[ Stefan Markic @ 13.03.2013. 23:11 ] @
Citat:
Google will merge Chrome OS and Android together into a single operating system.

[...]

Android and Chrome OS happen to be complementary, and it makes perfect sense to bring them together.

[...]

Google could be a serious contender to replace the PC - Now it just has to do it.


Google shuffle: can Android and Chrome OS combine to take on Microsoft?

Vrlo dobar članak, ima smisla. Ne verujem da je Microsoft još uvek nešto ozbiljno ugrožen, ali bi možda mogao biti za koju godinu, gledano barem iz perspektive autora ovog članka, a sa kojim se inače slažem.
[ boxxterr @ 14.03.2013. 00:42 ] @
Gde je apple u toj prici? Nedavno sam obukao macintosh dres, pa me zanima sta se dogadja sa mojim timom.
[ bojan_bozovic @ 14.03.2013. 06:14 ] @
Citat:
Stefan Markic:
Citat:
Google will merge Chrome OS and Android together into a single operating system.

[...]

Android and Chrome OS happen to be complementary, and it makes perfect sense to bring them together.

[...]

Google could be a serious contender to replace the PC - Now it just has to do it.


Google shuffle: can Android and Chrome OS combine to take on Microsoft?

Vrlo dobar članak, ima smisla. Ne verujem da je Microsoft još uvek nešto ozbiljno ugrožen, ali bi možda mogao biti za koju godinu, gledano barem iz perspektive autora ovog članka, a sa kojim se inače slažem.


Ne ne mogu, mada će MS sam da propadne zbog Windows 8 i "apps". Softver developeri nemaju nikakvog razloga da MS-u, Gogle-u ili Apple-u plaćaju rojalti za prodaju preko app store-a (tu ne mislim na indie softver i igrice).

Zašto bi Adobe, recimo, plaćao za prodaju Creative Suite, ili Blizzard za igrice, ili Autodesk za Mayu? Smešno, i to je najveća tragedija, koliko su u MS kratkovidi.
[ Dexic @ 14.03.2013. 07:51 ] @
Pa.... Apple-u i Google-u vec placaju za to, zar ne???
Mislim ti i dalje mozes da MS-u platis samo OS na kome ces raditi i nista vise, programiras i prodajes.
Za iOS, koliko znam, to ne mozes, moras da platis Apple-u nesto.
Za Android ne mora za free stvari, ali GC uzima % of prodaje, zar ne?
Za OSX ne mozes legalno da programiras a da ne platis debelo Apple-u (moras da kupis ceo Mac za testiranje ako nista drugo, jer OSX legalno ne moze na druge racunare?). I to ako nije potrebno placati neke sertifikacije Apple-u kao za iOS, dokle nisam stigao :)

U stvari ti mozes za Windows da programiras bez da ista platis MS-u - sve radis na Linuxu, testiras na Wine-u :D


A da je Android/iOS opasnost po Windows, sami po sebi ne bih rekao, ali je desktop sve manje i manje bitan i potreban pa u tom pogledu jesu.
[ ByteCode @ 14.03.2013. 08:32 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Ne ne mogu, mada će MS sam da propadne zbog Windows 8 i "apps". Softver developeri nemaju nikakvog razloga da MS-u, Gogle-u ili Apple-u plaćaju rojalti za prodaju preko app store-a (tu ne mislim na indie softver i igrice).

Zašto bi Adobe, recimo, plaćao za prodaju Creative Suite, ili Blizzard za igrice, ili Autodesk za Mayu? Smešno, i to je najveća tragedija, koliko su u MS kratkovidi.


Pa vidi google ima svoj google play, ali niko ti ne brani da imas poseban market place ili da sam distribuiras aplikacije kako znas i umes, primera radi amazon ima svoj market, imas gomilu marketa van googlovog, da ne pricam da postoji nekoliko marketa za R i X rated apps. Kome se ne svidja da placa 30% za celopkupnu infrastrukturu koju pruzaju nek jednostavno traze druge kanale distribucije.

Sa Appleom je vec druga prica.
[ bojan_bozovic @ 14.03.2013. 08:36 ] @
@Dexic
Desktop će biti relevantan onoliko koliko budu rad i ozbiljan gejming, a ni jedno ni drugo nisu ugroženi. Ja samo mislim da će laptopovi, i nove generacije mobilnih sa laptop dockom i ozbiljnim OS da ga sahrane, ali sudeći po tome koliko brzo se inovira u tom smeru, ne skoro.

Problem sa MS je nedostatak vizije. App store nije problem za indie developera, ali rojalti da plaća neko veliki (Adobe, Blizzard itd.) neće nikako. U tom smislu Windows 8 je promašaj, i legacy (Win32) će ga pregaziti, baš kao što ne čujem ništa o Windows Mobile, Win 8 za ARM ili Surface! A stotine miliona dolara je potrošeno na razvoj tih proizvoda! Bilo je bolje da odu u Las Vegas i igraju rulet, umesto da razvijaju očigledno promašene proizvode.

Telefoni su nešto drugo, i na njima se stvarno svašta može da valja, što i vidimo. Zato i imamo vendor lock-in i app store, ali ja to da trpim na desktopu neću.

@ByteCode

MS je želeo da ugrabi deo zarade developera/publishera, a ne da inovira, kada je napravio app store za Windows 8. Svaka sličnost sa mobilnim telefonima je irelevantna jer kompjuter nije telefon.
[ Dexic @ 14.03.2013. 10:23 ] @
Cek, o kom ti AppStore-u pricas za Windows? Priznajem da nisam probao da instaliram PS na W8; odakle ideja da ce Adobe da placa MS-u da bi mogao da se instalira na W8?

A i da forsiraju, moze Adobe da se buni koliko hoce - vise ce njima skoditi nego MS-u ;)
[ Shadowed @ 14.03.2013. 10:48 ] @
Teletabis aplikacije idu preko win/app/whatever store-a. Klasicne desktop aplikacije mogu uobicajeno. Problem ce biti ako im bude dovoljno dobro islo sa tim win8/winrt windowsima pa odluce da kompletno predju na teletabis verijantu.
[ bojan_bozovic @ 14.03.2013. 10:55 ] @
Citat:
Dexic:
Cek, o kom ti AppStore-u pricas za Windows? Priznajem da nisam probao da instaliram PS na W8; odakle ideja da ce Adobe da placa MS-u da bi mogao da se instalira na W8?

A i da forsiraju, moze Adobe da se buni koliko hoce - vise ce njima skoditi nego MS-u ;)


Ne ja mislim da će onda Mac i Linux biti u mnogo boljoj poziciji, jer, po svemu sudeći, MS je napravio 8/RT i app store da Win32 postane, pre ili kasnije, "legacy", mada, ja mislim da će 8SP1 ili Win9 ispraviti mnogo toga. Zarad novog tržišta se nikad ne dovodi u pitanje osnovni biznis (a to je MS pokušao, ali nadam se, neće sprovesti do kraja).
[ Marcus Naissus @ 14.03.2013. 14:13 ] @
Citat:
Dexic
Za OSX ne mozes legalno da programiras a da ne platis debelo Apple-u (moras da kupis ceo Mac za testiranje ako nista drugo, jer OSX legalno ne moze na druge racunare?)

Citat:
Dexic
ti mozes za Windows da programiras bez da ista platis MS-u - sve radis na Linuxu, testiras na Wine-u :D

Pa isto tako moraš da kupiš ceo računar i ako hoćeš da programiraš za Windows ili Linux, osim ako ti neko taj računar ne pokloni.

Ako ljudima koji razvijaju aplikacije za Mac računaš kupovinu računara kao izdatak, onda računaj kupovinu računara kao izdatak i ljudima koji programiraju na Linux i Windows jer ni PC računari nisu besplatni.
[ Homer J. Simpson @ 14.03.2013. 14:37 ] @
Ali najjeftiniji Mac je $600 a trebaju ti jos monitor ili TV, tastatura i mis.
A najjeftiniji laptop s legalnim Windows-om je $300-400
[ kkedacic @ 14.03.2013. 14:42 ] @
Citajte sta pise, covjek je napisao da se za Windows nista nemora platiti M$-u, dok se za OS X mora platiti Appleu i kod obje stvari je u pravu. Hardware se placa u oba slucaja.

Sve je to PC, vidim i u drugim topicima, Google zamjenjuje PC, Apple zamjenjuje PC, onda famozna "post PC" era uredjaja za ciji je razvoj potreban PC, a navodno ce ubiti PC, kakva su to izbrijavanja.
[ dejanet @ 14.03.2013. 14:55 ] @
Citat:
...kakva su to izbrijavanja.

^ Samo takva.

A najbolji windows laptop je macbook pro retina..
[ Dexic @ 14.03.2013. 15:39 ] @
Citat:
Pa isto tako moraš da kupiš ceo računar i ako hoćeš da programiraš za Windows ili Linux, osim ako ti neko taj računar ne pokloni.

Ali je razlika da ti ne moras, legalno, Microsoftu ni centa da platis. Takodje:

Citat:
Ako ljudima koji razvijaju aplikacije za Mac računaš kupovinu računara kao izdatak, onda računaj kupovinu računara kao izdatak i ljudima koji programiraju na Linux i Windows jer ni PC računari nisu besplatni.

Mnoooogo manji izdatak. Mada se prilicno popravila situacija po pitanju cene Apple racunara i dalje se moze dosta jeftiniji Windows/Linux PC kupiti.
Znaci u startu se moze jeftinije programirati, i ne mora se nista Microsoft-u placati. Za Apple, legalno gledano, moras. I to debelo.
[ Stefan Markic @ 21.03.2013. 16:23 ] @
Citat:
Google chairman Eric Schmidt has squashed rumors that the company will merge its Android and Chrome operating systems, telling attendees at Google's Big Tent event in India that the two platforms are "certainly going to remain separate for a very long time, because they solve different problems."


Google to keep Android and Chrome OS separate, says Schmidt
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2013. 21:10 ] @
Citat:
Dexic
Mnoooogo manji izdatak. Mada se prilicno popravila situacija po pitanju cene Apple racunara i dalje se moze dosta jeftiniji Windows/Linux PC kupiti.


Paaa... mnogo je manji izdatak ako kupujes masinu za sestru od ujaka kojoj je glavni i jedini use-case facebook.com

Ako pricamo o masini za razvoj komercijalnog softvera, znaci nesto gde ne samo treba da razvijas i build-ujes, vec i da testiras u raznim konfiguracijama - onda razlike u ceni prestaju da bivaju spektakularne.

Apple hardver je u cenovnoj klasi kvalitetnog PC hardvera - posto kvalitativno upravo i spada u dobar PC hardver (ovde ne racunam trenutni Mac Pro koji je totalni ripoff zbog situacije da Apple koristi 2 generacije matoru Xeon platformu)
[ Nedeljko @ 22.03.2013. 01:55 ] @
Toliko o OS-u koji se iz starta puvao kako apstrahuje hardver.
[ Dexic @ 22.03.2013. 06:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako pricamo o masini za razvoj komercijalnog softvera, znaci nesto gde ne samo treba da razvijas i build-ujes, vec i da testiras u raznim konfiguracijama - onda razlike u ceni prestaju da bivaju spektakularne.

Apple hardver je u cenovnoj klasi kvalitetnog PC hardvera - posto kvalitativno upravo i spada u dobar PC hardver (ovde ne racunam trenutni Mac Pro koji je totalni ripoff zbog situacije da Apple koristi 2 generacije matoru Xeon platformu)

Ne slazem se, u smislu da mi brojke drugacije govore. CAK i da uzmem cene u Americi za primer:
- najjeftiniji Mac laptop sa quad-core procom je $1,800, i to nije onaj matoriji Pro, ne retina.
- najjeftiniji Mac uopste (iMac trenutno) sa QC je $1300
Reci da za taj novac ne mogu dobiti extra bolji PC hardver, ili bolji monitor, ili dodatni monitor ili kupiti za mnogo manje novca ekvivalentan hardver je ..... laz.
Za 1300$ (1000e) i u Srbiji mogu napraviti prilicno bolji racunar.
Za $1800 u Americi mogu kupiti maltene najbolji Lenovo W530. $1250 je najjeftiniji koji ima bolji procesor (IB #2.4), i sve ostalo manje/vise isto (nesto bolje, nesto gore).
Tebi je ovo mala razlika?
U EU se razlike prilicno vece.
+ cena softvera za razvoj, sertifikacija (ne znam da li je ima za OSX kao za iOS? Niko ne rece)

Uz to, kad vec zaradjujes novac, drugacije gledas, mozda ti je nebitno sto je Apple prilicno skuplji, ali tad gledas gde ces vise zaraditi a ne sta je jeftinije. Ali kad pocinjes, znaci da mozes MNOGO jeftinije poceti programiranje za Windows nego na Apple-u. Slazes se ili imas kontra brojke?
[ Marcus Naissus @ 22.03.2013. 15:08 ] @
@Dexic
Niko ovde ne poriče da možeš da uštediš ako sklapaš jeftinu PC konfiguraciju, ali desktop PC jednostavno ne može da zameni laptop, tako da nema smisla porediti cenu sklapane PC konfiguracije sa cenama MacBook Pro računara.

Mnogima je vrlo bitno da računar mogu da nose sa sobom i da on radi i kad nije uključen u struju, a sklapana PC konfiguracija jednostavno nije za to.


Što se all-in-one računara poput iMaca tiče, all-in-one PC računari imaju vrlo slične cene kao i iMac... evo pa se uveri: http://shopping.hp.com/en_US/h...3-e010se-All-in-One-Desktop-PC

Taj all-in-one PC slično košta kao iMac, ali je dosta slabiji od iMaca.

Znači, nije samo Apple skup, nego i računari iste kategorije koje neke druge firme prave takođe slično koštaju.


Citat:
Dexic: Znaci u startu se moze jeftinije programirati, i ne mora se nista Microsoft-u placati. Za Apple, legalno gledano, moras. I to debelo.
Citat:
kkedacic: Citajte sta pise, covjek je napisao da se za Windows nista nemora platiti M$-u, dok se za OS X mora platiti Appleu i kod obje stvari je u pravu.

Kako ste vas dvojica uopšte došli do tog zaključka?

Ako niste znali, legalan OS X se dobija uz svaki Mac, tako da neko ko je kupio Mac ima i legalan OS X.

Windows NIJE BESPLATAN ako hoćete legalan Windows.

Citat:
Dexic: radis na Linuxu, testiras na Wine-u

Je l' ti to ozbiljno?

Je l' znaš da bi program mogao da se drugačije ponaša u Wine, a drugačije na Windowsu?

Kako misliš da programiraš za Windows ako uopšte ne testiraš program na Windowsu?

