[ mmix @ 16.03.2013. 20:57 ] @
Cudi me da niko ne komentarise pljacku Kiparskih stedisa od strane sopstvene prezaduzene vlasti, btw one iste koja je satro po zakonu garant depozita . Hvatajte beleske, isti recept ce i nama ponuditi pre ili kasnije.

Za one koji su propustili akciju, Kiparska vlast je pod pretnjom EU uvela jednokratni porez na sve stedne uloge u kiparskim bankama, 6.6% na depozite ispod 100.000evra I 9.9% za depozite iznad tog iznosa.

http://news.sky.com/story/1065...t-savers-lose-money-in-eu-deal

Ostaje samo dva pitanja

1. Kako planiraju da sprece potpuni i kompletni capital flight iz zemlje?
2. Gde misle da se sakriju od ruskih mafijasa I oligarha kojima su upravo oteli 10% love
[ Vasastajić @ 16.03.2013. 21:02 ] @
Hebiga, tako je to vazda bilo, velike pare veliki problemi, male pare mali problemi.
Bogte, sad se nešto mislim koliko sam ja srećan, PA JA UOPŠTE NEMAM PROBLEMA!?
[ Igor Gajic @ 16.03.2013. 21:09 ] @
Postavio sam istu temu na Ekonomiji, ali izgleda da MadZone ima daleko veci protok ljudi; raznih fela

Na Kipru je trenutno 70 milijardi na racunima, od toga 20 milijardi je ruskog porekla, a ostalih 50 milijardi je kiparsko.

Najava novih vremena...

Moje misljenje:

1. nikako, vec ima ozbiljnijih komentara na Blombergu, gde se brokeri pitaju sta bi bilo da im je u tom trenutku bio novac na Kipru (a ima firmi koje trguju iz EU za Ukrajinom i Rusijom preko Kipra, sasvim legalno)

2. BAM, BAM, KABOOM? Neki se pitaju da li je ovo doneto na pritisak Rusije i Putina koji pokusava da obuzda domaci kriminal...

U svakom slucaj ozbiljan presedan koji nikog ne bi trebao da ostavi ravnodusnim.

Dosta ljudi ide malo dalje i misli da ce kapital bezati iz CELE EU sada.
[ ventura @ 16.03.2013. 21:20 ] @
Zbog jednokratne otimačine 5 milijardi evra, uništili su kompletnu ekonomiju koja se zasnivala na offshore-u, odnosno finansijskim servisima. Cenim da im je ta industrija toliko godišnje donosila u GDP. Bar da su nacionalizovali 100% svih uloga, da im malo lova potraje, jer ionako su sve upropastili.
[ cika dacha @ 16.03.2013. 22:05 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt kad ce da grune bankrot u luksemburgu tamo gde nemci bogati cuvaju pare? ???

opsta pljacka gradjana koji snose teret gresaka PRIVATNIH banaka!!! uzas!!!

i da dodam da ce sad sigurno biti ''nesrecnih slucajeva'' saobracajnih nezgoda sa politicarima sa kipra :-)
[ Shadowed @ 16.03.2013. 22:14 ] @
Koliko sam shvatio, to je porez i taj novac uzima drzava a ne banke, tako da nema veze sa greskama privatnih banaka vec drzave. Drzava je ta koja se zaduzivala i sad uzima na ovaj nacin od gradjana da bi to resavala. Nadam se da ovi nasi nece prepisivati...
[ cika dacha @ 16.03.2013. 22:27 ] @
Shadowed@ zaboravio sam da dodam banaka i politicara :-)

''Kiparske kooperativne banke su danas zatvorile svoja vrata nakon što su deponenti pohrlili u filijale u nastojanju da zaštite svoj novac.''

zajedno su krivi zato sto su sprecili podizanja novca jer novac je MOJA imovina a ne NJIHOVA!
[ Shadowed @ 17.03.2013. 00:30 ] @
Taj deo je druga stvar i drugi problem (mada je pitanje kolikim je to delom tacno). Medjutim, sam porez nikako nije za resavanje problema banaka. Bankama on ide na stetu.
[ Dexic @ 17.03.2013. 05:40 ] @
@Ivan Dinkovic - gde je sad ona prica kako se kod Nemaca zna koliko ces platiti unapred i nema cimanja? :D (vezano za pricu o rastu poreza na kamate na stednju kod nas - a sada Nemci forsiraju Kiprane da uvedu do sada nezapamcen porez :))
Jedina stvar koju ne vidim nigde je da li ovo vazi i za racune firmi? (ne racunam povecanje poreza po odbitku na kamate)
[ zliker @ 17.03.2013. 18:34 ] @
Nije mi jasno iz medija da li se ova otimacina odnosi na fizicka ili i na pravna lica?

Oke, skapirao sam da su pogodjeni fizicka lica koja su rezidenti Kipra, kao i nerezidentna fizicka lica koja imaju novac deponovan na Kipru?

Hipoteticki: ako imam holandsku kompaniju sa bankarskim racunom na Kipru i pri tom nemam nikakve ekonomske aktivnosti na samom Kipru, da li se ovaj porez odnosi i na moju kompaniju? Odnosno na novac holandske kompanije koji se u datom momentu nalazi na racunu u Kiparskoj banci.
[ mmix @ 17.03.2013. 20:03 ] @
Porez se odnosi na sve depozite u kiparskim bankama, fizicka i pravna lica. Od poreza su izuzete strane banke (mada koliko sam skapirao njih je veoma malo i uglavnom su investicione banke bez depozita), kao i vlasnici depozita koji imaju deonice ili bondove banaka u kojima su depoziti sto je takodje statisticki irelevantno.

Mada pitanje je sta ce biti sutra, sve partije sem njegove (predsednikove) su najavile odbijanje plana, morace nekako da ih ubedi da mu dopuste da ovo uradi. Sa jedne strane iz a kiprane je bolje da izgube deo stednje nego da izgube sve i da ko zna kad dobiju deo svojih depozita iz garanacije drzave. Medjutim mnogo gore je to sto ce ovo da ubije poverenje u banke glabalno, sto ce se i u drugim zemljama pare masovnio slivati iz zivog kapitala u banci i mrtve pare u slamarici i time jos vise produbiti krizu. Sve i da priczive pokolj ruske mafije kipar ce postati ekonomska i industrijska ruina samo sporijim tempom.
[ Shadowed @ 17.03.2013. 21:23 ] @
EUR/USD je pao za ~1.1% iz odma' pri otvaranju marketa.

Edit: A metali krenuli na gore.

Videcemo da li je to samo inicijalni spike ili pocetak vece promene.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 17.03.2013. u 23:17 GMT+1]
[ mmix @ 18.03.2013. 10:41 ] @
Uh, oh

http://www.nasdaq.com/article/...r-and-dangerous-20130318-00082

"Mr. Putin said that such a decision, if adopted, would be unfair, unprofessional and dangerous," said his spokesman Dmitry Peskov.

[ Igor Gajic @ 18.03.2013. 11:03 ] @
Nije u pitanju samo par ruskih milijardi. U igri je ceo bankarski sistem.
[ Dexic @ 18.03.2013. 11:50 ] @
Nacionalizacija #2?
[ Igor Gajic @ 18.03.2013. 11:56 ] @
Ovo je gore. Ovde su svi zrtve otimacine.
[ mmix @ 18.03.2013. 12:04 ] @
Fallout je potpun:
http://www.cnbc.com/id/100561106


Nemci peru ruke, kazu nismo mi to trazili mi smo trazili da opljackate samo bogatije
http://www.courant.com/busines...0318,0,2823433.story?track=rss

[ Java Beograd @ 18.03.2013. 12:07 ] @
Ovim zadiru u srž savremenog društva, kapitalizma, ekonomoije i prava: neotuđivost privatne imovine. Šta je sledeće ?

Poslednja vest je da je galsenje o zakonu u parlamentu odloženo za utorak, 19.mar 2013. Usvojili ili ne - Kipar više neće biti isti. Od stranog kapitala u Kiparskim bankama ostaće pozitivna nula.
A ako usvoje zakon, i kao članica EU otmu privatne pare građanima, čitav svet će se promeniti.
[ Brodoplovac @ 18.03.2013. 14:13 ] @
Mislim da ovo nije loša vest. Kipar je ionako služio za pranje i skrivanje novca. Dosta novca će izgubiti ljudi koji nisu državljani Kipra, a to su sve ruski i balkanski kriminalci. Svi oni imaju uloge preko 100.000. Inače, postoji mogućnost da Kiprani ovo rade zato što znaju da stranci neće povući svoj novac iz njihovih banaka tako lako. Razlog je što mogu jednostavno da javno objave koliko novca razni Dinkići, Šarići, Miškovići imaju na njihovim računima. To bi pomenute kriminalce moglo da košta još novca. Nema ništa lepše kada si u poziciji da ukradeš novac od kriminalaca. Kriminalci u koju god zemlju da sklone novac, opet im novac neće biti 100% siguran pa će ga ostaviti tamo gde jeste, ali će se potruditi da ubuduće imaju 50%+ kiparskih narodnih poslanika na svom platnom spisku.

Jednostavno, pranje novca košta i to mora da se plati.
[ Igor Gajic @ 18.03.2013. 14:23 ] @
@Brodoplovac

Ovo je samo probni balon. Pa ako tamo uspe onda ce isto uraditi u Spaniji i Italiji. Kriminalci su tu kao pokrice i da zamazu oci. Kao sto je vec navedeno njihovi ulozi su 30%, ostalo je gradjana Kipra.
[ Brodoplovac @ 18.03.2013. 14:27 ] @
20 milijardi je rusko, ostatak sigurno nije samo kiparski jer tu ima i srpskih, albanskih, bosanskih para, a možda i Kosovskih narko dolara. Sa druge strane, ulozi Kiprana su manji od 100.000, a ulozi stranih ulagača su veći od 100.000. Ne zaboravimo da će Kiprani novac koju ukradu od svojih građana opet iskoristiti da reše probleme svojih građana pa to i nije baš 100% čista krađa.
[ mmix @ 18.03.2013. 15:05 ] @
Ha, zanimljivo vidjenje. Nisam ni sumnjao da ce ova odluka da naidje na simpatije naroda. Samo tu ima jedan problem, dao bog zdravlja neces biti nezaposlen doveka, imaces neki prihod, praviti neku stednju za starost, decu, sta god. Kako bi se onda ti osecao da neki lelem*d politcki dodje i otme ti deo, cisto da moze da isfinansira tu silnu partijsku i rodbinsku kliku koju je zaposlio na budzet? Samo sto ti sebe neces dovesti u tu situaciju posle Kipra, znaces da od glave riba smrdi i koliko su "jake" garancije drzave za stednju i drzaces pare u slamarici.
[ Otto23 @ 18.03.2013. 16:57 ] @
Citat:
Imovina ruskih državljana, fizičkih lica, u kiparskim bankama kreće između osam i 35 milijardi evra.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...a-Kipru-je-nepravedno-i-opasno

Pa jel' 8 ili 35 milijardi :). I uopste koji je to nacin da se "oporezuju" pare koje su vlasnistvo strnih dzavljana, i koje nisu zaradjene na Kipru? I to jos retroaktivno?!

Prosto neverovatno, cista 100% kradja. Toliko o tome koliko je bezbedno drzati pare u banci, i to u zemlji clanici EU, kapitalistickoj zemlji. Drzava jednim potezom pera zahvati koliko joj se 'oce.

