ne odgovara (stvarno ne znam oko PAL detalje, mislim da je jako slozena modulacija u pitanju, amplitudno/fazna) pa opet to sve djuture nikako ne pije vodu.

I sad na kraju, kazes da se prepravi prijemnik/predajnik ... Jel si video neku stanicu iznutra? Po tim stanicama ima 3-4 crne kockice, nesto sitnih R/L/C i tu NEMA SANSE za ikakvu modifikaciju, posebno ne da nesto sto je predvidjeno za jedan opseg pretvoris u 1000 puta siri opseg .... Takodje je ovo nemoguca misija jer se u "crnim kockicama" radi ogroman deo analognog signalnog procesiranja i tu NEMA MENJANJA.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 14.03.2013. u 00:18 GMT+1]
[ zica49 @ 13.03.2013. 23:05 ] @
Dobro znam da smo pravili od 2m radia WBFM primopredajnik za konekciju na digipiter (50 KHz) se nazivalo nekad siroko pojasni fm radio ha ha ha....internet preko zvucne kartice na kompu brzina ako je islo 150 bita bilo jako dobro ha ha...
[ mikikg @ 13.03.2013. 23:23 ] @
Da, to je moglo dok su se jos te stanice pravile diskretno ili polu-diskretno/integrisane ... Sad sa par crnih kockica (IC) i R/L/C koji vecim delom nisu tu u vezi sa VF/MF nego vise za filtriranje napona od toga nema nista ...
Jos je grdje (ili bolje kako se na to gleda), sto se sad bar za MF modulisanje i demodulisanje radi iskljucivo po SDR principu, tj upotrebom AD/DA konvertora i DSP procesora. Jevtinije im je grunuti to sve nego se mlatiti sa analognim filterima ...
[ shadow88 @ 14.03.2013. 07:23 ] @
pa to i jeste generalni problem ne mogucnosti prepravke sto je sve integrisano sam si rekao, stari PMR su radjeni od cistih komponenti pojedinacno dok nije bilo namenskih IC...

kad pogledas semu najjednostavnijeg video predajnika za direktno emitovanje na nekom ili nekoliko TV kanala , nista se specijalno ne razlikuje od najprostije sheme FM predajnika sa jednim ili dva tranzistora.

naravno ovde govorimo o smesnim snagama, dometima i o ogromnim harmonicima, recimo ja sam se iznenadio kad sam pravio takozvanu spijun bubu iz kelco RK kompleta , jer sam slucajno na TV hvstao cistu crnu sliku na par kanala dok je taj predajnik bio ukljucen a redovno sam ga hvatao na FM podrucju na samo jednoj frekvenciji, naravno video signal na ulazu u sklop nije nista menjao, nisam ga uspeo poslati na TV sa originalnim sklopom...
[ yugaja @ 14.03.2013. 10:08 ] @
Citat:
shadow88: ..... naravno video signal na ulazu u sklop nije nista menjao, nisam ga uspeo poslati na TV sa originalnim sklopom...


Ali si zato mogao da cujes ton samo da si malo pomerio prijemnu ili predajnu frekvenciju. Ton se kod analogne TV prenosi sa FM modulacijom na 5.5MHz subcarieru (da ne sirimo dalje pricu oko stereo...) Slika ide kao AM modulacija i to negativna (sto ce reci navecu snagu predajnik emituje kada imas crnu sliku. deluje na prvi pogled nelogicno ali ima veze sa sinhroimpulsima i prijemom kroz etar, zato je negativna modulacija... Signal je (u krstenoj po standardu varijanti) tzv vestigal sideband, tako da je neki klasican TV predajnik do pre 5-6 godina bio pun filterske gvozdjurije...


