[ MAD-MAX @ 15.12.2001. 21:02 ] @
Zamislite na primer situaciju da imate veliki sajt koji treba da se azurira dnevno i to sa velikom kolicinom podataka (uglavnom texta i slicica) i to tako da se sve do tada uneto arhivira (mislim moze da se vidi i kasnije), nesto slicno kao NBA.com ili VCDJ ili .... Krstarica. Kako se sve to radi jel se prave i menjaju HTML stranice pa se umecu ili kako vec? Nadam se da ste me shvatili sta hocu da kazem. :)
[ Predrag Damnjanovic @ 15.12.2001. 22:17 ] @
To se napravi maska (template) i preko PHP/Perl/ASP/ostali_CGI... upisujes podatke u bazu(kada dodajes clanak), i posle ih citas i ugradjujes ih u masku.
Tako radi i ovaj sajt, i moj sajt, i svi web portali.
[ MAD-MAX @ 27.12.2001. 17:43 ] @
Ok, hvala. Tako nesto sam i ja mislio.
Samo mi kazi(te) gde to mogu da naucim. Mislim ima li kod nas neke knjige (na srpskom) ili gde da nadjem na Netu najbolje tutorijale za to?
A, da, i sta mislite preko cega je najbolje da se upisuju podaci PHP/Perl/ASP/ostali_CGI... ? I moze li to da se nekako uradi s Javom ili .NET-om?

Hvala ponovo.
[ Pero @ 27.12.2001. 18:14 ] @
Ne razumem pitanje sta mislis kako se to upisuju podaci ili sta?Podatke promenis u bazi podataka i to je to.
[ weB_KiLeR @ 27.12.2001. 19:22 ] @
Pazi ovako sajt mozes da radis u javi ali ti je to 100 puta komplikovanije nego da ga uradis u cgi-u...
Zato uzmi cgi i budzi bazu...
[ ouros @ 27.12.2001. 20:26 ] @
Citat:
weB_KiLeR:
Pazi ovako sajt mozes da radis u javi ali ti je to 100 puta komplikovanije nego da ga uradis u cgi-u...
Zato uzmi cgi i budzi bazu...


Mislim da decko nece da pravi forum da bi koristio CGI
Ja bih mu preporucio PHP sa MySQL ili ASP sa Oracle-om (Oracle mi radi brze sa vecom bazom od SQL Server 7/2000)

Znaci fazon je da napravis bazu za recimo poljima

datum_prikazivanja | naslov | link | text | slike | ....

i onda popunis tu bazu, i site ti svaki put kad se ucita proveri datum na serveru i stavlja odredjen naslov, sliku , text, link ....

ja sam to uradio na site-u www.television.com samo malo slozenije
znaci sve sto vidis ti je database driven sto znaci da popunis database za narednih mesec dana i onda odes na Havaje da uzivas :)))

Ajde pozdrav
Uros

btw. imas dosta knjiga i tutorijala na engleskom, moraces da ga naucis pre ili kasnije :)
[ MAD-MAX @ 27.12.2001. 21:08 ] @
U cemu si uradio television.com. jel u PHP + MySQL ili ...?
I koliko otprilike vremena treba da naucis PHP + MySQL da bi uradio sve to?
[ ouros @ 27.12.2001. 21:41 ] @
Citat:
MAD-MAX:
U cemu si uradio television.com. jel u PHP + MySQL ili ...?
I koliko otprilike vremena treba da naucis PHP + MySQL da bi uradio sve to?


television.com nisam sam radio, radio je tim na tome jer je site ogroman ali to nemozes da vidis sada jer su izgubili $10 miliona pa su pukli tako da ono sto je pre moglo ne moze vise. Ali site je radjen u ASP sa SQL Server 7.0

Pa ako si upoznat sa C/C++ onda PHP ne bi trebalo da ti budem problem, ali sada sve zavisi. Ako nikad nisi radio ASP, JSP onda moze da ti bude problem. Sve zavisi. Ali da se nauciti :)
[ stinger @ 04.01.2002. 11:01 ] @
Oko dokumentacije mozes da pogledas http://onlinedocs.drenik.net/ a sto se tice toga da naucis da izvedes takvu aplikaciju, bice ti potrebno dosta vremena da savladas sve oblasti koje pokrivaju datu aplikaciju, puno srece ... :)
[ NIXI @ 05.01.2002. 14:14 ] @
Ko što je meni svojevremeno reko Angel iz BlackHand-a reko kad sam ga ja pitao na foru "kako da naucim dobro da exploiutjem unix sisteme" a on je na to lepo, kratko i jasno reko...sedi uzmi UNIX bibliju pa citaj, citaj, sve dok...ne uzmesh drugu pa opet citaj, citaj, citaj ... hehehe ... tako i baza shto se tice...samo rad, rad i rad...(ovo nije rekao Angel vec moj kolega niks) hehehe...i to debeo rad da bi imao rezultate, ajde pa nek je sa srecom...
PS: imash josh jednu soluciju da platish nekom da ti uradi bazu i engine i template...ako naravno imash $$$, it's up to you