Ko je sledeci? Spanija, Grcka, mozda Francuska? Ili tamo satro vazi neprikosnovenost privatne svojine. Za nas ni nepitam, javlja mi se da bi se pozvali samo na onu cuvenu: "Pa tako je u Evropi!" - evropski "standardi", sta ces :)
[ Devanagari @ 18.03.2013. 17:04 ] @
Citat:
Otto23: u zemlji clanici EU, kapitalistickoj zemlji. Drzava jednim potezom pera zahvati koliko joj se 'oce.

Kada bi samo citao bar sta ti sam pises, i to bukvalno recenica za recenicom…

Drzava otima pare od privatnih stedisa = kapitalisticka zemlja. Brate mili, kako vas bre vise nije sramota?!?
[ Otto23 @ 18.03.2013. 17:14 ] @
Za pocetak - kapitalisticka zemlja, clanica EU, sto Kipar i jeste - je napisano da se naglasi da postojeca dogma, da samo "komunisticke" zemlje, otimaju od svojih gradjana, nije tacna. Kao i da je princip na kome se (satro) zasniva kapitalizam ovim potezom ugrozen, tj. ova pojava je u direktnoj suprotnosti pravilima koja (satro) vaze u kapitalizmu (isto kao i onaj Americki bailout).

Ajde polako, probaj da se saberes, ako mozes. Kada bi samo citao ono sto je napisano, i to bukvalno recenicu za recenicom…
Nego: Brate mili, kako "vas" bre vise nije sramota?!?
[ Devanagari @ 18.03.2013. 18:36 ] @
Aman, koliko ti bre covece imas godina? Nije zemlja kapitalisticka ili ne po tome kako je ti ili neko deseti zovete. Ako drzava otima novac privatnih stedisa kako moze biti kapitalisticka??? To je kontradiktorno. Ne mogu da verujem da nekome moram da objasnjavam ovakve stvari.

Citat:
Otto23: Za pocetak - kapitalisticka zemlja, clanica EU, sto Kipar i jeste

Za kraj - ako otima novac privatnih stedisa da pokriva drzavne gubitke onda kapitalisticka nije pa sve da je porodila EU, SAD, Tajvan i zajednicu nezavisnih kapitalistickih planeta.
[ Otto23 @ 18.03.2013. 20:07 ] @
Bravo genije - "Ako drzava otima novac privatnih stedisa kako moze biti kapitalisticka?" - pogodio si srz problema. :)

Jos samo da Kipranima i Evropskoj uniji, kao i svima koji su tu ulagali pare objasnis da vishe nisu u kapitalistickom sistemu nego u komunistickom? Uzgred kreni i USA da objasnjavas kako bailout nije reshenje jer je jedan od osnova zdravog kapitalizma i uslov da moze da se propadne tj. bankrotira. Kreni polako da im pishes, onako kao pravi mali Kalimero... i objasnis sta je to "pravi kapitalizam" i kako treba.

Dakle, Kiprani su prestali da zive u kapitalistickom uredjenju, i sad su komunjare ili imas neko drugo vispreno objasnjenje?

...
Ono sto ti nije jasno (ocigledno) da necije kapitalisticko uredjenje, pripadnost zapadnom svetu i Evropskoj uniji, ocigledno nije nikakva garancija za bezbednost licne imovine - jer potezom pera neko moze da promeni pravila igre. A ti to nazivaj kako hoces - ono, zali se vodovodu.
[ Devanagari @ 19.03.2013. 04:46 ] @
Tebi samo treba vremena da preskocis kognitivnu barijeru i shvatis da se stvari prvo sagledaju sta jesu pa se onda klasifikuju, da im se ime, svrstaju se u neku kategoriju, itd., a ne obrnuto. Ako se sustinska karakteristika bitno promeni, onda to vise nije ista stvar. (ovo se inace ne objasnjava ni najsitnijoj deci jer su vrlo lako i sama u stanju da izvedu taj elementarni zakljucak)

Malo starijoj deci se u sali, seretski, kaze: "i na tarabi svasta pise, samo se pazi da se ne povredis dole" ali tragedija je sa ljudima koji fizicki prerastu taj uzrast ali mentalno ne.

Taj bizarni mehanizam funkcionise po sledecem principu: odredjeno uredjenje, sistem, zajednica, proces itd. proglase se npr. demokratskom, kapitalistickom ili necim trecim sto zeli da se popljuje. Kljucno je da se ovo vrsi bez ikakvog kritickog pristupa i to je kljucni korak izvrtanja. Jednom kada se to uzme zdravo za gotovo, svaka negativna pojava ili dogadjaj po automatizmu postaju karakteristika i prirodni rezultat tog uredjenja. Na taj nacin, bilo koja negativna pojava moze se proglasiti inherentnom nekom uredjenju, samo ako se naziv tog uredjenja prilepi procesu ili sredini u kojima se javljaju te negativne pojave.

Mehanizam je toliko glup da kao sto vidimo na ovoj temi, nonsalantno se moze izvuci potpuno sumanuti "zakljucak" da je otimanje sredstava privatnih stedista od strane drzave - kapitalizam!

Da li je zaista potreban toliki napor ili salivanje strave pa da prihvatis prostu cinjenicu da jednom kada se tako nesto desi, to vise nema nikakve veze sa kapitalizmom, po definiciji? Da li je to zaista tolika mentalna barijera pa da neko to treba da ti objasnjava na forumu???

O toj pojavi sam pisao bezbroj puta po ovom forumu, narocito na temama na kojima se srbijanska tranziciona pljacka naziva privatizacijom ali i kod ostalih slicnih izvrtanja ali jbg, ako je nesto izvesno onda je to da ce vec koliko sutra neki novi Kalimero opet krenuti iz pocetka.

http://www.elitesecurity.org/p3109872
Citat:
Mozda tvoj mozak radi tako sto ti se predstavi plavokos, plavook covek izrazito svetle puti i kaze: "Ja sam crnac", nakon cega ti momentalno i bez trunke najelementarnijeg razmisljanja uzmes to sto je rekao zdravo za gotovo, a dodatno i zbog elementarnog neznanja jer si nekako dogurao do 30, 40, 50,… godina zivota, a da crnca nisi video u zivotu, ni uzivo ni na TV-u, ni u slikovnici, niti ista procitao o tome ko su ti crnci i kako izgledaju, niti popricao s ljudima koji su ih videli ili imaju pojma sta je to… Dakle, mozda tvoj um radi na taj nacin ali ako na osnovu takvog (odsustva) toka misli donosis odluke i zivis svoj zivot onda, svidelo se to tebi ili ne, zapravo nemas na sta da se zalis, niti imas na osnovu cega da trazis bilo sta za sebe, a sto bi trebalo da pripada civilizovanom coveku.


[Ovu poruku je menjao Devanagari dana 19.03.2013. u 05:59 GMT+1]
[ Dexic @ 19.03.2013. 05:25 ] @
Ako tvoj mozak samo na taj nacin shvata sta je otto rekao, ti ces imati problema u razgovorima, ne on.
Ovo sto je rekao sasvim potpada pod zdrav razum. Deal with it.
[ Otto23 @ 19.03.2013. 05:26 ] @
Citat:
Da li je zaista potreban toliki napor ili salivanje strave pa da prihvatis prostu cinjenicu da jednom kada se tako nesto desi, to vise nema nikakve veze sa kapitalizmom, po definiciji?

'Ajde da ti nacrtam -> Da, ovo sto oni rade sa ovom pljackom nije kapitalizam u osnovnom obliku, kao sto to nije ni USA bailout. Ono o cemu ja govorim je upravo taj "skok" sa - postujemo principe privatne svojine koji vaze u kapitalizmu na -> puj pike ne vazi, sve pare koje imate, a do kojih mi mozemo da se dokopamo, ce biti opljackane po nekoj X formuli.

E vidis, neko je otvorio firmu i deponovao pare bas na Kipar - racunajuci da je to zemlja Evropske unije, koja postuje prava privatne svojine koja vaze u kapitalizmu. E sad, odjednom - neko je pucnuo prstima i odlucio da to vishe nije tako - potezom pera. Da li shvatas posledicu takve odluke ili se pravis mutav? Da li je neverovatno da se recimo jedna Spanija posluzi istim metodom, kad Kipar vec jeste? Mozda posle nje Italija? Francuska? I koje garancije ima bilo ko ko deponuje pare u bilo kojoj EU zemlji kad je potezom pera moguce aminovati pljacku i promeniti celu ekonomsku pricu - prakticno promeniti osnove po kojima funkcionishe bankarski sistem, ignorishuci pravo privatne svojine, retroaktivno naplacujuci nekakav shatro "porez" - jer su ti zafalile pare.

Da ti ponovim:
Citat:
Ono sto ti nije jasno (ocigledno) da necije kapitalisticko uredjenje, pripadnost zapadnom svetu i Evropskoj uniji, ocigledno nije nikakva garancija za bezbednost licne imovine - jer potezom pera neko moze da promeni pravila igre. A ti to nazivaj kako hoces - ono, zali se vodovodu.
[ Devanagari @ 19.03.2013. 06:05 ] @
Citat:
Otto23: E vidis, neko je otvorio firmu i deponovao pare bas na Kipar - racunajuci da je to zemlja Evropske unije, koja postuje prava privatne svojine koja vaze u kapitalizmu. E sad, odjednom - neko je pucnuo prstima i odlucio da to vishe nije tako - potezom pera. Da li shvatas posledicu takve odluke ili se pravis mutav?

Pa naravno da je katastrofa - ko je to osporavao??? Daj nadji mi molim te gde sam konkretno osporio tako nesto.

Da pokusam jos i ovako i necu vise, evo obecavam. Dakle, kada napises:
Citat:
Otto23: Za pocetak - kapitalisticka zemlja, clanica EU, sto Kipar i jeste - je napisano da se naglasi da postojeca dogma, da samo "komunisticke" zemlje, otimaju od svojih gradjana, nije tacna. Kao i da je princip na kome se (satro) zasniva kapitalizam ovim potezom ugrozen, tj. ova pojava je u direktnoj suprotnosti pravilima koja (satro) vaze u kapitalizmu (isto kao i onaj Americki bailout).

ti ne razumes da u kapitalistickom sistemu drzava ne otima privatna sredstva - po definiciji. Reci da, eto, i u kapitalizmu otimaju privatna sredstva je u tom smuslu nonsens - to onda nije kapitalizam, vec je nesto drugo.

Ne znam kako prostije da ti objasnim. Ako je drzava nekome otela nesto sto je njegova privatna svojina onda je to nesto deseto - socijalizam, komunizam, boljsevicka revolucija, crveni kmeri,… sada treba da vidimo tacno kuda su krenuli. To je kao kada bi ti sad proglasio da je gore dole, a dole gore i poceo da pricas - ceo svet ce propasti, stvari padaju na gore. Pa ne padaju na gore, nego si ti to tako proglasio iako je po definiciji znacenje suprotno.

To je dakle totalna budalastina. U cemu je onda stvar? Pa stvar je upravo u tome da se kapitalizam izbacuje na vrata, a umesto njega kroz prozor uvodi socijalizam. I to je tacno ono sto je zaista strasno u ovoj prici, i zbog cega svi treba da se zabrinu, debelo. Ista stvar kao i u bailoutu koji si spomenuo, a o kojem sam takodje vodio polemike ovde na forumu, iz bukvalno istog razloga (proglasavanje mass dodeljivanja stanova i kredita ljudima koji nisu za njih kvalifikovani - kapitalizmom).