Ima o tome jako puno na netu, da si samo malo potrazio video bi zasto nema slike kada video signal "gurnes" u kelcovo sokocalo
[ shadow88 @ 14.03.2013. 11:37 ] @
ljudi opusteno, to je bilo davnih dana , samo prenosim iskustva moje mladosti s'pocetka bavljenja predajnicima :) nisam se mnogo ni igrao sa tim, napravio nekoliko malih predajnika, malo se igrao izradom daljinskog upravljanja, i to je to, nije me povuklo u dublje vode, sto ne znaci opet da kasnije nisam imao dodira sa tom materijom pa sam nesto i naucio...
[ denisu @ 31.03.2013. 18:03 ] @
Drugari!
Za dalje podesavanje (stelovanje) pojacivaca video signala i Antene trebace mi jedan '"merac polja" ili (RF Field Strength Meter).
Ja sam imao pre jedan ali je osetio veoma slabo i malo tek na 500mW.
Ako imate neku dobru i sigurnu semu koja znate da je dobra pa nek bude i sa baterijom nema veze, samo da bude osetljiviji i sa teleskop antenu da bi mogao da podesim teleskop na lambda 1/4 od 100-500MHz te frekvencije mi trebaju.
[ zica49 @ 31.03.2013. 18:17 ] @
Neces naci srecu sa mjeracem polja..on detektuje CW sto u tvom slucaju moze biti pogresno ocitanje RF polja..
Mozes imat polje instrument kaze to je to a ono posve devastirano neupotrebljivo....
Nadji kakav mali prenosni TV...(jedna slika vrijedi ko 1000 rjeci)....u tvom slucaju(jedna slika vrijedi ko 10000 otklona na nekom instrumentu)...
[ denisu @ 31.03.2013. 18:33 ] @
Uf znaci da moze i fals da detektuje (merac polja) a taman sam se nadao da napravim neki za tu frekvenciju! Steta. Onda za stelovanje Antene trebace mi SWR metar. Kad napravim Antenu moracu veoma precizno da je podesim za tacnu frekvenciju . Napravicu ja kasnije jedan (merac polja) jer ce mi trebati za PMR toki-voki za 446MHz da mogu da podesim antenu za nih pa za to nadam se da su meraci dobri.
[ zica49 @ 31.03.2013. 18:42 ] @
Nemoj da te previse sikira podesavanje antene..ako ispostujes dimenzije iz proracuna bice to okej.S tim da je njen bandwith oko 30MHz to je nekoliko tv kanala,tako da i sitnije pogreske u konstrukciji nece biti strasne...
[ mikikg @ 31.03.2013. 19:25 ] @
Tebi bi mozda vise znacila samo jedna VF-sonda (detektor, vrlo prosto za izradu) za klasican voltmetar (bolje digitalni zbog ulazne impedance). Takve sonde su nesto osetljivije ako se naprave sa adekvatnim komponentama (germaniumska ili schotky dioda u sklopu).

SWR metar je isto korisna spravica ali isto tako mora biti dosta osetljiva za tvoj slucaj a i to je merni uredjaj koji se koristi kod kola gde se stvarno vodi racuna o impedanci antena ili transmisionih linija. Kod tih low-cost resenja (pricam za spomenute video predajnike) o tome se slabo vodi racuna tako da bi ti on samo jos vise zabune uneo.
[ denisu @ 31.03.2013. 19:52 ] @
E OK a VF sonde te jer ima neke semice neke da vidim dal mogu da je napravim jer digitalni aparat imam tri komada pa mogu da ga prepravim jedan da merim sa njime!
[ mikikg @ 31.03.2013. 20:54 ] @
http://www.google.com/search?q...UoAQ&biw=1459&bih=1214

Ima shemica kolko hoces ...

A voltmetar nema potrebe da prepravljas, samo napravis sondicu sa onim buksnama pa samo ubodes u unimer.
[ denisu @ 31.03.2013. 21:18 ] @
Bas sam pogledao na brzinu semice pa kazite mi jer moraju bas te tacne Diode ili moze i na primer 1N4148 ili bilo koja iz AA porodice one stare staklene ako ih jos negde nadjem po nekim starim radio uredjajima ili...
[ mikikg @ 31.03.2013. 21:59 ] @
Pa cela caka je u izboru te diode, trebaju da budu sto brze i sa sto manjim zapornim naponom. Germaniumske imaju relativno mali napon ali nisu tako brze dok schotky imaju nesto malo veci zaporni napon (~0.2V) ali su poprilicno brze. Obicne siliciumske diode tipa 1N4148 imaju 2-3 puta veci zaporni napon (~0.7V) tako da ispod tog napona prakticno ne mozes nista da detektujes i mogu ici do par stotina MHz.

