[ nemanjious @ 18.03.2013. 20:37 ] @
Pozdrav.

Ovako, planiram da kupim telefon u vipu. Planirao sam da to bude android telefon.
Vec nekoliko dana sam razmisljao koji telefon da uzmem, i danas sam otisao sa planom da kupim Samsung Galaxy S3 mini.
Medjutim, kada sam video taj telefon uzivo, shvatio sam da je za moj ukus ruzan.
Gledao sam ostale android telefone, i nijedan mi se nije dopao. Jednostavno, svi su ruzni za moj ukus osim modela HTC Desire C, koji mi odgovara fizicki, ali je hardverski slab.

O Windows telefonima sam stvorio jako lose misljenje na osnovu onoga sto se prica u javnosti.
Medjutim, danas kada sam ugledao HTC Windows Phone 8 pao sam na d*pe.
Telefon je savrseno dizajniran. Samo ukucajte u guglu i pogledajte kako izgleda. Kod nas ima samo u sivoj i crnoj boji, a meni se dopada siva varijanta. Jos vise mi se dopada plavi ali njega nema na nasem trzistu.

Jedostavno nema nijedan android telefon koji je makar priblizno estetski lep kao ovaj model. Generalno su Windows telefoni jako lepi za moj ukus.

Ja bih ovaj telefon vec sutra uzeo. Medjutim, nisam siguran da li bi to bio dobar korak, jer ne znam da li na windows marketu ima besplatnih aplikacija i igrica kao na androidu.
Takodje, ne znam da li su pre-instalirane aplikacije u koje inace spada i kompletan office paket, demo ili full verzije.

JA NE PLANIRAM DA UOPSTE TROSIM NOVAC NA SOFTVER.

S`obzirom na to, da li cu na windowsu imati dovoljan fond aplikacija i igrica za uzivanje makar 70% u odnosu na android, i da li ce razvijati jos igrica i aplikacija za WP? Koliko inace ima aplikacija/igrica na windows store-u i kakav im je kvalitet? Da li su sve aplikacije dostupne besplatno kao i na androidu, odnosno da li moze da se koriste besplatno uz prisustvo reklama.

Hvala puno :)

[Ovu poruku je menjao nemanjious dana 18.03.2013. u 22:09 GMT+1]
[ nemanjious @ 18.03.2013. 22:07 ] @
Molim vas napisite mi nesto. Zaista mi treba savet jer sutra trebam da kupim telefon.
[ Vasastajić @ 18.03.2013. 22:24 ] @
Pa KUPI telefon!
[ plus_minus @ 18.03.2013. 22:40 ] @
A hoćeš li ti sinko gledati u ekran ili u kućište i (u p.m) "drugačiji" izgled? Malo si mi smešan. :) Kao da porediš pežo 306 sa ne znam.. nekim citroenom, povodom izgleda.. a nekakve "pametne" telefone, koji hteo ne hteo, moraju da imaju pravougani oblik.. i već znaš gde šta hoće da radi i šta postoji od aplikacija..
[ Grace Slick @ 18.03.2013. 22:44 ] @
Što ne sačekaš da stigne plavi na naše tržište?
[ nemanjious @ 18.03.2013. 22:53 ] @
Izgleda da se nisam najbolje izrazio.

Moje najbitnije pitanje je da li na windows marketu ima besplatnih igara i aplikacija kao na androidu, i ako da, koliko?
Da li je makar priblizno bogato kao android market.

Ja nikad nsiam koristio WP tako da pojma nemam, a ne bih kupovao windows telefon ako ne mogu da igram raznorazne igrice (sto mi je pasija) i instaliram svakakve aplikacije (potrebne i nepotrebne) :)

Meni telefon treba 20% za komunikaciju, a 80% za zezanje i uzivanje u sadrzajima.

Nikada nisam ni razmisljao da kupim WP, ali ovaj model me je oborio sa nogu. Jednostavno izgleda savrseno za moj pojam.
[ plus_minus @ 18.03.2013. 22:59 ] @
Citat:
nemanjious
Meni telefon treba 20% za komunikaciju, a 80% za zezanje i uzivanje u sadrzajima.