Jesu li napravili sajze? Jesu. Treba li da propadnu? Treba. Mogu li da se izvuku preko grbace privatnih stedisa? E, tu vec zalazimo na teren drustvenog i drzavnog uredjenja i vladavine prava, a ne ekonomskog uredjenja. Mozda im i prodje, a mozda ih nadju negde u nekom jarku, kako bi i bio red.

Slazemo se, jeza. Samo stvari treba nazvati pravim imenom.
[ mmix @ 19.03.2013. 08:50 ] @
Mislim da ste oboje malo u autu, ovo sto se desava slabo veze ima sa tim da li je drzava kapitalisticka ili nije, vise ima veze sa sistemom uprave nego sa ekonomskim sistemom. Nije uopste necuveno da drzava zavuce ruku u privatno vlasnistvo, zapravo cak je i USA, kao epitom kapitalizma, to radila u jednom trenutku svoje istorije (npr Executive Order 6102 iz 1933 kojim je Ruzvelt pokrao zlato od gradjana da bi finansirao stabilizacioni fond). U osnovi ako podjes od shvatanja da je sve sto zaradis tvoja imovina onda je i regularni porez otimanje te imovine.

Taj aspekt poreske moci drzave stvano nije problematican ovde, ono sto je problematicno je sto su se drzave svesno i svojevoljno odrekle dvostrukog oporezivanja zarada (sto je ovo u osnovi) i pocele da garantuju neotudjivost te imovine da bi ubedile ljude da pare iz slamarica prebace u banke gde bi mogle da se iskoriste za finansiranje ekonomije. Samim tim, ovaj potez, iako istorijski nije bez presedana, jeste bez presedana u modernoj ekonomiji koja u velikoj meri lezi na indirektnom finansiranju parama gradjana.
[ nnn @ 19.03.2013. 09:39 ] @
Za one koji brane ovakav potez, zamislite da na primer hocete da kupite stan ili kucu i na racunu imate ustedjenih 100,000e koje ste ustedeli, uzeli kredit, prodali babino imanje, itd. I taman imate knap da kupite nekretninu koju zelite, i neko dodje i uzme vam 10,000e.

Kako bi ste se osetili?
[ Dexic @ 19.03.2013. 11:28 ] @
To sto ce oni da ti uzmu 10% nije problem da znas i mozes da planiras nekako. Recimo, da se ceo svet dogovori da se godisnje oporezuje IMOVINA samo, bez ikakvih drugih poreza (da, da, sanjam, ali ono.. pricamo gluposti ionako ovde ;)), svi bi drugacije poceli da razmisljaju i planiraju. Masovljenje novac ne bi imalo neku smisao, jer prosto ako samo stoji, bilo kao novac, bilo kao imovina godisnje ima "inflaciju od 10%".

Medjutim, kad neko iz vedra neba odluci da uradi ovako nesto, onda nemas vremena da se prilagodis na nova pravila igre i to je mnogo opasnije nego da se prosto uzme novac.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2013. 12:11 ] @
Citat:
nnn:
Za one koji brane ovakav potez, zamislite da na primer hocete da kupite stan ili kucu i na racunu imate ustedjenih 100,000e koje ste ustedeli, uzeli kredit, prodali babino imanje, itd. I taman imate knap da kupite nekretninu koju zelite, i neko dodje i uzme vam 10,000e.

Kako bi ste se osetili?

Zamisli kako bi se osetio da ti blokiraju sve na racunu dok se zemlja ne izvuce iz krize, a onda vrate samo garantovanu (osiguranu) sumu ?
Ili da taman slozis sve u slamaricu, a na vrata ti zakucaju cike sa carapom na glavi i sacmarom u ruci ?
Uvek ima gore ...
Nista nije 100% sigurno. Banke garantuju za novac u slucaju da normalno posluju tj. dok ne propadnu.
Drzave garantuju odredjenu visinu uloga (sigurnost privatnog vlasnistva) dok im ne zatreba vise, tj. dok ne propadnu.
Niko drugi nista ne garantuje (da banka ili drzava nece propasti).
Takav je sistem, ili se pomirite s tim (sto ste i uradili samim zaposlenjem ili otvaranjem racuna) ili zivite 'na crno', sa parama u slamarici.
[ Java Beograd @ 19.03.2013. 12:30 ] @
Čuvati pare van bankarskog računa će po svemu sudeći biti sve popularnija opcija. "Slamarica" je samo jedan pogrdan naziv, ali postoje sefovi u bankama, jednako kao i kućni sefovi.
U svakom slučaju čuvati svoju imovinu kod sebe nikako ne znači "živeti na crno".

Naravno, sve ovo važi za široke mase, i ljude koji žive od plate. A bisnismeni neka brinu o svojim parama.
[ mmix @ 19.03.2013. 13:03 ] @
Sto je dvostruka steta. Em te apre gube na vrednosti zbog inflacije, em su prakticno mrtve i ne pomazu ekonomiju.
[ salemfk @ 19.03.2013. 13:07 ] @
Drzava da pomogne gradjanima Srbije koji stede na Kipru:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ima-Srbije-koji-stede-na-Kipru
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2013. 13:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
U svakom slučaju čuvati svoju imovinu kod sebe nikako ne znači "živeti na crno".

To nisam ni rekao, vec da drzava u problemu moze da resi da uzme 10% (ili 100%) od depozita u bankama, ali isto tako i 10% (ili 100%) od plate, nepokretne i pokretne imovine, sefova u bankama itd.
[ mmix @ 19.03.2013. 13:17 ] @
Pa drzava moze i da ti posalje vojsku na gajbu da te ubije. Sta ih sprecava? Ako je to zakon, slican zakon stiti i depozite. Ima ona stara, "kome zakone lezi u topuzu, ..."

Citat:
salemfk: Drzava da pomogne gradjanima Srbije koji stede na Kipru:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ima-Srbije-koji-stede-na-Kipru


Vidi, vidi, pa i formalni predstavnici kartelskih udruzenja umeju da budu vickasti
[ Java Beograd @ 19.03.2013. 13:22 ] @
Citat:
mmix:
Sto je dvostruka steta. Em te apre gube na vrednosti zbog inflacije, em su prakticno mrtve i ne pomazu ekonomiju.

Sasvim si u pravu, ali je za mene, lično i personalno, minimalna šteta.
- Bolje da ne pomažu ekonomiju nego da mi ih neko uzme.
- Bolje da izgube nešto malo zbog inflacije, nego da ih ja izgubim.
[ Java Beograd @ 19.03.2013. 13:25 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
Citat:
Java Beograd:
U svakom slučaju čuvati svoju imovinu kod sebe nikako ne znači "živeti na crno".

To nisam ni rekao, vec da drzava u problemu moze da resi da uzme 10% (ili 100%) od depozita u bankama, ali isto tako i 10% (ili 100%) od plate, nepokretne i pokretne imovine, sefova u bankama itd.

Može da reši da otme. Bilo je toga i biće, naravno samo u totalitarnim režimima. A što se tiče otimanja pokretne imovine, prvo bi država morala da nađe te "moje pare" u mom "tajnom bunkeru" pre nego što ih otme. I tako u svim domaćinstvima u Srbiji.

Na kraju krajeva, šta to znači: "država u problemu" ? To znači da je na vlasti jedna grupa lopova, sposobnih za krađu i korupciju, ali nesposobnih da vode državu. Tu grupu, pre streljanja svakako treba lišiti svake pokretne i nepokretne imovine, pa onda od tih para probati donekle pokriti državne dugove.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2013. 14:10 ] @
Pa na Kipru nije totalitarni rezim pa su resili da otmu 10%. I ako ne uspeju, to nece biti zbog gradjana Kipra, nego zbog krupnog kapitala i politike ...
Streljanje podrzavam, ali da su gradjani tako ozbiljni, ne bi ni dopustili toliko trosenje, promasene investicije, pljacku itd.
Sprecili bi ili odmah u startu ili kasnije, ali mnogo pre moguceg bankrota.
Ali gradjani su nezainteresovani, i dok traje lepo im je, a kad dodje kraj, onda se sete ... A onda je kasno
[ Java Beograd @ 19.03.2013. 14:24 ] @
^ Možda grešim, ali me čisto zanima da li je ikad u istoriji demokratskih društava zabeleženo uzimanje 10% privatnih para, koje su eto, sasvim slučajno na bankovnom računu ?
A na stranu to, koliko je to nepošteno, nepravedno, loše raspoređeno na građane i td. i td.
[ Igor Gajic @ 19.03.2013. 14:25 ] @
@mmix

Citat:

Sto je dvostruka steta. Em te apre gube na vrednosti zbog inflacije, em su prakticno mrtve i ne pomazu ekonomiju.


http://vimeo.com/43762138


[ mmix @ 19.03.2013. 14:29 ] @
Citat:
Java Beograd: Sasvim si u pravu, ali je za mene, lično i personalno, minimalna šteta.
- Bolje da ne pomažu ekonomiju nego da mi ih neko uzme.
- Bolje da izgube nešto malo zbog inflacije, nego da ih ja izgubim.


Slazem se, zbog toga je cela ta prica sa poverenjem gradjana u banke veoma pipava i veoma labilna jer moras pruziti dovoljno dobre i uverljive garancije da se nista od ta dva nece desiti. Pa i pored toga, danasnje ekonomije u potpunosti zavise od raspolozivosti toga kapitala, a to ukljucuje i tebe kao nekog ko privredjuje i trosi u tom sistemu. To znaci vise nezaposlenih i slabije plate i samim tim i veci pritisak da potrosis vise od te ustedjevine koju imas. Zato i kazem, mozda bi ih tih 10% kostalo manje na kraju nego posledice neorganizovanog bankrota, ali ovo definitivno nije nacin da se to sprovede u delo. Njima realno nije mesto u eurozoni, za njih je jedino resenj scenario koji je spreman za grcku, izlazak iz eurozone i konverzija depozita u lokalnu valutu uz trenutno stampanje novca. Udar bi bio isti ali bi isao na teret kupovne moci umesto na teret salda, na sta su ljudi instant osetljivi.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2013. 14:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
^ Možda grešim, ali me čisto zanima da li je ikad u istoriji demokratskih društava zabeleženo uzimanje 10% privatnih para, koje su eto, sasvim slučajno na bankovnom računu ?
A na stranu to, koliko je to nepošteno, nepravedno, loše raspoređeno na građane i td. i td.

mmix je pomenuo Ruzvelta, imas i Jugoslaviju 90-ih, a sigurno ima jos primera (mozda ne direktno kroz porez, ali na neki drugi nacin) ...

Da su ljudi (globalno) pametni, takve stvari bi se kaznjavale pre krize (smenom vlasti, kaznjavanjem banaka) ili nakon krize (dozivotnim kaznama za politicare i bankare) a ne kao sad, smenom vlasti (par mandata u opoziciji) i CEO banaka, i simbolicnim kaznama od nekoliko % ukupnog profita ili kapitala banaka ...
Pa bi sledeci put debelo razmislili da li se isplati preveliki rizik ili organizovana pljacka.
Ovako, ovce cute i cekaju sledece sisanje ...
Ko tome moze da odoli ?
[ mmix @ 19.03.2013. 14:49 ] @
Svaka poslovna aktivnost ti je rizik. Po teoriji kompenzacije rizika, svaki posao koji nema rizik gravitirao bi ka nultom profitu jer bi svi hrlili da se bave tom aktivnoscu pa bi konkurencija nivelisala cene.