Ima jedna shemica sa BAS70, mislim da bi ti ona zavrsila posao. Tu diodicu mozes naci skoro u svakoj prodavnici el. delova.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 31.03.2013. u 23:52 GMT+1]
[ darko 79 @ 19.08.2013. 15:42 ] @
Citat:
denisu:
Zdravo drugari :)
Hteo sam da posaljem neki Video signal od kamere ili videa u etar bar 500m. pa extra bi bio i preko 1000 metara :trust:.
Dal znate nekog coveka da to napravi i radi to lepo ili se negde prodaje.E sad ja imam jedan (video sender UT-66) [url]http://translate.google.rs/translate?hl=sr&sl=tr&u=http://forum.donanimhaber.com/m_37992798/tm.htm&prev=/search%3Fq%3Dhttp://forum.donanimhaber.com/...&sqi=2&ved=0CDAQ7gEwAA[/url]
On lepo radi do 100 metara ali sam hteo jace.
Jer bi mogao neko da mi pravi bar samo pojacalo za ovog sendera ili neku sema (UHF ili VHF video pojacivaca) da pravim ja i da to ide lepo. Ako znate nesto vise o tome javite mi molim vas jer vec danima se mucim to i ne uspem preko 100-120metara nikako. Inace ovaj Sender sto imam ja ide na oko 170MHz tu uhvatim najaci signal.
Ako znate bilo koje informacije sta i kako je najbolje raditi ???



Najbolja i najeftinija varijanta bar po meni je sledeca,
da ga vratis u minus maksimalno,
to je ono podrucje tzv S band,prelazak izmedju 19 i 21 kanala UHF,to podrucje nemaju stariji modeli TV,
potom se zavojnica steluje i podesava kako bi se digao domet maksimalno.

Bitno je pravilno podesiti elektromagnetne talase da idu u predajnu antenu,bez gubitaka.
Uz jos neke prepravke moguce je uz naravno opticku vidljivost i pod pretpostavkom da nemas smetnji od okolnih kanala postici domet do 10 KM.

Loga 8 se postavi bocno,minus se postavi na masu video sendera,

Ne znam koliko je ovo pametno da ti pisem ovde na forumu.
Cinjenica je da ti MUP moze doci na kucnu adresu.

[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 19.08.2013. u 17:35 GMT+1]
[ bravodenisu @ 23.08.2013. 07:29 ] @
Hvala Darko a i svima koji su mi pomogli oko pojacanje predajnog signala. Jesam vec uspeo sa ovim predajnim signalom i dobio jako velik domet. Hteo sam ja na kanali K21 ili K22 medjutim Kanal Rumunije je veoma jak signal u to podrucie pa posle Kanal RTS-2 pa sam malo na na gore nasao kanal koji je idealno prazan za moje podrucje.
Kao sender koristio sam ovaj: http://www.radiomuseum.org/r/unknown_video_sender_rf_280.html ,kao Antenu sam probao nesto na pocetku ovu: http://www.radioaficion.com/Ha...-latigo-con-cable-coaxial.html pa nije mi nesto lepo isla ne znam zasto! i na kraju koristio sam tri iste Loge-Antene u tri pravca bacaju u etar i ima veoma dobru sliku pa sam povecao domet i sa jednim nemackim TV pojacivacem koji je veoma jak i kvalitetan i stelovan na minimum pojacanja. Ako se u pojacivacu pojaca jacina dobija se onda vec pravi predajnik od nekoliko Wati a i smetnje na moje TV Antene i paljenje senzor svetla po kuci . Sada cak ide bez pojacivaca jer mi je dovoljno. Jedino sto sam video sender bez pojacivaca pravi mi veooooma malu smetnju na Kanalu (PRVA) ali veoma malo snega primetno kad ukljucim sender pa moram kad nadjem vremena da i to namestim.Inace predajne Antene sam udaljavao od TV-Antena oko 30 metara. Verovatno neka Harmonika koja leti oko Prve ...
Trebalo bi mi jos da nadjem neku jos kvalitetniju kameru za napolje jer ova moja lepse se vidi nocu nego po danju.

