[ Xabre @ 11.03.2004. 13:16 ] @
Interesuje me kako da ubacim sopstveni sajt u bazu googla, da prilikom pretrage pojavi u listi?
[ Gojko Vujovic @ 11.03.2004. 13:40 ] @
http://www.google.com/addurl.html
[ mileusna @ 12.03.2004. 09:27 ] @
Može preko Googlove forme, ali generalno, Google će te mnogo brže indeksirati ako link ka tvom sajtu pronađe prilikom reindeksiranja neke stranice koja se već nalazi u Google indeksu.
[ Xabre @ 12.03.2004. 09:33 ] @
Koliko traje dodavanje stranice u index? Prilikom upisivanja adrese, na kraju ima tekst koji kaže da će adresa biti dodata ali ne i kada.
[ dacha @ 12.03.2004. 12:00 ] @
Ja sa skoro dadao jedan svoj sajt, i nasao se na Googlu vec posle 2 dana. Jos uvek nije bio indeksiran, samo su bili pokupljeni meta tagovi naslovne strane, i to je bilo dovoljno za dobru poziciju. Ali, nije uvek tako.
[ Gojko Vujovic @ 12.03.2004. 13:19 ] @
Za deep crawl ćeš da sačekaš malo, a ovo osnovno indexiranje par stranica ide prilično brzo, mada piše lepo da nema garancija - rade kako im se svidi.
[ igorsa @ 12.03.2004. 13:42 ] @
Fresh - 2-7 dana..
Deep - 4-6 nedelja...
Ne nadaj se ranije.
[ mileusna @ 12.03.2004. 13:56 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
Fresh - 2-7 dana..
Deep - 4-6 nedelja...
Ne nadaj se ranije.


Kao što rekoh, jedini brži način jeste da Google "pokupi" link sa nekog sajta koji često indeksira. Postoje teorije da je to bolje i sa stanovišta rangiranja tvog sajta ubuduće (možda i logično, uzevši u obzir da na taj način u startu imaš jedan back-link na svoj sajt, dok ako ga prijaviš ručno, praktično nemaš ni jedan link ka svom sajtu).

Postavi link na neku stranu za koju znaš da je već na Google, kada Google bude vršio reindeks te stranice, indeksiraće i tvoj sajt, u najgorem slučaju opet ćeš završiti na 4-6 nedelja. Ukoliko možeš link da ubaciš na neki sajt koji Google češće indeksira i tvoj sajt će se srazmerno tome pojaviti mnogo pre.
[ sojic @ 24.03.2004. 00:04 ] @
Ja radim neke sajtove, dodam na google i sta se desava:

Nadje samo prve strane (index.htm, index.php)

Konkretan primer

http://www.vocarkoop.com.mk i http://www.tolistenus.org

(Trazi sa kirilicom)

Znaci u googlea trazim „Voќarkoop“ - nadje vocarkoop.com.mk

Trazim neki rec od sadrzaja (konkretno „Pavle Ristov“) ne nadje.

Isto se desava i sa tolistenus.org

Strane su inace XHTML validne.
[ igorsa @ 24.03.2004. 01:53 ] @
Optimizacija sajta je kompleksnija oblast nego što se čini.
[ Nikola Denić @ 24.03.2004. 13:00 ] @
A jesi li ti cuo nekad za meta tagove,robot.txt .. itd ... ko sto rece Igor , nije bas to tako lako ...
[ mileusna @ 24.03.2004. 13:05 ] @
Citat:
Nikola Denić:
A jesi li ti cuo nekad za meta tagove,robot.txt .. itd ... ko sto rece Igor , nije bas to tako lako ...


Nije lako, ali ovo što si nabrojao gore nema puno veze sa search engine optimizacijom, čisto da čovek ne počne da gleda potpuno pogrešnu stvar.
[ Vukan Karadžić @ 24.03.2004. 13:55 ] @
http://www.elitesecurity.org/forum/83
Prosvrljaj tu malo, pa kad naidjes na problem - postavi pitanje/temu ;)
[ Gojko Vujovic @ 24.03.2004. 13:57 ] @
Nema rekao bih nikakve veze sa time. Još je sajt "mali" i nebitan za google, mora da se priča o njemu, a ga linkuju, posećuju, itd, a to može da potraje kao što je već rečeno.