Onda nemoj da bacaš pare na bilo šta od toga da se ne bi totalno isćoraveo i uzmi lepo i skupi još malo para pa kupi jedan notebook. Pa kad naiđe onih 20%, ti lepo upališ skajp..
[ nemanjious @ 18.03.2013. 23:21 ] @
Citat:
plus_minus: Onda nemoj da bacaš pare na bilo šta od toga da se ne bi totalno isćoraveo i uzmi lepo i skupi još malo para pa kupi jedan notebook. Pa kad naiđe onih 20%, ti lepo upališ skajp..


ma ne. ja hocu mobilni. ne volim notebook-ove, preveliki su da bi ih nosio sa sobom, a i baterija im traje uglavnom do 6 sati.

zelim mali gedzet, a ovo je najlepsi koji sam uspeo da nadjem.

no, moje pitanje je vezano za kolicinu i kvalitet aplikacija na windows store-u... :)
[ Lacika.1991 @ 18.03.2013. 23:30 ] @
ja sam do nedavno imao samsung omniu sa win 7.5..prvi utisak je bio odličan..telefon radi brzo..procesor 1.4ghz..ok grafika..kamera super..ma sve divno :D i sve to u kompletu radi odlično..dok ne dodje onaj deo sa aplikacijama..e tu je već druga priča jer se svaki iole bolji program plaća..relativno je nov sistem i nema još uvek toliko aplikacija kao za android..zavisi..ako si navikao na android..tipa desktop..ikonice..sličice boje haos ludilo :D teško ćeš se naviknuti na windows phone..jer imaš izuzetno malo mesta za personalizaciju telefona..ako već daješ pare i navalio na win phone..uzmi onda sa win 8..ispravljene su neke stvari koje iritiraju na win 7.5..kako hoćeš..moj izbor bi bio android..čisto zbog podrške..programa..ma u globalu zbog svega :D
[ Lacika.1991 @ 18.03.2013. 23:35 ] @
a s obzirom da koristiš telefon kao i ja..ono pozivi..poruke..a ostatak vremena pizdarije koje ti ne trebaju..nego čisto da vidiš šta ti telefon može :D gluposti bez kojih se ne može ali ti ne trebaju :D onda mislim da ćeš jako pogrešiti ako uzmeš win phone..po meni je to neki biznis sistem..ono ko neće puno da čačka po njemu..nego namesti i vozi :D
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.03.2013. 00:11 ] @
Odeš na http://www.windowsphone.com/en-us/store i vidiš da li imaju aplikacije koje su ti potrebne i da li su besplatne.
[ nemanjious @ 19.03.2013. 06:27 ] @
Mislim da si u pravu Lacika.

Ali nijedan drugi nije tako lep... :)) moracu da se pozabavim danas izborom nekog android telefona.
Mnogo mi se svidja HTC desire C, ali on je slab i stariji model. A ovi novi sve cigle i cudni oblici.
Najbolji izbor bi bio samsung galaxy s3 mini, ali je toliko ruzan da bi me bilo sramota da ga izvadim na ulici.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.03.2013. 12:41 ] @
[ Lacika.1991 @ 21.03.2013. 20:19 ] @
I šta si pazario :D
[ monkeyjob @ 22.03.2013. 01:17 ] @
Imam Windows Phone već 2 god skoro. Dok nije izašla 7.8 verzija (koja je ista kao 8) imala je nekih glupih bagova. Evo ti mane telefona:
1. svi pametni telefoni ne vrede toliko para.
2. na WP8 lošije rade USSD kodovi.
3. Viber je u test fazi, pa rade samo SMS poruke
4. Još nisam video pametni telefon koji ima kvalitetan zvuk na slušalicama ( Windows Mobile 5.0 je ima 10x bolji zvuk). BB ima savršen zvuk, ne uporedivo bolji. Nije do slušalica.
5. Imaš dosta besplatnih aplikacija. Kod svih telefona 1% aplikacija ti je upotrebljivo, a ostalo je đubre, po principu "čemui ovo služi, a uz to još i ne radi.
6. Ako hoćeš GPS da koristiš u inostranstvu, moraćeš da platiš neku navigaciju, a posebno mape, besplatnih nema. Ja sam hakovao telefon , da bih instalirao aplikaciju za navigaciju besplatnu, pa mi sad srče bateriju kao lud. Nemoj da ti padne na pamet da otključavaš telefon, nema potrebe za to. Grafički radi po meni veoma veoma dobro svaki WP telefon, može se porediti samo sa top modelima mongoloida (UPS htedoh reci androida), na primer Samsung S3 ili Note, samo je malo manji ekran.
[ nemanjious @ 22.03.2013. 06:53 ] @
Za sada nisam nista. Javicu kad budem pazario :)
[ nemanjious @ 27.03.2013. 07:21 ] @
Pozdrav svima! Pazarih ja telefon i to bas ovaj HTC 8s.
Jos prosle nedelje sam obilazio poslovnice mts-a, telenora i vip-a posto sam telefon planirao da uzmem na paket.
Medjutim, svuda sam odbijen. Kazu ne ispunjavam uslov za neki iole veci paket a da bih uzeo ovaj uz manji paket mroam da dam puno kesa u startu.

