[ Urkelele @ 14.03.2013. 10:18 ] @
Pozdrav drugari...

posedujem dva media konvertera Allied Telesis AT-MC102XL (100TX to 100FX SC standalone media converter). Zbog nekih testiranja mreze trebam da ih postavim na nekoj razdaljini od oko 1km. Kada sam ih postavio nisu mogli da se upare. Na kratkom kablu (sto sam dobio uz njih) oni rade bez problema.
Uvideo sam u cemu je problem - u krajnjim optickim konektorima. Na konektorima koji su postavljeni u toj optickoj mrezi nema oznaka, ali na adapterima koje sam pokusao da koristim stoji oznaka SC-A. Oznake na konektorima kratkog kabla sa kojim su konverteri radili je SC-P.
E sad, primetio sam da je razlika u krajnjoj plastici: kod SC-A je plastika konusna, dok je kod SC-P krajnja plastika ravna.

Konkretno moje pitanje je: koji (kakav) adapter trebam da uzmem da bih nakacio media ocnverter na mrezu (ukoliko postoji takav adapter)?

Pored ovoga, neko bi mogao jos da objasni kakvi konektori postoje i koja je razlika (mene konkretno interesuje SC-P i SC-A), koja je razlika izmedju multimoda i singlemoda i jos po nesto sto neko moze da se seti i sto bi bilo interesantno za ovu temu

Unapred hvala.


[Ovu poruku je menjao Urkelele dana 14.03.2013. u 11:31 GMT+1]
[ Alehandros @ 14.03.2013. 17:17 ] @
-Da li si siguran da ti je link urađen multimodnom optikom, obzirom da koristiš multimodni konverter?
-Da li si obratio pažnju na RX-TX?

Na net-u imaš toliko dokumentacije o MM i SM...
Pozdrav,
[ Urkelele @ 14.03.2013. 19:07 ] @
Ja nigde nisam spomenuo da je link multimodni jer do malopre nisam znao Od postavljanja teme saznao sam dosta toga. U pravu si da na internetu ima dosta dokumentacije o tome, ali kada se neko prvi put susrece sa necim onda je mnogo tesko da se uklopi.

Link je uradjen u siglemodu, a konvertori su multimod. Na optici su postavljeni SC-A konektori, dok mediakoverteri rade sa SC-P konektorima. Zbog razlike u debljini optickog vlakna nije moguce medjusobno splajsovanje SM i MM vlakana. Takodje, ne postoje ni adapteri koji spajaju SM i MM kablove, ali postoje konverteri za to, samo je pitanje koliko kostaju. Ali, procitao sam danas negde na internetu da je moguce da se konektor koji je predvidjen za MM navari na SM, ali je pitanje da li ce to da radi.
[ Alehandros @ 14.03.2013. 19:32 ] @
Iskrene nisam pokušavao, ali ako imaš slobodnog vremena i splajser vredi pokušati
Što se tiče konektora evo linka za početak http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber_connector
Pozdrav...
[ optix @ 15.03.2013. 00:55 ] @
Ne pokusavaj da budzis MM na SM, nego nabavi dva SM konvertera.
Slabljenje na povezivanju APC (konusni) i UPC (ravni) SC konektora je par decibela, na 1km ne bi trebalo da primetis nikakav prakticni gubitak. To donekle mozda mozes da smanjis koriscenjem patch kabla sa odgovarajucim musko/zenskim APC/UPC konektorima, ali pitanje je sa kojim krajnjim rezultatom posto svaki novi patch unosi dodatno slabljenje.
[ Urkelele @ 18.03.2013. 06:33 ] @
Nasao sam coveka da mi napravi kabal sa SC-APC na SC-UPC na singlemode kablu pa da probam. Ukoliko to ne uspe kupicu dva SM mediaconvertera, a da znate da imam dva MM na prodaju
[ niceness @ 18.03.2013. 07:44 ] @
To neće puno pomoći, moraćeš nabaviti SM media konvertore. Čak i da proradi lično ne bih nikada ostavio tako.
Da je obrnuto (SM MK i MM kabl) onda bi mogao probati sa mode conditioning patch kablom (ako MK radi na 1310nm).
Iz zantiželje, što nisi uzeo gotove SC-UPC(ili PC, svejedno je) - SC-APC kablove već ih praviš?
[ Urkelele @ 18.03.2013. 08:23 ] @
A gde da ih nadjem? Ne razumem se mnogo u optiku, ali gde sam gledao nisam nasao takvu vrstu kablova.
[ niceness @ 18.03.2013. 09:00 ] @
Evo, za primer, ima u Netiksu ovaj ovde(valjda se ne smatra za reklamu).
Koristi google, nađi po koju firmu koja nudi optičke patch kordove pa im pošalji upit na mail.

Ali, opet, ne verujem da će ti išta pomoći.