[ owim @ 03.03.2013. 08:03 ] @
Otvaram ovde temu jer koristim MTS pakete, mada je pitanje univerzalno.

- Da li pod Win7 mogu na notebook-u da podesim da on bude WiFi hotspot (wireless gateway) za druge wireless uređaje (mob, tablet, drugi komp)? U notebook bih stavio USB stick modem sa SIM karticom. Dakle, da može da koristi net na notebook-u i da on emituje SSID da drugi uređaji mogu za njega da se zakače?

- Da li je moguće da notebook-u pod Win7 bude WiFi hotspot ako net dobija tako što se svojim WiFi-em zakačio na drugi WiFi AP?

- Naravno, bolje rešenje je da imam ruter koji prima 3G SIM data karticu. Nešto tipa Vip Cube-a, što je moguće da bude manji i lak za nišenje, ne kabast. Any hints? Pošto mi nije posebno potrebno, bilo bi kul da je cena niža. Ima li malih WiFi rutera, koji primaju 3G data SIM? Ako još imaju LAN ulaz (recmo od modema) to bi bilo 2-in-1 (kablovski ili 3G net), wow rešenje. Znam da ima takvih TP-LINK-ova, samo su budžasti i nisu za nošenje. Ako bih našao ovakav mali ruter, ne bih morao da kupujem USB 3G modem stick!

- Ne kvalifikujem se za kupovinu modema za 1din iz MTS Net pakete (već imam ugovor), pa bih modem kupio recimo na Limundu gde prodaju samo "sporaće" koji imaju DL 3,6 Mbps. Na šta da obratim pažnju, koje da ne uzimam, koje da uzimam? Neki prodavci ne stave ni oznaku modela. Alternativa je da kupim MTS Pripejd Internet modem:
Citat:
Paket Prepaid mobilni Net sadrži modem i data SIM karticu sa 4 GB inicijalnog kredita za prenos podataka koje možete da iskoristite 60 dana od aktivacije paketa. Cena paketa je 3.049,83 dinara.

Kad tu klikne na reč "modem", on prikaže "Ponuda modema u Surf paketima". Od prikazanih modema mogu da uzmem poslednja (najslabija) dva, Huawei E1550 i E153, kao i Alcatel X080S koji nije na listi. Svi su HSDPA, DL 3,6 Mbps. Vredi li tako nešto uzeti?

Pretpostavljam da u današnje vreme ima smisla uzeti HSPA/HSPA+ modem, ne mora Dual Carrier. Da se podsetim, HSDPA nudi do 7,2 Mbps, HSPA/HSPA+ 14 Mbps, 21 Mbps, 42Mbps... barem tako stoji na sajtovima. Meni bi realnih 10 Mbps bila puna kapa. Takav modem ne vidim na MTS sajtu kao ni na Limundu, dakle da je preko 10 Mbps. Možda neki otključani Telenor/Vip modem?

- Koliko se realno troši brže baterija telefonu koji radi u WiFi hotspot modu? Malo brže ili značajno brže (tipa, par sati i off). Sme li takav telefon da se drži na bateriji tok to radi, ili je to loše za bateriju?

- Uz MTS Surf pakete dobija se puno poruka, recimo 600 i više. Da li postoji neki paktični način da se kartica u USB modemu poveže sa Google Contacts/mob imenikom? Recimo, MyPhoneExplorer-om i odatle šalju poruke?

Hvala i izvinite ako sam ugnjav.
[ Dexic @ 03.03.2013. 08:13 ] @
1./2. Za tako nesto AdHoc iz samog OS-a ne radi posao, pa ces morati nesto tipa Connectify da koristis. Bez Connectify sigurno ne mozes da budes vezan za WiFi za net i da budes hotspot drugima za net, ako nemas dve kartice, sa njime nisam siguran.
3. Nesto ovako? http://www.amazon.de/dp/B003WK62OS
Za ostale detalje neko pametniji :)
[ rdragan79 @ 03.03.2013. 08:37 ] @
Mozda bi ti i ovo radilo posao:

http://www.winwin.rs/bezicni-r...-umts-hspa-evdo-300mb-s-w.html

Sto se tice samog modema, nisam siguran koji bi bilo bolje uzeti.

[ owim @ 03.03.2013. 08:43 ] @
AdHoc nije ono što mi treba. Dakle, može uz poseban SW. Super. Hvala!

Ruter koji si predložio je glomazan, ali sam odmah našao bolji: http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-MR3020#over







Ali po ovoj slici kapiram da nema modem u sebi, već da mi treba i USB stick modem, tja:



Ima još manjih, ali rade na bateriju: http://www.tp-link.com.au/products/details/?model=tl-mr3040#over

Inače nude 150 Mbps, nisu full-N standard.

Na žalost, nemam pojma ima li ih kod nas, koliko koštaju, itd, koliko modela ima. Manji je od Vip Cuba-a (100 x 100 x 100 vs. 74 x 67 x22 mm)

E sada, koje su loše strane ovog rešenja?

Da li svi 3G ruteri očekuju da u njih bocnem USB modem stick ili ima onih u koje samo stavim SIM card? Ovako bih morao da kupim i ruter i USB modem.
[ espresso @ 03.03.2013. 10:41 ] @
Imaš da nađeš i ove brže modeme, traži E353. Evo, i trenutno se prodaje jedan. Inače, HSPA = HSUPA + HSDPA, a kad napišu samo HSDPA, to znači da nema HSUPA nego aploud ide brzinom 384kbps. U principu, HSDPA ide do 21, tj. 42 Mbps (u okviru HSPA+ protokola).

