[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 15:42 ] @
imam muke oko kupovine zvucnika, DA LI TREBA DA BUDU ZVUCNICI JACI OD POJACALA ILI TREBA DA BUDE POJACALO JACE OD ZVUCNIKA u pitanju je razglasno ozvucenje
molio bih vas ako bi ste mi pomogli oko ovoga, jer mi svi pricaju drugacije jedni mi kazu zvucnici trebaju da budu jaci od snagasa barem 2 puta, a neki kazu pojacalo treba da bude jace, ko je uprvu ????? ja imam jednu mixetu sa snagom i da li da uzmem jace zvucnike od nje ili slabije ??????
[ Backy @ 25.03.2013. 15:49 ] @
treba da budu približno iste snage... ako je pojačalo jače, spalićeš zvučnik (ako ne ti, onda neko ko ne zna gde je granica)... ako je zvučnik jači, pojačalo neće moći da ga pokreće pravilno (ako pojačalo nema zaštitu, izgoreće)
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 15:55 ] @
a malopre mi je jedan rekao da treba da budu zvucnici bar dva puta jaci od snagasa i koga sad da slusam, i ta se prica uvek ponavlja jedni kazu zvucnici treba da budu jaci, a jedni kazu iste jacine treba da budu i zvucnici i snagas
glava me boli od svega ovoga jer niko ne moze da mi kaze sta da kupim, odem u jednu prodavnicu kazi mi da zvucnici trebaju da budu jaci, odem u drugu prodavnicu kazu mi da i zvucnici i pojacalo treba da bude iste jacine....iii sta sad ?
[ Backy @ 25.03.2013. 16:04 ] @
kupi zvučnike duplo jače od pojačala, pa ako ne budeš zadovoljan kupi još jedno pojačalo pa ćeš videti ko je u pravu...

ako nemaš pojačalo koje može da se bridžuje, onda ga menjaj za duplo jače umesto da kupuješ drugo
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 16:13 ] @
ja imam mixetu sa snagom i da napomenem meni ne treba da ozvucavam 500 ljudi nego 50 ljudi, to su male privatne zurke
[ Backy @ 25.03.2013. 16:33 ] @
u tom slučaju se previše opterećuješ oko tako male glasnoće... slobodno uzmi nešto dvosistemce nešto jače od pojačala i bićeš zadovoljan
[ mikikg @ 25.03.2013. 16:57 ] @
Posto vidim da ovde postoji debela zabuna oko postavjene teme, Radovan je pitao, ali sad i mene interesuje, @Backy, objasni nam na osnovu cega tako nesto tvrdis, potrudi se da nam izneses sve relevantne tehnicke cinjenice.
[ audiofreek @ 25.03.2013. 17:28 ] @
ako flaša ima zapreminu od 1,5 litara onda je ne možemo napuniti sa dve litre vode-ne ide! do 1,5 litara dakle ide pa makar punili iz bureta od 100 litara - u flašu staje 1,5 litara a ako pođemo dalje flaša puca.

ako zvučnik ima snagu 150W onda u njega možemo postaviti 150W snage - ne više! do 150W dakle ide pa makar pojačalo bilo i 1500W - zvučnik trpi do 150W a ako u njega teramo više zvučnik mora pući.

(zvučnik jeste sposoban da trpi pikove snage ali oko toga nećemo teoretisati jer nećemo nigde stići)

teorija da pojačalo treba da bude jače od zvučnika ide samo kod ljudi koji znaju gde pojačalo radi na snazi do koje su zvučnici deklarisani - tad je situacija da pojačalo teže ide u klipovanje i radi rasterećeno a zvučnici ne idu u preopterećenje jer pojačalo držimo u granicama snage zvučnika.

zvučnici mogu biti snažniji od pojačala koliko hoćeš ali opet treba paziti da pojačalo ne ide u klipovanje,to će prvo spaliti visokotonce pa onda redom dalje - dakle opet treba imati kliker kad pojačalo dolazi u preopterećenje.

sledeća stvar je impedansa zvučnika - ne sme zvučnik biti manje impedanse od pojačala,pojačalo treba da je predviđeno za istu ili manju impedansu od zvučnika.

ni jedno od ta dva ne sme otići u preopterećenje inače sistem trpi. zvučnici iste ili veće impedanse od one za koju je predviđeno pojačalo. zvučnike uzimaj strogo razglasne jer će dati mnogo više glasnoće na istoj snazi u odnosu na HiFi. toliko.
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 17:47 ] @
naravno sad i gledam da kupim razglasne zvucnike
aa sad ovako, ja imam mixetu DYNACORD EMINENT 200 ona jeste mono ali me dobro sluzi i koje jacine zvucnici mi odgovaraju za nju ????
[ aleksandara 93 @ 25.03.2013. 17:50 ] @
Ako imamo auto koji ide max 200km/h da li ce izdrzati ako ga dug vremenski period vozimo isto toliko?

Naravno da nece zato nista ne treba da radi na maksimumu, ne samo u audio nego bilo sta sto radi tako znacajno se smanji vek upotrebe!

Da li zvucnik treba da bude jaci od pojacala?

Vidi ovako kao sto je kolega naveo ako zvucnik od 150W pokusa da svira jace (zbog pojacala) puci ce i mozda pokvariti pojacalo usled toga.

Ali ako na njega prikljucimo pojacalo od 50W i odvrtimo do kraja onda je tu pojacalo optereceno i vrlo moguce da ce i u njemu nesto puci pa ce da izgori pa mozda i zvucnik.

Uglavnom ako imas 150W zvucnik gledaj da ne ides preko 120-tak W sa njim, ako imas pojacalo od npr. 100W gledaj da ne prelazis 80-tak W.

Znaci ide jedno sa drugim, gledaj da naj slabiju kariku-uredjaj ne opterecujes preko 80tak % snage.

Ako uzmes pojacalo od 200W i 150W zvucnik zbog zvunika ides do 120W.

Ako uzmes pojacalo od 100W i 150W zvucnik zbog pojacala ides do 80W.

U oba slucaja trebas da na nesto pazis bilo to pojacalo ili zvucnik.

Jednostavno gledaj da to sto uzimas(pojacalo i zvucnik) zadovolji tvoje potrebe i ima 20-30% rezerve, ako ima vise od toga jos bolje.

Pozdrav!
[ promax @ 25.03.2013. 17:54 ] @
U svakom slucaju, bolje je imati jace pojacalo! Slaba pojacala su vecinom glavni uzrok izgorelih zavojnica na zvucnicima!

Kad vec slikovito objasnjavate vase teorije, reci cu to ovako.
Jel' bolje voziti auto 100 na sat drugom brzinom na 7000 obrtaja, ili voziti petom brzinom na 3500?!
Ako je bolje ovo prvo, onda je bolje i slabije pojacalo od zvucnika!

Pozz - Stojke!
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 18:01 ] @
evo opet se nadje neko ko sve kaze suprotno, i ko je sad u pravu ???????
[ audiofreek @ 25.03.2013. 18:16 ] @
Stojke ti je rekao ovo:

Citat:
aleksandara 93

Ako uzmes pojacalo od 200W i 150W zvucnik zbog zvunika ides do 120W.



Citat:
audiofreek

teorija da pojačalo treba da bude jače od zvučnika ide samo kod ljudi koji znaju gde pojačalo radi na snazi do koje su zvučnici deklarisani - tad je situacija da pojačalo teže ide u klipovanje i radi rasterećeno a zvučnici ne idu u preopterećenje jer pojačalo držimo u granicama snage zvučnika.



svakako,ne smeš preopteretiti ni jedno-ni zvučnike ni pojačalo.
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 18:21 ] @
ja sam rekao koju mixetu imam i pitao sam koje zvucnike mi preporucujete koje jacine ?
[ aleksandara 93 @ 25.03.2013. 18:41 ] @
Citat:
radovanbera93: evo opet se nadje neko ko sve kaze suprotno, i ko je sad u pravu ???????


Ne citas, nisam ja rekao nista suprotno:

Citat:
aleksandara 93:  gledaj da naj slabiju kariku-uredjaj ne opterecujes preko 80tak % snage.


Promax radi dugo u razglasu i verujem da nije dobro slabije pojacalo jer video sam sta se sve danas pravi pa spaljuje zvucnike.

Ali shvati da i ako uzmes jace pojacalo nije dobro da zvucnik radi na maksimumu, moraces da ogranicis nekako.

Opet da se citiram:

Citat:
aleksandara 93: uzimas(pojacalo i zvucnik) zadovolji tvoje potrebe i ima 20-30% rezerve, ako ima vise od toga jos bolje.


Bilo pojacalo jace, slabije ili iste jacine sa zvucnikom, jednostavno sta god radi na max nece dugo...
[ lazyman @ 25.03.2013. 19:56 ] @
Evo da ne preterujemo sa teoretisanjem, druže, bilo šta od 200 - 500w uzmi i nema greške sve dok ne preteraš sa jačinom na mikseru, samo da ne ide u crveno celu noć.. Može da prođe i nešto slabiji zvučnik, jer muzika nije sinusni signal.. Ja sam neko vreme radio sa pojačalima slabijim od zvučnika, sad koristim jače od zvučnika, i mogu da kažem da sa jačim mnogo bolje radi, naravno, nikako ne dozvoljavam da klip svetli celu noć.. Pojačalo nije mnogo jače od zvučnika, možda 20% po deklaraciji.

Za neke manje pare potraži neke Eminense, računam da nemaš previše novca a ovo je ok od tih jeftinijih varijanti.
[ ackopk @ 25.03.2013. 20:04 ] @
Hahahhahaha...


Koliko smo razglabali oko toga i evo opet




Svi veci proizvodjaci audio opreme navode da ce njihovi sistemi/zvucnici dati najbolje od sebe sa pojacalom koje je sposobno da istera 3db headroom-a kako ga oni zovu, a obzirom da je za 3db zvuka potrebno duplo vise snage otud i taj odgovor.


Muzika je veoma dinamicna, i tih 150w koje ti spominjes nisu moguci da se izmere. Snaga se navodi za kontinualni signal a to muzika nije. Jedna pesma ce sa tim pojacanjem varirati od 10 do 500W iako ti imas "samo" 150w Kad sve saberes i oduzmes prosek ne sme da prelazi 150w jer dolazi do pregrevanja namotaja. A ukoliko koristis slabo pojacalo da bi postigao zadovoljavajuci zvucni potisak odvrnuces ga do "kraja" a tad dolazi do "rezanja" sinusoide, tj. "pretvara" se u jednosmernu struju koju zvucnik ne moze da trpi! I onda bude "Deda spalio Djenku!" Tako da ga slabijim pojacalom mozes mnogo brze spaliti.... da ne govorimo o tome sto takvo pojacalo veoma tesko drzi membranu kako treba sto dalje dovodi do loseg kvaliteta zvuka pa i mehanickih ostecena... itd... itd....


Kad vec poredite sa automobilima evo jos jednog primera. Moj auto po fabricnog specifikaciji trosi 10l benzina ali kad ga oteram u blokadu na boardu pise preko 30l
[ mikikg @ 25.03.2013. 21:17 ] @
Citat:
promax: U svakom slucaju, bolje je imati jace pojacalo! Slaba pojacala su vecinom glavni uzrok izgorelih zavojnica na zvucnicima!


Ja ne mogu da verujem da neko tako rezonuje?!

Ovakva i slicne konstataciju su mnoge ozbiljne elektronicare i servisere odbile da nastave dalje da se bave audio tehnikom jer nekim ljudima ne vredi objasnjavati, jednostovano previse su tvrdoglavi ili im je krivo sto su dali neke silne pare za nekakvu opremu pa ih istina "boli" i onda stoje iza nekih stavova koji nemaju blage veze sa elektronikom niti audio tehnikom!

POJACALU NE MOZE DA SMETA JACA KUTIJA! To je fakat. Ako neko moze da dokaze suprotno iznoseci realne cinjenice a ne price "rekla-kazala" ja skidam kapu!

Ako neko slucajno krene da objasnjava u tehnickom smislu tipa "ja sam merio ohmetrom ovu kutiju ona ima 1ohm a druga neka 5ohm pa ce ova od 1ohm vise da optereti pojacalo pa ce ono pregori", znajte da taj o elektronici nema pojma! Taj sigurno nezna sta je IMPEDANCA, inace vrlo kompleksna velicina koja ne moze da se izmeri ohmetrom.

BTW: Primecuje se da u ovoj temi ne ucetvuju clanovi koji stvarno poznaju dobro audio tehniku poput moderatora 1OXB, APEXaudio, zeoN_Rider, macolakg (izvinjavam se svim ostalima koje nisam spomenuo) jer im je verovatno muka vise da se objasnjavaju oko ovakvih gluposti.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.03.2013. u 22:38 GMT+1]
[ audiofreek @ 25.03.2013. 21:38 ] @
nisi dobro skontao promax-a. mislio je da kaže kako će slabo pojačalo ganjano preko svojih maksimalnih mogućnosti klipovanjem spaliti zvučnike- jaće pojačalo pojačano do recimo 80% snage zvučnika neće klipovatii to će biti dobra sinergija.



ne treba unositi emocije.
[ mikikg @ 25.03.2013. 21:50 ] @
Eto vidis, to sa klipovanim signalom je jos jedna zanimljiva tema za serial "MythBusters"!

Kakav crni klipovan signal, kakve to veze ima sa "spaljivanjem" zvucnika ... Pa to znaci ako bi ja iz signal generatora doveo savrsen cetvrtasti signal (ekvivalent ultra izoblicenom/klipovanom zvucnom signalu) snage npr 1W na kutiju od 100W da ce kutija nestati u plamenu?! To je jos jedan mit za ljude koji ne poznaju dobro elektroniku!
[ aleksandara 93 @ 25.03.2013. 21:50 ] @
Citat:
mikikg: POJACALU NE MOZE DA SMETA JACA KUTIJA!


