[ marinof69 @ 01.03.2013. 15:57 ] @
Pozdrav svima na forumu, i jedno pitanje u vezi FID sklopke:
Naime koja FID sklopka se preporucuje za kucnu instalaciju?konkretno moja nedoumica je koju sklopku da kupim mislim koje vrednosti za sl. situaciju? imam relativno nov digitalni sat za dvotarifno monofaznu struju,uklopni sat i tri automatska osiguraca 16A.pa me zanima koju zastitu staviti?
Unapred Hvala!!!
[ veselinovic @ 02.03.2013. 21:23 ] @
Neku monogfaznu FID sklopku 40A/30mA.
Proizvodjaca odaberi sam.
[ marinof69 @ 02.03.2013. 23:06 ] @
Hvala na savetu
[ radarac66 @ 04.03.2013. 21:53 ] @
digitalni sat za dvotarifno monofaznu struju,uklopni sat i tri automatska osiguraca 16A

Neku monogfaznu FID sklopku 40A/30mA

Sta ce ovde tri puta po 16A ako je sat monofazni???
[ marinof69 @ 05.03.2013. 14:54 ] @
Pozdrav, i hvala na savetu,a sto se tice osiguraca,pa tu su fakticki bila dva po 16A,ali posto je tavan ogroman,za klince sam napravio potkrovlje oko 30 m2 i majstor mi je odvojio jos jedan osigurac samo potkrovlje,gore ima klima komp TV muz.linija itd,a dole isto imam klimu TA od 2KW,bojler 2 zamrzivaca ves masina itd to je isto podeljeno na dva osiguraca,za sada sam zadovoljan ne ukopcavam naravno sve istovremeno potrosace,ali bih ipak stavio neku sklopku radi bezbednosti i uredjaja i ljudi,ipak ona deli potencijele ravnomerno koliko se razumem?
[ veselinovic @ 05.03.2013. 18:37 ] @
Ako si nam dobro prenio stanje, Ti imas veliki problem sa instalacijama, a jos veci sa majstorom koji je to tako uradio.
Opet se ogradjujem, ako je tacno prenijeto stanje.
[ marinof69 @ 06.03.2013. 07:00 ] @
Pozdrav,ne nemam nikakvih problema sve dobro funkcionise,ali iz bezbedonosnih razloga bih ugradio sklopku,zivim u selu cesto se desi da je slab napon struje,pa ne znam zbog grmljavine,cesto nismo kuci ja i supruga radimo po smenama itd,iz tih razloga ipak mislim da bi bila dobra zastita ì zbog uredjaja zamrzivaca,frizidera(oni svi imaju kompresore koji crkavaju kad nestane struja pa stigne sa manjim naponom)to se desava,pa ja cekam par minuta itd.
[ gilopile @ 06.03.2013. 07:32 ] @
Citat:
radarac66:
digitalni sat za dvotarifno monofaznu struju,uklopni sat i tri automatska osiguraca 16A

Neku monogfaznu FID sklopku 40A/30mA

Sta ce ovde tri puta po 16A ako je sat monofazni???


ja Vas nisam razumeo...Pa sta fali, ako ja, recimo imam monofaznu struju i stavim 16 osiguraca za svaki suko u kuci? Recimo, izbije mi bojler, u tom slucaju ce izbiti samo osigurac na kojem je i zakacen, a nece mi nestati struje u celoj kuci...Mislim da je skroz nebitno koliko ce ih ko staviti...Neka me neko ispravi ako gresim. Pozz!
[ marinof69 @ 06.03.2013. 16:20 ] @
Pozdrav,stvarno se u to ne razumem,ja sam u tom stanu(dvorisni stan)vec 17g,to su bili namenski sanovi za ucitelje,doktore itd.koji dodju na selo da rade i u to vreme se nije stedelo na materijalu sve je po PS uradjeno kvalitetno od temelja do krova,i svaki stan ima po dva osiguraca,a posto je tavan extra velik i visok napravio sam potkrovlje i majstor mi je uradio gore komplet struju i izveo na jos jedan osigurac,to je to,zato bih neku sklopku.
[ zica49 @ 06.03.2013. 21:30 ] @
Ne moze jedna prostorija na jedan osigurac. NO,NO !!!
Postoje standardi i kolega Veselinovic je uputio na majstora...
[ veselinovic @ 07.03.2013. 06:15 ] @
Citat:
gilopile: ja Vas nisam razumeo...Pa sta fali, ako ja, recimo imam monofaznu struju i stavim 16 osiguraca za svaki suko u kuci? Recimo, izbije mi bojler, u tom slucaju ce izbiti samo osigurac na kojem je i zakacen, a nece mi nestati struje u celoj kuci...Mislim da je skroz nebitno koliko ce ih ko staviti...Neka me neko ispravi ako gresim. Pozz!