Ako klijentima to ne bude radilo kako treba, zar ćeš da im kažeš da pređu na Linux i da teraju program u Wine jer je to testirano za Wine, a ne za Windows?
[ Homer J. Simpson @ 22.03.2013. 15:52 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
Windows NIJE BESPLATAN ako hoćete legalan Windows.  

Win dolazi uz 90% laptopa i desktopa ...

A OS X je moguce kupiti za $20 i instalirati na Hackintosh ako je bas neophodan
[ Dexic @ 22.03.2013. 16:02 ] @
Citat:
Marcus Naissus: @Dexic
Niko ovde ne poriče da možeš da uštediš ako sklapaš jeftinu PC konfiguraciju, ali desktop PC jednostavno ne može da zameni laptop, tako da nema smisla porediti cenu sklapane PC konfiguracije sa cenama MacBook Pro računara.

Mnogima je vrlo bitno da računar mogu da nose sa sobom i da on radi i kad nije uključen u struju, a sklapana PC konfiguracija jednostavno nije za to.

Citaj ponovo, poredio sam MBP sa Lenovo laptopom.

Citat:
Taj all-in-one PC slično košta kao iMac, ali je dosta slabiji od iMaca.

I sta si time pokazao? Pokazao si da POSTOJI skuplji racunar od Mac-a. To nema veze sa ovim sto ja pricam.
Ja kazem da postoji milion opcija da se primetno jeftinije prodje kupovinom Windows racunara nego Apple racunara. Dok mi ne nadjes nov Apple laptop koji moze za 1250$ da se kupi a da ima barem procesor kao onaj Lenovo W530, samo okreces tezu. A onda cu ja naci primetno jeftiniji Windows laptop i cekati dok Apple ne snizi cene upola.
A ako treba da dajem dokaz da za cenu iMac-a moze da se sklopi bolji PC, onda gubim vreme sa tobom.

Da li je to ista kategorija ili ne je nebitno. Pocetni ulog za programiranje na Windowsu je nizi.

Citat:
Je l' ti to ozbiljno?
Je l' znaš da bi program mogao da se drugačije ponaša u Wine, a drugačije na Windowsu?
Kako misliš da programiraš za Windows ako uopšte ne testiraš program na Windowsu?

Ako klijentima to ne bude radilo kako treba, zar ćeš da im kažeš da pređu na Linux i da teraju program u Wine jer je to testirano za Wine, a ne za Windows?

Ne, ja bi programirao na Windowsu jer mogu uz jeftine racunare i laptopove da dobijem jeftin Windows.
Ali poenta opet nije bilo to, i opet okreces na ono sto tebi odgovara ;)
Poenta je bila da MOGU da programiram za Windows a da ne platim MS-u ni centa, LEGALNO.
Za OSX i iOS to ne moze.

@Homer, Hackintosh nije legalan nacin.
[ ventura @ 22.03.2013. 16:51 ] @
Citat:
Dexic
Ja kazem da postoji milion opcija da se primetno jeftinije prodje kupovinom Windows racunara nego Apple racunara.

I kupac Mercedesa E klase može da prođe jeftinije ako kupi Škodu Oktaviju i da dobije otprilike istu stvar, čak sa možda većim gepekom ili klirensom u slučaju škode, pa opet nekako Mercedes uspeva da proda svoje automobile. Dakle ima tu nešto.

Iz nekog mog skromnog iskustva, specifikacija na papiru je samo jedan deo priče. Možeš ti da sklopiš šta god hoćeš, ali da sklopiš mašinu i da to radi jednako dobro kao neki brand istih performansi, pa koštaće te barem 10-20 puta više od brand namea, jer dok kupiš 10 matičnih, 20 grafičkih kartica, 10 memorija, 5 procesora, 5 diskova, 5 napajanja i dok nađeš idealnu kombinaciju (koju dobijaš out-of-the-box kupovinom branda), potrošićeš mnogo više love nego što misliš. A to da sklepaš nešto za 50% cene brenda..Pa izvodljivo je i to.. Ali onda ne smeju da te iznenade sitnice koje ti zagorčavaju život i moraš biti spreman da uvek nešto čačkaš i menjaš.. To ti možda ne osetiš kad imaš 1 ili 2 računara, ali kada imaš u deploymentu par hiljda računara, i neko ti spomene ručno sklapani računar, mislim da bi poželeo da mu iščupaš grkljan instantno.

Citat:
Dexic
Dok mi ne nadjes nov Apple laptop koji moze za 1250$ da se kupi a da ima barem procesor kao onaj Lenovo W530

Vidiš, moje iskustvo je upravo obrnuto.. Ja sam dugo čekao onaj najavljivani Lenovo X1 Carbon, koji je trebao da jede malu decu.. Na kraju kad je izašao, to je bio laptop mediokratskih performansi po premium ceni. Za isti novac sam uzeo MBPR i nisam se prevario.


Citat:
Dexic
A ako treba da dajem dokaz da za cenu iMac-a moze da se sklopi bolji PC, onda gubim vreme sa tobom.

iMac i sklepani računar imaju veze jedno sa drugim koliko kombi i kabriolet.

[ Marcus Naissus @ 22.03.2013. 16:54 ] @
Citat:
Dexic: MOGU da programiram za Windows a da ne platim MS-u ni centa, LEGALNO.
Za OSX i iOS to ne moze.

Ajde objasni KAKO si došao do tog zaključka.

Samo nemoj da kažeš da možeš da kupiš PC koji već dolazi sa legalnim Windowsom jer isto tako neko može da kupi i Mac umesto PC-ja.

Citat:
Dexic: Da li je to ista kategorija ili ne je nebitno. Pocetni ulog za programiranje na Windowsu je nizi.

Pa ako tebi nije bitno da li su računari iste kategorije kada ih porediš i samo gledaš da prođeš jeftino, onda ima i polovan MacBook Pro koji može da tera najnoviji OS X i za manje od $250 na eBay.
[ Nedeljko @ 22.03.2013. 17:45 ] @
Dexic je u pravu. U teoriji se za Windows se može programirati legalno, a da se MS-u ne plati ni centa. On nijednog trenutka nije rekao da je to praktično.

Kako? Uzmeš PC bez instaliranog windows-a i na njega staviš React OS operativni sistem i QtSDK sa GNU C++ kompajlerom iz MinGW projekta. Ne kažem da je pomenuti OS za profi upotrebu, ali navedeni SDK jeste visoko profi. Hoće li to što radi na React OS-u raditi na windows-u? Najverovatnije. To "najverovatnije" nije profi pristup, ali govorimo o teoriji. Od softvera su plaćeni BIOS i drajveri (čija je cena uračunata u cenu hardvera). Ništa više, a sve je legalno.

E, sad, da li je moguće to isto za MacOS X legalno? Možda ako se pišu java/python/nešto slično aplikacije na Linux-u s tim da se instalacija podrške prepusti korisniku.
[ Dexic @ 23.03.2013. 05:07 ] @
@venutra, potpuno okreces temu na nesto nebitno, po obicaju. /end

@Marcus, rekao sam ti kako moze; nisam rekao da je prakticno, sto kaze Nedeljko.
Da, mozes kupiti OSX masina za 250$ - moze onda i Windows za 25$. Ako vec poredimo, poredimo isto a ne ono sto ti odgovara u tom trenutku.
Poetna price, ma sta ti rekao je da MS-u ne moras da platis za programiranje, Apple-u MORAS, legalno naravno.
Takodje, za programiranje na Windowsu mozes proci jeftinije nego za programiranje na Mac-u. I da kupujes Windows, opet enormno manje dajes MS-u nego Apple-u, jer ne moras da kupis MS-ov racunar u kompletu (legano - Apple-ov MORAS).
[ Devanagari @ 23.03.2013. 06:32 ] @
Citat:
Dexic: @venutra, potpuno okreces temu na nesto nebitno, po obicaju. /end

Isto kao i u onoj polemici sa Ivan Dimkovicem mnogo se upinjes da budes formalno u pravu, a sustina ti promice. To sto je ventura rekao za Mercedes i Skodu, odnosno kombi i kabriolet ima jos jednu stranu price kada se pogleda zasto neko uopste programira bas na ili za neku platformu.

Hocu da kazem, citava ova prica se razvezla kada je bojan_bozovic spomenuo placanje kao ulaznicu za distribuciju programa preko zvanicne prodavnice - da si ti indie developer, sta bi ti pre izabrao: da platis jedan racunar sa svim potrebnim developer tools $500 i da time dobijes mogucnost da svoj program od $0.99 prodas u 50 000 kopija ili da platis masinu sa svim alatima $1500 i da plasiras app od $3.99 na store na kojem ce ga kupiti 1 500 000 ljudi?

To je ta miopija sa taksativnim nabrajanjem karakteristika i cena individualnih komponenti, dok je sa druge strane rec o tome da imas jedan store na kojem mozes da zavaljas (dovoljno dobar) program za neuporedivo vecu cenu i u neuporedivo vecim brojevima nego na konkurentskim platformama; pri cemu je investiciono ulaganje u toj igri velikih brojeva manje od zanemarljivog.
[ Dexic @ 23.03.2013. 08:49 ] @
Da je sve ovako:
Citat:
da svoj program od $0.99 prodas u 50 000 kopija ili da platis masinu sa svim alatima $1500 i da plasiras app od $3.99 na store na kojem ce ga kupiti 1 500 000 ljudi
crno belo, ne bi uopste postojale rasprave. Ali ocigledno nije.
[ Marcus Naissus @ 23.03.2013. 13:33 ] @
Citat:
Dexic:
Da, mozes kupiti OSX masina za 250$ - moze onda i Windows za 25$.

Prvo... gde to ima Windows 7 Ultimate ili Windows 8 Pro za $25? Nemoj samo da spominješ kupovinu uz nov računar jer sada pričamo o polovnim računarima.

Drugo... na šta ćeš da instaliraš taj Windows? Gde ti je tu cena laptopa koji može da tera taj Windows?

Ne možeš cenu Windowsa da upoređuješ sa cenom kompletnog MacBook Pro laptopa jer je MacBook Pro kompletna mašina, a Windows je samo software.

Kao što sam napisao, za $250 na eBay mogu da se nađu stariji MacBook Pro laptopovi koji mogu da teraju Mountain Lion (najnoviji OS X). Ako računar ne dolazi uz neki noviji OS X, možeš da ga upgradeuješ na Mountain Lion za $19.99 i za te pare se dobija kompletan OS (OS X nema neke "starter" i "home" verzije).
[ Nedeljko @ 23.03.2013. 19:34 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Prvo... gde to ima Windows 7 Ultimate ili Windows 8 Pro za $25? Nemoj samo da spominješ kupovinu uz nov računar jer sada pričamo o polovnim računarima.

Ja mogu svoju mašinu sa OEM Windows-om da prodam kao polovnu.OEM licenca nije vezana za mene, nego za hardver. Sa hardverom ide i softver. I drugo, odakle ti ideja da za razvoj mora da se ima Ultimate/Proffesional? Za poneki razvoj treba, ali najvećim delom ne.
[ Dexic @ 24.03.2013. 01:28 ] @
Citat:
Prvo... gde to ima Windows 7 Ultimate ili Windows 8 Pro za $25? Nemoj samo da spominješ kupovinu uz nov računar jer sada pričamo o polovnim računarima.

Drugo... na šta ćeš da instaliraš taj Windows? Gde ti je tu cena laptopa koji može da tera taj Windows?

Ja mogu celu Windows MASINU da nadjem za 25$, podjednako dobru ako ne i bolju od Mac-a koji ti nadjes za 250$. Sa Windows licencom.
Npr. za 39$ mogu da uzmem ovo:
http://www.ebay.com/itm/DELL-C..._Nov05&hash=item1e787d3943
Sto je u stvari i bolje nego sto sam licno ocekivao :D

A ovo za Ultimate i Pro verziju, nadam se da su random nepromisljene reci, jer sto rece Nedeljko - sto ja ne bi i na Starter Windowsu programirao???
[ Nedeljko @ 24.03.2013. 01:50 ] @
Ta razna izdanja windows-a se razlikuju po komponentama koje su uključene, a sva se SMEJU koristiti u profi svrhe. Mislim da bi za većinu oblasti desktop programiranja starter obavio posao, a home definitivno.
[ Marcus Naissus @ 24.03.2013. 03:03 ] @
Citat:
Nedeljko: Ja mogu svoju mašinu sa OEM Windows-om da prodam kao polovnu.

Ali ako pričamo o mašini za development, onda bi valjda trebalo da imaš trenutno aktuelnu verziju OS-a, da bi mogao da testiraš kako će korisnicima koji koriste trenutno aktuelnu verziju OS-a to da radi.

Za $250 teško da ćeš da nađeš laptop koji dolazi zajedno sa najnovijom verzijom Pro/Ultimate verzijom Windowsa.

Citat:
Nedeljko: odakle ti ideja da za razvoj mora da se ima Ultimate/Proffesional? Za poneki razvoj treba, ali najvećim delom ne

Pa nisam ni rekao da je za svaki development neophodna Ultimate/Pro verzija, ali pošto uz Mac dolazi puna verzija OS X-a, onda i za Windows računamo punu verziju Windowsa, a i ti kažeš da je Ultimate/Pro verzija potrebna za neke stvari.

Citat:
Dexic: Ja mogu celu Windows MASINU da nadjem za 25$, podjednako dobru ako ne i bolju od Mac-a koji ti nadjes za 250$

Ne pričamo za neke prastare računare. Napisao sam da pričamo za mašine koje mogu da teraju najnoviju verziju OS-a, a ne bilo koje mašine sa bilo kojom verzijom OS-a.

Ako nisi gledao specifikacije za polovne Macove od oko $250, evo jednog primera: http://www.ebay.com/itm/Apple-...aptops&hash=item2c6b49579d

Otišao za $237.50... mada treba da se dokupi punjač da bi se koristio ako neko već nema punjač... ali punjač ima da se nađe na eBay za oko $25.

Nova baterija (mada i bez baterije možeš da koristiš laptop, tako da to ne mora odmah) ima da se nađe za $27.55: http://www.ebay.com/itm/New-6-...teries&hash=item1e6edc3853

Gde to kao "možeš da nađeš" Windows 8 laptop ili bar Windows 7 laptop za $25? Ne mora da ima bateriju, pošto bi bateriju ionako trebalo menjati kada se kupuje neki star laptop... punjač isto ne mora da ima ako punjač može lako da se nađe, ali da je računar ispravan.
Citat:
Dexic: Npr. za 39$ mogu da uzmem ovo:
http://www.ebay.com/itm/DELL-C..._Nov05&hash=item1e787d3943
Sto je u stvari i bolje nego sto sam licno ocekivao :D

Čekaj... prvo si napisao da ćeš za $25 da nađeš jednako dobar laptop kao Mac od $250, a sad kažeš da je to "bolje nego što si očekivao"?