Polako, niko to nije ni rekao, naravno da ne moze da smeta jer pojacalo ne vidi koje je snage zvucnik samo otpor.

Fora je sto npr. opet zvucnik 150W a 100W pojacalo i naravno do kraja odvrnuto pa tehno-dub muzika i sinusoida vise uopste nije pravilna pa sve to vise sati rada i onda znas sta se desava sa zvucnikom pa nekog s*anja mora da bude...

A kada je 200W pojacalo oni odvrnu na 120-130W i pojacalo onda moze da izadje na kraj sa svom tom muzikom a zvucnik radi jer je to zvuk a ne neka jednosmerna komponenta.

Naravno ko odvrne preko toga spali namotaj a ako pojacalo nema zastitu ili ne odreaguje na vreme kaput i pojacalo

Pozdrav!
[ mikikg @ 25.03.2013. 22:14 ] @
Verujte mi kada vam kazem da je to sve prividni subjektivni osecaj. Kada pojacalo dovedete u njegove limite pa ono pocne da distorzira/krci, takvo krcenje ce se isto cuti i na 10x jacim zvucnicima. Zvucnik samo pretvara u zvuk signal koji mu se dovede ma kakvog oblika on bio (distorziran, klipovan, sta god) i u tom smislu jaca kutija nista ne menja.

Drugo je kada imamo obrnutu situaciju (jace pojacalo nego zvucnik), onda se distorzija pocne primecivati ali zbog zvucnika koji ne moze da pomera svoju membranu vise/jace tamo-vamo (nema gde, tako je projektovan) i to je drasticno gora situacija jer ce prvo stradati zvucnik a onda za njim i pojacalo ako nema adekvatnu zastitu ugradjenu u sebi.
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 22:20 ] @
ja sam se odlucio, definitivno kupujem zvucnike koji su duplo jaci od snagasa tj u mom slucaju mixete sa snagom, i teracu je na 80% snage i to je to, jer je realno da snagasu ne mogu da smetaju jaci zvucnici, evo odlicnog primera, pogledajte u nekom automobilu, izvadite zvucnik i pogledajte sta pise na njemu koliko je vati sigurno nije ispod 200w, a vecina CD player-a je 4x50w, dakle najvaznije je da je impedanca kako treba ako snagas stabilno radi na 8 oma onda i zvucnici trebaju da budu 8 oma, a snaga zvucnika moze da bude i dublo jaca, jer realno pojacalo ne prepoznaje koliko zvucnik ima snage, a zvucnik prepoznaje koliko mu snagas daje snage za rad
da vidim kakvo misljenje sad imate ? :)
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 22:20 ] @
Citat:
mikikg:
Verujte mi kada vam kazem da je to sve prividni subjektivni osecaj. Kada pojacalo dovedete u njegove limite pa ono pocne da distorzira/krci, takvo krcenje ce se isto cuti i na 10x jacim zvucnicima. Zvucnik samo pretvara u zvuk signal koji mu se dovede ma kakvog oblika on bio (distorziran, klipovan, sta god) i u tom smislu jaca kutija nista ne menja.

Drugo je kada imamo obrnutu situaciju (jace pojacalo nego zvucnik), onda se distorzija pocne primecivati ali zbog zvucnika koji ne moze da pomera svoju membranu vise/jace tamo-vamo (nema gde, tako je projektovan) i to je drasticno gora situacija jer ce prvo stradati zvucnik a onda za njim i pojacalo ako nema adekvatnu zastitu ugradjenu u sebi.


ovo ste skroz upravu :)
[ audiofreek @ 25.03.2013. 22:22 ] @
i opet se svodi na to da slabiju komponentu teramo do 80% snage i sve bude ok. dakle,pokretac teme neka kupi razglasne zvucnike jace od pojacala koje ima a pojacalo neka radi do 80% snage,ne vise od toga. slazemo li se?
[ radovanbera93 @ 25.03.2013. 22:29 ] @
dakle da kupim neke jake dvosistemske ili pak trosistemske razglasne zvucnike :)
[ mikikg @ 25.03.2013. 22:38 ] @
To ti je samo stvar izbora i finansiskih mogucnosti. Posetiocima na zurci je totalno nebitno da li tvoje kutije imaju dva ili tri zvucnika u sebi.
Tebi je bitno samo da ti ta oprema bude pouzdana i da se ne kvari.
[ macolakg @ 25.03.2013. 23:00 ] @
Da dodam jedan maleni komentar na svu ovu silnu raspravu:

Pojacavac od 100Wrms moze kao od sale "sprziti" zvucnike od 200Wrms, pod uslovom da radi u dubokom klipingu (pravougaoni signal na izlazu).

Ako takav "pogon" pojacalo izdrzi dovoljno dugo (desetak ili vise minuta), zvucnici ce najverovatnoije pregoreti.

Pravougaoni signal na izlazu ima dejstvo na namotaje veoma blisko unosenju jednosmerne struje slicne amplitude, jer namotajima je potpuno svejedno koji je polaritet struje u pitanju (sto se njihovog zagrevanja tice).

Pravougaoni signal (duboki kliping) ima najvecu povrsinu od svih talasniuh oblika i njegovo termicko dejstvo je blisko jednosmernoj struji.

Toliko o tome.

Pozz
[ mikikg @ 25.03.2013. 23:18 ] @
Da da, duboki kliping je kritican samo zbog efektivne ulozene snage u zvucnik koja je veca zbog "povrsine" takvog signala u poredjenju sa drugim oblicima.

To isto znaci da zvucniku nece nista da fali ako ga guramo sa klipovanim signalom sve dok je ta ukupna/efektivna ulozena snaga manja od nazivne snage za zvucnik.
Ovde pricam o "pravoj" RMS snazi koju retko navode u specifikaciji kutije (naravno ima izuzetaka gde ne "foliraju") pa otuda dolazi do problema, ne i o muzickim/kineskim watima.
[ promax @ 25.03.2013. 23:52 ] @
Citat:
macolakg:
Da dodam jedan maleni komentar na svu ovu silnu raspravu:

Pojacavac od 100Wrms moze kao od sale "sprziti" zvucnike od 200Wrms, pod uslovom da radi u dubokom klipingu (pravougaoni signal na izlazu).

Ako takav "pogon" pojacalo izdrzi dovoljno dugo (desetak ili vise minuta), zvucnici ce najverovatnoije pregoreti.

Pravougaoni signal na izlazu ima dejstvo na namotaje veoma blisko unosenju jednosmerne struje slicne amplitude, jer namotajima je potpuno svejedno koji je polaritet struje u pitanju (sto se njihovog zagrevanja tice).

Pravougaoni signal (duboki kliping) ima najvecu povrsinu od svih talasniuh oblika i njegovo termicko dejstvo je blisko jednosmernoj struji.

Toliko o tome.

Pozz



Pa bas ovo sam i rekao u predhodnom postu!!
Jednostavno nisam zeleo da previse komplikujem, i da se temu zabiberim teorijom i tehnickim detaljima - nema potrebe!

@mikikg
POJACALU NE MOZE DA SMETA JACA KUTIJA!
A gde sam to ja napisao da pojacalu moze da smeta jaca kutija?! Pokretac teme (radovanbera93) je postavio jednostavno pitanje, i dao sam mu jasan i konkretan odgovor na isto!
A to, zasto kutije gore, dali ih pregorevaju jaca ili slabija pojacala, mogao ispod ovog da napisem jos 200 redova!
I ne bih vise da duzim i upustam se u dalje besmislene konverzacije, koje mogu samo da zbune ljude koji ovo citaju. Prosetajte se po sajtovima velikih proizvodnjaca PA opreme, pa vidite sta kazu za ''recommended amplifier power'' za njihove drajvere....

Pozz u svakom slucaju - Stojke!


[ mikikg @ 26.03.2013. 00:07 ] @
Onda se izvinjavam jer nisam mogao drugacije da protumacim ovu konstataciju:

Citat:
promax: U svakom slucaju, bolje je imati jace pojacalo! Slaba pojacala su vecinom glavni uzrok izgorelih zavojnica na zvucnicima!


"Slaba pojacala", da li je to bilo u kontekstu slabije za necije potrebe ili slabije u odnosu na zvucnike. Ja sam prvobitno pomislio slabije u odnosu na zvucnike jer smo o tome diskutovali.
[ macolakg @ 26.03.2013. 00:21 ] @
Uh ala se razbiste od rasprave!

Zvucnici mogu bilo koliko biti snazniji od pojacala bez ikakvog problema, ako je impendansa korektna.

"Gurao" sam cevno pojacalce od 2 x 4W u Infinity "mrtvacke kovcege" koji imaju ko zna koliko W, pa to normalno svira.

4W je 4W, u sta god ih gurnuli. Jedino ako nisu oni malecki kineski W :-)
[ radovanbera93 @ 26.03.2013. 09:14 ] @
Citat:
mikikg:
To ti je samo stvar izbora i finansiskih mogucnosti. Posetiocima na zurci je totalno nebitno da li tvoje kutije imaju dva ili tri zvucnika u sebi.
Tebi je bitno samo da ti ta oprema bude pouzdana i da se ne kvari.


ja sam mislio da trosistemske kutije imaju bolji spektar tonova, barem ja mislim da one bolje reprodukuju visoke, srednje i niske tonove, ali ako vi mislite da je sve jedno da li su dvosistemske ili trosistemske onda je bolje da uzmem dvosistemske jer su jeftijije da ne bacam dzabe pare na trosistemske ako je isti djavo kao 2-osis. :)
[ boro62promaja @ 26.03.2013. 09:22 ] @
Citat:
macolakg: Da dodam jedan maleni komentar na svu ovu silnu raspravu:

Pojacavac od 100Wrms moze kao od sale "sprziti" zvucnike od 200Wrms, pod uslovom da radi u dubokom klipingu (pravougaoni signal na izlazu).

Ako takav "pogon" pojacalo izdrzi dovoljno dugo (desetak ili vise minuta), zvucnici ce najverovatnoije pregoreti.

Pravougaoni signal na izlazu ima dejstvo na namotaje veoma blisko unosenju jednosmerne struje slicne amplitude, jer namotajima je potpuno svejedno koji je polaritet struje u pitanju (sto se njihovog zagrevanja tice).

Pravougaoni signal (duboki kliping) ima najvecu povrsinu od svih talasniuh oblika i njegovo termicko dejstvo je blisko jednosmernoj struji.

Toliko o tome.

Pozz

Kako to - pa miki rece da kliping nema veze sa spaljivanjem zvucnika !?
[ lazyman @ 26.03.2013. 09:55 ] @
Samo, ako hoćeš za žurke, kupi razglasne kutije, jel neki HI-FI to slabo trpi, a i premala im je osetljivost.
[ radovanbera93 @ 26.03.2013. 10:20 ] @
Citat:
lazyman: Samo, ako hoćeš za žurke, kupi razglasne kutije, jel neki HI-FI to slabo trpi, a i premala im je osetljivost.

naravno da cu razglasne nisam lud da kupujem hi-fi
[ gilopile @ 26.03.2013. 11:10 ] @
A cekaj malo...A zasto ti to lepo ne prodas i kupis neko HI-FI pojacalce od 60-80W i kutije od ~110W i zavrsis posao. Em ce ti zvuk biti 100X kvalitetniji, em je STEREO...Plasim se da ce ta mixeta zvucati ocajno, ma kakve god kutije da nakacis.
Za 5000 mozes naci neku Yamahicu, Tehnics ili sl. od 50-80W + uzmes neke kutije za 5000 i radice vise neko odlicno za takve zurke.
Bacices pare na neke krs razglase+ta mixeta iz doba jure...

Evo:
Pojacalce 45Evra Sony TA-F 110 2X80W:



I kutijice Sony SS-A 509 100W 50Evra:



Ovo ima da radi za sve pare i bice vise nego dovoljno za to sta tebi treba. Eventualno dokupis jos jedan par zvucnika i udri.


[ Backy @ 26.03.2013. 11:17 ] @
Citat:
mikikg:
Posto vidim da ovde postoji debela zabuna oko postavjene teme, Radovan je pitao, ali sad i mene interesuje, @Backy, objasni nam na osnovu cega tako nesto tvrdis, potrudi se da nam izneses sve relevantne tehnicke cinjenice.


šta tebe interesuje? on je postavio pitanje, na spisku tema u njegovom profilu možeš videti sve ostalo
[ radovanbera93 @ 26.03.2013. 11:30 ] @
Citat:
gilopile:
A cekaj malo...A zasto ti to lepo ne prodas i kupis neko HI-FI pojacalce od 60-80W i kutije od ~110W i zavrsis posao. Em ce ti zvuk biti 100X kvalitetniji, em je STEREO...Plasim se da ce ta mixeta zvucati ocajno, ma kakve god kutije da nakacis.
Za 5000 mozes naci neku Yamahicu, Tehnics ili sl. od 50-80W + uzmes neke kutije za 5000 i radice vise neko odlicno za takve zurke.
Bacices pare na neke krs razglase+ta mixeta iz doba jure...

Evo:
Pojacalce 45Evra Sony TA-F 110 2X80W:


I kutijice Sony SS-A 509 100W 50Evra:


Ovo ima da radi za sve pare i bice vise nego dovoljno za to sta tebi treba. Eventualno dokupis jos jedan par zvucnika i udri.



