[ Darko Prelic @ 11.03.2004. 12:45 ] @
Novi Windowsi razvijani pod kodnim imenom Longhorn ce prema recima Microsoftovog sefa, Billa Gatesa, pokrenuti svojim dolaskom revoluciju vecu od one nastale pojavom Windowsa 95.

Gates je izlazak finalne verzije najavio za 2006. godinu, a beta verziju vec za nekoliko meseci, a osim toga predstavljene su i najvaznije inovacije implementirane u novi operativni sistem.

Nova verzija najrasirenijeg operativnog sistema na svetu trebala bi korisnicima ponuditi vise sigurnosti, olaksati im slaganje i pretrazivanje datoteka, a i bice daleko manje potrebe za omrznutim rebootom.

Verovatno najvaznija novost je uvodjenje novog file sistema zvanog WinFS (Windows Future Storage) koji bi trebao olaksati cuvanje, organizaciju i pronalazenje datoteka na disku. Avalon je naziv za novi graficki engine baziran na XML-u a treba spomenuti i novo komunikaciono resenje zvano Indigo koje bi trebalo da omoguc bolju komunikaciju izmedju aplikacija kao i preko mreze.

Windowsi bi trebali da postanu i manje ranjivi na napade virusa i crva, a administratori ce dobiti alate kojima ce ogranicavati sta koji uredjaj i korisnik moze, a sto ne moze uciniti sa odredjenim datotekama. Tu su i tehnologije koje ce ubrzati instalaciju softvera i pokretanje programa.

Sto se interfejsa tice, novost je "pametni" panel uz ivicu ekrana, a u koji je moguce staviti vazne podatke, poput linkova na omiljene web-siteove, vesti, popis prijatelja na instant-messengeru...

--
[ Gojko Vujovic @ 11.03.2004. 13:33 ] @
brrrrrrrrrrrrr
[ dr ZiDoo @ 11.03.2004. 16:11 ] @
Probo sam ovu pre-alpha mega beta verziju i imam samo reci da novi windows pored svih poboljsanja zahtjeva bar 1.5 GHz, 1Gb RAM, 5Gb instalacije i naravno bar 19" monitor posto je interface ocajno velik, sa nekim fenseraj slicicama koji zauzimaju previse radne povrsine.

Ne svidja mi se gdje to sve ide. Previse se leti prema Home userima, ljudima koji rade na racunaru to otezava posao. Takodje i sakacenje operativnih sistema da bi se pojednostavilo podesavanje je lose.