Po kojoj ti je to "logici" taj Pentium III laptop iz 2001. godine "bolji" nego MacBook Pro proizveden krajem 2007. godine - početkom 2008. sa Core2Duo procesorom?


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 24.03.2013. u 05:09 GMT+1]
[ Nedeljko @ 24.03.2013. 04:13 ] @
Evo poređenja windows 7 izdanja:

http://windows.microsoft.com/e...ows7/products/compare#T1=tab01

Za šta ti treba ultimate? Ako hoćeš da koristiš sistem na raznim jezicima. Ovo sa BitLocker-om je smešno pored besplatnog TrueCrypt-a.

Za šta treba professional? Opet, nizašta u vezi sa razvojem.


Evo poređenja windows 8 izdanja:

http://windows.microsoft.com/en-ph/windows/compare

Za šta treba professional, a da može da ima veze sa razvojem? Samo za remote desktop connection, a i to se da zaobići.


A razvoj možeš da radiš i u Javi i Qt SDK i da ne razmišljaš o verziji operativnog sistema. Dakle, dosta je i windows xp home.
[ Dexic @ 24.03.2013. 04:15 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Ali ako pričamo o mašini za development, onda bi valjda trebalo da imaš trenutno aktuelnu verziju OS-a, da bi mogao da testiraš kako će korisnicima koji koriste trenutno aktuelnu verziju OS-a to da radi.

Za $250 teško da ćeš da nađeš laptop koji dolazi zajedno sa najnovijom verzijom Pro/Ultimate verzijom Windowsa.


Ultimate/Pro uopste nije potreban da bi ti video kako ce to korisnicima da radi, osim ako ne programiras nesto za komponentu koja je iskljucivo u Pro/Ultimate verziji, u kom slucaju ti Mac ne moze ni na koji nacin pomoci, jer on to nema :)

http://www.lambda-tek.com/DT-S...86868&origin=skinflint23.7

Citat:
Po kojoj ti je to "logici" taj Pentium III laptop iz 2001. godine "bolji" nego MacBook Pro proizveden krajem 2007. godine - početkom 2008. sa Core2Duo procesorom?


Znas i sam da se za Windows moze mnogo jeftinije proci, samo cikas svaku mogucu strunu da Mac izgledao u boljoj situaciji nego sto jeste ;) Da se programeri pocetnici slazu sa tobom bilo bi mnogo vise Mac programera, a ne bi bilo novih Windows programera.
Da se firme slazu sa Devangarijevom matematickom procesnom, bilo bi vise Mac programming firmi, a ne bi vise nijedna ulazila u Windows vode.
I da za duplo manje od cene Mac laptopa ne mozes naci WIndows laptop sa boljim spec. opet mozes naci sa prihvatljivim spec.


Za programiranje cak i nije neophodan Windows. Ali je sasvim dovoljna bilo koja Windows masina koja ce da potera Windows XP. Takvih ima za 40$, ima ih i za manje - primer koji sam dao je samo "dobar primerak".
Evo ti izbor svih Windows laptopova ispod 25$, ako ne budes mogao nijedan da ubodes, tvoj problem :)
http://www.ebay.com/sch/PC-Lap...n=r1&_dcat=177&LH_FS=0

Ne, ne bih ja programirao na takvom laptopu, ja bih obavezno uzeo nesto sa SSD-om. Ali ideja i dalje ostaje - novice programer moze legalno da udje u Windows vode za sitne pare. Ne moze, legalno, uci u Apple vode za priblizno sitne pare.
Po stranu to sto taj novice programer verovatno vec ima masinu koja moze terati Winodws, a jos verovatno nema masinu koja moze, LEGALNO, terati OSX. (ako ima masinu koja moze terati OSX, ima i masinu koja moze terati Windows, pa je OSX u manjiji kao podskup)
[ Marcus Naissus @ 24.03.2013. 04:49 ] @
Ti si sâm napisao da ćeš za $25 da nađeš "podjednako dobru ako ne i bolju" Windows mašinu kao što je neki Mac od $250. Niko te nije terao to da kažeš. Šta bi sa tim?

Citat:
Dexic: Ultimate/Pro uopste nije potreban da bi ti video kako ce to korisnicima da radi, osim ako ne programiras nesto za komponentu koja je iskljucivo u Pro/Ultimate verziji, u kom slucaju ti Mac ne moze ni na koji nacin pomoci, jer on to nema :)

Ako za Mac računamo punu verziju OS X-a, onda računaj i za PC punu verziju Windowsa.

Nemoj sad da menjaš temu na to kakav bi OS X bio za Windows-only programiranje (na Mac bez ikakvih problema možeš da programiraš i za Windows jer Mac je mašina) jer ni ti na Windows ne možeš da programiraš za OS X.


Sada si našao Windows 8 laptop, ali pogledaj po kojoj ceni i koje su mu specifikacije... To što si sada našao košta £214.72 (što je $326.98), a ima slabije slecifikacije nego onaj polovan MacBook Pro koji je na eBay bio za $237.50 (čak i da uračunamo novu bateriju i novi punjač za onaj MBP, opet bi bilo manje nego $326.98).
Citat:
Dexic: Znas i sam da se za Windows moze mnogo jeftinije proci

Pa zašto onda nisi našao onakav laptop po ceni koju si sâm naveo?

Citat:
Dexic: Ali je sasvim dovoljna bilo koja Windows masina koja ce da potera Windows XP

Ako ćemo da gledamo cene Macova koji mogu da teraju nove verzije OS X-a, gledaj PC laptopove koji mogu da teraju novi Windows, a ne Windows XP.

Citat:
Dexic
Evo ti izbor svih Windows laptopova ispod 25$, ako ne budes mogao nijedan da ubodes, tvoj problem :)
http://www.ebay.com/sch/PC-Lap...n=r1&_dcat=177&LH_FS=0

To NIJE izbor svih Windows laptopova ispod $25, nego su to uglavnom samo POČETNE CENE na aukcijama, što je potpuno nebitno jer po početnoj ceni ne možeš da ih kupiš (osim u slučaju da niko drugi ne ponudi bolju cenu, što teško da će da se desi ako laptop realno vredi više).

Gledaj koja će cena da bude na kraju kad se aukcija završi, a ne koja je početna cena.

Citat:
Nedeljko:
Za šta ti treba ultimate? Ako hoćeš da koristiš sistem na raznim jezicima.

Pa zar je i za to potrebna Ultimate verzija? :D

Meni jeste dovoljan američki engleski, ali većina ljudi ne zna engleski dovoljno dobro da bi im to bilo svejedno.

OS X i razne Apple aplikacije su prevedene i bez dodatnog plaćanja.

Citat:
Nedeljko:
Za šta treba professional?

Pa vidim, na primer, da tamo piše da ti je potrebna Pro verzija ako hoćeš da backupuješ preko mreže... na OS X to mogu da radim.

Onda ovo za Domain Join... na OS X mogu i to ako hoću bez dodatnog plaćanja.



[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 24.03.2013. u 06:37 GMT+1]
[ Nedeljko @ 24.03.2013. 06:34 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Pa vidim, na primer, da tamo piše da ti je potrebna Pro verzija ako hoćeš da backupuješ preko mreže... na OS X to mogu da radim.

Onda ovo za Domain Join... na OS X mogu i to ako hoću bez dodatnog plaćanja.

No, to sve nema nikakve veze sa startup profi programiranjem. Dakle, WinXP Home kanta radi posao. Izaberi nešto od Java/Qt/.NET/Scripting i nećeš imati nikakvu potrebu za testiranjem na raznim verzijama windows-a.

E, sad, po kojoj ceni možeš da nađeš Mac koji radi posao? Može i polovan, samo da je legalan i da radi posao.

A što se američkog engleskog tiče, ko ga ne zna, može da zaboravi na profi programiranje dok ga ne nauči.
[ Dexic @ 24.03.2013. 06:38 ] @
Ja sam nasao laptop koji dovoljno dobar kao taj MBP za ~25$. To sto to cigancis da nisam bas za 25$ (ili manje) nego priblizno je vec skroz tvoj problem. Nisam bio u pravu? OK recicu da nisam, premasio sam za desetak dolara... ne menja ideju. Cak i da sam za 50$ premasio za najjeftiniju Windows masinu koja se moze kupiti u rangu tog MB-a, opet ostaje poenta.

Ovo sa LambdaTek je NOV Windows laptop - za $300 (ima jeftinijih u SAD). Ni za PRIBLIZAN novac ne mozes kupiti novi MacBook bilo kog tipa. Mogu znadji oko 4 Windows laptopa u EU da kupim za cenu najjeftinijeg novog MacBook-a u Americi. Brzi je MBP? Koga boli uvo ako radi posao dovoljno dobro. Hoces brze? Stavi im jedan SSD umesto kupovine Mac-a i dobices brzu masinu od Mac-a.


"I za jezik ti treba Ultimate? :D" - da, ako hoces da stavis engleski na ne-englesku verziju Windowsa. Boohoo...
[ Nedeljko @ 24.03.2013. 09:49 ] @
Citat:
Dexic: Ne, ne bih ja programirao na takvom laptopu, ja bih obavezno uzeo nesto sa SSD-om.

A ja BIH programirao na takvom laptopu, a pare od SSD-a uložio u znanje ili nekako drugačije, ali svakako pametnije od SSD-a.
[ Petar Petrović @ 24.03.2013. 12:43 ] @
Citat:
Nedeljko:
Evo poređenja windows 8 izdanja:

http://windows.microsoft.com/en-ph/windows/compare

Za šta treba professional, a da može da ima veze sa razvojem? Samo za remote desktop connection, a i to se da zaobići.


Ne baš sasvim tačno. Naime, ako neko hoće da radi development za Windows Phone 8, mora da ima Pro verziju osmice, jer samo Pro verzija (i to samo x64 Pro verzija) podržava hipervizorsku virtuelizaciju preko koje može da se potera Windows Phone 8 emulator. To znam jer sam se i sam skoro interesovao za WP8 development, pa mi je ta činjenica ostala u sećanju.

Tako da, da, za neke stvari je neophodna Pro verzija.
[ Nedeljko @ 24.03.2013. 16:36 ] @
Pa, baš lepo od MS-a što nije kupcima napisao tu razliku na službenoj stranici.

U svakom slučaju, hvala na informaciji.
[ Marcus Naissus @ 24.03.2013. 16:39 ] @
Citat:
Dexic: Ja sam nasao laptop koji dovoljno dobar kao taj MBP za ~25$. To sto to cigancis da nisam bas za 25$ (ili manje) nego priblizno je vec skroz tvoj problem.


Taj laptop koji si ti našao na eBay za $41.00 + $34.75 za shipping (što je ukupno $75.75) ima Pentium III procesor na 1 GHz, što je neuporedivo sporije od Core2Duo procesora na 2.2GHz koji onaj MacBook Pro ima, a i ostale specifikacije tog laptopa koji si našao su daleko slabije od specifikacija koje onaj MBP ima.

Citat:
Dexic: Ovo sa LambdaTek je NOV Windows laptop - za $300 (ima jeftinijih u SAD). Ni za PRIBLIZAN novac ne mozes kupiti novi MacBook bilo kog tipa.

Apple proizvodi high-end laptopove, a taj laptop koji si našao za 300 i nešto dolara je slabiji i od nekog MacBook Pro laptopa iz 2007. Čak i neki najjeftiniji trenutno aktuelni MBP bi bio neuporedivo brži i od tih MBP laptopova iz 2007. i od tog PC laptopa.

Citat:
Dexic: Stavi im jedan SSD umesto kupovine Mac-a i dobices brzu masinu od Mac-a.

Sa kojim Macom sad pokušavaš da porediš taj PC laptop od 300 i nešto dolara?

Polovan Mac sličnih specifikacija (nov Mac sa toliko slabim specifikacijama ne može da se kupi) može da se nađe jeftinije, tako da ćeš ugradnjom SSD-a samo još više da povećaš cenu tog PC laptopa.

Sa novim Macovima ne možeš da porediš taj PC laptop od 300 i nešto dolara jer je i neki MBP iz 2007. jači od tog novog PC laptopa, a novi Macovi su neuporedivo jači od ohin iz 2007.

Ugradnja SSD-a ti ne bi mnogo pomogla jer SSD samo poboljšava brzinu čitanja/pisanja datoteka, ali za zadatke gde su CPU i GPU bitni ti SSD neće mnogo pomoći.
[ vladared @ 24.03.2013. 17:32 ] @
@Marcus NAissus

Ne želim da branim bilo čiju stranu, jer development nije moja kategorija, ali zar upravo to, da ti možeš za 300€ da kupiš laptop sa Windowsom 8 i na njemu programiraš nije bila poenta priče? Niko nije rekao da taj računar mora biti klase MBPa, nego samo da na njemu programira...

Što se tiče priče... Nisam siguran koliko je M$ ugrožen, ali ako jeste, najviše je zbog svoje gluposti i kratkovidosti. Google je dovoljno moćan, a da li će se nešto dogoditi, previše je rano. Jedino da pogađamo...
[ cyBerManIA @ 25.03.2013. 01:04 ] @
Marcus, za medalju si smorio sa Apple-om.
[ Dexic @ 25.03.2013. 03:15 ] @
Ja mu rekoh sta je poenta, a on neka uziva u Apple-u :)
[ Cyber01001 @ 25.03.2013. 04:27 ] @
O kakva rasprava boze moj.... pa za bilo koji posao alat moras kupiti,nitko ti da nece dati dzabe...kostalo to nesto mizerno ili malo skuplje sta sada....ako ces raditi nece te smetati ni neka razlika u cjeni ! I zidar ako ce raditi nesto bolje mora imati i bolji alat... kazu ljudi - pita se ne pravi od gova** :) !! Sta bi sad apple ili m$ trebao donirati racunala da se netko tamo uci na njima i programira?? Pa nema smisla....nikad pa ni sada!
[ Marcus Naissus @ 25.03.2013. 05:38 ] @
Citat:
Cyber01001: za bilo koji posao alat moras kupiti,nitko ti da nece dati dzabe...kostalo to nesto mizerno ili malo skuplje sta sada....ako ces raditi nece te smetati ni neka razlika u cjeni

Naravno. Ako se mašina kupuje za posao, onda bi trebalo gledati da se uzme što je moguće bolja mašina i da se unapredi posao.

Ako neko kome je laptop glavni alat ne može da zaradi za neki high-end laptop, onda mu je bolje da traži drugo zanimanje.

Čak i ako neko hoće samo da uči da bi u budućnosti mogao da radi nešto što je vezano za računare, bolje neka štedi neko vreme i da kupi mašinu koja može da tera najnoviji OS, a ne da u 2013. godini kupuje neku Pentium III mašinu sa zastarelim Windows XP-om poput one koju je Dexic naveo.
[ Dexic @ 25.03.2013. 05:41 ] @
Da, bre, evo sve firme poletese da kupuju high-end Mac, sve rasprodato, i mene teraju da idem u Kinu da pravim nove u Foxconn-u, koliko se slazu s' tobom :D
[ Nedeljko @ 25.03.2013. 06:23 ] @
Cyber01001, Marcus Naissus

Da, bre, tako se unapređuje posao. Kupiš bolju opremu, a posao samo krene.