Nije mi pomoglo ni to sto sam u mts-u imao dva ugovora do sada, jer sam imao dosta iskljucivanja. Inace, nisam ja koristio taj broj koji je dosta puta iskljucivan (cak i dolazni saobracaj) vec moja sestra koja je bila vrlo neodgovorna sto se tice placanja. No nebitno, na moje ime je.
U petak sam se vec oprostio od novog telefona jer ne mogu da ga dobijem uz pretplatu (jeftiniji necu) a nemam kesa da ga kupim u prodavnici.
Medjutim, onda sam video na telekom web sajtu da imaju web shop. Odlucih da se oprobam.

Prijavio sam se preko starog broja (koji je odavno odjavljen) posto samo postojeci korisnici mogu da pazare. Mozda mogu i novi ali je proces dosta komplikovaniji.
Ukucao sam svoje podatke sve po redu, i cak izabrao i broj telefona (nazalost nije mogao da pocinje sa 5 sto se meni bas svidjalo)
Najjeftinija varijanta za ovaj telefon uz dinar je tarifa mix 2300, koja je veoma bogata minutima i porukama ali uopste nema ukljucen prenos podataka.
Pretplata mi je 2760rsd + budjava pretplata za 3g sto bi doslo negde oko 2875rsd naredne dve godine.
To mi i ne odgovara bas, vip je bio dosta povoljniji, ali sta da radim kad nisu hteli da mi prodaju telefon.

Ono sto sam ja zeleo je da kupim ovaj telefon uz Kontrolu troskova 2000, gde bi mi pretplata bila 2000 dinara 24 meseca a cena telefona 16900, a telefon bih otplatio kroz telefonske racune narednih 12 meseci, tako da bih prvih 12 meseci placao oko 3500 hiljade mesecno, a ostalih 12 meseci 2000 dinara. Medjutim kontrola troskova se uopste ne nudi na web shop-u, ne znam zasto.
Kontrola troskova je mnogo bolja jer uz nju dobijem 100 megabajta, a taj kredit mogu da trosim na poruke i pozive kao inostranstvu, romingu i placanju premium servisa, ali sta je tu je. Sad, znam da ovo deluje kao da radim za mts i da ih reklamiram, ali samo sam uzbudjen i zelim da podelim svoje iskustvo. Siguran sam da ni oni nisu toliko naivni pa da bude bas ovoliko ocigledno :D

Dakle, nakon sto sam telefon porucio u petak ujutro preko web shop-a, niko me nije kontaktirao. Nikakav poziv, e mail ili sms.
Posto sam vec odbijen u 3 poslovnice, mislio sam da me ni ovde nece prihvatiti, ali ja uvek probam bas svaku opciju, pre nego sto promenim strategiju (u ovom slucaju bih trazio da neko drugi potpise ugovor za mene)
Vec sam i zaboravio na porudzbinu, kad juce oko 12 sati trci baba kod mene u stan (zivim u drugom stanu ali sam prijavljen kod babe) i zove me da dodjem brzo i da mi je neki covek doneo telefon

LOL :D dosao deda mraz!!