Obezbedi linkove na par sajtova sa velikim PR-om i to tako da linkovi budu na ključnim rečima koje su ti bitne, ka stranama koje sadrže te ključne reči kao i recipročne linkove. To onako ukratko otprilike šta ti fali.
[ dacha @ 24.03.2004. 19:23 ] @
Gojko je u uglavnom u pravu, a ja sam skoro imao priliku da se uverim da je dovoljan i samo jedan sajt sa vecim PR-om pa da Google sajt shvati vrlo ozbiljno. Radi se o tome da sam novi sajt prijavio na Google, a zatim ga linkovao sa svih 200+ stranica svog drugog sajta (bestof.co.yu) koji ima PR6 na naslovnoj i PR5 - PR4 na ostalim stranicama. Naravno, stavio sam tekstualni link od 10-ak reci :) iz vec pomenutih razloga sa kljucnim recima u linku. Uopste nije bilo drugih linkova ka sajtu, a Google ga je u potpunosti indeksirao vec posle nedelju dana i dodelio mu PR5.

Inace, treba jos pomenuti da je za Google vrlo bitno da se sajt nadje u ODP-u.
[ sojic @ 26.03.2004. 11:43 ] @
Gde i kako se moze proveriti PR odredjenog sajta? Kako da znam, na primer, koliki je PR elitesecurity-a ili PR serbiancafea i sl.

Inace, nekad, negde sam nasao tekst za to kako rade pretrazivace, bas ovo sa PR, da su vazniji <h1><h2><title><a> tagovi nego mega tagovi, ali da me ubijes ne mogu da se setim gde je bilo.

Ako ima neko neki link neka postuje.
[ mileusna @ 26.03.2004. 12:12 ] @
Citat:
sojic:
Gde i kako se moze proveriti PR odredjenog sajta? Kako da znam, na primer, koliki je PR elitesecurity-a ili PR serbiancafea i sl.


Najbolje je da instaliraš Google Toolbar sa PageRank indikatorom.

Citat:

Inace, nekad, negde sam nasao tekst za to kako rade pretrazivace, bas ovo sa PR, da su vazniji <h1><h2><title><a> tagovi nego mega tagovi, ali da me ubijes ne mogu da se setim gde je bilo. Ako ima neko neki link neka postuje.


Meta tagovi su potpuno nevažni. Odradi par pretraga na Google, pogledaj visoko rangirane sajtove, pa ćeš videti u HTML da retko koji ima meta tagove.

Što se ostalog tiče, to je onako kako si čuo, bitan je <title> i <h1>, <h2>... tagovi, gleda se i bold pomalo. Bitno je da se ključne reči na koje se fokusiraš nalaze pri vrhu dokumenta (gledajući izvorni kod). To je ono osnovno za optimizaciju same stranice.

Linkovi koji ukazuju na tvoj sajt je najbolje da sadrže ključne reči na koje se fokusiraš ako na to možeš da utičeš, a možeš na neki način preko slogana i sl. Npr. Groowe Search Toolbar se namerno tako zove i tako promoviše, pa dosta linkova upravo tako i glasi, što je meni donelo visoke pozicije na prvoj strani na Google i Yahoo za "search toolbar" ključne reči (http://google.com/search?q=search+toolbar, http://search.yahoo.com/search?p=search+toolbar), a odlično se kotira i za ostale fraze za koje sam radio optimizaciju.

Optimizacija HTML-a mnogo doprinosi rangiranju, ali za popularne pretrage gde ima puno sajtova ipak su linkovi ono što odnosi prevagu. Zapamti da će ti najviše linkova na sajt doneti sam kvalitet onoga što nudiš, mnogo više nego bilo kakvo drugo "nadmudrivanje" sa Google algoritmom.
[ Gojko Vujovic @ 26.03.2004. 15:34 ] @
PR ide PO STRANICI i za odredjene kljucne reci se racuna odvojeno i meri se u hiljadama, a postoji i taj koji mozes videti za trenutnu stranicu koju posecujes pomocu google toolbar-a, ali on je skaliran na 1-10 opseg pa ima jako mnogo sajtova sa navodno istim PR-om sto je vrlo neprecizno naravno.
[ mileusna @ 26.03.2004. 16:09 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
PR ide PO STRANICI i za odredjene kljucne reci se racuna odvojeno i meri se u hiljadama, a postoji i taj koji mozes videti za trenutnu stranicu koju posecujes pomocu google toolbar-a, ali on je skaliran na 1-10 opseg pa ima jako mnogo sajtova sa navodno istim PR-om sto je vrlo neprecizno naravno.


Da, postoje dva PR, opšti, tj. onaj u toolbaru koji zapravo odražava link popularity jer ključne reči tu nemaju udela, i PR po ključnim rečima koji je glavni za sortiranje. Za ovaj drugi ne znam da li nekako može da se pročita, kao vrednost, mada generalno rezultate toga vidiš po pretrazi.