U tom rjesenju fali samo koji 10A osigurac za rasvjetu.
Ali ti si otisao u drugu krajnost, covjek u cijeloj kuci ima 3 osiguraca ( ako sam ja dobro razumio), e to je problem.
[ djura63 @ 07.03.2013. 09:35 ] @
I jednofazne el.instalacije se izvode kao i trofazne. Pa se lako prelazi na trofaznu u slucaju potrebe. U svaku od prostorija uvesti najmanje po jedan kabl 5 x 2,5 mm^2. Na taj nacin se najlakse vrsi odvajanje strujnih krugova.
[ marinof69 @ 07.03.2013. 10:24 ] @
OK,ljudi hvala Vam svima na savetima,u predhodnim postovima sam pisao da nemam problem sa instalacijom i sve dobro funkcionise,kupicu monofaznu sklopku 40 A/30mA,i to je to.
[ veselinovic @ 07.03.2013. 15:48 ] @
Citat:
djura63: I jednofazne el.instalacije se izvode kao i trofazne. Pa se lako prelazi na trofaznu u slucaju potrebe. U svaku od prostorija uvesti najmanje po jedan kabl 5 x 2,5 mm^2. Na taj nacin se najlakse vrsi odvajanje strujnih krugova.


To je malko zabranjeno, a i opasno.
Tako se ne radi.
[ djura63 @ 09.03.2013. 08:49 ] @
Gde to pise? Opasno?!
[ gilopile @ 09.03.2013. 09:16 ] @
I je se pitam `zasto opasno?`, Pa koja je razlika u izmedju 5x2.5 i 3.x2.5? Milion metara sam do sada razvukao i nigde nisu pravili problem, ako se desi da manjkamo sa 3x2.5 i umesto njega zavrsimo posao sa 5x3.5, jer nam je ostao viska i da ne gubimo vreme za nabavku. Presek zice je jednak, tako da ne vidim razlog za neku nepravilnost. Cega sam se sve na terenu nagledao i sta sve prolazi....Sto je najbinije, ovde se ne dovodi bezbednost u pitanje.
[ djura63 @ 09.03.2013. 12:24 ] @
Ovde se misli na to da se kablom 5 x 2,5 mm^2 napajaju tri monofazne uticnice. Pa je kao zbog nesimetricnog opterecenja vise opterecen nulti provodnik. Ali je u ''kucnim'' instalacijama ta razlika beznacajna. A mislim da i ne postoji zakonsko ogranicenje u tom smislu. Ali, sacekajmo Veselinovica.
[ veselinovic @ 09.03.2013. 14:28 ] @
Prvo zabranjeno je u trofaznoj instalaciji - citiram clan:

PRAVILNIK
O TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA ELEKTRIČNE INSTALACIJE NISKOG NAPONA
("Sl. list SFRJ", br. 53/88 i 54/88 - ispr. i "Sl. list SRJ", br. 28/95)

Član 36
Kroz isti višežilni kabl ne sme se voditi više strujnih kola, osim provodnika upravljačkih i pomoćnih strujnih kola.

A u monofaznoj instalaciji je vrlo opasno i postoje velike sanse da se kabal zapali,
jer struja kroz nulu moze premasiti dozvoljenu vrijednost za taj presjek i nacin vodjenja ( teoretski moze narasti do
skoro 50 A u trajnom pogonu).

