[ BBS @ 25.03.2013. 17:04 ] @
Na zvaničnom sajtu http://www.sbb.rs/Mix+paketi/5...o+i+Trio+MIX.shtml/nav_start=0 nađoh podatak o mogućnost dobijanja WIFI uređaja.

POzvao njihovu tehničku podršku i čobani narovno ne znaju o kom se uređaju radi.

Ima li neko informaciju i da l ije u oitanju zaseban uređaj ili uređaj u kom je objedinjen modem i ruter?
[ calexx @ 25.03.2013. 21:12 ] @
Daju ovaj TP-Link uz neke pakete a mislim da uz najskuplji Super Mix daju nešto što je modem/ruter/još nešto.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.03.2013. 22:17 ] @
Mislim da za korisnike SBB telefona daju nešto drugo...
[ calexx @ 25.03.2013. 23:50 ] @
Daju drugi modem koji ima dva rj11 priključka za telefone i ništa više. Nije ni wifi ni ruter a još su stariji i slabiji modeli bez svog napajanja pa ako nestane struja, nema ni telefoniranja. Valjda su im preskupi oni slični modemi koji imaju i bateriju pa mogu da rade i bez struje. Ali ima ovde nekih koji to sa manje ili više uspeha koriste pa mogu da daju više detalja. ;)
[ Sceka @ 26.03.2013. 16:15 ] @
Ima. Ovaj sto sam ja dobio je Cisco VoIP Cable Modem- Cisco EPC2203 model koji, kao sto je kolega (po zaposlenosti u SBB-u!) @calexx rekao, ima dva telefonska (rj11) prikljucka jer SBB daje mogucnost dva telefonska broja po 'glavi korisnika'. Sve ostalo je isto kao i klasican SBB kablovski modem.

Inace, taj moj Cisco EPC2203 modem je vrlo zastareo po svemu, i po tome kad je poceo da se proizvodi i po mogucnostima. Na Net-u se mogu naci samo zalbe na rad tog modema, pokazao se vrlo los u radu po svim pitanjima - a ja sam dobio informaciju od ljudi koji su bili kod mene kuci povodom zalbe na rad Internet-a i Telefonije da je taj model uzet od strane "izvodjaca radova", jedna manja kolicina, jednom i vise nikada - pa kome se zalomilo da ga dobije... Inace je maksimum koji je u stanju da primi 20 megabita DL (toliko ja imam).

Telefon mi radi lose, sagovornici me ne cuju, cuju sa prekidima, sa krcanjem, premodulisano... dok sa moje strane, ja cijem uvek i savrseno. Inace, kad radi (a vise ne radi nego sto radi!) radi savrseno, mnogo bolje od klasicne Telekomove fiksne linije koju svi imamo. Mnogo je bolji i kvalitetniji zvuk, signal je neuporedivo jaci, nema ni "mrvice" suma... Sve u svemu, kad bi to radilo kako treba, makar da stalno i pouzdano radi!, bilo bi u svakom slucaju bolje od Telekomove linije.

Elem, SBB uglavnom daje Cisco VoIP Cable Modem Cisco EPC 3208 koji je po svim karakteristikama bolji od ovoga koji ja trenutno imam, provereno u praksi i na Internet-u se mogu naci pohvale za njega. Meni su najavili za veceras da ce mi zameniti modem, videcemo sta ce biti i sta ce doneti. Pa javljam.


Pozdav!

EDIT
Da... sto se tice bezicnog rutera, I TEME, @calexx je dao link - taj ruter imaju i taj daju. Odlicno radi, bar meni. Zaci - ne dele bezicne UREDJAJE nego bezicne RUTERE.
[ BBS @ 27.03.2013. 01:15 ] @
@calexx
Hvala za info


@Sceka

To je najobičniji krš Tp linkov WIFI ruter nakoji ima najviše primedbi od svih TP linkovih proizvoda i koji naravno nemože da radi bez modema. Kvazi tehnička podrška SBB spominje uređaj u kom je objedinjen i modem i ruter
[ calexx @ 27.03.2013. 08:41 ] @
Da li misliš da bi trebalo da daju recimo TL-WR1043ND i to fraj? Ja sam imao neki drugi ruter ali pošto su već dali ovoga, stavio sam da ga maltretiram ... ionako i ako ispusti beli dim, dobiću drugi. Radi mislim od avgusta kada sam sklopio ugovor i nijedan problem. Dva kompa, koristim i par Androida i nijedno zakucavanje, brljanje ... radi to što radi. Naravno, desi se i neki škart komad ali je u velikoj većini slučajeva veći krš korisnik nego ruter.