Što se tiče PR po stranici, tačno je da se računa po stranici tj. svaka stranica ima svoj PR, ali "težina" domena, odnosno indeksne stranice ipak utiče na PR ostalih stranica. Recimo imam neke (optimizovane) stranice koje imaju svega par linkova na sebe sa drugih domena (linkovi sadrže ključnu reč), ali opet su rangirane na prvoj strani Googla od ukupno milion pronađenih.

Mada treba imati u vidu da PR, barem onaj vidljivi, neće još dugo potrajati kao takav jer je potpuno "provaljen", tako da će Google verovatno nešto menjati skorije.
[ sojic @ 26.04.2004. 22:27 ] @
Dali pretrazivaci primaju cookies?

Evo o cemu se radi!

Imam dvojezican sajt. Koji jezik prikazujem odredjujem od cookia. Prvi put kad dodje, postavim cookie, a ako hoce da sledi sajt na drugi jezik, ide na setlanguage.php?Jezik=mk, postavim cookie Jezik=mk i sibam.

Dodje google.

Skenira index i propratne linkove (sve je po defaultu na engleskom). Dali ce da klikne na link setlanguage.php, da postavi jezik=mk i da preskenira i drugu verziju istog sajta, ili je pametnije da postavim dva direktoriuma, pa da postoje fizicki dve verzije?
[ -zombie- @ 27.04.2004. 00:59 ] @
pretraživači ne jedu kolačiće, ionako pate od viška kilograma..

bolje dve odvojene verzije, jednu normalnu, i jednu dijetalnu...

;)
[ boccio @ 27.04.2004. 13:06 ] @
Kad se vec rasplamsala diskusija o dobrom pozicioniranju, ja bih samo dodao jos 2 detalja koja ne vidim da su ovde pomenuta, a doprinose boljem rangiranju i brzem indeksiranju.

Prvo, footprint sajta. Sto je sajt veci (ima vise stranica) gugl ga smatra vaznijim i bolje indeksira. Naravno ne u odnosu na sajt sa vecim PR-om, nego u odnosu sa sajt sa istim/slicnim PR-om.

Drugo, osvezavanje sadrzaja pojedinacnih stranica. Sto se sadrzaj stranica cesce menja (update-uje), googlebot ce ga linearno tome cesce posecivati i samim tim intervencije koje radis u kodu (optimizacija) ce brze biti vidljive i moci vise da experimentises jer neces cekati nedeljama da vidis rezultate svog truda...
[ dacha @ 02.05.2004. 18:05 ] @
Citat:
boccio:
Sto je sajt veci (ima vise stranica) gugl ga smatra vaznijim i bolje indeksira.


Nisam ubedjen da je ovo tacno ovako kako je receno. Tacno je da ce naslovna strana (cesto i ostale stranice) sajta imati veci Google Toolbar PR ako je sajt veci (ima vise stranica), jer se linkovi sa neke unutrasnje stranice sajta ka (recimo) naslovnoj stranici racunaju kao i linkovi sa nekog drugog sajta (Google po pitanju PR-a vidi stranice a ne sajtove). Tu sada postoje dve osnovne varijante raspodele tzv. unutrasnjeg PR-a - ili se opredelite za varijantu da sve stranice linkuju samo ka naslovnoj strani (i mozda ka jos par bitnih stranica), da ne bi dolazilo do rasipanja PR-a, ili za drugu varijantu u kojoj se sto vise ukrsta linkovanje (u teoriji, svaka stranica linkuje na svaku drugu). Jedni tvrde da je bolja prva varijanta, drugi da je bolja druga; bilo je i raznih proracuna, prakticnih testiranja, i sl. Licno mislim da ovo treba prilagoditi sajtu i njegovoj organizaciji, a ne po svaku cenu juriti PR.

Pozdrav
[ mileusna @ 02.05.2004. 19:12 ] @
Citat:
dacha:
(Google po pitanju PR-a vidi stranice a ne sajtove)

Ovo treba razjasniti da ne unosi zabunu tj. tačno je da se PR računa za svaku stranicu zasebno, ali indeks osnovne strane (ili već neke druge na koju je bačen akcenat) znatno utiče i na PR ostalih.