[ darko 79 @ 23.08.2013. 11:02 ] @
Citat:
bravodenisu: Hvala Darko a i svima koji su mi pomogli oko pojacanje predajnog signala. Jesam vec uspeo sa ovim predajnim signalom i dobio jako velik domet. Hteo sam ja na kanali K21 ili K22 medjutim Kanal Rumunije je veoma jak signal u to podrucie pa posle Kanal RTS-2 pa sam malo na na gore nasao kanal koji je idealno prazan za moje podrucje.
pa sam povecao domet i sa jednim nemackim TV pojacivacem koji je veoma jak i kvalitetan i stelovan na minimum pojacanja. Ako se u pojacivacu pojaca jacina dobija se onda vec pravi predajnik od nekoliko Wati a i smetnje na moje TV Antene i paljenje senzor svetla po kuci :). Sada cak ide bez pojacivaca jer mi je dovoljno. Jedino sto sam video sender bez pojacivaca pravi mi veooooma malu smetnju na Kanalu (PRVA) ali veoma malo snega primetno kad ukljucim sender pa moram kad nadjem vremena da i to namestim.Inace predajne Antene sam udaljavao od TV-Antena oko 30 metara. Verovatno neka Harmonika koja leti oko Prve :D :)...
.


Da li mozes da mi kazes o kom je pojacivacu rec i ukoliko si u mogucnosti da mi posaljes semu kako si to povezao,mozda je bolje da mi to prosledis na pp,ne znam koliko je to za forum ta sema,mozda ce se buniti urednistvo sajta.

I da li neko zna kako se veze plocica od od one crne antene na video sender,ona crna antena sa pojacivacem i adapterom,ja sam cuo da je takva varijanta najbolja jer se na taj nacin sa tom plocicom maksimalno podize domet na senderu,ali ne znam kao da to povezem,pa ako neko zna neka odgovori.

[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 23.08.2013. u 15:02 GMT+1]
[ denisu @ 25.08.2013. 08:45 ] @
Probacu da ga naslikam nekako pojacivac ako imam mogucnost videcu ili cu ti napisati tacno kako se zove pojacivac pa mozda ces naci tacne podatke o njemu.
Kazi mi samo ili bilo ko zna o kojoj anteni se radi (crna antena)??? Mozda kazes o mrezastim antenama(ceske) ili kako ih vec zovu a imaju unutra crnu plocicu a postoje i crvene,zelene i mislim crne plocice.Crna je najslabija ako je rec o tim antenama ako ne prosledite i mene...
[ darko 79 @ 25.08.2013. 09:38 ] @
Rec je o mrezastim koje imaju na sredini plocicu i adapter za napajanje,ja ne znam kako se one zovu,e cuo sam mada nisam nikada probao sender preko te plocice,da kada se poveze plocica koja je pojacivac dobija se veci domet,jer to pojacalo kako prima tako i salje signal,e sada je pitanje cake povezivanja,i dali adapter je potrban za dodatno napajanje plocice od te antene ili je napajanje samo preko adaptera od sendera.
Ja sam sada ovo malo konfuzno objasnio ali verujem da ces razumeti.
Covek okolina Kuceva bavi se time,nazalost nisam u mogucnosti da odem do njega, zbog daljine,svojevremeno smo se culi preko cb talasa i on mi je to objasnjavao da je moguce da su okolna sela pre uvodjennja kablovske gledali preko toga pink i ostale kanale koje nisu imali,jer je ovo bilo postavljeno na visini pa je hvatalo signal. .