IMAO SAM VEC TAKO NESTO, IMAO SAM HI-FI POJACALO I 4 ZVUCNIKA OD PO 110W ALI JE TO SLABO I NE ZANIMA ME VISE HI-FI HOCU DA PREDJAM NA RAZGLAS
HI-FI NE MOZE DA OZVUCI PROSTORIJU OD 100m2
[ macolakg @ 26.03.2013. 12:47 ] @
Citat:
boro62promaja:
Citat:
macolakg: Da dodam jedan maleni komentar na svu ovu silnu raspravu:

Pojacavac od 100Wrms moze kao od sale "sprziti" zvucnike od 200Wrms, pod uslovom da radi u dubokom klipingu (pravougaoni signal na izlazu).

Ako takav "pogon" pojacalo izdrzi dovoljno dugo (desetak ili vise minuta), zvucnici ce najverovatnoije pregoreti.

Pravougaoni signal na izlazu ima dejstvo na namotaje veoma blisko unosenju jednosmerne struje slicne amplitude, jer namotajima je potpuno svejedno koji je polaritet struje u pitanju (sto se njihovog zagrevanja tice).

Pravougaoni signal (duboki kliping) ima najvecu povrsinu od svih talasniuh oblika i njegovo termicko dejstvo je blisko jednosmernoj struji.

Toliko o tome.

Pozz

Kako to - pa miki rece da kliping nema veze sa spaljivanjem zvucnika !?


Boro,

Miki je zasigurno mislio na kucne uslove slusanja. On je dobar elektronicar, zna sta govori, ali ovde nije uzeo u obzir nase cenjene "muzicare", izvodjace po "tezgama".

U normalnim uslovima rada, pojacavac ce retko klipovati. Kliping se dogadja povremeno i neprijatno zvuci, pa obicno korisnik to smanji.

Takav nista nece spaliti.

Na "tezgama" cesto nije takav slucaj. Losi muzicari, ili "muzikanti" nemaju dobro razvijen osecaj medjusobnog miksovanja, i onda pocinje igra nadjacavanja... U prvih pola sata, snaga sveg postojeceg dostigne krajnje granice, a usi se svima prilagode (srecom) na enormnu jacinu i uzasan kvalitet, pa pojacalo moze dugo boraviti u uslovima "teskog" klipinga. Posto se bavis razglasom, ne sumnjam da ti je ta pojava veoma dobro poznata :-)

Dobru muzicarsku ekipu ces za trenutak prepoznati po tome sto im nije potreban covek za miks pultom.
Takvi se medjusobno postuju i imaju odlican osecaj za medjusobne odnose jacine.

Na zalost, oni su manjinski predstavnici muzickih izvodjaca.

U mom gradu postoji nekoliko majstora za premotavanje/reparaciju zvucnika i imaju pune ruke posla :-)

Osim toga, neki efekti za gitaru npr. proizvode skoro pravougaoni signal na izlazu (overdrive, fuzz i sl.).
Kada se pojacalo upotrebi za takve namene (hard rock, metal), onda se mora voditi racuna o tome da zvucnici budu znatno jaci od pojacala i da su izlozeni dobrom hladjenju (kao oni mocni Celestion u Marshall-u sa magnetima velicine tanjira za supu, i rupom kroz magnet za dooobru ventilaciju :-).

U takvoj muzici je inace naglasen spektar srednjih i visokih tonova (nosi znatno vise snage nego kod slusanja ostalih vrsta muzike), pa su visokotonci i srednjasi najcesce prve zrtve.

Ubedjen sam da je se Miki ogranicio na kucnu upotrebu, gde se takvi uslovi ne dogadjaju, sto bi pak bilo normalno slusanje cak i pri jacinama bliskim maksimalnim.

Nekada, kada je rok muzika bila u punom procvatu kod nas, servisirao sam masu stvari tim "tezgarosima" i nagledao se mnogo spaljenih zvucnika. Uzrok je najcesce bio pravougaoni ili trapezni signal, tj. pretezno su bila gitarska pojacala u pitanju.

Pozdrav!

P.S.

Par puta sam miksovao neke bas mocne ekipe izvodjaca (M.Blam, B.Dugic, B.Visnjicki. S.Markovic, Z.Zivkovic...), i primetio da je resenje u potrebi podjednako dobrog kreiranja zvucne slike na monitorima (koju oni cuju), tj. to se ne sme uraditi ni "dlaku" losije od zvucne slike koju cuje publika.

Onda su svi zadovoljni, i sve zvuci savrseno...


Jednom prilikom sam se posluzio lukavstvom: Publika je galamila na pocetku koncerta, svi su nesto pricali medjusobno... Neosetno i postepeno sam smanjio ukupnu jacinu prema publici (monitore nisam dirao, pa su muzicari nastavili svoje izvodjenje ne primetivsi nista neobicno), publika je pocela da cuje sopstveni zamor, i svi su se naglo ucutali. Podigao sam snagu na prijatno normalnu, ceo koncert je izveden pri "mrtvoj" tisini publike, i kada neko progovori svi bi se okrenuli i pogledali ga, pa bi taj trenutno ucutao.

Uspeo da ozvucim koncertnu dvoranu sa svega 2 x 40-50W snage !!! , i to je po utiscima svih koje sam pitao (a pojma nisu imali da sam upravo ja bio za miks pultom) zvucalo savrseno.
Mada stoji i to da je u pitanju bila prava koncertna dvorana, za to namenjena i da je imala izvrsne zvucne karakteristike.
Ne bas toliko dobro napravljena kao "Kolarac", ali ne zaostaje previse.

Jacina zvuka nikada nije bila merilo kvaliteta istog...



[Ovu poruku je menjao macolakg dana 26.03.2013. u 14:08 GMT+1]
[ mikikg @ 26.03.2013. 12:50 ] @
@boro62promaja Vi ili ne zelite ili ne mozete da shvatite tu problematiku i onda vam tu ne mogu pomoci. Procitajte detaljo sta je macolakg napisao (vise puta) i sta je tu realno problem! Klipovan signal je opasan zbog efektivne SNAGE a ne zato sto je klipovan (takvog oblika signal) a to sto koristite kutije bliskoj naznacenoj snazi pojaca a ne jace kao sto preporucujem to nije moj problem :)
Takodje ste spomenuli da se od klipovanog signala "javlja jednosmerna komponenta", to je potpuno netacno. Neko vam je verovatno oko toga nesto i tacno rekao ali ste to pogresno razumeli. Opet u tom kontekstu procitajte ponovo isti post od macolakg!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 26.03.2013. u 15:33 GMT+1]
[ macolakg @ 26.03.2013. 13:32 ] @
Svi "bolujemo" od hronicnog nedostatka vremena, i vise mi nije cudno povrsno pracenje tekstova (pocelo je i meni da se desava sve cesce).

Ne treba nikom zameriti, bitno je da se dodje do dobre informacije kad-tad.
Bolje je ranije, ali takodje je bolje ikad nego nikad.

Samo opusteno, svih tih sprava ce i dalje biti, a nas nece...
[ gilopile @ 26.03.2013. 13:42 ] @
Macola i MikiKg, fino ste ovde objasnili i mislim da pokretac teme ima vise nego dovoljno informacija. Vrlo korisni postovi, svaka cast i slazem se u potpunosti u svemu sto ste ovde napisali.
[ lazyman @ 26.03.2013. 18:42 ] @
A ovde opet beskrajno teoretisanje.. U praksi, zaista, nije toliko kritično.. Mahom će bilo koji razglasni zvučnik, u kombinaciji 12" i 1" drajver u horni, ili 15" i 1" raditi.. i to bez problema.. Šta god da kupi, moći će da izdrži da se tera tim Dinakordom, obično i nema razglasnih kutija koje su slabije od 200w..
[ Dragana117 @ 26.03.2013. 19:41 ] @
Prvo sto sam naucio na forumu je bilo da je bolje jace pojacalo, a vremenom se to i dokazalo u PRAKSI., tako da se mani toliko bas teorije i ovih sto ubedjuju u to (sto naravno ne kazem da nisu donekle i u pravu, svaka cast njima na tolikom znanju) ali u praksi je to malo i drugacije...!!
Drzi se ti toga sto ti je Promax i ackopk rekao i jos neki, da ne imenujem sve., i Euronymous (covek sa tolikim znanjem koje je stekao u praksi maltene) da je tu isto bi ti to potvrdio (al ga nesto nema po forumu )

Kada kupijes zvucnike gledaj da su sa sto vise decibela tj sto vise osetljiviji.., i ne treba uopste da ti budu duplo jaci od pojacala, to su gluposti...!!! Prvo sto gledas kod njih tj zvucnika gledaj db a onda sve ostalo...!!


Pozdrav...!!
[ ZAS011 @ 26.03.2013. 20:29 ] @
@Dragana117: Euronymous je posle jednog tog svog lapdanja o jačem pojačalu od zvučnika SPALIO 2 kutije. I to sam saznao nevezano za audio već za pozorišnu rasvetu, od lika koji ga poznaje.
Toliko o nečijem kredibilitetu.
A baš ako hboćeš da probaš, uzmi onaj kmekavac iz PC kućišta (onaj ZVUČNIK od 0.2W) i prikači ga na neko pojačalce, ne jače od 2W RMS i "odšrafi". Kada to odradiš javi rezultate.
[ audiofreek @ 26.03.2013. 21:42 ] @
kredibilitet je jako lako popljuvati a neproporcionalno teže sagraditi.

od onoliko kutija koliko je kod njega radilo nije čudno da dve riknu. odmah se pomišlja na garež-a možda je došlo do prekida električnog kontakta,prsla pletenica ili ko zna šta. prost zakon verovatnoće,ništa drugo. da je mesar verovatno bi imao dva kraća prsta.

ne branim nikoga samo razmišljam. niko ne reče da pojačalo snažnije od zvučnika treba i koristiti tako da snagom nadjača zvučnik već da se snaga pojačala limitira na 80ak % snage zvučnika. tad pšojačalo radi rasterećeno bolje zvuči-da izbegnemo reč KLIP. kad bi se svi malo slegli i razmislili o tome šta je neko napisao bilo bi manje prašine a više saznanja. bespotrebno se ovakve teme provlače kroz forume i uvek se nađe pet koji se ne slažu. razmisliti i sračunati.
[ mikikg @ 26.03.2013. 22:35 ] @
To je tacno da pojacala ne treba "ganjati" do svojih limita ali je to problematicno zato sto i ako stavis npr master volume potenciometar na pola, uvek jacom pobudom (posebno kada se koriste miksete i sl) ti opet mozes izgurati dovoljno snage za pregorevanje slabijih kutija. To ima smisla samo kada pojacalo ima na sebi instrument (analogni ili LED VU-metar) koji pokazuje trenutnu izlaznu snagu (ne ulazni signal) koji stalno mora da se prati a takvih pojacala u poslednje vreme je sve manje, posebno u ne-PRO klasi.
U tom smislu se veoma rizukuje korisititi jace pojacalo nego sto su mogucnosti zvucnika jer uvek ima onaj "crv" koji nas tera da "samo jos malo" pojacamo! Tu je stvar jos gora jer se distorizija zvuka tesko primeti posebno u nekim bucnim prostorijama sa dosta ljudi gde je "DJ" udaljen od samih zvucnika.
Kada se koristi slabije pojacalo od zvucnika, rizika od takve pojave skoro nema.
[ radovanbera93 @ 26.03.2013. 22:45 ] @
i ja mislim da je bolje imati slabije pojacalo od zvucnika jer ako se pojacalo tera na 80% snage to je sasvim normalno, a za zvucnike koji su jaci to nije nikakvo opterecenje i tako se produzava vek trajanja :)
[ audiofreek @ 27.03.2013. 06:25 ] @
kljucna rec je "80% maksimalne snage" i to slabijeg u lancu,nikad do kraja.
[ boro62promaja @ 27.03.2013. 07:11 ] @
Citat:
mikikg: To je tacno da pojacala ne treba "ganjati" do svojih limita ali je to problematicno zato sto i ako stavis npr master volume potenciometar na pola, uvek jacom pobudom (posebno kada se koriste miksete i sl) ti opet mozes izgurati dovoljno snage za pregorevanje slabijih kutija. To ima smisla samo kada pojacalo ima na sebi instrument (analogni ili LED VU-metar) koji pokazuje trenutnu izlaznu snagu (ne ulazni signal) koji stalno mora da se prati a takvih pojacala u poslednje vreme je sve manje, posebno u ne-PRO klasi.
U tom smislu se veoma rizukuje korisititi jace pojacalo nego sto su mogucnosti zvucnika jer uvek ima onaj "crv" koji nas tera da "samo jos malo" pojacamo! Tu je stvar jos gora jer se distorizija zvuka tesko primeti posebno u nekim bucnim prostorijama sa dosta ljudi gde je "DJ" udaljen od samih zvucnika.
Kada se koristi slabije pojacalo od zvucnika, rizika od takve pojave skoro nema.

