[ Open93 @ 27.02.2013. 14:37 ] @
Posto zelim da naucim programiranje u microC, imam prilicno dobru osnovu iz programskog jezika C. Pa bih vas molio 2 stvari. Odakle da pocnem? Svestan sam da je najbolje da se vezem za jedan mikrokontroler, ja smatram da je najbolje PIC16F84. E sad da li da pocnem od arhitekture samog PIC-a ili sintaksu microC, interesuju me knjige koje mogu da koristim.
Jos jedno pitanje, da li postoji softver za simulaciju elektronskih kola ali koji u sebi ima mikrokontrolere i ja u okviru programa mogu da ubacim program u mikrokontroler i u simulaciji ispitam da li radi.
Ako ima bio bih vam zahvalan. P.S. Ako postoji za Ubuntu bilo bi mi draze ako ne onda za win. Hvala vam unapred...
[ rsinisa @ 27.02.2013. 14:52 ] @
Na pitanje za koji PIC da se odlučiš dobićeš različite odgovore, neko će da ti preporuči nešto iz 16F serije, neko iz 18F, a neko čak i nešto jače, ali niko, ali baš niko, neće da ti preporuči 16F84 jer je jednostavno više nego zastareo i ništa mu ne ide u prilog.

Simulatora ima raznih, najbolji je definitivno PROTEUS, ali je izuzetno skup. Jedino ako se snadješ na neki način... Ne postoji njegova verzija za LINUX, ali radi lepo pomoću WINE-a.

Pozdrav.
Sinisha

[ Open93 @ 27.02.2013. 14:59 ] @
E hvala ti pa koji mi PIC preporucujes ti i odakle da pocnem. Jer sam citao po drugim forumima da svi pocinju od njega a sad shvatam da su postovi iz 2005-06-07
[ rsinisa @ 27.02.2013. 15:27 ] @
Ja sam u manjini sa svojim načinom razmišljanja tako da neću da ti preporučim ništa, a takvih tema je već bilo, pretraži po forumu dok ti neko ne da neku preporuku.

Pozdrav.
Sinisha
[ shpiki @ 27.02.2013. 16:34 ] @
U startu pravis 2 greske: 16F84 i mikroC.
Ni sa jednim se neces lepo provesti.
*84 je matoriji i od mene i od tebe bar 20 godina, a mikroC jeste nas ali je zakukuljen-zamumuljen maksimalno.
Sad ti se cini da je ok za pocetak, jer su sve funkcije vec napravljene, tvoje je samo pozivanje i unos parametara. Ali jednog trenutka ces doci do tacke gde ce te te iste funkcije kociti. Onda ces pozeleti da predjes na nesto drugo, a vec si izbugio vreme...

Imas ovde na forumu 3 (mislim) paralelna tutorijala za PIC16F1827 (2 vrste basic-a i C - koliko sam shvatio). Znaci, od HW do SW sve je pokriveno kroz teoriju i konkretne primere.
Kakav je ovo PIC ne znam (ne trosim PIC), ali kakav god da je, neprocenjivo je sto imas tutorijal u sitna crevca na srpskom + imas temu za sve sto ti nije jasno, mozes da pitas.

Od SW ti je najbolje da pocnes sa MPLAB-om i odgovarajucim kompajlerom. Em je mikrocipov, em je DZ (IDE, ne kompajler), em mozes da radis i debbuging iz njega (uz odgovarajuci programator).

Od programatora najbolje uzmes PK2 (ako imas $$ mozes i PK3 - mada razlika je vrlo mala), sve ispod toga je gubljenje vremena.