Djuro, nema nesimetrije kod monofaznog prikljucka, a u trofaznom ma kako bio nesimetrican struja kroz nulu je ne veca od struje kroz najmanje opterecenu fazu, tako da nema veze.

Gilopile, vidio sam i ja svasta u zivotu pa ne preporucujem to nikako. Vidio sam i dosta pozara dok sam radio u institutu. Ako policija poslije pozara nadje 5x kabal u monofaznoj mrezi beri kozu na siljak.
Nece te izvaditi ni Fila.
[ djura63 @ 09.03.2013. 23:59 ] @
Ili je ovo tacno
Citat:
struja kroz nulu moze premasiti dozvoljenu vrijednost za taj presjek i nacin vodjenja ( teoretski moze narasti do
skoro 50 A u trajnom pogonu).

ili ovo
Citat:
nema nesimetrije kod monofaznog prikljucka, a u trofaznom ma kako bio nesimetrican struja kroz nulu je ne veca od struje kroz najmanje opterecenu fazu, tako da nema veze.

[ veselinovic @ 10.03.2013. 06:17 ] @
Djuro, tacno je i jedno i drugo.

Monofazna struja - mono ==1.
Besmisleno je pricati o simetriji jednog.
Tek kod dva ili vise se moze pricati o simetriji ili asimetriji.

A vidis kod polifaznih sistema velicine se predstavljaju vektorima ( tenzorima) i sabiranje nije na nivou 4. razreda osnovne skole.
Ostalo mozes naci na vikipediji ili u nekoj ozbiljnijoj knjizi - zavisi koji oblik informacija preferiras.
Pogledaj malo ove slicice ispod.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 10.03.2013. u 07:41 GMT+1]
[ djura63 @ 10.03.2013. 11:11 ] @
Citat:
kod polifaznih sistema sabiranje nije na nivou 4. razreda osnovne skole.

Sta ovo znaci?!
[ marko0309 @ 10.03.2013. 15:35 ] @
to znaci da sad ti dugujes izvinjenje.
[ bcboris @ 11.03.2013. 10:27 ] @
Zato sam ja i postavio temu vezanu za prekid nule i situacije u kojima do toga dolazi,opisao situacije i one se poklapaju sa svim sto je ovde opisano

@veselinovic
Slike u prilogu samo potvrdjuju ono sto sam ja i smatrao da je osnovni razlog prekida nultog provodnika---preopterecen,a o tome ima gomila formula za izracunavanje opterecenja nultog provodnika u trofaznim sistemima
@gilopile
Mozda nije po propisima ali eto licno smatram da je prihvatljivo da se iz petozilnog kabla ISKORISTE samo tri zice,pogotovo u situacijama koje ti opisujes---kazem nije bas bas po PS-u ali,...licno meni prihvatljivo

Da se instalacija radi za trofazni sistem a trenutno se koristi monofazna struja opet nije po propisima,...ali opet bi meni i ta solucija bila prihvatljiva ako se zna da CE SE PRECI na trofazni sistem,ALI,....svaki taj petozilni kabl to jest te tri zice koje se koriste za fazu da se vezuju na JEDAN osigurac npr. 16A to jest da dobijaju napon sa samo tog jednog osiguraca a TEK kad se uvede trofazni sistem da se svaka zica raspodeli na poseban osigurac i posebnu fazu---NIJE po propisima ali opet prihvatljivo za mene licno(kazem prihvatljivo da vidim ali ne i da uradim,zao mi je ali za mene no no znaci NO NO)
PS. I sama ta situacija danas monofazna sutra trofazna instalacija nalaze troskove---prelazak na trofaznu kosta kao i uvodjenje novog brojila to jest papreno,pa sad,...u opstoj nemastini i besparici nekako logicno(da li je ???) je da se uradi odma ta trofazna instalacija a pusti na monofazni prikljucak! Ali u meni gore prihvatljivoj varijanti !!!
@veselinovic (opet)
Vidim citajuci ovaj forum da ste radili na Institutu za bezbednost ili tako nesto slicno,...sta sam ja sve video u mom skromnom iskustvu da se radi pocev od strane shuster majstora preko skolovanih majstora pa i do samih ljudi koje je drzava ovlastila da rade po propisima,....gadi mi se ! ! ! Tacno da covek uzme parce kabla pa sve te .... preko ledja ! ! ! Mislim realni budimo,...treba da se ispostuje par pravila i propisa i instalacija bude kao bombona ali neeee mora da se za.ere pa to ti je !
Generalno vezno za FID sklopku,...pa na nekih 50 stanova,kuca gde sam nesto radio video sam postavljenu samo jednu sklopku i to zali Boze sto je i stavljena !!! Za ukras ! ! !