Ne znam šta si pitao, SBB daje i to što te zanima, sećam se da sam nekada viđao te modeme/rutere i to ovaj model ali je moguće da sada daju nešto od novijih, naročito ako neko hoće veliku brzinu ili telefoniranje. To ide uz paket Super HD Mix L Plus i Super HD Mix XL Plus ... mada ti paketi više i nemaju neku preterano veliku brzinu. Ovde možeš da vidiš još neke modele a koji daje SBB nemam pojma.
[ Sceka @ 27.03.2013. 11:45 ] @
@BBS - Ne znam samo sto se ti svadjas samnom?! Mozda nisi tako mislio ali tako zvuci.

Sto se tice TP-Link-ovog TL-WR740N rutera, meni to odlicno radi. Probao sam i povezao 3 desktop i jedan lap top zicom, 2 mobilna telefona, tablet i jos jedan lap top i TV (razne kombinacije svega toga) i sve radi savrseno dobro. Uvek je povezano desktop kompjuter, dva mobilna telefona i TV - radi savrseno dobro. Ostalo se povezuje po potrebi i nikada nisam imao ni najmanji problem. Kad odem kod komsije i sednem za njegov kompjuter moj bezicni ruter TL-WR740N je i tom trenutku udaljen 3 (tri) debela armirana zida (toliko je izmedju rutera i polozaja za komsijinim kompjuterom) i ja na mobilnom telefonu imam dve crte signala (od mogucih pet crta). Komsija ima mnogo kvalitetan bezicni ruter, i mnogo skup!, a kad ja sedim za mojim kompjuterom (isto rastojanje i zidovi!) na mobilnom telefonu ga uopste ne vidim, ne da nema ni jednu crtu nego se i ne vidi!

Naravno da ne moze da radi bez modema, nema modem u sebi i dobro je sto je tako. Bolje je imati dva posebna uredjaja (ili koliko vec treba) nego jedan uredjaj koji je multifunkcionalan - pokazalo se u praksi "milion" puta kad je rec o hardveru!

Pa sad... Bio po tvom misljenju i misljenju ljudi na Net-u najlosiji na svetu ili ne - ja iznosim moje iskustvo sa njim koje je odlicno.

Uz Super HD Mix L Plus i Super HD Mix XL Plus daju Home Gateway a uz sve ostale Pakete i varijante daju bezicni ruter (uglavnom TL-WR740N).


Pozdrav!
[ BBS @ 27.03.2013. 17:36 ] @
@calexx
Godišnje svaki korisnik ovakvih paketa kompaniji ostavlja minimum 300 evra. Naravno za taj novac dobija određenu uslugu. I ta usluga kao i uređaju koji podržavaju tu uslugu nisu besplatni kako ti to kažeš već se plaćaju kroz održavanje pretplatu dodatne usluge itd. Najmanje što korisnik očekuje da za novac koji nije mali (uporedi cene interneta kao i brzine u japanu ili rumuniji sa ovim našim) da dobije funkcionlan uređaj sa kojim neće imati problema.

A koliko je problem sa SBB opremom najbolje se može videti sa očajnim risiverima kojima dugo nije radio hdmi na pojedim vrstama TV, koji zakucavaju itd. Na mom spratu u zgradi je promenjeno bar 10 d3 2 uređaja (dakle najnovija i najviša klasa uređaja koju SBB daje fraj kako ti to kažeš)

Dakle odgovor je da trebaju što bolje uređaje. I nije mi jasno kao neko ko je jako tehnički pismen (a kakva je većina nas koji visi po ovakvim i sličnim forumima) da ruter od 45 evra smatraš nekim čudom tehnike pogotovu što taj isti ruter ni u matičnoj firmi (TP LINK) više nespada u top modele



@Sceka
Nikakve svađe nema i nesme je ni biti. Iznosimo mišljenja, informacije i ništa više od toga. Dobio si adekvatan odgovor čak i prebleag u odnosu na tvoje vikanje (što je adekvatano pisanjem velikim slovima na forumnu) i neko ispravljanje a uzgred nisi pažljivije pročitao o čemu se radi.