Eto, to je za pocetak.
Verovatno ce se javiti jos neko od ovih kolega koji koriste PIC sa nekim prakticim savetom. Ovo je grubo ono sto bi bilo najbolje uraditi odma' na pocetku.
[ bogdan.kecman @ 27.02.2013. 17:32 ] @
Citat:
Open93:
Posto zelim da naucim programiranje u microC, imam prilicno dobru osnovu iz programskog jezika C. Pa bih vas molio 2 stvari. Odakle da pocnem? Svestan sam da je najbolje da se vezem za jedan mikrokontroler, ja smatram da je najbolje PIC16F84. E sad da li da pocnem od arhitekture samog PIC-a ili sintaksu microC, interesuju me knjige koje mogu da koristim.
Jos jedno pitanje, da li postoji softver za simulaciju elektronskih kola ali koji u sebi ima mikrokontrolere i ja u okviru programa mogu da ubacim program u mikrokontroler i u simulaciji ispitam da li radi.
Ako ima bio bih vam zahvalan. P.S. Ako postoji za Ubuntu bilo bi mi draze ako ne onda za win. Hvala vam unapred...


kao sto rekose kolege NIKAKO '84 .. goni to g* kroz prozor .. ako ga imas, stavi ga na prodaju (imas ovde temu kupujem prodajem, imas one sajtove..) i rese se bede, ima ovih manijaka kojima to i dalje treba, valjni im to i teraj dalje :D

koji .. ako znas C ja bi preporucio bilo koji 18F (na primer 18F4550 je velik, jednostavan, ima USB, ima USART .. extra za igranje) + C18 kompajler. E sad tu imas 2 problema
- 18F4550 nije bas najsveziji pic pa nije bas ni mnogo jeftin, ima mnogo jeftinijih a boljih 18F kontrolera, no ovaj je stvarno dobar za start
- C18 kompajler je deprecated, i dalje je tu i podrzan je ali microchip prelazi za sve njih na XC8 koji je krsina teska

nijedan od ta dva problema nije mali !!!

dalje imas problem oko toga - kako poceti .. zavisi koliko znas i sta znas, ako samo znas C i nista vise (ne znas dovoljno o mikrokontrolerima, elektronici etc etc) onda ti je najbolje da se prikacis uz neki projekat ucenja. Ovde na forumu je sinisa pokrenuo jedan odlican projekat.... jeste u pitanju 16F ali je sinisa dobro probrao i nasao odlican jedan mcu 16F, napravio za njega ceo razvojni sistem i sve je to super jeftino ... ukacis se na taj voz, uzmes od sinise razvojni sistem i vozi misko ... e sad, sinisa tu vozi pricu sa basic-om ali sta je fora, to ti je jos idealnije za tebe, sta on uradi u basic-u ti uradi u C-u, jos ces bolje da naucis i jedno i drugo ... naravno ako bilo sta nije jasno - ti pitas na forumu i mi ce uskocimo i da ti pomognemo kako to da prepevas u C

tako da sa te strane, ovaj sinisin razvojni alat sa 16F (slabije jezgro ali mnogo moderniji procesor od 18f4550) ti je idealna prilika za ucenje + sinisino pisanije je odlicno i ti odradis C primere koje on odradi u basic-u .. pesma, ima da ucis extra brzinom :) a ne treba ti nikakav simulator, isprobavas stvari direkt na plocici :D

sto se kompajlera tice, mikroC je super kompajler, ima 2 mane
1. nije dzabe
2. sve biblioteke su mu zatvorene te se ne menjaju

Demo verzija bi trebalo da radi posao za pocetak .. mada mozda bolje da radis sa mikrochipovim kompajlerima, ipak su mnogo bolje podrzani