Denisu postoji sjajan sajt u vezi shema za fm i tv predajnike, sajt je Elektronika.ba

http://www.elektronika.ba/

[ zica49 @ 25.08.2013. 10:19 ] @
Citat:
darko79
Rec je o mrezastim koje imaju na sredini plocicu i adapter za napajanje,ja ne znam kako se one zovu,e cuo sam mada nisam nikada probao sender preko te plocice,da kada se poveze plocica koja je pojacivac dobija se veci domet,jer to pojacalo kako prima tako i salje signal,e sada je pitanje cake povezivanja

Nema tu nikakve cake oko povezivanja to ne moze da radi kako si opisao..
[ denisu @ 25.08.2013. 10:25 ] @
Da veoma lep SAJT!
Mislio sam da su u pitanju te antene a ta mala plocica se stavi obicno izlaz iz Sendera ide na plocicu ULAZ na ona dva srafa gde se poveze sa (mrezastom antenom) a izlaz iz plocice ide u antenu koja ce emitovati.To neki i skidaju onu malo bobinu(balun) sa plocice zbog smetnje a neki ne.
Inace ja sam probao preko desetak raznih TV pojacivaca od nemackih,americkih,nasih i turskih a najbolje rezultate od svih sam dobio sa ovim pojacivacem.

http://prntscr.com/ykdpb
http://prntscr.com/ylfx4
http://prntscr.com/ylfoj
http://prntscr.com/ylgbz

Ima dva komada BFG135 i dva komada BFG59 koje daju cak snagu i do 2W. Naravno zahvaljujuci naseg dobrog drugara (forumasa) Zica49 stavio sam i atenuator jer bez njega bi se slika sva pomesala.
Probajte drugari vise nacina,nadjite prazne TV kanale da ne napravite bilo kakve smetnje komsijama i napisite ovde rezultate da bi svi citali komentarisali i pomogli oko ovih Sender-TVsignala...
[ ZAS011 @ 25.08.2013. 13:43 ] @
Piraterija i zauzimanje TV kanala bez odgovarajuće licence = NO NO
[ darko 79 @ 25.08.2013. 14:18 ] @
Citat:
denisu:

Mislio sam da su u pitanju te antene a ta mala plocica se stavi obicno izlaz iz Sendera ide na plocicu ULAZ na ona dva srafa gde se poveze sa (mrezastom antenom) a izlaz iz plocice ide u antenu koja ce emitovati.To neki i skidaju onu malo bobinu(balun) sa plocice zbog smetnje a neki ne.
.

da li mozes da mi nacrtas tu semu nije mi bas najjasnije to povezivanje,da li to ide sa plocice na sender gde se prikljucuje antena na sender da li je to izlaz od sendera,za 12 volti.
ako si u mogucnosti da postavis crtez ili fotografiju povezivanja verujem da bi to mnoge kolege ovde zanimalo.
[ zica49 @ 25.08.2013. 14:21 ] @
S tv band nije manijenjen za emitovanje u eteru..ideja je stvarno bolesna..Znaci nesto tipa voziti autobus rjecnim koritom,ili napasati krave i ovce u kukuruzu.. :)
Spomenuo sam vec na ovoj ili nekoj drugoj temi..
Ratel u Srbiji ili Rak u BiH je krovna sluzba za spektar i dozvole i moze izdati dozvolu kao AMATERSKA TV.
Imam prijatelja koji emituje vec par godina 12 CH/VHF 5W,mora postovati pravila koja je Rak ili Ratel nametnuo,ne zaradjivati na tome i to je to..
[ ZAS011 @ 25.08.2013. 14:24 ] @
@darko 79: Znaš kako, ovo je tehnički forum, a ne forum za propagiranje kršenja propisa.
Svako emitovanje bilo čega bez zvanično dodeljene frekvencije od strane nadležnog organa može da rezultuje dolaskom drugog zvaničnog organa na adresu u stilu "pošto Ivica nije bio dobar, po njega je došla marica".

