[ Marcus Naissus @ 16.03.2013. 00:56 ] @
Gledam malopre nešto na Ubuntu sajtu, šta kažu za "Multiverse" repozitorijum... https://help.ubuntu.com/community/Repositories

Citat:
The multiverse component contains software that is not free, which means the licensing requirements of this software do not meet the Ubuntu main component licence policy. The onus is on you to verify your rights to use this software and comply with the licensing terms of the copyright holder. This software is not supported and usually cannot be fixed or updated. Use it at your own risk.


Znači, oni ostavljaju svojim korisnicima da se pobrinu za to da imaju prava da koriste nešto iz tog repozitorijuma...

Ali da li prosečan Linux korisnik može jednostavno i po razumnim cenama da licencira, na primer, MP3?

Ajde da vidimo koliko bi to koštalo... http://mp3licensing.com/royalty/software.html

Cena po komadu nije velika kada se licencira za veliki broj korisnika, ali je minimum 15 000 dolara godišnje.


Koliko ima smisla da to ostavljaju svojim korisnicima?
[ kkedacic @ 16.03.2013. 10:08 ] @
Oni ostavljaju svojim korisnicima da skinu sve sto nije moglo da se shipa s medijem s kojeg se instalira.
Kako ti uopce padnu na pamet takve stvari?
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2013. 11:55 ] @
@Marcus,

Koliko para toliko i muzike :-) Posto Ubuntu Linux skidas za dz, tesko je ocekivati od Canonical-a da placaju patente za gomilu paketa.

Tako da su oni lepo sebe zastitili tako sto na CD-ovima koje oni valjaju nema, recimo, DVD plejera.

Ako korisnik sam odluci da skine DVD plejer, recimo, sa nekog repo-a - on je sam odgovoran za eventualne licence.

Naravno, vlasnici patenata sigurno nece da jure Joe Nerd-a koji je upravo ispekao svoj kernel i dovukao open source DVD player da gleda pr0n. Da bi cela stvar imala smisla za njih, mora da se vrti lova, zato sto onda postoji dobra mogucnost da naplate stetu.

Uzgred, za neke od MPEG codeca, recimo, postoje 2 tipa patentne licence - consumer i professional (gde je consumer = za licnu upotrebu, pro = za posao), i cesto mozes videti na consumer softveru koji, recimo, ima MPEG-2, da je licenciran samo za licnu upotrebu a ne za posao.

To je zato sto su pro licence nekoliko puta skuplje ( tipa consumer patent fee je $0.5 a pro je $5)

[ HeYoo @ 16.03.2013. 12:19 ] @
Mislim da kod mp3 imaju neku foru da ne naplacuju ako je za licnu upotrebu pa su se ovi iz Canonical-a ogradili tako sto ga nisu ubacili zvanicno u distribuciju.
Osim toga na tom repou se nalazi gomila paketa koji jesu besplatni ali nisu i slobodni.
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2013. 12:27 ] @
Koliko se secam, bio je neki info iz Fraunhofer IIS instituta (koji drzi dobar deo MP3 patenata) da je licenciranje za besplatan softver besplatno.

Ali je to uvek bio "nezvanicni info" u fazonu "ako ne pravite lovu, necemo da vas jurimo", a ne zvanican sertifikat da su odredjeni korisnici izuzeti od obaveze placanja. Dobra stvar, bar sto se MP3 tice, MPEG-1 Layer III (bez MPEG-2 ekstenzija) ce biti slobodni od patenata u 2015. MPEG-2 Layer III patenti (multichannel i low-sampling rate ekstenzije) ce isteci u 2017.

Problem Linux distroa je sto postoji mogucnost da Linux distro vendor zaradjuje novac - prodajom medija. U tom slucaju to vise nije "besplatan" proizvod. Zbog toga neki Linux distroi uopste nece da drze u svojim ISO instalacijama bilo sta sto moze biti problematicno (kao, npr. codeci ili DVD stack).

Ako korisnik naknadno svuce DVD player sa libcss komponentom koja je ilegalna u USA, EU i Japanu npr. ili neki H.264 enkoder koji nije licenciran to je onda na odgovornost korisnika. Kao sto rekoh, niko nece da se cima pa da juri individualne korisnike - ali to ne menja sustinu. Bas kao sto niko nece da juri korisnika koji je instalirao crackovan Windows to ne cini taj akt legalnim.

