[ srdjan ub @ 05.03.2013. 21:47 ] @
Treba da na duzini od oko 600-650m napojim 2-3 kamere,a da kroz kabl do centrale ne vucem 220v, nego napajanje 12v-24v, da na izlazu dobijem 12v i bar 2a. Da li je to moguce, sta mi treba od opreme i kroz koji kabl, i da li mozda postoji neko drugo lakse resenje? Video signal nije problem mogu i bezicno, problem je samo napajanje kamera.
[ SStudio @ 05.03.2013. 22:51 ] @
600m je mnogo za vodjenje jednosmerne struje do potrošača.
Ako kroz presek žice 2.5mm kvadratna na 600m uz opterećenje od 2A pustiš 12V na kraju dobijaš 0V

Da bi na kraju voda imao 12V pri opterećenju na ulaz bi trebao da pustiš 29,5V.
A da ne bi imao problem sa povećanim naponom kada se IC ugasi tokom dana moraš da staviš stabilizator napona kod kamera.
Što se tiče kabla skupa zabava, najlakša varijanta je da nađeš neki šteker blizu ako ga ima, ili da pustiš 220V do lokacije kroz manji presek da bi troškovi za kablove bili manji.

Uzgred ne znam koje kamere imaš ali prosečna potrošnja sa upaljenim diodama kod većine kamera je oko 800mA pa će ti trebati malo više od 2A za 3 komada.
[ srdjan ub @ 06.03.2013. 10:32 ] @
Da li je moguće provuci neizmenicnu struju od 30V? Da li bi onda na kraju dobio dovoljan napon?
[ SStudio @ 06.03.2013. 10:46 ] @
Naizmenična struja je upravo zbog toga izmišljena jer nema pad napona na velikim daljinama, samo ne znam zašto bi pustio 30V kad možeš bez problema direktno iz mreže 220V.
[ srdjan ub @ 06.03.2013. 15:09 ] @
Ne smem da pustim 220v zbog više stvari, najvise bezbednosti.
[ marko0309 @ 06.03.2013. 19:55 ] @
http://pedja.supurovic.net/proracun-pada-napona-u-kablu/?lang=cir
http://www.interfoni.rs/srpski...ničare/kalkulator-pada-napona
U = R * I izracunaj otpor provodnika pa ces znati koji je pad napona u provodniku pri struji od 2 ampera.
pozdrav
[ veselinovic @ 06.03.2013. 21:34 ] @
Citat:
SStudio: Naizmenična struja je upravo zbog toga izmišljena jer nema pad napona na velikim daljinama, samo ne znam zašto bi pustio 30V kad možeš bez problema direktno iz mreže 220V.

Si siguran u ovo?
Sve vise se za prenos el. energije na velike daljine koristi jednosmjerna struja.
Posebno ispod mora.
Postoji projekat Tivat- juzna Italija bas jednosmejrna struja. U Tivtu bi se naizmjenicna trofazna ispravila, a u Italiji bi se opet vratila u 3 faznu naizmjenicnu.
[ SStudio @ 07.03.2013. 00:12 ] @
Za podvodni prenos zbog povećanog kapaciteta između linije i vode ili pripajanje na tuđu postojeću DC mrežu radi povećanja njene snage to može da bude ok kao primena.
Sve ostalo što se tiče tog načina prenosa je "nuklearna fizika" koja sa temom nema veze niti će je iko ikada odavde bilo gde praktično primeniti.
Čovek je pitao za rešenje problema, pa sam mu ponudio ideju.