Nadam se da modovi neće dalje tolerisati ovakav tip prepiske.
[ darko 79 @ 25.08.2013. 15:07 ] @
Ja se izvinjavam mozda treba drugacije proformolisati pitanje,
potrebna sema rf sender i plocica od mrezaste antene veza,bez da se emituje u etar.
e moze tako,znaci bez da bi se emitovalo u etar bilo sta i krsili propisi vec samo iz radoznalosti,jer se radi o tehnickom forumu,a to su svakako tehnicke stvari pa me zanima sema.Kako bi se to povezalo kada bi se povezalo.
Ukolikoo dobijem semu veze povezem i onda ostavim negde bez ukljucenja u etar.
[ denisu @ 25.08.2013. 21:32 ] @
Ja mislim da ide tako.Mozda neke male modifikacije ako treba ali osnovno i u glavnom trebalo bi ovako da ide sada svaka prepravka i komentar je dobro-dosao.
Samo nemoj nikako u etar jer onda RATEL ne zaradjuje nista od tebe :D :D

http://prntscr.com/1ndy7e
[ zica49 @ 25.08.2013. 21:46 ] @
Jesi li mislio na ovo da tako povezes da ti dam jasno i kratko objasnjenje..
[ darko 79 @ 26.08.2013. 07:39 ] @
Citat:
zica49: Jesi li mislio na ovo da tako povezes da ti dam jasno i kratko objasnjenje..

zica49 e bas ta plocica,kako se ona veze na sender i iskreno koliko realno moze da se postigne domet,sa tom plocicom koja bi se povezala preko sendera ali bez antene,nemam mogucnosti da postavljam antene,
Sto se tice antene ja nemogu to da pravim,niti imam materijala,treba tacan obracun,.Samo bi me zanimala veza plocica-sender.

Ne bi bilo lose da postavite ako hocete crtez,semu povezivanja.

Citat:
denisu: Ja mislim da ide tako.Mozda neke male modifikacije ako treba ali osnovno i u glavnom trebalo bi ovako da ide sada svaka prepravka i komentar je dobro-dosao.
Samo nemoj nikako u etar jer onda RATEL ne zaradjuje nista od tebe :D :D

http://prntscr.com/1ndy7e


Denis,ovo sto pise izlaz iz sendera jel to izlaz onaj antenski ili izlaz za napajanje od sendera ovaj kabal sto ide iz sendera,da li to znaci da sender po ovom crtezu nema napajanje ili napajanje ide iz plocice, u ovom gornjem delu gde pise 12v gde se spaja sa antenom.

da postavim opet isto pitanje kao kolegi Zici49,realno koliko bi na takav nacin imao sender domet bez da postavim spoljnu antenu.