Odmah sam znao da je to ovo sto sam porucio, ali pojma nisam imao da ce da mi ga posalju. Opalio me adrenalin, posto sam se bas zestoko nalozio na taj telefon.
Ja doso, ono na vratima covek iz post express-a, kaze stigao ti telefon. Odradismo mi to na brzinu posto je on zurio, potpisa ja neke papire onako pogubljen (inace jako vodim racuna sta potpisujem ali ovo je bila specificna situacija) on samo izvadi telefon da potvrdim dal je to to, ja reko to je to, potpisah i ugovor (ovo prvo sto sam potpisao su bili papiri za prijem paketa) ode covek a ja ostah izgubljen kao u nekom filmu.
Kad sam malo dosao sebi, dobro proucio ugovor i telefon, shvatio sam da je sve O.K.
Cak je i broj telefona onaj koji sam izabrao. Jedino sto nije bilo kako treba (a mora nesto da ne bude kako treba u socijalistickom duhu) je to sto mi je stigla obicna sim kartica, a u ovaj telefon ide micro sim kartica. Pozvao sam i pitao sam ih u vezi toga, a oni kazu da je greskom isporucena obicna sim kartica, i da kada mi broj bude aktiviran, dodjem u njhovu poslovnicu i preuzmem micro sim karticu. Ja rekoh ok, ali sam ipak juce otisao u lokalni mobilni servis i zatrazio sam da mi masinicom isecu karticu i od nje naprave micro sim karticu. Usluga kostala 100 dinara i gotovo za 15 sekundi.

Pitanje: Da sam zadrzao obicnu sim karticu, a preuzeo i micro sim karticu, da li bih mogao da koristim obe? Paralelno pretpostavljam ne, ali da li bih mogao da koristim malo mikro malo obicnu, ukoliko silom prilika budem prinudjen da koristim obican telefon?
On mi je ostavio i kalup od kartice, tako da mogu ovaj "micro deo" da ubacim u kalup pa da karticu ubacim u neki drugi telefon kao obicnu.

Kartica mi do sada nije aktivirana, a pretpostavljam da ce biti danas. Kada sam zvao rekli su da bi trebalo da bude aktivirana u okviru 24 casa.

TELEFON:

Ovaj telefon je fantastican. Do sada sam imao android, i ovaj telefon koji je inace budzet model se pre moze porediti sa iPhone-om nego sa android telefonima.
Fantastican odziv, svaki detalj odradjen do kraja, prelep izgled itd. Uopste nisam zazalio sto sam uzeo ovaj telefon.
Znam da su windows telefoni najmanje zastupljeni, ali mislim da to nema nikakve veze sa njihovim kvalitetom ili icim sto telefon cini laksim ili tezim za upotrebu.
Telefon je realno gledano mnogo bolji od svoje android konkurencije. I to kazem kao neko 100% objektivan ko je do sada koristio android i bio veoma zadovoljan njime.

Market realno jeste siromasniji aplikacijama, ali su zato sve aplikacije mnogo bolje. Koju god igricu da sam skinuo radi kao sat.
Nema kocenja, nema lagovanja, zamrzavanja, neuskladjenosti... Telefon radi savrseno, samo leti.
Sve igrice koje sam skinuo su dobre. Cini mi se kao da su nekako probirali sta ce da stave na market.
Nema nekih s*anja kao na android marketu na kom svaka susa moze da postavi sta god zeli. Sve vrhunske igrice i aplikacije, napravljene po standardu.

Jedina mana koju sam uocio do sada je da nema opcije ili aplikacije koja bi mi limitirala potrosnju data saobracaja. Cuo sam da windows telefoni trose mnogo vise u odnosu na android, pa se bojim da bih mogao da dobijem veliki racun. Ja za sada necu ni da koristim gprs posto ga nemam u paketu, ali u slucaju da pozelim da uzmem neki dodatak, zeleo bih da imam limit.

Sve u svemu, toplo preporucujem windows telefone (bar HTC) Uskoro cu postaviti i neke slike.