Je li, ko je bolji novinar, onaj ko piše bolje članke ili onaj ko ima skuplji laptop? Ko je bolji programer, onaj ko ima skuplju opremu ili onaj ko bolje programira? itd, itd.

Kamo lepe sreće kada bi se posao tako prosto unapređivao. Ali, dok je vas sa takvim načinom razmišljanja, biće leba za nas.
[ Marcus Naissus @ 25.03.2013. 18:26 ] @
Pa je l' pričamo o tome ako neko kupuje laptop za development ili ćete sad da menjate temu?

@Dexic
Ako firma radnicima kupuje računare za obične kancelarijske poslove, onda im nisu ni potrebni laptopovi, a i Linux može da im završi posao.

Ako se neko bavi nečim za šta je potreban Mac (ako razvija aplikacije za Mac ili aplikacije za iOS ili ako mu je potrebana neka profesionalna aplikacija koja postoji samo za OS X, poput Final Cut Pro X ili Logic... i da ne nabrajam), onda je nebitno da li može da sklopi jeftinu PC konfiguraciju jer mu je za posao potreban Mac. Na Mac može i OS X i Windows, na PC ne može OS X.

@Nedeljko
Kakve veze sad imaju novinari i pisanje članaka sa ovim? Za pisanje članaka su i papir i olovka dovoljni i niko ovde nije napisao da ćeš sa četvorojezgrenim Core i7 procesorom i 16 GB RAM u laptopu da pišeš bolje članke.

Što se programera tiče... ne možeš samo da pitaš da li je bolji programer onaj koji zna da programira ili onaj koji ima skupu opremu jer to što neko zna nešto mu ne znači baš puno ako nema adekvatnu opremu da bi efikasno mogao da radi, niti onom koji ima skupu opremu ta oprema pomaže nešto ako on ne zna da je koristi. Da bi neko mogao efikasno da radi, mora da ima i znanje i adekvatnu opremu koja će mu omogućiti to.
[ Nenad Andrić @ 25.03.2013. 19:46 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Pa je l' pričamo o tome ako neko kupuje laptop za development ili ćete sad da menjate temu?

Zapravo, pričamo o mogućnostima Google-a da uzme Microsoft-u dobar deo tržišta.

Možda Microsoft u poslednje vreme nije pokazao Bog zna šta, ali sve dok im je glavna konkurencija Google, ne moraju da brinu.
[ Nedeljko @ 26.03.2013. 00:56 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Što se programera tiče... ne možeš samo da pitaš da li je bolji programer onaj koji zna da programira ili onaj koji ima skupu opremu jer to što neko zna nešto mu ne znači baš puno ako nema adekvatnu opremu da bi efikasno mogao da radi, niti onom koji ima skupu opremu ta oprema pomaže nešto ako on ne zna da je koristi. Da bi neko mogao efikasno da radi, mora da ima i znanje i adekvatnu opremu koja će mu omogućiti to.

Pa, isto ti je i sa programerima i sa piscima i sa novinarima i svime ostalim.

Da li se ikada bavio pravljenjem programa? Očigledno da nisi. Među najplaćenijima su java programeri koji imaju čitav stek besplatnih alata, koje najobičnija kanta tera vrlo lepo. Za šta ti treba skupa oprema?

Da bi naučio da programiraš treba ti:

1. Kanta sa 96 megabajta RAM-a sa CrunchBang Linux-om ne bi li naučio osnove programiranja u C-u/Python-u ili nekom drugom jeziku tako da posle znanje osnova ili pršti ili da shvatiš da nisi za to.

2. Posle ti ne treba više baš takva kanta, već npr. nešto u rangu najjeftinije nove windows mašine i besplatna programska okruženja. Tu već možeš da radiš profi i da ili zaradiš za hi end mašinu ili da shvatiš da nisi za to.

3. Posle toga će možda da ti zatreba neko komercijalno okruženje, a možda i neće (čak ima više slučajeva kada neće) i sa još većim možda će ti trebati mašina jača od osrednje. Softverske firme tipično kupuju osrednje mašine.
[ Marcus Naissus @ 26.03.2013. 01:40 ] @
Nemoj da nagađaš čime sam se ja bavio, a čime nisam.

Uopšte nije isto da li neko samo piše članke na računaru ili je programer. Novinar i na papiru može da napiše jednako dobar članak kao i neko na najnovijem laptopu, ali kakve će programe neki programer sve moći da pravi zavisi i od hardwarea koji ima i od operativnog sistema koji koristi.

Jeste da ti možeš i na neku mašinu iz devedesetih koja ima 96MB RAM da staviš Linux i da programiraš na tome, ali na takvoj mašini nećeš moći da praviš neke zahtevnije programe (možda ćeš i moći ako samo pišeš kôd i ne testiraš to što praviš, ali programe koje praviš bi valjda trebalo da testiraš) i nećeš moći da radiš mnoge stvari za koje je potreban neki noviji OS X ili neki noviji Windows.

Linux ne nudi sve što nude OS X i Windows.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 26.03.2013. u 02:52 GMT+1]
[ Nedeljko @ 26.03.2013. 05:02 ] @
Izvini, ali ti ne čitaš šta ja pišem.

Kanta sa 96 MB sa CrunchBang Linux-om služi da neko savlada osnove programiranja i vidi da li je uopšte za to, a ne da radi profi na tome. Da, moći će svoje učeničke zadatke da testira i ispravlja na tome. To je u potpunosti dovoljno za savladavanje osnova programiranja, tako da znanje osnova pršti ili da se shvati da nisi za to.

Posle toga za će mu za napredovanje trebati neka low end nova mašina, recimo sa windows-om i sa besplatnim okruženjima. Na tome može da se zaradi i za high end mašinu, mada firme uglavnom za takve pozicije nemaju hi end mašine za takve pozicije, već mašine koje zajedno sa OS-om i Total Commander-om koštaju do 500 EUR (naravno, nemaju SSD-ove). Neki se isprse više za po dva monitora, a gaming industriji treba već nešto jače, ali govorim o proseku. Dakle, to su oni koji npr. cepaju baze podataka. Firme koje su MS oriented plaćaju još i Visual Studio Proffesional, one koje nisu uglavnom ne plaćaju komercijalna okruženja, plate se po potrebi neke komercijalne baze podataka i to je to.

Za većinu softverskih poslova je hardver poslednja rupa na svirali.
[ kkedacic @ 26.03.2013. 05:22 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
Jeste da ti možeš i na neku mašinu iz devedesetih koja ima 96MB RAM da staviš Linux i da programiraš na tome, ali na takvoj mašini nećeš moći da praviš neke zahtevnije programe (možda ćeš i moći ako samo pišeš kôd i ne testiraš to što praviš, ali programe koje praviš bi valjda trebalo da testiraš) i nećeš moći da radiš mnoge stvari za koje je potreban neki noviji OS X ili neki noviji Windows.
Linux ne nudi sve što nude OS X i Windows.
[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 26.03.2013. u 02:52 GMT+1]


Koji su to zahtjevni programi, a da ga radi solo developer i da sve mora na svom kompu raditi?
Sta to OSX i Windows nude, a da Linux/FOSS ne nudi? Proprietary API-je, pa da ovisis o Applu i M$-u kao narkic o heroinu.
[ Dexic @ 26.03.2013. 06:21 ] @
Marcuse, pricas toliko okvirno da ne vredi prepirati se.
Ponovicu ko zna koji put - da si iole u pravu, svet bi isao u drugom pravcu (onom koji ti gotivis), a ne ovamo gde ide.
[ Marcus Naissus @ 26.03.2013. 08:56 ] @
Citat:
kkedacic:
Koji su to zahtjevni programi, a da ga radi solo developer i da sve mora na svom kompu raditi?

Na primer, ako developer pravi neku aplikaciju za grafički dizajn, onda ne ide da je razvija na mašini koja je znatno slabija od mašina kakve koriste ljudi koji se bave grafičkim dizajnom... ili ako pravi, na primer, aplikaciju za video obradu, ne ide da je pravi na mašini koja je prespora za takve stvari... i da ne nabrajam.

To što praviš bi trebalo i da možeš da testiraš.
Citat:
kkedacic:
Sta to OSX i Windows nude, a da Linux/FOSS ne nudi? Proprietary API-je, pa da ovisis o Applu i M$-u

Pa nema svaki propriatary API alternativu koja radi na Linuxu.

Na primer ovo: http://www.youtube.com/watch?v=pyd8O-2mkgk

Da se razumemo... nije tu poenta samo da neko može da napravi program koji ima animacije, nego je poenta da je to API za razne animacije koji neki developer može da upotrebi da lako doda animacije u aplikaciju koju pravi (to važi i za interfejs i za slike i za video klipove... i da ne nabrajam)... to je samo jedan primer i ima i raznih drugih API-ja koji developeru olakšavaju posao na OS X (taj primer sa animacijama navodim jer može da se vidi u klipu o čemu se radi).
[ Nedeljko @ 26.03.2013. 09:16 ] @
Ma, jesi li siguran da ne možeš da praviš aplikaciju za grafiku na mašini slabijoj od onih koje koriste grafički dizajneri? Propisno testiranje se podrazumeva. Uostalom, šta misliš, na čemu su pravljeni programi koji se vrte na superkompovima?

Takođe, gro programiranja su neke baze podataka, tableti, telefoni i web. I na kraju, sve što treba da se nauči u vezi takvog programiranja se uči na kantama, a posle ćeš otići u firmu koja mora da ima opremu (ne baš takvu kakvu ti zamišljaš).

A što se tog vlasničkog API-ja za koji prozivaš Linux tiče, reći ću ti da je to 3.14čkin dim da se napravi u Qt-u 5, koji radi na Linux-u.
[ kkedacic @ 26.03.2013. 10:04 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
Citat:
kkedacic:
Koji su to zahtjevni programi, a da ga radi solo developer i da sve mora na svom kompu raditi?

Na primer, ako developer pravi neku aplikaciju za grafički dizajn, onda ne ide da je razvija na mašini koja je znatno slabija od mašina kakve koriste ljudi koji se bave grafičkim dizajnom... ili ako pravi, na primer, aplikaciju za video obradu, ne ide da je pravi na mašini koja je prespora za takve stvari... i da ne nabrajam.
To što praviš bi trebalo i da možeš da testiraš.


Ako sam dobro skontao pricate o hardwareu za pocetak programiranja, nitko tko ulazi u programiranje nece odma udarati po grafici, videu i audiu. Pogotovo sto u tom segmentu postoji software sto proprietary, sto FOSS koji su sasvim dovoljni i nitko ih nece duze vrijeme skinuti s trona, pogotovo ne jedan developer.
Recimo i da netko pokusava, nema sanse sam da ista napravi te stvari nisu jednostavne.
Jedino bi u igru mogao upasti neki indie game developing, a vecina tih igara je toliko zahtjevna da se moze igrati i na mobitelima.

Citat:
Marcus Naissus:
Pa nema svaki propriatary API alternativu koja radi na Linuxu.
Na primer ovo: http://www.youtube.com/watch?v=pyd8O-2mkgk
Da se razumemo... nije tu poenta samo da neko može da napravi program koji ima animacije, nego je poenta da je to API za razne animacije koji neki developer može da upotrebi da lako doda animacije u aplikaciju koju pravi (to važi i za interfejs i za slike i za video klipove... i da ne nabrajam)... to je samo jedan primer i ima i raznih drugih API-ja koji developeru olakšavaju posao na OS X (taj primer sa animacijama navodim jer može da se vidi u klipu o čemu se radi).


Vidis to sto se nalazi na linku koji si stavio, u FOSS svijetu nije problem sto nema "alternative" nego sto postoji barem 3-4, a nekada i vise "alternativa". Alternative pod navodnicima jer u vecini slucajeva ta "alternativa" u FOSS svijetu postoji vec godinama dok se neki celavko ne sjeti to koristiti u komercionalne svrhe, pa raditi takve keynotove i uvelicavati stvari. Recimo vidio sam i da je procurio Windows Blue, ljudi su odusevljeni jer je mogucnost dockanja neke aplikacije uz rub ekrana prosirena do te razine da se sada mogu dockati cak 3 (rijecima: tri ) apliakcije i ne samo to nego se sada cak moze odrediti i prostor koji apliakcija smije da zauzima; pa se za rezultat dobije nesto sto bi unixas opisao kao vertikalni tiling WM koji u Unix svijetu postoji od 1982/3 godine, za nekih 20 godina ce mozda otkriti i horizontalni.

Ako netko nezna dali postoji neki framework ili API to neznaci da u stvarnosti ne postoji.

Problem kod proprietary API-ja je taj sto postoji mogucnost da propadne, a s time propada i znanje onoga tko ga je naucio, kao sto se desilo s Microsoft XNA, koji ce jos zivjeti zahvaljujuci FOSS-u jer je napravljena alternativa monogame, po mome osobnom misljenju dodao bi nazalost napravljena.

A i kad smo kod API-ja i frameworkova i njih je netko morao napisati jel? Usudio bi se reci da tu u igru ulaze pravi programeri, a recimo taj posao zahtjeva ogromno znanje, a male system requirements-e.
[ Dexic @ 26.03.2013. 10:20 ] @
Citat:
Nedeljko:
Takođe, gro programiranja su neke baze podataka, tableti, telefoni i web. I na kraju, sve što treba da se nauči u vezi takvog programiranja se uči na kantama, a posle ćeš otići u firmu koja mora da ima opremu (ne baš takvu kakvu ti zamišljaš).

Firma ce MOZDA imati jacu opremu za TESTIRANJE (mada se u vecini slucajeva testiranje radi na sto slabijim masinama i eventualno jednoj prilicno brzhoj, da bi se videli extremi, mogucnosti, jitter/lag i sinhronizacioni problemi)
Ali developer sta ce dobiti je nesto sasvim drugo.
[ Nedeljko @ 26.03.2013. 10:49 ] @
Ma, jasno, Marcus Naissus izgleda da piše kako zamišlja stvari, a ne iz iskustva.
[ Marcus Naissus @ 26.03.2013. 11:33 ] @
@Nedeljko

Ma možeš ti da napraviš aplikaciju za grafički dizajn i na nekoj kanti, ali šta ako imaš neki bug koji se javlja samo ako se aplikacija koristi na najnovijoj verziji OS-a, a ti ne možeš da instaliraš najnoviju verziju jer je mašina na kojoj radiš preslaba da tera najnoviji OS? Šta ako budeš morao da otvoriš sliku kao za bilbord u slučaju da ti korisnici prijave da postoji neki bug u tvojoj aplikaciji kada rade sa tolikim slikama? Šta ako ti korisnik prijavi, na primer, da ima problem sa color banding, a ti imaš TN panel u monitoru koji ne može da prikaže sve one nijanse koje IPS panel može da prikaže?