[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 26.08.2013. u 08:53 GMT+1]
[ denisu @ 26.08.2013. 10:47 ] @
Darko! Zica koja ide iz sendera povezana na njegovu antenu stavis koaksijalni kabal umesto te zice i umesto te male antene
prespojis sa vrucim krajem Koaksijalnog a masa kabla prespojis za masu sendera. Sender se napaja i dalje sa njegovom napajanjem.To
ne diras. Zavisi Darko i koji Sender imas. Verovatno ima prikljucenje za napajanje u 220Volti kao kod mene ili posebno napajanje 12V ili koliko vec.
Ali ako imas onaj minijaturni(kanalni) TV-Sender sa buvljaka to je vec druga prica.
* * Ne znam sta tacno hoces ali bez antene nece ti bacati ni 15 metara. Posto vidim Darko da si malo lajk sa ovom vrstom signala
bolje nemoj da stavis ovu plocicu jer neces dobiti u povecanju dometa nikako na ovaj nacin pa ces celu jesen experimentisati
bezuspesno. Plocica zajedno sa prepravljenom antenom to je vec malo drugacija prica ali bi trebalo coveka koji je vec to radio i zna
tacno sta i kako treba da bi dobio sto manje harmonike u etru pitati i kontaktirati.
Ova plocica sto ti hoces je veoma slaba i nema puno mW. da bi se lepo ponasala kao predajnik.
* * Ako hoces malo ozbilnije i siguran signal da emitujes potrazi kao sto zica49 predlozi(Distribucjoni-Kanalni pojacivac) za
kablovsku televiziju. Sav je u metalnom kucistu. Ja sam samo jednom nasao takav na starom buvljaku ali je covek trazio 10Eura za
njega sto je za mene bilo previse. Sa tim pojacivacem i naravno dobru prilagodjenu kanalnu-antenu uspeces.
* * Rekao sam ti da si Lajk zato sto i ja sam bio lajk kad sam poceo sa ovim visokim frekvencijama bakcati se. Lako je imati vec
Video-Sender i malo stelovati postaviti neku Antenu i povecati malo domet ali je mnooogo teze prepraviti ga i pojacati ga jos vise
kao (Booster) Linearac a da se dobija kristalnu sliku. Probao sam i ja izlaze iz radio stanica,toki-vokija sve lepo sam dobio i ja lep
domet na taj kanal koji sam zeleo ali samo neke linije,brum i smetnje ne i lepu sliku bas zbog toga sto je u pitanju A klasa
signala zato je i oprema veoma skupa za to:
http://www.ebay.com/sch/i.html...++tv++transmitter&_sacat=0
* Ima ljudi ovde koji vec godinama su usli u ove vode i znaju mnogo vise o ovim signalima. Mada znam jos nesto:jedno je pre dosta godina poslati bilo koji signal kad su bile mirne i ciste vode u etru i drugo je sada kad svaki kanal je zauzet i miljarde drugih frekvencija oko tebe samo prelete .
[ darko 79 @ 26.08.2013. 11:43 ] @
Ne mogu da nalepim sliku od sendera kod mene je onaj klasicni koji radi na 31 kanalu uhf.
da li ima negde da se kupi taj sender koji ti imas koji ide na 220 volti ovaj ide na 12 volti preko ispravljaca.
ne vredi onda nista,steta.

sto se tice tog distributivnog pojacala u metalnoj kutiji a koje se koristi u kablovskoj,ja sam probao rf modulator od videa spoji se sa ulazom antenskim sa tim pojacalom,slalo je na 34 kanalu,videlo se na 5 kilometru na takav nacin,mada je postojala opticka vidljivost koristio sam logu 8,slika je na toj udaljenosti bila sa dosta snega,mada coveku antena nije ni bila okrenuta u smeru gde se nalazila moja kuca,Visina pa nismo isli gore na krov da usmerimo prijermnu antenu.Moglo je da se gleda da se citaju titlovi kada je isao film.

Dual Krusevac je ranije prodavao tu opremu kompletno za analogne predajnike,antene,vrsili su projekte,i imali su na lageru bas ta pojacala ,tako jedino da pokusas njih da kontaktiras,

kada sam bas pitao u vezi nekog predajnika koji bi oni konstruisali da se vidi na uhf podrucju cena je bila oko 100 evra stim da su garantovali oko 1 kilometar u opsegu kruzno da je moguce hvatati signal i to sa malom antenom,a za vecu udaljenost su predlozili primopredajni link koji bi se negde postavio na visini.

pokusaj sa firmom dual krusevac koja se bavi bas prodajom tih pojacivaca i predajnih antena.
ovo je njihov link
http://www.dual.rs/TV-Modulator-TV-Modulators

[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 26.08.2013. u 13:03 GMT+1]
[ denisu @ 26.08.2013. 15:39 ] @
Hvala Darko ali ti si trazio pomoc ne ja!!!
Ja ono sto sam hteo da uradim uspeo sam tako da po tom pitanju ne treba mi nista vise a ni bolje. Zahvaljujuci ovim dobrim ljudima sa ovog foruma uspeo sam.Sam ne bi nikako uspeo priznajem...
* * Sada se bakcem drugim stvarima na primer sa vetrenjacom sa samo jednom elisom koju sam zavrsio ovog leta i ovih dana treba da je postavim gore. Srecno Darko sa Video-TV signalima.
[ darko 79 @ 06.09.2013. 17:38 ] @
Citat:
zica49:
S tv band nije manijenjen za emitovanje u eteru..ideja je stvarno bolesna....



CATV S-band sluzi da bi se postigla veca snaga sa manje
ulaganja i tu su problem prevelike antene.

Da li sam u pravu ili gresim.