Imam jedno pitanje nevezano za telefon. Mnogoooo puta sam citao na internetu kako su ljudima stizali ogromni racuni za potrosnju grps saobracaja, i mnogi su tvrdili kako to nisu potrosili vec im je mts poslao racun za nesto sto uopste nisu trosili. Da li se to zaista desava ili to samo ljudi lazu iz besa?
Ok je ako nisu ugasili protok podataka, pa im se onda telefon sam konektovao i aplikacije update-ovale, ali ako im je stizalo za nesto sto uopste nisu koristili, onda da se zabrinem. Ja sam inace sada na ovom telefonu skroz ugasio grps, pa se nadam da ne postoji nikakva sansa da mi se racun uveca zbog potrosnje gprs saobracaja.
Na ovo pitanje bih molio da mi odgovore samo najistaknutiji clanovi kako bih izbegao trol odgovore, a to da li je neko "known member" cu proveriti u njegovom profilu po broju postavljenih postova i duzini clanstva na forumu.

* Ukoliko ste primetili da ne stavljam tacku ili zapetu posle zagrade ili znaka navoda iako je kraj recenice, to je zato sto po novom pravopisnom pravilu ne mogu stojati dva znaka interpukcije jedan do drugog.
[ Lacika.1991 @ 27.03.2013. 18:03 ] @
pa koliko je win phone bolji od androida..to ćeš videti vremenom :D ja koji trgujem sa telefonima ne bi baš rekao..lično mišljenje..trenutno sam se zadržao na galaxy s3..
a što se tiče gprsa i potrošnje..ukoliko si ga isključio u podešavanjima nemaš brige što se tiče računa,neće ga dirati :D
[ Lacika.1991 @ 27.03.2013. 19:46 ] @
uglavnom nek on tebe druže služi dobro..što duže..najbitnije je da si ti zadovoljan sa njim..kad se privikneš bićeš zadovoljan :D
[ nemanjious @ 28.03.2013. 18:21 ] @
Citat:
Lacika.1991: uglavnom nek on tebe druže služi dobro..što duže..najbitnije je da si ti zadovoljan sa njim..kad se privikneš bićeš zadovoljan :D


Hvala, vec sam se navikao.

Nego, imam jedan problem. Sms poruke mi nisu 160 znakova vec samo 70, kao kad inace koristim nasa slova iako ne koristim nasa slova :-/

Wtf?
[ Lacika.1991 @ 30.03.2013. 10:35 ] @
e imao sam ja sličan problem..ali iz nekog razloga on je meni promenio regional settings..pogledaj u podešavanjima tastature i jezika..imaš u podešavanjima..nešto slično zove se ako se dobro sećam special characters..e on kad je uključen onda ti skrati poruku na 70..njega isključiš i 160 :D probaj
[ nemanjious @ 31.03.2013. 13:21 ] @
Hm... Nisam uspeo da pronadjem to sto si ti rekao, ali sam otlrio da poruka ima samo 70 karaktera kada god ima makar jedno veliko slovo u poruci.
Kada su sva slova mala poruka ima 160.

Za sada cu poruke da pisem malim slovom, dok/ako ne krijem resenje :) Mada i onako imam 1000 poruka u paketu tako da mi ovo ni ne pretstavlja neki veliki problem :)

U svakom slucaju, telefon je extra. Aplikacija i igrica u Windows marketu ima dosta i uglavnom su kvalitetnije (bolje izgledaju i rade brze bez kocenja) i lepse od onih u androidu.

Realno, ne shvatam zasto windows tako lose prolazi na polju pametnih telefona.
[ nemanjious @ 31.03.2013. 13:26 ] @
Jos jedno pitanje Lacika, da li mogu da cuvam Igrice i Aplikacije na SD kartici?
[ Lacika.1991 @ 01.04.2013. 16:01 ] @
e vidiš na to pitanje ti već ne bi znao dati odgovor..jer moj samsung je imao ugradjenu internu bez slota za memorijsku..tako da je imao 8gb..pa sam ja taj telefon prodao u roku od 5 dana..trebalo bi da može..bar bi bilo lepo..ali iz mog iskustva sa windowsom..sve ono što bi trebalo da može..nije moglo nikako :D
[ Lacika.1991 @ 01.04.2013. 16:05 ] @
a prolazi loše jer se ljudima teško prebaciti sa androida koji je mnogo otvoreniji i mnogo je nekako vizualno privlačniji nego win phone..a upravo sam eto pročitao da nažalost nije moguće instalirati aplikacije na sd karticu..nego je kartica rezervisana samo za multimedialni sadržaj..ustvari nisam obratio pažnju..da li tvoj telefon ima win 7.5 win 7.8 ili win 8..jer kako kažu samo na win 8 je to moguće
[ nemanjious @ 03.04.2013. 12:19 ] @
Ovaj telefon ima windows 8 naravno, inace se valjda ne bi zvao HTC 8s :-D

Pa ne mogu da instaliram aplikacije na memorijsku, ali ce valjda biti update pa ce to da promene.
Mislim stvarno je neverovatno da na tako nesto nisu obratili paznju...

