[ mirotvorac @ 21.03.2013. 18:28 ] @
Pokušavam osposobiti miješalicu za beton čiji su motor i sklopka bili odvojeni i naravno fali djelova.
Na eletromotoru fali kondenzator i pločica s natpisom je djelomično oštećena pa nisu svi podaci vidljivi, po izvodima namotaja zaključujem da je to trofazni motor spojen u trokut, ovako su izvodi spojeni (slika je s neta).



Sklopka za uključivanje nije grebenasta nego neka vrst taster sklopke s 2 dugmeta jedno za uključivanje a drugo za uključivanje, sklopka je također delomično polomljena.
sklopka spaja 3 pola s tim da je srednji u kontaktu samo dok držim pritisnuto kad pustim on se vrati na druga dva ostaju spojena dok je sklopka uključena.
Pretpostavljam da je taj srednji samo za pokretanje.
Sa motora izlaze 3 žice prema sklopki (nije ništa bilo spojeno).
Zanima me dali na ovaj motor ide radni kondenzator ili startni (po sklopci rekao bih drugo ali nisam siguran).
Na pločici ima vidljiva oznaka Cp 90 mikrofarada (jeli to znači kapacitet kondenzatora pokretanja ili ...?)
Malo sam eksperimentirao s dostupnim kondezatorima koje sam spojio kao radne (s dva kondenzatora sam dobi 45 mikrofarada) , te mi je motor prilikom pokretanja povukao 20 A tijekom rada je trošio 4.5A , također je zujio oko sekund prije nego je ostario odgovarajući zakretni moment , valjda zbog neodgovarajućeg kondenzatora.
Motor je 0.75KW ruska proizvodnja.

Pitanje.
Jeli bolje spojiti radni kondenzator na motor i na mrežu klasičnu grebenastu sklopku ili startni kondenzator preko tastera, hoće li opcija prva pravilno funkcionirati ako je motor predviđen za rad preko startnog kondenzatora.

[Ovu poruku je menjao mirotvorac dana 21.03.2013. u 19:43 GMT+1]
[ gonggong @ 22.03.2013. 13:05 ] @
ne mora da znači da je motor 3 fazni ako je tako povezan.ne mora da znači ni da je ruski pre bih rakao da je bugarski jer oni su na našem tržištu imali takve motore o.75KW ,1400 O/min koji imaju startni kondenzator 80-100 mikro farada.
takav motor ima centrifugalni prekidač .
pošaljite sliku motora pa da pokušamo da Vam pomognemo.
[ mirotvorac @ 22.03.2013. 14:25 ] @
malo sam poslikao i pokušao dešifriratu natpis s pločice izgleda da je ipak monofazni kao što ste sugerirali
yaconto
tip 4MAT80A4H3 (moguće da je poneka znamenka netočni prepisana)
1fazni 220V 5.7A 0.75
1430 63% cosf 0.97 ip44
režim 53-60% Cp 90 mikrofarada 250V
52553483 12.5 kg 1998

mototr je ipak ruski
evo par sličica



na zadnjoj slici 3 crvene žice su išle prema sklopki a donje 4 što idu na kondenzatore nisu bile to sam ja eksperimentirao
[ gonggong @ 22.03.2013. 17:42 ] @
ok ruski svaka čast braći rusima.
iz tablice se vidi da motor nije trofazni pošto mu je radni napon 220 V i piše 1 fazni.
što se tiče same veze kondenzator bi trebao da bude radni ali s obzirom na snagu motora malo je veliki kapacitet ali ko zna šta su rusi hteli da kažu.
bilo bi dobro da skineš mostove i pokušaš da utvrdiš šta je pomoćna a šta glavna faza mada bi na osbovu šeme sa poklopca rekao da je;C5 i C6 GLAVNA A C1i C4 POMOĆNA faza.da okretanjem mostića C1iC2 I
C4iC6 menjaš smer motora .
napon bi trebalo da dovedeš na C5i C6.
[ mirotvorac @ 23.03.2013. 14:59 ] @
skinuo mostove i ispitao otpore
c1-c4 6,8 oma
c2-c5 6.8 oma
c3-c6 6.8 oma

znači tri namotaja identičnog otpora ispada opet trofazni spojen u trokut , kondenzatore spajam kao na shemi , struju dovodim na c4 i c6 rezultat je da imam smjer vrtnje koji mi odgovara , jakost struje tijekom rada je nešto manja od deklarirane na pločice , ako dok motor radi odspojim kondenzator potrošnja struje poraste za oko 0.5 A a motor sam počne malo više bučiti.
Zaključujem da motoru treba radni a ne startni kondenzator.
Jeli ovo ok spojeno i što da radim s kondenzatorom
trenutno imam 2 paralelno spojena kondenzatora od 20 i 25 mikrofarada i mislim da ne pokreće najbolje?