Što se tiče rada u firmi gde će da ti daju neki prosečan računar... Ako ti kvalitetno radiš i znaš engleski jezik, onda bi trebalo da možeš da biraš posao, tako da ti nije nužno da radiš u firmi gde nećeš imati onakve uslove rada kakve ti hoćeš da imaš. Možeš i kao freelancer da zaradiš i više nego dovoljno da sam sebi kupiš neki high-end računar i da radiš od kuće gde ćeš sam sebi da budeš gazda.

Što se tiče onakog API-ja na Linux... Možda Qt 5 i ima nešto slično, ali zašto onda aplikacije na Linuxu uglavnom nemaju nikakve animacije?

Da se razumemo... ne mislim na Compiz animacije za okvire prozora i dodatke za desktop, nego na animacije u samim aplikacijama.

A i šta je sa GTK aplikacijama koje su popularne na distribucijama poput Ubuntu?


[ Burgos @ 26.03.2013. 11:40 ] @
Šta će animacije u aplikaciji? :)

Qt ima sjajnu podršku za animacije i, po želji klijenta, par aplikacija koristi tu podršku (uglavnom za window switching i za popup poruke, i sl.). To što Linux aplikacije nemaju animacija unutar sebe nema veze sa Qtom (isto kao što nema animacija ni na Windowsu). Ne razumem kakve veze ima GTK sa ovom pričom.

Može se programirati na bilo kakvom računaru. Ja sam, eto, u januaru prošle godine počeo na devojkinom starom laptopu (ni sam nisam imao računar), sa nekim Celeronom, 512 RAM, itd. i nisam imao nikakvih problema da počnem posao i da zaradim za prvi laptop. Pa za telefon, pa za dobar desktop računar, pa za novi laptop itd. Istina, mnogo mi je udobnije ovde za stolom, sa brzim diskovima, sa kamarom memorije, i ne osetim nikakav problem sa računarom, pa bih se sada teško prilagodio nečemu sporijem. Ali da sam mogao da radim - mogao sam. Da sam želeo udobnije da radim - želeo sam, radio sam, kupio sam.

Ko može da kupi dobar računar odmah, kupiće i to je to. Ko ne može, kupiće malo slabiji i ako mu bude potreban bolji, kupiće.

Ne kažem da Marcus Naissus nije u pravu - u pravu je i on, a u pravu su i ostali.

A što se tiče testiranja - dobro testiranje mnogo košta - najmanja cena je tu računar, i to, nažalost, malo ko može da priušti.
[ component @ 26.03.2013. 11:56 ] @
E svaka čast Burgos! Konačno da neko kaže nešto pametno. A ovi bi se prepucavali do sutra
[ Nedeljko @ 26.03.2013. 12:01 ] @
@Burgos

Upravo to! O tome sve vreme pričam.

Citat:
Marcus Naissus: @Nedeljko

Ma možeš ti da napraviš aplikaciju za grafički dizajn i na nekoj kanti, ali šta ako imaš neki bug koji se javlja samo ako se aplikacija koristi na najnovijoj verziji OS-a, a ti ne možeš da instaliraš najnoviju verziju jer je mašina na kojoj radiš preslaba da tera najnoviji OS?

Drž' se frejmvorka i alata kod kojih verzija OS-a nije bitna i ne sekiraj se.
Citat:
Marcus Naissus: Šta ako budeš morao da otvoriš sliku kao za bilbord u slučaju da ti korisnici prijave da postoji neki bug u tvojoj aplikaciji kada rade sa tolikim slikama? Šta ako ti korisnik prijavi, na primer, da ima problem sa color banding, a ti imaš TN panel u monitoru koji ne može da prikaže sve one nijanse koje IPS panel može da prikaže?

Dok početnik stigne do nivoa kada ima more ozbiljnih korisnika... ihaj, ima leba da se najede.
Citat:
Marcus Naissus: Što se tiče rada u firmi gde će da ti daju neki prosečan računar... Ako ti kvalitetno radiš i znaš engleski jezik, onda bi trebalo da možeš da biraš posao, tako da ti nije nužno da radiš u firmi gde nećeš imati onakve uslove rada kakve ti hoćeš da imaš.

Ako kvalitetno radiš i znaš engleski jezik, poslednja stvar koja ti treba je jak hardver. Firmama hardver uopšte nije problem jer su plate zaposlenih daleko veći izdatak, ali se svakako ne preteruje bez potrebe. Kupiće ti firma dva monitora - jedan za sors, a drugi za izvršavanje programa/dokumentaciju jer to ima smisla.
[ Dexic @ 26.03.2013. 13:16 ] @
Ako ti ne mozes pokazati da ces brzim racunarom konkretno brze zavrsavati posao, sve dok ne budes radio nesto sto radi samo 100 ljudi na svetu, neces moci da dobijes sve naj u firmi.
Ako si jedini programer, od toga koji racunar trazis, zavisice ti plata. I jedino u takvim firmama ces imati osecaj da mozes da biras.
Ako nisi jedini programer, firma ti nece kupiti nista bolje od najjeftinije kante za koju moze da dobije podrsku. A sve ozbiljnije sto trebas raditi ce se odvijati na "Server" masini, kako je zovu, koja ce stvarno biti zverina.
Ozbiljne firme danas se cak vracaju na terminale a sve se odvija na serveru.
Nijedna ozbiljna firma nece dozvoliti jednom programeru da drzi nesto na svom laptop racunaru tek tako. Sve to mora da bude dostupno samo na jednoj masini; ako nisi u firmi, onda preko VPN-a.


I ovo se nije juce desilo. Nije ni prosle, pretprosle, natprosle godine... vec 5+ godina, u koju god ozbiljnu firmu udjem, vidim nesto po ovom principu.
Nigde ne vidjam da se dele ko zna kakvi laptopovi, ako se uopste dele.
Programira se veliki projekat - jedna obicna quad-core stanica sa SSD-ovima za rad i HDD-ovima za bekap ce drzati projekat i alate. Ti sa svog racunara uglavnom ne mozes ni da editujes direktno vec preko VPN-a ili cesce, unutar firme, preko VMWare VNC-a.
Za ovo ti ne treba ni dual-core masina. Treba ti mozda veci monitor, nekome veca rezolucija. Ali ona kanta sa eBay-a ce raditi sve sto treba inace ;)
[ Marcus Naissus @ 26.03.2013. 15:21 ] @
Citat:
Nedeljko: Ma, jasno, Marcus Naissus izgleda da piše kako zamišlja stvari, a ne iz iskustva.

Ne moram ja ništa da "zamišljam" i nemoj da nagađaš da li ja imam iskustva jer me ne poznaješ.

Možeš i lično da se uveriš da ima jako puno ljudi koji po sajtovima za freelancere sasvim lepo zarađuju (što može da se vidi po broju pozitivnih komentara koje im klijenti ostave nakon odrađenog posla). Rad u firmi od 7 do 3 nije jedina opcija da neko ko se bavi nečim što je vezano za računare zaradi, tako da developer ne mora da pristaje na uslove koji mu manje odgovaraju nego da radi od kuće kao freelancer.

Citat:
kkedacic:
Vidis to sto se nalazi na linku koji si stavio, u FOSS svijetu nije problem sto nema "alternative" nego sto postoji barem 3-4, a nekada i vise "alternativa". Alternative pod navodnicima jer u vecini slucajeva ta "alternativa" u FOSS svijetu postoji vec godinama dok se neki celavko ne sjeti to koristiti u komercionalne svrhe, pa raditi takve keynotove i uvelicavati stvari.

Interfejs na OS X je imao 3D compositing sa animacijama još od svoje prve verzije (imaš na YouTube klipove i iz 2000. godine kada pokazuju animacije na OS X), a to u klipu samo priča za API koji developerima olakšava da naprave dodatne custom animacije za svoje aplikacije (taj API je predstavljen 2007). Znači, animacije nisu mogli da kopiraju od Linuxa jer Linux 2000. godine nije imao ni 3D compositing window manager: http://en.wikipedia.org/wiki/Compositing_window_manager#History

Citat:
kkedacic:
Ako netko nezna dali postoji neki framework ili API to neznaci da u stvarnosti ne postoji.

Evo našao sam sad nešto za Qt 5 i animacije što je Nedeljko pominjao...
http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qt4-6-intro.html
http://qt-project.org/doc/qt-5.0/qtdoc/qt5-intro.html

Znači, izgleda da Qt još od verzije 4.6 (koja je izašla decembra 2009) ima taj API i u verziji 5 (koja je izašla decembra 2012) su dodali i još neke mogućnosti... tako da mi ovo sada već izgleda kao nešto što i bi i na Linuxu moglo da omogući da aplikacije imaju slične animacije i efekte kao one na OS X.

Ne pratim baš nešto često kako se razvija Qt, pa nisam znao da su u međuvremenu napravili ovo, a sadašnje Linux aplikacije uglavnom nemaju animacije i sve te efekte.

Citat:
Burgos: Šta će animacije u aplikaciji? :)

Prirodnije izgleda kada se nešto povećava/smanjuje uz animaciju nego samo kada u momentu promeni veličinu, a čak i da ti nisu potrebne animacije za interfejs, to može da bude vrlo korisno ako developer razvija aplikaciju za rad sa slikama ili video klipovima jer onda može da iskoristi te mogućnosti da prevrće sliku/video, da dodaje razne efekte i slično, a sve to da radi grafička umesto procesora. :)

Citat:
Burgos: Ne razumem kakve veze ima GTK sa ovom pričom.

Pa distribucije koje koriste Gnome nekako više "vole" GTK aplikacije... to jest GTK je popularniji na Gnome distribucijama, a Qt je popularniji na KDE distribucijama... osim ako se nešto nije promenilo u skorije vreme.

Citat:
Burgos: Ja sam, eto, u januaru prošle godine počeo na devojkinom starom laptopu (ni sam nisam imao računar), sa nekim Celeronom, 512 RAM, itd. i nisam imao nikakvih problema da počnem posao i da zaradim za prvi laptop. Pa za telefon, pa za dobar desktop računar, pa za novi laptop itd. Istina, mnogo mi je udobnije ovde za stolom, sa brzim diskovima, sa kamarom memorije, i ne osetim nikakav problem sa računarom, pa bih se sada teško prilagodio nečemu sporijem. Ali da sam mogao da radim - mogao sam. Da sam želeo udobnije da radim - želeo sam, radio sam, kupio sam.

Ne kažem ja da neko ne bi trebalo da radi ako nema za jak računar... samo da je bolje da se štedi za jači računar nego da se kupuju samo jeftinije mašine. Ako neko nema odmah za high-end mašinu, nek radi ono što može i nek štedi za mašinu koja mu najviše odgovara. High-end mašine su daleko komfornije za rad od onih prosečnih i ne zastarevaju toliko brzo kao one slabije, pa se isplate na duži period.

Ali što se tiče onih mašina koje su neki pominjali... ono sa Pentium III procesorom ili sa 96 MB RAM... to smatram da nije dovoljno ni za početak u današnje vreme jer te mašine više nisu dovoljno jake ni za surfovanje internetom, a ako neko radi preko interneta ili uči preko interneta, to bi trebalo da mu je bitno... tako da je bolje da se uzajmi ili da štedi mesec - dva ako baš mora i da kupi bar neki polovan Core2Duo računar nego da u 2013. kupuje polovan Pentium III računar.
[ Burgos @ 26.03.2013. 15:50 ] @
Jbg, ja tada nisam imao ni od čega da uštedim :).

Za ovo si u pravu:

Citat:
Ali što se tiče onih mašina koje su neki pominjali... ono sa Pentium III procesorom ili sa 96 MB RAM... to smatram da nije dovoljno ni za početak u današnje vreme jer te mašine više nisu dovoljno jake ni za surfovanje internetom, a ako neko radi preko interneta ili uči preko interneta, to bi trebalo da mu je bitno... tako da je bolje da se uzajmi ili da štedi mesec - dva ako baš mora i da kupi bar neki polovan Core2Duo računar nego da u 2013. kupuje polovan Pentium III računar.


Dakle, bilo šta što može da otvori pdf, dve-tri stranice na internetu, neki tekst editor i ssh konekciju je sasvim dovoljno za početak.

Zanimljivo je i da je dovoljno i za kasnije - evo, već dva meseca sam na poziciji u kojoj i ne kucam ni kod na svom računaru, niti ga prevodim - sve direkno na serveru (naravno, ne onom koji je u produkciji). Nažalost, stanje interneta je katastrofalno ovde, a serveri su u Teksasu, te mi je najbolja investicija bila u VPS lociran u Nemačkoj, pa je onda "Ja -> ssh Nemačka -> ssh Teksas" najbolja solucija što se tiče odziva.

[ Nedeljko @ 26.03.2013. 18:00 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Ne moram ja ništa da "zamišljam" i nemoj da nagađaš da li ja imam iskustva jer me ne poznaješ.

Ne treba da te poznajem. Dovoljno je da pročitam šta pišeš i uporedim to sa stvarnošću.
Citat:
Marcus Naissus: Možeš i lično da se uveriš da ima jako puno ljudi koji po sajtovima za freelancere sasvim lepo zarađuju (što može da se vidi po broju pozitivnih komentara koje im klijenti ostave nakon odrađenog posla). Rad u firmi od 7 do 3 nije jedina opcija da neko ko se bavi nečim što je vezano za računare zaradi, tako da developer ne mora da pristaje na uslove koji mu manje odgovaraju nego da radi od kuće kao freelancer.

Nekome su uslovi kod kuće takvi da ne može da se sakrije od svoje dece, a freelanceri takođe ne dobijaju takve vrste projekata o kojima pišeš. Takođe, nisam viđao developere po firmama da kukaju za SSD-ovima i jezgrima.
Citat:
Marcus Naissus: Pa distribucije koje koriste Gnome nekako više "vole" GTK aplikacije... to jest GTK je popularniji na Gnome distribucijama, a Qt je popularniji na KDE distribucijama... osim ako se nešto nije promenilo u skorije vreme.

Žešću glupost odavno nisam pročitao.
[ Marcus Naissus @ 27.03.2013. 00:13 ] @
GTK jeste bio deleko popularniji izbor od Qt za distribucije koje su koristile Gnome (ako je danas stanje drugačije, možeš da napišeš), a do pre par godina Qt biblioteke čak nisu ni dolazile uz intslaciju Ubuntu Linuxa, što znači da ni jedna jedina Qt aplikacija nije dolazilauz standardnu Ubuntu instalaciju jer bez Qt biblioteka ne bi radile...