Inace, ja sam imao android dosta dugo ali mi sada uopste nije bilo tesko da se prebacim na windows.
Lepsi je, laksi, kompaktniji.. Meni licno je windows phone mnogo vizuelno privlacniji.
Obozavam ove plocice.

Igrice sa XBOX-a su stvarno extra. Iako se uglavnom placaju, ima i besplatnih koje su super, a ako bas pozelim, platicu za neke.
Sigurno ima i nacin da se skinu na onaj drugi nacin... ;)

Za sada, jedina situacija kada mi je telefon zabagovao je bilo kada sam koristio skajp. I jednom kada sam stavio sifru za otkljucavanje telefona, pa kad sam ukucavao pin.
Inace radi extra.

Ako neko zeli da kupi windows phone, slobodno neka me pita sve detalje koji ga interesuju.
[ nemanjious @ 03.04.2013. 12:22 ] @
E da, i sinhronizacija je mnogo bolja nego na androidu. Telefon se sa nalogom sinhronizuje istog momenta i nema nikakvih problema kao sa sinhronizacijom androida sa gmail-om.
Sve slike ili video snimke koje napravim telefon automatski posalje na skydrive (ovo moze da se podesi) tako da sada ne moram da povezujem telefon sa racunarom da prebacim slike vec samo odem na outlook nalog i skinem ih.

Naravno, ovo trosi puno interneta, zato veoma pazljivo. Ja koristim samo wi fi pa mi opusteno, ali onaj ko koristi gprs a nema neogranicen internet treba da se cuva.
Nisam pronasao aplikaciju za limit potrosnje interneta.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.04.2013. 13:11 ] @
Ispade kao da sinhronizacija Androida sa Google servisima ima nekih opštepoznatih probema. Ako si imao neki konkretan problem to je pre tvoje iskustvo, nego opšti zaključak. Ja ih recimo nikada nisam imao, još koristim i Google Apps sa svojim domenom, što je tek pravo leglo za potencijalne probleme.

A sinhronizaciju fotki i drugog sadržaja imaju i iOS (sa Mobile.me i Dropboxom) i Android (sa Picasom i Dropboxom), tako da je to već standard.
[ Lacika.1991 @ 03.04.2013. 16:36 ] @
sve je to prijatelji moji stvar ukusa :D nekom android radi perfektno nekom windows..jednostavno od osobe do osobe :D što se mene tiče dok je bilo vreme jave :D i java sistemi su radili odlično..evo ja sad čekam ubuntu da izbace za s3 da vidim i to čudo..testirao sam onaj njihov preview..svideo mi se..jest da je totalno beskoristan još..ali videćemo polako :D
[ nemanjious @ 03.04.2013. 17:52 ] @
Ne znam da li je standard ili nije, ali ja to nisam imao na svom gmail nalogu.
Nigde nisam ni cuo da to postoji, dok sam to ovde automatski dobio i odusevio se.
[ nemanjious @ 07.04.2013. 23:17 ] @
VEOMA VAZNO UPOZORENJE:

Od kad sam update-ovao operativni sistem na telefonu (automatski update) telefon baguje!

NE UPDATE-UJTE!!!!!!
[ Lacika.1991 @ 08.04.2013. 17:31 ] @
hihihihihihih kao da sam čekao :DDD nisi jedini ako ti je za utehu :D
[ nemanjious @ 09.04.2013. 00:36 ] @
Pa ako si znao da je to problem, zasto mi nisi rekao?! :D
[ Lacika.1991 @ 09.04.2013. 18:11 ] @
e jbg :D nisam znao da je to apsolutno isti sistem :D ja imao samsung..ti htc :D bar sam kontao da su ispravili za to vreme tu grešku :D