Miki da ne ispadne da sam ti legao na ledja ali prvo procitaj sta otkucas pa onda posalji kao odgovor na temu. Zestoko brljas dvije razlicite stvari.
Sa pojacavanjem ulaznog signala kako ti kazes (vjerovatno si mislio na GAIN) uz uslov da ne diras master volume dobices KLIPOVAN signal a on je taj koji ce da spali zvucnik. To je ono oko cega smo vodili polemiku.
Ovo je moje poslednje javljanje na ovu temu pa stoga upucujem poziv svima koji imaju volju da svoj zvucnik zrtvuju u cilju razumijevanja navedene problematike isti stave meni na raspolaganje barem pola sata, naime pokazacu vam kako sa pojacalom od 50W RMS zbog premodulisanog signala (klipovan signal na zvucniku) iz zvucnika od 200W (po mogucnosti da bude RCF ili B&C ... ) izlazi bijeli dim i to u roku od 5 minuta. To bi trebalo da bude dokaz da slabije pojacalo MOZE da spali zvucnik a ne da MORA to da se desi. Stojke je to lijepo rekao samo ako neko hoce da poslusa nekog drugog umjesto samo sebe.
Pozdrav za sve ucesnike rasprave, BP
[ ZAS011 @ 27.03.2013. 08:02 ] @
GAIN, CLIP, ...
Nemoj mnogo da se hvataš raznoraznih pojmova samo da bi ti pisanje delovalo "punije"
SNAGA je ta koja će ubiti zvučnike.
Evo ti jedne slike za razmišljanje/razumevanje. Predpostavi da su to talasni oblici idealnog pojačavača (NAPONSKI) koje radi na punoj snazi bez odlaženja izlaznog stepena u zasićenje (clipping - eng. kresanje, podkresivanje, orezivanje).
iznađi na Internetu način da izračunaš površine ispod svake od 3 krive (snaga).

[ gmhans @ 27.03.2013. 08:39 ] @
Citat:
Dragana117:
Prvo sto sam naucio na forumu je bilo da je bolje jace pojacalo, a vremenom se to i dokazalo u PRAKSI., tako da se mani toliko bas teorije i ovih sto ubedjuju u to (sto naravno ne kazem da nisu donekle i u pravu, svaka cast njima na tolikom znanju) ali u praksi je to malo i drugacije...!!
Drzi se ti toga sto ti je Promax i ackopk rekao i jos neki, da ne imenujem sve., i Euronymous (covek sa tolikim znanjem koje je stekao u praksi maltene) da je tu isto bi ti to potvrdio (al ga nesto nema po forumu :D )
Kada kupijes zvucnike gledaj da su sa sto vise decibela tj sto vise osetljiviji.., i ne treba uopste da ti budu duplo jaci od pojacala, to su gluposti...!!! Prvo sto gledas kod njih tj zvucnika gledaj db a onda sve ostalo...!!
Pozdrav...!!


Ovo mi izgleda kao najlogičniji savet do sada, naime, odavno sam čuo i prihvatio stav da pojačalo treba da je nešto jače od zvučnika, ali, najbitnije je u celoj priči, da imate sposobnost da ČUJETE kad se predje prag, bilo snage, bilo klipinga (u slučaju slabijeg pojačala) (eto, n.pr., ja sam u vojsci slušao velike razglasne Neptun zvučne kutije povezane na Iskra radio-prijemnik sa parom AC187/188 tranzistora u izlazu i nije bilo problema...). Ko to ne može da čuje/oseti, džaba sve ovo teoretisanje i ubeđivanje - za njega su AKTIVNE zvučne kutije! (e sad, dal' baš JBL ili neke druge...).
[ mikikg @ 27.03.2013. 10:43 ] @
@boro62promaja Ne vredi:) Ne mogu da vam objasnim osnovne stvari u audio tehnici a bas se trudim. Evo ZAS011 vam je to i nacrtao a bas isto to sam hteo i ja da nacrtam jer se upravo o tome radi.
A da li znam sta pricam, hehe, samo mogu da vam pokazem vise komada zlatnih, srebrnih i bronzanih medalja osvojenih na SAVEZNOM (EX-YU) takmicenju iz tehnike pre vise od 20 godina kao sredjnoskolac (a valjda sam bar jos nesto posle toga naucio) gde se nisu medalje dobijale na lepe oci vec za prikazano znanje i radove.
Dodatno pogledajte ko je potpisan kao asistent zvuka na zadnje dve ploce grupe Osvojaci (rok grupa, ne oni folkeri) gde su izmedju ostalih svirale i legende poput Laze Ristovskog ili pogledajte sa cijim pojacalima je radio R. M. Tocak u studiju, sad skoro pre koncerta u Areni ... Ako se tim ljudim moze "prospe" nekakva glupava/neosnovana prica onda ne znam ...

Ko hoce da prihvati ovo sto pricam neka prihvati ko nece neka tera po svome, sta da mu radim ...
[ audiofreek @ 27.03.2013. 11:24 ] @


ako se uzme da je visina svih ovih amplituda (kvadrata,trugla i sinusoide) jednaka širini polovine jedne pune amplitude onda bi površina bila:

Psinus=1/2((a´/2+ a"/2)/2)^2 x 3,14 (1/2 zbog pola elipse-sinusoide) Pe = ((r´+r")/2)^2 x 3,14

Ptrougla= a^2/2 (jednakokraki trougao)

P kvadrat=a^2 (pravi kvadrat)

ako bi uzeli da je a=1 (a" je onda 2)

Psinus=1/2 x ((0,5+1)/2)^2 x 3,14=0,75^2 x 3,14= 1/2 x 0,5625 x 3,14= 1/2 x 1,766 = 0,88

Ptrougla=1/2=0,5

Pkvadrat=1

znači za istu visinu amplitude izlaznog napona (koja je kod pojačala ograničena visinom napona napajanja) imamo razliku snage sa faktorima od 0,5 do 1 što znači dva i po puta.

koji se logičan zaključak može izvesti iz ove računice?




[Ovu poruku je menjao audiofreek dana 27.03.2013. u 13:39 GMT+1]
[ mikikg @ 27.03.2013. 11:47 ] @
Zakljucak je da pojacalo koja se deklarisu za npr 100W RMS, to se odnosi na SINUSNI napon sa nekom distorzijom recimo od 0.1% THD (gledajuci grafikon vrlo malo razlike od idelanog SINUSA), to isto pojacalo kada se bi se guralo do "daske" kvadratnim signalom moze da izbaci VISE SNAGE (ako ima toliko snage u ispravljacu) i to je srz problema o kojem ovde diskutujemo!
Takodje to isto znaci da kada bi takav ULAZNI signal kvadradnog oblika smanjili faktorom razlike povrsine kvadrata naspram sinusa, na izlazu bi izazlo deklarisinah 100W RMS i dalje nebi bilo problema tako da sam oblik ulaznog signala ne pravi problem vec kada se sve to pretera.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 27.03.2013. u 13:04 GMT+1]
[ milan_obr @ 27.03.2013. 12:01 ] @
Pozdrav Kolegama.

Na prosto pitanje "...DA LI TREBA DA BUDU ZVUČNICI JAČI OD POJAČALA ILI TREBA DA BUDE POJAČALO JAČE OD ZVUČNIKA..."
treba prosto odgovoriti.

U oba slučaja, Pzv>Ppoj i obrnuto, moguće je dobiti očekivano zadovoljstvo slušanja muzike.

DJ ili onaj koji rukuje uređajima, treba da primi k znanju čime rukuje. Tj. da vlada materijom.
El. energija koja se privodi zvučnicima, pretvara se najvećim delom u toplotu (~95 %).
Dakle, od izvora energije, do potrošača imamo jedan lep pretvarač KW u toplotu.

Količina toplote, koja će konačno razoriti zvučnike, je ključni parametar.
Ukoliko se dovoljno dugo akumulira toplota u kalemu i njegovoj okolini, doći će do prirasta toplote i do konačne havarije.
Izvor signala, sinus četvrtka ili nešto treće, je samo talasni oblik napona koji konačno pravi toplotu (i malo zvuka).

Početak svirke je sa zvučnicima na sobnoj temperaturi. Vremenom se "zasite" slušni aparati publike, koja postaje gladna za decibelima.
U međuvremenu, tranzistori, zvučnici, skretnice i ostale komponente sistema se zasite toplotom. Presek te dve krive u vremenu, daje trenutak havarije.
Ventilatori u pojačalu, ventilacione kutije predimenzionisanje skretnica i voice coila, samo odlaže momenat havarije.

Veliki deo radnog veka sam potrošio popravljajući posledice pogrešnog ubeđenja, da je moguće zeznuti neki zakon termodinamike i majku prirodu.

Milan.






[Ovu poruku je menjao milan_obr dana 27.03.2013. u 13:13 GMT+1]
[ audiofreek @ 27.03.2013. 12:02 ] @
Citat:
mikikg: Zakljucak je da pojacalo koja se deklarisu za npr 100W RMS, to se odnosi na SINUSNI napon sa nekom distorzijom recimo od 0.1% THD (gledajuci grafikon vrlo malo razlike od idelanog SINUSA), to isto pojacalo kada se bi se guralo do "daske" kvadratnim signalom moze da izbaci DUPLO VISE SNAGE (ako ima toliko snage u ispravljacu) i to je srz problema o kojem ovde diskutujemo!
Takodje to isto znaci da kada bi takav ULAZNI signal kvadradnog oblika smanjili da duplo manju vrednost amplitude, na izlazu bi izazlo deklarisinah 100W RMS i dalje nebi bilo problema tako da sam oblik ulaznog signala ne pravi problem vec kada se sve to pretera.


može i tako.

a može i da (krajnje) klipovan izlaz iz pojačala za istu visinu amplitude (određenu naponom pojačala) ima dva puta veću energiju od trouglastog signala i petnaestak posto puta veću od sinusnog,bar u slučaju gornjeg grafika (kad je a i visina i širina poluamplitude) a kod trougla-kvadrata se situacije ne menja ni u drugim slučajevima.

da li zbog jednosmerne komponente ili duplo više snage gori zvučnik,sasvim je svejedno kad konačno izgori-zar nije tako?





[Ovu poruku je menjao audiofreek dana 27.03.2013. u 13:40 GMT+1]
[ mikikg @ 27.03.2013. 12:28 ] @
Citat:
da li zbog jednosmerne komponente ili duplo više snage gori zvučnik,sasvim je svejedno kad konačno izgori-zar nije tako?


Gori samo zbog preterane snage, tacnije zbog preterane discipacije kao sto je milan_obr rekao. Jednosmernu kompenentu ne treba uopste mesati u ovu pricu.
[ macolakg @ 27.03.2013. 12:41 ] @
He he, vrativsi se malo po prethodnim postovima u ovoj temi, zakljucih da je vecina ucesnika rekla skoro istu stvar samo na veoma razlicite nacine i za razlicte uslove upotrebe :-).

Govorimo isti jezik, a veoma se tesko sporazumevamo :-).

Pitam se: Sta bi tek bilo da nam ni jezik nije isti?

U ovoj temi su skoro svi u pravu sa svojim tvrdnjama.

Opsti zakljucci:

- Moze se slabim pojacalom spaliti mnogo snazniji zvucnik, pod uslovom da to slabo pojacalo proizvodi pravougaoni signal na izlazu, i da moze takve uslove dovoljno dugo da izdrzi (a dosta pojacala to moze).

- Pravougaoni signal nosi najvise termicke snage u odnosu na bilo koji drugi talasni oblik sa istom amplitudom, jedino cista jednosmerna struja moze imati nesto veci termicki efekat jer tesko da mozemo stvoriti pravougaoni signal sa idealno vertikalnim ivicama.

- Kada su uslovi koriscenja kombinacije pojacalo zvucnik takvi da se ocekuje rad sa pravougaonim signalima, nuzno je imati zvucnike koji mogu podneti tu kolicinu toplote, dakle mnogo snaznije zvucnike od pojacala.

- Kada su uslovi koriscenja strogo kontrolisani, tj. vodi se racuna o stvarnoj snazi zvuka i minimalnim izoblicenjima, onda ponekad moze biti u prednosti veoma snazno pojacalo cak i sa slabim zvucnicima, jer pri malom nivou snage, snazno pojacalo ce (ako je svarno dobro) uglavnom imati manji nivo izoblicenja od slabijeg koje je blizu svog maksimuma.

- Pravougaoni signal, osim najvece efektivne snage koju nosi, poseduje i citav spektar visih harmonika (za razliku od cistog sinusnog koji nema ni jedan visi harmonik), sto premesta znacajan deo energije ka srednjetonskim i visokotonskim zvucnicima, koji su po pravilu znacajno slabiji od bas zvucnka.

- Razlog takve, uobicajene, raspodele snage izmedju bas, srednjetonskih, i visokotonskih zvucnika je: OCEKIVAN spektar zvuka kod slusanja normalne muzike, gde je sadrzaj tonova u spektru priblizno nalik takvom rasporedu snaga.

- Cim se distribucija snage po spektru bitno razlikuje od takvog odnosa, zvucnici mogu biti ugrozeni.

- Skoro svi komentari ovde su potpuno u redu, samo podrazumevaju razlicite nacine upotrebe kombinacije pojacalo-zvucnici.


Pozdrav svima!
[ audiofreek @ 27.03.2013. 12:45 ] @
dobro-nećemo je mešati.

ali opet se vraćamo na famoznih 80% maksimalne snage slabijeg u lancu. indikator snage nije problem napraviti rednom vezom otpornika,zener-diode i led-diode a sračunati prema snazi kutije,pa i ugraditi ga u kutiju da blicanjem upozorava da se stiglo do nekog maksimuma koju kutija može izdržati,zar ne? ako nam bubne opne očvrsnu od zvuka,oči neće.
[ macolakg @ 27.03.2013. 12:52 ] @
Mislim da sam sve sto je potrebno spakovao u nekoliko prethodnih recenica, i jedino jos preostaje da ovu "corbu" zaprzi neka eminencija poput 10XB.
[ audiofreek @ 27.03.2013. 13:18 ] @
Citat:
macolakg: Mislim da sam sve sto je potrebno spakovao u nekoliko prethodnih recenica, i jedino jos preostaje da ovu "corbu" zaprzi neka eminencija poput 10XB.


ne verujem da mu to treba u životu...