To ne kažem samo ja, nego to kaže i osnivač Canonicala (oni razvijaju Ubuntu), što možeš da pročitaš ovde: http://www.markshuttleworth.com/archives/568

Vidi ovo "As part of our planning for Natty+1, we’ll need to find some space on the CD for Qt libraries, and we will evaluate applications developed with Qt for inclusion on the CD and default install of Ubuntu."
Članak je iz 2011 i tada je napisao da bi za Natty (što je verzija Ubuntu Linuxa iz 2011. godine) trebalo da nađu mesta za Qt biblioteke na CD-u, što se slaže sa onim što sam ja napisao (da Qt aplikacije ranije nisu dolazile uz Ubuntu).

Pročitaj i ovo: "We care that the applications we choose are harmonious with one another and the system as a whole. Historically, that has meant that we’ve given very strong preference to applications written using Gtk, because a certain amount of harmony comes by default from the use of the same developer toolkit."

Posebno obrati pažnju na ovo: "we’ve given very strong preference to applications written using Gtk"

To se slaže sa onim što sam ja napisao... Gtk aplikacije su pre par godina bile daleko popularnije na Ubuntu od Qt aplikacija, a koliko ukupno Qt aplikacija ima u najnovijoj verziji Ubuntu Linuxa (i da li ih ima uopšte) ne znam, ali mi ne izgleda kao da su Qt aplikacije postale popularnije na Ubuntu od GTK jer na Ubuntu sajtu među aplikacijama koje dolaze uz Ubuntu pominju uglavnom iste aplikacije koje su i ranije dolazile uz Ubuntu (a ranije ni jedna od tih aplikacija nije bila Qt aplikacija)... tako da izgleda da je još uvek Gtk daleko popularniji na toj distribuciji (a to je najpopularnija distribucija Linuxa).

Tako da, Nedeljko... je l' možeš sad da nam kažeš da li ti bolje poznaješ Ubuntu i Canonical od Marka Shuttlewortha koji ga je osnovao? Moja poruka (da je GTK popularniji na Gnome distribucijama, a Qt je popularniji na KDE distribucijamada... osim ako se nešto nije promenilo u skorije vreme), za koju si ti napisao da je "žešća glupost" se slaže sa onim što je i on tada napisao, a ti nisi naveo ni jedan jedini argument zašto se ne slažeš sa time, nego koristiš "ad hominem" napade i nagađaš čime sam se ja bavio.
[ kkedacic @ 27.03.2013. 01:03 ] @
To za libove je istina, iako danas vise nebi trebao biti toliki problem. Qt se bolje integrira i ide s KDE, dok GTK+ ide s Gnome i ostalima. To se na Gentoo dobro vidi kad se instalira pure KDE ili pure Gnome apliakcija i sta za sobom vuce.
[ Nedeljko @ 27.03.2013. 01:15 ] @
I šta, nema Qt programa na repou? Naravno da ima. To što Qt nije dolazio na CD-u nema nikakve veze sa ovim o čemu pričamo. Ubuntu je distro koji je podrazumevao dobru internet vezu. Sa CD-a se instalira samo najosnovnije, a onda sa repoa skidaš šta hoćeš. Da, Qt i KDE programi sa repoa će povući odgovarajuće biblioteke.

Od Qt aplikacija uz ubuntu dolazi npr. Skype. Naravno, na repou, a dolazi i Qt SDK, zatim TexMakerX i da ne nabrajam dalje.

To je kao da si rekao da je tekst procesor koji dolazi uz Windows WordPad. Da, jeste, ali ljudi najčešće koriste Word. Isto tako ubuntu korisnici skidaju sa repoa šta im treba. Od open source programa za 3D modlovanje se naravno koristi Blender kao najbolji (rađen u Python-u), a ne nešto što je rađeno u ovome ili onome. Isto tako GIMP (rađen u GTK+) dolazi uz sve distribucije, nezavisno od toga da li su KDE ili GNOME ili XFCE orjentisane.
[ Nedeljko @ 27.03.2013. 06:12 ] @
Dakle, poenta je da distro nije samo ono što ima na medijumu, nego i sve ono što je na repoima.
[ Nedeljko @ 27.03.2013. 19:42 ] @
U stvari, priča je krenula tako što si tvrdio da treba skupa oprema za profi rad, pa sam naveo neka besplatna profi rešenja, pa si tvrdio da neki API-ji nemaju alternativu u open source svetu, pa ti je odgovoreno da Qt pokriva navedeni primer (gle čuda, uzeo si baš Apple-ov API), pa si onda počeo sa pričom kako Qt "nije popularan" među GNOME distroima (šta god to značilo) da bi se ispostavilo da svi izbiljni distroi dolaze i sa GTK i sa Qt i sa KDE i sa wxWidgets bibliotekama, makar na repoima.

Ko onda zavlači?
[ bachi @ 27.03.2013. 21:39 ] @
Nedeljko, čovek ti ne odgovori na poruku preko 20h i umesto da staviš prst na čelo i razmisliš da se i ti povučeš, kad ono međutim - seješ li ga seješ.

Možda zvuči otrcano, ali stvarno bre get a life!
[ plus_minus @ 27.03.2013. 21:56 ] @
Da, stvarno.. ako je već reč o Markusu Najzusu, Nedeljko.. pa zar ti nije prošlo kroz glavu?



[ Nedeljko @ 28.03.2013. 00:58 ] @
Kad bachi nešto odvali, to zlata vredi. Kleše se u kamen.

A ja inače živim od Markusovih odgovora.
[ bachi @ 28.03.2013. 07:26 ] @
Pa izgleda da živiš, jer ne vidim drugi razlog zašto bi napisao tri poruke jedne ispod druge u intervalima od po par sati, sem da isprovociraš odgovor te nastaviš bespoentnu diskusiju.

Da nije tako, makar bi koristio edit i u prvoj poruci dodao sve što si kasnije napisao.

Ih bre Nedeljko, ko te ne zna...
[ Nedeljko @ 28.03.2013. 07:29 ] @
Idi kod oftamologa.
[ dejanet @ 28.03.2013. 08:21 ] @
Citat:
Prices I got from Digia are the same as Nokia was quoting:

Qt Desktop Single OS – 2.995,-
Qt Desktop Multi OS – 4.195,-
Qt Embedded Single – 4.795,-
Qt Embedded Multi – 5.595,-
Qt All OS – 6.395,-

All prices are in Euro and per developer.

Toliko o besplatnom qt-u, ako govorimo o profesionalnom radu.


O dev.hardware-u se ovde zesce lupetalo.

Najcesci slucaj u srbiji je neki outsource-ing, sto znaci:
- email client (outlook...)
- skype, gtalk, gotomeeting..
- vpn client
- visual studio, eclipse, intellij, netbeans, zend ... sa svn plugin i jos brdo pluginova koje trazi klijent
- virtal masine za reprodukovanje os specific gresaka i testiranja..
- i jos brdo toga


Tako da minimum-minuminuma 500 eur za hardware, optimum 1500 eur.

Takodje klijentu se najcesce ne svidja ideja da placa dodatne sate na spori build, odnosno kojekakva krahove i podesavanja os-a, pa trazi striktno win7 ili osx u zavisnosti od posla.
[ Nedeljko @ 28.03.2013. 09:01 ] @
Qt besplatno dolazi pod LGPLv2.1 licencom, a ona dozvojava dinamičko linkovanje sa proizvoljno licenciranim modulima, koji se smeju prodavati. Opensource izdanje se u binarnom obliku isporučuje u vidu biblioteka za dinamičko linkovanje. Dakle, besplatan je i za profi rad.

Sa druge strane, postoji komercijalna licenca, koja se masno plaća po cenama koje si naveo. Komercijalno izdanje ima sledeće prednosti:

1. Dozvoljeno je statičko linkovanje sa proizvoljno licenciranim modulima.
2. Dozvoljeno je proizvoljno licenciranje izmenjenih varijanti Qt-ovih modula (dok LGPL zahteva da izmene Qt koda budu takođe pod LGPL).
3. Uključuje komercijalnu podršku.
4. Ima nešto malo dodatnih funkcionalnosti (<1%), koje pokriva zatvoreni kod koji nije digia-in.

Dakle, profi rad je itekako moguć i sa opensource izdanjem.

Tačnije, opensource izdanje dolazi dvostruko licencirano, pa korisnik može da bira između LGPLv2.1 i GPLv3. To je tako zato što te dve licence nisu kompatibilne, tj. LGPLv2 ne omogućava licenciranje linkovanog koda sa GPLv3 (zbog ograničenja koje nameće GPLv3), pa na taj način dozvoljavaju i pravljenje GPLv3 licenciranih programa.

http://qt-project.org/downloads
[ Nedeljko @ 28.03.2013. 19:52 ] @
Citat:
dejanet: Takodje klijentu se najcesce ne svidja ideja da placa dodatne sate na spori build.

Šta li je ovde pisac hteo da kaže? Kako li će klijent da zna brzinu bilda? Njega brajko zanima učinak, a tu je ključan programer.
[ Burgos @ 28.03.2013. 21:41 ] @
Citat:
Najcesci slucaj u srbiji je neki outsource-ing, sto znaci:
- email client (outlook...)
- skype, gtalk, gotomeeting..
- vpn client
- visual studio, eclipse, intellij, netbeans, zend ... sa svn plugin i jos brdo pluginova koje trazi klijent
- virtal masine za reprodukovanje os specific gresaka i testiranja..
- i jos brdo toga


Tako da minimum-minuminuma 500 eur za hardware, optimum 1500 eur.


Zar mora početnik koji se bavi outsoursingom baš da radi na projektima za koje je neophodan VS (ne express verzija) - ne mora. Da li mu je za početak potrebno više od jedne licence Windowsa da bi nešto testirao - nije. Da li može da preživi i bez intellij - može. Mora li baš outlook - ne mora.

Šta onda tu košta 1500 eura?
[ Nedeljko @ 29.03.2013. 00:41 ] @
Kako ne kapiraš? Pa, VS Express ne podržava plugin-ove, a mora da ima SVN plugin. Kakav je to pofa ako koristi TartoiseSVN koji je džabe?

A što se Outlook-a tiče, koji drugi? Je l' znaš neki skuplji? A, ovaj je još MS-ov.
[ herzog @ 04.04.2013. 19:15 ] @
Citat:
dejanet: Takodje klijentu se najcesce ne svidja ideja da placa dodatne sate na spori build.


Neka nadje bolje opremljenu teretanu.
[ herzog @ 04.04.2013. 19:22 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dexic je u pravu. U teoriji se za Windows se može programirati legalno, a da se MS-u ne plati ni centa. On nijednog trenutka nije rekao da je to praktično.

Kako? Uzmeš PC bez instaliranog windows-a i na njega staviš React OS operativni sistem i QtSDK sa GNU C++ kompajlerom iz MinGW projekta. Ne kažem da je pomenuti OS za profi upotrebu, ali navedeni SDK jeste visoko profi. Hoće li to što radi na React OS-u raditi na windows-u? Najverovatnije. To "najverovatnije" nije profi pristup, ali govorimo o teoriji.


Trebalo bi da je 100 posto.
[ Nedeljko @ 05.04.2013. 11:48 ] @
Ne zaboravi da je samo smrt sigurna.
[ Devanagari @ 17.04.2013. 06:14 ] @
Citat:
Dexic:
Da je sve ovako:
Citat:
da svoj program od $0.99 prodas u 50 000 kopija ili da platis masinu sa svim alatima $1500 i da plasiras app od $3.99 na store na kojem ce ga kupiti 1 500 000 ljudi
crno belo, ne bi uopste postojale rasprave. Ali ocigledno nije.

Frisko: Who’s Winning, iOS or Android? All the Numbers, All in One Place
Citat:
Who’s making money from app downloads?
According to Canalys’s data for the first quarter of this year, iOS users are spending much more on apps even if they’re downloading fewer of them overall.


Tako da - da, crno-belo. Barem kada je u pitanju to da li treba stedeti cca $500, na racun toga da ne radis na daleko najlukrativnijoj platformi.

Cela rasprava je u fazonu: ne koristim javni prevoz i tako stedim 150 dinara dnevno, idem peske na posao, doduse ne mogu da radim nigde van kruga od par kilometara od kuce ali zato stedim 150 dinara dnevno. Super, koja je poenta takve stednje? E to je ista prica kao kada neko programira za mobilne platforme, a "ustedi" $500 na PCu. Ozbiljni ljudi ne razmatraju stvari na taj nacin.

Kljucni zakljucak je pri dnu strane, odgovor na pitanje "who is winning": Android if you’re talking about market share; iOS if you mean financial success. So far, this is a strikingly different market than the PC business back in the 1990s, when market share translated directly into financial success.
[ Dexic @ 17.04.2013. 11:35 ] @
U temi se vode dve razlicite rasprave, koje vi mestae - a Marcus namerno ili slucajno muti :)
Jedna je, ako si pocetnik koji nema novca i pitanje je da li stedeti i cekati ili odmah uzeti nesto jeftinije. Ako mislis da je ovo prvo, gresis, jer to znaci da ces izgubiti na vremenu, da si mogao brze da izbacis proizvod, i mozda cak i brze dodjes do zarade da kupis Mac i onda dodas iOS programiranje.
Druga je za firme - gde vi previdjate cime se firme bave. Naravno da nece ona razmisljati samo da prodje sto jeftinije, vec ce gledati ROI koji moze dobiti u domenu u kome radi.

Da ste u pravu - ne bi ni bilo Android/Windows programming firmi.


Ako vam nije jasno, necu dalje da gubim vreme da objasnjavam :)
Ako se ne slazete, procitajte dve recenice gore ;)
[ Devanagari @ 17.04.2013. 19:35 ] @
Ne muti Marcus uopste ako se pogledaju treca poruka na ovoj temi (od bojan_bozovic) i pogotovo cetvrta (tvoja) gde si poceo da uplices upravo ovu pricu koju sam iznad opisao. Sad kada si dobio crno na belo to sto si trazio - onda je puj pike, ne igram se vise.

Citat:
Da ste u pravu - ne bi ni bilo Android/Windows programming firmi.

Svakako, trziste je dovoljno veliko da ima onih kojima je isplativo da skupljaju sta pretekne.