Problem nije postojanje rizika, problem je sto je drzava usla u krevet sa industrijom (narocito finansijskom) pa su se pojavili poslovni entiteti koji su, sto kazu ameri, "too big to fall". Kapitalizam kao ekonomski sistem ima svoj proces korekcije rizika koji se zove bankrot, samo sto bankrot za sobom povlaci socijalne nemire, narocito medju populacije "prvog sveta", navikle na lagodan zivot. Zato sad politicari cupaju da spasavaju te kompanije da bi sebi osigurali jos koji termin na teret unuka. Sve samo da se trenutne biracke mase ne uzbude mnogo. Banke treba pustiti da bankrotiraju.Ko ima vise od 100k, jbg, nek otpise to na teret cuvanja svih jaja u istom gnezdu
[ Otto23 @ 19.03.2013. 15:03 ] @
Citat:
nek otpise to na teret cuvanja svih jaja u istom gnezdu

Sto bi stari jevreji rekli: trecina u novcu, trecina u zlatu, trecina u nekretninama...
[ mmix @ 19.03.2013. 15:09 ] @
Pocelo je.

National planning Cyprus-style solution for New Zealand

Dve zemlje sa ovim mehanizmom ce biti vise nego dovoljno za "to je pozitivna praksa u svetu" izgovor za nase politikose.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2013. 15:16 ] @
Citat:
mmix:
Svaka poslovna aktivnost ti je rizik.

Poslovni rizik je jedno a rulet nesto drugo ...
'Too big to fall' je izgovor da se ne bi hapsio menadzment, UO i dr.
[ mmix @ 19.03.2013. 15:25 ] @
Nije izgovor. Oni stvarno jesu too big to fall. Bankrot kompanije obicno ide uz cinjenicu da deonicari firme gube 100% investicije, a najveci deonicari nisu bill gates i warren buffet vec managed i investment fondovi, u njima su pare obicne raje, sa stednji, penzionih fondova, itd, sve te pare bi oni izgubili u totalu sto bi sa sobom povuklo gomilu drugih kompanija a od svih tih indikretnih deonicara napravilo socijalne slucajeve.

S tim sto su ameri svoj bailout sproveli daleko bolje i efikasnije nego sto to rade evropljani i polako sprovode u red nove regulacije koje sprecavaju formiranje novih giga-komapnija od kojih im zavisi funkcionsianje. Al to je vec druga tema.


Drugo, i rulet je vrsta rizika. Dok god si ti svestan da imas 1:36 sanse da pobedis to je ok, zar ne? Sa druge strane, procena rizika necega u realnosti nikad nije tako jednostavna kao sto je u ruletu i bazira se na gomili empirijskih i statistickih modela koji ne moraju biti kompletni ili tacni. Ako bi krenuo da redom hapsis direktore i analiticare zbog gresaka u modelima retko ko bi ostao da pruza tu vrstu usluga, nakon cega bi opet bio rpepusten sam sebi i svojim ogranicenim mogucnostima da procenis rizik koji ti preti.
[ BluesRocker @ 19.03.2013. 19:18 ] @
Citat:
mmix:Njima realno nije mesto u eurozoni, za njih je jedino resenj scenario koji je spreman za grcku, izlazak iz eurozone i konverzija depozita u lokalnu valutu uz trenutno stampanje novca. Udar bi bio isti ali bi isao na teret kupovne moci umesto na teret salda, na sta su ljudi instant osetljivi.

Štampanje novca ne bi im donelo nikakvu korist, samo štetu. Ako je neko za bankrot, onda se proglasi bankrot, ako nije onda refinansiranje, stezanje kaiša, rasterećivanje budžeta, prodaja banaka nekom ko će pokriti trenutni minus i dugoročno zaraditi, ... Ja bih ih izbacio iz Evrozone samo zato da ne budu teret onima koji se racionalno ponašaju.
[ mmix @ 19.03.2013. 19:26 ] @
To je lako reci ali tesko uraditi. Ako banka ode u stecaj, drzava mora da ispuni garancije prema svim depozitima ispod 100,000e a evre nema sa kojima bi to uradila. Uvodjenje sopstvene valute i stampanje novca je jednokratni cin resavanja unutrasnjih dugova na teret kupovne moci drustva. Oni koji su imali vise od 100k-e ce podneti najveci trosak te tranzicije, tako da ce udar na kupovnu moc biti manji od cirka 20ak posto koliko bi morali da osmisle ako EU odbije da im da 10 milijardi e

Da pojednostavim, oni se sje*ani pa su sje*ani, nesto ce morati da im se desi. Pitanje je samo da li ce sa sobom da povuku i druge.
[ Hltman @ 19.03.2013. 19:28 ] @
36 protiv
19 suzdrzano

Naravno da niko nije smeo da glasa ZA jer su svesni da bi mafija ucinila da nestanu u roku od odmah.

Steta samo sto bi u Srbiji ovo proslo jednoglasno jer bi se korumpiralo 100% glasaca, a svi znamo da je Srbija veoma plodno tlo za legalnu pljacku.
[ tune @ 19.03.2013. 21:10 ] @
Citat:
Hltman: 36 protiv
19 suzdrzano


a juce je bilo 50/50 cekalo se samo na odlucujuci glas Partije Zelenih

kad ono... medjutim... iznenada

Cyprus finance minister Moscow-bound
(03-19 17:23)

Cyprus Finance Minister Michalis Sarris was heading to Moscow today amid an explosion of anger in Russia at a EU bailout deal for the island under which Russian investors stand to lose heavily.
Local media said that the main aim of the visit was to discuss a 2.5 billion euro loan that Moscow extended to Nicosia in 2011 at a rate of 4.5 percent, AFP reports.
Sarris's brief was to lower that rate and extending the loan's expiration date until 2020 from 2016, the reports said.
Moscow was reported to be seeking in exchange details about Russian billionaires who held accounts on the island. Russia was also said to be interested in buying a majority stake in Cypriot lender Patriot Bank that is in need of rescue.
Moody's rating firm estimates that Russian companies and banks hold up to US$31 billion in Cyprus. The figure accounts for between a third and half of all Cypriot deposits.

http://www.thestandard.com.hk/...id=33555&icid=1&d_str=

Rusi su manje popizdeli zbog para a vise zato sto se Europljani nisu konsultovali sa njima kad su resili da aplajišu Kiparski harač - desetak.
[ Hltman @ 19.03.2013. 22:04 ] @
Citat:
Some unconfirmed inside info... one of the 2 major banks of the island has just been sold to the Russians.

2nd EDIT: It's on Greek TV right now, expect more media coverage soon.

Okay here is the whole deal based on still unconfirmed rumours!

Cyprus is preparing a 'PLAN B' in order to raise funds and bailout the banks, which foresees:

An internal lending plan drawing funds from the provident fund among others.

The acquisition of Laiki Bank by 4 Russian businessmen

Russian tycoon Dmitry Rybolovlev which owns 10% of Cyprus will contribute to increasing the capital of Cyprus by 1-1.5 billion.

Here's the catch, this plan has to be approved by the euro-group because it can't materialise if the EU cuts ELA funding to Cypriot banks.

[ Dexic @ 20.03.2013. 03:20 ] @
Citat:
Hltman:
36 protiv
19 suzdrzano

Naravno da niko nije smeo da glasa ZA jer su svesni da bi mafija ucinila da nestanu u roku od odmah.

BS :) Samo su nasli alternativu ili je ovo sve vreme planirano i bilo poznato, samo se merilo kako ce narod reagovati. A iskreno u vestima vise imam utisak da ljudi komentarisu kao novinari nego kao pogodjeni. (kao da se bira koga ce pustiti da prica?:))
[ Java Beograd @ 20.03.2013. 11:45 ] @
Svejedno su na]ebali. Već koliko od odmah počinje povlačenje svih depozita iz Kiparskih banaka.
Na kraju, krajeva, daj da vidimo šta to znači kad država bankrotira.
[ mmix @ 21.03.2013. 16:27 ] @
Evo umesala se i crkva, sad ce pope da raspradaju dzipove.
Koliko citam hteli su i da prodaju svoje deonice i vlasnistvo u bankarskoj (?) i pivarskoj (!?!) industriji kao i da stave hipoteke na svoje nekretnine jer je crkva teska nekoliko milijardi evra (wtf?). Uz svu mucenicku ksenofobnu retoriku domaceg SPCa, kipar se saginjati nece i slicni fazoni.

ECB im je dala jos 4 dana da se saberu i izmisle pare, posle toga prestaje odrzavanje kiparskih banaka i njihov kolaps. poslednji plan koji imaju je da prestanu da budu poreski raj i da podignu korporativne poreze, sto iskreno sumnjam da ce im materijalizovati ikakve pare jer ce kapital svejedno otici. Planiraju i da privatizuju penzione fondove i da rasprodaju drzavnu imovinu, ali ce izgleda svejedno morati da pokradu stedise u nekoj meri.
[ ventura @ 21.03.2013. 16:32 ] @
Citat:
mmix
...jer je crkva teska nekoliko milijardi evra (wtf?).

Ma to su amateri... U Grčkoj je samo jedan manastir došao do imovine od milijardu evra :)

Link: Vatopedi
[ Igor Gajic @ 21.03.2013. 17:03 ] @
A svi oni su male mace za katolicku crkvu

http://au.ibtimes.com/articles...pornography-books-weltbild.htm

Nisu se onolike crkve i onakvi automobili slucajno nasli u njihovim posedima....
[ cika dacha @ 21.03.2013. 18:03 ] @
imovina pravoslavnih crkava pripada drzavi kojoj pripada npr Grckoj dok imovina rimokatolicke crkve bila ona u brazilu ili madjarskoj uvek pripada vatikanu!!!
[ mmix @ 21.03.2013. 18:12 ] @
da, da, vidi se. ajoj, u sta sve ljudi veruju

Ako je tako sto crkva trazi denacionalizaciju? Ako je to drzavno i drzava uzela, onda je valjda nacionalizacija te imovine ok, ne?
[ Java Beograd @ 22.03.2013. 07:54 ] @
Ali pazi, najbitnija informacija je da Kipar ima tek oko 1 milion stanovnika. Kako su uspelii da se zaduže onolike silne milijarde !?
[ mmix @ 22.03.2013. 08:38 ] @
Osiguranje grckih dugova i kupovina propalih grckih drzavnih obveznica.

http://abcnews.go.com/Business...story?id=18782212#.UUwYKVdf0Ro
[ tdusko @ 22.03.2013. 14:31 ] @
Citat:
"Our so-called friends and partners sold us out," Marios Panayides, 65, said.

"They have completely abandoned us on the edge of an abyss."
Koliko li sam samo puta cuo ovo u zadnjih 20 godina :)

Dakle, Rusi nisu zainteresovani da daju kesh Kipranima tako da se sada ceka da parlament izglasa predlog koji nije javno poznat, ali se pretpostavlja da je slican onom koji nije prosao u utorak jedino sto "mali" depoziti ispod 100k nece biti oporezivani. Sve u svemu ne pise im se dobro kad kapital krene da se povlaci, a bili su tako ql zemlja. Ostade samo lepo vreme od njih...



[ Java Beograd @ 22.03.2013. 15:07 ] @
Slično kao i Grčka, ali mnogo gore, jer su i mnogo više zaduženi (po glavi stanovnika). Dakle, šta god da se desi, oni su ga u narednih mnogo godina "ugasili". Previše dugo su živeli na mnogo "višoj nozi" nego što su realno privređivali, i polako ali sigurno dođe vreme da se dugovi vrate, ali sa kamatama.
Ostaje im da se vrate maslinama, siru i turizmu. Plate od 2 - 3 k€ biće daleka prošlost.
[ mmix @ 22.03.2013. 15:19 ] @
Zapravo oni su mnogo gore prosli od grka jer su zapravo njihove banke finansirale grcki bolji zivot a ne njihov.
Kiparska drzava nije u tolikoj dubiozi trenutno, samo ce biti ako banke puknu i <100k garancije za depozite po glavi budu aktivirane.