Citat:
macolakg: He he, vrativsi se malo po prethodnim postovima u ovoj temi, zakljucih da je vecina ucesnika rekla skoro istu stvar samo na veoma razlicite nacine i za razlicte uslove upotrebe :-).

Govorimo isti jezik, a veoma se tesko sporazumevamo :-).

Pitam se: Sta bi tek bilo da nam ni jezik nije isti?

U ovoj temi su skoro svi u pravu sa svojim tvrdnjama.

Opsti zakljucci:

- Moze se slabim pojacalom spaliti mnogo snazniji zvucnik, pod uslovom da to slabo pojacalo proizvodi pravougaoni signal na izlazu, i da moze takve uslove dovoljno dugo da izdrzi (a dosta pojacala to moze).

- Pravougaoni signal nosi najvise termicke snage u odnosu na bilo koji drugi talasni oblik sa istom amplitudom, jedino cista jednosmerna struja moze imati nesto veci termicki efekat jer tesko da mozemo stvoriti pravougaoni signal sa idealno vertikalnim ivicama.

- Kada su uslovi koriscenja kombinacije pojacalo zvucnik takvi da se ocekuje rad sa pravougaonim signalima, nuzno je imati zvucnike koji mogu podneti tu kolicinu toplote, dakle mnogo snaznije zvucnike od pojacala.

- Kada su uslovi koriscenja strogo kontrolisani, tj. vodi se racuna o stvarnoj snazi zvuka i minimalnim izoblicenjima, onda ponekad moze biti u prednosti veoma snazno pojacalo cak i sa slabim zvucnicima, jer pri malom nivou snage, snazno pojacalo ce (ako je svarno dobro) uglavnom imati manji nivo izoblicenja od slabijeg koje je blizu svog maksimuma.

- Pravougaoni signal, osim najvece efektivne snage koju nosi, poseduje i citav spektar visih harmonika (za razliku od cistog sinusnog koji nema ni jedan visi harmonik), sto premesta znacajan deo energije ka srednjetonskim i visokotonskim zvucnicima, koji su po pravilu znacajno slabiji od bas zvucnka.

- Razlog takve, uobicajene, raspodele snage izmedju bas, srednjetonskih, i visokotonskih zvucnika je: OCEKIVAN spektar zvuka kod slusanja normalne muzike, gde je sadrzaj tonova u spektru priblizno nalik takvom rasporedu snaga.

- Cim se distribucija snage po spektru bitno razlikuje od takvog odnosa, zvucnici mogu biti ugrozeni.

- Skoro svi komentari ovde su potpuno u redu, samo podrazumevaju razlicite nacine upotrebe kombinacije pojacalo-zvucnici.


Pozdrav svima!


nema jasnije od ovoga samo to nisam video-valjda smo pisali istovremeno. odlično napisan tekst.
[ macolakg @ 27.03.2013. 13:24 ] @
@audiofreek

Hvala lepo!
[ aleksandara 93 @ 27.03.2013. 14:38 ] @
@ZASO11

Kad vec pricas o lapdanju tvoj post moze da se shvati kao da zvucnik prikljucen na jace pojacalo izgori nebitno na koliko snage radi...

Moji audio sistemi su i dalje zvucnici jaci od pojacala ali kapiram zasto slabije pojacalo moze da spali zvucnik u PA sistemima.

Kada se pojaca vise nego sto zvucnik moze da izdrzi naravno da ce izgoreti to svako zna ali ljudi lepo izmislili elektroniku koja ce da ogranicava pa mozes do mile volje pojacavas ako je podeseno na 100W toliko ce biti uvek.

Citat:
audiofreek: kljucna rec je "80% maksimalne snage" i to slabijeg u lancu,nikad do kraja.


Da je neko procitao moj post gde bas to pise ne bi vise uopste razmisljao pojacalo jace/slabije od zvucnika, bez ikakvih formula ili zamisljanja signala-uzivao bi.

Pozdrav!
[ audiofreek @ 27.03.2013. 14:57 ] @
ovako to nekako sklepah na brzinu:



uzeo u obzir da je zvučnik predviđen za 150W snage i da ima 8oma impedansu.

P=150W R=8oma P=R x I^2 => I^2=P/R=150/8 = 18,75 => I=sqrt18,35=4,33A

U = R X I = 8 x 4,33 = 34,64Vrms

nama treba Vp jer nam ona pali le-diodu a Vp je manje-više Vrms x 1,41

Vp=34,64 x 1,41=48,8V

naponski delilac će između 800R i 200R dostaviti petinu tog napona dakle Vp/5= 48,8/5=9,76Vdiv

dioda LED5C L53SRCF na strani http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=2760 troši 30mA ili 0,03A i radi na naponu od 1,85V

mi imamo Vdiv=9,76 ,pa iza njega pad napona na 1N4007 od 0,7V (V1n) i Vled koja traži 1,85. razlika treba da ostane na zener diodi (Vzen).

Vzen=Vdiv-V1n-Vled=9,76-0,7-1,85=7,21V

uzećemo prvu zener diodu približnog napona a snage 1,5W a to je recimo ZY6.8 sa strane http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=1720

ostalo nam je još 0,51V da ih potrošimo,a pošto dioda radi na 30mA lako je izračunati Rx=U/I led= 0,51/0,03=17oma.

paralelno led diodi su postavljene tri redno vezane Si diode koje je osiguravaju da napon na njoj (led) ne prelazi 2,1V.

u slučaju da napon na ulazu kutije dostigne recimo Vp za 10V više delitelj napona će to prevesti za +2V više,na led će ostati 0,25V (razlika od 1,85 do 2,1 na krajevima te tri redno vezane 1N4007 diode) a ostatak će morati "popiti" Rx-to je bitno jer treba izračunati i njegovu potrebnu snagu. prethodnih 0,51V sabraćemo sa dodatnih 2V pa po računici P(Rx)=U^2/r dobiti da je P(Rx)= 2,51^2/17=0,37W. za svaki slučaj predlažem metal-oksid od 1W: M1W 18R sa stranice http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=140.

za druge otpore i snage kutija račun ostaje isti kao i vrednosti svih elemenata osim vrednost zener diode i otpornika Rx koji se menjaju kako nam račun i rezultati nalažu.

ovo nije ništa profi smislio sam ga i nacrtao od prošlog posta - ali može pomoći. može se preračunati da i ranije pali led diodu a tad samo treba uzeti nešto nižu vrednost Vrms od izračunate i dalje nastaviti račun po toj vrednosti. ako neko ima volje da ukaže na moguće dorade ovoga neka napiše,samo neka se ne diže velika buka oko svega toga.


[Ovu poruku je menjao audiofreek dana 27.03.2013. u 16:08 GMT+1]
[ Dragana117 @ 27.03.2013. 17:07 ] @
I ja opet da kazem se pridruzujem komentarima Borepromaje , ista prica., drug je sa pojacalom od 50W spalio mnogo jaci zvucnik...!!
ZAS., lako je nekog blatiti a nemati pojma o njemu nista, tako da ne lupaj molim te., nisi bio tu prisutan ne znas sta se tacno desilo i ne znas kao prvo koji je glavni uzrok bio tome, tako da nemoj molim te...!!! Ja tvrdim za njega da je covek sa ogromnim znanjem sto se toga tice...!!

Primer jos jedan.., sto bi se uzimalo slabije pojacalo od zvucnika, npr pojacalo od 100W zvucnik 200W da kazemo., ti da bi hteo da dobijes tu snagu koju zvucnik moze da "da" moras pojacalo da guras do kraja i on ce naravno ulaziti u crveno tj klip i to niko ne voli kada ulazi u crveno zar ne? a ne samo sto niko ne voli nego nije ni dobro za pojacalo.., dok kod obrnute situacije jace pojacalo, npr ista situacija samo obrnuto 200W pojacalo i 100W zvucnik, neces morati da pojacavas do "panja" tj terati pojacalo u klip., pojacaces ga max do 70-80% i pobuditi zvucnik savrseno...!!
E sad sto neko ne zna gde su granice pa pojacava koliko ne trebe, to je sasvim druga prica....

Pozdrav svima...!!
[ STEFAN00000 @ 27.03.2013. 19:29 ] @
U sustini koju god kombinaciju da odaberes 'dobar' DJ ce je spaliti
[ boro62promaja @ 27.03.2013. 21:38 ] @
Citat:
audiofreek: nema jasnije od ovoga samo to nisam video-valjda smo pisali istovremeno. odlično napisan tekst.

Dodao bih na tvoju prvu tacku da taj pravougaoni signal mora biti asimetrican na X osu jer samo u tom slucaju jednosmijerna komponenta u klipovanom izlaznom signalu dolazi do izrazaja i dovodi do bijelog dima ...
[ boro62promaja @ 27.03.2013. 21:40 ] @
Citat:
macolakg: He he, vrativsi se malo po prethodnim postovima u ovoj temi, zakljucih da je vecina ucesnika rekla skoro istu stvar samo na veoma razlicite nacine i za razlicte uslove upotrebe :-).

Govorimo isti jezik, a veoma se tesko sporazumevamo :-).

Pitam se: Sta bi tek bilo da nam ni jezik nije isti?

U ovoj temi su skoro svi u pravu sa svojim tvrdnjama.

Opsti zakljucci:

- Moze se slabim pojacalom spaliti mnogo snazniji zvucnik, pod uslovom da to slabo pojacalo proizvodi pravougaoni signal na izlazu, i da moze takve uslove dovoljno dugo da izdrzi (a dosta pojacala to moze).

- Pravougaoni signal nosi najvise termicke snage u odnosu na bilo koji drugi talasni oblik sa istom amplitudom, jedino cista jednosmerna struja moze imati nesto veci termicki efekat jer tesko da mozemo stvoriti pravougaoni signal sa idealno vertikalnim ivicama.

- Kada su uslovi koriscenja kombinacije pojacalo zvucnik takvi da se ocekuje rad sa pravougaonim signalima, nuzno je imati zvucnike koji mogu podneti tu kolicinu toplote, dakle mnogo snaznije zvucnike od pojacala.

- Kada su uslovi koriscenja strogo kontrolisani, tj. vodi se racuna o stvarnoj snazi zvuka i minimalnim izoblicenjima, onda ponekad moze biti u prednosti veoma snazno pojacalo cak i sa slabim zvucnicima, jer pri malom nivou snage, snazno pojacalo ce (ako je svarno dobro) uglavnom imati manji nivo izoblicenja od slabijeg koje je blizu svog maksimuma.

- Pravougaoni signal, osim najvece efektivne snage koju nosi, poseduje i citav spektar visih harmonika (za razliku od cistog sinusnog koji nema ni jedan visi harmonik), sto premesta znacajan deo energije ka srednjetonskim i visokotonskim zvucnicima, koji su po pravilu znacajno slabiji od bas zvucnka.

- Razlog takve, uobicajene, raspodele snage izmedju bas, srednjetonskih, i visokotonskih zvucnika je: OCEKIVAN spektar zvuka kod slusanja normalne muzike, gde je sadrzaj tonova u spektru priblizno nalik takvom rasporedu snaga.

- Cim se distribucija snage po spektru bitno razlikuje od takvog odnosa, zvucnici mogu biti ugrozeni.

- Skoro svi komentari ovde su potpuno u redu, samo podrazumevaju razlicite nacine upotrebe kombinacije pojacalo-zvucnici.


Pozdrav svima!


Na ovo se odnosio prethodni post
[ ZAS011 @ 27.03.2013. 22:34 ] @
OK, dižem ruke od dalje rasprave (gard nisam spustio ).
Sa vama "svadbarima" i "DJevima" nema svrhe raspravljati. Džaba 'abam tastaturu.
[ boro62promaja @ 28.03.2013. 08:06 ] @
Drzi se ti sargarepe, sto je sigurno - sigurno, a "svadbari" bar znaju zasto pregorijevaju zvucnici !
[ newtesla @ 28.03.2013. 10:58 ] @
^^Greška: to znamo mi majstori - koji Vam se ovim putem zahvaljujemo za količinu posla koji nam donosite.

A i para

[ audiofreek @ 28.03.2013. 11:01 ] @
majstori za popravku zvučnika ili pojačala?
[ newtesla @ 28.03.2013. 11:13 ] @
Ja lično: bivši serviser profesionalne PA tehnike - sve sem samog motanja zvučnika, za to smo imali bata Goluba sa Medaka. No, Golub je to motao samo zato što je imao aparaturu i debelo iskustvo: smotali bi ga i mi, ali iz stote ;)
[ audiofreek @ 28.03.2013. 11:32 ] @
svemu nekad dođe kraj. kao što reče neko gore-"nema toga što "dobar" dj neće smotati u smeće..."

treba imati meru i granicu:ja evo slušam 40W zvučnike na 240W pojačalu-kod mene majstori neće imati posla,osim ako se pletenica rasplete od starosti i dugotrajnog rada.
[ radovanbera93 @ 28.03.2013. 12:13 ] @
Citat:
Dragana117:

Primer jos jedan.., sto bi se uzimalo slabije pojacalo od zvucnika, npr pojacalo od 100W zvucnik 200W da kazemo., ti da bi hteo da dobijes tu snagu koju zvucnik moze da "da" moras pojacalo da guras do kraja i on ce naravno ulaziti u crveno tj klip i to niko ne voli kada ulazi u crveno zar ne?:) a ne samo sto niko ne voli nego nije ni dobro za pojacalo.., dok kod obrnute situacije jace pojacalo, npr ista situacija samo obrnuto 200W pojacalo i 100W zvucnik, neces morati da pojacavas do "panja" tj terati pojacalo u klip., pojacaces ga max do 70-80% i pobuditi zvucnik savrseno...!!
E sad sto neko ne zna gde su granice pa pojacava koliko ne trebe, to je sasvim druga prica....