Ako ti nesto nije jasno pogledaj recenicu iznad ;)
[ Nedeljko @ 17.04.2013. 22:29 ] @
Devangari,

tržište od 20% uopšte nije zanemarljivo. Ozbiljni ljudi ulažu pre svega u znanje, a onda kada lepo zaradiš, uloži u proširenje. Ako u startu nemaš kintu za iOS programiranje, zaradi na androidu, pa se posle prebaci i na iOS. Ako imaš kintu u startu, onda još bolje.
[ Devanagari @ 18.04.2013. 04:02 ] @
Ne kazem da nije, naprotiv. Ja samo kazem da se ovde masi sira kada se prabrojavaju centi pri kupovini masine/alata za rad.
[ Nedeljko @ 18.04.2013. 09:19 ] @
Svima je jasno da je prosečan apple korisnik rasna krava muzara za programere, ali poentta je da se može krenuti i sa manjim ulaganjima, pa postepeno razvijati posao.
[ Dexic @ 18.04.2013. 12:55 ] @
Citat:
Devanagari:
Ne kazem da nije, naprotiv. Ja samo kazem da se ovde masi sira kada se prabrojavaju centi pri kupovini masine/alata za rad.

Razlika izmedju cene obicne, nove Windows masine i najjeftinije, nove, legalne OSX masine je prilicno veca od nekoliko centi.
Ja potenciram bas ovo sto je Nedeljko rekao.
Ti ako imas para za obe, idi tamo gde procenis da ces imati veci ROTI (Return on Time Investment), ne tamo gde ti drugi pricaju.
[ Devanagari @ 18.04.2013. 18:12 ] @
Citat:
Nedeljko:
Svima je jasno da je prosečan apple korisnik rasna krava muzara za programere, ali poentta je da se može krenuti i sa manjim ulaganjima, pa postepeno razvijati posao.

Razumeo sam te i prvi put. Moze se krenuti i sa manjim ulaganjima, niko to ne spori.

Usudio bih se da krenem i korak dalje, cisto povlaceci paralele sa drugim poslovima za koje postoje skuplji i jeftiniji alati za skuplje i jeftinije trziste. Rekao bih da bi siromasniji/manji developer zapravo trebao da ide na sigurno i da nekako (nekako) dodje do novca za alat kojim ce da odmah krene da radi na lukrativnijem trzistu. Naravno, kao sto si prethodna dva puta spomenuo, savrseno je izvodljivo da skuplja i skuplja i skuplja i... profit dok ne skupi da konacno predje u visi platni razred ali kapiram da je to vec na svakome da sam prosudi na osnovu svojih iskustava koliko visoko i u kom periodu gadja.

Uvek je na koncu bitna sira slika; izuzev ako neko ne planira da svoje programe prodaje grupi od par tuceta ljudi, stvarno ne razumem kakvu to razliku pravi $500 za kupovinu ove ili one masine. Ali u tim slucajevima pricamo o prakticno amaterima i nije mi jasno od kakve oni pomoci mogu biti Microsoftu ili vec kome drugom ciju masinu ne moraju da kupuju.

Inace, ne znam cemu ova kvalifikacija "prosecan Apple korisnik je rasna krava muzara za programere". Ako si programer za Mac i iOS uredjaje takve potrosacke navike bi trebalo da su ti super stvar, ako nisi ne bi trebalo da te se tice, tako da ne razumem cemu izlivanje kiseline.
[ plus_minus @ 18.04.2013. 18:48 ] @
^^
Citat:
Inace, ne znam cemu ova kvalifikacija "prosecan Apple korisnik je rasna krava muzara za programere".


Zato što prosečan apple korisnik zaista plaća ono što prosečan windows/linux korisnik ni ne zna da uopšte i košta. Mac korisnici misle da to tako treba i ne bune se, a i windows/linux korisnici misle da to tako treba pa se i oni ne bune. :) Verovatno je zato tako i napisao.
[ Dexic @ 18.04.2013. 19:08 ] @
Citat:
Devanagari:
Uvek je na koncu bitna sira slika; izuzev ako neko ne planira da svoje programe prodaje grupi od par tuceta ljudi, stvarno ne razumem kakvu to razliku pravi $500 za kupovinu ove ili one masine.

Ti mislis da je svakome lako da zaradi 500$ a kamoli JOS 500$ razlike da bi kupio skuplju masinu?
Mislim, Indijcu koji toliko dobije godisnje, ili nekom minimalcu u Srbiji...
A samo mi onda reci kako je "garantovana zarada na Apple korisnciima" i da vidimo koliko ides u krajnost?
[ plus_minus @ 18.04.2013. 19:15 ] @
Citat:
Ti mislis da je svakome lako da zaradi 500$ a kamoli JOS 500$ razlike da bi kupio skuplju masinu?


Ma samo treba imati m00da. Eno, kad beše ... prošle godine valjda, onaj kinez prodao bubreg za ipad2 čini mi se.. Zaradeo za 3 ajpeda i to iz jednog poteza.
[ Nedeljko @ 18.04.2013. 20:40 ] @
Citat:
Devanagari: Inace, ne znam cemu ova kvalifikacija "prosecan Apple korisnik je rasna krava muzara za programere". Ako si programer za Mac i iOS uredjaje takve potrosacke navike bi trebalo da su ti super stvar, ako nisi ne bi trebalo da te se tice, tako da ne razumem cemu izlivanje kiseline.

Niko ne izliva kiselinu, već naprotiv - kao sto svaki uzgajivač krava želi rasnu muzaru, tako i ovde. Upravo je to bila poenta - da je ta grupa ekstra za programere, bez obzira na lični odnos prema njoj. Mislim, stvarno nemam neki respekt prema onome ko samo kupuje, plaća i ne pita pošto je i kome je astronomska cena najbolja reklama, a da je to super za one koji ih muzu to je tačno, i njima su oni ekstra. Nemam ja ništa protiv njih. Naprotiv, ja to upravo podržavam da oni koji ne znaju šta će sa parama, barem iste daju onima kojima one trebaju.
[ Devanagari @ 18.04.2013. 20:42 ] @
Citat:
Dexic: Ti mislis da je svakome lako da zaradi 500$ a kamoli JOS 500$ razlike da bi kupio skuplju masinu?
Mislim, Indijcu koji toliko dobije godisnje, ili nekom minimalcu u Srbiji...
A samo mi onda reci kako je "garantovana zarada na Apple korisnciima" i da vidimo koliko ides u krajnost?

Evo i treci put da se slozim s vama, uvek se moze raditi kao Indijci. Stavise, siguran sam da je moguce programirati i tako sto ces pisati na papiru, dati tetki daktilografu da ti prekuca i onda odneti kod drugara koji zaista ima racunar da se iskompajlira. Hej, dodatnih $500 ustede!

Taj kome je osetna razlika izmedju $500 i $1000 pri kupovini masine za programiranje ocigledno ima svetlu poslovnu buducnost u svetu programiranja.

Ovu trecu recenicu ni ne razumem, nesto ti se vrti po glavi pa bi meni da prisijes.

Citat:
plus_minus: ^^


Zato što prosečan apple korisnik zaista plaća ono što prosečan windows/linux korisnik ni ne zna da uopšte i košta. Mac korisnici misle da to tako treba i ne bune se, a i windows/linux korisnici misle da to tako treba pa se i oni ne bune. :) Verovatno je zato tako i napisao.

Znas ti vrlo dobro sta pitam cim ne citiras i nastavak.
[ Nedeljko @ 18.04.2013. 21:40 ] @
Citat:
Devanagari: Taj kome je osetna razlika izmedju $500 i $1000 pri kupovini masine za programiranje ocigledno ima svetlu poslovnu buducnost u svetu programiranja.

Zašto da ne. Znam lika koji je vrlo talentovan i vrlo jak u nekim oblastima programiranja, a rodio se u siromašnoj porodici. Mihajlo Pupin je imao knap za kartu do Amerike. Prvo jutro je dobio kao došljak besplatan doručak od države, a za ručak je morao da zaradi.
[ Dexic @ 18.04.2013. 21:54 ] @
Citat:
Devanagari:
Taj kome je osetna razlika izmedju $500 i $1000 pri kupovini masine za programiranje ocigledno ima svetlu poslovnu buducnost u svetu programiranja.

Pa ono...dobar broj ljudi je sredinom/krajem 90-ih kod nas poceo da radi, kada je 500$ bila ogromna razlika, i danas neki cak vode vece firme.

Jbg... glupi nisu hteli da stede od auta, kuce i hrane jos nekoliko meseci da kupe jaci racunar, onda bi jos vise zaradili... mislim...
Odlican primer koliko nisi u pravu za gornju izjavu.
[ plus_minus @ 18.04.2013. 22:15 ] @
Citat:
Devanagari:
Znas ti vrlo dobro sta pitam cim ne citiras i nastavak.


Nisam citirao nastavak zato što ti je dat odgovor koji se odnosi kako na sami deo citata, tako i na nastavak.
[ Homer J. Simpson @ 18.04.2013. 22:19 ] @
on topic:
http://www.theregister.co.uk/2...financial_results_klein_quits/
[ Devanagari @ 19.04.2013. 05:18 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
Devanagari:
Taj kome je osetna razlika izmedju $500 i $1000 pri kupovini masine za programiranje ocigledno ima svetlu poslovnu buducnost u svetu programiranja.

Pa ono...dobar broj ljudi je sredinom/krajem 90-ih kod nas poceo da radi, kada je 500$ bila ogromna razlika, i danas neki cak vode vece firme.

Ni ja nemam bolji primer od Srbije 90-ih da po cetvrti put kazem: naravno da moze i tako da se radi i napreduje tim tempom... Potpuno je uporedivo sa prethodno spomenutim primerom Indijaca (primer #3).

[ Nedeljko @ 19.04.2013. 10:10 ] @
I kako se to ond aslaže sa ovom ironijom:
Citat:
Devanagari:Taj kome je osetna razlika izmedju $500 i $1000 pri kupovini masine za programiranje ocigledno ima svetlu poslovnu buducnost u svetu programiranja.

Niko od nas ne osporava da je bolje imati u startu više nego manje i da ko ima više može (ako ima potrebna znanja) odmah da gađa lukrativni apple.
[ Dexic @ 19.04.2013. 13:46 ] @
Citat:
Devanagari:
Ni ja nemam bolji primer od Srbije 90-ih da po cetvrti put kazem: naravno da moze i tako da se radi i napreduje tim tempom... Potpuno je uporedivo sa prethodno spomenutim primerom Indijaca (primer #3).

Sad vec samo okreces istinu i lazes ili ignorises istinu i lazes. U svakom slucaju, HF.
[ Nedeljko @ 19.04.2013. 15:52 ] @
Može li malo bez tako teških reči?
[ Devanagari @ 19.04.2013. 16:24 ] @
Citat:
Nedeljko:
I kako se to ond aslaže sa ovom ironijom:

Nisam te razumeo tacno na sta mislis, tj. sta nije jasno. Hteo sam da kazem da naravno da moze da se krene sa manje isplativim trzistem i uz minimalna/bez ulaganja umesto da se (pozajmicom, kreditom, itd. u visini od cca $1000 - da se ne prenemazemo mnogo, nije ni ovo bas blago Baje Patka) odmah krene na daleko isplativije trziste ali da mislim da su daleko vece sanse da ce taj tempo pre da dovede do izmrcvarenosti i bankrota nego do napretka i prelaska u visi platni razred.

Izuzev ukoliko je nekome takav tempo i obim posla cilj, a i na to sam se osvrnuo spominjuci amatere.

Mozda pisem nesto sto me nisi pitao ali kazem nije mi sasvim jasno kako su te dve stvari koje si spomenuo/citirao u koliziji.

Citat:
Nedeljko:
Može li malo bez tako teških reči?

Ako je Dexic fizickog i/ili mentalnog uzrasta ispod 13-14 g. meni licno stvarno nije problem, slobodno moze da nastavi. Mislim, takvu sam sliku stekao iz ovog dosadasnjeg upornog ponavljanja. Spomenuo je crno-belo, dobio je crno na belo, i dalje ponavlja istu pricu i na kraju - optuzuje drugoga da laze. Kakav drugi zakljucak mogu da izvedem?
[ Dexic @ 19.04.2013. 17:10 ] @
Citat:
Nedeljko:
Može li malo bez tako teških reči?

Moze, ali zasto bih se ja trudio da budem fin kad on izvrce istinu :) Rekao je da (ironicno) da neko kome je ta razlika velika ima svetlu buducnost - sto je istorija pokazala prilicno netacnim. Ergo - lazi.
[ Dexic @ 19.04.2013. 17:12 ] @
Citat:
Devanagari: Ako je Dexic fizickog i/ili mentalnog uzrasta ispod 13-14 g. meni licno stvarno nije problem, slobodno moze da nastavi.

12, nemoj da mi dodajes godine, mrzim to :)
[ Dexic @ 19.04.2013. 17:16 ] @
Citat:
Devanagari:
Spomenuo je crno-belo, dobio je crno na belo, i dalje ponavlja istu pricu i na kraju - optuzuje drugoga da laze. Kakav drugi zakljucak mogu da izvedem?


Pa nisi ti nista pokazao crno na belo. Ti si dao neki podatak za Android vs. iOS. Ja sam pricao o Windowsu - dakel... nisi pokazao crno na belo.
Znaci, fora je porediti Windows+Android sa stanista jeftinog WinPC-a naspram Win+Andr+iOS sa stanista mnogo skuplje Mac masine. Ako imas cifre koje pokazu da je ovo prvo ovako manje trziste od ovog drugog, onda se izvinjavam, i reci cu da si u pravu.
Doduse, pozeljno da onda nadjes i brojke koje pokazuju typical Time To Market za Android/Windows aplikaciju i Time To Market za iOS aplikacije, ROI za obe pa da vidimo i koliko bi to u stvari bilo korisno. Jer ako ti treba veci I(nvestment) i veci Time To Market, onda ROT nije na strani iOS-a.

Da li sam sada bio prihvatljivo ljubazan?:)
[ Nedeljko @ 19.04.2013. 19:09 ] @
Citat:
Devanagari: Nisam te razumeo tacno na sta mislis, tj. sta nije jasno. Hteo sam da kazem da naravno da moze da se krene sa manje isplativim trzistem i uz minimalna/bez ulaganja umesto da se (pozajmicom, kreditom, itd. u visini od cca $1000 - da se ne prenemazemo mnogo, nije ni ovo bas blago Baje Patka) odmah krene na daleko isplativije trziste ali da mislim da su daleko vece sanse da ce taj tempo pre da dovede do izmrcvarenosti i bankrota nego do napretka i prelaska u visi platni razred.

Izuzev ukoliko je nekome takav tempo i obim posla cilj, a i na to sam se osvrnuo spominjuci amatere.

Mozda pisem nesto sto me nisi pitao ali kazem nije mi sasvim jasno kako su te dve stvari koje si spomenuo/citirao u koliziji.

Joj, amaterizam je programirati za android! Šta mi napriča! Projekat će da dovede do bakrota zato što je za android.

Amaterizam je nešto sasvim drugo, na primer ovo:

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=15702

Mogu da drvim celu stranu obrazlažući da su linkovani projekat radili amateri, za koga god da su radili, za koji god OS da su radili itd. No za praćenje obrazloženja bi bila potrebna izvesna stručnost, pa ne bih o tome.
[ Devanagari @ 20.04.2013. 06:07 ] @
Citat:
Nedeljko: Joj, amaterizam je programirati za android!