Inače hvala što si podelio svoje iskustvo sa pomenutim mrežnim uređajem odnosno ruterom WR740 kao i svoje mišljenje da li je bolje dva ili jedan uređaj
[ pajaja @ 31.03.2013. 15:48 ] @
Da li jos neko koristi gateway sa wifi-jem, i da li imaju i druge uredjaje ili samo 2320 koji je calexx pomenuo? Slicno pitanje i za VoIP, koje uredjaje imate?:)

Sceka, da li si dobio EPC3208 i da li si primetio nekakvu razliku u kvalitetu servisa?
[ BBS @ 01.04.2013. 17:13 ] @
Citat:
pajaja:...da li imaju i druge uredjaje ili samo 2320 ....

Mislim da je aktuelan model EPC 3925
[ Sceka @ 05.04.2013. 12:46 ] @
Citat:
pajaja: ...
Sceka, da li si dobio EPC3208 i da li si primetio nekakvu razliku u kvalitetu servisa?

Zamenili su mi modem, dobio sam Cisco EPC3208 EuroDocsis 3.0 2 i sad mogu da mu pristupim sa http://192.168.100.1/ i dobijem podatke, a da se ne resetuje modem. Modem je potpuno nov, sledilo je ucitavanje svega (firmvera...).

Ali... Sad su mi objasnili, konacno, u cemu je u stvari problem. Prebaceno je sa 16QAM na 64QAM (ili na 256QAM, nisam zapamtio...) a mreza sa postojecim konektorima i ostalim dzidzama nije u stanju da to podrzi. Imali su preblem na dva cvorista u Rakovici pa nisu mogli da odvoje ljude a sada su skoro regulisali jedno od ta dva pa su angazovane dve ekipe da rade na mom cvoristu a sledeceg meseca ce ih biti vise. Problem kod mene je bio sa modemom sigurno jer je los po svemu a osetljiv previse i radi samo na jednom Downstream kanalu (ima ih 8) i jednom Upstream kanalu (ima ih 2). Da bi presao na drugi kanal to mora da se 'rucno' uradi a fabricki ima gresku kod pristupa (ono sto sam pisao ranije!) sa kompjutera... Ovaj novi EPC3208 radi sa svih 8 Downstream i 2 Upstream kanala tako da sam proverava, stalno, pa ako nesto ne valja automatski prebaci na drugi kanal... To ja pricam kako su meni rekli, ali je tacno... Inace, ovaj novi modem moze da radi sa 440 megabita DL i 120 megabita UL.

Ovo sam napisao pre neki dan kad su mi zamenili modem. Razlika u radu se ogleda u tome sto sada Telefonija radi besprekorno (a kad radi inace je bas mnogo bolje i kvalitetnije od klasicnog fixnog telekomovog broja) i nekoliko dana je sve radilo stvarno bez greske. Internet je u svakom trenutku radio maksimalnom, mojom, brzinom (20/1.5). Sada je situacija tragicna! U celom kraju je problem i to sa kompletnom SBB uslugom, kod svih na mom cvoristu, 4 zgrade, u 3 sam bio kod raznih ljudi, porodica i svi se zale na TV da secka sa povremenom i stalnom pikselizacijom a Internet radi sa prekidima i usporeno. Jednostavno sam zaboravio da pitam za Telefoniranje jer skoro niko to nema a i inace je TV i Internet veliki problem.

A taman sam mislio da je reseno i imam novi dobar modem i sve radi kako treba! :) Vodecu ovih dana sta se desava pa javljam... :)


Pozdrav!
[ pajaja @ 08.04.2013. 22:24 ] @
Hvala na odgovorima. Zanima me posto razmisljam da ih nekako nateram da mi zamene epc2100 za neki d3.0 modem u nadi da ce internet postati bar malo upotrebljiviji.

