[ Aleksandar Ilić @ 10.03.2004. 21:58 ] @
Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.), kineski filozof.


[Ovu poruku je menjao secret dana 18.09.2004. u 21:52 GMT]
[ McKracken @ 10.03.2004. 22:11 ] @
Da, ali da li si ti postavio pitanje da bi dobio odgovori ili si dao odgovor na pitanje koje ne znamo?
[ VRider @ 10.03.2004. 22:29 ] @
Kako izgleda potencijalni odgovor na tvoje "pitanje"?
San je posledica aktivnosti mozga, (zapazas) sve sto te okruzuje kao posledicu te iste akticnosti. Kako znati kad sanjas a kad si budan?
[ noviKorisnik @ 10.03.2004. 22:51 ] @
Dobar citat! To je filozofija, jel?

Postavljena su fina pitanja, a sad vidi da li ćeš do odgovora naučnim putem ili na neki drugi način.

Odgovor je možda bitan, a možda i nije...
[ stalker @ 11.03.2004. 09:38 ] @
Pa pazi - kad bi na to pitanje znao odgovor, ne bi imao sta vise da pitas ->filozofija ne bi postojala, religija ne bi postojala, zivot bi bio smor i svi bismo bili mediokriteti:>
[ Aleksandar Ilić @ 11.03.2004. 13:18 ] @
Ja nemam pravi odgovor na ovo pitanje.

Moje razmišljanje:
Mislim da je ipak on čovek koji sanja da je leptir, jer kada se probudio on se sećao svog sna, a da je leptir to buđenje bi u stvari bio početak sna i njegovog razmišljanja da li je on čovek ili nije.
A i sumnjam da leptiri mogu razmišljati. I ako mogu, toliko inteligentno sigurno ne mogu.
[ superbaka @ 11.03.2004. 16:20 ] @
pa ovako... ako posle tog sna znas sa kog cveta trebas da sletis na koji cvet i kakvog je "ukusa" leptirica onda si verovatno leptir a ako znas sve stvari koje su karakteristicne za "znanje" coveka onda si covek...
[ MAD-MAX @ 11.03.2004. 22:19 ] @
Mislim da je taj Cuang-cu bio opasan triper i da je ovo samo jedan od njegovih besmislenih tripova koji nezasluzuje da se bilo kako pominje u istom kontekstu sa naukom!
[ chupcko @ 12.03.2004. 07:54 ] @
A sta je stvarno pitanje ?

Mislim to je jedan od paradoksa spoznaje :)
[ noviKorisnik @ 12.03.2004. 09:04 ] @
Eh da, pitanje je postoji li pitanje. Ako se još jednom pročita citat, jasno stoji da Čuang-cu konstatuje da postoji dilema, ali nigde ne stoji da traži razrešenje dileme.
[ chupcko @ 12.03.2004. 09:59 ] @
Pa da, pitanje je samo da li mi apriori nasu svest uzimamo kao centarlno mesto sa kojeg konstatujem stvarnost ?

A i sta je svest i sta smo videli, ovo je lepa prica za uvod u psihologiju.
[ MAD-MAX @ 13.03.2004. 00:44 ] @
Ovo lepa prica za uvod u psihologiju ?!?!? Ma daj molim te ... Ja bih ovu temu u madzone ili u trash!
[ noviKorisnik @ 13.03.2004. 08:24 ] @
Hajde Marko - nemoj da tripuješ - šta je nauka a šta nije.

Pogledaj sledeći link: http://www.astronomija.co.yu/teorije/nauka/nauka.htm
Citat:
Nauka počinje tamo gde se Čuang-cu budi, da li kao leptir ili kao čovek svejedno je. Nauka uzima da je svet koji opažamo i mislimo stvaran svet (da li tako jeste ili nije i šta je zapravo stvaran svet o tome nauka ne raspravlja već to prepušta filozofiji).

Evo još jedan biser, Chuang Tzu
Citat:
The universe and I exist together and all things and I are one.

... mada, ima jedna narodna izreka koja pominje bisere...
[ Lord Storm @ 14.03.2004. 00:37 ] @

Čuang-cu upravo govori o ljudskoj moći apstraknog mišljenja i on je uveren u to da ljudski um toliko može da uđe u srz bilo koje stvari ili bića, da na kraju može da shvati njegovu bit, tj. njegov bitak.
Istovremeno bih zamolio da oni koji nemaju šta pametno da kažu, ne koriste priliku da zabeleže još koji post, već da ostanu po strani.