Pozdrav svima...!!

samo jos da pitam zasto onda u ovlascenim prodavnicama prodaju sisteme u kojima su zvucnici jaci od snagasa i bilo gde da se prodaju zvucnici npr gedao sam na KUPUJEM PRODAJEM i to komplete zvucnici i mixeta sa snagom i zvucnici su jaci barem 50%
A ako je snagas jaci npr snagas 200w a zvucnici 100w i kako ja sad da znam da ne predjem 100w i ne izgorim zvucnike?
[ audiofreek @ 28.03.2013. 12:21 ] @
Citat:
radovanbera93: samo jos da pitam zasto onda u ovlascenim prodavnicama prodaju sisteme u kojima su zvucnici jaci od snagasa i bilo gde da se prodaju zvucnici npr gedao sam na KUPUJEM PRODAJEM i to komplete zvucnici i mixeta sa snagom i zvucnici su jaci barem 50%
A ako je snagas jaci npr snagas 200w a zvucnici 100w i kako ja sad da znam da ne predjem 100w i ne izgorim zvucnike?


nikako ako nećeš da čitaš i učiš : http://www.elitesecurity.org/p3272462
[ radovanbera93 @ 28.03.2013. 12:49 ] @
Citat:
audiofreek: nikako ako nećeš da čitaš i učiš : http://www.elitesecurity.org/p3272462

citam ja sve i nista ne kapiram, sta ce meni ove formule kad se ja u to ne razumem, nisam ja majstor pa da hocu da proracunavam sad tu nesto, ja sam tek poceo da se bavim muzikom i hocu da kupim neku malo ozbiljniju opremu i postavio sam jednostavno pitanje i hteo sam jednostavan odgovor, a ne neke strucne izraze koje ja ne razumem
[ audiofreek @ 28.03.2013. 12:57 ] @
ne znam ti onda odgovoriti. nema(m) jednostavnog odgovora. kao kad bi kupio WRC auto i onda tražio jednostavan odgovor da postaneš profi vozač. ako ne znaš da sastaviš indikator snage onda ga kupi i montiraj prema uputstvu.

ima toga na netu,ali ti nisi majstor...


"Pasivna verzija u sustini ne trazi nikakvo napajanje vec je dovoljan audio signal sa izlaza pojacala ali ce tada prva LED dioda biti nepotrebna. U koliko se ovaj VU-metar ugradjuje u samo pojacalo a ne u zvucnu kutiju, predvidjeno je mesto za jos jedan predotpornik i tu prvu LED diodu koja se vezuje na jednosmeran napon tako da stalno svetli pa je ujedno i indikacija ukjucenosti uredjaja. Pasivna verzija je (sa datim vrednostima elemenata) predvidjena za pojacala do nekih 150W snage, pa cete za jaca pojacala morati malo da "vezbate" sa drukcijim vrednostima otpornika."

[ radovanbera93 @ 28.03.2013. 14:26 ] @
Citat:
audiofreek: ne znam ti onda odgovoriti. nema(m) jednostavnog odgovora. kao kad bi kupio WRC auto i onda tražio jednostavan odgovor da postaneš profi vozač. ako ne znaš da sastaviš indikator snage onda ga kupi i montiraj prema uputstvu.

ima toga na netu,ali ti nisi majstor...


"Pasivna verzija u sustini ne trazi nikakvo napajanje vec je dovoljan audio signal sa izlaza pojacala ali ce tada prva LED dioda biti nepotrebna. U koliko se ovaj VU-metar ugradjuje u samo pojacalo a ne u zvucnu kutiju, predvidjeno je mesto za jos jedan predotpornik i tu prvu LED diodu koja se vezuje na jednosmeran napon tako da stalno svetli pa je ujedno i indikacija ukjucenosti uredjaja. Pasivna verzija je (sa datim vrednostima elemenata) predvidjena za pojacala do nekih 150W snage, pa cete za jaca pojacala morati malo da "vezbate" sa drukcijim vrednostima otpornika."


meni je nekako jednostavnije i logicnije da zvucnici budu jaci od pojacala, a pojacalo da se tera maksimum na 80% snage
sve muzicare sto poznajem stavljaju da zvucnici budu jaci od pojacala, prvi put sam cuo ovde na forumu da treba pojacalo da bude jace od zvucnika i zato sam se malo zacudio
A JEL MOZE NEKO DA MI KAZE, STA MOZE DA FALI AKO SU ZVUCNICI DUPLO JACI OD POJACALA AKO SE POJACALO TERA NA 70% SNAGE, ja koliko se razumem tu nisu ni zvucnici, a ni pojacalo preoptereceni.
I samo jos ovo, zasto u ovlascenim prodavnicama (npr mitrosmusic i u jos jednu prodavnicu ozvucenja koju sam bio) preporucuju da zvucnici budu duplo jaci od pojacala, kada sam ih pitao za neke zvucnike i da mi preporuce sta da kupim oni su mi preporucili mixetu sa snagom koja je 2x200w a zvucnike minimum da budu 2x300w

[Ovu poruku je menjao radovanbera93 dana 28.03.2013. u 15:46 GMT+1]
[ audiofreek @ 28.03.2013. 16:08 ] @
nikad bezrezervno ne veruj prodavcima kojima je profit No;1
[ Dragana117 @ 28.03.2013. 16:20 ] @
Ne citas uopste...!! :@

Citat:
Primer jos jedan.., sto bi se uzimalo slabije pojacalo od zvucnika, npr pojacalo od 100W zvucnik 200W da kazemo., ti da bi hteo da dobijes tu snagu koju zvucnik moze da "da" moras pojacalo da guras do kraja i on ce naravno ulaziti u crveno tj klip i to niko ne voli kada ulazi u crveno zar ne? a ne samo sto niko ne voli nego nije ni dobro za pojacalo.., dok kod obrnute situacije jace pojacalo, npr ista situacija samo obrnuto 200W pojacalo i 100W zvucnik, neces morati da pojacavas do "panja" tj terati pojacalo u klip., pojacaces ga max do 70-80% i pobuditi zvucnik savrseno...!!
E sad sto neko ne zna gde su granice pa pojacava koliko ne trebe, to je sasvim druga prica....



Citat:
radovanbera93: meni je nekako jednostavnije i logicnije da zvucnici budu jaci od pojacala, a pojacalo da se tera maksimum na 80% snage
sve muzicare sto poznajem stavljaju da zvucnici budu jaci od pojacala, prvi put sam cuo ovde na forumu da treba pojacalo da bude jace od zvucnika i zato sam se malo zacudio
A JEL MOZE NEKO DA MI KAZE, STA MOZE DA FALI AKO SU ZVUCNICI DUPLO JACI OD POJACALA AKO SE POJACALO TERA NA 70% SNAGE, ja koliko se razumem tu nisu ni zvucnici, a ni pojacalo preoptereceni.
I samo jos ovo, zasto u ovlascenim prodavnicama (npr mitrosmusic i u jos jednu prodavnicu ozvucenja koju sam bio) preporucuju da zvucnici budu duplo jaci od pojacala, kada sam ih pitao za neke zvucnike i da mi preporuce sta da kupim oni su mi preporucili mixetu sa snagom koja je 2x200w a zvucnike minimum da budu 2x300w

[Ovu poruku je menjao radovanbera93 dana 28.03.2013. u 15:46 GMT+1]


Sta ce ti onda tih 300W u zvucniku ako kazes da je pojacalo 200W., kad on ne moze da izgura maximum tih zvucnika jos plus na 80% kao sto kazes.., to ti je onda dzabe bacanje para sto si uzeo jaci zvucnik a ne mozes da ga iskoristis kako treba...!!!

Citat:
audiofreek: nikad bezrezervno ne veruj prodavcima kojima je profit No;1


Upravo tako.., a mnogi ne znaju ni kako se prikljucuje to a ne da savetuju nekog jos...


Pozdrav...!!
[ Dragana117 @ 28.03.2013. 16:32 ] @
Primer jos jedan zasto jace pojacalo..,
Kada bi kojim slucajem trebao da povezes jos po jednu kutiju na svaki kanal tj iz kutije u kutiju, koliko bi davalo to pojacalo od 200W (8oma) na 4 oma? max mozda do 350W, zavisi.., a ti kao sto kazes imas zvucnike 300W i to puta 2 to ti je 2x600w., znaci ti bi da sa 2x350W teras zvucnike od 2x600W, pa malo je i mnogo....
Dok kod obrnute situacije i nije bas tako...!!
[ audiofreek @ 28.03.2013. 16:47 ] @
Citat:
macolakg: He he, vrativsi se malo po prethodnim postovima u ovoj temi, zakljucih da je vecina ucesnika rekla skoro istu stvar samo na veoma razlicite nacine i za razlicte uslove upotrebe :-).

Govorimo isti jezik, a veoma se tesko sporazumevamo :-).

Pitam se: Sta bi tek bilo da nam ni jezik nije isti?

U ovoj temi su skoro svi u pravu sa svojim tvrdnjama.

Opsti zakljucci:

- Moze se slabim pojacalom spaliti mnogo snazniji zvucnik, pod uslovom da to slabo pojacalo proizvodi pravougaoni signal na izlazu, i da moze takve uslove dovoljno dugo da izdrzi (a dosta pojacala to moze).

- Pravougaoni signal nosi najvise termicke snage u odnosu na bilo koji drugi talasni oblik sa istom amplitudom, jedino cista jednosmerna struja moze imati nesto veci termicki efekat jer tesko da mozemo stvoriti pravougaoni signal sa idealno vertikalnim ivicama.

- Kada su uslovi koriscenja kombinacije pojacalo zvucnik takvi da se ocekuje rad sa pravougaonim signalima, nuzno je imati zvucnike koji mogu podneti tu kolicinu toplote, dakle mnogo snaznije zvucnike od pojacala.

- Kada su uslovi koriscenja strogo kontrolisani, tj. vodi se racuna o stvarnoj snazi zvuka i minimalnim izoblicenjima, onda ponekad moze biti u prednosti veoma snazno pojacalo cak i sa slabim zvucnicima, jer pri malom nivou snage, snazno pojacalo ce (ako je svarno dobro) uglavnom imati manji nivo izoblicenja od slabijeg koje je blizu svog maksimuma.

- Pravougaoni signal, osim najvece efektivne snage koju nosi, poseduje i citav spektar visih harmonika (za razliku od cistog sinusnog koji nema ni jedan visi harmonik), sto premesta znacajan deo energije ka srednjetonskim i visokotonskim zvucnicima, koji su po pravilu znacajno slabiji od bas zvucnka.

- Razlog takve, uobicajene, raspodele snage izmedju bas, srednjetonskih, i visokotonskih zvucnika je: OCEKIVAN spektar zvuka kod slusanja normalne muzike, gde je sadrzaj tonova u spektru priblizno nalik takvom rasporedu snaga.

- Cim se distribucija snage po spektru bitno razlikuje od takvog odnosa, zvucnici mogu biti ugrozeni.

- Skoro svi komentari ovde su potpuno u redu, samo podrazumevaju razlicite nacine upotrebe kombinacije pojacalo-zvucnici.

Pozdrav svima!


ako nije sve jasno nakon ovoga....
[ radovanbera93 @ 28.03.2013. 19:20 ] @
u redu razumeo sam znaci da zamenim za neku drugu mixetu ili snagas koji su jaci od zvucnika ili barem iste jacine kao zvucnici, a da li je bolja MIXETA SA SNAGOM ILI SNAGAS KAD SE POVEZE SA SUVOM MIXETOM ?
[ mikikg @ 28.03.2013. 20:17 ] @
Citat:
- Kada su uslovi koriscenja strogo kontrolisani, tj. vodi se racuna o stvarnoj snazi zvuka i minimalnim izoblicenjima, onda ponekad moze biti u prednosti veoma snazno pojacalo cak i sa slabim zvucnicima, jer pri malom nivou snage, snazno pojacalo ce (ako je svarno dobro) uglavnom imati manji nivo izoblicenja od slabijeg koje je blizu svog maksimuma.


Ako zelis da buljis u pikmetre i vumetre umesto da opusteno radis svoj posao onda poslusaj druge clanove ...

MacolaKG ima toliko znanja o toj tehnici (za njega je to "boza", covek se bavi daleko slozenijim stvarima) i APSOLUTNO zna sta prica tako da bih ti preporucio da poslusas njegove savete.
[ boro62promaja @ 28.03.2013. 20:38 ] @
Kad god si u neznanju - pozovi se na macola-u ...???
Bar procitaj sta je napisano od istog Macola-e.
[ audiofreek @ 28.03.2013. 20:51 ] @
Citat:
mikikg: Ako zelis da buljis u pikmetre i vumetre umesto da opusteno radis svoj posao onda poslusaj druge clanove ...

MacolaKG ima toliko znanja o toj tehnici (za njega je to "boza", covek se bavi daleko slozenijim stvarima) i APSOLUTNO zna sta prica tako da bih ti preporucio da poslusas njegove savete.


što da bulji u njih,neka ih pogleda povremeno i prati da što ređe trepće crvena lampica na vu-metru,u slučaju da su mu zvučnici jači od pojačala. zašto toliko osećanja oko proste stvari,nemojte tako lično shvatati sve ovo.

napokon,nije mogao kraće i bolje objasniti macolakg kompletnu stvar - nema potrebe išta dalje objašnjavati.
[ mikikg @ 28.03.2013. 23:15 ] @
@boro62promaja posto ste pametni toliko, zelim vam sve najbolje i srecno sa vasim ubedjenjima o jednosmernoj komponenti u zvuku, membranama koje se uvlace i izvlace kade se okrenu kontakti i slicnim stvarima ... za mene ste precrtani ....
[ macolakg @ 28.03.2013. 23:52 ] @
@mikikg @boro62promaja

Joj majko moja!