Tako da ce kiprani (obicni ljudi) da najebu a luk nit mirisali nit jeli.
[ Java Beograd @ 22.03.2013. 18:38 ] @
Citat:
mmix: Tako da ce kiprani (obicni ljudi) da najebu a luk nit mirisali nit jeli.
Prijateljica se zabavljala sa Kipraninom (Grkom) i živela tamo godinu i po - dve. Negde otrpilike od 2007 - 2009.
Pričala mi posle kolike oni plate imaju i koliko je sve tamo skupo, koliki je standard. Sve kao Švajcarska, Švedska ili Norveška. Na najvišem nivou ! Na ulicama samo Mercedesi, BMW, Audi i naravno "džipovi". VW Pasat je nešto kao dno pristojnosti, granica siromaštva. A od čega ? Od maslina i kozijeg sira ? Ili od alavih kredita ?
[ Otto23 @ 22.03.2013. 20:24 ] @
Citat:
"Our so-called friends and partners sold us out," Marios Panayides, 65, said.

"They have completely abandoned us on the edge of an abyss."

Dakle, Rusi nisu zainteresovani da daju kesh Kipranima tako da se sada ceka da parlament izglasa predlog koji nije javno poznat, ali se pretpostavlja da je slican onom koji nije prosao u utorak jedino sto "mali" depoziti ispod 100k nece biti oporezivani.


Nisu ih Rusi napustili :), vec European Central Bank koji ne zeli (opravdano) da finansira iz svog dzepa promashenu strategiju na nivou cele zemlje. Kipar je deo EU, a ne Ruske federacije... tako da je mogla da ih "ispali" samo Evropska Unija. Ne vidim zasto bi Rusi svojim parama izvlacili clanicu Evropske Unije :). Za to bi valjda trebala da se pobrine, ona cuvena, "evropska porodica naroda" :)

Citat:
The clock was running down to a Monday deadline set by the European Central Bank for a deal to be in struck before it cuts funds to Cyprus' stricken banks, potentially pushing it out of Europe's single currency.

Nicosia angrily rejected a proposed levy on tax deposits in exchange for the EU bailout on Tuesday and turned to the Kremlin to renegotiate a loan deal, win more financing and lure Russian investors to Cypriot banks and gas reserves.

"The talks have ended as far as the Russian side is concerned," Russian finance minister Anton Siluanov said after two days of crisis talks with his Cypriot counterpart, Michael Sarris.

Russians have billions of euros at stake in Cyprus's outsized and now crippled banking sector, a factor in the EU's unprecedented demand that bigger depositors take a hit in the interests of keeping Cyprus afloat.

http://www.abc.net.au/news/201...se-new-eu-bailout-deal/4589928

...
Da li sam samo ja u pitanju - ili ocigledno nesto debelo smrdi sa kapitalistickim sistemom kakav postoji u danasnjem obliku? Mislim, sasica prebogatih bankara, politicara i kapitalista je u stanju da unisti zivot/buducnost citavoj zemlji (zemljama), i da pritom ne odgovara za ucinjeno, nego se ta greska placa i servisira preko ledja i iz dzepa gradjana - kako se nista ne bi promenilo, i sve ostalo kao sto i jeste - tj. zadrzala piramida vlasti i uticaja?



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 22.03.2013. u 21:36 GMT+1]
[ ventura @ 22.03.2013. 20:41 ] @
Citat:
Otto23: ...
Da li sam samo ja u pitanju - ili ocigledno nesto debelo smrdi sa kapitalistickim sistemom kakav postoji u danasnjem obliku? Mislim, sasica prebogatih bankara, politicara i kapitalista je u stanju da unisti zivot/buducnost citavoj zemlji (zemljama), i da pritom ne odgovara za ucinjeno, nego se ta greska placa i servisira preko ledja i iz dzepa gradjana - kako se nista ne bi promenilo, i sve ostalo kao sto i jeste - tj. zadrzala piramida vlasti i uticaja?

A jadna raja sve skušeno i skromno nije koristila taj bankarski novac, živeli su shodno svojim mogućnostima, i odjednom puf, sistem kolapsirao.. Oće to tako..
[ Otto23 @ 22.03.2013. 20:49 ] @
Nazovi to kako hoces, ali definitivno je doslo do pucanja sistema takvog kakav jeste. Dakle sta je sledece? Ok, "nabave" se nekako pare za bailout, i sta je to osim kratkorocnog lecenja posledice, umesto da se sredi uzrok kraha. Ja nesto ne vidim da se to sredjuje, kao povecana je kontrola, ali ocigledno nedovoljno.

U slucaju Kipra bankari su preko 'leba hteli pogacu, pa su kupili grcke obveznice u nadi da ce im se vratiti vi$he nego neka druga opcija... sada tu "procenu" treba da plate gradjani svojom ustedjevinom. Sto rece mmix:

"Zapravo oni su mnogo gore prosli od grka jer su zapravo njihove banke finansirale grcki bolji zivot a ne njihov. "

Citat:
A: Well, the big Cypriot banks made a really bad investment. They lent money to Greece. When the Greek economy took a dive, the Cypriot banks took a bigger gamble, buying up Greek government bonds in the hopes of a bailout. Now they're broke. The banks owe more money than they have. In fact they owe more money than the country's GDP.

Q: Good thing they belong to the EU, right? Those Germans are pretty rich. Sounds like somebody could use a bailout.

A: Cyprus asked for a bailout. But the Europeans were not exactly excited about bailing out another country, plus a bunch of billionaire Russian oligarchs and criminals. So, they told the Cypriots they had better come up with money on their own. The only place Cyprus could find large amounts of cash were in people's personal savings accounts.
[ ventura @ 22.03.2013. 20:55 ] @
Citat:
Otto23: Nazovi to kako hoces, ali definitivno je doslo do pucanja sistema takvog kakav jeste. Dakle sta je sledece? Ok, "nabave" se nekako pare za bailout, i sta je to osim kratkorocnog lecenja posledice, umesto da se sredi uzrok kraha. Ja nesto ne vidim da se to sredjuje, kao povecana je kontrola, ali ocigledno nedovoljno.

Jesu bankari krivi, jesu verovatno i uzročnici samog problema, ali nisu oni jedini profitirali u celoj priči pa da treba jedini da snose odgovornost.

I taj "jadan" narod je profitirao isto koliko i bankari. Pa nije bankar dao kredit marsovcu, već svom sugrađaninu, iako su i bankar i sugrađanin znali da ovaj to sebi ne može da priušti i da nema odakle da vraća. Svi su trošili ko da sutra ne postoji, a ceh je upravo stigao na naplatu.
[ cika dacha @ 22.03.2013. 20:56 ] @
kipar ako dobije pare od rusa on postaje njihovo vlasnistvo!
[ mmix @ 22.03.2013. 21:02 ] @
Citat:
Java Beograd: Prijateljica se zabavljala sa Kipraninom (Grkom) i živela tamo godinu i po - dve. Negde otrpilike od 2007 - 2009.
Pričala mi posle kolike oni plate imaju i koliko je sve tamo skupo, koliki je standard. Sve kao Švajcarska, Švedska ili Norveška. Na najvišem nivou ! Na ulicama samo Mercedesi, BMW, Audi i naravno "džipovi". VW Pasat je nešto kao dno pristojnosti, granica siromaštva. A od čega ? Od maslina i kozijeg sira ? Ili od alavih kredita ?


Alavih ili ne, uzimali su dobre pare od finansijskih usluga kao offshore destinacija. U osnovi oni nisu krivi kao ni ostali kreditori zato sto su Grci lazirali knjige. Pride, ekonomija kipra nisu samo sirevi i finansijske usluge, samo od toga ne mozes da napabircis 30k$ godisnje per capita. Drugo, od kreditne aktivnosti tih para imali su korist zaposleni u bankama i javni sektor kroz ono malo korporativnog poreza koje su ubirali, vecina ljudi na Kipru nije radila u bankarskom i javnom sektoru ali ce svejedno naje*ati.
[ dejanet @ 22.03.2013. 21:32 ] @
To sa Rusima su takodje Islandjani probali da plase ECB/MMF sljam, medjutim nije upalilio tada, ALI zato su oni(islandjani) uradili jedinu ispravnu stvar, pustili su da banke bankrotiraju.
[ Igor Gajic @ 22.03.2013. 21:46 ] @
http://www.gatestoneinstitute.org/3129/russia-cyprus-bailout

Zanimljivo stivo

Citat:

Cyprus is a prey Russia has long been eyeing, both as a substitute for Syria, and as a permanent naval base for the Russian fleet in the Mediterranean.


http://www.bloomberg.com/news/...r-denies-naval-base-offer.html
http://rbth.ru/news/2013/02/19...n_mediterranean_sea_23020.html
[ cika dacha @ 22.03.2013. 22:39 ] @
Igor Gajic@ komso tekst sa zadnjeg linka ODLICNA analiza!
[ Homer J. Simpson @ 22.03.2013. 23:06 ] @
Citat:
cika dacha:
kipar ako dobije pare od rusa on postaje njihovo vlasnistvo!

Na to su Rusi rekli njet jos juce
[ EmilijaV @ 24.03.2013. 00:34 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
mmix: Tako da ce kiprani (obicni ljudi) da najebu a luk nit mirisali nit jeli.
Prijateljica se zabavljala sa Kipraninom (Grkom) i živela tamo godinu i po - dve. Negde otrpilike od 2007 - 2009.
Pričala mi posle kolike oni plate imaju i koliko je sve tamo skupo, koliki je standard. Sve kao Švajcarska, Švedska ili Norveška. Na najvišem nivou ! Na ulicama samo Mercedesi, BMW, Audi i naravno "džipovi". VW Pasat je nešto kao dno pristojnosti, granica siromaštva. A od čega ? Od maslina i kozijeg sira ? Ili od alavih kredita ?


Ovo potvrdjujem, jer sam i sama tamo dugo zivela.
Ne samo sto su Audi, Mercedes i sl. nego svaka familija ima onoliko kola koliko ima clanova. Znaci cetvoroclana poridica - cetiri automobila. Koji se najcesce menjaju na po dve godine.

Zaboravite da na Kipru imate autobuski prevoz, tamo to ne postoji, a onoga ko se raspituje za bus smatraju socijalnim slucajem. Ukoliko turista (ili neko drugi ko se tamo zatekne, ne zeli da vozi iz nekog razloga, predlazu samo ret a car, ili neka se vozi taksijem koji je enormno skup.

Kuce u kojima zive su ogromne, a i najnizi sloj (npr. radnici) ih opremi najnovijim namestajem i tehikom. Obicno u svakoj sobi postoji TV i komp.

Pored toga, svako ima po nekoliko nekretnina, sve su to uzimali od tih kredita, a kredite isplacuju izdavanjem istih. (Poslednjih godina zvrji dosta prazno, jer su turiste oterali.)

Rade vrlo malo, svako se gura u drzavnu sluzbu, ili u banke (jer se tu malo radi, a plate dobre), da bi se ostatak vremena posvetio lencarenju, ili nekom privatnom poslu. Turizam su skroz zapostavili, a Turska im je u medjuvremenu odvukla turiste. Cene su im takve da su mogli da ih placaju samo ruski lopovi (u pocetku i jesu, posle su se i oni opametili), a oni koji stvarno mogu da placaju te cene za odmor radije idu na Azurnu obalu. Srednji sloj turista, za koje imaju uslove (bolje reci "imali"), ono ne moze da izdrzi. Oko turista se treba potruditi, a njima je bilo lakse da nazidaju cene, pa ako prodje.