Nedeljko, stvarno ne razumem odakle takav zakljucak. Uopste nisam to rekao, naprotiv. Pokusacu jos jednom da objasnim sta mislim ali se necu vise ponavljati, nadam se da ce ovaj put biti jasno.

Kao sto sam naveo, mislio sam na mass market. Prodaju appova, imajuci u vidu ulaganja (sa kojima su bojan_bozovic i Dexic krenuli odmah na pocetku teme) i benefite (na koje ja pokusavam da bacim akcenat).

Ukoliko ne govorimo o developeru koji ima nameru da svoj app prodaje sto vecem broju ljudi i od toga zivi, onda prirodno govorimo o developeru koji - ne znam, vezba, ima nameru da app distribuira rodjacima i prijateljima, zeli da prodaje par desetina/stotina komada mesecno i da mu kaplje neka para svaki mesec, itd. i sl. Tek na tom mestu sam spomenuo da je taj drugi pristup amaterski rad ili da pokusam da dodatno pojasnim - rekreativni, sporedna aktivnost, hobi, itd. Ali opet amaterski. Sve u tom smislu gde to nije osnovna delatnost i gde ne ides na to da razvijes posao i profite.

Ako hocete da budete iskreni: a) priznacete da drugacije i nije moguce ukoliko je prvi finansijski stepenik koji mora da se preskoci kupovina alata od nekih $1000, b) male su sanse da dobijete nesto kvalitetno od takve aktivnosti (Na ovom mestu te molim da ne kreces sa stavom kako je ipak moguce da bude kvalitetno. Naravno da je moguce). To nije nista ponizavajuce, niti sramno, samo kazem da mi izgleda da je - sudeci po ciframa koje sam predstavio - pristup koji generalno ima manje sanse na uspeh od toga ako imas biznis plan u kojem ti kupovina alata nije tolika prepreka.

Nadam se da je jasno. Svojim parama sam kupio i aktivno koristim ova dva poslednja Nexusa - dakle nisam nikakav Apple fanboy, zealot ili sta je sad popularno od tih naziva za vredjanje ljudi koji imaju neke drugacije potrebe. Samo mi je bez veze da se toliki akcenat baca na totalno trivijalnu stvar za koju mislim da je ocigledno da ne igra skoro nikakvu ulogu u napretku biznisa nekog programer, a kamoli neke platforme.

I da se nadovezem na ono sto sam spomenuo, da mislim da je za nekoga ko ima problem sa kupovinom masine od $1000 zapravo bolje da nekako upravo to i uradi i da odmah krene na lukrativnije trziste. Na linku koji sam dao uz grafik moze se videti jos jedan grafik: "worldwide smartphone shipments". Tu je odnos 70.1%/21% u korist Androida. Profit od prodaje appova je kao sto smo videli obrnuto srazmeran: 74%/20%. U startu je dosta toga jasno, medjutim ima jos jedna jako bitna stvar: cega tu sve ima u ovih 70.1%? Pre neki dan sam procitao navode jednog od krupnijih developera (mozda je pricao o Facebook Home, mozda o Temple Run 2, ne secam se ali naci cu ukoliko je potrebno) koji je naveo da za Android imaju preko 700 razlicitih smartphone modela koje trenutno (moraju da) podrzavaju!! Sad, samo se zamislite nad tom cinjenicom ukoliko ste mali independent developer koji ulazi na trziste. Ne samo da ce vam obim potencijalnog profita u startu biti smanjen na 20% od ukupnog, nego treba da vas sahranjuju svaki dan za komentarima i zahtevima tipa: "meni app ne radi na Ei 1999, ne placam appove nego skidam apkove tako da ne mogu da ti trazim pare nazad ali evo ti zato jedna zvezdica". Zasto bi neko sebi pravio glavobolje tog tipa, narocito ukoliko ima nameru da se izdrzava od tog posla? Tako da sto covek dublje ulazi u materiju biva svestan sve sire i sire slike i zato mi je kazem potpuno nejasno zasto bi neko na ovakvoj temi uopste spominjao to da li treba/ne treba/moze/ne moze da kupi racunar za programiranje na nekoj platformi. Kao kada bi sad dosao Microsoft sa ~0% mobile trzista i rekao: prednost nase platforme je sto ne moras da kupujes nov racunar - pa svi bi im se smejali. To je onaj primer sto sam naveo sa prevozom, kao stedis svaki mesec 3000 dinara a ne zaradjujes nista, umesto da trosis 3000 dinara, a zaradjujes 30000.

Uopste, ko bi da sagleda malo siru sliku savetujem da pocne da prati recimo ono sto objavljuje Asymco. Ne morate se sloziti sa zakljuccima koji se iznose (a i nema ih puno) ali mislim da podaci koje objavljuju govore sami za sebe.

Citat:
Dexic: Pa nisi ti nista pokazao crno na belo. Ti si dao neki podatak za Android vs. iOS. Ja sam pricao o Windowsu - dakel... nisi pokazao crno na belo.

Citat:
Dexic:
Da je sve ovako:
Citat:
da svoj program od $0.99 prodas u 50 000 kopija ili da platis masinu sa svim alatima $1500 i da plasiras app od $3.99 na store na kojem ce ga kupiti 1 500 000 ljudi
crno belo, ne bi uopste postojale rasprave. Ali ocigledno nije.


"Rasprava":

[ dejanet @ 20.04.2013. 07:36 ] @
WTF, ne mogu da verujem da se jos vodi rasprava oko 500,1000 ili 1500 eur/$ ulaganja.

Pa evo vam jedna analogija, za posao na drzavnoj sisi sa platom od 50k-80k rsd, dobijanje grant-a kosta oko 10-20k eur. Npr. u jednoj opstini, koliko se secam, ako nisi imao cash, prepisao bi zemlju opstini, a ekipi bi posle 1-2 koraka novac bio u dzepu.

Drugo posto se raspravlja o target marketu(android, win, ios), svaka cast svakome, ko ima svoj proizvod, na bilo kakvom marketu i da mu on obezbedjuje egzistenciju. To je, po meni veliko postignuce.
Ono sto je realnost za vecinu,narocito u bliskoj buducnosti, to je rad za poslodavca preko 'neta', koji je lociran, najcesce preko 'bare', part-time, prodaje se radni sat. Tu pravila igre odredjuje narucilac posla, izmedju ostalog koliko RAM-a, 32/64 bit, koja DEV, TEST i PRODUCTION platforma, koji dev alati...
[ Dexic @ 20.04.2013. 08:58 ] @
Citat:
Devanagari:
Ako hocete da budete iskreni: a) priznacete da drugacije i nije moguce ukoliko je prvi finansijski stepenik koji mora da se preskoci kupovina alata od nekih $1000, b) male su sanse da dobijete nesto kvalitetno od takve aktivnosti

A ti imas dokaz, koji nije samo tvoje ili necije misljenje, da je iskrenost ovako misliti?
Da li si svestan koliko je kvalitetnog softvera nastalo od ljudi koji su poceli sa masinama 90-ih koje su tada bile "antic"?

Citat:
pristup koji generalno ima manje sanse na uspeh od toga ako imas biznis plan u kojem ti kupovina alata nije tolika prepreka.

Ma ko bi rekao da je tako :D Ne znam za Nedeljka, ali ja nisam ni rekao da nije ovako; ako si dobio takav utisak od mene, izvinjavam se, reci odakle je to, da znam gde sam se lose izrazio?


Citat:
I da se nadovezem na ono sto sam spomenuo, da mislim da je za nekoga ko ima problem sa kupovinom masine od $1000 zapravo bolje da nekako upravo to i uradi i da odmah krene na lukrativnije trziste

E najzad smo dosli da priznas da je ovo samo tvoje misljenje a ne crno-na-belo :)
Drugo - lukrativnije trziste od cega? Zasto poredis samo Android i iOS, gde je tu Windows za koji se isto moze programirati na jeftinom racunaru?
Citat:

Na linku koji sam dao uz grafik moze se videti jos jedan grafik: "worldwide smartphone shipments". Tu je odnos 70.1%/21% u korist Androida. Profit od prodaje appova je kao sto smo videli obrnuto srazmeran: 74%/20%.

Khm:
Citat:
U startu je dosta toga jasno

Ali se mnogo toga preskoci.
Npr. kolika je dodatna zarada od reklama free appovima?

Drugo, reci mi, kako sam ja poceo pricu od WIndowsa, zasto ti meni za "crno-na-belo" samo pominjes cifre za Android i iOS?
Deder, pocni od toga... da bude nesto jasno u startu :) Gde sam ja pominjao samo Android vs. iOS da si ti stigao do zakljucka da onda nisi izvrtao istinu?

I ozbiljnije pitanje: da li ti imas ikakav uvid koji deo iOS trzista drze krupnije firme, gde ce se teze uci, tj. koliko u stvari pocetnici programeri imaju mogucnost uspeha?

Citat:

"Rasprava":

"Tako je" - jos da objasnis kako tvoje cifre za iOS i Android se uklapaju u moje pricanje o Windowsu pa da ima smisla sta pricas :)
Ovako, i dalje samo okreces istinu :)
[ Nedeljko @ 20.04.2013. 12:32 ] @
Citat:
Devanagari: Naravno da je moguce). To nije nista ponizavajuce, niti sramno, samo kazem da mi izgleda da je - sudeci po ciframa koje sam predstavio - pristup koji generalno ima manje sanse na uspeh od toga ako imas biznis plan u kojem ti kupovina alata nije tolika prepreka.

A ja mislim baš obrnuto - da je cena alata poslednja stavka kada su šanse projekta u pitanju, tamo negde oko promila. Čak mi iskustvo govori da što je alat zatvoreniji i komercijalniji veće je vnogo. Dakle, mislim da je bolji izraz "nabavkom komercijalnih alata se šanse za uspeh ne moraju smanjiti". Naravno, ima izuzetaka, kao što je BCB, mada ne znam da li je uporediv sa open source izdanjem Qt-a. Takođe, najjače SQL zasnovane baze su najskuplje.

Ne samo da je moguće sa FOSS alatkama napraviti frenomenalan proizvod, već to nema skoro nikakve veze sa šansama za uspeh. Onaj ko misli suprotno, bolje da batali pokretanje sopstvenog projekta i zaposli se kod nekoga ko zna da vodi posao.
[ Nedeljko @ 20.04.2013. 13:00 ] @
Malo sam preterao sa pljuvanjem komercijalnih alata, ali poenta je da onaj kome je cena reklama nema pojma o poslu i da mu je bolje da ide kod nekog ko zna da vodi posao.
[ Silencer @ 20.04.2013. 13:31 ] @
Ako dozivim i vidim sony vegas, blizzard i adobe aplikacije da rade preko win app store. Odo ja da radim u zelezaru da duvam u pec.
[ Devanagari @ 20.04.2013. 16:23 ] @
Citat:
Nedeljko:A ja mislim baš obrnuto - da je cena alata poslednja stavka kada su šanse projekta u pitanju, tamo negde oko promila.

Ja stvarno ne znam odakle ti ovo "obrnuto" - pa ja sve vreme pisem upravo o tome kako je kupovina nove masine poslednja rupa na svirali kada je rec o programiranju za masovno (app) trziste. Stvarno mi nije jasno odakle takav zakljucak. Pa u poslednjoj poruci sam napisao bukvalno:
Citat:
Samo mi je bez veze da se toliki akcenat baca na totalno trivijalnu stvar za koju mislim da je ocigledno da ne igra skoro nikakvu ulogu u napretku biznisa nekog programera, a kamoli neke platforme.


A ako govoris o alatu u smislu softwarea, ne znam zasto "odgovaras" na to kada o tome nista nisam pricao. Citava moja prica je na racun budalastine kako je mana programiranja za Apple mobile platformu to sto moras da kupis masinu od $1000, dok je sa druge strane prednost to sto za Microsoft/Android ne moras.
[ Nedeljko @ 20.04.2013. 22:22 ] @
Citat:
Devanagari: Citava moja prica je na racun budalastine kako je mana programiranja za Apple mobile platformu to sto moras da kupis masinu od $1000, dok je sa druge strane prednost to sto za Microsoft/Android ne moras.

Za onoga ko ima kintu u startu nije prednost, ali za onoga ko nema je žestoka prednost.
[ Devanagari @ 21.04.2013. 00:36 ] @
Pa ali to je trivijalan zakljucak, vec smo ga mnogo puta spomenuli u temi. Svi smo dali svoja objasnjenja i zasto mislimo da to jeste i zasto mislimo da to nije bitno.
[ Dexic @ 21.04.2013. 09:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Za onoga ko ima kintu u startu nije prednost, ali za onoga ko nema je žestoka prednost.


Citat:
Devanagari: Pa ali to je trivijalan zakljucak, vec smo ga mnogo puta spomenuli u temi. Svi smo dali svoja objasnjenja i zasto mislimo da to jeste i zasto mislimo da to nije bitno.



Da postoje potpisi, sad bi usao u istoriju :)
[ Nedeljko @ 21.04.2013. 10:31 ] @
Ma, šta sve nije pisao da čas jeste čas nije. Da je samo ovo.
[ Devanagari @ 22.04.2013. 05:26 ] @
Nedeljko, da li si video mnozinu u onome sto sam napisao? Ne znam da li pao pod uticaj pa trolujes ili te je uhvatilo nesto drugo ali stvarno nisam ocekivao takav rezon od tebe.
[ Nedeljko @ 22.04.2013. 09:25 ] @
Evo, ovde pišeš
Citat:
Devanagari: Ako hocete da budete iskreni: a) priznacete da drugacije i nije moguce ukoliko je prvi finansijski stepenik koji mora da se preskoci kupovina alata od nekih $1000, b) male su sanse da dobijete nesto kvalitetno od takve aktivnosti (Na ovom mestu te molim da ne kreces sa stavom kako je ipak moguce da bude kvalitetno. Naravno da je moguce). To nije nista ponizavajuce, niti sramno, samo kazem da mi izgleda da je - sudeci po ciframa koje sam predstavio - pristup koji generalno ima manje sanse na uspeh od toga ako imas biznis plan u kojem ti kupovina alata nije tolika prepreka.

Posle toga na moj komentar
Citat:
Nedeljko: A ja mislim baš obrnuto - da je cena alata poslednja stavka kada su šanse projekta u pitanju, tamo negde oko promila.

odgovaraš sa
Citat:
Devanagari: Ja stvarno ne znam odakle ti ovo "obrnuto" - pa ja sve vreme pisem upravo o tome kako je kupovina nove masine poslednja rupa na svirali kada je rec o programiranju za masovno (app) trziste.

Dogovori se prvo sam sa sobom.