Obojica ste dobri i dragi ljudi, obojica se godinama bavite zvukom i takvom opremom, obojica imate znacajna iskustva u tom poslu.

Mislim da ste mnogo istog rekli, ali se iz nekog razloga ne razumete dobro...

Bas mi je izuzetno zao sto ste se spotkacili.

Ova tema nije vredna losih medjuljudskih odnosa.

Ipak su ljudi medjusobno najvredniji.

Osecam grizu savesti sto sam ucestvovao u temi....
[ audiofreek @ 29.03.2013. 05:49 ] @
put do pakla poplocan je najboljim namjerama.
[ gmhans @ 29.03.2013. 10:40 ] @
Citat:

citam ja sve i nista ne kapiram, sta ce meni ove formule kad se ja u to ne razumem, nisam ja majstor pa da hocu da proracunavam sad tu nesto, ja sam tek poceo da se bavim muzikom i hocu da kupim neku malo ozbiljniju opremu i postavio sam jednostavno pitanje i hteo sam jednostavan odgovor, a ne neke strucne izraze koje ja ne razumem

Ja ti dadoh i jedno jednostavno resenje u svom prethodnom postu, pa ako te ne mrzi, procitaj...
[ zeoN_Rider @ 29.03.2013. 10:56 ] @
Ja sam ipak da pojačavač bude jači od zvučnika, lakše kontrolisati višak snage.
[ Backy @ 29.03.2013. 14:56 ] @
za postavljača teme:

najbolje da sam lično svojim rukama spališ jedno 5 pari zvučnika i par pojačala da stekneš iskustvo... kad budeš iskusan, svi će te slušati pa će biti tačno ono što ti kažeš
[ Dragana117 @ 29.03.2013. 17:52 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Ja sam ipak da pojačavač bude jači od zvučnika, lakše kontrolisati višak snage.


Mikikg.., eto ti ga Zeon i sta kaze covek...??? Sasvim jednostavan odgovor i na mestu...

Pozdrav...!!
[ mikikg @ 29.03.2013. 19:23 ] @
Ne zelim da ucestvujem u temi vise, sta sam rekao - rekao sam i stojim iza toga aurgumentima i iskustvom. Svako neka radi kako misli da treba.
[ buca33 @ 29.03.2013. 23:03 ] @
Pozdrav ljudi,ako mogu da doprinesem odabiru kombinacije svojim iskustvom.
Volim glasnu muziku,a volim i kvalitetan zvuk(ali to jos ne mogu da priustim sebi).
Imao sam zvucnike kanadske marke(bas 10",mid 5" i mocan kalotni visokotonac),ne mogu da se setim tacko koje tacno,i pojacalo Hitachi koje je davalo 40akW.,inace moj prvi sistem.
Lik od kog sam kupio je bio filozofije da je bolje i vise nego duplo jaci zvucnik nego li pojacalo. Lepo je to sviralo,lepo udaralo bas,ali samo do odredjene snage,posle tog maximuma koje je pojacalo moglo da isporuci pravila se samo buka,srednjotonas pocinje da se greje,visokotonac,a na kraju bass. I naravno,spalim prvo srednjotonac,pa visokotonac,a na drugoj kutiji skretnicu. Spakujem zvucnike i poklonim liku misleci da sa njima nije nesto u redu(i sad me dusa boli,bolje da sam pojacalo bacio sa terase). I naravno odusevim se kako sam kupio mocno pojacalo koje je spalilo kutije od 120w
Onda uzmem neke starije italijanske razglasne midbass-eve,sa laganom membranom, sklepam kutije,i to je vristalo,kvalitet nikakav,ali retko ko je mogao dugo da izdrzi u sobi duze(samo to je bilo i vazno tad). Unistim i njih i ponovo se odusevim kako imam snazno pojacalo.
E onda sam se sluzio svojom logikom,i uzeo zvucnik koji trpi 1kw(zbog snaznog pojacala,naravno),pioneer 306cc sub za auto,i onda je nastupilo razocarenje,teska membrana,guta snagu(hitachia) ko lud a ni da se makne,samo nesto mumla. Onda ga lepo prespojim na 2ohm i odvrnem do kraja,pojacalo,posle 20-ak sekundi i zvucnik
,sedim i mislim se sta to bi.
Posle toga pozovem coveka od kog sam kupio woofer i on mi je lepo sve objasnio. Shvatio sam ga iz prve sta je rekao,jos pamtim te reci, a verujem da cu zauvek.
Verujem da ces izvuci pouku iz ove price(a i macola,zeon,miki i jos neki su ti to isto rekli). Lakse ces spaliti zvucnik 2 puta jaci od pojacala nego taj isti sa 30% jacim pojacalom,pa makar ga terao i sa maximalnom snagom pojacala, manje ce da mu skodi nego da kao u prvom slucaju pojacalo klipuje iti taj vremenski period(naravno ako je zvucnik kvalitetniji).
[ aleksandara 93 @ 30.03.2013. 08:06 ] @
Citat:
buca33:  Lakse ces spaliti zvucnik 2 puta jaci od pojacala nego taj isti sa 30% jacim pojacalom,pa makar ga terao i sa maximalnom snagom pojacala, manje ce da mu skodi nego da kao u prvom slucaju pojacalo klipuje iti taj vremenski period(naravno ako je zvucnik kvalitetniji).


Sa ovim se ne bih slozio prvo zato sto zvucnik nece dugo raditi na njegovoj maksimalnoj snazi pa i vise koliko god bio kvalitetan.

A drugo kazes slabije klipuje na max pa spali zvucnik a ti i to koje je jace od zvucnika pojacas isto na max i ono tad ne klipuje?

Ne bih rekao...

Inace dobro pojacalo nece da klipuje, ovakva kupljena ja nisam video ali mozda ima dok Borina i Miletova bez problema rade na max ako su uradjena kao sto treba...

Pozdrav!
[ buca33 @ 30.03.2013. 08:44 ] @
Citat:
aleksandara 93: Sa ovim se ne bih slozio prvo zato sto zvucnik nece dugo raditi na njegovoj maksimalnoj snazi pa i vise koliko god bio kvalitetan.

A drugo kazes slabije klipuje na max pa spali zvucnik a ti i to koje je jace od zvucnika pojacas isto na max i ono tad ne klipuje?


Pozdrav!


Lose sam se izrazio,mislio sam na max znazi zvucnika. A naravno da ce pojacalo klipovati ako je na max,ma koliko bilo jace od zvucnika.

Inace,po mom misljenju, manje ce mu skoditi kvalitetno dovedena max snaga koju moze da izdrzi nego li kliping.

[ ackopk @ 30.03.2013. 09:17 ] @
Auu ode tema na ovoliko strana...

Lepo ljudi kazu a Vi necete da slusate. Glavni problem je sto ovi koji to pitaju nemaju iskustva i onda kazu rekao mi majstor, rekao mi jedan svirac... itd...


Najbolje je da radite onako kako mislite ako vec ne zelite da poslusate druge, pa kad steknete iskustvo posle pricajte i ucite druge.




Evo jos jednog mog primera. Zvucnike od nominalne snage od 300W uspeo sam da skoro spalim sa pojacalom koje daje 50W. Visokotonac se ugljenisao, istopio lak sve, dok je bas preziveo ali je bio vreo magnet! Iako nije moglo po zvuku da se cuje taj kliping.

Svaki ozbiljni proizvodjac daje koliko snage njihov zvucnik trpi i to u sledecem formatu "nominal 100W / music 200W / peak 400W" (snage su stavljene okvirno). Sto znaci da taj zvucnik moze izdrazati 100W kontinualne snage sto nikad u praksi ne moze da se desi jer muzika nema kontinualan signal, 200w muzicke snage sto predstavlja jednaku toplotnu eneriju koju namotaji trpe kao sto bi proizvelo kontinualnih 100w, 400W sto je limit za kratkotrajne nalete snage koje proizvodi svako pojacalo (tu mozda dolazi to maksimalnog hoda, itd... Uglavnom snaga koju ce izdrzati svega par milisekundi! )




[ buca33 @ 30.03.2013. 13:34 ] @
Citat:
ackopk



Evo jos jednog mog primera. Zvucnike od nominalne snage od 300W uspeo sam da skoro spalim sa pojacalom koje daje 50W. Visokotonac se ugljenisao, istopio lak sve, dok je bas preziveo ali je bio vreo magnet! Iako nije moglo po zvuku da se cuje taj kliping.

Svaki ozbiljni proizvodjac daje koliko snage njihov zvucnik trpi i to u sledecem formatu "nominal 100W / music 200W / peak 400W" (snage su stavljene okvirno). Sto znaci da taj zvucnik moze izdrazati 100W kontinualne snage sto nikad u praksi ne moze da se desi jer muzika nema kontinualan signal, 200w muzicke snage sto predstavlja jednaku toplotnu eneriju koju namotaji trpe kao sto bi proizvelo kontinualnih 100w, 400W sto je limit za kratkotrajne nalete snage koje proizvodi svako pojacalo (tu mozda dolazi to maksimalnog hoda, itd... Uglavnom snaga koju ce izdrzati svega par milisekundi! )


Imao sam slican slucaj spaljivanja zvucnika kao i ti. U potpunosti se slazem sa ovim napisanim u vezi snage. Vredi samo jos dodati da tih 100w snage (ako bas mora) budu kvalitetni i bez klipinga. Optimalno u gorepomenutom slucaju nekih 80-85w(kvalitetnih) zvucniku nista nece skoditi na duze vreme,imace rezerve da izdrzi pikove pojacala,manje ce se grejati kalemi a samim tim i duzi radni vek.
Pozdrav
[ radovanbera93 @ 31.03.2013. 10:30 ] @
Citat:
ackopk: Auu ode tema na ovoliko strana... :)

Evo jos jednog mog primera. Zvucnike od nominalne snage od 300W uspeo sam da skoro spalim sa pojacalom koje daje 50W. Visokotonac se ugljenisao, istopio lak sve, dok je bas preziveo ali je bio vreo magnet! Iako nije moglo po zvuku da se cuje taj kliping.



a ko vas je terao da to pojacalo od 50w terate na 100% snage, pa svako pojacalo koje se tera na 100% snage ne bitno da li je jace ili slabije od zvucnika ono ce spaliti zucnik
[ boro62promaja @ 31.03.2013. 10:55 ] @
Jos jedan savjet od "tezgarosa" "svadbara" ... (kad su me drugi ucesnici debate stavljali pod navodnike onda mogu i ja to sebi da uradim):
naime glavni problem je (ako je klipovanje u pitanju) premodulisani signal koji dolazi na ulaz PA koji se posle pojacanja u tom stepenu javi u obliku u kakvom smo ga imali prilike vidjeti u mom ranijem postu. Pojacalo (citaj izlazni stepen ili PA) moze bez problema da radi non-stop na 100% svog kapaciteta i to nece imati nikakve posledice po njega ALI samo uz uslov da signal koji dolazi na njegov ulaz nebude premodulisan (za takve uslove rada moraju biti ispunjeni jos neki uslovi na koje nebi sada gubio vrijeme). Kao primjer toga okacio sam sliku jednog mog pojacala sa kojim "guram" sdrednji ton u sistemu i to pojacalo (u pitanju je TS 2X450W RMS) uopste nema potenciometre za kontrolu jacine ulaznog signala sto znaci kad ga upalim on je odmah na 100% svog kapaciteta, sve ostale kontrole zavrsavam u predpojacivackom stepenu.
[ audiofreek @ 31.03.2013. 11:10 ] @
to je slovenačko pojačalo?
[ boro62promaja @ 31.03.2013. 11:43 ] @
Tacnije zagrebacko (mislim da je lik koji ga pravi iz Zagreba) ali nisam 100% siguran !
[ ogylab @ 31.03.2013. 12:07 ] @
Ako je Logic Sound, onda ga je pravio gosp. Braco Radović iz Zagreba. Pozdrav!
[ boro62promaja @ 31.03.2013. 13:47 ] @
Mislim da ga je Braco prekopirao i nazvao Logic Sound (ovo moje je Turbo Sound) a moguce da ih je oba on napravio.
[ audiofreek @ 31.03.2013. 13:52 ] @
ima li kakva slika iznutrica? šta koristi u izlazima i koji-kakav-koje snage je trafo unutra?
[ radovanbera93 @ 31.03.2013. 22:22 ] @
Citat:
boro62promaja: Kao primjer toga okacio sam sliku jednog mog pojacala sa kojim "guram" sdrednji ton u sistemu i to pojacalo (u pitanju je TS 2X450W RMS) uopste nema potenciometre za kontrolu jacine ulaznog signala sto znaci kad ga upalim on je odmah na 100% svog kapaciteta, sve ostale kontrole zavrsavam u predpojacivackom stepenu.


IMAO SAM JEDAN TAKAV SNAGAS BEZ POTECIOMETARA SAMO SLABJI, TO JE VEC DRUGA VARIJANTA KAD SE SVE KONTROLISE SA PREDPOJACALOM, a koja je fora kad se ima snagas koji ima poteciometre, cuo sam da se takvi snagasi pojacavaju na pola, a sa predpojacalom (mixetom) regulise jacina
[ ackopk @ 01.04.2013. 11:07 ] @
Citat:
radovanbera93:
Citat:
ackopk: Auu ode tema na ovoliko strana...