Broj strana možda malo utiče zbog međusobnih linkova, ali vrlo malo s obzirom da su svi linkovi sa istog domena, tako da na to ne treba obraćati neku veliku pažnju.
[ djoca! @ 04.05.2004. 11:42 ] @
Prva strana obicno ima najveci PR jer ka njoj obicno linkuju sve ostale strane, a posto ona linkuje ka unutrasnjim stranama i ima najveci PR logicno je da dosta utice na PR ostalih strana. Nije bas u 100% slucajeva, ali u 95% i vise jeste. E sad, nisam siguran da google razlicito tretira linkove sa samog sajta recimo ka nekoj njegovoj strani i linkove sa drugih sajtova, pre bih se slozio sa Dacom i misljenjem da je njemu link, link i da jedino razlikuje PR strane sa koje stize link i anchor tekst koji igra mozda i najbitniju ulogu.
Problem koji ce se uskoro javiti kod dobrog dela sajtova je sto Google u najskorije vreme pocinje da cita javascriptove pa ce se i linkovi ka drugim sajtovima koji su zamaskirani u cilju ocuvanja PR-a strane prepoznavati. Mislim da ce to dovesti do drasticnog pada PR i pozicije velikog broja sajtova.
[ -zombie- @ 06.05.2004. 06:31 ] @
Citat:
djoca!:
Problem koji ce se uskoro javiti kod dobrog dela sajtova je sto Google u najskorije vreme pocinje da cita javascriptove


odakle ti ova informacija?

deluje malo verovatno, a uz to i nelogično.. pa mnogo pre toga bi google morao da počne da parsira CSS, što je
1) mnogo lakše tehnički izvodljivo, i
2) ima mnogo više zloupotreba sa fontovima od 2 pixela, ili bojom texta istom kao boja pozadine i slično..
[ djoca! @ 06.05.2004. 07:39 ] @
Citao sam po nekim forumima. Sad cu da pronadjem konkretno gde, pa cu da postujem.
[ dacha @ 06.05.2004. 11:51 ] @
Svasta se prica :) Recimo, pominje se da ce Google poceti sa analizom izlaznih linkova i njihovom procenom, i da ce to kombinovati sa ulaznim linkovima. Cela teorija ima dosta logike, ali je pitanje da li je stvarno u planu ili se samo nagadja (kao i za sve ostalo).

Sto se JS-a tice, nije nemoguce da Google to uradi, ali mislim da je to preveliki rizik za malu dobit. Do sada se Google plasio da svog bot-a uputi u bilo koji eksterni fajl (pa i CSS), a kamoli u JS. Mada, ko zna :)
[ djoca! @ 07.05.2004. 07:04 ] @
Sve u svemu prica je o tome da su neki likovi provalili da im Google bunari malo po eksternim js. Da li je tacno ili ne, ostaje da se vidi. Jedina potvrda, ne bas zvanicna je od nekog lika koji je pretpostavljam Google representative (GoogleGuy), a koji je rekao da je to u planu. E sad, postoje petogodisnji i petomesecni planovi, videcemo u koju grupu spada ovaj :-)
[ stdlib.h @ 11.05.2004. 03:03 ] @
google definitivno parsuje javascript... a bogami i flash :)
[ sojic @ 11.05.2004. 23:47 ] @
Mislim da google definitivno ne parsuje flash. Pretpostavljam da so do tog zakljucka dosao posto google nadje neke reci koje su koriscene u flashu, ali ne posto paruje flash nego posto flash u htmlu ubacuje (mislim META) tag gde kaze koje reci su koriscene.

Mozda gresim, ali da google parsuje flash, ne verujem bas.
[ stdlib.h @ 12.05.2004. 01:43 ] @
a ako prati linkove u SWF-u, jel to izbacivanje HTML tagova ili je parsovanje? :)

Jesi cekirao http://www.elitesecurity.org/tema/53201 i link koji sam tamo pustio? Iskreno, ne znam za tu foru da SWF izbacuje ikakve tagove u browser...
[ noviKorisnik @ 12.05.2004. 07:55 ] @
Ma Flash ubaci HTML komentare "text used in Movie" i "links used in Movie" (nešto poput ovog) pri publish komandi za HTML. Ne radi to .swf fajl.
S druge strane, .swf se može parsirati i rezultati na Googlu navode da su odgovarajuće pretrage dobijene baš parsiranjem .swf fajlova, dakle ne iz umetnutih HTML komentara.
[ sojic @ 13.05.2004. 00:43 ] @
Citat:
noviKorisnik:
Ma Flash ubaci HTML komentare "text used in Movie" i "links used in Movie" (nešto poput ovog) pri publish komandi za HTML. Ne radi to .swf fajl.
S druge strane, .swf se može parsirati i rezultati na Googlu navode da su odgovarajuće pretrage dobijene baš parsiranjem .swf fajlova, dakle ne iz umetnutih HTML komentara.


Da tacno, na ovo sam mislio.
[ sojic @ 18.05.2004. 02:50 ] @
Pazi stvarno, google vidi flash fajlove. Takodje i .doc, .pdf.... ali za flash nisam bio siguran.

Ali ne znam kako bi se ponasao ako ima muvi u muvi, primer: mainmovie.swf u njega ima tamo negde loadmovie("news.swf"). Dali ce google da vidi i news.swf i njegov sadrzaj ako news.swf generira sadrzaj preko .php iz baze (na primer).