Dok sam zivela tamo ja sam se cudila tom nacinu zivota i bilo je i poslednjem idiotu jasno da taj balon mora jednom da pukne. Onolike automobile nisu imali gde da voze, nego se desava da isti auto kruzi u dve ulice celo vece samo da bi se pokazao, a i objektivno nema gde drugo.

Da, imali su mogo veci standard od Grka!

Da li tako moze da zivi jedan Nemac? Pa, ne...
[ Dexic @ 24.03.2013. 02:04 ] @
Moze Nemac i bolje od toga da zivi jer su im krediti jeftiniji, i plate ipak stabilnije, trziste vece i dostupnost posla veca, a socijala postoji (ne znam u stvari kako je na Kipru).
Jedina je fora sto Nemac nema potrebe da razmislja kao Kipranin, kad maltene niko tamo ne razmislja tako, i onda naravno gleda sta je isplativije.

Da se u nekom gradu nadje gomila ovakvih Kiprana i Rusa, i Nemci bi poceli da se tako ponasaju. "Vecina se ponasa kako se vecina ponasa" :D


A Grcka nije nista drugacija od ove price sa Kiprom, jedino je izgleda kolicina novca po stanovnika bila manja, pa nesto ne vidjam da ima koliko stanovnika toliko BMW-a.
Grci su cak i BACALI novac. Kipranin je barem nesto konkretno kupio, ma koliko mozda to izgledalo plitko ili danas skupo. Grci su subvencionsali poljoprivredu, tako sto su davali zemlju za obradjivanje, davali seme, davali gorivo, subvencionisali masine da su ispale besplatne, i onda je jos drava otkupljivala sve sto su hteli da prodaju poljoprivrednici, bez obzira da li treba. I jok... ovi nisu hteli ni da se trude da prodaju, vec objave "stetu", uzmu subvencije za nadoknadu stete, i cao zdravo.
[ EmilijaV @ 24.03.2013. 02:58 ] @
Citat:
Dexic: Moze Nemac i bolje od toga da zivi jer su im krediti jeftiniji, i plate ipak stabilnije, trziste vece i dostupnost posla veca, a socijala postoji (ne znam u stvari kako je na Kipru).
Jedina je fora sto Nemac nema potrebe da razmislja kao Kipranin, kad maltene niko tamo ne razmislja tako, i onda naravno gleda sta je isplativije.


Postoji i na Kipru socijala, to sam zaboravila. Ja sam samo dala presek onoga sto se odmah primeti, ali ima toga koliko hoces. Uglavmom, svako je tamo obezbedjen, sve da nikad nije nista radio. Npr. svaka osoba preko 65 godina (ili 60, ne secam se) i ako nikad nije radila ima zagarantovanu penziju od drzave.

U poljoprivredu se nisam udubljivala, ali sam primetila da su sve oblasti zapostavili zarad bankarstva i trgovine, pa me ne bi cudilo i da su poljoprivredu.

Razlika izmedju Nemca i Kipranina je ta, sto Nemac ima tradiciju zivota u bogatoj drzavi, pa ne juri da ima sve i odmah, a Kipranin je do juce jahao magarca, pa odjednom osetio blagodeti bogatstva i Mercedesa i nije umeo da stane. Ono sto bi narod rekao "jedite oci gladne".

Da i nekretnine u nicale uzanom brzinom, koje posle nije imao ko da kupi. U pocetku su pljackali Ruse (Englezi su im u medjuvremenu pobegli), ali i ti bahati Rusi imaju svoju granicu do kad su mogli da ih prave budalama.
[ mmix @ 25.03.2013. 07:37 ] @
Novi plan, nista bolji od starog. 24% na depozite preko 100k u zamenu za bezverdne deonice banke pred stecajem.

Inace, pratim email listama stanje na finansijskoj berzi Bermuda, skoro svi intestment fondovi sa Bermuda su poslali cirkular da im se jave ljudi kojima su pare na Kipru radi transfera ka ostrvima. Capital flight pocinje.
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 08:26 ] @
Citat:
mmix: Novi plan, nista bolji od starog. 24% na depozite preko 100k u zamenu za bezverdne deonice banke pred stecajem.
... uz zebnju da će Rusi da odgovore istom merom: zaplenom četvrtine vlasništva EU na teritoriji Rusije. Oko za oko - zub za zub.

Zapravo, ja mislim da Rusi to moraju da urade, da bi pokazali drugima da sa vlasništvom nuklearne supersile ne možeš da se sprdaš.

Otprlike ista logika kao i kad je Britanija poslala armadu na Foklande, ili kad USA godinama ubija hilljade i hiljade ljudi u gudurama Avganistana i Pakistana - da pokaže šta se dešava kad se neko drzne na njih.
Potpuno ista logika kad i lokalni krimos zapali nečiji dućan zarad kašnjenja isplate reketa: za primer drugima.
[ tdusko @ 25.03.2013. 08:27 ] @
@mmix
Gde si ovo procitao? Jutros sam prelistao sve svetske bitnije medije i svi su preneli rezultate razgovora sa EU od sinoc gde je odluceno da se ispod 100k nece oporezivati, a da ce se naknadno odluciti sta ce biti sa ovima od preko 100k. Navodno, bice pogodjeni samo ovi iz Laiki banke jer se ta banka gasi, depoziti manji od 100k idu u Kiparsku banku, a veci od 100k se zamrzavaju dok se ne vidi sta ce sa njima. Inicijalne prognoze idu i do 40% gubitka.

Citat:
Under the plan, Cyprus' second-largest bank, Laiki, will be restructured and holders of bank deposits of more than 100,000 euros there will have to take losses, Dijsselbloem said, adding that it was not yet clear how severe the losses would be.

"This will have to be worked out in the coming weeks," he added, noting that it is expected to yield 4.2 billion euros overall. Analysts have estimated investors might lose up to 40 percent of their money.

Savers' deposits with all Cypriot banks of up to 100,000 euros will be guaranteed by the state in accordance with the EU's deposit insurance guarantee, Dijsselbloem said. Laiki will be dissolved immediately into a bad bank containing its uninsured deposits and toxic assets, with the guaranteed deposits being transferred to the nation's biggest lender, Bank of Cyprus.

Large deposits with Bank of Cyprus above the insured level will be frozen until it becomes clear whether or to what extent they will also be forced to take losses, the Eurogroup of finance ministers said in a statement.
izvor
[ ivan.mojsilovic @ 25.03.2013. 08:50 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
mmix: Novi plan, nista bolji od starog. 24% na depozite preko 100k u zamenu za bezverdne deonice banke pred stecajem.
... uz zebnju da će Rusi da odgovore istom merom: zaplenom četvrtine vlasništva EU na teritoriji Rusije. Oko za oko - zub za zub.

Zapravo, ja mislim da Rusi to moraju da urade, da bi pokazali drugima da sa vlasništvom nuklearne supersile ne možeš da se sprdaš.

Otprlike ista logika kao i kad je Britanija poslala armadu na Foklande, ili kad USA godinama ubija hilljade i hiljade ljudi u gudurama Avganistana i Pakistana - da pokaže šta se dešava kad se neko drzne na njih.
Potpuno ista logika kad i lokalni krimos zapali nečiji dućan zarad kašnjenja isplate reketa: za primer drugima.

To je tako kad se deca igraju ispred kuce :) kontam da ti ponedeljak mrzak dan pa stoga i ovakav komentar.
[ ventura @ 25.03.2013. 08:56 ] @
Citat:
Java Beograd: ... uz zebnju da će Rusi da odgovore istom merom: zaplenom četvrtine vlasništva EU na teritoriji Rusije. Oko za oko - zub za zub.

Bili bi idioti kad to ne bi uradili.
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 09:15 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:To je tako kad se deca igraju ispred kuce kontam da ti ponedeljak mrzak dan pa stoga i ovakav komentar.
Dva put sam pročitao šta sam napisao, vidim da nema pravopisnih grešaka. Uz to, nisam ni mrzovoljan.
Ne kapiram, zašto komentar smatraš neprikladnim ? Zbog Kiprana ? Rusa, Britanaca, Argentinaca, Amerikanaca, Pakistanaca, Avganistanaca ? Ili zbog lokalnih krimosa i nezaštićenih vlasnika malih dućana ?

Edit: da, sad vidim, možda je 1/4 EU vlasništva previše i daleko prevazilazi ono šta će Kirpani (EU) da otmu Rusima. Taj razlomak sam otrpilike napisao, verovatno je pogrešan. Ali mislim da nema sumnje da će Rusi već naći šta da prisvoje, da pokriju harač na Kipru. Možda EU zemljama podignu cenu gasa dok ne isplate oteto.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 25.03.2013. u 10:27 GMT+1]
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 10:42 ] @
Citat:
tdusko:
@mmix
Gde si ovo procitao? Jutros sam prelistao sve svetske bitnije medije ...

Evo sad čitam na našim info sajtovima: "Paket ne podrazumeva oporezivanje bankarskih depozita manjih od 100.000 evra, ali će zato velike štediše, mahom ruski bogataši, biti na udaru žestokog jednokratnog poreza i zamrzavanja sredstava"

Zamrzavanje ?! Oho-ho !
[ tdusko @ 25.03.2013. 10:53 ] @
Pa to oko poreza je izgleda deo koji ja nisam dobro razumeo. Ja sam shvatio da ce Laiki da rasformiraju, ove ispod 100k sto su osigurani da isplate, a ovi preko osigurane sume ce da izvise odnosno dobice ono sto bude preteklo, a dok se ne preracunaju koliko ce da pretekne recuni ostaju zamrznuti. Za ostale u drugim bankama se nista nece desiti, ni ko ima ispod ni ko ima preko 100k. Moguce da nisam dobro razumeo tekst.
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 11:16 ] @
Ovo sad baca skroz drugačije svetlo na celu priču.

Dakle, jedno je ako izvise Rusi (i ostali) koji su, eto, sticajem okolnosti, svoj depozit imali baš u banci koja je bankrotirala, jer - to je kapitalizam. Ali sasvim je druga priča, ako se u oglobe svi depoziti u svim kiparskim bankama, državnom odlukom (nametnuta ili ne, to je već druga tema)
[ cika dacha @ 25.03.2013. 13:28 ] @
rusi su 2011 god vec kipru dali kredit od 2,5milijarde!
[ Dexic @ 25.03.2013. 13:35 ] @
Citat:
Java Beograd:
Dakle, jedno je ako izvise Rusi (i ostali) koji su, eto, sticajem okolnosti, svoj depozit imali baš u banci koja je bankrotirala, jer - to je kapitalizam. Ali sasvim je druga priča, ako se u oglobe svi depoziti u svim kiparskim bankama, državnom odlukom (nametnuta ili ne, to je već druga tema)

Pitam se koliko ljudi veruje da ti Rusi nisu znali za ovo i vec izvukli pare negde drugde :)

Sta se desava sa firmam, nigde se konkretno ne pominje? Da li firme i na Kipru moraju drzati novac u banci?
[ Java Beograd @ 25.03.2013. 13:56 ] @
Citat:
Dexic: Pitam se koliko ljudi veruje da ti Rusi nisu znali za ovo i vec izvukli pare negde drugde :)
U svim novinskim reportažama pominje se neka cifra od 20 - 30 milijardi ruskog kapitala na Kipru. Na osnovu toga se može predpostaviti da najveća većina ipak nije izvukla pare.
[ Dexic @ 25.03.2013. 14:07 ] @
To je samo pretpostavka novinara, verovatno. Cim ne moze ni u 10 milijardi da se pogodi.
[ ventura @ 25.03.2013. 15:37 ] @
Citat:
Dexic: To je samo pretpostavka novinara, verovatno. Cim ne moze ni u 10 milijardi da se pogodi.