[Ovu poruku je menjao bcboris dana 11.03.2013. u 12:11 GMT+1]
[ dvp @ 11.03.2013. 17:53 ] @
Citat:
djura63:
I jednofazne el.instalacije se izvode kao i trofazne. Pa se lako prelazi na trofaznu u slucaju potrebe. U svaku od prostorija uvesti najmanje po jedan kabl 5 x 2,5 mm^2. Na taj nacin se najlakse vrsi odvajanje strujnih krugova.



Ne ne ...djuro, veselinovic je u pravu,
to nije ispravno bez obzira što ti tako radiš.

Prosto ti je čovek rekao: ''Tako se ne radi.'', a ti da li ćeš prihvatiti ili ne - kako ti je volja, ali dobro je da barem čuješ da to nije ispravno.

[ djura63 @ 12.03.2013. 09:49 ] @
Citat:
Ne ne ...djuro, veselinovic je u pravu,

Citat:
Citat:
kod polifaznih sistema sabiranje nije na nivou 4. razreda osnovne skole.

Sta ovo znaci?!

Ovo je uvredljivo, i neprimereno uredniku foruma.
[ veselinovic @ 12.03.2013. 13:37 ] @
Djuro,

po starom obicaju pokusavas da razvodnis pricu, tek da se sakrije sustina.
Pored toga sto nisi citirao citavu recenicu, nego samo dijelove, ja sam ovdje obicni clan, a cak i tamo gdje sam moderator nisam nikad koristio pravo "jaceg", bar ti to znas.

Poenta recenice je u onome sto si ispusti - vektorima.
Kod vektora nije obavezno da je 2+2=4 , a tako je predstavljeno u ranijim postovima. Inace sabiranje 2+2=4 se uci u 1. razredu, ali se realni brojevi rade malo kasnije, u 4. razredu, cini mi se. Vektori se rade tek u 8. razredu. Tako da nema nista uvredljivo, bar ja ne vidim.
Nadam se da je ovim gotovo, jer cinjenice su jasne kao dan.
Postoje razni forumu na ES ( izmedju ostalih i UMZ) a ovo je jedan tehnicki forum gdje su bitne cinjenice.
[ Andrej_S @ 14.03.2013. 09:36 ] @
Citat:
u trofaznom ma kako bio nesimetrican struja kroz nulu je ne veca od struje kroz najmanje opterecenu fazu