Ono sto mogu sigurno da ti kazem
- kupi ili pickit2 ili jos bolje ako mozes da priustis pickit3, nemoj da se zezas sa raznim kalakurcijama koje se bodu na seriski i paralelni port. to je trosak koji moras da platis ako hoces da se bavis picovima (ako neces picove nego atmele onda kupi avrdragon)
- koji god mcu da odaberes, lako ces preci na drugi, dakle sta god odaberes sada sve sto naucis koristices i na sledecem, to je prednost c-a :) tako da dal ces sad da uzmes 16F ili 18F nije preterano znacajno
- neke stvari mora da se plate, ne moze sve dzabe
[ mst.petrovic @ 27.02.2013. 20:27 ] @
Slažem se sa ostalima....
1. PIC 16f84 nije loš kada je u pitanju osnovno učenje ali u asembleru jer ima dosta knjižica, mada kada je u pitanju asembler ja preporučujrm 16f877 koji je isto tako dosta zastupljen što po video to i po pisanim tutorijalima. Ima jedna dobra knjiga PIC MIKOTOKONTROLERI, Milan Verle, košta mislim oko 1000, 1500 din. ali je čovek objasnio do daske kako se programiraju kontroleri.
Lićno smatram da je bolje da prvo naučiš malo asembler i da zaista ukapiraš kako sve funkcioniše u pozadini C-a (ne možeš upravljati CNC strugom ako predhodno ne znaš da radiš na običnom, mislim da se to zove osećaj... :D)

2. Što se tiče c-a i kontrolera nisam baš vičan da ti kaže jer sam i ja skoro krenuo sa učenjem istog. A svakako preporučujem pickit 3 ako si u mogućnosti zato što ti debagiranje dosta brže radi i podržava debagiranje novijih kontrolera ali nije loš ni PICKIT2. Ako kupuješ pickit3 kupi original jer u nekim slučajevima ne funkcioniše kako bi trebalo a ako kupuješ pickit2 možeš i klon on za šta šljaka šljaka.

3. Mikro C ni u ludilu...
[ ZAS011 @ 27.02.2013. 20:36 ] @
Ne bih da mnogo komentarišem razne programske jezike, ali sve posle 16F je generalno "optimizovano" za C kompajlere.
Za 18F, assembler još i đene-đene, preko njih je mazohizam (osim ukoliko ne pišeš i razvijaš nešto što je Time Crfitical pa BAŠ MORA u assembler-u).
[ Open93 @ 27.02.2013. 22:57 ] @
Zaboravih reci. Posto je moj cale kupio easyPIC6 tako da svakako ne moram da kupujem razvojni sistem. On ga i ne koristi jer smatra da ne zna programiranje i nece da ga pipa pa da mi ne skuplja prasinu, a posto studiram elektroniku a izasao sam iz tehnicke. Imam dovoljno dobre osnove iz elektronike i prakticne i teorijske tako da nadam se da nece biti oko toga bas nekog velikog problema. Bar se nadam. Hvala vam na sugestijama i potrosenom vremenu.
[ bogdan.kecman @ 27.02.2013. 23:24 ] @
ako vec imas ep6 - mikroC ti je najbolji za pocetak u kombinaciji sa 18f4550.
mikroC mozes da debagiras sa ep6, brdo primera koji dolaze uz mikroC je bas za 18f4550 tako da ti je to ubedljivo najbolja kombinacija ... to ti je vise nego dovoljno da naucis da radis sa mcu a kad naucis, onda ti vec nece trebati niko da ti predlaze kako da nastavis :D
[ Open93 @ 28.02.2013. 00:46 ] @
Hvala vam svima do neba mnogo mi je znacilo. E i da li vi imate nesto da mi predlozite posto trenutno nisam kuci nego studiram na strani pa ako vam nije problem da mi predlozite kako da probam kodove koje sastavim. Da li mogu software-om da proverim da li MCU radi u nekom el. kolu. Ili da ih cuvam pa kad dodjem kuci sve lepo probam??? Pa na tenane na proto-board?
[ shpiki @ 28.02.2013. 07:40 ] @
Citat:
rsinisa:
Simulatora ima raznih, najbolji je definitivno PROTEUS, ali je izuzetno skup.

Niko nije rekao da ga nije moguce "nabaviti" :)
Dakle, ako ne ides cesto kuci, a imas zelju i volju da radis, mozes sve (skoro sve) da simuliras u Proteusu, ali to ne znaci da ce isti HW i SW raditi na pravom/realnom hardveru. Dakle, kao smernica da, ali ne i kao 100% resenje.