[ Dexic @ 03.03.2013. 11:39 ] @
Tableti i telefoni nemaju ni priblizno jak wifi i da mogu da iskoriste N standard u potpunost, tj. i da imas samo 802.11g bio bi dovoljan trenutno, a za LTE je N150 isto tako skroz dovoljan. (za neku mrezu izmedju samih uredjaja bi ionako mora BT da koristis, sem ako i na fonu i na talbetu ne ubacis nesto da napravi share na njima). Znaci nemas razloga da brines o tome.

Ovaj uredjajcic koji si nasao ima koliko vidim WAN failover, sto im valjda znaci da moze da moze da koristi i LAN za net ako ne radi 3G modem.


Ali jbm ti resenje kad je ono vece od telefona :D Zasto ne bi lepo koristio u tabletu tu SIM karticu sa 3G-om i iz njega pravio hotspot?
Koliko ce se trositi baterija kada uredjaj radi kao hotspot ti najvise zavisi od samog OS-a (na nekim Android telefonima, izgleda skroz nasumicno, ali cini mi se samo na ICS/JB ima previse wakelock-a koji smanjuju bateriju) i zagusenosti okoline gde ga koristis.
Nisam doduse razumeo da li mislis i laptop da nosis? Pre ce on biti najslabija karika po pitanju i tezine i trajanja baterije.
[ owim @ 06.03.2013. 06:14 ] @
Citat:
Dexic: Tableti i telefoni nemaju ni priblizno jak wifi i da mogu da iskoriste N standard u potpunosti

Hoćeš da kažeš da moderni mobilni telefonikojima stoji N standard njega zapravo ne mogu da postignu, već se "vrte" oko G standarda u realsnoti? Verovatno čim se malo udalje od rutera, dok bi uz ruter trebalo da mogu full-N (ako je ruter full-N). Mob mob je G, pa nisam imao prilike da probam.

Citat:
(za neku mrezu izmedju samih uredjaja bi ionako mora BT da koristis, sem ako i na fonu i na talbetu ne ubacis nesto da napravi share na njima).

Za "mrežu" između Win-a, Linux-a i Android-a na Andridu koristim File Expert Manager Explorer, koji omogućava veoma jednostavno šerovanje foldera (za pristup Androidu s PC-a), kao i ES File Explorer File Manager (za pristup PC-u sa Androida ili drugom Androidu), ako je to bilo pitanje. Ne Bluetooth. To ne znam ni kako bih izveo (BT mrežu), znam samo pojedinačne i grupe fajlova da pošaljem. A to ipak nije mreža.
Citat:
Ovaj uredjajcic koji si nasao ima koliko vidim WAN failover, sto im valjda znaci da moze da moze da koristi i LAN za net ako ne radi 3G modem.

Ako je to to, onda je super, jer stoji WAN/LAN na ulazu. Dakle, ako imam kablovski modem onda ga utaknem u WAN i delim ruterom kablovski net bežično, a ako nema kablovskog, onda stavim 3G USB stick modem i njegov signal delim plus mogu taj isti port da iskoristim kao LAN, da povežem žično ruter i PC, recimo. Ako sam dobro razumeo.
Citat:
Ali jbm ti resenje kad je ono vece od telefona

To se savršeno slažem!
Citat:
Zasto ne bi lepo koristio u tabletu tu SIM karticu sa 3G-om i iz njega pravio hotspot?

Zato što je tablet WiFi only, nema 3G. Ali to što si predložio mogu da uradim sa telefonom i evo mojih nedoumica.

Razmišljao sam, evetualno, ali ne i probao, da stari mob zapravo bude "WiFi ruter" (WiFi hotspot), u njega bih stavio Internet SIM (MTS Surf paket), uz svu praktičnost (mali i jednostavan za nošenje plus ne treba mi 3G USB modem!), ali se tu javlja više pitanja:

- Koliki je realni domet telefona bez antene koji je WiFi hotspot? Može li iza dva zida? (Meni "običan" WiFi ruter sa antenom 8dB već u dugom delu stana pokazuje <50% signala.)
- Ako bi mob neprekidno stajao priključen na struju to bi uništilo bateriju, zar ne?
- Može li da opsluži više zakačenih uređaja kvalitetno odjednom, da lepo radi rutirnje paketa? Može li da nadomesti ruter? Pro et contra?

Meni se takvo rešenje čini dobrim ako je to potrebno na jedan dan, a ako je nedelju dana, već bi trebalo kupiti neki mali ruter, kao onaj koji sam prikazao ovde. (No, on nema antenu, ne očekujem previše.)
Citat:
Nisam doduse razumeo da li mislis i laptop da nosis? Pre ce on biti najslabija karika po pitanju i tezine i trajanja baterije.

(Notebook je 1,1kg i traje 8h.) Kod kuće imam 10 Mpbs SBB kablovski net i nekoliko uređaja zakačenih na WiFi. Međutim, kad sam u letnjoj kući, u kevinom stanu, negde na 10-20 dana i slično... za to mi treba mobilni net. Dakle za neke privremene varijante. Ali ne vredi mi veći paket MB na jednom telefonu jer imam više uređaja, tablet, dva moba, notebook plus ako još neko dođe sa svojim uređajem, zato tražim i mali, portabilni ruter. A u njega da utaknem 3G USB modem. Neka je USB modem deklarisan na max 10 Mbps DL, pa da imam i pola toga, to je ok. Zato mi max DL 3,6 Mbps ne igra. DL filma preko 3,5G/HSPA, što da ne, radio sam to. Da, preko našeg operatera preuzimao sam torrent sadržaj (DL max 7,2 Mbps). Ovde mi je predložen USB modem Huawei E353 koji je HSPA+ do 21,6 Mbps.

Sad kad sve znaš, koji je tvoj savet?