A novinari inače imaju uvid u bankarske podatke?
[ Dexic @ 25.03.2013. 15:53 ] @
Ne, ali, po tvom obicaju, pominjes nesto sto nema veze sa poentom :)
A poenta je da je to novinarska pretpostavka, i da mozda taj novac uopste nije na Kipru.
[ dejanet @ 25.03.2013. 16:11 ] @
Ovde Grci igraju 'katanaćo'.
Prvo su kiprani kupili deo grckih toxic obveznica, spasavajuci bracu grke, a onda planiraju da orobe ruse, koji ce da orobe eu/usa firme u samoj rusiji (btw nije im prvi put).

Moguce je da ce na kraju svabe da oproste deo dugova-para, koje su nastampali u cilju kupovine audi-ija, bmw-a, cokolada, mleka, hleba i svega ostalog sto se proizvodi u DE a zabranjeno je da se proizvodi bilo gde u Čokoladnom carstvu.
[ pisac @ 25.03.2013. 16:25 ] @
Citat:
Otto23: Da li sam samo ja u pitanju - ili ocigledno nesto debelo smrdi sa kapitalistickim sistemom kakav postoji u danasnjem obliku? Mislim, sasica prebogatih bankara, politicara i kapitalista je u stanju da unisti zivot/buducnost citavoj zemlji (zemljama), i da pritom ne odgovara za ucinjeno, nego se ta greska placa i servisira preko ledja i iz dzepa gradjana - kako se nista ne bi promenilo, i sve ostalo kao sto i jeste - tj. zadrzala piramida vlasti i uticaja?


Kapitalizam nikada nije ni mirisao. On je samo nabacio dobar parfem (i jagnjeću kožu) za vreme opasnosti od komunizma, a pošto je komunizam poražen sada kapitalizam ima punu slobodu da ponovo počne da širi svoj smrad. Što ćete uostalom i videti u narednim dekadama.

Preporučujem svima koji vole kapitalizam, da prouče malo istoriju (kapitalizma i imperijalizma) jer će možda shvatiti da komunizam nije nastao jer je Marks počeo da filozofira iz dosade, nego iz potrebe.

Inače, ovo što se desilo Kipranima nije posledica samo kapitalizma nego i "demokratije". Daš magarcu šarenu lažu "demokratija", on zagrize i postane ubeđen da zaista upravlja svojom sudbinom (profit, uspeh, biznis, auto vamo tamo) ali na kraju ispadne ono što jeste: magarac.
[ ventura @ 25.03.2013. 21:22 ] @
Citat:
Dexic: Ne, ali, po tvom obicaju, pominjes nesto sto nema veze sa poentom :)
A poenta je da je to novinarska pretpostavka, i da mozda taj novac uopste nije na Kipru.

Pa kako onda možeš da kritikuješ novinare jer nemaju tačnu cifru?

Verovatno imaju neki nezvaničan izvor, ili educated guess, a 20-30 bilo čega je sasvim validan range.
[ Dexic @ 26.03.2013. 05:56 ] @
Ko ih kritikuje??? Uopste me ne zanima, niti je bila poenta da li su bili u pravu za kolicinu novca koju su Rusi IMALI na Kipru.
Poenta je da je taj novac mozda izleteo sa Kipra taman na vreme, i sve spekulacije oko Rusa su da bi poneki na ovom forumu se prsili za "bracu Ruse" ;) A mozda Rusi nemaju nijednu dodirnu tacku sa tim porezom.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2013. 15:06 ] @
Citat:
Dexic
To je samo pretpostavka novinara, verovatno. Cim ne moze ni u 10 milijardi da se pogodi.


Prilicno je izvesno da je na Kipru ostalo jako puno love posto im je taj namet jedan od kljucnih elemenata plana, a racune sa manje od 100K EUR nece dirati.

Sad, ciji su tacno racuni sa preko 100K EUR je najmanje bitno - vrlo je verovatno da su offshore racuni posto je Kipar bio popularna offshore destinacija. Da li su u pitanju Rusi, Kinezi, Nemci ili neko deseti je irelevantno - u pitanju su necije pare, i taj neko ce 40% novca videti pretvoreno u akcije kiparskih banaka. Zna se da ima bar 13000 Britanaca (http://www.bbc.co.uk/news/business-21936554), a sumnjam da je broj Rusa i drugih manji.

IMHO, ne verujem da ima nekog pametnog ko offshore lokacije poput Kipra smatra bog zna kako sigurnim lokacijama, pa ako je neko drzao veliki % love tamo... jbg, kao i svaka kocka, rizik je nesto sa cime se mora racunati. Mogu slobodno da tuze kiparske banke, ako im se ispati da otkrivaju koliko love su imali tamo ;-)
[ Igor Gajic @ 26.03.2013. 17:08 ] @
Kad se podvuce crta, Kipar je ispao najveci gubitnik i preko noci je izbrisan finansijski sektor.

Ima ona jevrejska poslovica: Dabogda imao pa nemao. A sada ce morati da zestoko stegnu kajseve.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2013. 18:44 ] @
Tako i treba da bude - finansijski sektor je upravo taj koji je rizicno ulagao, oni ce i da puknu. A sa njima ce i stetu da pretrpe oni koji su svesno svoj novac ulagali u Kipar kao lukrativnu off-shore lokaciju. Hocete profit veci od domace bankarske kamate, onako fino bez puno poreskih peripetija? Pa moze - ali uz Terms&Conditions :)

Vidim, droidi iz EU su se zaleteli pa kada je berza pocela da reaguje na ideju da ce ovako biti resavane i buduce krize odmah su krenuli novi film o "specijalnom slucaju" - a steta, posto bi bas bilo dobro da finansijski sektor pukne tu i tamo, cisto da se podsete da se ne moze kockati bez da racunas na gubitak nekad.

Jasno, Kipar je dovoljno mali da moze ovako lepo da se opali kitom o astal - steta sto nema smelosti da se ovako nesto primeni i na vece slucajeve tipa Grcka, Spanija i sl...
[ mmix @ 26.03.2013. 20:29 ] @
Ne vidim poentu te zluradosti, ovo ce da poskupi kapital u EU, a samim tim i kod nas. Taj isti terms&conditions, kao i svaki drugi novcic ima dve strane, finansijski sektor ce prekalkulisati procene rizika, samim tim i ocekivane kamate. Iz low-risk-low-yield kategorije u portfolijima preselice se u high-risk-high-yield zajedno sa ostalim zemljama drugog i treceg sveta, nesto cime se krpi portfolio za blagu prednost nad konkurentnim fondovima, a ne primarna ekonomija u koju se investira radi odrzivog profita.

Cela poenta suverenih garancija i jacanja poverenja je u smanjivanju rizika da bi finansijski sektor pruzio kapital sa niskim kamatama. Od peglanja kitom o finansijski sektor niko se nece mnogo ovajditi, a sasvim sigurno ne gradjanstvo i industrija koja ga hrani.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2013. 22:36 ] @
@mmix,

Bolesno je da finansijski sektor ima ukalkulisan smanjeni rizik zato sto znaju da ce drzava da ih pokrije bez nekih problema bez obzira na nivo suludosti u koji se upustaju.

Takva vrsta garancije (implicitne ili eksplicitne, nebitno) moze samo da donese dugorocnu stetu sistemu zato sto finansijsku industriju motivise da uskace u opasne rizike zato sto veruju da su "too big to fail".

I, naravno da ce biti povecana cena kapitala u EU, kapital u EU treba da bude skuplji nego sto je bio sredinom prosle decenije, zato sto je tada bio nerealno nizak. Ne moze se na laziranim knjigama i izvesnoscu da ce drzava da te okrpi da se gradi nesto pametno na duzi rok. Privremeno ti imas koristi od takvog jeftinijeg kapitala koji se zasniva na uceni, ali time kopas sebi jamu zato sto pre ili kasnije taj rizik dodje na naplatu, kao sto se upravo sada desava. Krajnji rezultat je da ces imati gomilu nepotrebnih gradjevina, aerodrome u svakoj vukojebini koji nemaju rentabilnost, gomilu ljudi zaduzenih do guse zato sto su nabavili "dzabe kredite", gomilu levih banaka i naduvan drzavni aparat "zato sto se para ima" i slicne anomalije kakve smo videli.

Na zalost, nece ovo sa Kiprom resiti taj problem - posto u takmicenju ko ce kasnije da trepne drzave generalno prve trepnu ako je u pitanju velika kolicina love, zbog politickog rizika za vladajucu ekipu. Kada se zaduzis buducim porezom svojih obveznika, to te ne kosta licno nista - a imas kao bonus politicku stabilnost za vreme tvog mandata. A to sto ce neko to morati da plati, to je drugi problim.

Citat:

a sasvim sigurno ne gradjanstvo i industrija koja ga hrani.


Ne radi se ovde o nekoj "vajdi" vec o pokusaju sankcionisanja neracionalnog ponasanja finansijskog sektora koje je bilo potpomognuto dosadasnjim iskustvom da drzave rade sve da okrpe velike. Gomila banaka su tako nagomilale hrpu investicija koje ne bi takli ni stapom da su morali da racunaju sa sopstvenim troskovima u slucaju da stvar ode u 3 lepe.

Mislim, super je to sto je bilo love da svaki taksista u Irskoj bude i real-estate broker 2006-te ili da svaka susa na Kipru vozi nemacki auto, ali takvo stanje stvari je i dovelo do trenutne situacije. Ne moze svaki taksista da bude trgovac nekretninama, bar ne u nekoj skorijoj buducnosti - i svako ko misli da moze da ima odrziv sistem koji ce tako nesto da finansira se debelo vara.
[ mmix @ 26.03.2013. 23:22 ] @
Nije to nista bolesno, nije finansijski sistem to trazio vec drzava sama da bi stimulisala svoju ekonomiju, racunajuci na svoju moc da ubire poreze i emituje fiat pare. Sam finansijski sektor bi bez tih garancija opet ulazio u isti nivo investiranja ali sa vecim kamatama koje bi pokrile trenutne rizike, sto bi opet znacilo manji rast ekonomije. I tu je zapravo za*eb EU jer euro kao valuta nema suverenu instituciju iza sebe vec je je*e ko kad stigne od njenih cenjenih clanica. Euro zona nece emitovati pare niti smanjivati vrednost valute emitovanjem para da bi pokrpila minuse pojedinacnih clanica i samim tim euro nema pozadinu koju bi trebao da ima da ta prica ne bi bila bolesna. To je rrazlog iz kojeg mislim da cemo pre videti deutch marku nego sto ce se euro izvuci iz ove krize.

Drugo, ne postoji nijedan rezon po kojem je skuplji kapital bolji, sem u bas suludim situacijama da imas pregrevanje od cega je EU daleko, daleko, daleko. To su problem koje bi svako voleo da ima, ali ih trenutno ima samo Kina. Problem koji EU ima sada je sto prisiljava svoje clanice da kradu pare od stedisa da ne bi propali, to je na potpuno drugoj strani lestvice. Bez poverenja gradjana u banke finasijski system iz protoka kapitala ce nestati OGROMNA kolicina kapitala, tako da je ta "kazna" finansijskog sektora jalova rabota.