Linux distroi samo odgovornost prebacuju na korisnika. Sto je sasvim OK IMHO ako je to jasno naznaceno tako da korisnik ne moze da kaze da je doveden u zabludu.
[ Marcus Naissus @ 16.03.2013. 12:56 ] @
@kkedacic
Pogledaj šta su napisali... kažu da bi bi korisnik trebalo da proveri da li ima prava da koristi to...

Sad pogledaj ovo, da vidiš da li developeri LAME kodeka (kodek koji se na Linuxu uglavnom koristi za MP3) imaju licence za te patente: http://en.wikipedia.org/wiki/LAME#Patents_and_legal_issues

Citat:
The LAME developers state that, since their code is only released in source code form, it should only be considered as an educational description of an MP3 encoder, and thus does not infringe any patent by itself when released as source code only. At the same time, they advise users to obtain a patent license for any relevant technologies that LAME may implement before including a compiled version of the encoder in a product.


Je l' ima neki način da se na Linuxu encoduje nešto u MP3, a da korisnik ne mora da brine o patentima ili mora Wine da se koristi u kombinaciji sa nekim playerom poput iTunes? Da li Wine uopšte podržava iTunes?
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2013. 13:07 ] @
Moraces da nadjes firmu koja ima softverski paket sa licenciranim MP3 enkoderom.

Ja ne poznajem Linux trziste tako da ne znam sta sve tu postoji.

Ako to radis za nekomercijalne svrhe, mozes da koristis Fraunhofer-ov MP3 enkoder:

http://www.all4mp3.com/tools/mp3HD-tools.php
[ HeYoo @ 16.03.2013. 13:29 ] @

@Markus
http://mp3licensing.com -> FAQ

"However, no license is needed for private, non-commercial activities (e.g., home-entertainment, receiving broadcasts and creating a personal music library), not generating revenue or other consideration of any kind or for entities with associated annual gross revenue less than US$ 100 000.00. "

Ako vec hoces da zaradjujes sumnjam da je to legalno i sa iTunes-om
[ Goran Rakić @ 16.03.2013. 13:30 ] @
http://www.fluendo.com/shop/product/fluendo-mp3-decoder/

Citat:

Fluendo has paid the license of Fraunhofer and Thomson to be able to distribute a binary MP3 decoder. This means that people who want MP3 support for the desktop music players can get a fully licensed plug-in directly from this site.

If you are living in a country where the MP3 patents don't apply, you are entitled to use the source code provided by Fluendo (or anyone else) to get legal MP3 support onto your Unix/GNU/Linux desktop.

In contrast, if you live in a country where patents do apply, you need this licensed binary from Fluendo.
[ Marcus Naissus @ 16.03.2013. 14:28 ] @
@HeYoo
Al' to je za distribuiranje sadržaja koji je već u MP3 formatu... to se ne pominje na stranici gde navode licence za MP3 encodere: http://mp3licensing.com/royalty/software.html

Za encodere piše da se plaća minimum 15 000 dolara godišnje.

To što si citirao pominju pod "music services": http://mp3licensing.com/royalty/emd.html

Za distribucije sadržaja koji je već u MP3 formatu je minimalni iznos dosta niži nego za encodere, tako da se iz toga može zaključiti da licenca za distribuiranje ne obuhvata i licencu za encoder.

Što se iTunesa tiče, iako je program besplatan, on ima licencirane kodeke. Pričamo za kodeke, ne za distribuiranje, mada pretpostavljam da umesto muzičara koji prodaju muziku na iTunesu Apple brine o licencama za distribuciju u određenim formatima (jer je prodavnica njihova), a koliku im proviziju uzimaju od prodaje i da li im nešto uzimaju za besplatan sadržaj ne znam.

@Goran
Taj Fluendo MP3 Decoder je samo za slušanje MP3 formata (nije encoder).
[ HeYoo @ 16.03.2013. 15:01 ] @
To sto si ti postavio ne odnosi se na krajnje korisnike vec na one koji prave softver koji sadrzi enkoder/dekoder.

[ Marcus Naissus @ 16.03.2013. 17:40 ] @
Pa developer je taj koji bi trebalo da licencira patente za svoj software, a ne da to ostavlja krajnjem korisniku.

Ako pogledaš FAQ za licenciranje MP3 patenata videćeš da krajnjim korisnicima i ne licenciraju te patente, tako da developer ne može to da prepušta krajnjim korisnicima.
[ kkedacic @ 16.03.2013. 19:19 ] @
Krajni korisnik u ovom slucaju nista netreba da licencira nego samo da skine mp3 software "rucno".