[ savoir @ 12.03.2013. 11:46 ] @
Pozdrav svima,

da li neko moze da mi da ideju za sledeci scenario u firmi. Firma trenutni ima definisana 2 rutera koji upravljaju sa dve LAN mreže. Ti "ruteri" su u stvari 2 mašine na Debianu sa po 2 mrežne kartice i definsianim firewall rule-ovime, vpn-ovima itd. Ideja mi je da zamenimo postojeću infrastrukturu sa nekim Mikrotik ruterom koji bi zamenio ove 2 mašine što zbog sigurnosti, što zbog backupa i administracije, jer nekako mi deluje da je ruter sigurniji od desktop mašina kojiam uvek može nešto da crkne(disk, ploča, nešto treće....)

Da li neko može da mi predloži koji Mikrotik ruter bi završio posao za gorepomenuti scenario, koje su mogućnosti backup-a, prednosti i mane... itd.

Ideja je da jedna mreža bude klijentska LAN, a druga DMZ.

Ako treba još informacija ili pojašnjenja recite...


[ zeenmc @ 12.03.2013. 21:46 ] @
Kako terminises konekcije s interneta ? Da li su te mreze jedna pored druge, na tim kompjuterima mozes instalirati MT umesto debiana, a mozes uzeti MT ruter plocu pa sastaviti router, mada to vise kosta nego da uzmes polovan cisco 1841, uglavnom, ako je firma, i jos firma koja misli na sebe, to ces sve lepo staviti u redudanciju na L3 sloju, pa i ako nesto crkne, mreze normalno funkcionisu, e sad da nebi sav saobracaj isao preko 1 rutera, stavi za jednu grupa usera da saobracaj ide preko jednom, a za drugu preko drugog, i ako jedan od ta 2 pukne, da se sav saobracaj prebaci na ispravan ruter, to mt moze, koristi se protokol VRRP, njega i cisco podrzava