Vjerovatno (ne vjerovatno nego 100%) previd ali u trofaznom sistemu struja kroz nulu je ne veća od struje kroz NAJVIŠE opterećenu fazu.
[ veselinovic @ 14.03.2013. 20:07 ] @
Da,
previd, mislim na jedno pisem drugo.
Hvala Andrej.
Ako izostavimo neke posebne slucajeve ( kapacitivno opterecenje u jednoj i induktivno u drugoj fazi) postoje dva ekstrema:
1. kad je opterecena samo jedna faza i tada je struja kroz nulu jednaka struji kroz fazu - dakle maksimalna
2. kad je potpuno simetricno opterecenje i tada je struja kroz nulu jednaka nuli.
[ Andrej_S @ 15.03.2013. 08:35 ] @
Nema na čemu.
Propisi se i donose upravo zbog posebnih i ekstremnih slučajeva, pa zbog toga moram još da pojasnim i zašto nije preporučljivo izvoditi instalacije na način da se u svaku prostoriju vodi jedan petožilni kabl, a da se onda razdvaja na tri strujna kruga, a vidim da je to posljednjih godina postala veoma zastupljena praksa.
Uzmimo slučaj da je kabl spojen na tri faze preko 3 osigurača i da su sa tog kabla 'skinute' 3 utičnice, sa svake faze po jedna. Ako je jedna utičnica opterećena čisto omskim potrošačem (grijalica), druga induktivnim (elektromotor), a treća nikako, struja kroz nulu će biti VEĆA od pojedinačnih struja kroz faze (pri odgovarajućem rasporedu faza). Ako su osigurači predviđeni da štite kabl odgovarajućeg presjeka, a opterećenja su bliska maksimalnim, struja kroz nulu će biti veća od one za koju su osigurači predviđeni, a oni neće reagovati. Ako na treću fazu dodamo kapacitivno opterećenje, situacija je još gora.
Znam da će na ovo mnogi pomisliti kako je to slučaj koji se nikada neće dogoditi, ali nesreće se i dešavaju upravo zbog tih slučajeva koji se "nikada" ne dese.
[ bcboris @ 15.03.2013. 09:37 ] @
Ok,hvala na informacijama---ali recimo sledeca situacija,mogu reci cesta kao sto ste i naveli ----ako na primer je predvidjeno grejanje sa TA pecima u stambenom prostoru i izvedu se trofazne uticnice direktno od spratne table do trofaznih uticnica,izvede se trozilni kabl posebno samo za bojler,direktno do elektricnog sporeta isto trofazna uticnica(opet od spratne table),...a prema svakoj prostoriji se izvede petozilni kabl sa koga se ''skidaju'' monofazne uticnice i rasveta,sa napomenom opet na kupatilo gde je do bojlera doveden poseban kabl a sve ostalo razvedeno sa petozilnog kabla(ves masina nije u kupatilu)----da li i ovakva situacija spada u nepravilnu???
Inace i kad se urade trofazne uticnice direktno do spratne table,obicno(valjda zbog ustede na materijalu) monofazne uticnice se u prostoriji napajaju sa trozilnog kabla koji ide od spratne table do razvodne kutije gde se deli prema uticnicama i rasveti---pa sad da pitam,zar ipak nije bolje dovesti petozilni kabl(pricamo normalno o trofaznoj struji)i te monofazne uticnice razdeliti po fazama? Mislim realno najlakse je izvodjacu radova da uradi po projektu(nema nista ni sa kim,cita projekat i radi po njemu) ali koliko danas ljudi uopste i ima uradjen projekat pre nego sto krene u gradnju(u praksi ide prvo objekat pa tek onda projekat(Srbija brale :) ) !!!???
Opet realno pitanje,danas kad su svi majstori to jest svi ''znaju'' oko struje,kome covek da kaze da treba od spratne table da vuce do svake prostorije 5,6 kablova zato sto zeli covek 5,6 uticnica a da ne dobije nogu tamo gde ne treba,...lako je kad odete kod nekoga da radite kucu i taj vam kaze''hocu tu i tu uticnicu,ovde svetlo,ovde klimu,ti sve uradi kako treba i dodaj ono sto mislis da treba,ne stedi na materijalu vec uradi sve po propisima'' ali koliko danas ima takvih situacija!?
Gomila realnih situacija zbog kojih se i ne prihvatam ozbiljno ovog posla.
[ Andrej_S @ 15.03.2013. 11:09 ] @
Veselinović je negdje ranije pomenuo zakon
Citat:
Član 36
Kroz isti višežilni kabl ne sme se voditi više strujnih kola, osim provodnika upravljačkih i pomoćnih strujnih kola.