@Sceka, ako je prebaceno prebaceno je na 64QAM, sto je dobro (posto negde jos nije) iako je trebalo da se desi dosta ranije. Imaju problema sa mnogo vise od dva cvorista i to im je tradicija vec svake zime, na cvoru gde sam ja jos malo pa 4 meseca ne radi sto je za sad rekord :) Sto se kanala tice, promena frekvencije (kanala) se ne radi bas rucno vec je dinamicki radi CMTS. Takodje 2203 je mator modem tako da ta 'fabricka greska' je najverovatnije samo star firmware koji mozda nije kompatibilan sa tehnikama koje su razvijene naknadno. EPC3208 je docsis 3.0 modem i ne vrsi prebacivanje izmedju kanala vec koristi sve raspolozive kanale u isto vreme, zato se i pominje cifra od 440mbps (8*55mbps) za download i 120mbps (4*30mbps) za upload. U stvarnosti je to tako mozda ako ti instaliraju CMTS u sobu, ovako tesko da ces da vidis i 3-4mbps u UL, posebno kako sad stvari stoje :) Ti SBB momci koji rade na mrezi obicno nisu bas voljni da priznaju da postoji globalni problem na mrezi vec im je jednostavnije da okrive neispravan modem ili eventualno instalacije u kuci. Verujem ja da je tvoj bio neispravan, ali kao sto vidis to ne mora da bude jedini uzrok losem radu interneta. Ja ne znam da li uopste ima smisla da ih smaram za D3.0 opremu kada je problem ocigledno u necem drugom, ali ne znam sta drugo da radim osim da cekam da pocne lepo vreme i da ljudi pocnu da izlaze malo napolje i rasterete mrezu. Kontam da to i oni cekaju ova 4 meseca koliko "intenzivno rade" na resavanju problema.
[ Sceka @ 09.04.2013. 13:41 ] @
Prebaceno je ali je problem na samom cvoristu. Neka sprava (nisam zapamtio ime/oznaku) crkava i to random, nekada cim je zamene pa pri ukljucenju (na njihove oci), nekada za pola sata, par dana... a ne mogu da otkriju sta, odnosno, gde je izvor smetnji koje uslovljavaju crkavanje pojedinih elemenata. Znaju o cemu se radi i kakav je to signal ali ne mogu da utvrde odakle dolazi jer je sporadican sa nepravilnim vremenskim intervalom i intenzitetom...

2203 modem je los po svemu, bar tako sam nasao na Net-u. Apsolutno se svi zale na sam rad modema a narocito na nemogucnost pristupa stranicama sa podacima. Firmware nije bitan kod samog pristupa modemu sa kompjutera a to nije moglo da se uradi, niko nije mogao, ni covek koji mi je doneo ("podizvodjac radova", probao i cudio se...), ni bilo ko od ekipa koje su dolazile. I kad je najbolje radio (mreza funkcionisala dobro, niko se u komsiluku nije zalio...) taj modem nije radio dobro sa Telefonijom, imao sam od samog starta probleme - a znao je relativno cesto da se zablokira ili resetuje. Kako god ovaj sada EPC3208 je spreman da podrzi Fiber Power kad dodje i da odgovori onome sto me zanima a to je 100 megabita sto cu i da probam cim se malo stabilizuje vreme, prvo BRZI NET 50 pa ako to doro radi uzmem BRZI NET 100. Za sada mi je redovno/stalno ukljucena opcija BRZI NET 20 i kad radi radi odlicno, kad radi svima u komsiluku... :)

Kad pomenuh 'ekipe koje su dolazile kod mene kuci' - uverio sam se da medju njima ima prilican broj onih koji se veoma razumeju u svoj posao. Posle nekoliko minuta razgovora kad ukapiraju da znam mnogo vise od "klasicnog korisnika" a neretko vide alat koji imam, otvorena vrata od ormana gde drzim alat, delove..., se 'raskrave' i pocne prica u kojoj se uverim da im je lakse da upotrebljavaju klasicne fraze jer 90% ljudi kod kojih dolaze kuci ne razume nista vise od termina "dugme kojim se pali crna kutija sa satom i gajtan kojim se povezuje a ide u zid"! :) Ima jos nesto, dosta bitno, sta da rade ti isti kad imaju "naredjenje", ili kako se vec to zove, da u principu izmere signal i ako je u okviru nekih referentnih vrednosti izjave da je sve u redu. A kako da pravdaju ako je signal u stanu mereno dobar a svojim ocima vide da slika na TV-u secka ili kad sedne za kompjuter i klikne na speedtest sajt nakon klika prodje tri minuta dok ne izadje "BEGIN TEST" pa pocne da meri i na kraju pokaze neku savrsenu cifru za DL i UL a Ping 367, sto je recimo kod mene bio skoro slucaj. Pa se onda svi pogledamo i prasnemo u smeh! :)