Back-on-topic A jesi razmišljao o solarnim panelima, kada je već takva situacija, možda finansijski ne bi bilo sjajno rešenje, s obzirom na cene kod nas :/
[ veselinovic @ 07.03.2013. 05:58 ] @
Provlaci se teza da je naizmjenicna struja bolja kod prenosa na vecu daljinu.
To svakako nije tacno, isti pad napona je i za AC i za DC.
Slicne zablude se prave i na POE.
[ Java Beograd @ 07.03.2013. 06:30 ] @
^

Upravo sam i ja ovo hteo da napišem. Nema veze da li je naizmenična ili jednosmerna - gubitak uvek postoji.
ALI !!!!
Što je napon veći, struja je manja, (a struja je ta koja stvara gubitak), pa ja stoga dobro da se na veću udaljenost šalje električna energija što višeg napona, koja će se na kraju voda transformisati na željeni niži napon. Kod jako velikih udaljenosti i napon je jako veliki oko 400.000 V

@srdjan ub
U ovom slučaju jedino racionalno rešenje je korisiti mrežnih, naizmeničnih 220 V. Pomenuo si bezebednost. Kako si mislio da sprovedeš kabl ? Preko bandera ? Ukopaš rov ? Nešto treće ?
[ srdjan ub @ 07.03.2013. 18:19 ] @
Na kraju sam se odlucio za solarne panele. Prvi put radim sa solarnim panelima pa ne znam kako ce funkcionisati i ako me ljudi sto rade sa tim ubedjuju da to radi bez problema. Sto se tice ukopavanja nemogu jer se stalno zemlja rusi i kopa tako da to ispada, jedina moducnost mi je bila preko bandera, mada je i to bio problem jer se stalno prolazi. Ja sam se malo raspitao od ljudi sto rade i kazu da je dosta malji gubitak u duzini u neizmenicnoj nego u jednosmernoj struji. Sto se tice finansijski nema neke mnogo velike razllike jer za 2 kamere na ovoj razdaljini mora da ode prilicno kabla po mom proracunu negde oko 1000e+aktivni predajnici. Jedini problem je sto onda moram staviti digitalne kamere i u tome je razlika u novcu.
[ zica49 @ 09.03.2013. 15:44 ] @
Ne znam da li si imao priliku da vidis kako rade kablovske televizije,one preko onog kabla kojim vode signal salju i napajanje naizmjenicno za aktivno napajanje pojacala u liniji... oko 70 Volti ako se ne varam.
Znaju napravit duzinu i preko kilometar i najzadnje distribuciono pojacalo opet ima oko 40 Volti.
To pojacalo trosi otprilike ko i kamera...(Jer sam se naservisirao tih distributivnih pojacala pa znam da trose)...
Recimo taj kabal sa sajlom i mozes preko bandera duze polje....
Mani se solarnih panela(nece to raditi kako treba nacistice se neko prasine i snijega sa toga i stalno ces imati problem) takodje wireless prenosa slike sa kamera(to bespotrebno poskupljuje rjesenje jer to ne mozes rjesiti sa nekim wireless uredjajima od 50 eura),tamo gdje su kamere nabacis po RF modulator i vratis kroz kabal nazad...
Na strani kamera mozes staviti akumulator da ti kompezira nocnju potrosnju kamera kad i osvjetljavaju...
A napon koji bi trebao poslati preko toga bi bio u granici ne opasnog po ljuski zivot to odredis eksperimentalno ili racunski i to je to....



[Ovu poruku je menjao zica49 dana 09.03.2013. u 17:03 GMT+1]
[ Java Beograd @ 10.03.2013. 14:07 ] @
Citat:
srdjan ub: Ja sam se malo raspitao od ljudi sto rade i kazu da je dosta malji gubitak u duzini u neizmenicnoj nego u jednosmernoj struji.
Originalno, nema šta.
[ srdjan ub @ 11.03.2013. 14:38 ] @
Nemam kontakta mnogo sa strujom zato sam to i rekao, ne razumem sta ti to znaci.
[ Java Beograd @ 12.03.2013. 12:14 ] @
To su osnove elektrotehnike. Bazična znanja. Tj. ovde su to bazična neznanja.

Otprilike kao da si napisao: Ja se mnogo ne razumem, ali sam čuo od onih koji se bave profesionalno, kad se teg od 1 kg umota u ukrasni papir onda teži manje.