[ FoghornLeghorn @ 10.03.2013. 17:45 ] @
Ako slucajno drzite koke, one domace, zute da bi imali sveza, domaca jaja a imate problem da ih hranite svakog dana, mozda ce vam ova spravica pomoci.

Elem, na YT postoji klip "Automatic chicken feeder" gde se to cudo prodaje za 10 funti po komadu. Naravno, u pitanju je samo dosetljivost onoga ko "spravicu" prodaje!

Evo prvo klipa:



Znaci napunite posudu, kokice kljucnu ono cudo i ispadne taman koliko treba - nema rasipanja, a brzo nauce kako da klopaju!

Da ne bi kupovali tako nesto, posto je u pitanju stvarno samo dosetljivost, evo kako to izgleda kada dobijete:



Potom probusite rupu na obicnoj plasticnoj kofi (sirina rupe zavisi od hrane koju jedu - sira rupa za kukuruz npr, uza za granule/koncentrat)



U praksi izgleda ovako:



A moze i ovako:



Zavarite na ekser 10 cm parce gvozdja i dobili ste istu spravicu - kod mene radi bez problema i hrani 9 koka i jednog petla!
Glupo, ali verujte da radi!



edit: ako neko ima jos neku ideju, a koja funkcionise u praksi, dajte da podelimo!
[ Lavlja_Jazbina @ 10.03.2013. 20:21 ] @
Kod mene,kada se masim magaze i uzmem kukuruz,ujna.Neee,jele su.
Koliko im ti sipas dnevnu dozu?
[ FoghornLeghorn @ 10.03.2013. 22:48 ] @
Posto je mene zanimalo kako i da li uopste radi, ja sam samo zavario parce gvozdja na ekser desetku (izgleda kao krst od gvozdja - nemam sad sliku, ali kad odem slikacu) i ubacio to u najobicniju plasticnu flasu od dva litra. Odsekao dno i zakacio na zicu.

Kad se to napuni, ima negde oko 1kg kukuruza, mozda malo vise i to im je za dva dana...

U principu, ako su pustene da zvrndaju po dvoristu, to zna da potraje i duplo duze posto kljucaju travu i slicno. Zimus kad je bilo snega i mraza i kada su bile non stop zatvorene u principu su jele 1 kg za dva dana. Tako nisam morao da idem svaki dan, nego odem, pokupim jaja i dospem kukuruza unutra...

Ovih dana su pustene, pa sam danas video da nisu jos pojele sve od petka tako da im sledi nova tura tek sutra!
[ FoghornLeghorn @ 14.04.2013. 07:50 ] @
Obecah sliku kako "ubuzena" hranilica za koke izgleda - isti princip kao na onim slikama u prvom postu - samo je kukuruz u obicnoj plasticnoj boci od 2 l okacenoj u kokosinjac - Sofronije i njegovih 9 koka treba dva dana da pokljucaju ovo sto se napuni. Nisam merio koliko staje, ali racunam na 1-1,5 kg kukuruza:



Izgleda sasavo, 'al radi

Kljucnu onu sipkicu i kukuruz ispadne - neke cak kljucaju flasu direktno pa je efekat isti!
[ Lavlja_Jazbina @ 14.04.2013. 08:22 ] @
Cenim da si pogresio za tezinu,ali cu proveriti.Posto pijemo kupovnu vodu,kanistera imamo koliko hoces.

Napravicu jedan za test,mada seljaci se gnusaju bilo kakvih inovacija.Kazi mi,taj ekser ima spljosten vrh.

[ FoghornLeghorn @ 14.04.2013. 08:54 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Cenim da si pogresio za tezinu,ali cu proveriti.Posto pijemo kupovnu vodu,kanistera imamo koliko hoces.

Napravicu jedan za test,mada seljaci se gnusaju bilo kakvih inovacija.Kazi mi,taj ekser ima spljosten vrh.




Jes' spljeskao sam ga malo cekicem da bi licio na ono sto je poslato u prvom postu ("original), ali nisam primetio da ima neke veze - nego eto onako.

Kao sto sam napisao - samo zavari krace parce eksera "unakrst" na vrhu - treba da izgleda bas kao krst - pogledaj one prve slike gore i onda prema tome uradi. Plasticna flasa odlicno funkcionise jer joj je promer otvora taman "kalibrisan" za kukuruz. Za zito bi morala da bude rupa manjeg precnika ;)
[ cika dacha @ 14.04.2013. 13:15 ] @
FoghornLeghorn@ koliko imas jaja od 9 koka?? dnevno-nedeljno?
[ FoghornLeghorn @ 14.04.2013. 17:51 ] @
Citat:
cika dacha: FoghornLeghorn@ koliko imas jaja od 9 koka?? dnevno-nedeljno?


Uobicajeno je jednog dana 6 pa sledeceg dana 8 komada, mada ima dana kada bude jednog dana 7 pa sutradan 9.

Uglavnom izadje na oko 50 komada nedeljno, plus-minus 5 - podmiruju potrebe sedmoclane porodice sa dvoje male dece sa jajima, i jos ostaje, tj. trenutno se ostavlja visak sa Uskrs, a bogami nakupilo se dosta.

Te koke mi je dala jedna baka iz komsiluka, izlegla ih kvocka (nisam kupovao nosilje) pa ima medju njima vise sorti koliko ja mogu da vidim - neke imaju "cubasto" perje na glavi, neke imaju ono perje na nogama, neke su obicne, neke sa golim sijama... Uglavnom kljucaju tu po dvoristu, imaju tog kukuruza, bacim ponekad zita, jecma ili sta se vec zrnasto nadje Trenutno izgibose sa glistama i gundeljima.

edit: zaboravih... ima i dve koke iz komsiluka koje dolaze, snesu jaje i vrate se u svoje jato To mu dodje gratis - valjda zbog petla frajera
[ cika dacha @ 14.04.2013. 18:43 ] @
FoghornLeghorn@ a super bas su vredne!