I ne pricamo ovde o rezidencijalnim i hipotekarnim kreditima gradjanstvu. Ti krediti u EU i nisu pukli, zar ne? Pukli su suvereni dugovi prevarantskih clanica euro zone. Kriviti finansijski sektor zbog toga sto je radio shodno dostupnim (laziranim) informacijama koje je plasirao politikos je besmisleno, to je kao da se ljutis na vetar sto duva.
[ Dexic @ 27.03.2013. 01:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Dexic
To je samo pretpostavka novinara, verovatno. Cim ne moze ni u 10 milijardi da se pogodi.


Prilicno je izvesno da je na Kipru ostalo jako puno love posto im je taj namet jedan od kljucnih elemenata plana, a racune sa manje od 100K EUR nece dirati.

Sad, ciji su tacno racuni sa preko 100K EUR je najmanje bitno

Bitno je za pitanje da li ce ovo uticati na Ruse. Mislim, ja sam samo postavio pitanje: zasto se samo gleda ideja da su Rusi glavna meta? Ko ima toliki novac, moze da dobije vise informacija nego ti/ja, i brze reaguje.

A ja mislim da je ocigledno iz poslednjih brojki da ne moze biti tolika suma ruskog novca. Da bi dobili 5 milijardi evra kroz poreze, koji je 25-30%, treba im 16.5-20 milijardi osnove (bruto).
Jedino Banka Kipra ima priblizno toliku ukupnu kolicinu depozita:
http://www.centralbank.gov.cy/...xls/DEPOSITS_JANUARY__2013.xls

Laiki ima svega 8-9 milijardi, od cega sigurno nije sve >100.000e. Porez bi morao biti >50% da bi mogao postici ~5 milijardi.
Vrlo verovatno znaci da ce SVI depoziti na Kipru >100.000e biti skresani. To bi znacilo da ukupna kolicina ozbiljnih depozita na Kipru ne premasuje 20 milijardi evra, i samim tim ukupan ruski novac trenutno ne bi mogao da premasi tu cifru.

Poenta cele price je da je ruski kapital verovatno odleteo sa Kipra, vecim delom barem, pre nego sto je zatvoren kapital.
[ ventura @ 27.03.2013. 09:44 ] @
Citat:
Dexic:  Ko ima toliki novac, moze da dobije vise informacija nego ti/ja, i brze reaguje.

Aj malo razmisli o ovome.

Od koga da dobiju te informacije?

Ljudi koji drže novac na Kipru imaju neki svoj kontakt tamo, to je obično advokatsko-knjigovodstvena kancelarija koja im vodi pravne poslove tamo, a svom računu pristupaju direktno preko e-bankinga kojim rade sve što im treba. I sad prazi ovo, kad imaš stotine miliona na računu ili čak milijarde, sigurno će ti taj advokat biti najbolji u državi, i sigurno da on ima najviše šanse da sazna tako neke informacije. Sad razmisli malo koji je interes tog advokata da prenese takvu informaciju svojim klijentima?
Ako im prenese tu informaciju, sasvim je sigurno da će svi pobeći i on će ostati bez posla. Ako se ispostavi da je informacija bila tačna, klijenti će sačuvati svoj novac, a on će ostati bez posla. Ako se informacija ispostavi kao netačna, iznerviraće klijente a on će svejedno ostati bez posla. Dakle to je situacija u kojoj taj ko dojavljuje ostaje bez posla u svakom slučaju.
I ti onda očekuješ da ti takav čovek da takvu vrstu informacije? Ti ko da se kopčaš na leđima.
[ Dexic @ 27.03.2013. 12:48 ] @
Jbt, koliko ti matematicki, a ne-prakticno, razmisljas, nisam siguran da li pricam sa zivim covekom ili robotom napravljenim od strane Sheldon Cooper-a.

Ventura... uopste ne zelim da gubim vreme na tebe. Ni u jednoj temi nisi nista korisno rekao. Sve sto si rekao je uglavnom bilo tacno - ali potpuno beskorisno.


(Od koga ce da sazna? OD POLITICARA koje drzi u saci!)
[ mmix @ 27.03.2013. 12:55 ] @
Zbog cega je njegova tvrdnja neprakticna?

Sukob interesa je itekako praktican problem, I bio je problem jos od kad su ljudi prvi put ispuzali iz pecina.
[ Dexic @ 27.03.2013. 14:59 ] @
Zato sto je advokat na Kipru samo jedan od mogucnih nacina. Da ne pominjem da ne mora uopste biti Kipranin, mozda je susa koja ide tamo gde novac ide.

Pazi, on je manje/vise u pravu - ali to je skroz nebitno. Jer smatra da je to jedini nacin da se sazna. Rekao je u sustini: "Ovako ne moze, znaci nikako ne moze" - sto je ocigledno netacna logika.
[ mmix @ 27.03.2013. 15:37 ] @
Zanimljiva paralela

http://www.publicserviceeurope...om-life-under-capital-controls
[ ventura @ 27.03.2013. 15:39 ] @
Citat:
Dexic
(Od koga ce da sazna? OD POLITICARA koje drzi u saci!)

Mnogo bre gledaš filmove... Svako normalan će se od političara držati što dalje, osim ako to nije baš najnužnije, jer od toga možeš samo štete da imaš.

A da se petljaš sa političarima tamo gde ti apsolutno ne trebaju, pa to bi bio vrhunac gluposti... Šta kao dođe neki Rus koji hoće da deponuje neke silne milione na račun u Kipru i pravac njihova skupština da se malo upozna i da "kupi" par komada?

I drugo, da Rusi drže te političare u šaci, mi o ovome ne bi ni diskutovali sada..

Citat:
Dexic:
Zato sto je advokat na Kipru samo jedan od mogucnih nacina. Da ne pominjem da ne mora uopste biti Kipranin, mozda je susa koja ide tamo gde novac ide.

Dosta ljudi koji drže novac na Kipru verovatno nisu u životu nogom kročili tamo.. Tako da je njima jedini kontakt sa Kiprom baš ta advokatska kancelarija koja im je lokalni pravni zastupnik.

Citat:
Dexic:
Pazi, on je manje/vise u pravu - ali to je skroz nebitno.

Ovo bi moglo pravac u bisere :)
[ Dexic @ 28.03.2013. 01:09 ] @
Uzivaj brate ;)
[ Java Beograd @ 28.03.2013. 08:47 ] @
Realnost:
28.03.2013 Izvor: Beta, Tanjug
Nikozija -- Kiparske banke biće otvorene danas u podne nakon dvonedeljne pauze, a poslednje pripreme i dovoženje novca obezbeđuju jake naoružane policijske snage.
...
Sinoć je na stotine ljudi, kako je izvestio Rojters, protestovalo ispred predsedničke palate, uzvikujući da neće da plaćaju, da ne duguju ništa. Jake policijske snage i pripadnici privatne bezbednosne kompanije G4S sinoć su obezbeđivale transport keša pristiglog u centralnu banku.
...


Nije daleko od sprdnje:

BEOGRAD, 21. mart 2013, (Njuz) – Više desetina tajkuna izazvalo je velike nerede ispred ambasade Kipra u Ulici Generala Save Grujića u Beogradu. Nakon kamenovanja ambasade i prevrtanja parkiranih vozila u blizini, tajkuni su se sukobili sa pristiglim snagama policije koje su na njih ispalile suzavac.
[ MyWay @ 28.03.2013. 09:49 ] @
Citat:
ventura:
Ljudi koji drže novac na Kipru imaju neki svoj kontakt tamo, to je obično advokatsko-knjigovodstvena kancelarija koja im vodi pravne poslove tamo, a svom računu pristupaju direktno preko e-bankinga kojim rade sve što im treba. I sad prazi ovo, kad imaš stotine miliona na računu ili čak milijarde, sigurno će ti taj advokat biti najbolji u državi, i sigurno da on ima najviše šanse da sazna tako neke informacije. Sad razmisli malo koji je interes tog advokata da prenese takvu informaciju svojim klijentima?
Ako im prenese tu informaciju, sasvim je sigurno da će svi pobeći i on će ostati bez posla. Ako se ispostavi da je informacija bila tačna, klijenti će sačuvati svoj novac, a on će ostati bez posla. Ako se informacija ispostavi kao netačna, iznerviraće klijente a on će svejedno ostati bez posla. Dakle to je situacija u kojoj taj ko dojavljuje ostaje bez posla u svakom slučaju.
I ti onda očekuješ da ti takav čovek da takvu vrstu informacije? Ti ko da se kopčaš na leđima.
Vidi, onaj ko ima stotine miliona na svom računu, ili čak milijarde, kako kažeš, nigde, a naročito u Rusiji, nije klijent koga bez teških posledica možeš iznervirati, da te opet citiram.
Obzirom da su ogromni ulozi u pitanju, tu više nema mesta priči hoće li taj advokat izgubiti klijenta, već samo hoće li pravom informacijom zaraditi jednokratno puno novca ili pogrešnom izgubiti mnogo toga...
[ ventura @ 28.03.2013. 22:39 ] @
Citat:
MyWay: Vidi, onaj ko ima stotine miliona na svom računu, ili čak milijarde, kako kažeš, nigde, a naročito u Rusiji, nije klijent koga bez teških posledica možeš iznervirati, da te opet citiram.
Obzirom da su ogromni ulozi u pitanju, tu više nema mesta priči hoće li taj advokat izgubiti klijenta, već samo hoće li pravom informacijom zaraditi jednokratno puno novca ili pogrešnom izgubiti mnogo toga...

I ti izgleda previše gledaš kuma...
[ Igor Gajic @ 29.03.2013. 09:15 ] @
U vezi onih advokata....

http://www.forbes.com/sites/ti...us-ahead-of-the-bank-closures/
[ Dexic @ 29.03.2013. 12:40 ] @
Ma jok, bre, sad ce ventura da objasni kako to ne moze da se desi jer je struja socijalno jeftina i juce ce poskupeti na nivo Tunguzije, i filmovi nemaju nikakve veze sa stvarnoscu :)

http://www.zerohedge.com/news/...-who-breached-capital-controls
[ mmix @ 30.03.2013. 23:11 ] @
Izgleda da ce biti total loss.

http://www.reuters.com/article...rliament-idUSBRE92G03I20130329

"Under conditions expected to be announced on Saturday, depositors in Bank of Cyprus will get shares in the bank worth 37.5 percent of their deposits over 100,000 euros, the source told Reuters, while the rest of their deposits may never be paid back."

A I ovi sto imaju manje od 100k, nece se mnogo proslaviti, u trenutne capital control mere koje ce biti ko zna kad ukinue, ako ikada.
[ Igor Gajic @ 30.03.2013. 23:19 ] @
Cek cek.


Ako sam dobro razumeo. Ovi sa > 100.000 dobice 37.5% u junk deonicama a ostatak nece ni videti.

Dakle SVE je konfiskovano ?!? U jbt.
[ mr. ako @ 31.03.2013. 03:28 ] @
Heh, otorena kradja. Rekoh ranije na drugoj temi o Kipru ...nacionalizacija na mala vrata, mada je ovo dosta rigoroznije... u FNRJ/SFRJ pogodjeni su zadrzavali vise od 37.5% i tih tijes'sedamipo posto je vredelo makar nesto. :)
[ mmix @ 29.04.2013. 10:19 ] @
Malo da sagledamo posledice....

CYPRUS ONE MONTH LATER: Uncertainty Has Broken The Morale Of The People

One Month Later: What Cyprus Thinks In The Aftermath Of Its Bank Sector Collapse?