Dakle - spada u nepravilnu situaciju.
Razlog tako donijetom zakonu je vjerovatno nešto slično onome što sam naveo u prethodnom postu.
Utičnice bi trebalo da se rasporede po fazama ali tako da svaki strujni krug ima svoj kabl. Jedan strujni krug može imati više utičnica. Strujni krugovi rasvjete se ne miješaju sa utičnicama. Trofazni i monofazni strujni krugovi se takođe ne bi trebali miješati.
To stoji da je jeftinije za npr. 4 utičnice u prostoriji povesti jedan petožilac pa ga rasporediti dvije utičnice na jednu fazu, dvije na drugu i rasvjeta na treću, nego da se vode dva trožilna za utičnice + 1 za rasvjetu, ali odstupanje od propisa ili postoji ili ne postoji. Ne može se malo odstupiti od propisa pa da to bude dozvoljeno. U fudbalu je aut aut, bez obzira da li 2cm ili pola metra.
Tačno je i to da je danas svako majstor (kao uostalom i programer, ekonomista, menadžer, pa i inžinjer), ali ne mogu se propisi prilagođavati tome što su ti i takvi majstori 'navadili' investitore na to da "može to i upola cijene, radiće to JA ti kažem".
[ bcboris @ 15.03.2013. 12:47 ] @
Citat:
Andrej_S: Veselinović je negdje ranije pomenuo zakon

Dakle - spada u nepravilnu situaciju.
Razlog tako donijetom zakonu je vjerovatno nešto slično onome što sam naveo u prethodnom postu.
Utičnice bi trebalo da se rasporede po fazama ali tako da svaki strujni krug ima svoj kabl. Jedan strujni krug može imati više utičnica. Strujni krugovi rasvjete se ne miješaju sa utičnicama. Trofazni i monofazni strujni krugovi se takođe ne bi trebali miješati.
To stoji da je jeftinije za npr. 4 utičnice u prostoriji povesti jedan petožilac pa ga rasporediti dvije utičnice na jednu fazu, dvije na drugu i rasvjeta na treću, nego da se vode dva trožilna za utičnice + 1 za rasvjetu, ali odstupanje od propisa ili postoji ili ne postoji. Ne može se malo odstupiti od propisa pa da to bude dozvoljeno. U fudbalu je aut aut, bez obzira da li 2cm ili pola metra.
Tačno je i to da je danas svako majstor (kao uostalom i programer, ekonomista, menadžer, pa i inžinjer), ali ne mogu se propisi prilagođavati tome što su ti i takvi majstori 'navadili' investitore na to da "može to i upola cijene, radiće to JA ti kažem".



Hvala za detaljan odgovor ne samo ovaj nego i prethodni---a i sam propis predvidja i situacije koje ste opisali i veselinovic i ti,a i meni mnogo objasnjava neke stvari oko kojih sam imao nedoumice(prekid nultog provodnika i situacije u kojima do njih dolazi)!!!

P.S. Odosmo daleko od FID sklopki :)
[ zica49 @ 15.03.2013. 16:53 ] @
Sjecam se jos srednje skole mada sam ucio za elektronicra imali smo jednu ili dvije godine malo obradu motora i el.instalacija.
Profesor je svaki drugi skolski sat ili cas ponavljao...
Mamicu mu j...m ko je taj provodnik nazvao kao "nulti" mada je ravnopravan faznom a zbog toga naziva nulti "upitni majstori" ga shvate da kroz njega nema struje te ga izmaltretiraju teretom ...
Izgaranje nultog provodnika u trofaznom kolu (znaci gdje postoji fazni pomak od 120 stepeni )se ne moze desiti nista cesce kao sto bi izgorio bilo koji R,S ili T..
Trofazna kola od "upitnih majstora" povuci trofazni kabal pa tamo spoji svasta a isti napojen monofazno i po JUS-u koji jos vrijedi i po DIN-u koji jos vrijedi nije dopusteno.

I sam sam se nagledao gluposti i potvrdjujem da one postoje po terenu i da se svakodnevno jos uvijek rade.
A cesto takve izadju iz projektnih ureda a sve to potpisao nekakav dipl.el.ing
Na srecu jos uvijek ima manje havarija zbog te upitne trofazne instalacije,nego od onih bijelih kineskih produznih kablova ,u kome postoje sve tri licne po provodniku a na kucistu pise 16A..

U njemackoj koliko sam vidio u nedostatku monofaznog kabla smiju upotrijebiti trofazni ali se visak provodnika ne smije spojiti ni za jedno drugo strujno kolo odsijece se ili zastiti propisno obiljezenom izolacijom...