Evo jos jednog mog primera. Zvucnike od nominalne snage od 300W uspeo sam da skoro spalim sa pojacalom koje daje 50W. Visokotonac se ugljenisao, istopio lak sve, dok je bas preziveo ali je bio vreo magnet! Iako nije moglo po zvuku da se cuje taj kliping.



a ko vas je terao da to pojacalo od 50w terate na 100% snage, pa svako pojacalo koje se tera na 100% snage ne bitno da li je jace ili slabije od zvucnika ono ce spaliti zucnik



Nije tacno, spalices zvucnik ako pojacalo ganjas sa 120%


Hocu samo da kazem da vam nikakva sigurnost nije to sto cete za pojacalo od 100W kupiti zvucnike od 200W! Ukoliko vi ne pazite opremu nista ne moze da vam pomogne.
Najbolje performanse se dobijaju sa pojacalom koje je iste ili vece snage od zvucnika i naravno oprema mora da bude kvalitetna! To ne znaci da slabije pojacalo nece ispuniti zahteve ili iz cista mira izgoreti zvucnik.
Sve je stvar onoga koji kontrolise tu opremu!


Pozdrav!

Aleksandar.
[ sinnke @ 01.04.2013. 23:25 ] @
Nekad se govorilo da u pravilu zvucnici minimalno treba da budu jaci 20 posto od pojacala, ali nema ti to bas puno veze, jer slabo pojacalo moze unistiti jake zvucnike ako ga frljis u distorziju. Po pravilu pojacalo se nikad ne pojacava vise od tkzv. 12 sati. Znaci na sredini da bude ona crtica i tu nema neke opasnosti da spali zvucnike koji bi cak mozda bili npr. 10 posto slabiji, jer nema distorzije.

Najbolje nadji priblizno iste snage i samo na to pazi da ne prelazi sredinu. I zapamti jaca pojacala su daleko kvalitetnija od slabijih.
[ konstantinovic @ 02.04.2013. 11:53 ] @
Citat:
radovanbera93:
naravno sad i gledam da kupim razglasne zvucnike
aa sad ovako, ja imam mixetu DYNACORD EMINENT 200 ona jeste mono ali me dobro sluzi i koje jacine zvucnici mi odgovaraju za nju ????



Postovanje, i pozdrav za sve forumase.
Po specifikacijama za tu miksetu stoji:

Mains supply AC 50/60 Hz
Power consumption MAX. 470VA.

Power output: 150W RMS (220W music power),
Speaker connection:
MAX. 1 x 2 Ohm or
MAX. 2 x 4 Ohm or
MAX. 4 x 8 Ohm.
Monitor Out:
20W RMS (25W music power), 4 Ohm.

Moj savet Vama je:

Uzmite bilo koje zvucnike, dvosistemske 8 Ohm, 150W (dva komada) i slobodno ih zakacite na taj PA mikser u za to predvidjene izlaze. S'obzirom da se na trzistu tesko moze naci nov razglasni zvucnik manje snage a specifikacija koje sam naveo, to Vam je najbolji kompromis. Nekada u buducnosti mozete dokupiti jos dva ovakva pa bi ste imali punu snagu PA miksera koji ce svirati preko cetiri kutije. Izbor zvucnika je sada veoma velik i razlicite su cene i kvaliteta, sto ce zavisiti od vaseg budzeta koji ste za to namenili. Naravno gledajte da ima 15" (Inch) bass zvucnik jer se radi o razglasnom sistemu i koliko sam shvatio radite iznajmljivanje opreme za razne namene (zurke, svirke...). Takodje, kasnije kada budete menjali PA mikser za nesto novije imacete dve ili cetiri kutije koje mozete da koristite i na tom novom PA mikseru u kombinaciji 8 OhM ili 4 Ohm (u zavisnosti od broja kutija koje ste kupili).
Nadam se da sam Vam pomogao konkretnim odgovorom bez okolisanja i da ce Vas sistem, uz normalno rukovanje, sluziti dugo.
S'postovanjem Nemanja.
[ radovanbera93 @ 02.04.2013. 12:46 ] @
Citat:
konstantinovic: Postovanje, i pozdrav za sve forumase.
Po specifikacijama za tu miksetu stoji:

Mains supply AC 50/60 Hz
Power consumption MAX. 470VA.

Power output: 150W RMS (220W music power),
Speaker connection:
MAX. 1 x 2 Ohm or
MAX. 2 x 4 Ohm or
MAX. 4 x 8 Ohm.
Monitor Out:
20W RMS (25W music power), 4 Ohm.

Moj savet Vama je:

Uzmite bilo koje zvucnike, dvosistemske 8 Ohm, 150W (dva komada) i slobodno ih zakacite na taj PA mikser u za to predvidjene izlaze. S'obzirom da se na trzistu tesko moze naci nov razglasni zvucnik manje snage a specifikacija koje sam naveo, to Vam je najbolji kompromis. Nekada u buducnosti mozete dokupiti jos dva ovakva pa bi ste imali punu snagu PA miksera koji ce svirati preko cetiri kutije. Izbor zvucnika je sada veoma velik i razlicite su cene i kvaliteta, sto ce zavisiti od vaseg budzeta koji ste za to namenili. Naravno gledajte da ima 15" (Inch) bass zvucnik jer se radi o razglasnom sistemu i koliko sam shvatio radite iznajmljivanje opreme za razne namene (zurke, svirke...). Takodje, kasnije kada budete menjali PA mikser za nesto novije imacete dve ili cetiri kutije koje mozete da koristite i na tom novom PA mikseru u kombinaciji 8 OhM ili 4 Ohm (u zavisnosti od broja kutija koje ste kupili).
Nadam se da sam Vam pomogao konkretnim odgovorom bez okolisanja i da ce Vas sistem, uz normalno rukovanje, sluziti dugo.
S'postovanjem Nemanja.


HVALA PUNO :)
[ lazyman @ 02.04.2013. 14:34 ] @
Tačno tako, normalno rukovanje, znači, nikako u crvenom sve vreme, i praktično bilo koji razglasni zvučnik, koji se može pazariti, radiće bez problema. Ako se mikseta drži u crvanom stalno, nakakv zvučnik neće tu vredeti, pa makar bio deklarisan i na 500w
[ mijailovic1994 @ 31.07.2014. 00:22 ] @
Pozdrav, moze li iko da odgovori na ovakvo pitanje, rec je o primeru samo. Recimo da imam pojacalo od 100W na ulazni dzek mu stavim trimer potenciometar i klizac postavim na sredinu, da li cu ja spaliti pojacalo ako odvrnem volume na max? da li cu imati distorzije ili nekih ,,smetnji" (da to tako nazovemo) ili cu imati upola snage, tacnije 50W ? i da li sa tim moze da se tera neka kutija od 80W ? (rec je o mono pojacalu, da ne moram da pisem da je stereo da bi oba kanala tako oslabio...impedanse pojacala i zvucnika su iste, da neko ne bi pitao to...takodje odgovor tipa pa sto ne kupis zvucnike snage 100-150W pa ne bi morao to da radis itd...) znaci konkretno me zanima to sto sam napisao.
[ zeoN_Rider @ 31.07.2014. 00:28 ] @
Stavi pot. kako si napisao i okreći ga u smeru kazaljke na satu dok u zvučniku ne čuješ bar malo izobličenja.

Ostavi tako pot ili ga zameni sa dva otpornika čije su vrednosti iste kao i kod pota mereno ka klizaču.
[ michabass @ 01.08.2014. 08:20 ] @
Ne mora da znači da ćeš ograničiti izlaznu snagu prostim podešavanjem potenciometra tj razdelnika napona na ulazu. Šta ako odvrneš signal više iz pretpojačala tj iz izvora zvuka? Džaba si postavio pot na tiše. Ulazni stepen pojačala se pogoni naponom te stoga ako ne ograničiš na neki način visinu napona koje ulaz pojačala može da primi nema garancije da u nekom trenu izlazna snaga neće preći tih 50W (ili 80W) koje si zacrtao.
Uradi ovo što ti je predložio zeon da utvrdiš koji je nivo do kog nemaš kliping, izmeri taj ulazni napon (maksimum istog) što bolje možeš a onda na netu nadji načine kako se ograničava ulazni signal. Postoje kola koja se zovu limiteri koja se već decenijama koriste. Najjednostavnija varijanta limitera je sklop sa diodama (zener, običnim ili LED) potraži na netu ima tih rešenja dosta.
http://www.part15.us/forum/par...ans-brick-wall-limiter-project
http://www.261.gr/limiters.html
http://headwize.com/?page_id=800
Ako ti prerano reaguje dodaj neku diodicu na red:
http://sound.westhost.com/articles/line-amps-f11.gif

Ovo sa diodama ti je "hard" limiting, nije najsrećnije rešenje po pitanju zvuka ali je svakako najprostije, bolje je napraviti pravi limiter sa naponski kontrolisanim pojačivačem (VCA), može i sa OP integrisanim kolima.

sve najbolje i čuvaj se belog dima
[ zeoN_Rider @ 01.08.2014. 09:43 ] @
Evo šeme baš prostog limitera.

[ Backo13 @ 03.06.2017. 23:31 ] @
Dovar dan hteo sam da pitam za malu pomoc.
Imam 2 zvucnika 160W 6oma i ne znam koliko jako pojacalo mi treba.
Cuo sam dabh trebao da kupim pojacalo od 320W posto imam 2 zvucnika od 160W.
Ili bih trebalo da kupim pojacalo od 160W?
Kakvo pojacalo da kupim?
[ vladd @ 04.06.2017. 06:51 ] @
Imaju li ti zvucnici ime firme koja ih je napravila? Kakva im je osetljivost, velicina, dimenzija kalema..

Zatim, cemu ce da sluzi ta kombinacija pojacalo-zvucnici, za svirku pod satorom ili slusanje muzike u sobi.

Zvucnici imaju i svoju namenu, osim deklarisane snage i omaze, da li su namenjeni za dugotrajan naporan rad ili za povremeno opterecenje uz obracanje paznje na hladjenje.

Pojacala takodje imaju svoje karakteristike, kako postizu tu svoju nazivnu snagu, kakva im je topologija, da li su skloni izoblicenju,klipovanje, koja im je namena.

Pojacala preko 100W nisu ni jeftina ni jednostavna, a svako pojeftinjenje dovodi do placanja ceha na drugoj strani...servisiranju...
A u ovom slucaju mozda i nepotrebna.

P.S.
Tamo gde si cuo to sto si cuo, gledaj da ne slusas vise nista, nadji pametnije ili postenije okruzenje..
[ SASA M. @ 04.06.2017. 07:24 ] @
Pitam se sta bi mu vladd trazio da je imao neko kompleksnije pitanje
[ rmilić @ 04.06.2017. 08:20 ] @
Citat:
Backo13: Dovar dan hteo sam da pitam za malu pomoc.
Imam 2 zvucnika 160W 6oma i ne znam koliko jako pojacalo mi treba.
Cuo sam dabh trebao da kupim pojacalo od 320W posto imam 2 zvucnika od 160W.
Ili bih trebalo da kupim pojacalo od 160W?
Kakvo pojacalo da kupim?

Prvo, jel imaš dva zvučnika ili dve zvučne kutije? Takođe, da li su to kutije ili zvučnici za razglas ili hifi?
Naravno, bilo bi poželjno da navedeš i naziv i model istih.
Pojačalo?
Opet zavisi za koje namene?
Ako je sve za kućnu upotrebu, sasvim je dovoljno kupiti neko pojačalo 2x60-80W.
Za pravi hifi nije bitna toliko snaga koliko kvalitet (klasa pojačala).
Da bi to pojasnio, cevno pojačalo od svega par vati u klasi A je čudo od zvuka u kombinaciji sa dobrim kutijama.
Zato, kao što sam većnapisao, daj više informacija.

[ vladd @ 16.06.2017. 07:58 ] @
Citat:
SASA M.:
Pitam se sta bi mu vladd trazio da je imao neko kompleksnije pitanje


Treba imati nekakvo sistematicno znanje za kompleksnija pitanja.
U tom sucaju bi dobio odgovor druge vrste, ili smernicu kako da prouci problematiku nesto dublje.

A kada se nekorektno simplifikuju neke stvari, i napravi pogresna, a brza, trgovacka smernica odnosa "snaga" zvucnika i pojacala, to se ne moze tolerisati kao ispravno.

Jednostavno se ne sklapaju prema znazi, vec prema karakteristikama korektne reprodukcije zvuka, bez uzajamnog maltretiranja.
Zvucnici imaju svoju osetljivost i snagu, jednu za kratkotrajan, a drugu za dugotrajan rad, sa eventualnim hladjenjem..Pojacalo mora da korektno pobudi zvucnike i bude otporno na promenljive impedanse i reaktivnu snagu koju mehanicki generise zvucnik, narocito snazni..

Zato je i pitanje o nameni, da li je povremeno slusanje u maloj sobi, ili ozvucenje seoske svadbe pod cadorom.
[ michabass @ 16.06.2017. 09:57 ] @
Treba ti stereo pojačalo maksimalne snage od 2x120 do 2x160w npr. Nemoj preko nazivne snage tj izdržljivosti zvučnika da ideš, to ti je neka zdravo-razumska smernica.
A ovo što piše vladd i te kako ima smisla jer efikasniji razglasni zvučnici npr 97dB zvuče daleko glasnije od Hi-Fi zvučnika tipične osetljivosti oko npr 88dB sa istom isporučenom snagom...
Znači namena je ključ svega u drugim pitanjima pa i ovde. Pošto nisi naveo namenu ne može niko bolji savet da ti da... Možda ti je dovoljno i 2x50-60W pojačalo ako ne treba baš glasno da bude.
pozdrav!