Sto se tice tvog epc2100, menjaj ga sto pre jer ces se nacekati dok oni to urade, osim ako ne uzmes neki paket koji to podrazumeva. A ako promenis paket pa ti donesu bilo sta osim EPC3208 nemoj da uzimas, ne potpisujes dok ti ne donesu EPC3208... A ovako, mozes da trazis zamenu ako ti EPC2100 "crkne", kako se to desilo - cista misterija ali ne radi i izgleda "k'o mrtva krava pored magistrale"... :) Nista, samo čavrljam... :)


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 09.04.2013. u 14:52 GMT+1]
[ MimiKimi @ 14.05.2013. 19:58 ] @
Da malo razbudim temu. Trazio sam od SBB da mi zamene D3 uredjaj za D3 v2. Dosao danas momak iz SBB, doneo sta sam trazio, ali doneo jos jedan uredjaj sa sobom (koji nisam trazio). Taj drugi uredjaj je Cisco EPC 3925. Zakacio njega, skinuo i odneo stari modem. Nisam stigao jos bas da se obavestim o uredjaju, pa nisam siguran sta sam njime dobio. Ali znam sta sam izgubio, jacinu signala, s obzirom da je na stari modem bio zakacen TL-WR1043nd. Sta raditi? Da kacim TP-Link nazad preko ovog Cisco-a ili da ne diram nista? Posto kao sto rekoh ne znam sta sam dobio sto nisam imao (a da mi je potrebno).
[ djricky @ 15.05.2013. 13:49 ] @
pa jel stari modem imao wireless?
[ StfnMM @ 15.05.2013. 18:10 ] @
Koristim Sbb 10/1mb paket i Cisco Home Gateway...
Zakacen sam na moju Wireless mrezu signal je odlican.. Medjutim..Internet radi i odjednom prestane sa radom i nece da ucita nijedan sajt... i tako se ja mucim jedno 10min bez konekcije (iako sam navodno Konektovan)i onda zatim proradi odjednom ucitavanje sajtova opet...
Postaje veoma iritirajuce... Cak sam uspeo i da snimim preko mobilnog situaciju u tom trenutku kada zabaguje net.. evo linka
http://www.youtube.com/watch?v=acPUc13srzo&feature=youtu.be

Pa bih zamolio za savet, ako neko mozda zna potencijalni uzrok
Poslao sam i SBB-u email pa cekam odgovor...
Hvala unapred
[ MimiKimi @ 16.05.2013. 09:58 ] @
Stari modem nije imao wireless, sto? kakve to ima veze?
Ja sam kupio TP link wifi ruter, pa je samim tim svejedno jel jeste ili nije imao modem wifi ili nije. Stanje je takvo kakvo je, napravio sam wifi.
Zanima me sada trenutno u poredjenju sa situacijom u kojoj sam bio: modem +ruter koji sam imao vs ovaj cisco. Jesam li na gubitku ili dobitku sto se tice mogucnosti?
Na gubitku sam sto sam tice jacine signala, to sam video odmah. A brzina, protok, mogucnost za eventualnu optiku...?
Nadam se da razumes moju zabunu, tj pitanje?
[ djricky @ 16.05.2013. 11:56 ] @
ako ti ne odgovara wifi na modemu, ugasi ga... ukratko: spoji stari tplink na modem preko LAN portova, ugasi na njemu DHCP, i to je to...
[ sbranislavd @ 26.11.2015. 10:24 ] @
Pozdrav,

ovih dana treba da uzmem gold paket od SBB-a, pre nego sto potpišem ugovor pokušavam da "izboksujem" modem 3208.
Ukoliko ne uspem, koji multifunkcionalni modem da trazim 3925 ili 3928 ?
[ calexx @ 26.11.2015. 13:08 ] @
Ako ne uspeš da dobiješ modem, verovatno ne može da se bira pošto je 3928 noviji model, mada verovatno imaju i stare 3925 koje su vraćali korisnici. Pitanje je i koji ćeš STB da dobiješ, sada ne dele one prave master nego ili slejv ili (uz dobru doplatu) jedini model koji može da radi bez HG pa na neki način može da se kaže da je kakav-takav master. Uz Gold ekstra i skuplje pakete sada daju neki drugi HG mada još nema nekog iskustva sa njim.