[ srdjo_ @ 23.03.2013. 11:15 ] @
Hteo bih da radim odradim masiniranje 3d modela uradjenih u nekom 3d programu pomocu Artcam-a 2008... Da li je to moguce?
Pokusao sam nesto preko stl formata ali nije uspelo da sa pretvori u reljef (neki tutorial sa neta...)
Pocetnik sam u Artcamu, unapred zahvalan na odgovorima!
[ hak1 @ 23.03.2013. 18:39 ] @
U padajucem meniju , Reliefs, Import 3D models , u prozoru koji ti se otvorio , pronadjes fajl u stl, obj, 3ds... ili formatu koji mozes da ucitas u ArtCAm-u, dupli klik na fajl, kada se ucita fajl, u prozoru koji ti se otvori prvo pritisnes dugme Centre, da ti smjesti model u centar , zatim podesis X Y Z velicinu, i pritisnes Past, zatim close, i model bi trebao da ti bude ucitan u ArtCAm-u.


[ srdjo_ @ 23.03.2013. 20:08 ] @
Hvala na odgovoru, ali nece...
Ovako, snimio kocku stranice 50mm u stl formatu, u Artcamu isao na new model 50x50, reliefs, import 3d model,ucitao stl fajl, kliknuo na centre i kad podesavam x y z i kad postavim scale na 100% on mi vrednosti x y z size vrati na 0 i nije mi dostupna opcija paste... Probao sam i kod z y x size da postavim 50 ali nece...

[ hak1 @ 24.03.2013. 00:45 ] @
Pokusaj da odredis velicinu na mjestu gdje sam ti za sve tri ose obeljezio crvenom bojom, skaliras jednu osu i pritisni Apply ili Centre, jer su ti sada XYZ Scale 0 posto, i nema sta da ti ucita.
[ srdjo_ @ 24.03.2013. 14:44 ] @
Ma probao sam sve varijante, jednostavno kad skaliram recimo x scale pa apply i predjem u polje x scale, polje x scale se ponovo vrati na 0%.. i obrnuto u svi kombinacijama..
Probao sam i ovo http://forum.artcam.com/viewtopic.php?f=5&t=11391 i nece... mozda jer je artcam 2008
ispise

[ hak1 @ 24.03.2013. 23:21 ] @
Probaj da rascekiras Link X, Link Y Link Z , i ne skaliraju recimo X Scale, nego u X Y Z Size.
inace kada rascekiras Link X Y Z rucno skaliras po svim koordinatama, a kada je cekirano, samo prvu osu skaliras, ostale softver automatski prilagodi.
Pretpostavljam da si probao i neki drugi STL fajl da ucitas.
Pokusaj takodje da ne ides Create New Project, idi na Create New Model.
Mozes li da postavis skrin odmah kada ucitas model, bez ikakvih podesavanja.
[ srdjo_ @ 25.03.2013. 10:59 ] @
Ma nece ni tako, svaka cast na trudu tebi..
Trazio sam jos neke tutorijale i nadjem isti kao sto mi ti objasnjavas i vidim posle ucitavanja modela da se model odma pojavi tu negde pored radne povrsine..
Ocigledno da ja nisam bio precizan u odgovorima jer se kod mene model uopste ne pojavi, probao sam sa vise razlicitih modela.
[ hak1 @ 25.03.2013. 14:55 ] @
Da li ti je u ArtCamu ukljucen OpenGL?
Ako mozes postavi neki stl fajl da pogledam.
[ srdjo_ @ 25.03.2013. 20:12 ] @
Mislim da je ukljucen


koliko vidim ima veze sa grafikom..

Ne mogu ovde da se snadjem sa kacenjem fajla..
[ Sasacnc @ 26.03.2013. 13:03 ] @
pozz.
definitivno grafika i memorija,verovatno imate integrisanu grafiku.ovo se desava i sa radeon grafickim kartama.vidim na slici da imate manjak memorije ,pojedini stl fajlovi imaju i po 200 mb sto znaci da ce vam komp povuci i do 1,5gb memorije da bi to otvorio.
[ srdjo_ @ 28.03.2013. 19:10 ] @
Probacu i sa nekom drugom instalacijom... Pozz
[ BosniaCNC @ 01.04.2013. 23:09 ] @
Primer importovanja stl (stereolitografske) datoteke: